Ψηφοφορία

Είστε υπερ της θανατικής ποινής?

Υπέρ
10 (14.1%)
Κατά
61 (85.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 69

Αποστολέας Θέμα: Επαναφορα θανατικής ποινής  (Αναγνώστηκε 69264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #25 στις: 15/09/05, 23:02 »
Σε αυτες τις περιπτωσεις και εφοσον αποδεδειγμενα ο κατηγορουμενος ειναι και ο δραστης , συμφωνω απολυτα στην επαναφορά της θανατικής ποινης....
ειδικά οταν προκειται για παιδιά....
Ποσως με ενδιαφερει αν θα κανει καταναγκαστικά εργα ή αν θα παει ισοβια....το κακό που εχει κανει πανω στο παιδικό σωμα για να ικανοποιησει τις ανωμαλες ορεξεις του δεν μπορει να ξεχαστει για μια δευτερη ευκαιρια ή ενα δικαιωμα στη ζωη.....
Να σας θυμισω ενα παραδειγμα?

Την υποθεση Δουρή....
θανατική ποινη φυσικά δεν υπηρχε....αλλά ο εγκλεισμος του στις φυλακές ηταν και η "ααγραφη" θανατική του ποινή....
τον αυτοκτονησαν και καλά του κανανε.....
Κι ελπιζω σε καθε τετοια περιπτωση τετοιου ειδους εγκληματιες να "αυτοκτονουνται" εφοσον δε μπορουν με το νομο να τους καθαρισουν....

Εγω ενα ξερω....πως οποιος πειραξει παιδί δεν του αξιζει να ζει....
και ειτε ετσι ειτε αλλιώς καποια στιγμή πρεπει να το πληρωνει με την ιδια του τη ζωή γιατι οσα καταναγκαστικά εργα κι αν κανει , αναπνεει ,  ζει , κινειται.....

Το χω πει και παλιοτερα....οποιος τολμησει να πειραξει τα παιδια μου θα του φαω το λαρυγγι και δε με ενδιαφερει αν σαπισω στη φυλακη αρκει που αυτός δε θα ζει....


Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #26 στις: 15/09/05, 23:13 »
Απλά και ξεκάθαρα ΟΧΙ στη θανατική ποινή. Για οποιοδήποτε αδίκημα, όσο σκληρό και απάνθρωπο να είναι. Ναι στην υποχρέωση άμμισθης προσφοράς εργασίας σε κοινωφελή έργα και σκοπούς ταυτόχρονα με τον εγκλεισμό σε σοφρωνιστικά ιδρύματα (όχι δηλαδή να αντικαταστήσουμε τη φυλακή με τη δουλειά).
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #27 στις: 15/09/05, 23:20 »
Απλά και ξεκάθαρα ΟΧΙ στη θανατική ποινή. Για οποιοδήποτε αδίκημα, όσο σκληρό και απάνθρωπο να είναι. Ναι στην υποχρέωση άμμισθης προσφοράς εργασίας σε κοινωφελή έργα και σκοπούς ταυτόχρονα με τον εγκλεισμό σε σοφρωνιστικά ιδρύματα (όχι δηλαδή να αντικαταστήσουμε τη φυλακή με τη δουλειά).
λιγα λογια, και ξεκάθαρος.. +1
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος manitou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω μεγαλε Μανιτού!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #28 στις: 16/09/05, 01:56 »
οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερει. γιατι να τους ταιζουμε και να καθονται... εχετε ιδεα πως ειναι να σου στερουν την ελευθερια.να εισαι σε τεσσερις τοιχους και να περνουν τα χρονια. να μην ελπιζεις σε τιποτα.στο στρατο εκατσα τρεις μερες στα κρατητηρια και παρανοησα. φανταστητε να εχεις μπροστα σου εικοσι χρονια. τωρα μπορει να πει κανεις οτι εκανε λαθος και πρεπει να πληρωσει.δεν ειναι παντα ετσι. υπαρχουν παντα τα λαθη της δικαιοσυνης οι πολιτικες διωξεις καποιοι που δεν ειχαν να πληρωσουν το ικα... μηπως να τους βαλουμε και μια σιδερενια μπαλα στο ποδι τους? ή ακομα καλυτερα να τους σημαδευουμε με πυρωμενο σιδερο.....
αν εχει γιναι λαθος ή σκευωρια στη θανατικη ποινη θα παει ο δικαστης για θανατο? (αφου σκοτωσε καποιο αθωο) μπααααααααα :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #29 στις: 16/09/05, 14:13 »
διαφωνώ κάθετα! ό,τι και να είναι ο άλλος, η ζωή μπορεί να του δώσει ευκαιρία αν όχι να επανορθώσει (που αν ειναι δολοφόνος, δεν γίνεται εκ των πραγμάτων), τουλάχιστον να μετανιώσει και να προσπαθήσει να αλλάξει. ποιός είναι αυτός/οί που θα του στερήσουν κάτι το οποίο δεν μπορούν να δώσουν οι ίδιοι; είχα δει στο σχολείο ένα βίντεο με κάποιον που καταδικάστηκε σε θανατική ποινή και έδειχνε πώς τον σκότωναν και όσα έλεγε ο δολοφόνος, που είχε καταδικαστεί. από τοτε διαφωνώ απόλυτα με την ποινή του θανάτου.-
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος PAPS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Χρονια μετα και κατω απ τη μαρκιζα
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #30 στις: 17/09/05, 15:19 »
Η θανατικη ποινη ειναι μια μεθοδος φασιστικη που χρησιμοποιειται σε τριτοκοσμικες χωρες [u s a,irak κτλ] κανενας δεν εχει δικαιωμα να στερισει τη ζωη κανενος για κανενα λογο.Για τους αρωστημενους που κακοποιουν παιδια, η μονη λυση πιστευω ειναι ενα δωματιο σε ψυχιατρικη κλινικη.
ειναι ο καιμος μου ενα πουλι που βγαινει σαν νυχτωνει

