Αποστολέας Θέμα: YAMAHA PACIFICA 112V...  (Αναγνώστηκε 13271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
YAMAHA PACIFICA 112V...
« στις: 13/08/09, 00:17 »
Καλησπέρα καταρχήν,λοιπόν σκεφτόμουν για την αγορά της πρώτης μου ηλεκτρικής (μετά από πολλά χρόνια κλασσικής) και κατέληξα στη YAMAHA PACIFICA 112V(http://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_112v_rbr.htm) και εχω μερικές απορίες ???:

α)Ποιά η γνώμη σας για το μοντέλο?
β)Στο thomann υπάρχουν πολλά τέτοια μοντέλα π.χ.
YAMAHA PACIFICA 112V RR/SL/YNS/BL ktl.Τι ακριβώς σημαίνουν?
γ)Ποιός ενισχυτής πιστεύετε θα τη συνόδευε κατάλληλα
σκεφτόμουν αυτόν:
http://www.thomann.de/gr/roland_cube15x.htm
Είναι αρκετά 15 watt?Μήπως θα με βόλευε ο 20άρης καλύτερα?

Ευχαριστώ,mhtsos.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #1 στις: 13/08/09, 00:36 »
Για την κιθαρα δεν εχω γνωμη αλλα βρηκα 1  ξενο review (δες λινκ). Ο ενισχυτης αυτος θεωρειται τοπ σε αυτη την κατηγορια και αν εχεις διαθεσιμα χρηματα παρε παραπανω watt, δεν θα το μετανιωσεις.

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Yamaha/Pacifica+112V/10/1
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #2 στις: 13/08/09, 10:28 »
Τα 15 Watt είναι υπεραρκετά για το σπίτι. Ο σημαντικότερος λόγος για να προτιμήσεις τον Cube 20X δεν είναι τόσο τα παραπάνω Watt (εξάλλου η αντιληπτή διαφορά έντασης από τα 15 στα 20 Watt είναι αμελητέα), αλλά γιατί προσφέρει περισσότερες προσομοιώσεις ενισχυτών ενώ διαθέτει και κάποια βασικά εφφέ που ο 15άρης δεν έχει. Αν φτάνει ο προϋπολογισμός σου, θα σε συμβούλευα να τον προτιμήσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #3 στις: 13/08/09, 15:31 »
Thanx guys,έχω διαβάσει ήδη πολλά reviews και έψαχνα κάτι σε πιό προσωπική εμπειρία...Μπορείτε να μου πείτε τι σημαίνουν τα RR/SL/YNS/BL ktl. και πιό να προτιμήσω?Είναι σχετικά μεγάλη η διαφορά των 50$ για τον ενισχυτή (τwν 20W se sxesi me twn 15) ελπίζω να τα αξίζει...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/08/09, 15:33 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #4 στις: 13/08/09, 16:06 »
αν και δεν ειμαι 100% σιγουροσ τα αρχικα αυτα ειναι χρωματα bl μαυρο κτλ ...εγω παντοσ συμφωνω με την επιλογη σου να παρεισ τον 20αρη εχει μικρεσ αλλα συμαντικεσ διαφορεσ απο τον 15  0:)

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #5 στις: 13/08/09, 17:54 »
αν και δεν ειμαι 100% σιγουροσ τα αρχικα αυτα ειναι χρωματα bl μαυρο κτλ ...εγω παντοσ συμφωνω με την επιλογη σου να παρεισ τον 20αρη εχει μικρεσ αλλα συμαντικεσ διαφορεσ απο τον 15  0:)

Haha ναι τώρα το πρόσεξα και γω είμαι μεταξύ του natural:

aftou tou black:

kai aftou:

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #6 στις: 13/08/09, 17:58 »
εγω μιασ και ειμε του μεταλ θα διαλεγα το μαυρο παντωσ γενικα δε μου αρεσει το natural  ::)

