Αποστολέας Θέμα: Συζιτηση πανω σε εμπιριες με ενιχυτες μπασου.  (Αναγνώστηκε 8239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Κατοπην μιας γρηγορης συζιτησησς με το mr. @Archangel για ενισχυτες μπασου,αλλα για να μην βγουμε απο το θεμα που εχει εκεινο το τοπικ,σκεφτικα να ανοιξω θεμα εδω,που να λεει ο καθενας μπασιστας με τι ενισχυτη εχει παιξει και της αποωεις του.Που ξες..καποιος θα οφελιθει και απο αυτο..

Λοιπον αρχηγε,με ashdown εχω δοκιμασει τον evo iii αλλα δεν..πολα μεσαια και δεν μου εκατσε.Εχω δοκιμασει επισεις εναν warwick sweet 15.3 και ηταν πολυ καλος,αλλα το δοκιμασα σε χαμηλη ενταση.Οποτε αν τον γκαζωσεις δεν ξερω τι εχει να μας πει.Εχω μεινει αφωνος με markbass combo με ενα 10αρι.Κατα 90% επιασα τον ονειρικο ηχο (δεν λεω 100% για να μην σκασει η φατσα μου) και μαλιστα σε εντασεις πολυ ψηλες..βεβαια και το μπασο που ηταν κοτσαρισμενο πεταει (warwick corvette SS) και επαθα πλακα γενικα με αυτο το συνολο.
Gallien,ναι περιμενα κατι πολυ καλυτερο.Ισως φταιει που τον εβαλα σε τελειως flat response καμπινα.Δεν ειχε σταγωνα μπασα.
Αυτοι που εχουν περασει απο τα δικα μου χερακια ειναι ibanez 10 watt και marshall mb150.
Για τον πρωτο δεν εχει νοημα να γραψω,αλλα ο δευτερος απογοητευτικος για μενα,ομως ο κιθαριστας της μπαντας τοτε ειχε παθει πλακα.Πολυ δυνατος,επαιξα λαιβακι με κιθαριστα με 100αρι και ντραμερ που εχωνε(θρας παιζαμε) και δεν ενιωθε.Γκαζιαρης ηχος με ωραιο overdrive αλλα εγω ανεκαθεν εψαχνα για καθαρο ηχο.Τον πηρα χωρις δοκημη και την πατησα.Με 15αρι και αυτο το τουιτερ που λες,αλλα δεν κανει για μενα.Ετσι του εβαλα το eden wtdi απο μπροστα και εστρωσε η κατασταση.Τωρα παιζω με το εντεν και τελικο ΡΑ 1000 βατ.
Για μεσα που λες εχει αυτον τον πολλα υποσχομενο
http://www.mesaboogie.com/amplifiers/bass/subway-series/subway-d800/index.html
Γενικα δεν νομιζω οτι θα τον επαιρνα.Και αφου σου αρεσει η πιβει τοτε σιγουρα αυτος θα σε ενθουσιασει(οπως και εμενα)
http://peavey.com/products/index.cfm/item/659/118729
Παντως για φουλ λαμπα σε μπασο,να περιμενεις οτι τα χαμηλα θα ζοριζουν απο νορις τις λαμπες,με οτι αυτο συνεπαγετε.Αν παιζεις πιο πριμομεσαια λογικα θα σε βολεψει,αλλα αν ψαχνεις την μπασολασπουρα τοτε..αστο..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 Εκτιμώ πως σε αυτό το forum υπάρχει λίγη ως ελάχιστη αγάπη για το μπάσο…  :'(


Σίγουρα υπάρχουν και οι drummers (οι οποίοι δικαιούνται να γκρινιάξουν λίγο περισσότερο – αλλά στην τελική είναι drummers, εξ` ορισμού ξεχωριστοί άνθρωποι, οπότε go figure)…  :-X


…αλλά ειλικρινά θα ήθελα να βλέπω περισσότερα μπασοθέματα...


…και δυστυχώς ένας μόνο Saved δεν φέρνει την άνοιξη  ;D !!