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #31 στις: 30/09/05, 01:59 »
Σε βιβλία του Ηλία Πετρόπουλου μπορείτε να βρείτε πολύ εύκολα κάποιες λίστες με πολύ ενδιαφέροντα βασανιστήρια που θα άξιζαν πολύ περισσότερο για τιμωρία για μερικά καθίκια.
Αλλά για την θανατική ποινή είμαι κάθετα αρνητικός.
Αν θυμηθεί κανείς τον Ξενο του Καμυ, όπου στον ήρωα επιβάλλεται η θανατική ποινή, όταν πάει να τον εξομολογήσει παπάς, καταλαβαίνουμε ότι ο ήρωας είναι εντελώς απαθής. Δεν τον ενδιαφέριε πια τίποτα. Αυτός που ξέρει ότι θα πεθάνει, δεν το νοιάζει ούτε να αγαπήσει, ούτε να συγχωρήσει, ούτε σωστό ούτε λάθος. Αν τον άφηναν έξω για μια μέρα...θα το ξανακανε.
Κάθετα όχι. Πιστεύω ότι δεν επιτελεί κανέναν σωφρονιστικό ρόλο.
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #32 στις: 30/09/05, 13:16 »
Διαφωνω διοτι ναι μεν ο παραδειγματισμος ειναι τροπος συμορφοσησεις αλλα απο την αλλη δεν εχει κανεις δικαιωμα να αφαιρεση τη ζωη του αλλα και επισης μην ξεχναμε οτι εχουμε και τα ισοβια τα οποια ειναι θανατικη καταδικη μεν αλλα χωρις εκτελεση του καταδικασμενου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #33 στις: 30/09/05, 13:19 »
Διαφωνω διοτι ναι μεν ο παραδειγματισμος ειναι τροπος συμορφοσησεις αλλα απο την αλλη δεν εχει κανεις δικαιωμα να αφαιρεση τη ζωη του αλλα και επισης μην ξεχναμε οτι εχουμε και τα ισοβια τα οποια ειναι θανατικη καταδικη μεν αλλα χωρις εκτελεση του καταδικασμενου.

Ο εν λόγω "θάνατος", αγαπητέ μου roufus, διαρκεί μόνον 16 χρόνια, ανεξαρτήτως του διαπραχθέντος εγκλήματος... Ο πόνος και η οδύνη των συγγενών; ::)
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Apoptygma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ?
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #34 στις: 30/09/05, 14:42 »
εγω θελω να θεσω το ερωτημα...
αν τα παιδια σας,ο/η συντροφος σας,οι γονεις σας,οι φιλοι σας κλπ οικια προσωπα σας πεφταν θυμα μιας αποτροπεας πραξης,τι θα κανατε?θα ζητουσατε το θανατο του δραστη?ή ισοβια δεσμα (που σημαινει οτι θα ξαναβγει απο την φυλακη και θα ξανακανει την ζωη του)?
και ακομα χειροτερα,αν το οικιο προσωπο σε σας εκανε μια τετοια πραξη,τοτε???ποια η γνωμη σας?
με διαφορα εγκληματα εχω φτασει στο σημειο να λεω να τον κρεμασουν,να βαλει το κεφαλι του στην γκιλοτινια κτλ.αλλες παλι λεω να σαπισει στην φυλακη...
τοο σιγουρο ειναι οτι στην σημερινη κοινωνια δεν υπαρχει σωφρονισμος...
άραγε θα βρεις τρόπο να εκφράσεις αυτό που υπάρχει μέσα σου???

