Αποστολέας Θέμα: 4χορδο -- 5χορδο  (Αναγνώστηκε 7217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsakos_18

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
4χορδο -- 5χορδο
« στις: 03/05/10, 15:31 »
καλησπερα...νεος στα μονοπατια του μπασου..βασικα ακομα δεν εχω αρχισει καν... ;D
θα ηθελα να με βοηθησετε με καποιες αποριες που εχω..
ειμαι στην αναζητηση για μπασο αρχαριου.εχω δει διαφορα πακετακια κυριως απο thomann και musicstore.de
σημερα μου ειπε καποιος οτι πουλαει το δικο του. ενα 5χορδο parc sons.
και τωρα η ερωτηση, ποια η διαφορα 4χορδων και 5 χορδων? :-\
ποια κατηγορια ειναι καλυτερη για αρχαριο?
οπως προειπα ειμαι τελειως ασχετος.  ;D
ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #1 στις: 03/05/10, 16:05 »
Η διαφορα αναμεσα σε ενα 4χορδο και ενα 5χορδο ειναι οπως το λεει κιολας η μια παραπανω χορδη που δινει περισσοτερη ευελιξια στο παιξιμο σου.

Σαν αρχαριος πιστευω πως δεν θα σου χρειαστει ενα 5χορδο και με ενα 4χορδο θα εισαι καλυμμενος...

Καλες αγορες :)

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #2 στις: 03/05/10, 17:15 »
Γεια σου φιλε και καλο ξεκινημα.
Η γνωμη μου στο θεμα του 4χορδου ή 5χορδου ειναι να διαλεξεις αναλογα με το ειδος της μουσικης που θελεις να παιξεις. Εαν παιζεις πραγματα που απαιτουν συχνα ξεκουρδισμα στο τετραχορδο (πχ stoner, καποια metal κ.α.) ειναι καλυτερο να παρεις 5χορδο γιατι θα μπορεις να το αξιοποιησεις και θα σε διευκολυνει. Αν αυτα που θελεις να παιζεις δεν απαιτουν ξεκουρδισμα, μεινε στο 4χορδο.
Παντως καθοτι εισαι στην αρχη, πιστευω οτι οποιο και να διαλεξεις δεν θα σου φανει δυσκολοτερο απο το αν διαλεγες το αλλο.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #3 στις: 03/05/10, 17:40 »
Γνωμη μου ειναι 5χορδο, γιατι μαλλον θα το χρειαστεις, αργα ή γρηγορα...δε συμφωνω με αυτο που λενε οτι σε διευκολυνει στο να παιξεις κλιμακες κ ετσι βολευεσαι κλπ. Δικο σου θεμα ειναι πως θα κανεις τις ασκησεις, αλλα το 5χορδο σου δινει εξτρα νοτες και ειναι απαραιτητο σε καποια τραγουδια.

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #4 στις: 03/05/10, 21:36 »
Το 90% της συγχρονης μουσικης μπορει να παιχτει σε 4χορδο. Ειμαι υπερ του να ξεκινησεις απο αυτο.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος mitsakos_18

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #5 στις: 03/05/10, 21:58 »
το ειδος της μουσικης που θα παιζω θα ειναι "all around" με ιδιαιτερη εμφαση στο κλασσικο ροκ. για να πω την αληθεια δν νομιζω να παιξω μεταλ γιατι δεν ακουω σχεδον καθολου..
η σκεψη 4-χορδο ή 5-χορδο, δημιουργηθηκε οταν μου ειπε καποιος πως πουλα το δικο του, που ειναι 5-χορδο.
μεχρι εκεινη την στιγμη κοιτουσα μονο 4-χορδα γιατι νομιζα πως το 5-χορδο δεν ειναι για αρχαριο..
το παλικαρι που δινει το 5-χορδο (park sons), το δινει σε αρκετα καλη τιμη και ισως ειναι ευκαιρια.
μπορει καποιος να μου πει λιγα λογια για τα park sons.
sorry αν κουρασα... ευχαριστω για τις απαντησεις σας... ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #6 στις: 03/05/10, 22:28 »
Είναι καιρός που τραβάει αυτή η σύγκριση, οπότε θα βάλω λίγο κάτω κάποια πράγματα.