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #7 στις: 14/08/09, 00:24 »
Πληροφοριακα να σου πω φιλος οτι σε συγκριτικο τεστ που εγινε για τις κιθαρες κατω των 400 ευρω περυσι και φετος σε μερικα απο τα μεγαλυτερα περιοδικα για την μουσικη και την κιθαρα ( guitar techniques Κλπ) , η yamaha σαρωσε! Πιο συγκεκριμενα περυσι βγηκε 1η καλυτερη φθηνη κιθαρα η yamaha pacifica 112, αναμεσα σε τουλαχιστον 20 εταιριες συμπεριλαμβανομενων ολων των γνωστων (jackson, ibanez, epiphone, ltd, squier και πολλες αλλες...) ενω φετος "τερματισε" 2η με πρωτη την epiphone lespaul αν θυμαμαι καλα !! Συμφωνα με τους ανθρωπους που καναν την ερευνα αποδειχτηκε η στιβαροτερη κατασκευη! Πολυ αξιοπιστη και με μεγαλη αντοχη στο χρονο! Ειμαι κατοχος της συγκεκριμενης 112 και υπηρξε η πρωτη μου κιθαρα. Παιζει ακομα τελεια και σε καποιες φασεις ξεπερναει την Ιμπανεζ μου και σε καποιες ελαχιστες φασεις φτανει την Musicman μου στον ογκο. Ειναι ασυλληπτα ευκολοπαιχτη κιθαρα και ισως οτι καλυτερο για ξεκινημα..

Σε πορωσα ?  ;)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος dread12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Roscoe Beck
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #8 στις: 14/08/09, 08:57 »
Όντως έχω δει αυτό το μοντέλο στην επίσημη ιστοσελίδα της Yamaha. Εξαιρετική κιθαρίτσα....

Θα το βρείτε σε επιλεγμένα υποκαταστήματα καθώς επίσης και στα κεντρικά του ΝΑΚΑ στην Ναυαρίνου.

BTW, φήμες λένε ότι ο Michael Lee Firkins έπαιζε παλιότερα πάνω σ'αυτή την κιθάρα. Υπήρχε μάλιστα και σχετική διαφήμιση από την Yamaha που έδειχνε τον Firkins να παίζει με μια παρόμοια κιθάρα με maple ταστιέρα και μαύρα τετράγωνα επάνω. Δεν ξέρω εάν ο Michael χρησιμοποιεί ακόμα Pacifica. Τον τελευταίο καιρό τον βλέπουμε να παίζει Fender Stratocaster και Telecaster.

Στην παρακάτω αφισούλα βλέπουμε τον Michael να κρατάει μια Pacifica 112 μ'έναν επίχρυσο καβαλάρη Floyd Rose και μια ταστιέρα από τριανταφυλλιά.


« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/09, 09:04 από dread12 »

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #9 στις: 14/08/09, 12:42 »
Haha Αυτά να ακούω... ;D άντε γιατί έχω πήξει ο άνθρωπος...έχω αρχίσει να παίζω "Air-Guitar":

Τώρα είμαι μεταξύ της natural και της black limited edition...Και οι 2 κούκλες είναι...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/09, 15:54 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #10 στις: 14/08/09, 15:26 »
Natural φίλε. Ολο το συμπαν με μαυρη παιζει, ελεος!
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #11 στις: 14/08/09, 15:52 »
Natural φίλε. Ολο το συμπαν με μαυρη παιζει, ελεος!

Ούτε εμένα μ'αρέσει η απλή η μαύρη:

Αλλά μ'αρέσει και η natural και η black limited edition...dilima...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #12 στις: 14/08/09, 17:38 »
Πριν περίπου ένα χρόνο, ένας συνάδελφος μου, έψαχνε για μια budget κιθάρα και με ρώτησε τη γνώμη μου.. Δυστυχώς ιδιαίτερη εμπειρία στις κιθάρες μεταξύ € 100-500 δεν είχα αλλά από όσα είχα ακούσει του είπα να ρίξει μια ματιά στις Cort, Fender MIM, Ibanez RG ή τις Epiphone αν ψάχνεται για τύπου LP.. Μετά από μια βδομάδα είχαμε την εξής συνομιλία:

"Έλα.. Πήγα Νάκα, και το αποφάσισα.. Θα πάρω τη Yamaha Pacifica"..
"Χμμ" είπα, αναγνωρίζοντας ότι ο Νάκας το έκανε πάλι το "θαύμα" του.. "Τι σε έκανε να το αποφασίσεις; Σου κάθεται καλά στο χέρι;"
"Κοίταξε να δεις", μου απάντησε.. "Μου είπαν στο Νάκα ότι σε κάποιο διαγωνισμό που έγινε για κιθάρες κάτω από €500, η Pacifica βγήκε δεύτερη μεταξύ πολλών και ακριβότερων κιθάρων.. Πραγματικά σπέρνει"..
"Νάκας forevah!!", μουρμούρισα και συνέχισα τη δουλειά μου..