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #35 στις: 30/09/05, 14:43 »
Παράθεση

Ο εν λόγω "θάνατος", αγαπητέ μου roufus, διαρκεί μόνον 16 χρόνια, ανεξαρτήτως του διαπραχθέντος εγκλήματος... Ο πόνος και η οδύνη των συγγενών; ::)
Παράθεση
Ο πονος και η οδυνη των συγγενων δεν μπορει να τον απαληνει τπτ.Ακομα και αν τελικα εκτελειτω ο δολοφονος η βιαστης η οτιδηποτε πιστευεις οτι οι συγγενεις 8α ηταν χαρουμενοι?! Ενα φερ ειπειν γινει μια δολοφονια και καταδικαστει ο δολοφονς σε εκτελεση το να πε8ανει ο δολοφονος θα φερει πισω τον δολοφονημενο?
Διαφωνω διοτι ναι μεν ο παραδειγματισμος ειναι τροπος συμορφοσησεις αλλα απο την αλλη δεν εχει κανεις δικαιωμα να αφαιρεση τη ζωη του αλλα και επισης μην ξεχναμε οτι εχουμε και τα ισοβια τα οποια ειναι θανατικη καταδικη μεν αλλα χωρις εκτελεση του καταδικασμενου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #36 στις: 30/09/05, 16:40 »
εγω θελω να θεσω το ερωτημα...
αν τα παιδια σας,ο/η συντροφος σας,οι γονεις σας,οι φιλοι σας κλπ οικια προσωπα σας πεφταν θυμα μιας αποτροπεας πραξης,τι θα κανατε?θα ζητουσατε το θανατο του δραστη?ή ισοβια δεσμα (που σημαινει οτι θα ξαναβγει απο την φυλακη και θα ξανακανει την ζωη του)?

Το πιθανότερο είναι να ζητούσαμε το θάνατο του δράστη, αφού προηγουμένως του είχαμε αφαιρέσει τα νύχια με ξυραφάκι και τον είχαμε περιλούσει με καυτό λάδι. Αν ήταν όμως οι νόμοι κι αποφάσεις να προκύπτουν κάτω από ψυχολογικό εξαναγκασμό και συναισθηματική φόρτιση κι όχι αποστασιοποιημένα από το γεγονός, τότε καλύτερα να το κλείσουμε το μαγαζί και να γυρίσουμε πίσω στη ζούγκλα. Αν είναι λοιπόν να του αφαιρέσουμε τη ζωή, προτείνω να το κάνουν άμεσα οι συγγενείς, εν είδει αυτοδικίας, για να απαλύνετε κι ο πόνος τους. :P

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #37 στις: 12/11/05, 16:39 »
εγω ειμαι εναντιον της θανατικης ποινης.. απ'τη μια συμμεριζομαι την αποψη που εχουν μερικοι συγγενεις θυματων, οτι ικανοποιειται το περι δικαιου αισθημα, και αποδιδεται δικαιοσυνη με τη λογικη του "ιδιου νομισματος". δεν υπαρχει χειροτερο απ το να χανεις ανθρωπους που αγαπας.. αδικα.. και ιδιως οταν προκειται για παιδια, οπως ειπε και η porky. η οδυνη για τον θανατο ενος αγαπημενου προσωπου ομως, δεν εξισορροπειται με το θανατο του θυτη.. δε θα ρθει πισω η ζωη του χαμενου προσωπου.. να ζησει, και να ζησει για παντα κλεισμενος καπου, και να τον βασανιζει η σκεψη της διαπραξης του εγκληματος του. (αν υπαρχει εστω και λιγη ανθρωπια!) ακομη, δε λειτουργει παιδευτικα. η κοινωνια δε σωφρονιζει, αλλα εκδικειται. η βια γεννα βια.. αυτα απο εμενα... 
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #38 στις: 12/11/05, 17:49 »
Σκεφτείτε όσοι έχετε παιδιά αν κάποιος βίαζε και σκότωνε το παιδί σας πώς θα τον δικάζατε??  :-\

