Αποστολέας Θέμα: HIM  (Αναγνώστηκε 21388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #25 στις: 23/05/05, 11:49 »
Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσαν, αν και αυτό το ψευδο-goth ποτέ δεν το συμπάθησα (οι γίγαντες του goth σίγουρα θα γελάνε ακούγοντας τους ΗΙΜ, βλ. Type O Negative, Misfits, Eldritch κλπ)... Έχουν πολύ καλά κομματάκια, χώρια που έχουν και 2-3 καλές διασκευές (Wicked Game, Don't afraid the reaper κλπ.). Ο Ville στέκεται αξιοπρεπώς φωνητικά στα studio album.

ΟΜΩΣ τους είδα στο Rockwave 2004 και έχασα πάσα ιδέα... Μερικά παιδιά που έχω δει να παίζουν σε rock clubs στέκονταν πιο καλά-επαγγελματικά στην σκηνή. Μιλάμε ο Ville έπαιζε με τα επίθετα : φάλτσος, άχρωμος, άφωνος, ξεκούρδιστος κλπ. Κιθάρα και rhythm section μηδέν (ίσως φταίει που είχα δει τους Mogwai την ίδια μέρα). Ένα flat άχρωμο, άνοστο θέαμα. Πλήρης απογοήτευση το live τους. Επιπλέον, ήταν που ήταν για κλάματα οι ΗΙΜ είχαμε και τα αραχνοΰφαντα, μαυροντυμένα, μαυροβαμμένα 14χρονα να ουρλιάζουν έτσι μου ερχόταν να κάνω bungee χωρίς το σκοινί... Αλήθεια έχουν κυκλοφορήσει κανά live album, να τους θαυμάζουμε για το τι κάνουν επί σκηνής ???

Πιστεύω ότι ένα συγκρότημα πραγματικά αξίζει αν έχει πολύ καλό live perfomance (τρανό παράδειγμα οι Placebo που όλοι τους βρίζουμε αλλά στα live τους αφήνουν τα σώψυχα τους στην σκηνή)... Και για μένα αυτό αρκεί για να πω ότι οι ΗΙΜ δεν αξίζουν κάτι παραπέρα από τις επευφημίες των 14χρονων και από το μπράβο μας για 4-5 ωραία κομμάτια.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/05, 11:51 από jon »
Stay Hungry. Stay Foolish.


Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: HIM
« Απάντηση #26 στις: 23/05/05, 12:37 »
Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσαν, αν και αυτό το ψευδο-goth ποτέ δεν το συμπάθησα (οι γίγαντες του goth σίγουρα θα γελάνε ακούγοντας τους ΗΙΜ, βλ. Type O Negative, Misfits, Eldritch κλπ)... Έχουν πολύ καλά κομματάκια, χώρια που έχουν και 2-3 καλές διασκευές (Wicked Game, Don't afraid the reaper κλπ.). Ο Ville στέκεται αξιοπρεπώς φωνητικά στα studio album.

ΟΜΩΣ τους είδα στο Rockwave 2004 και έχασα πάσα ιδέα... Μερικά παιδιά που έχω δει να παίζουν σε rock clubs στέκονταν πιο καλά-επαγγελματικά στην σκηνή. Μιλάμε ο Ville έπαιζε με τα επίθετα : φάλτσος, άχρωμος, άφωνος, ξεκούρδιστος κλπ. Κιθάρα και rhythm section μηδέν (ίσως φταίει που είχα δει τους Mogwai την ίδια μέρα). Ένα flat άχρωμο, άνοστο θέαμα. Πλήρης απογοήτευση το live τους. Επιπλέον, ήταν που ήταν για κλάματα οι ΗΙΜ είχαμε και τα αραχνοΰφαντα, μαυροντυμένα, μαυροβαμμένα 14χρονα να ουρλιάζουν έτσι μου ερχόταν να κάνω bungee χωρίς το σκοινί... Αλήθεια έχουν κυκλοφορήσει κανά live album, να τους θαυμάζουμε για το τι κάνουν επί σκηνής ???

Πιστεύω ότι ένα συγκρότημα πραγματικά αξίζει αν έχει πολύ καλό live perfomance (τρανό παράδειγμα οι Placebo που όλοι τους βρίζουμε αλλά στα live τους αφήνουν τα σώψυχα τους στην σκηνή)... Και για μένα αυτό αρκεί για να πω ότι οι ΗΙΜ δεν αξίζουν κάτι παραπέρα από τις επευφημίες των 14χρονων και από το μπράβο μας για 4-5 ωραία κομμάτια.