Ομολογώ ότι τις Pacifica τις έκραζα αλύπητα επειδή πριν αρκετά χρόνια (πάνω από 10 σίγουρα) ένας φίλος και συνκιθαρίστας μιας μπάντας που είχαμε φτιάξει είχε πάρει μια Pacifica (απομίμηση tele σε κερασί χρώμα).. Καταρχάς το χρώμα ήταν σκέτη αηδία, αλλά εκτός αυτού το "γλυκό έδεσε" όταν την δεύτερη μέρα του χάλασαν οι στροφές του tremolo (πραγματικά δεν μπορούσα να πνίξω τα γέλια μου όταν είδα τη έκφραση που πήρε όταν το ανακαλύψαμε - η γνωστή έκφραση λύπης και γκαντεμιάς που παίρνουμε όταν καταλαβαίνουμε ότι ένα καινούργιο προϊόν που αγοράσαμε είναι ελαττωματικό πριν καλά-καλά το συνδέσουμε στη πρίζα).. Για παιχτική ευκολία ούτε λόγος αφού το μανίκι ήταν από τα λεγόμενα ruffles (extra καμπυλωτό) ;D και όταν κατέβαινες τη ταστιέρα ένιωθες ότι υπήρχαν 2-3 γούβες στο μέσο του μανικιού.. Πιθανότατα να είχε και άλλα ελαττώματα η συγκεκριμένη κιθάρα (σαν να μην έφταναν τα 2 προηγούμενα) αλλά τότε δεν γνωρίζαμε και πολλά πράγματα όσον αφορά αξιολόγηση κιθάρων.. Το μόνο που μας ένοιαζε ήταν το πόσα τάστα θα είχε (ο άτιμος είχε ένα περισσότερο τάστο από τη δική μου κορεάτικη Axtech strat copy >:()..

Anyway, ομολογώ ότι μέσω γνωστού και Νάκα Κύπρου, η Pacifica του ήρθε σε πολύ καλή τιμή και την έκανε shipping στο γραφείο.. Την έπαιξα λίγο unplugged και μπορώ να πω ότι αρχικά μου άφησε μια ουδέτερη εντύπωση.. Ο unplugged της ήχος ήταν σκαστός, με δυνατή ατάκα (τέλος τα θετικά της κιθάρας όμως :D αρχίζει το θάψιμο), όχι ιδιαίτερα λαμπερός και λίγο sustain στις συγχορδίες (ο μόνος τρόπος να τσεκάρω sustain, διότι στις μεμονωμένες νότες δεν μπορώ να ακούσω το sustain αν παίζω unplugged).. Το χρώμα ήταν natural αλλά χωρίς λούστρο φαινόταν σαν κόντραπλακέ (μου πιθανόν και να είναι >:D) και γενικά εμφανισιακά δεν μου έκανε και καμία ιδιαίτερη εντύπωση.. Τα κλειδιά της ήθελαν αλλαγή, γιατί μπορούσα να γυρίσω 1 σχεδόν ολόκληρη στροφή χωρίς να αλλάξει το pitch της νότας (!!!), ενώ η γέφυρα φαινόταν ψευτοκατασκευή.. All in all, για € 200 μια χαρά κιθάρα-πειραματόζωο είναι..

Τώρα η γνώμη μου είναι (αν και ξαναλέω ότι στις κιθάρες budget δεν έχω τρομερή εμπειρία) να ακούσεις και τις Ibanez.. Τα φθηνά μοντέλα αυτής της εταιρίας έχουν θαφτεί από τα reviews λόγω των κακής ποιότητας stock μαγνητών που τους βάζει πάνω η εταιρία.. Κατά τα άλλα νομίζω ότι τεράστια κατασκευαστικά λάθη δεν θα βρεις, ενώ προσωπική μου άποψη είναι ότι το design της Ibanez και ο λαιμός της είναι πολύ πιο ελκυστικά από οποιοδήποτε strat copy της Yamaha..
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/09, 17:46 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #13 στις: 14/08/09, 18:47 »
Μην ξεχναμε και τις Schecter που στο πεδιο τιμων 250-400 ευρω σπερνει κανονικά! Εχω αγορασει και ειδα απιστευτη ποιοτητα για τα λεφτα της, και μιλαμε για made in china (omen extreme).
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #14 στις: 14/08/09, 19:00 »
Το post του faser με βρίσκει σύμφωνο σε γενικές γραμμές. Θα είχα να κάνω μόνο μια παρατήρηση σε σχέση με τις Ibanez, οι οποίες πράγματι κατασκευαστικά είναι ιδιαίτερα προσεγμένες. Για κάποιον που έχει συνηθίσει σε κλασσική κιθάρα και θέλει να ξεκινήσει ηλεκτρική, ίσως το λεπτό μπράτσο μιας Ibanez να μην είναι η πιο ενδεδειγμένη επιλογή. Θα σού φανεί πολύ "ξένο" και άβολο. Πιστεύω, επειδή πέρασα κι εγώ από την ίδια φάση, ότι ίσως σε βολέψει καλύτερα μια κιθάρα με πιο παχύ μπράτσο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #15 στις: 14/08/09, 20:41 »
Για κάποιον που έχει συνηθίσει σε κλασσική κιθάρα και θέλει να ξεκινήσει ηλεκτρική, ίσως το λεπτό μπράτσο μιας Ibanez να μην είναι η πιο ενδεδειγμένη επιλογή. Θα σού φανεί πολύ "ξένο" και άβολο. Πιστεύω, επειδή πέρασα κι εγώ από την ίδια φάση, ότι ίσως σε βολέψει καλύτερα μια κιθάρα με πιο παχύ μπράτσο.

