Αποστολέας Θέμα: ΠΩΣ ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ  (Αναγνώστηκε 41405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Το λοιπόν... Η ζωή του λιτλ jon ήταν αρκετά χρόνια γεμάτη δημοτικά με κλαρίνα, βιολιά κλπ,κλπ και γνήσιες Ρουμελιώτικες μελωδίες και φωνές, όπως Φιλιώ Πυργάκη, Κάβουρας, Τσάουσης, Καρνάβας, Ψαρράς κλπ,κλπ...

Το λύκειον ήρθε. Κάποια στιγμή ακούω το όνομα Σωκράτης Μάλαμας και μία μελωδία που με έκανε ίσωμα... Ο καθηγητής μου στο φροντιστήριο ήταν συγκάτοικοι κάποτε με τον Μάλαμα και έτσι όλοι στο τμήμα θέλοντας και μη κολλήσαμε (ήταν και κάτι "φτερουγίσματα" στη μέση  :-[  ;D). Ε, μετά μας πήρε η μπάλα... Το έντεχνο για καμιά 10αριά μήνες το ξέσκισα. Ότι δεν είχα ακούσει τα προηγούμενα 15 χρόνια το άκουσα μαζεμένο μέσα σε αυτό το δεκάμηνο.

Η αλήθειά είναι ότι το βαρέθηκα γρήγορα (όπως και τα περισσότερα πράγματα στη ζωή μου) και ήρθε στη 2-3 Λυκείου το ελληνικό ροκ με τις Τρύπες, τα Σπαθιά, Ενδελέχεια, Υπόγεια, Διάφανα Κρίνα και δειλά-δειλά χώθηκα στο βρώμικο  ;D κόσμο του metal με ένα compilation των Metallica (Platinium αν δεν κάνω λάθος) και με το Draconian Times των Paradise Lost... Πανελλήνιες δώσαμε με το "Μέσα στη Νύχτα των Άλλων" και το "S&M" στα τέρματα...

Ουσιαστικά, οτιδήποτε ακούω τώρα οφείλεται κυρίως σε μία 16άδα CD τίγκα στο mp3 που μου δώσαν πριν 5 χρόνια, στο πρώτο έτος. Κάπου ανάμεσα ήταν οι Dream Theater, οι Pink Floyd, οι Pain of Salvation, οι Rush, οι Queensryche και οι Pain of Salvation. Λίγο αργότερα ήρθαν οι "Φοβερές Κολοκύθες" (κατά κόσμον Smashing Pumpkins) και ο ασύλληπτος κος Maynard J. Keenan με τους Tool. Το γλυκό έδεσε. To art-prog rock-metal έγινε ο λόγος να πληρώνω αρκετά €€€€ για CD, OTE, ΔΕΗ... Και ο λόγος που κάθομαι και γράφω αυτές τις μαλ***ες  ;D ;D ;D την στιγμή που θα έπρεπε να γυρίζω καμιά σελίδα για να περάσω κανά μάθημα...

Φυσικά, το σκληρό-death-dog metal και τα heavy-rebet πάντα ήταν εκεί σε κάθε μουσικό μας βήμα και σε κάθε ωραία και δύσκολη στιγμή (εδώ είναι το σημείο που ο φίλος Candlemass κουνάει το κεφάλι του).

etsi etsi...
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Παράθεση
Φυσικά, το σκληρό-death-dog metal και τα heavy-rebet πάντα ήταν εκεί σε κάθε μουσικό μας βήμα και σε κάθε ωραία και δύσκολη στιγμή
σωστός, σωστός..
αυτο όλοι το έχουμε μέσα μας απλα ειναι μέχρι να το ανακαλύψουμε οτι το έχουμε :P
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Πάντα με γοήτευε η ξένη δυνατή μουσική. Όλα άρχισαν όμως ένα κρύο απόγευμα του 1987 όπου η τηλεόραση έπαιξε το βιντεοκλίπ του "Still Of The Night" των Whitesnake. Μάλλον ήταν η εκπομπή "Μουσικόραμα" αν τη θυμάται κανένας. Το κακό είχε ήδη γίνει... ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Angello