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #39 στις: 12/11/05, 17:57 »
Εν βρασμω ψυχής ο καθένας μπορει να καθαρίσει τη μισή γειτονία του. Υποτίθεται η δικαιοσύνη δεν πρεπει να παιρνει αποφάσεις υπο τέτοιες συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #40 στις: 12/11/05, 18:19 »
Σκεφτείτε όσοι έχετε παιδιά αν κάποιος βίαζε και σκότωνε το παιδί σας πώς θα τον δικάζατε??  :-\

Μήπως έπρεπε να ρωτήσεις "πώς θα τον λυντσάρατε"; Γι αυτό ακριβώς το λόγο όμως η απονομή δικαιοσύνης δεν αφήνεται στη δικαιοδοσία του θύματος (ή στην προκειμένη περίπτωση της οικογένειάς του). Αν υποστηρίζει κανείς την αυτοδικία, τότε προφανώς δεν περιορίζουμε το θέμα στα παλίσια της συμβατικώς εννοούμενης δικαιοσύνης.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #41 στις: 13/11/05, 11:53 »
Σε αυτο δεν ειμαι συγουρος. Απο την μια δεν θα επρεπε να περνουν την ζωη των ανθρωπων, απο την αλλη ομως, εγω τουλαχιστων, σε αυτην την θεση θα ηθελα να πεθανω, δεν θα αντεχα την φυλακι. Αφηστε που αυτα τα ατομα επηβαρινουν και το κρατος οικονομικα...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #42 στις: 13/11/05, 12:41 »
Το χω σκεφτεί πολλές φορές και δεν έχω καταλήξει.
Απ τη μια ακούγοντας περιπτώσεις όπως αυτές στο πρώτο post λέω να όχι απλά να του αφαιρέσουν τη ζωή αλλά να το κάνουν αργά και βασανιστικά.
Απ την άλλη σκέφτομαι πως να τον σκοτώσεις δίνεις ένα τέλος εδώ και τώρα χωρίς να τον τιμωρήσεις πραγματικά.Υπάρχει πάντα η περίπτωση λάθους και επειδή δε ζούμε σε εποχές διαφάνειας η εξουσία μπορεί ηθελημένα να λανθάνει.
Θα έλεγα ναι σε πολύ ακραίες περιπτώσεις όπου ο δράστης δεν υπάρχει περίπτωση να δείξει μεταμέλεια και στις υπόλοιπες καταναγκαστικά έργα και εγκλεισμό σε χώρους χωρίς ούτε το προνόμιο του φωτός.
Να τους δέρνουν και τρεις φορές τη μέρα μπας και ισιώσουν....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #43 στις: 13/11/05, 12:52 »
Δηλαδή, ρε αδέρφια, τον φαντάρο, που σκότωσε στο ξύλο την κοπελλίτσα στην Κόρινθο, επειδή της την έπεσε και δεν τον ήθελε, δεν έπρεπε, κανονικά, να τον τουφεκίσουν; Δεν θα ικανοποιούσε αυτό το "κοινο περί δικαίου αίσθημα"; Δεν θα ήταν μια δικαίωση για τους συγγενείς του κοριτσιού; Πρέπει να ζήσει αυτό το καθίκι και μετά από 16-17 χρόνια να κυκλοφορήσει και πάλι ελεύθερο στην κοινωνία; Είναι αυτό δικαιοσύνη;
Προσωπικά θα πρότεινα να τον δώσουν στον πατέρα της κοπέλλας και να τον κάνει ό,τι θέλει. Αν τον συγχωρήσει, ας τον αφήσουν ελεύθερο. Αν επιθυμεί τον σωφρωνισμό, ας τον κλείσουν στην φυλακή. Αλλιώς, ας δώσουν στον πατέρα της ένα στυλιάρι κι ας μας φωνάξει, άμα θέλει, να βοηθήσουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/05, 12:54 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #44 στις: 13/11/05, 12:58 »
Καποιος ειχε πει οτι "Ο πολιτισμος ενος λαου φαινεται απο τον τροπο που φερεται στους αιχμαλωτους του"(κατι τετοιο τελος παντων)