Αυτό δεν είναι απόλυτο. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός οτι είναι 7χορδη η Ibanez αλλα το μπράτσο της φέρνει περισσότερο στην "καλή" κλασσική μου, παρά αυτό της Yamaha EG-112 που έχω. Και με αυτό να συνεχίσω οτι δεν είναι όλα τα μπράτσα των κλασσικών κιθαρών ίδια.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #16 στις: 14/08/09, 22:02 »
Για κάποιον που έχει συνηθίσει σε κλασσική κιθάρα και θέλει να ξεκινήσει ηλεκτρική, ίσως το λεπτό μπράτσο μιας Ibanez να μην είναι η πιο ενδεδειγμένη επιλογή. Θα σού φανεί πολύ "ξένο" και άβολο. Πιστεύω, επειδή πέρασα κι εγώ από την ίδια φάση, ότι ίσως σε βολέψει καλύτερα μια κιθάρα με πιο παχύ μπράτσο.

Αυτό δεν είναι απόλυτο. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός οτι είναι 7χορδη η Ibanez αλλα το μπράτσο της φέρνει περισσότερο στην "καλή" κλασσική μου, παρά αυτό της Yamaha EG-112 που έχω. Και με αυτό να συνεχίσω οτι δεν είναι όλα τα μπράτσα των κλασσικών κιθαρών ίδια.