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στις αρχές Αυγούστου του 1978 ήμουν φιλοξενούμενος σε κατασκήνωση στην Αγία Τριάδα Θεσσαλονίκης (από την άλλη μεριά του βράχου). Κάποιος ομαδάρχης είχε κιθάρα (ποτέ δεν έμαθα αλλά όσο ζω ελπίζω) και με το σούρουπο σιγοτραγουδούσε διάφορα. Ανάμεσα στα τραγούδια που άκουσα τότε, δύο ήταν αυτά που χαράχθηκαν στη μνήμη μου: «Τ’ αστέρι του βοριά» (Χατζιδάκις/Γκάτσος) και «Τζαμάικα» (Λοΐζος/Παπαδόπουλος). Τα τραγούδια αυτά καθόρισαν εν πολλοίς τις μουσικές μου προτιμήσεις αλλά δεν ήταν τα μοναδικά. Άλλωστε, η απλή ακρόαση ενός τραγουδιού ή ενός δίσκου σπάνια έχει τόσο καταλυτική επίδραση σε κάτι που διαμορφώνεται σε βάθος χρόνου και έχει σχέση με την πορεία του καθενός στη ζωή του. Η σημαντικότερη επίδρασή τους, όμως, ήταν στο ότι από τότε άρχισα να συνειδητοποιώ δυο πράγματα. Το πρώτο είναι ότι το ωραίο δε χρειάζεται να είναι επιτηδευμένο και δυσνόητο. Η ευπρέπεια και η απλότητα, αν δεν αρκούν, είναι τουλάχιστον μια καλή βάση. Το δεύτερο είναι κάτι θεμελιώδες και παραγνωρισμένο σήμερα. Το τραγούδι είναι σύνθεση δύο συστατικών, της μουσικής και του λόγου. Οι περισσότεροι τείνουν να υποβαθμίζουν το δεύτερο συστατικό. Αυτή είναι και η αιτία για την οποία τρελαίνομαι με τους αναλφάβητους που ακούνε τα λεγόμενα «modern λαϊκά» αλλά και τους αστοιχείωτους παπαγάλους του τύπου «Εγώ ακούω μόνο ξένη μουσική. Μέταλ. Σιγά μην ασχοληθώ με τα ελληνικά τραγουδάκια.». Σίγουρα είναι ψεύτης αυτός που λέει ότι κατανοεί απόλυτα κάτι που δεν είναι γραμμένο στη μητρική του γλώσσα (πόσο μάλλον όταν και αυτήν δε γνωρίζει επαρκώς).

Αποσυνδεδεμένος Autumn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • The autumn leaves... how red and gold...
    • Προφίλ
Σταδιακά, με υπομονή και πολύ ψάξιμο  ;)

Παράθεση
Φυσικά, το σκληρό-death-dog metal και τα heavy-rebet πάντα ήταν εκεί σε κάθε μουσικό μας βήμα και σε κάθε ωραία και δύσκολη στιγμή
σωστός, σωστός..
αυτο όλοι το έχουμε μέσα μας απλα ειναι μέχρι να το ανακαλύψουμε οτι το έχουμε :P


εσύ γενικά χτύπησες πάτο είπαμε  ;D ;D ;D
Enclose me in your gentle rain...

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
4ων χρονων πηγα στο ωδειο + εκανα 2 χρονια φλογερα,+μετα απο τα 6 μου ξεκινησα + κολλησα με το πιανο,συνεχιζοντας μεχρι σημερα,+ ολον τον κοσμο της μουσικης(συνθετικα μιλώντας).Συνεχιζοντας το ψαξιμο δεν εχω αφησει ΚΑΝΕΝΑ ειδος + παρακλαδι της ροκ + λατρευω το old school punk....μπορω να συνεχισω να γραφω με τις ωρες!οποτε σταματαω εδω!
you'll never see the lonely me at all