 
‘Όπως και να `χει θέλω να αναφερθώ σε τρείς ( ;) συγκεκριμένους ενισχυτές (combo και μη) τουλάχιστον αρχικά…


Anyways, strangeways, here we go…


α) Ίσως κομματάκι αιρετική η πρώτη τοποθέτηση μου αλλά ο Peavey TNT 150 ήταν στις περισσότερες (πρώτες μου) πρόβες εκεί για να με στηρίξει… Δεν είχε πάντα τον ιδανικό ήχο (αν και κάποια χρόνια αργότερα διαπίστωσα πως ο ιδανικός ήχος υπόκειται σε πολλές και διαφορετικές παραμέτρους) αλλά είχε σταθερά έναν πάρα πολύ ικανοποιητικό ήχο.  Μιλάμε για πολλά χρόνια πριν, σε συνδυασμό με τις όποιες δικές μου ανασφάλειες (ηχητικές και τεχνικές) ως προς το πού στεκόμουν εντός ενός instrumental desert τρύου (απαρτιζόμενο από  έναν έντονα φλύαρο κυμβαλικό drummer και από ένα ψυχεδελικά λακωνικό μεν αρκετά μπάσο δε κιθαρίστα).  Το ηχείο αν και 15άρι έβγαζε αρκετά πρίμα και στην τελική μπορούσα να δυναμώσω τόσο, όσο να καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι πως υπήρχε και τρίτος στην παρέα…
Πραγματικά κατασκευασμένος σαν άρμα μάχης… ίσως λίγο βαρύς… δεδομένης και της χαμηλής τιμής θα έλεγα πως ήταν ιδανικός για εκείνη την εποχή… Last minute note: γράφω πάντα για τον έκδοση με το κλασικό logo της Peavey και την εντελώς μαύρη πρόσοψη…


β) Mesa Boogie M-6 Carbine με 2x12 καμπίνα.
Sweet…
Ιδιαίτερα με το Rick-003. 
Είχα διαβάσει ένα σχόλιο πως η σειρά αυτή είναι ο Mesa που δεν ακούγεται σαν Mesa.  Για αρχή δεν έχω ακούσει άλλο mesa οπότε δεν ξέρω πόσο πιο «γλυκό» ήχο έχει η παραδοσιακή τους σειρά… επίσης αν και δεν είμαι hard-core metal fan ο ήχος του Carbine μου ακούστηκε αρκετά καλός, όχι όμως το μεταλλικό θηρίο που τον παρουσιάζουν.  Θα πρέπει να πω βέβαια πως κατά τον ιδιοκτήτη του studio ο συγκεκριμένος ενισχυτής (κεφάλι και καμπίνα) ήταν κάποια ιδιαίτερη customιά ή κάτι σε περιορισμένη παραγωγή
… ίσως…
έχω μάθει να κρατώ μια πισινή στις ιστορίες που ακούω κατά καιρούς σε τέτοια μέρη… Ο συγκεκριμένος ενισχυτής μου άρεσε τόσο πολύ που σχεδόν πείστηκα να αγοράσω έναν… μέχρι που μπήκα στον Thomann και είδα την τιμή… Δεν ξέρω, αρκετά καλός ήχος αλλά ειλικρινά η σχέση με την τιμή μου φάνηκε κομματάκι δυσανάλογη… 3.500€ για καμπίνα/κεφαλή μπάσου μου κάνει… κάπως… Υποθέτω όμως πώς αν κάποιος έχει τα χρήματα αυτά ας αγοράσει καλύτερα έναν Ampeg Heritage B-15N Flip-Top Combo ο οποίος είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ενισχυτης μπάσου που έχει ποτέ κατασκευαστεί.


γ) Marshall MB-κάτι Combo με την επιλογή ανάμεσα σε δύο mods (classic & modern).
Όχι… η μάλλον καλύτερα Ο Χ Ι !!
Never forget; never forgive…
Η καλύτερη αντιμετώπιση αυτού του ενισχυτή έχει ως εξής…
Αγοράζεις από το πλησιέστερο ψιλικατζίδικο ένα μπουκάλι μπύρα…  Πίνεις την μπύρα και σταματάς στο πρώτο βενζινάδικο.  Γεμίζεις το άδειο μπουκάλι με βενζίνη.  Βουλώνεις το μπουκάλι με κάποιο πανάκι (αυτό που έχεις για να καθαρίζεις το μπάσο σου, λίγο χαρτί υγείας, κάποιο μαντίλι αν είσαι sleaz-o-poserάς).  Πας στο studio.  Ανάβεις τσιγάρο και με το ήδη αναμμένο σπίρτο/αναπτήρα βάζεις φωτιά στην αυτοσχέδια βόμβα.  Πετάς το μπουκάλι και προσπαθείς να πετύχεις τον ενισχυτή.  Επαναλαμβάνεις την διαδικασία μέχρι είτε :
α) να σε δέσουν, ή
β) να σταματήσει να υπάρχει αυτό το λάθος ως μπασοενισχυτής σε διάφορα προβάδικα…
 

(to be concluded)
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
...γρυλίζοντας και το γνωστό σύνθημα:

"Εμπρός μπασίστα μή σκύβεις το κεφάλι
ο μόνος δρόμος είναι βενζίνη και μπουκάλι.
Και πάλι, και πάλι στο Marshall το κεφάλι"!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
  μπα...