Απόλυτο δεν είναι τίποτα, φίλε Isnogood. Γι αυτό και λέω ότι ίσως τον βολέψει καλύτερα μια κιθάρα με πιο παχύ μπράτσο. Πάντως σίγουρα το μπράτσο της εφτάχορδης Ιbanez θα είναι πιο κοντά σε αυτό την κλασσικής από πλευράς διαστάσεων και αίσθησης απ' ό,τι μια εξάχορδη. Και η σύγκριση που κάνεις με τη Υamaha, μάλλον αυτή την εντύπωση δίνει. Τελικά μόνο με μια δοκιμή μπορεί κανείς να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #17 στις: 15/08/09, 02:45 »
Πρέπει να πω ότι ενώ δεν περιμένω πολλά από μια κιθάρα <300 Ευρώ(να έχει ποιοτικά χαρακτηριστικά,η τουλάχιστον τα κατασκευαστικά και ηχητικά προσόντα που έχει συνηθίσει ο φίλος faser)παρόλαυτα Με κλόνισε κάπως το ποστ του.Και παρόλο ότι σε γενικές γραμμές όσα είπε είναι πράγματα που και γώ συμφωνώ ότι δλδ τα κλειδιά και η γέφυρα (τα οποία σκέφτομαι εναλλάξω και πριν την πάρω) είναι απ τα αδύναμα σημεία της και μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρεις και για την "extra αντζούγιες...εεε..καμπυλωτή εννοώ" ??? ταστιέρα και φυσικά δεν είναι ανάγκη να συζητάμε και για άλλα χαρακτηριστικά που είναι καθαρά θέμα budget...Τώρα από κει και πέρα νομίζω υπερβάλλεις και λίγο(μια στροφή και δεν άλλαξε το pitch  ;D) και αν κατάλαβα καλά δεν έχεις δοκιμάσει το εν λόγω μοντέλο σε ενισχυτή και όπως είπες και 'σύ εδώ και 10 χρόνια τις βρίζεις τις Yamaha(θα ταν λίγο μλκια να σταμάταγες τώρα :P χαχα)...Τώρα για την yamaha του φίλου σου πριν 10 χρόνια δεν ξέρω,ελπίζω να έχει βελτιωθεί σε κατασκευαστικό επίπεδο(και να χει περισσότερα ταστα λολ) η κιθάρα από τότε και να μη μου χαλάσει τπτ(την πρώτη μερα :o) και γενικά η ποιότητα κατασκευής πιστεύω είναι απ τις καλύτερες που θα βρείς για την τιμή της...Επίσης για τον λόγο που ανέφερε ο Απόλλων και για τα πολλά στυλ μουσικής που με ενδιαφέρουν τις ψιλοαπέκλεισα τις Ibanez...Πάντως ήμουν έτοιμος να πάρω natural και τώρα τείνω περισσότερο στο βλακ μετά από αυτο που είπες για το κόντρα πλακε :o...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #18 στις: 15/08/09, 18:41 »
Άρχοντα μου, δεν υπέρβαλα όταν μιλούσα για τα κλειδιά.. Όπως καταλαβαίνεις όταν έφτασε η κιθάρα από τη Κύπρο εδώ, ήταν ξεκούρδιστη και θέλησα να την κουρδίσω.. Μία από τις χορδές εμφάνισε αυτή τη συμπεριφορά (κάποιες άλλες όχι τόσο αλλά και πάλι δεν είχα 100% τον έλεγχο των "στροφών").. Τι να σου πω; Μπορεί να είχε τοποθετηθεί λάθος η χορδή και όταν γύρισα το κλειδί της να "ξελάσκαρε" αλλά πάντως να περιμένεις τέτοια προβλήματα σε αυτού του κλιμακίου τις κιθάρες.. Η μεξικάνα Fender μου θέλει fine-tuning κάθε 15 λεπτά παιξίματος (και δεν παίζω και καφριλίκια).. Αφού να φανταστείς μερικές φορές κουρδίζω στις παύσεις, όταν ακούω να στονάρει λίγο μια χορδή.. Μέχρι να της αλλάξω κλειδιά προσωπικά δεν την θεωρώ κιθάρα αλλά ξύλο με χορδές.. Το να μην κρατάει μια κιθάρα το κούρδισμα της είναι ίσως το χειρότερο κύριο ελάττωμα μιας κιθάρας και το οποίο μπορεί να σου χαλάσει την αίσθηση του παιξίματος στο άψε-σβήσε..

Όσον αφορά τώρα την ποιότητα κατασκευής της Pacifica, σαφώς και περιμένω αισθητή βελτίωση μετά από 10 χρόνια.. Παρόλα αυτά να σου πω την αλήθεια με τρόμαξε αρκετά η γέφυρα της.. Έπαιζα λίγο με το tremolo και ένιωθα ότι θα ξυλωθεί η γέφυρα (εδώ υπερβάλλω λίγο :D αλλά you got the picture).. Γενικά οι φθηνές κιθάρες παρουσιάζουν προβλήματα που δεν τα περιμένεις.. Δεν είναι μόνο αυτά που βλέπεις με τη πρώτη ματιά.. Για παράδειγμα αν ανοίξεις ποτέ το cavity της Pacifica (και της κάθε Pacifica βέβαια) στοιχηματίζω ότι θα αντικρύσεις καλώδια χύμα, κολλήσεις αρπα-κόλα, μισοσκουριασμένα μέταλλα στα ποτενσιόμετρα, κλπ.. Μην αναφέρουμε ότι φυσικά δεν θα έχει μεριμνήσει ο κατασκευαστής για να "μονώσει" τους μαγνήτες έτσι ώστε να μην ακούγεται θόρυβος.. Έχω ακούσει περιπτώσεις όπου κάποιος ήθελε να γυρίσει το truss rod (τη μεταλλική βέργα που ρυθμίζει την καμπυλότητα του μανικιού) και δεν μπορούσε να εφαρμόσει το allen που του δώσανε στο rod (ήταν λιγάκι μεγαλύτερο το allen).. Δύο τεινά συνέβησαν.. Ή έκαναν λάθος στο εργοστάσιο και βάλανε άλλο allen στη θήκη ή το truss rod ήταν μικρότερό από την τρύπα του μανικιού (ελπίζω πως συνέβη το πρώτο γιατί το δεύτερο είναι απλά τραγικό).. Αν κάνανε λάθος στο allen, θα μου πεις σιγά το πρόβλημα, παίρνεις ένα άλλο allen από ένα μαγαζί αλλά το κύρος της συγκεκριμένης εταιρίας έπεσε στα μάτια μου κατακόρυφα.. 