Αποσυνδεδεμένος rolander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • E N T R O D U C E R
    • Προφίλ
    • ENTROPIA
egw an thimamai kala,mou eixe dwsei o aderfos mou to Images & Words (dream theater) na akousw molis agorasa to prwto mou discman..to akousa gyrw stis 12 fores olh th mera..eidika to take the time to eixa liwsei...prepei na hmouna 10 xronwn..sth synexeia ta xrwstaw ola se ena filo tou aderfou mou pou me promitheve kathe vdomada me cds..Angra,Savatage,Queensryche,Pain of Salvation,Fates Warning,Nevermore,Kamelot,Conception,Shadow Gallery,Virgin steel,Helloween,Symphony X,Racer X,Satriani,Vai,Malmsteen,Stratovarius......anamfisvhthta an den htan autos den tha epaiza oute thn kithara pou paizw oute tha'moun autos pou eimai..se efxaristw aleko!! :D ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Emena me evale o pateras mou na akousw led zeppelin kai dep purple kai rolling stones sta prwta mou gene8lia!!!! Apo tote asxolh8hka  me to rock kai argotera me to metal
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Emena me evale o pateras mou na akousw led zeppelin kai dep purple kai rolling stones sta prwta mou gene8lia!!!! Apo tote asxolh8hka  me to rock kai argotera me to metal
Κατσε ρε θα μας κουφανεις οταν ησουν ενος χρονου σε εβαλε ο πατερας σου να ακουσεις Deep Purple?!!! :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Nai
Δεν θελω να κανω spam αλλα θα μας κουφανεις εσυ!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Den 8elw na sas koufanw alla etsi einai.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
ήταν ένα βαρετό απόγευμα...  πήγαινα πρώτη γυμνασίου.κοπροσκύλιαζα κλασικά με ένα φίλο μου και πάμε σπίτι του και μου λέει η αδερφή του με μια φίλη της έχουμε μια κασέτα Metallica θέλεις να ακούσουμε? μέσα της λέω. (εγώ άκουγα πακωσταντίνου, μωρά στη φωτιά, Σηδιρόπουλα και τέτοια)χώνει πρώτα το Nothing else matters  και λέω κοίτα καλή φάση. αυτή και η φίλη της καραγούσταραν... εγώ το σκεφτόμουν ... ωραία μελωδία.... και μετά κάει το solo του Hammet στο τέλος και αρχίζω και κολάω... αφού ακούσαμε όλο το black album αντιγράφω την κασέτα και την μελετούσα σπίτι μου.(η κασέτα ήταν αφθεντικιά με εξώφυλο, με lyrics και όλα τα συναφή) καραγούσταρα!
 οπότε άρχισα να ψάχνομε.πήγαμε με τον ίδιο φίλο μου στο σπίτι του ξαδερφού του (που είχε μια βιβλιοθήκη γεμάτη με αυθεντικές κασέτες από Metallica, Megadeth (το Youthanasia το πρώτο που άκουσα από αυτούς) κ.τ.λ. και δανιζόμασταν κασετούλεσ αντιγράφαμε και ακούγαμε κυριλέ. στην δευτέρα γυμνασίου έκανα ένα διαλειματάκι από τον σκληρό ήχο για να επιστρέψω στο ελληνικό rock και punk αυτή τη φορά.στην τρίτη γυμνασίου συνάντισα τυχαία στα αγγλικά που πήγενα έναν παιδικό μου φίλο.συζήτηση στη συζήτηση ήρθε και η ώραγια τη μουσική... αυτός Sabbath, Metallica, Blind Guardian και πάρα πολύ Manowar. εγώ και metal και ελληνικό rock.αρχίσαμε κάναμε παρέα και μου γνώρισε την μουσική των Guardian(Tales From The Twilight World η πρώτη δισκάρα που άκουσα και κόλισα) και των Sabbath(ο πρώτος δίσκος που άκουσα και κόλισα ήταν ο Tyr. άγνωστος σε πολύ κόσμο αλλά για μένα ο καλήτερος τους.είναι και μουσικά ανώτερος πολλών άλλων που θεωρούντε κοριφή από το ίδιο συγκρότημα.έχει και ένα concept γ**άτο)... και με τον καιρό μαζί μαθέναμε όλο και περισσότερα γιαυτή τη μουσική.κλασική παρέα το Hammer και οι βόλτες στα δισκοπολία μετά τα αγγλικά.