  περισσότερο κάπως έτσι πάει...

  "Never was a cornflake girl
  Thought that was a good solution
  Hangin' with the raisin girls
  She's gone to the other side
  Givin' us a yo heave ho
  Things are gettin' kind of gross
  And I go at sleepy time...
  This is not really, this a this a
  This is not really happenin'
  Υou bet your life it is..."



 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :o ;D :run
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/15, 10:47 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Θειο,τι πεταλια εχεις;και για πες μας μια στα γρηγορα πως επιρεαζουν τον ηχο στον ενισχυτη σου..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Μολις παρελαβα τον Ampeg BA-108 V2.  Επειδη βρεχει και κανει κρυο (12 βαθμοι) θα τον αφησω ως αργα το απογευμα πριν τον αναψω και τον βαλω στην πριζα για δοκιμη. Θα επανελθω με εντυπωσεις.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αναμενουμε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Ειχα μια ωρα και βαλε που πιλατευα τον ενισχυτη και ειμαι υπερευχαριστημενος. Το μπασο της δοκιμης ειναι ενα active 4χορδο ibanez και επαιξα και με τα ρυθμιστικα στο οργανο τερμα κλειστα αλλα και στη μεση. Η χροια του πολυ ζεστη και γεματη με ωραιο ογκο που δεν μπουκωνει πουθενα το ηχειο, ισως μονο οταν χτυπουσα επιτηδες πολυ δυνατα την Ε να ζοριστηκε αλλα μονο εκει. Τα χαμηλα (αυτη ειναι και η δουλεια του) παρα πολυ ωραια αλλα και στις ψηλες με εξεπληξε. Στον προηγουμενο ενισχυτη (κινεζικο) επαιζα συνηθως με τον μαγνητη του λαιμου αλλα εδω τον βρηκα πολυ βρωμικο και επαιξε με το balance και το εφερα ενα 40% προς την γεφυρα. Εχει και μια λειτουργεια -15db, η οποια δεν μου αρεσε να πω την αληθεια. Αν και στο μαγαζι και στις οδηγιες λενε πως πρεπει να το παταω οταν παιζω με active οργανο εμενα δεν μου αρεσε διοτι μου εκανε πολυ φλατ τον ηχο. Στο μαγαζι ο πωλητης, που ευτυχως ηταν υπομονετικος, ευχαριστως μου εκανε επιδειξη 3 ενισχυτες με το μπασο μου -μιας κι εγω ειμαι αρχαριος- και επειτα επαιξα κι εγω τα δικα μου 5-6 ριφακια που εχω σαν μετρο συγκρισης. Αν κι εκεινος μου εδινε σαν ανωτερο τον peavy, δεν πειστηκα.

 Ειχα δοκιμασει πριν καταληξω σε αυτον, peavy και hartke κι επισης εναν μεγαλυτερο ampeg 10" αλλα δεν μου αρεσαν. Ο Peavy μου φαινοταν αδυναμος για ενισχυτης μπασου, κι ενω ο hartke επαιζε ωραια δυστυχως τα ποτενσιομετρα του δεν ηταν γραμμικα κι οταν ημουν στο 5 η ενταση του αντιστιχουσε στο 2 του ampeg. Το ιδιο και με τα eq του, δεν εδειχναν να εππιρεαζουν αμεσα τον ηχο ασχετως κατευθυνσης που τα εστρεφα. Επειδη αγορασα μεταχειρισμενο πηρα αυτον με το 8αρι ηχειο, διαφορετικα θα επαιρνα τον μεγαλυτερο αλλα δεν εβρισκα καποιον της προκοπης ή σε καλη τιμη. Γενικα ειμαι του μεταχειρισμενου, κι εκτος της κιθαρας που την πηρα καινουρια, προτιμαω να αγοραζω κατι που καινουριο δεν θα διεθετα τα χρηματα για να το παρω αλλα θα ηταν ανωτερο απο κατι ποιο οικονομικο αλλα σαφως υποδεεστερο.