Τώρα για το τι θες να παίξεις και για το ποια κιθάρα ταιριάζει στη μουσική που θέλεις, εσύ ξέρεις καλύτερα, απλά επίτρεψε μου να σου πω ότι όλα αυτά είναι λίγο-πολύ μύθος.. Οι ταμπέλες στις κιθάρες βγήκανε γιατί αλλιώς εταιρίες όπως οι BC Rich, Washburn, Dean (τυχαία τα παραδείγματα αλλά ενδεικτικά) δεν θα πουλούσαν ούτε μία κιθάρα.. Όλοι θα έπαιρναν Fender & Gibson, αλλά με το να δημιουργείται το hype ότι οι Jackson είναι μεταλλοκιθάρες, για παράδειγμα, ή ότι μια Dean είναι riffing machine μπορούν και πουλάνε και αυτές οι εταιρίες ή τουλάχιστον δημιουργούν τις συνθήκες ώστε κάποιοι που θέλουν να παίξουν ένα συγκεκριμένο είδος να κοιτάξουν και προς τα εκεί.. Εκτός αυτού είναι και θέμα image.. Φαντάσου τώρα να βγει ο blackμεταλλάς με Strat.. Όταν όμως μιλάμε για την καθ'αυτό μουσική όλα αυτά πάνε περίπατο.. Οι Slayer στα πρώτα τους video clip (όταν παίζανε τις υπερηχητικές thrashιές) βγαίνανε με Gibson ή ο John 5 τώρα έχει signature μοντέλο Telecaster..  Από εκεί καταλαβαίνεις ότι με τον κατάλληλο ενισχυτή και τους κατάλληλους μαγνήτες μπορούν όλες οι κιθάρες να παίξουν ένα αρκετά μεγάλο φάσμα μουσικής..

Κλείνοντας θα ήθελα να σου πω το εξής.. Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η όρεξη/ανυπομονησία σου να πάρεις άμεσα μια κιθάρα και πόσο μπορείς να περιμένεις για να μαζέψεις κάποια χρήματα παραπάνω αλλά θα σου πρότεινα να ανεβάσεις λίγο το budget σου.. Κινδυνεύω να πέσω έξω αλλά θα κάνω μια εκτίμηση.. Πιστεύω πως επειδή έρχεσαι με εμπειρία πολλών ετών κλασικής, η κιθάρα δεν είναι κάτι το οποίο θα το αγοράσεις σήμερα, θα παίξεις αύριο και μεθαύριο θα μπει στη θήκη της και στη ντουλάπα.. Αν σε "έβλεπα" κάπως έτσι, δεν θα σου έλεγα να μην πάρεις τη Pacifica.. Επειδή λοιπόν σκοπεύεις να επενδύσεις σε ένα όργανο (και επειδή δεν είσαι ένας απλό γραντζουνάκιας) θα σου πρότεινα να κοιτάξεις ένα όργανο πάνω από € 500.. Όπως ανέφερε και ο Crossroad πιο πάνω, οι Schecter είναι πολύ καλές κιθάρες και η σειρά C-1 θεωρείται η καλύτερη ως προς το λόγο value for money.. Δυστυχώς έχει κοντά στα €700, αλλά θα σου αντέξει στις κακουχίες και δεν βλέπω να την αλλάζεις στα επόμενα 5-10 χρόνια.. Στην Ελλάδα γενικά υπάρχει ένα πρόβλημα με τις Schecter (εγώ έχω πετύχει 2-3 στο Διαμαντόπουλο) αλλά και μου έχουν πει για το TeleSound το οποίο φέρνει τα φθηνά μοντέλα και έτσι είναι λίγο δύσκολο να ακούσεις μια C-1.. Για τον Ντούκα στα Γιάννενα δεν ξέρω τι έχει στην έκθεση του για να παίξεις αλλά ίσως η ιδέα να ανεβαίνεις Γιάννενα για να ακούσεις μια κιθάρα να σου ακούγεται λίγο κάπως.. Όπως και να έχει, στις κιθάρες και κυρίως στους ενισχυτές ισχύει το money in, quality out (αντίστροφη παράφραση του garbage in, garbage out).. Δυστυχώς η ηλεκτρική κιθάρα είναι ακριβό χόμπι και όπως έχω ξαναπει ημίμετρα δεν χωράνε.. Η απόφαση όμως είναι δική σου ;)..