με τον καιρό άρχισε και η ανάγκη μου να θέλω να μάθω πιο πολλά για το metal οπότε ένα από τα ονειρά μου ήταν να πάρω μια Stratocaster.και κλασικά σκευτόμασταν να φτειάξουμε ένα γκρουπάκι.αυτό βέβαια ήρθε σαν project πριν 2 χρώνια (και πριν 4 χρώνια πείρα κιθάρα... Washburn αλλά rockaδικη σαν την Stratocaster (καμία σχέση ακουστικά όμως  ;D)) αλλά δεν βρισκόμαστε συχνά πια λόγο υποχρεώσεων (δουλειά,σχολή κ.τ.λ.).κρύμα... anyway...
μετά μετακόμισα εγώ και χαθήκαμε πάλι και μέχρι το πρώτο έτος της σχολής μου άκουγα κανονικά metal. μετά δεν ξέρω το πως και το γιατί μου ήρθε η επιθημία να ψάξω τη μουσική σε όλα της τα φάσματα. και ξεκίνησα να ακούω prodigy, μπιτακια,hiphop,lowbap κ.τ.λ. (βέβαια η ετία για τα δύο τελευτέα ήταν μια κοπέλα  ;D) anyway μετά από κανα χρώνο(ή μάλλον ούτε χρώνο) αποχής νοστάλγισα να ακούσω λίγο overdrive,λίγο tapping, λίγο δίκαση, λίγο ουρλιαχτό και τα ρέστα. και όλος τυχαίος ξανασυναδιέμαι (διαδικτιακά και εντελός κουφά) με τον παλιό μου παιδικό φίλο.και αρχίζουμε πάλι μαζί να ψαχνόμαστε πιο βαθιά στα μεταλικά μονοπάτια.(βέβαια αυτός ήταν πολύ μπροστά αλλά δεν άργισα να τον φτάσω πάλι  :D ;D μιας και οι ιδέες μας συμπίπτουν).
 Από όλο αυτό το ταξίδι που διανίω ακόμα κέρδισα πάρα πολλά και χέρομε που γνώρισα και κατάλαβα πόσο ψεύτικη και πλαστική μπορεί να είναι μια μουσική και τι ρόλο βαράει αυτό το θηρίο που την παράγει και λέγεται μουσική βιομηχανία (και κατ' επέκταση τα $$$$$$). το συμπέρασμα μου από αυτές τις μουσικές μου αναζητήσεις πάντως είναι ότι η πραγματική μουσική είναι η κλασική μουσική.(που άκουγα κατα καιρούς, όπως και ρεμπέτικα που τα θεωρό σαν το old school heavy metal της χώρας μας ;D).τόση πληθόρα συναισθημάτων και μελοδιών δεν έχω συναντίσει πουθένα αλλού (εκτός από το metal βέβαια μετά την κλασική μουσική). και χωρίς να υπάρχουν λόγια και effects και τα σχετικά.

Υ.Γ.1. καλά έγραψα πολά αλλά το ευχαριστήθηκα.
Υ.Γ.2. Η ιστορία της μουσικής ζωής μου με λίγα λόγια μέχρι σήμερα... τι σας νοιάζει εσάς θα μου πείτε.... αλλά εγώ γούσταρα που τάγραψα  ;D
Υ.Γ.3.ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΡΟΣ Candlemass: Επειδή και φίλος μου είναι μια του metal και μια του νταλκαδοσκυλάδικου (άτιμες γυναίκες  8)) έχω τεράστια απορία πως μπορείτε να ακούτε τέτοια πράγματα και να σας συγκινούν... από τη στιγμή που το metal-rock έχει και τον νταλκά του.
Υ.Γ.4. Πολλά έγραψα δεν έχει άλλο Υ.Γ.  :P  ;D :D ;) :)
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος anastasiak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι ένας διαρκής αγώνας...
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να πω πως απο ένα σημείο και μετά άρχισα να ακούω το είδος μουσικής που με ενδιαφέρει..το άκουγα απο πάντα..μάλλον είχε γίνει βίωμα αφού απο πολυ μικρή θυμάμαι το σπίτι μας να έχει μουσική και  τραγούδια.Στο σπίτι ακούγαμε παλιά λαϊκά (Καζαντζίδη , Μπιθικώτση, Νταλάρα, Αλεξίου,κ.ά. ..) όπως επίσης και Χατζιδάκη , Θεοδωράκη κ.ά.  και όταν πηγαίναμε εκδρομές βάζαμε στο αυτοκίνητο (κασσέτα εννοείται) Beatles , Paul Simon , παλιά ιταλικά και γαλλικά τραγούδια κ.ά..
Τα μετέπειτα μουσικά ρεύματα (το λεγόμενο έντεχνο) ήρθε  σαν φυσική συνέχεια των προηγούμενων ακουσμάτων και μουσικών βιωμάτων. Εδώ πρέπει να θίξω και το γεγόνος πως η λεγόμενη έντεχνη μουσική σκηνή που εγώ τουλάχιστον την γνώρισα απο τον Μάλαμα , τον Θανάση , την Κανά και τον Περίδη..πρωτοξεκίνησε από τη Θεσσαλονίκη όπου και κατάγομαι. Είναι φυσικό οι επιρροές να είναι μεγαλύτερες.
Κράτησέ με σφιχτά η γη γυρνάει γρήγορα, δώσε μου ένα φιλί αυτή η εποχή με τρομάζει..