Δεν έχουν live άλμπουμ αλλά έχουν κυκλοφορείσει κάποια live video τα οποία δικαιώνουν την μπάντα και με το παραπάνω!!! Για το Rockwave άκουσα ότι η μπάντα δεν ήταν και στην ποιο καλή της μέρα, όχι ότι τους δικαιολογεί κάτι τέτοιο αλλά σίγουρα δικαιώνει τις κακές γλώσσες.

Η Placebo είναι μια μπάντα άκρως ανώτερη από τους HIM, ειδικά τα live τους είναι φοβερά!

Δυστυχώς ή ευτυχώς τα 14 (λες και εμείς δεν περάσαμε από την ηλικία αυτή) δείχνουν μια ιδιαίτερη προτίμηση στην μουσική αυτή. Αλλά και πάλι δεν βρίσκω τον λόγω να με απωθεί εμένα. Δλδ να ακούω κρυφά σπίτι μου ΗΙΜ και να λέω στην σκληροπυρηνική παρέα μου ότι εγώ με καραγκιόζηδες δεν ασχολούμαι.
Να κάνω κέφι σε κάποιο rock bar με την μουσική και μόλις παίξει HIM να το παίξω υπεράνω και να κάτσω στο σκαμπό μου ή να συνεχίσω το κέφι και να πω "Έλα μωρέ, είχα πιει, ούτε που το κατάλαβα ότι ήταν οι ΗΙΜ αυτοί!"

Περίεργο όμως, στους Paradise Lost το 80% του κόσμου ήταν πάλι 17-20χρονα κορίτσια κανένας όμως δεν κατηγόρησε την μπάντα. Διότι η 17χρονη έχει άλλο τρόπο σκέψεις, είναι πολύ ποιο ώριμη, δεν τσιρίζει και παίζει να μας "κάτσει" κιόλας (δλδ δεν κοιτάει τον τραγουδιστή στα μάτια, κοιτάει και τον δίπλα), οπότε...  :-X
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #27 στις: 24/05/05, 15:52 »

Δεν έχουν live άλμπουμ αλλά έχουν κυκλοφορείσει κάποια live video τα οποία δικαιώνουν την μπάντα και με το παραπάνω!!! Για το Rockwave άκουσα ότι η μπάντα δεν ήταν και στην ποιο καλή της μέρα, όχι ότι τους δικαιολογεί κάτι τέτοιο αλλά σίγουρα δικαιώνει τις κακές γλώσσες.


Δυστυχώς οι ΗΙΜ έκαναν στο Rockwave τα πάντα για να δικαιωθούν οι κακές οι γλώσσες. Μπορεί νά'ταν απλά μια κακιά μέρα...

Η Placebo είναι μια μπάντα άκρως ανώτερη από τους HIM, ειδικά τα live τους είναι φοβερά!

Ο Brian των Placebo είναι πρωτοκλασάτος performer επι σκηνής. Χωρίς να τους συμπαθώ ιδιαίτερα τους έχω δει live 2 φορές και πραγματικά έχουν να πουν κάτι σαν μπάντα...

Δυστυχώς ή ευτυχώς τα 14 (λες και εμείς δεν περάσαμε από την ηλικία αυτή) δείχνουν μια ιδιαίτερη προτίμηση στην μουσική αυτή. Αλλά και πάλι δεν βρίσκω τον λόγω να με απωθεί εμένα. Δλδ να ακούω κρυφά σπίτι μου ΗΙΜ και να λέω στην σκληροπυρηνική παρέα μου ότι εγώ με καραγκιόζηδες δεν ασχολούμαι.
Να κάνω κέφι σε κάποιο rock bar με την μουσική και μόλις παίξει HIM να το παίξω υπεράνω και να κάτσω στο σκαμπό μου ή να συνεχίσω το κέφι και να πω "Έλα μωρέ, είχα πιει, ούτε που το κατάλαβα ότι ήταν οι ΗΙΜ αυτοί!"

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... Δεν σνομπάρουμε καμία μπάντα, απ' την στιγμή που έχουν μερικά αξιόλογα κομμάτια.

