Αποστολέας Θέμα: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )  (Αναγνώστηκε 8578 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« στις: 13/07/09, 17:06 »
καλημερα μαγκες.αυτο ειναι το νεο μας τραγουδι. το απλο βιντεακι δειχνει ενα δικο μου οδοιπορικο προς την αγαπημενη μου Λευκαδα.

καλη ακροαση (και οραση αυτη την φορα)




http://www.box.net/shared/hv6nktx41z
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/09, 18:22 από let me know 796 »

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #1 στις: 13/07/09, 17:16 »
πολυ ωραιο τραγουδι πολυ ταξιδιαρικο...μ αρεσε και οι στιχοι φοβεροι ειχαν να πουν κατι..!

οι κιθαρες ωραιες δουλεμενες  οπως και τα φωνιτικα (θα μπορουσε λιγο η παραγωγη στα φωνητικα να ηταν λιγο καλυτερη)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #2 στις: 13/07/09, 17:35 »
Eκ πρωτης οψεως συμπαθητικο.Συμφωνω και γω οτι τα φωνητικα θελαν ισως λιγο καλυτερη παραγωγη καθως δεν καταλαβαινα σε ολα τα σημεια τους στιχους.

Θα τα ακουσω σε βαθος και θα σας πω και αλλα.Αυτα για τωρα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #3 στις: 13/07/09, 19:44 »
Πολυ απλο,λιτο θα ελεγα,αλλαπολυ ομορφο..η μουσικη ταιριαζει με τον στιχο και το τραγουδι της Γεωργιας.ΜΠΡΑΒΟ παιδια!! ;)Α!!Και Αντωνη,πολυ ωραιος ο ηχος σου...
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #4 στις: 13/07/09, 20:57 »
πολυ ωραιο τραγουδι πολυ ταξιδιαρικο...μ αρεσε και οι στιχοι φοβεροι ειχαν να πουν κατι..!

οι κιθαρες ωραιες δουλεμενες  οπως και τα φωνιτικα (θα μπορουσε λιγο η παραγωγη στα φωνητικα να ηταν λιγο καλυτερη)

να σαι καλα φιλε μου
Eκ πρωτης οψεως συμπαθητικο.Συμφωνω και γω οτι τα φωνητικα θελαν ισως λιγο καλυτερη παραγωγη καθως δεν καταλαβαινα σε ολα τα σημεια τους στιχους.

Θα τα ακουσω σε βαθος και θα σας πω και αλλα.Αυτα για τωρα.

παιδια αυτη η διαδικτυακη συνεργασια ειναι πολυ δυσκολο να ταιριαξουν ολα απολυτα .εννοω την μουσικη που γραφω εγω και το τραγουδι που μου ''στελνει'' η κοπελα.αν τραγουδουσε διπλα μου ναι ,αλλα ετσι εξ αποστασεως δεν γινονται θαυματα.
Πολυ απλο,λιτο θα ελεγα,αλλαπολυ ομορφο..η μουσικη ταιριαζει με τον στιχο και το τραγουδι της Γεωργιας.ΜΠΡΑΒΟ παιδια!! ;)Α!!Και Αντωνη,πολυ ωραιος ο ηχος σου...
να σαι καλα φιλε Θοδωρη.
 

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #5 στις: 13/07/09, 22:01 »
αυτοι ειναι και οι στιχοι.
Τα διαβατάρικα πουλιά ζήλεψε από παιδάκι,
μια Πηνελόπη έγινε στου χρόνου την Ιθάκη…
το σμιλεμένο κάλλος της  κατώφλι στη μαγεία,
γυναίκα ελαφρών ηθών ή σύγχρονη ελεγεία;

Τα πάθος όμως νύσταξε κι άρχισε να γλιστράει
στην ανεμόσκαλα του χθες μνηστήρα αναζητάει…
Συναίσθημα ανεξίτηλο όλη του χτες η μπόρα,
μια συμφωνία ανακωχής γυρεύει απ’ το τώρα.

Είπαν πως ήταν αερικό κείνοι που την ποθούσαν,
όσοι κρυφά στα σκέλια της στεφάνια ακουμπούσαν.
Σταγόνες πόθου έσπερνε, μα θέριζε λαχτάρες,
της άρνησής της οι κραυγές ,του ονείρου της κατάρες…

Τα πάθος όμως νύσταξε κι άρχισε να γλιστράει
στην ανεμόσκαλα του χθες φυγή αναζητάει…
μες στου μυαλού το βούρλισμα πνίγει τα γογγυτά της,
μια συμφωνία ανακωχής γυρεύει απ’ την καρδιά της.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #6 στις: 13/07/09, 22:30 »
σε  μενα παραμορφονει ελαφρως, διακρινω ορισμενα σημεια που θα μπορουσαν να εχουν παιχτει πιο καθαρα, η ιδεα ειναι ωραια, και ομορφη, απλα εχει μερικεσ ατελειες στην παραγωγη, απο αυτο που μπορω να ακουσω τουλαχιστον...