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #19 στις: 15/08/09, 19:54 »
Χαχα κάλά τα λες ρε μπαγάσα,και συμφωνώ στα περισσότερα και όσα διαφωνώ τα σέβομαι γιατί μου κάνεις για άτομο με εμπειρία και γνώσεις στην κιθάρα και στη μουσική γενικότερα,και εκτιμάω και τον κόπο σου να τα γράψεις όλα αυτά,όταν δεν σε υποχρεώνει και κανένας να με βοηθήσεις,τι να σου πω όμως μακάρι να μη συμβούν όλα αυτά στην δική μου (σ'όλες τι άλλες Pacifica δεν πα να ξεκολλήσει η γέφυρα και να τους κόψει το δάχτυλολ).Τώρα το θέμα του budget το είχα σκεφτεί σοβαρά πριν αρχίσω να κοιτάω για συγκεκριμένο μοντέλο και κατέληξα στο συμπέρασμά ότι θα ήταν λάθος κίνησή να πάρω από τώρα "ακριβή" κιθάρα για τον απλούστατο λόγο ότι είμαι άσχετος όσον αφορά τις ηλεκτρικές και στον κόσμο της κιθάρας γενικότερα έχω πολλά να μάθω ακόμα...Αυτή τη στιγμή δεν με παίρνει να πάρω μια "ακριβή" κιθάρα που δεν με καλύπτει απόλυτα και όπως είπες δεν είμαι ο "γρατσουνάκιας" που θα αρχίσει μαθήματα κιθάρας και θα τα παρατήσει στον μήνα,αλλα η σχέση μου με τις κιθάρες περιμένω να κλείσει πολλές δεκαετίες,όταν όταν έρθει η ώρα λοιπόν και θα ξέρω τι θέλω,και τι να κοιτάω σε μια κιθάρα,και θα έχω βρει και το στύλ μου,τότε θα δώσω και 1000Ε(η και παραπάνω ανάλογα με την οικονομική μου κατάσταση τότε) να πάρω και την βαρβάτη μου την κιθάρα και τον ενισχυτή τον ποιοτικό και όλα,ως τότε δεν είναι τόσο ότι δεν θα μπορέσω να βρω 500Ευρα η με το ζόρι 700 να πάρω κάτι μια κλάση παραπάνω,όσο ότι έχεις μπροστά σου έναν άνθρωπο με ελάχιστες γνώσεις και εμπειρία στις ηλεκτρικές που θα κάνει αναπόφευκτα λάθος επιλογή στην αγορά του οργάνου του(όχι τόσο ώς προς την ποιότητα του οργάνου αλλά στο θέμα ότι θα καταλήξει να πάρει ένα όργανο που του ταιριάζει) και δεν θα μπορεί να βγάλει και το maximum από αυτό...Γενικά πιστεύω ότι,ότι πρώτο παίρνεις καλύτερα είναι να είναι φτηνό σε τέτοιου είδους αγορές έτσι ώστε να μην μπορείς να πέσεις έξω...

π.χ.Κοίτα σύμπτωση ε?Στα Γιάννενα σπουδάζω...Μόλις ανέβω για εξεταστική θα την κοιτάξω την έκθεση που λές.

Αποσυνδεδεμένος stelllaras_cy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #20 στις: 17/08/09, 15:18 »
παρε την ειναι η τελεια beginner