Περίεργο όμως, στους Paradise Lost το 80% του κόσμου ήταν πάλι 17-20χρονα κορίτσια κανένας όμως δεν κατηγόρησε την μπάντα. Διότι η 17χρονη έχει άλλο τρόπο σκέψεις, είναι πολύ ποιο ώριμη, δεν τσιρίζει και παίζει να μας "κάτσει" κιόλας (δλδ δεν κοιτάει τον τραγουδιστή στα μάτια, κοιτάει και τον δίπλα), οπότε...  :-X

Δεν μίλησα κάν εγώ για κορίτσια όταν είπα για τους ΗΙΜ. Είπα απλά 14χρονά. Και στους ΗΙΜ είναι το 99,9% του κοινού τους. Εξάλλου δεν θεωρώ καθόλου μα καθόλου κακό να' σαι σε κλειστό χώρο συναυλίας με 17-20χρονα κορίτσια  ;D ;D ;D και να βλέπεις τον McIntosh να κάνει τα δικά του επί σκηνής του. Επιπλέον δεν τίθεται θέμα σύγκρισης και προσφοράς των δύο αυτών συγκροτημάτων στη μουσική. Πολλοί λένε τους ΗΙΜ παπατζήδες (εν μέρει συμφωνώ). Τους Lost τους αποκαλούν πατέρες του goth-metal, με δισκάρες που το χειρότερο τους είναι 3 φορές καλύτερο από το καλύτερο των HIM("γούστα", είπε η μαϊμού και έφαγε το σαπούνι). Νομίζω πάντως, και για να είμαι δίκαιος, δεν πρέπει να κρίνουμε μία μπάντα μόνο από το κοινό της. Πρώτα ακούμε, μετά βλέπουμε και μετά κρίνουμε.
Stay Hungry. Stay Foolish.


Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: HIM
« Απάντηση #28 στις: 24/05/05, 16:06 »
Πρώτα ακούμε, μετά βλέπουμε και μετά .....
...κρατάμε την άποψη μας για τον εαυτό μας ή ξετιλήγουμε μια αντικειμενική άποψη με παραδείγματα.

Καραγκιοζιλίκια του στυλ "Είναι Θεοί!!!" ή "Είναι καραγκιόζηδες" δεν δικαιώνουν καμία άποψη.

Αν μπορεί κάποιος, αν λέμε, ας που απαντήσει τα εξής:

Τι σας πειράζει περισσότερο, η μουσική των HIM (Linkin Park και άλλων) ή ο ντόρος που έχουν γύρο από το όνομα τους (=φθόνος)? Γιατί μπάντες πολύ χειρότερες από τους ΗΙΜ υπάρχουν αλλά δεν άκουσα κανέναν να κατακρίνει καμία.

Και... η μουσική εφευρέθηκε για να την ακούμε ή να την κρίνουμε (και όχι σχολιάζουμε όπως θα έπρεπε)??
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #29 στις: 24/05/05, 16:23 »
Τι σας πειράζει περισσότερο, η μουσική των HIM (Linkin Park και άλλων) ή ο ντόρος που έχουν γύρο από το όνομα τους (=φθόνος)? Γιατί μπάντες πολύ χειρότερες από τους ΗΙΜ υπάρχουν αλλά δεν άκουσα κανέναν να κατακρίνει καμία.

Και... η μουσική εφευρέθηκε για να την ακούμε ή να την κρίνουμε (και όχι σχολιάζουμε όπως θα έπρεπε)??

Δεν με πειράζει τπτ προσωπικά γιατί δεν τους ακούω... επιλογή μου. τα θεωρώ συγκροτήματα "φωτοβολίδες" και posers με μια posερια που μου είναι απεχθήσασα και στη μουσική τους και στο look τους.

τώρα οι δηλώσεις του style  "παίζουμε Love Metal" είναι από υβριστικές για το metal μέχρι και κοροϊδευτικές για τους ακροατές.θέλωντας να πασάρουν ένα "νέο είδος" και να είναι οι πρωπάτορες ή ακόμα απλά και μόνο για πουλήσουν μούρη... εφ'όσον λέμε για τους HIM το τελευτέο έτσι!για μένα δεν έχει τπτ να μου δώσει η μουσική τους οπότε δε το ζορίζω και πολύ το θέμα. και μη συγκρίνουμε Lost με τα "παιδάκια".