θελει ακομα λιγο δουλιτσα...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #7 στις: 14/07/09, 17:52 »
καταρχην να πω οτι το περιεργο θα ηταν η παραγωγη να ηταν τελεια.για εμενα η παραγωγη ομως ειναι ''τελεια''.δεν μπορειτε να φανταστειτε με πιο τροπο και ποσο χρονο δημιουργηθηκε αυτο το τραγουδι.πως μπορει να βγει τελεια παραγωγη με εραστεχνικα μεσα?τετοιες αλχημιες που εκανα δεν εχουν γινει παλι στην ιστορια της μουσικης. φυσικα ομως οι γνωμες ειναι σεβαστες.
αυτο ομως που μου εχει κανει τρομερη εντυπωση ειναι το εξης: παρατηρω οτι εχουν γινει ξερω εγω 120 εμφανισεις του θεματος εως τωρα.
οι απαντησεις (χωρις να ειναι υποχρεωτικο)ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου.
αυτο με κανει να φανταστω 2,3 ενδεχομενα.
ή δεν σας αρεσε καθολου,ή δεν γουσταρετε να πειτε την γνωμη σας(το κανω και εγω ενιοτε)ή κατι αλλο που δεν θελω να το πιστεψω.
υπαρχει περιπτωση αυτη η διαμαχη της Γεωργιας με καποιους(δεν ξερω τι εχει γινει ουτε θα ψαξω να μαθω)να επηρεαζει την σταση σας?
εικασιες ειναι ολα αυτα απλα πραγματικα μου κανει εντυπωση που ουτε ο φιλος μου ο Αrgo (ετσι τον βλεπω σαν φιλο μου) που συνηθως επικροτει
τετοιες προσπαθειες ανθρωπων που αγαπουν την μουσικη εινα απων.

τελως παντων εγω ειμαι 34 και δεν μπορω να φανταστω πια τετοιες κακιες και παλιμπαιδισμους.
εν κατακλειδι φυσικα ευχαριστω ολους οσους ακουσαν το τραγουδι.
σε  μενα παραμορφονει ελαφρως, διακρινω ορισμενα σημεια που θα μπορουσαν να εχουν παιχτει πιο καθαρα, η ιδεα ειναι ωραια, και ομορφη, απλα εχει μερικεσ ατελειες στην παραγωγη, απο αυτο που μπορω να ακουσω τουλαχιστον...

θελει ακομα λιγο δουλιτσα...
vangelis ευχαριστω για το χρονο σου.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #8 στις: 14/07/09, 18:01 »
Σε ενα απο τα δικα μου κομματια ειχα 1500 εμφανήσεις, και καμια 30αρια σχολια, δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο, και πιστευω πως δεν εχει καμια απολύτως σχεση με την διαμαχη που αναφερεις.

Τωρα, μερικοι κρινουν την ιδεα, μερικοι κρινουν την παραγωγή, μερικοι κρινουν και τα δυο...κατα την αποψη μου συνδεονται αυτα τα δυο...απλα, οταν ακουω το κομματι και ακουω παραμορφώσεις, δεν εναι και οτι καλλίτερο..πιστευω να συμφωνεις σε αυτο...όπως το να ακουω ρυθμικές ατέλειες, λαθοι στο παιξιμο, και ολα τα σχετικα...θελουν φροντιδα τα κομματια..

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #9 στις: 14/07/09, 18:07 »
ναι ρε παιδι καλα τα λες αλλα πες μου και που ειναι τα λαθη.πες μου και πως θα βελτειωσω την παραγωγη.συγκεκριμενα εννοω.εγω ας πουμε 2,3 πραγματα ξερω για ηχοληψια και ολα αυτα τα μπιμπλικια.αν δεν με βοηθησεις την επομενη φορα παλι τα ιδια θα κανω.
καταλαβαινεις πιστευω τι θελω να πω.
και ημουν σαφης ''εικασιες'' κανω ειπα δεν ειπα οτι ειμαι σιγουρος.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #10 στις: 14/07/09, 18:16 »
κατα αρχας σε περναω στην ηλικια, οποτε ας αφησουμε το παιδι...

Δεν μπορω να διακρινω πολλα πραγματα , οπως ειπα και απραπανω, γιατι παραμορφώνει παρα πολυ, σαν αρχη όμως, πες, η σε π.μ. η εδω, πως ηχογραφεις, τι χρησιμοποιεις, για να αρχίσουμε από κάπου....