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #45 στις: 13/11/05, 12:59 »
Ρε συ Ιανέ αυτό γινόταν σ'όλη την ανθρώπινη ιστορία, τα τελευταία 100 χρόνια είναι που άλλαξε η κατάσταση και δεν τουφεκίζουμε αδιάκριτα. Όσο και αν φαντάζει λογικό αυτό που γράφεις δεν είναι, αυτή είναι η λογική του μικρού ανθρώπου, υποτίθεται προσπαθούμαι να ξεφύγουμε από αυτή την κατάσταση και να γίνουμε πιο συνετοί. Άλλωστε όσο και αν τους τουφεκίζεις συνέχεια καινούργιοι θα φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια, οπότε δεν έχει και πολύ νόημα, ο σοφρωνισμός δε λειτουργεί σ'αυτές τις περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #46 στις: 13/11/05, 13:03 »
ο σοφρωνισμός δε λειτουργεί σ'αυτές τις περιπτώσεις.
Καλα οχι οτι  τωρα λειτουργει καποιου ειδους σοφρωνισμος αλλα λεμε....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #47 στις: 13/11/05, 13:12 »
ο σοφρωνισμός δε λειτουργεί σ'αυτές τις περιπτώσεις.
Καλα οχι οτι  τωρα λειτουργει καποιου ειδους σοφρωνισμος αλλα λεμε....

Γειά σου ρε φίλε Roufus! Απ' το στόμα μου το πήρες. Σε τέτοιες τρανταχτές περιπτώσεις, όπου δεν τίθεται θέμα "πλάνης", ποιός θα σωφρωνισθεί; Κι άντε και σωφρωνίσθηκε...Λοιπόν;
Όπως σε όλα τα πράγματα, κι ο ανθρωπισμός έχει τα όριά του. Κατ' αρχήν θα πρέπει να αφορά σε ανθρώπους και όχι σε κτήνη και υπανθρώπους.
Πάντως, προσωπικά, θα τον τουφέκιζα ευχαρίστως τον π....η, κι ας μη γνώριζα, ούτε εξ όψεως την κοπελλίτσα. Και μετά θα κοιμόμουν και σαν πουλάκι. Αμ πώς >:(
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #48 στις: 13/11/05, 13:17 »
ο σοφρωνισμός δε λειτουργεί σ'αυτές τις περιπτώσεις.
Καλα οχι οτι  τωρα λειτουργει καποιου ειδους σοφρωνισμος αλλα λεμε....

Γειά σου ρε φίλε Roufus! Απ' το στόμα μου το πήρες. Σε τέτοιες τρανταχτές περιπτώσεις, όπου δεν τίθεται θέμα "πλάνης", ποιός θα σωφρωνισθεί; Κι άντε και σωφρωνίσθηκε...Λοιπόν;

Το θεμα ειναι οτι δεν προκειτε να σωφρωνιστει. Τουλαχιστον οχι οσο αφορα τις φυλακες που εινια και σωφρωνιστικα ιδρυματα μη χεσω! Οποιος εχει δει την κατασταση στις φυλακες θα ξερει οτι απο κει μεσα δεν βγαινεις καλυτερος ανθρωπος. Μαλλον χειροτερος βγαινεις. Το θεμα ειναι αν θα σωφρωνιστης η οσι. Το να σε βαλουνε ισοβια δεν προκειτε να δειξει καποιου ειδους συμωρφση προς την κοινωνια. Σε τετοιες περιπτωσεις θα μπορουσε να ισχυει η θανατικη ποινη. Μονο λογο του οτι δεν προκειτε ποτε να σωφρωνιστεις εκει μεσα.

Δεν ειμαι υπερ της θανατικης ποινης αλλα ειναι στιγμες που λες οτι και να υπηρχε καλο θα εκανε
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #49 στις: 13/11/05, 13:27 »
Παράθεση
Δεν ειμαι υπερ της θανατικης ποινης αλλα ειναι στιγμες που λες οτι και να υπηρχε καλο θα εκανε
Παράθεση

Σε μερικες περιπτωσεις ναι, συμφωνω κι εγω μ'αυτο που λες..
Εννοειται πως εξοργιζομαι οταν ακουω περιπτωσεις σαν και αυτες που λες φιλε Ιανε. αληθεια ομως, θα μπορουσες να παρεις ετσι απλα τη ζωη καποιου ανθρωπου; ο,τι ανθρωπος κι αν ηταν αυτος. υποτειθεται οτι γι αυτο το λογο καταδικαζονται οι εγκληματιες. γινεσαι ισος και ομοιος με αυτους; ή μηπως παιρνεις εκδικηση; συνεχιζω να πιστευω πως η ζωη του χαμενου δε θα γυρισει πισω.. αν και αυτο ειναι το τελευταιο που θα σκεφτεις εκεινη τη στιγμη.. και σιγουρα δεν υπαρχει ισαξια τιμωρια γι αυτα τα καθαρματα..  >:( στο τελος ομως θα κριθουμε ολοι..
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 20:59
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
14 Απαντήσεις
11591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 09:56
από studio54
1 Απαντήσεις
1760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 22:56
από x-versous
12 Απαντήσεις
9136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/20, 13:16
από panixgr