 Απο βδομαδα θα ξεκινησω επαφες με καθηγητες για το μπασο και θα συζητησω και μαζι τους για το αταστο που θελω να παρω. Βρηκα εναν που διδασκει και αποκλειστικα αταστο εαν θελει καποιος, οποτε ισως δεν παρω καθολου αταστο για φετος ή θα ξεκινησω αποκλειστικα σε αταστο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Μπραβω μαν.
Βασικα αυτο με τα -15dΒ δεν επιρεζει καθολου τον ηχο ως χροια,απλα ριχνει την ενταση.Βεβαια αν με active παιζεις με τον διακοπτη σε λειτουργεια passive,θα πιανεις το μεγιστο της εντασης που μπωρει να δωσει ο ενισχυτης πχ στο 5 αντι στο 10.
Κατι ακομα,τα ποτενσιομετρα,τα επιλεγει η καθε ετερια πως να "πιανουν" πχ σου λεει 6dB boost/cut  και αλλη 16dB boost cut οποτε το πρωτο παει -6 με το 0 στην μεση και το φουλ +6 ενω το δευτερο απο απο -16 το 0 ειναι στην μεση και φουλ +16.Δηλαδει κοβει και μπουσταρει πολυ περισοτερο.Τωρα,το ποτενσιομετρο της εντασης,καποιες ετεριες βαζουν τετοια που στο 5 σχεδον τερματιζει,και δεν παει με αναλογικη σειρα οσο το ανεβαζεις.Γιατι?γιατι στο μαγαζι οταν το δοκημαζεις,δεν θα το βαλεις στο 10,και θα πεις,Ω μεγαλε κοιτα ποσο δυνατα ακουγετε στο 3 ;)
Οπως και να εχει,μπραβω που σου εκατσε καλος ο ενισχυτης και πολυ καλα εκανες που τον δοκημασες πριν να τον παρεις.
Οσο για το καλυτερος ειναι σχετικο.Το καλυτερο εχει να κανει με την κατασκευη.Με τον ηχο εχει μου αρεσει πολυ,λιγο και καθολου.Οποτε παιρνεις αυτο που σου αρεσει πως ακουγετε και τα καλυτερος κτλ πανε σε δευτερη μοιρα ;)

τωρα..σκησ τον!!
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Θενξ μποϋ. Αυτο για το διακοπτακι των -15db δε μπορω να το εξηγησω. Οντως ριχνει την ενταση και υποτιθεται πως μονο αυτο κανει, αλλα στο αυτι μου ακουγεται σαν να βγαινει φλατ ο ηχος οσο δυνατα και αν παιξω. Σε καθε περιπτωση χθες δεν ειδα κατι το αρνητικο. Πολυ μου αρεσε που προβλεψαν να πεφτει ο ενισχυτης στο πλαι και να καθεται σε γωνια (60° γραφει το βιβλιαρακι) σαν μονιτορ. Ετσι δεν χρειαζεται να τον ανεβαζω καπου ψηλα για να ακουω καλυτερα οταν παιζω. Επισης ειναι και αρκετα στιβαρος σαν κατασκευη και βαρύς, γυρω στα 12-15 κιλα των υπολογιζω.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οντως αυτο το tilt back (νομιζω λεγετε) βοηθαει πολυ.Βασικα,κοιτα μια στις οδηγιες,λεει μηπως το mid ειναι μονο cut?γιατι η ampeg δουλευει συνιθως παραληλα το mid control και το κανει cut only δηλαδη το 0 που λεμε,δεν ειναι στην μεση,αλλα στο τερμα.Αυτο ειναι αν η προενισχυση ειναι passive (συνιθως οι περισοτερες,αν οχι ολες,ειναι)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Τωρα τσεκαρα. Παραθετω και 2 σελιδες απο το εγχειριδιο. Το -15db αναφερει πως ειναι μονο για μειωση της εντασης.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Λεει οτι το 0 ειναι στην μεση.Ομως οπως βλεπεις και πιο κατω,η "ζυγαρια γερνει" δηλαδη δεν παει πχ -10+10.
Τες πα.Αυτα δεν σε αφορουν.Εσυ τα γυρνας οπως θες αρκει να σου αρεσει ο ηχος.Ολα τα αλλα ειναι ψηλα γραμματα
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/06, 22:31
από actr
3 Απαντήσεις
2146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/07, 10:48
από Μ.Π
2 Απαντήσεις
1678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 20:13
από elian
31 Απαντήσεις
12855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 16:38
από Fourier
9 Απαντήσεις
3455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 14:33
από Jose
1 Απαντήσεις
1663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/12, 23:38
από Crossroad
2 Απαντήσεις
1657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/12, 18:30
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
8 Απαντήσεις
7407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 20:38
από Harpwood
4 Απαντήσεις
2990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/15, 23:04
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
1428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/15, 23:11
από ΠΟΙΟΣ