ξεκωλάτε λίγο με τα μικρά.θα είναι εκεί πάντα και παντού στις συναυλίες κάθε συγκροτήματος που είναι στη μόδα και στην εποχή τους.
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #30 στις: 24/05/05, 16:27 »
Μαζί σου, Καρχαρία... Να ακοληθείς το hype (με ότι σημαίνει αυτό) είναι ότι χειρότερο. Θα πω ένα παράδειγμα, αν και λίγο off-topic. Τους Maroon 5 τους ξέρετε έτσι ? Το CD με το οποίο έκαναν το "μπαμ" (Songs about Jane) το έχω (ψηφιακά  ;) ) από το 2002 ή 2003. Μου άρεσε, το γούσταρα, το αγάπησα το CDακι. Σε όποια κοπέλα έβαλα να ακούσει το CDακι (και συγκεκριμένα το "This Love") και είπε ευγενικά "τι μαμαριά είναι αυτή"... Όταν ανακάλυψαν το γκρουπ οι ανεκδιήγητοι βρετανοί ραδιοφωνικοί παραγωγοί 2 χρόνια αργότερα και το έκαναν supergroup όλες κοπελίτσες σιγοψυθίριζαν το "This Love"... Καταραμένα media.

Ακούμε ότι γουστάρουμε ό,τι θέλουμε και γουστάρουμε, όχι επειδή μας το επιβάλουν οι εκαστότε καραγκιόζηδες lifestylists-ραδιοφωνικοί παραγωγοί-DJs-VJs... Και κρίνουμε και σχολιάζουμε και κρατάμε τα σχόλια για μας...
Stay Hungry. Stay Foolish.


Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #31 στις: 24/05/05, 16:36 »
Ακούμε ότι γουστάρουμε ό,τι θέλουμε και γουστάρουμε, όχι επειδή μας το επιβάλουν οι εκαστότε καραγκιόζηδες lifestylists-ραδιοφωνικοί παραγωγοί-DJs-VJs... Και κρίνουμε και σχολιάζουμε και κρατάμε τα σχόλια για μας...

jon ωραίος, καλός, σωστός, σε πάω.... αλλά τότε δε θα πρέπει να ακούτε HIM!!!!!  ;D ;D ;D ;D ;D

χαρχαρία εγώ φιλαράκι (ουγκ!) εγώ αγοράσει κιθάρα σου όταν έχει φράγκα (ουγκ!)  ;D  ;D
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #32 στις: 24/05/05, 16:48 »
Ακούμε ότι γουστάρουμε ό,τι θέλουμε και γουστάρουμε, όχι επειδή μας το επιβάλουν οι εκαστότε καραγκιόζηδες lifestylists-ραδιοφωνικοί παραγωγοί-DJs-VJs... Και κρίνουμε και σχολιάζουμε και κρατάμε τα σχόλια για μας...

jon ωραίος, καλός, σωστός, σε πάω.... αλλά τότε δε θα πρέπει να ακούτε HIM!!!!!  ;D ;D ;D ;D ;D


Γιατί ?? Ποιος μου το απαγορεύει ?? Δεν μου το επεβαλε κανείς. Τους ακούω επειδή μου αρέσουν και όχι επειδή μου έκαναν πλύση εγκεφάλου.. Ή μήπως δεν είναι έτσι ??? ?? Λες να είμαστε όλοι θύματα του hype ? Δεν ξέρω... Μπερδεύτηκα  ;D
Stay Hungry. Stay Foolish.


Αποσυνδεδεμένος Necromayhem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι Θεός.. Και γουστάρω τρελά..
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #33 στις: 24/05/05, 23:19 »
Eλεεινοι...
When Death releases you from me, just let my corpse decay, unburied,
I do NOT deserve the luxury of a Grave..

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: HIM
« Απάντηση #34 στις: 25/05/05, 08:53 »
Τι σας πειράζει περισσότερο, η μουσική των HIM (Linkin Park και άλλων) ή ο ντόρος που έχουν γύρο από το όνομα τους (=φθόνος)? Γιατί μπάντες πολύ χειρότερες από τους ΗΙΜ υπάρχουν αλλά δεν άκουσα κανέναν να κατακρίνει καμία.

Και... η μουσική εφευρέθηκε για να την ακούμε ή να την κρίνουμε (και όχι σχολιάζουμε όπως θα έπρεπε)??

Δεν με πειράζει τπτ προσωπικά γιατί δεν τους ακούω... επιλογή μου. τα θεωρώ συγκροτήματα "φωτοβολίδες" και posers με μια posερια που μου είναι απεχθήσασα και στη μουσική τους και στο look τους.

τώρα οι δηλώσεις του style  "παίζουμε Love Metal" είναι από υβριστικές για το metal μέχρι και κοροϊδευτικές για τους ακροατές.θέλωντας να πασάρουν ένα "νέο είδος" και να είναι οι πρωπάτορες ή ακόμα απλά και μόνο για πουλήσουν μούρη... εφ'όσον λέμε για τους HIM το τελευτέο έτσι!για μένα δεν έχει τπτ να μου δώσει η μουσική τους οπότε δε το ζορίζω και πολύ το θέμα. και μη συγκρίνουμε Lost με τα "παιδάκια".