Α)Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο όταν μιλάμε για ένα μπάσο στις διάφορες εκδόσεις του. Αν πάρουμε για παράδειγμα το SR500 και το SR505. Eίναι τα ίδια μπάσα. Ιδια χαρακτηριστικά, ίδιο το ένα ίδιο το άλλο.Απλά αλλάζει ο αριθμός χορδών.

Β)Ο αριθμός των χορδών ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το επίπεδο του παίχτη. Το πρώτο μου μπάσο είναι 5χορδο, και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι έχοντας κιθαριστική νοοτροπία για πολύ καιρό (και ακόμα την έχω) το ίδιο σκατά θα έπαιζα αν είχα 4ρι, με το τρόπο που έπαιζα, και παίζω το 5άρι. Όταν δε, αγόρασα την 7χορδη κιθάρα, άκουγα επικές βλακείες τύπου "Μάθε πρώτα να παίζεις τις 6 χορδές". Παπαρόδεντρο. Θα αναγνωρίσω την σαφή έλλειψη μεθόδων εκμάθησης σε 5άρι, καθώς η πλειοψηφία των μπάσων είναι 4ρια και για τέτοια γράφεται αυτή η πλειοψηφία αλλά, παρόλα αυτά θα σου πώ το εξής: Έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο για ηλεκτρικό μπάσο με κομμάτια του J.S.Bach, γραμμένο για 4ρι. Οι όποιες ώρες μελέτησα παραπάνω για να βρώ νέα δαχτυλοθεσία στα κομμάτια που με ενδιέφεραν μόνο κακό δε μου έκανε.Το οποίο μας οδηγεί στο επόμενο:

Γ)Ένα από τα βασικά πλεονεκτήματα του 5ριού είναι οτι ΔΕΝ είσαι αναγκασμένος να το αντιμετωπίσεις σα 5ρι. Μπορείς κάλλιστα να το χρησιμοποιήσεις σαν 4ρι χωρίς κανένα πρόβλημα. Το μόνο θέμα που ΜΠΟΡΕΙ να δημιουργηθεί και αυτό είναι αμελητέο πραγματικά είναι αν παίζεις με δάχτυλα, να συνηθίσεις να πέφτουν τα δάχτυλα στην 5η χορδή όταν παίζεις στη 4η, και να σου φανεί παράξενο αν πάς να παίξεις με 4ρι.Τίποτα άλλο.

Δ)Ο αριθμός των χορδών δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το είδος της μουσικής. Προσωπικά παίζω ο-θεος-να-τα-κάνει-blues με 5ρι, ενώ ο Gilbert metal με 3χορδη. Παρόλα αυτά το να παίζεις ίδιες μελωδικές γραμμές από 4ρι αλλά σε πιο χοντρές χορδές που έχει ένα 5ρι, δίνει έναν πιο φυσικό όγκο, που δε θα επιζητάς πάντα, αλλά όποτε θες θα τον έχεις.

Και όλα αυτά καταλήγουν στο εξής: Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Υπάρχει τί θές εσύ να έχεις στο χέρι. Αν δε ξέρεις τί θες, απλά δοκίμασέ τα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #7 στις: 03/05/10, 22:45 »
@Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood: +10000

Αποσυνδεδεμένος mitsakos_18

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #8 στις: 04/05/10, 15:01 »
Είναι καιρός που τραβάει αυτή η σύγκριση, οπότε θα βάλω λίγο κάτω κάποια πράγματα.

Α)Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο όταν μιλάμε για ένα μπάσο στις διάφορες εκδόσεις του. Αν πάρουμε για παράδειγμα το SR500 και το SR505. Eίναι τα ίδια μπάσα. Ιδια χαρακτηριστικά, ίδιο το ένα ίδιο το άλλο.Απλά αλλάζει ο αριθμός χορδών.