Αποσυνδεδεμένος echo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    • Προφίλ
    • Justelene
Ακούγοντας σε ταξί (τι άλλο;)το "The Wall" των θεών.Οι μισοί ροκάδες με το "the wall" ξεκίνησαν..
I don't need no arms around me
I don't need no drugs to calm me

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Ωραίο θέμα (πραγματικά φοβερό ;))...Λοιπόοον,

Εγώ άρχισα δειλά δειλά με ελληνικό "ροκέντεχνο" (Πυξ Λαξ)...Η μήτερα μου μικρό παιδί με έτραχε στις συναυλίες απο δω και από κει (όχι ότι δεν μου άρεσε ;D ;D ;D)...ΜΕτά σιγά έψαξα και βρήκα τις Τρύπες, Ξύλινα ΣΠαθιά, Διάφανα Κρίνα κτλ....Ώσπου ήρθε ένα πρωινό του ιούλη (νομίζω 1998 ήτανε ή '99 θα σας γελάσω), όταν η θεία μου (φοβερή τύπισσα) μου έβαλε έναν δίσκο στο πικ απ...Ξεχύθηκαν οι νότες του Hallowed be thy name και μαζί μ'αυτές ξεχύθηκε και το μυαλό μου...Μετά σιγά σιγά πάλι πήγαμε στους priest, sabbath και γενικα κλασσικό heavy..Μετά ακολούθησα όλα τα υπόλοιπα είδη (power, thrash, progressive, goth, και λίγο black)...Κα έτσι έγινα αυτός που είμαι :P

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Φίλε Samsonic δε μπορώ να πω πως διάβασα ολόκληρη την μουσική σου ιστορία αλλά... το solo του Nothing... ο Hetfield δεν το παίζει; Επίσης ένας γνωστός (φορτηγατζής) ακούει φανατικά μόνο Metal και... σκυλάδικο! Ο ίδιος λέει οτι "μόνο αυτές είναι μουσικές για άντρες!" Αν το αισθάνεται πραγματικά έτσι γιατί να τον κρίνω εγώ; Τουλάχιστον ο τύπος είναι αυθεντικός και το σέβομαι απόλυτα. Αυτά...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Πρωτάρης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • keep playing 'till the end of time
    • Προφίλ
Ήταν αρχές της 10ετίας του '80 όταν μπήκα στο Happening και πήρα τον πρώτο μου δίσκο (βινύλιο).
Το εξώφυλλο ήταν μωβ και έδειχνε μια Fender ξαπλωμένη να βγάζει σπίθες.
Αυτό ήταν.....

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Φίλε Samsonic δε μπορώ να πω πως διάβασα ολόκληρη την μουσική σου ιστορία αλλά... το solo του Nothing... ο Hetfield δεν το παίζει;

 Όντως.. Αυτό το τραγούδι το έχει γράψει εξ ολοκλήρου ο Hetfield..Το έγραψε λέει γιατί όταν πηγαίνουν οι Metallica περιοδίες του λύπει η οικογένεια του...(off topic)

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Φίλε Samsonic δε μπορώ να πω πως διάβασα ολόκληρη την μουσική σου ιστορία αλλά... το solo του Nothing... ο Hetfield δεν το παίζει;