Μόνο μια παρατήρηση: Τι θα πει είναι υβριστικές για το metal? Δλδ τι είναι το Heavy Metal και δεν κάνει να το... "βρίζουμε", έστω και με τον τρόπο αυτό? Θρησκεία είναι θα μου πείς,ε?

Ερε.. κάτι καημένα μυαλά που έχει η Ελλάδα μας... Εκεί, όλα στον βωμό του Metal, της αγνότητας και της ποιότητας.
Απορώ τι είναι χειρότερο, να είσαι καμμένος σκυλάς ή κολλημένος μεταλάς?? Η αλήθεια είναι ότι αυτοί που ανοίκουν στην πρώτη κατηγορία δεν κατηγορούν, αλλά αγνοούν.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #35 στις: 25/05/05, 11:28 »
Ακουσα ενα dvd με mp3 και ειχε καποια κομματια των him δεν ειναι κακα μια χαρα ειναι το μονο που μενευριαζει ειναι οτι τους ακουνε(η νομιζουν) ακομα και ασχετοι.
Και ενα αλλο dvd ειχε βιντεκλιπ μονο μεσα και ειχε παλι καποια των him αλλα δεν μου αρεσαν καθολου.
Τελος παντων μη φτανουμε σε ακρωτητες ετσι..... ??? ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: HIM
« Απάντηση #36 στις: 25/05/05, 11:41 »
Ακουσα ενα dvd με mp3 και ειχε καποια κομματια των him δεν ειναι κακα μια χαρα ειναι το μονο που μενευριαζει ειναι οτι τους ακουνε(η νομιζουν) ακομα και ασχετοι.
Τι θα πει νομίζουν και τι θα πει σχετικός?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #37 στις: 25/05/05, 13:10 »
Τους ακούω επειδή μου αρέσουν και όχι επειδή μου έκαναν πλύση εγκεφάλου.. Ή μήπως δεν είναι έτσι ??? ?? Λες να είμαστε όλοι θύματα του hype ? Δεν ξέρω... Μπερδεύτηκα ;D

jon χαχαχαχχα ε ρε άμα σου κάναν πλύση εγκεφάλου θα ήξερες οτι σου κάναν πλήση εγκεφάλου? δε πιστεύω να σε μπέρδεψα πάλι  :D (καλοπροέρετα και φιλικά πάντα :) )

Μόνο μια παρατήρηση: Τι θα πει είναι υβριστικές για το metal? Δλδ τι είναι το Heavy Metal και δεν κάνει να το... "βρίζουμε", έστω και με τον τρόπο αυτό? Θρησκεία είναι θα μου πείς,ε?

Ερε.. κάτι καημένα μυαλά που έχει η Ελλάδα μας... Εκεί, όλα στον βωμό του Metal, της αγνότητας και της ποιότητας.
Απορώ τι είναι χειρότερο, να είσαι καμμένος σκυλάς ή κολλημένος μεταλάς?? Η αλήθεια είναι ότι αυτοί που ανοίκουν στην πρώτη κατηγορία δεν κατηγορούν, αλλά αγνοούν.

χαρχαρία καλά κωλλημένος δεν είμαι αλλά ούτε και σκυλάς... γιατί όπως σου είπα τους αγνοώ  ;D απλά είπα την γνώμη μου μιας και είχες δύο απορίες.στην πλάκα πάνω θα σου πω οτι "Επιδή το metal είναι θρησκεία yeaaaaah"  ;D αλλά στα σοβαρά αφού ρε συ δε μαρέσουν, με το ζόρι? (ποιός είναι ο κωλλημένος τώρα?  ;D  ;D ) θίγουν την μουσική αισθητική μου.όπως επίσης και οι παράφωνοι Deftones.έχω κάποιες απόψεις!δλδ με το ζόρι να μου αρέσουν αλλιώς θα είμαι κωλλημένος metalas? αν είναι έτσι καλήτερα κωλλημένος παρά να μου βιάζουν τα αυτιά οι gayoules (προσωπική γνώμη δεν χωράει λογοκρισία  :P)