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #21 στις: 18/08/09, 12:57 »
Συμφωνω με τον faser ομως φιλε μου ολα αυτα που λες μπορει να τα καταλαβεις στο επακρο λογω της εμπειριας σου... Ενας αρχαριος της ηλεκτρικης δε μπορει να καταλαβει τις διαφορες των οργανων ακομα η τουλαχιστον οχι τοσο! Και κυριως στον ηχο... Πες στην αισθηση ισως, αν δοκιμασει 5-10 οργανα.
   Το budget δε χρειαζεται να ανεβαινει παντα πολυ. Το χω ξανααναφερει για την Michael Kelly που μου χε δειξει ο Κουρμπης σε μια επισκεψη στα μερη του, η οποια ειχε neck thru, emg 81-85 με σπλιτ και αυθεντικο floydrose και σε ομορφο σχεδιο-χρωμα (για τα γουστα μου τουλαχιστον...) και την εδινε 550 ευρω... τπτ θεωρω για ενα τετοιο εργοστασιακο "φορτωμα". Ομως και παλι ισως να μην ακουσει ενας νεος την υπερτατη διαφορα. Οπως εγω που οταν ξεκιναγα να παιζω, το μοναδικο κρητιριο μου στην αγορα ηλεκτρικης ηταν να ειναι μαυρη με ασπρο καπακι, γιατι αυτο εβλεπα στα βιντεοκλιπ στη τηλεοραση. Ετσι φανταζομουν τοτε πως πρεπει να ειναι η ηλεκτρικη!
   Γι αυτο λεω πως και μια yamahουλα δεν θα του "κατσει" ασχημα. Ολα αυτα που λες φιλε faser ειναι αληθινα και δε διαφωνω οτι μπορει να σου τυχαν. Μιλαμε αλλωστε για ενα φτηνο μοντελο, ομως δε σημαινει οτι οσες yamaha 112 βλεπουμε κρεμασμενες στα καταστηματα μεσα ειναι το ιδιο κακοκατασκευασμενες. Ισως ετυχε στην περιπτωση σου, οπως επισης κανεις δεν αποκλυει το γεγονος κατι αναλογο να συμβει σε αντιστοιχα μοντελα αλλων εταιριων! Μιλαμε για το ιδιο μπατζετ κιθαρες παντα.
   Οτι και να γινει η κλασσικη συμβουλη της δοκιμης δε θα αλλαξει ποτε! Οσο δοκιμαζεις μαθαινεις και οσο μαθαινεις οριμαζεις! Συνεπως το να δοκιμασει ο φιλος μας κιθαρες μονο καλο θα του κανει. Και ας μην ακουσει διαφορες παλι καλο θα του κανει.. θα φτασει να τις ακουει σιγουρα καποια στιγμη.. Απλα η επιλογη της 112 ειναι μια φτηνη καλη λυση για την αρχη ολων και περισσοτερο επειδη αρκετοι περασαμε απο αυτο το "μονοματι" της κιθαρας αυτης ασχετα με το αν καποια απο μας ειχαν τραυματικες εμπειριες. Συμβαινουν αυτα :)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #22 στις: 18/08/09, 15:21 »
Συμφωνώ ^ αν και τη διαφορά ήδη μπορώ να την ακούσω...Το Θέμα είναι ότι δεν έχω καμία όρεξη να διαθέσω budget αρκετών χρόνων και πιθανότατα να πάρω κάτι που δεν με καλύπτει...όταν μπορώ να πάρω τώρα την pacifica να μπώ κάπως στον κόσμο της ηλεκτρικής,και μετά από 2 χρόνια να πάρω π.χ. την C-1 που ανέφερε ο φίλος...Παίδες κάνετε τον κόπο να μου συγκρίνετε την pacifica με αυτην?:
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_deluxe_stratocaster_pwm.htm

Επίσης σκεφτόμουν να έπαιρνα τον 30 άρη ROLAND CUBE αφού έχει όση διαφορά σε τιμή απ' όσο έχει ο 15αρης από τον 20αρη και το μέγεθος του δεν έχει και μεγάλη διαφορά...Μήπως θά ήταν υπερβολή όμως για χρήση στο σπίτι?Όχι ότι εγώ θα τον βάζω τέρμα αλλά όλα τα ηχεία βγάζουν καλύτερη ποιότητα σε χαμηλότερες εντάσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/08/09, 15:43 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #23 στις: 25/08/09, 00:23 »
Αυτό ήταν παίδες Παρήγγειλα απο thoman την pacifica limited με τον 15ari τον roland cube και τωρα περιμένω...Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τον χρόνο σας  ;D
ρεγκαρντσ,mhtsos

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: YAMAHA PACIFICA 112V...
« Απάντηση #24 στις: 25/08/09, 09:55 »
Natural φίλε. Ολο το συμπαν με μαυρη παιζει, ελεος!

+1

To natural είναι πολύ ξεχωριστό ΚΑΙ όμορφο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/09, 15:28
από norway
0 Απαντήσεις
1937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/09, 13:12
από dragas
2 Απαντήσεις
2783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 15:20
από groovymood
6 Απαντήσεις
3787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/12, 02:16
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/13, 20:37
από noe13
10 Απαντήσεις
9794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/14, 12:09
από saved
3 Απαντήσεις
17013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:41
από kkmspm (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
5697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/14, 20:19
από saved
7 Απαντήσεις
4994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/15, 23:55
από mixanobios
4 Απαντήσεις
6347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/16, 14:30
από neeckos