Β)Ο αριθμός των χορδών ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το επίπεδο του παίχτη. Το πρώτο μου μπάσο είναι 5χορδο, και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι έχοντας κιθαριστική νοοτροπία για πολύ καιρό (και ακόμα την έχω) το ίδιο σκατά θα έπαιζα αν είχα 4ρι, με το τρόπο που έπαιζα, και παίζω το 5άρι. Όταν δε, αγόρασα την 7χορδη κιθάρα, άκουγα επικές βλακείες τύπου "Μάθε πρώτα να παίζεις τις 6 χορδές". Παπαρόδεντρο. Θα αναγνωρίσω την σαφή έλλειψη μεθόδων εκμάθησης σε 5άρι, καθώς η πλειοψηφία των μπάσων είναι 4ρια και για τέτοια γράφεται αυτή η πλειοψηφία αλλά, παρόλα αυτά θα σου πώ το εξής: Έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο για ηλεκτρικό μπάσο με κομμάτια του J.S.Bach, γραμμένο για 4ρι. Οι όποιες ώρες μελέτησα παραπάνω για να βρώ νέα δαχτυλοθεσία στα κομμάτια που με ενδιέφεραν μόνο κακό δε μου έκανε.Το οποίο μας οδηγεί στο επόμενο:

Γ)Ένα από τα βασικά πλεονεκτήματα του 5ριού είναι οτι ΔΕΝ είσαι αναγκασμένος να το αντιμετωπίσεις σα 5ρι. Μπορείς κάλλιστα να το χρησιμοποιήσεις σαν 4ρι χωρίς κανένα πρόβλημα. Το μόνο θέμα που ΜΠΟΡΕΙ να δημιουργηθεί και αυτό είναι αμελητέο πραγματικά είναι αν παίζεις με δάχτυλα, να συνηθίσεις να πέφτουν τα δάχτυλα στην 5η χορδή όταν παίζεις στη 4η, και να σου φανεί παράξενο αν πάς να παίξεις με 4ρι.Τίποτα άλλο.

Δ)Ο αριθμός των χορδών δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το είδος της μουσικής. Προσωπικά παίζω ο-θεος-να-τα-κάνει-blues με 5ρι, ενώ ο Gilbert metal με 3χορδη. Παρόλα αυτά το να παίζεις ίδιες μελωδικές γραμμές από 4ρι αλλά σε πιο χοντρές χορδές που έχει ένα 5ρι, δίνει έναν πιο φυσικό όγκο, που δε θα επιζητάς πάντα, αλλά όποτε θες θα τον έχεις.

Και όλα αυτά καταλήγουν στο εξής: Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Υπάρχει τί θές εσύ να έχεις στο χέρι. Αν δε ξέρεις τί θες, απλά δοκίμασέ τα.


 :up .............

Αποσυνδεδεμένος gordianknot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #9 στις: 04/05/10, 23:06 »
Το 5αρι είναι τεμπέλικο!! Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood ωραίος :D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #10 στις: 09/05/10, 02:38 »
Ασχετα με το αν παρεις 4-αρι ή 5-αρι φροντισε να παρεις καλο οργανο, να μην σε κουραζει στο χερι γιατι θα βαρεθεις και θα τα παρατησεις. Και εγω πιτσιρικας ειχα παρει ενα αθλιο 4-αρι, που και απο ηχο δεν ελεγε πολλα, οποτε παλυεα μαζι του, με δυσκολευε. Αργοτερα πηρα ενα 5-αρι, και αμεσως εδωσα το 4-αρι γιατι πλεων μου ηταν αχρηστο, και τοτε αρχισα να ασχολουμε πιο σοβαρα.
Πλεων που εχω συνηθισει να παιζω με 5-αρι (εχω και 6-αρι) δυσκολα θα γυριζα σε 4-αρι, ακομα και αν ηταν να χρησιμοποιησω μονο τις 4 χορδες.