φιλικά πάντα
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: HIM
« Απάντηση #38 στις: 25/05/05, 13:43 »
SAMSONIC δεν αναφέρομαι σε σένα. Εσύ πάντως καλά κάνεις και δεν τους ακούς, δεν σε αναγκάζει κανένας. Αλλά καλά δεν κάνεις που τους κατηγορείς.
Και σε μένα δεν μου αρέσουν οι Linkin Park όμως δεν τους έχω κατηγορήσει πουθενά, ίσα ίσα έχω σταθεί υπέρ τους σε κάτι απόψης που έχω διαβάσει εδώ μέσα και έχω καραφλιάσει!!!
Όλα rock είναι γιατί φροντίζετε να τα διχάσετε?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #39 στις: 25/05/05, 13:50 »
Ναι σε αυτό περί "διχασμού" συμφωνώ. όπως είχα πει και παλιότερα "αφού είμαστε στο ίδιο "στρατόπεδο" μην τσακώνεστε"  ;D

δεν κατιγώρησα είπα την άποψή μου ρε συ.αφού έτσι πιστεύω. καλά κάνουν και υπάρχουν για να γουστάρει και ο κόσμους που τους ακούει... απλά εμένα δε με συγκινούν  8)
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #40 στις: 25/05/05, 13:56 »
Προσωπικά ούτε εμένα με συγκινούν εχθός από ένα άλμπουμ τους το Deep Shadows And Brilliant Highlights, το οποίο κάποια περίοδο το είχα λιώσει. Τα υπόλοιπα δεν μου κινούν το ενδιαφέρον...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #41 στις: 25/05/05, 16:05 »
Ακουσα ενα dvd με mp3 και ειχε καποια κομματια των him δεν ειναι κακα μια χαρα ειναι το μονο που μενευριαζει ειναι οτι τους ακουνε(η νομιζουν) ακομα και ασχετοι.
Τι θα πει νομίζουν και τι θα πει σχετικός?
Νομιζουν θα πει οτι εχοντας ακουσει δυο τρια το πολυ τραγουδακια νομιζουν οτι ειναι οπαδοι.
Ασχετοι κατα τη γνωμη μου ειναι αυτοι που ακουνε οτι μπουρδα τους κοπαναει το καθε καναλι η καθε ραδιοφωνικη εκπομπη και το καθε fame story  αλλα νομιζουν οτι ακουνε και μεταλ που δεν κολλαει ευκολα με αυτα...Ετσι νομιζω τουλαχιστον!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Love Reaper

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't Fear The Reaper
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #42 στις: 25/05/05, 17:00 »
παιδια γεια σας ειμαι καινουργιος! ???ειμαι κι εγω φαν του συγκροτιματος.Θα ηθελα να σας πω να μην κρινεται τα συγκροτηματα βαση των μουσικων ειδων(metal,love metal,rock,heavy,pop)αλλα βαση της μουσικης που παιζουν.Δεν πρεπει επισης να συγκρινουμε τα συγκροτηματα μεταξυ τους μιας και το καθενα εχει το δικο του στυλ.Πιστευω πως ο Ville εχει πολυ καλη φωνη και επισης η μουσικη του και στιχοι του ειναι υπεροχοι.Απο 'κει και περα και gay να ειναι και νεκροφιλος(γιατι εχει ακουστει και αυτο!) δεν εχει καμια σχεση.Και γιατι να μην δημιουργηθει ενα νεο ειδος μουσικης απ'τη στιγμη που ειναι προσεγμενο.

Και κατι για το τελος,ολοι κοροιδευαν τον αινσταιν στην αρχη,κανεις δεν ειχε σε μεγαλη υποληψη τον μοχαμεντ αλι....

Τα λεμε...
And Love Said No...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #43 στις: 25/05/05, 17:20 »
Και κατι για το τελος,ολοι κοροιδευαν τον αινσταιν στην αρχη,κανεις δεν ειχε σε μεγαλη υποληψη τον μοχαμεντ αλι....


Φίλε μου με συγχωρεις...Μεγεια και σε άλλα post, (άσχετο) αλλά, αυτο είναι ολιγον τι άσχετο...Οι HIM υπάρχουν αρκετο καιρο, ξερουμε τι μουσική παιζουν και απλως κριτικαρουμε την όλη εικονα...
Τωρα όσον αφορα αυτους καθεαυτους τους HIM, εγω να προσθεσω, ότι , ενω είναι πολλα κομματια ευχαριστα στο άκουσμα, μετα από λίγο, όλα φαινονται ίδια... Τους λειπει η σοβαροτητα από την μουσική. Κάθε φορα που τους ακουω, έχω ένα αίσθημα ότι πιο πολύ τους καταλαβαινει ένα 15 χρονο κοριτσακι με καρφια στα χερια, μαυρα και "ευαισθητη" καρδια...Τωρα όσον αφορα το Love Metal, ποιος ο λόγος να δημιουργηθει;;; και από ένα μόνο συγκροτημα;;;ΜΗπως ειμαστε λιγο υπερβολικοί;;;Η φωνη και ο ήχος τους, (προσωπική άποψη παντα) σχεδον ίδιος και ενοχλητικά χαρακτηριστικός , ειδικα η φωνη, χωρις να ειναι καλη, ξεχωριζει (μονο και απο τις ανασες σε μερικα κομματια  :P ) στα περρισότερα κομματια τους...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: HIM
« Απάντηση #44 στις: 25/05/05, 20:08 »
pantws egw exw kollhsei twra teleytaia me to funeral of hearts...

