Αποστολέας Θέμα: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας  (Αναγνώστηκε 6758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
επειδή ψήνομαι για το συνδυασμό καλή κάρτα ήχου+αυτοενισχυόμενο ηχείο, καθώς και v-amp2+αυτοενισχυόμενο ηχείο, έχει κανείς κάποια εμπειρία με αυτά τα "the box" ηχεία που πουλάει ο θωμάς; 177Ε για το ομοαξονικό με το 12άρι γούφερ και 100 βατ, μέγιστη ένταση λέει 122 ντεσιμπέλ, η εμφάνιση είναι ελκυστική αλλά δεν ξέρω από κει και πέρα τι παίζεται... 

http://www.thomann.de/gr/the_box_ra12.htm

αν όχι για το συγκεκριμένο ηχείο, τουλάχιστον καμιά γνώμη για το σενάριο πιο γενικά

ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 02/06/09, 14:56 »
δε ξερω αυτα τα δε μποξ...εγω σε παρομοια κατασταση παιζω με αυτα http://www.thomann.de/gr/mackie_mr5.htm

και ειναι αψογα κατα την γνωμη μου σε αυτο το ευρος τιμης !!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 02/06/09, 15:05 »
με τι τα οδηγείς;

κάρτα ήχου με λογισμικό τύπου guitar rig, ή κάποιο pod-oειδές;

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 02/06/09, 15:14 »
παιζω με 2 περιπτωσεις η πρωτη ειναι με guitar port + gear box line6 kai i defteri me to guitar ring μεσω της M-audio fast track sound card.  τωρα δοκιμαζω και το Fender amplitube που πρεπει να τα σπαει !!!

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 02/06/09, 15:16 »
Κι εγω να ακούς απο nearfield θα σου πρότεινα.....τί να το κάνεις αυτό το box?
Ποιά η χρησιμότητα του?.......Αφού έτσι κι αλλιώς δεν είναι guitar cabinet, το μόνο συν που έχει απο ένα ζευγάρι nearfield monitors είναι ίσως το ότι φτάνει σε δυνατές εντάσεις...
Τα ηχητικά μείον του απο την άλλη όμως είναι προφανή...

Εκτός βέβαια αν η πολύ μεγάλη ένταση είναι το ζητούμενο, αλλά για μέσα στο σπίτι??

Κοίτα την λύση soundcard  - active nearfield monitors - software (guitar rig, revalver ,waves gtr3 κλπ) ή αν δεν θέλεις software πάρε ένα φτηνό pod ή ένα v-amp και στείλε το σήμα του στην κάρτα ήχου.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 02/06/09, 15:26 »
Σχετικά με τα The Box: μαζί με κάτι φίλους πήραμε αυτό -> http://www.thomann.de/gr/the_box_ma120_mk_ii.htm. 100 watt, 12" ηχείο, mic και line input με EQ.
Ειλικρινά, με 125 Ευρώ περιμέναμε να είναι θαύμα αν λειτουργεί στοιχειωδώς. Κι όμως είναι αξιοπρεπέστατο, τουλάχιστον για τη χρήση που το θέλαμε (φτηνή απλή ενίσχυση φωνής χωρίς κονσόλα στις πρόβες).
Πάντως εκτός αν πας για χρήση σε πρόβες και live, σωστά λέει ο groovymood ότι με δύο monitor θα είσαι μια χαρά.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 02/06/09, 15:45 »
ένα βασικό πλεονέκτημα του μποξ είναι ότι κοστίζει 177Ε, ενώ τα δύο μόνιτορ που πρότεινε ο φίλος παραπάνω κοστίζουν 195Ε το ένα

τα ηχητικά του μείον σε μένα τουλάχιστον δεν είναι καθόλου προφανή, γι' αυτό εξάλλου ρωτώ εδώ να μάθω

λέω να το πάρω δυνατό ώστε να το πουλήσω σε λίγα χρόνια πιο εύκολα σε άτομα που, σε αντίθεση με μένα, ζητούν ΚΑΙ υψηλές εντάσεις (εξάλλου δεν θα είμαι ο πρώτος που έχει σαφώς δυνατότερο σύστημα από ό,τι χρειάζεται  ::) )

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 02/06/09, 16:16 »
Αγαπητοι μου φιλοι, οσα χρονια ασχολουμαι με την μουσικη ενα πραγμα εχω διδαχτει και δεν κανω "οικονομιες".....πως και τι ακουω.
Ειδικα οταν παιζεις μουσικη το θεμα δεν ειναι να ακουγομαι δυνατα (εκτος εαν παιζει καφριλα) αλλα ΤΙ ακουω !!! Ο ηχος ειναι πληροφοριες που φτανουν στα αυτακια μας οι πληροφοριες αυτες πρεπει να ειναι οσο το δυνατον καλυτερες για να το ευφχαριστηθουμε δεοντος χεχεχε...

Ποιοτητα και παλι ποιοτητα στον ηχο !!!  Να ακουμε την μουσικη που παιζουμε οσο καλητερα γινεται.

Θα μπορουσα να γραφω σελιδες σχετικα με την ποιοτητα του ηχου αλλα νομιζω οτι ολοι καταλαβαινουμε τι θελω να πω...και τα λεω μονο και μονο για να προλαβω τζαμπα εξοδα και απογοητευση και επειδη τα χω σκασει πολλες φορες τζαμπα....καλυτερα μια και καλη παρα συνεχεια απο λιγο....



Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 02/06/09, 16:21 »
όλο το ερώτημα του τόπικ περί ποιότητας είναι...   ;)

η ποσότητα (--> ένταση) στο ηχείο είναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 02/06/09, 16:26 »
ένα βασικό πλεονέκτημα του μποξ είναι ότι κοστίζει 177Ε, ενώ τα δύο μόνιτορ που πρότεινε ο φίλος παραπάνω κοστίζουν 195Ε το ένα

τα ηχητικά του μείον σε μένα τουλάχιστον δεν είναι καθόλου προφανή, γι' αυτό εξάλλου ρωτώ εδώ να μάθω

λέω να το πάρω δυνατό ώστε να το πουλήσω σε λίγα χρόνια πιο εύκολα σε άτομα που, σε αντίθεση με μένα, ζητούν ΚΑΙ υψηλές εντάσεις (εξάλλου δεν θα είμαι ο πρώτος που έχει σαφώς δυνατότερο σύστημα από ό,τι χρειάζεται  ::) )

Μα τα πουλανε ενα ενα....δε σε υποχρεωνει να παρεις δυο !!!!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 02/06/09, 16:27 »
ένα βασικό πλεονέκτημα του μποξ είναι ότι κοστίζει 177Ε, ενώ τα δύο μόνιτορ που πρότεινε ο φίλος παραπάνω κοστίζουν 195Ε το ένα

τα ηχητικά του μείον σε μένα τουλάχιστον δεν είναι καθόλου προφανή, γι' αυτό εξάλλου ρωτώ εδώ να μάθω

λέω να το πάρω δυνατό ώστε να το πουλήσω σε λίγα χρόνια πιο εύκολα σε άτομα που, σε αντίθεση με μένα, ζητούν ΚΑΙ υψηλές εντάσεις (εξάλλου δεν θα είμαι ο πρώτος που έχει σαφώς δυνατότερο σύστημα από ό,τι χρειάζεται  ::) )

Αν θέλεις να ακούς κάτι που είναι κοντά στον ήχο που έχεις φτιάξει πάρε studio monitors.
Αν θέλεις απλώς να "βαράς" και δεν σε πολυενδιαφέρει ο ήχος πάρε το άλλο..(Το οποίο δεν έχει ούτε κατά διάνοια ήχο που να έχει έστω και λίγη σχέση με το flat...(είναι στη φιλοσοφία του live stage monitor, όπου το πρωταρχικό ζητούμενο είναι να ακούμε αυτό που παίζουμε και εντελώς δευτερεύον το πόσο αχρωμάτιστο ήχο ακούμε...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 02/06/09, 16:31 »
Μα τα πουλανε ενα ενα....δε σε υποχρεωνει να παρεις δυο !!!!

εννοείται φίλε μου αλλά αποκλείεται να μου φτάσει ένα μόνο, σε μονοκατοικία μένω, έχω κάποια ευχέρεια να ανεβάσω...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 02/06/09, 16:39 »
να ρωτησω τοτε γιατι θελεις να τα περασεις ολα μεσω πισιου >>???  απο την στιγμη που δεν εχεις θεμα εντασης με πισωαποτοντοιχογειτωνες ???

http://www.mackie.com/products/mrseries/ 

δεν κανω διαφημηση στην mackie απλα τα δουλευω και τα ξερω....υπαρχουν αλλωστε πολλες εταιριες με αξιολογα μονιτορ και σε οικονομικοτερα επιπεδα...

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/GRD/ViewParametricSearch-SimpleOfferSearch?SearchParameter=%26%40QueryTerm%3D*%26CategoryUUIDLevelX%252F3iXVqHzph0IAAAEZbcAtK5qN%252FvVjVqHzpNJcAAAEZfChFop5k%3Dyq_VqHzpMr4AAAEZXyhFop5k%26CategoryUUIDLevelX%252F3iXVqHzph0IAAAEZbcAtK5qN%3DvVjVqHzpNJcAAAEZfChFop5k%26CategoryUUIDLevelX%3D3iXVqHzph0IAAAEZbcAtK5qN


Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ενίσχυση κιθάρας χωρίς ενισχυτή κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 02/06/09, 16:50 »
να ρωτησω τοτε γιατι θελεις να τα περασεις ολα μεσω πισιου >>???  απο την στιγμη που δεν εχεις θεμα εντασης με πισωαποτοντοιχογειτωνες ???

γιατί θέλω να δω τι έχουν να προσφέρουν τα διάφορα λογισμικά κιθάρας  (αν μη τι άλλο, θα είναι πολύ πιο εύχρηστα από το βαμπ2)

την ποιότητα της μάκι δεν διανοούμαι να την αμφισβητήσω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
20289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/16, 22:36
από psilidis
19 Απαντήσεις
6531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
14 Απαντήσεις
7698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 01:47
από jim.ni
17 Απαντήσεις
8364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
67 Απαντήσεις
17879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
27 Απαντήσεις
8570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 22:58
από kopaniamento
10 Απαντήσεις
7190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 20:37
από karhar
10 Απαντήσεις
4622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 21:00
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
4127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/12, 13:57
από Dr Wolf
0 Απαντήσεις
2845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/16, 13:01
από Βραζίλης