 Όντως.. Αυτό το τραγούδι το έχει γράψει εξ ολοκλήρου ο Hetfield..Το έγραψε λέει γιατί όταν πηγαίνουν οι Metallica περιοδίες του λύπει η οικογένεια του...(off topic)

Ναι λάθος μου... RBnikos is right  :)
Αλλά όπως και να έχει με συνεπείρε χεχεεχεεχχε  ;D
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Ο αδερφος μου ακουγε μεταλ και χαρντ ροκ και επαιζε και μπασο.Επισης η παρεα του(τα ξαδερφια μας) επισης παιζαν κιθαρα η μπασο και με παιρναν μαζι οταν παιζαν η ακουγαν μουσικη.Ετσι σιγα σιγα κολλησα και εγω το μικροβιο αυτης της μουσικης.Το πρωτο μου cd το πηρα το 94 σε ηλικια 14 ετων και ηταν ενα EP των carcass.Rot n Roll for ever! 8)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
1992 και στα γενέθλια μου, μου κάνει δώρο μια θεία μου (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) το images and words των Dream Theater (Δεν θα έρθει η 1η Ιουλίου;;;;;;). Ε, δεν ήθελα και πολύ. Ήδη από 8 χρονών που είχα μάθει να χρησιμοποιώ το πικάπ του πατέρα, είχα "ξεφτιλίσει" κάτι δίσκους που έχει Queen, Floyd, Elvis & Blues from the deep South!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Κανοντας μαθημα στο ωδειο μου ξεκινησα να ακουω και τα 2 ειδη που μ'αρεσουν ιδιαιτερα. Οχι οτι δεν ακουμε τα παντα.
Blues: Μου εδειξε μερικα πραγματα αυτος που μου κανει κιθαρα περι blues μου τιγκαρε και 3-4 cd στα mp3 και κολλησα. SRV, Albert Colins, Buddy Guy και πολλοι αλλοι.
Jazz: Κανοντας αρμονια με εναν πορωμενο μουσικο, μου προτεινε 2-3 jazzιστες ν'ακουσω. Το πρωτο μου cd ηταν το "At the Dear Head Inn" του Keith Jarrett στο πιανο και αλλους 2 στο μπασο και τα drums. Και φυσικα υπηρχε συνεχεια. Κιαλλος Keith, Joe Pass, George Benson, Miles Davis, Chet Baker, Billy Holiday κλπ κλπ κλπ
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος ang6247

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο!!!
    • Προφίλ
Όταν είχα φτάσει τα 11 τότε θυμάμαι ο αδερφός μου είχε πάρει το LOAD από METALLICA και μετά ήρθαν όλα τα άλλα!! ;D
Το παγόβουνο έσπασε,εμείς κάναμε την αρχή!
Τώρα ήρθε η δική σας σειρά!!

η ανοχή είναι συνενοχή

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
 Τους παλιους κακους καιρους, τοτε που η Βανδη ηταν στο αποκορυφωμα της, ακουσα για πρωτη φορα τους linkin park. Αυτο ηταν. Η ζωη μου αλλαξε και τιποτα δεν ηταν οπως πριν. Τα χρωσταω ολα στο launch.yahoo.com που μου εδωσε την ευκαιρια να ακουσω το lying from you. αχ συγκινηθηκα τωρα.... σνιφ, κλαψ....

P.S. ρε παιδια αδικο εχω που νοιωθω λιγο ασχετιλα? ;D ολοι εδω περα ακουτε, iron maiden, megadeath και τετοια κι εγω εχω κολλησει στο nu metal!! :P Εχω τιποτα?μηπως δεν ειμαι καλα??
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
77 Απαντήσεις
31217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/07, 18:14
από Ommadawn
1 Απαντήσεις
5329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/03, 15:51
από Πέτροc
331 Απαντήσεις
83867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:25
από Jezus
0 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
356 Απαντήσεις
90436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/09, 16:38
από Garvin
77 Απαντήσεις
23209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 11:18
από giorgos_z
17 Απαντήσεις
6860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 19:31
από George_JimMorrison
40 Απαντήσεις
12530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 21:09
από whammypedaller
11 Απαντήσεις
3890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 23:08
από Καθόδιος (φλουτσ)
25 Απαντήσεις
8211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/10, 21:18
από Guitarholic_punk