re karx gia proteine kanena allo tragoudaki na mhn ka8omai na ta akouw ola ;D

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: HIM
« Απάντηση #45 στις: 26/05/05, 04:39 »
Τωρα όσον αφορα το Love Metal, ποιος ο λόγος να δημιουργηθει;;;
γιατι καποιες μπαντες αυτο δηλωνουν οτι παιζουν...  ??? δε σου φτανει αυτο?

τι εννοεις τους λειπει η σοβαροτητα? κανουν καραγκιοζιλικια επι σκηνης η μηπως βγαζουν ασχημα albums?
τωρα οσον αφορα το love metal... υπαρχουν 2 περιπτωσεις.
α. εστω οτι οι him ειναι οι μονοι που το παιζουν. γιατι να τους εμποδισει? τι εμποδισε τους DEATH? (ετσι και βγει κανενας και πει "καλα μου συγκρινεις chuck με valo?" θα θεωρηθει αυτοματως κολλημενος και δεν θα ασχοληθω μαζι του...)
β. εστω οτι μαζι με τους him υπαρχουν και αλλα συγκροτηματα μικροτερα η μεγαλυτερα που αποφασιζουν να ακολουθησουν το δρομο τους, που ετσι ειναι. και εγεννετω love metal...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #46 στις: 26/05/05, 08:45 »
Όταν λεω ότι τους λειπει η σοβαροτητα εννοώ ότι όλοι οι στίχοι τους αναφερονται στον έρωτα κατι τα επακόλουθα...και μαλιστα με πολύ αφελή τρόπο...η τουλαχιστον καπως έτσι αποδίδω τους στίχους...Γενικά τίτλοι του στυλ Razorblade Kiss μου θυμίζουν την version κομματιών των manowar στο Love metal... :P. Βεβαια αυτα ειναι απόψεις...Και κάτι άλλο, συνήθως η μουσική δεν χαρακτηρίζεται μόνο από τους στίχους...Αν ήταν έτσι, θα είχαμε πήξει στα ειδη...και το γεγονός ότι μερικές (ή μονο οι HIM ) θέλουν να το λενε love metal για να ξεχωρίσουν δεν με υποχρεωνει και εμενα να το δεχθω οκ;...γιατι και εγω με την ίδια λογική παιζω xaval metal με την μπαντα που με φιλοξενει και σίγουρα πολλοί ακολουθουν το παραδειγμα μας...δεν θα καθιερωσουμε όμως και καινουριο
ειδος...ελεος...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: HIM
« Απάντηση #47 στις: 26/05/05, 09:44 »
pantws egw exw kollhsei twra teleytaia me to funeral of hearts...

re karx gia proteine kanena allo tragoudaki na mhn ka8omai na ta akouw ola ;D

χμμ.. εμένα δεν μου αρέσει αυτό. Είναι πολύ σούπα, καταλαβαίνεις.
Άκου τα "Death Is In Love With Us", "Soul On Fire", "Sacrament".. εεε. και άλλα πολλά, δεν μου έρχετε κάτι τώρα.


Όταν λεω ότι τους λειπει η σοβαροτητα εννοώ ότι όλοι οι στίχοι τους αναφερονται στον έρωτα κατι τα επακόλουθα...και μαλιστα με πολύ αφελή τρόπο...
Ας μην αναφέρουμε στίχους από... "επώνυμες" μπάντες όπως πχ. Judas Priest που είναι κάτι λιγότερο από αστείοι.