Τωρα αν παιζεις κυριως κλασικο ροκ, το 4-αρι ειναι αρκετο για να παιξεις τα περισσοτερα απο αυτο το μουσικο ιδιωμα. Επισης, θα χρειαστεις και εναν ικανο ενισχυτη για να βαζεις πανω το μπασο και να ακους τι παιζεις, και για να τον εχεις και για καμια προβα με φιλοους αν χρειαστεις αργοτερα.

Τελος, την μαρκα μπασο που λες δινει ο γνωστος σου πρωτη φορα την ακουω (και ξερω πααααααααρα πολλες μαρκες μπασων), οποτε δεν μπορω να κανω σχολια για την τιμη και την ποιοτητα τους.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #11 στις: 09/05/10, 02:45 »
edit:
αυτο ειναι το μονο που μπορεσα να βρω για την μαρκα μπασου που λες

http://reviews.harmony-central.com/reviews//brand/Parksons

 προφανως ειναι καποια Κορεατικη εταιρεια που ειχε βγαλει καποια οργανα για αρχαριους.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος dc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #12 στις: 25/05/10, 18:47 »
...γεια χαρα και απο μενα ...γερασα παιζοντας classic rock ποτε δεν μου χρειαστηκε η πεμπτη χορδη...επισης στα πενταρια η ταστιερα ειναι πιο φαρδια που κουραζει οσο ναναι...μονο αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις στο μελλον με την fusion kai to funk (κατι που στο συνιστω )παρε πενταρι...την μαρκα οντως και εγω δεν την εχω ακουσει...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #13 στις: 25/05/10, 19:39 »
...μονο αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις στο μελλον με την fusion kai to funk (κατι που στο συνιστω )παρε πενταρι...

Γιατι εγω ολο το αναποδο ακουω, οτι κ καλα τα 5ρια δν ειναι για funk??

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #14 στις: 25/05/10, 20:13 »
Γιατι εγω ολο το αναποδο ακουω, οτι κ καλα τα 5ρια δν ειναι για funk??


Σε ο,τι αφορα την "παραδοσιακη" funk, με τον τροπο που ειναι δομημενες οι μπασογραμμες, η χαμηλη Σι πραγματι πιο πολυ ενοχλει παρα βοηθαει (ειδικα σε slap περασματα, αν το spacing των χορδων ειναι μικροτερο).
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #15 στις: 25/05/10, 22:00 »
Λοιπον παρομοιο θεμα εχει συζητηθει και εδω

4χορδο 5χορδο 6χορδο μπάσο?

Αλλα θα συμφωνησω και γω με τον Ιζνογκουντ.Ειναι τι θες,τι σε βολευει και οχι τοσο τι λενε οι αλλοι.Εμενα ας πουμε δεν με βολεψε τελικα το 5αρι αλλα αυτο το διαπιστωσα μετα απο ενα χρονο που το παλεψα.Οποτε εγω προσωπικα θα πω οπως σου κατσει.

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος dc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #16 στις: 26/05/10, 00:46 »
...ισως ξεφευγουμε λιγο απτο θεμα αλλα funk δεν παιζεται μονο με slap (ωραια και δυσκολη τεχνικη.)..συνηθως στο funk παιζουμε ενα ρυθμικο μοτιβο επαναλαμβανομενο για πολλα μετρα και εδω οι χαμηλες νοτες δινουν ογκο και στιβαροτητα που μαζι με την ντραμς δινουν το groove για να αυτοσχεδιασουν τα αλλα οργανα...οι ψηλες νοτες χρησιμευουν πιο πολυ για "γεμισματα '" η για σολο...γιαυτο πενταρι...δεν ξερω ...μιλαω για την δικη μου εμπειρια...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #17 στις: 26/05/10, 03:04 »
Εγώ πιστεύω ότι το 4άρι και το 5άρι σε κάνουν να παίζεις διαφορετικά. Οι περιορισμοί που σου θέτει ένα όργανο δίνουν χαρακτήρα στο παίξιμο σου. Το 4αρι με τους περιορισμούς που σου θέτει θα σε οδηγήσει προς μια συγκεκριμένη λογική πάνω στο όργανο, αντίστοιχα και το πεντάρι.


