Αποστολέας Θέμα: ΝΤΟΥΓΙΕΣ  (Αναγνώστηκε 16536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tryfonas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • music is everything
    • Προφίλ
ΝΤΟΥΓΙΕΣ
« στις: 19/08/06, 16:58 »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.! ΚΟΙΤΑΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ Και στα τεχνικα χαρακτηριστικα αναφερουν το ποσεσ ντουγιες εχει.Σας παρακαλω αν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτες οι ντουγιες.!!!!!!!!!!Ευχαριστω πολυ :) :) 8) :D

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: ΝΤΟΥΓΙΕΣ
« Απάντηση #1 στις: 19/08/06, 17:57 »
Οι ντούγιες είναι οι ''γραμμές'' που έχει το σκάφος απο το μπουζούκι στο πίσω μέρος.

Εικάζεται ότι όσες περισσότερες ντούγιες έχει ενα μπουζούκι απο πίσω, τόσο καλύτερο είναι κατασκευαστικά και ηχητικά.

Αυτό βέβαια δεν το παραδέχονται όλοι, το έχω ακούσει όμως απο αρκετούς...

Οι πιο ειδικοί στο φόρουμ θα μας διαφωτίσουν περισσότερο.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΝΤΟΥΓΙΕΣ
« Απάντηση #2 στις: 19/08/06, 18:42 »
Οι ντούγιες είναι οι ''γραμμές'' που έχει το σκάφος απο το μπουζούκι στο πίσω μέρος.

Εικάζεται ότι όσες περισσότερες ντούγιες έχει ενα μπουζούκι απο πίσω, τόσο καλύτερο είναι κατασκευαστικά και ηχητικά.

Αυτό βέβαια δεν το παραδέχονται όλοι, το έχω ακούσει όμως απο αρκετούς...

Οι πιο ειδικοί στο φόρουμ θα μας διαφωτίσουν περισσότερο.

Περισσότερες ντούγιες σημαίνει μεγαλύτερο σκάφος και πιο "λαϊκό" ήχο με περισσότερο όγκο, μπάσα και μεσαία. Λιγότερες, μικρότερο σκάφος με πιο πρίμο ήχο και συνήθως τρίχορδο προσανατολισμένο στο ρεμπέτικο, το λεγόμενο αχλαδάκι.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: ΝΤΟΥΓΙΕΣ
« Απάντηση #3 στις: 19/08/06, 19:05 »
Μη ψαρώνεις με τις ντούγιες σημερα οι περισσοτερες ειναι ζωγραφιστές ετσι ωστε  να σου τα πέρνουν ευκολότερα...
Δεν μπορεις να ξεχωρίσεις την πραγματικη ντουγια απο την ζωφραφιστή....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΝΤΟΥΓΙΕΣ
« Απάντηση #4 στις: 19/08/06, 19:12 »
Μη ψαρώνεις με τις ντούγιες σημερα οι περισσοτερες ειναι ζωγραφιστές ετσι ωστε  να σου τα πέρνουν ευκολότερα...
Δεν μπορεις να ξεχωρίσεις την πραγματικη ντουγια απο την ζωφραφιστή....

Με το μάτι όχι, με τα χέρια όμως ναι.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: ΝΤΟΥΓΙΕΣ
« Απάντηση #5 στις: 21/08/06, 12:02 »
ουτε με τα χερια.. σκαβουν το ξυλο και το γεμιζουν με το υλικο ωστε να ειναι το ιδιο...

Παράθεση

Περισσότερες ντούγιες σημαίνει μεγαλύτερο σκάφος και πιο "λαϊκό" ήχο με περισσότερο όγκο, μπάσα και μεσαία. Λιγότερες, μικρότερο σκάφος με πιο πρίμο ήχο και συνήθως τρίχορδο προσανατολισμένο στο ρεμπέτικο, το λεγόμενο αχλαδάκι.
 
αλήθεια, γιατι γινεται αυτο? πολυ πιο λογικο θα θεωρούσα οτι οσες λιγότερες ντούγιες, δηλαδη πιο λιγα και μεγαλύτερα κομμάτια ξύλου, θα έδινε πολυ περισσοτερο sustain και όγκο..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος aljam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΤΟΥΓΙΕΣ
« Απάντηση #6 στις: 21/08/06, 12:19 »
στο μπουζουκι οπως και σε ολα τα εγχορδα ευτο που μετραει κατα 90% στον ηχο ειναο το καπακι
ολα τα αλλα ειναι για φιγουρα
τα υλικα της ταστιερας πρεπει να ειναι στεγνα και καλοφτιαγμενα
δεν μετρανε τοσο στον ηχο οσο στην ποιοτητα κατασκευης
τις ντουγιες μπορεις να τις καταλαβεις κοιτοντας τα νερα του ξυλου
αν τα νερα συνεχιζουν και στην διπλανη ντουγια τοτε κατι βρομαει
ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ
ΚΑΙ ΣΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΙΣ

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΝΤΟΥΓΙΕΣ
« Απάντηση #7 στις: 21/08/06, 15:08 »
ουτε με τα χερια.. σκαβουν το ξυλο και το γεμιζουν με το υλικο ωστε να ειναι το ιδιο...

Παράθεση

Περισσότερες ντούγιες σημαίνει μεγαλύτερο σκάφος και πιο "λαϊκό" ήχο με περισσότερο όγκο, μπάσα και μεσαία. Λιγότερες, μικρότερο σκάφος με πιο πρίμο ήχο και συνήθως τρίχορδο προσανατολισμένο στο ρεμπέτικο, το λεγόμενο αχλαδάκι.
 
αλήθεια, γιατι γινεται αυτο? πολυ πιο λογικο θα θεωρούσα οτι οσες λιγότερες ντούγιες, δηλαδη πιο λιγα και μεγαλύτερα κομμάτια ξύλου, θα έδινε πολυ περισσοτερο sustain και όγκο..

Το μπουζούκι βασίζεται πολύ περισσότερο στο ηχείο τους σκάφους παρά στα ξύλα του για τον όγκο.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΤΟΥΓΙΕΣ
« Απάντηση #8 στις: 21/08/06, 18:06 »
Πιστεύω  οτί δεν έχει διαφορά. Άσε που λόγω της μυθολογίας για την ανωτερότητα των πολλών ντουγιών πολλοι κατασκευαστές "κόβουν" τις ντούγιες μετά από την κατασκευή του σκάφους και βάζουν απλά ένα φιλέτο (όπως στο στρατό: σημασία είναι κάτι να φαίνεται καλό, όχι να είναι!)
Και όπως ειπώθηκε, άλλα είναι τα χαρακτηριστικά που έχουν πιο πολλή βαρύτητα στον ήχο. Στην περίπτωση των ντουγίων, θα μπορούσε κανείς να πεί οτί περισσότερες ντουγιες = περισσότερες κολήσεις = περισσότερα "σκληρά" μέρη στο σκάφος= πιο πολλά πριμα. Αλλά, οι ποιοτικές διαφορές (ή η ξήρανση) των διαφόρων ξύλων κανουν πολύ μεγαλύτερη διαφορά στην δυνατότητα ταλάντωσης. Τέλος πάντων, όλα αυτά είναι και λιγο - πολύ θεωριτικά, αν μπορεί κανείς να ακούσει διαφορά, τότε πάσο  ;D
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...