Αν ήταν έτσι, θα είχαμε πήξει στα ειδη...και το γεγονός ότι μερικές (ή μονο οι HIM ) θέλουν να το λενε love metal για να ξεχωρίσουν δεν με υποχρεωνει και εμενα να το δεχθω οκ;...γιατι και εγω με την ίδια λογική παιζω xaval metal με την μπαντα που με φιλοξενει και σίγουρα πολλοί ακολουθουν το παραδειγμα μας...δεν θα καθιερωσουμε όμως και καινουριο
ειδος...ελεος...
Ε φυσικά!!! Δλδ με το σκεπτικό αυτό εσύ δεν έχεις δεχτεί και δεν πρόκειτε να δεχτείς ταμπέλες όπως Heavy Metal, Rock, Death, Thrash, Black, New Wave Of British Heavy Metal, New Wave Of Swidish Death Metal και πάει λέγοντας... ή αυτά είναι ιστορία, τα βρήκαμε έτοιμα και δεν δεχόμαστε αλλαγές?

Ρε παιδιά.. σοβαρευτείτε λίγο! Ούτε εγώ είμαι φανατικός των HIM (άσχετα αν μου κόλλησαν την ταμπέλα αυτή) αλλά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια πράγματα εναντίων τους.
Δλδ επειδή είδαμε μια φωτογραφία τους σε ένα περιοδικό και τους κρίναμε ομοφυλόφιλους, επειδή τους ακούνε "κοριτσάκια", επειδή η Βίβλος μας (Metal Hammer) τους απαγορεύει ως άκουσμα, επειδή ο κύκλος μας απαρτίζετε από σκληροπυρηνικούς μεταλλάδες που αηδιάζουν στο άκουσμα μελωδιών και εσείς τα καλά προβατάκια ακολουθείτε ότι σας λένε...

Με τέτοιο σκεπτικό που να βγάλει rock σκηνή αυτή η χώρα?

Αν ακούσετε κάτι που έχει παιχτεί, πριν ακόμα ακούσετε την μπάντα σχηματίζετε αρνητική γνώμη "Τα ίδια θα ακούσουμε..."

Αν ακούσετε κάτι που δεν έχει παιχτεί ή τουλάχιστον έχει υποστεί μετατροπή ώστε να ακούγεται σαν καινούργιο "Τι είναι αυτό?? Δεν μπορεί να είναι metal αυτό. Παραβιάζει όλους τους κανόνες που έθεσαν οι Θεοί Black Sabbath (πίνουμε και ένα ποτηράκι νερό εκείνη την ώρα, να αγιάσουν τα κοκαλάκια τους) άρα δεν πρέπει να το ακούσουμε!!"

Μια υπενθύμιση: Τους Τρύπες, σε ένα από τα πρώτα live τους είχαν πάρει με τις πέτρες, λιθοβολισμός πραγματικός!!! Γιατί? Τώρα θα τους έπαιρναν αν έκαναν ένα live ακόμα?

Ο πρώτος δίσκος από Ξύλινα Σπαθιά αν και είχε πάρει μέτριες κριτικές από τον Τύπο (λες και είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο τότε...) στα πρώτα live η μπάντα αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα από οπαδούς, οι οποίοι δυσανασχετούσαν με τον pop (χρήση πλήκτρων) ήχο της μπάντας και απαιτούσαν από το συγκρότημα να παίξουν Μωρά Στη Φωτιά.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HIM
« Απάντηση #48 στις: 26/05/05, 13:52 »
pantws egw exw kollhsei twra teleytaia me to funeral of hearts...

re karx gia proteine kanena allo tragoudaki na mhn ka8omai na ta akouw ola ;D

Άκου το (Don't Fear) the reaper από τον πρώτο δίσκο....
Φοβερή διασκευή!!!!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: HIM
« Απάντηση #49 στις: 26/05/05, 14:48 »
...καμμένος σκυλάς ή κολλημένος μεταλάς??...
Για μενα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα κ ισως ο λογος που δεν πολυακουω μεταλ ειναι οτι δεν αντεχω σχολια του στυλ, μεταλ η καλυτερη μουσικη κλπ Δεν το αναλυω παραπανω γιατι θα καουμε σαν τη Ρωμη. Στο θεμα μας τωρα...
Οι Him ποτε δεν με ενθουσιασαν. Ο αδερφος πιο παλια ηταν πορωμενος κ λιγο πολυ τα εχω ακουσει ολα. Δεν μπορω να μην πω οτι ορισμενα τραγουδια μου αρεσαν (πχ Sacrament), αλλα ως εκει. Δεν αντεχω ομως ο καθενας να βγαινει κ να λεει εμεις παιζουμε το ταδε ειδος (στην περιπτωση μας Love metal) που εγω δεν βλεπω καμια διαφορα απο αλλα στυλ. Επειδη δηλαδη εχουν μονιμα ερωτικο στιχο εφτιαξαν καινουριο ειδος?