Αν ακούσεις διάφορους μπασίστες που παίζουν σε αυτές τις 2 σχολές θα το καταλάβεις και ο ίδιος. Το θέμα εκτός από το είδος μουσικής που σε ενδιαφέρει να παίξεις (τείνεις προς το 4αρι) είναι και τι χαρακτήρα θες να αποκτήσεις.  :)


Δύσκολη επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος Vaggelis...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #18 στις: 26/05/10, 09:24 »
Κάνε την επιλογή σου ανάλογα με το τι σε βολέυει, τι είδος μουσικής θες να παίξεις, ακόμα ακόμα δες και τι είδους μπάσα έχουν τα είδωλά σου :) Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε διάφορα μαγαζιά και να δοκιμάσεις και τον δύο ειδών τα μπάσα ετσί ώστε να κάνεις την καλύτερη επιλογή :) ;) :D ;D :P 0:)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #19 στις: 26/05/10, 10:43 »
ακόμα ακόμα δες και τι είδους μπάσα έχουν τα είδωλά σου :)

Πειράζει που αυτό το θεωρώ κακή συμβουλή?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Vaggelis...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #20 στις: 26/05/10, 15:18 »
Πειράζει που αυτό το θεωρώ κακή συμβουλή?

Καθόλου δεν πειράζει ;) Ούτε εγώ θα επέλεγα έτσι μπάσο αλλά πολλοί το χρησιμοποιούν ως κριτήριο ::) :-\

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #21 στις: 26/05/10, 17:41 »
Aν και ασχολουμαι μικρο χρονικο διαστημα με το μπασο, ενα χρονο για την ακριβεια, εχω δει οτι το σλαπ οντως ειναι πιο δυσκολο σε 5αρι, λογω της μικροτερης αποστασης των χορδων (κατι που ανεφερε πιο πανω κ ο Nikoubis)...οχι οτι το κατεχω σε 4αρι, ουτε καν, αλλα εκει βγαινει πιο αβιαστα...ομως, εχω δει μπασιστες να σλαπαρουν ανετα κ σε 6αρια, που ναι μεν δν ειχαν πολυ κοντα τις χορδες, αλλα σιγουρα δεν υπηρχε η αποσταση που υπαρχει στα 4αρια...νομιζω οτι το ζητημα ειναι το ποσο θα ασχοληθεις με την τεχνικη κ οχι τοσο η κατασκευη του οργανου...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 4χορδο -- 5χορδο
« Απάντηση #22 στις: 27/05/10, 01:49 »
Καλα ο Bill "Buddha" Dickens παιζει απο τα πιο απιστευτα σλαπ που εχω ακουσει ποτε σε.... 7-αρι!
Ειναι το τι βολευει τον καθενα, ενταξυ αν θες να παιξεις αποκλειστικα κλασικο ροκ διασκευες τοτε ειναι πιθανο να μην χρειαζεσαι 5-αρι, αλλα στις περισοτερες περιπτωσεις εγω με 5-αρι παιζω. Εχω και 6-αρι, παιζω και με 4-αρια, αλλα με 5-αρι νιωθω ανετα, ακομα και οταν δεν χρησιμοποιω την χαμηλη Σι (ή οτι την εχω κουρδισμενη).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
34593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/08, 18:39
από morfeas_SG
7 Απαντήσεις
4617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 20:46
από YmiRLinG
35 Απαντήσεις
12790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 04:42
από morsanimi
12 Απαντήσεις
5460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 14:24
από Anaximandros
28 Απαντήσεις
17399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 18:10
από kkmspm (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
4815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 16:03
από ibanezbass
1 Απαντήσεις
9752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 00:26
από saved