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #11 στις: 14/07/09, 18:20 »
λοιπον για ακου απο εδω και πες μου αν παραμορφωνει παλι γιατι τωρα που το ακουω νομιζω φταιει η μετατροπη για το βιντεο
http://www.box.net/shared/hv6nktx41z
 ελα ρε 37 εισαι λες και με περνας καμια 20 χρονια ;)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #12 στις: 14/07/09, 18:30 »
Φιλτατε let me know.Νομιζω οτι εχεις παρεξηγησει καποια πραγματα εδω μεσα.Μπαινεις σε ενα μουσικο φορουμ.Καλως η κακως εχει πολλα μελη με διαφορες επιρροες.Καποιοι θα ενδιαφερθουν καποιοι οχι.Ο τροπος με τον οποιο εκφραζεσαι δηλωνει οτι εχεις για μενα υπερβολικες απαιτησεις.Ο καθενας εδω μεσα γραφει οτι θελει..και απο την στιγμη που παραθετεις την μουσικη σου δημοσια θα εισαι ετοιμος για καθε σχολιο.

Εχω ανεβασει κατα καιρους και γω τραγουδια.Ειτε δικα μου ατομικα ειτε με καποια μπαντα.Το μονο πραμα που κανω απο την στιγμη που δινω στον καθενα το δικαιωμα να κρινει την μουσικη μου ειναι να διαβαζω την αποψη του..να απανταω οταν υπαρχει λογος(π.χ. οταν με ρωτανε πως ηχογραφηθηκε..ποιος τραγουδαει κλπ)..και οπωσδηποτε να ειμαι ευγνωμων που καποιος εκατσε και ακουσε την μουσικη αυτη και μου ειπε την αποψη του καλη η κακη.Τα καλα σχολια με γεμιζουν δυναμη.Τα κακα με βαζουν στην διαδικασια του να βελτιωθω αμα οντως εχουν βαση και δεν ειναι απλα κακιες.Και κακιες να ναι τις αγνοω.

Εδω μεσα δεν ειναι η παρεα μας.Ειναι ενα φορουμ οπου μπαινουν πολλοι ανθρωποι και δεν μας χρωσταει κανεις τπτ.Αμα δεν ασχολειται κανεις με την μουσικη σου η δεν θελει η βαριεται η δεν ξερω εγω τι..ειναι απλα δικαιωμα του και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να τον κρινεις.Εσυ αντιθετα εδωσες το δικαιωμα να σε κρινουν παραθετοντας ενα κομματι σου.Ας μην παρεξηγουμε λοιπον τα πραματα.

Αυτα απο μενα.Περι διαμαχης που λες δεν κατεχω γιατι εχουμε αριστες σχεσεις με την Γεωργια.

Οτι σου λεω στο λεω πολυ φιλικα και καλοπροαιρετα.Καλη συνεχεια ευχομαι...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #13 στις: 14/07/09, 18:41 »
Φιλτατε let me know.Νομιζω οτι εχεις παρεξηγησει καποια πραγματα εδω μεσα.Μπαινεις σε ενα μουσικο φορουμ.Καλως η κακως εχει πολλα μελη με διαφορες επιρροες.Καποιοι θα ενδιαφερθουν καποιοι οχι.Ο τροπος με τον οποιο εκφραζεσαι δηλωνει οτι εχεις για μενα υπερβολικες απαιτησεις.Ο καθενας εδω μεσα γραφει οτι θελει..και απο την στιγμη που παραθετεις την μουσικη σου δημοσια θα εισαι ετοιμος για καθε σχολιο.

Εχω ανεβασει κατα καιρους και γω τραγουδια.Ειτε δικα μου ατομικα ειτε με καποια μπαντα.Το μονο πραμα που κανω απο την στιγμη που δινω στον καθενα το δικαιωμα να κρινει την μουσικη μου ειναι να διαβαζω την αποψη του..να απανταω οταν υπαρχει λογος(π.χ. οταν με ρωτανε πως ηχογραφηθηκε..ποιος τραγουδαει κλπ)..και οπωσδηποτε να ειμαι ευγνωμων που καποιος εκατσε και ακουσε την μουσικη αυτη και μου ειπε την αποψη του καλη η κακη.Τα καλα σχολια με γεμιζουν δυναμη.Τα κακα με βαζουν στην διαδικασια του να βελτιωθω αμα οντως εχουν βαση και δεν ειναι απλα κακιες.Και κακιες να ναι τις αγνοω.

Εδω μεσα δεν ειναι η παρεα μας.Ειναι ενα φορουμ οπου μπαινουν πολλοι ανθρωποι και δεν μας χρωσταει κανεις τπτ.Αμα δεν ασχολειται κανεις με την μουσικη σου η δεν θελει η βαριεται η δεν ξερω εγω τι..ειναι απλα δικαιωμα του και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να τον κρινεις.Εσυ αντιθετα εδωσες το δικαιωμα να σε κρινουν παραθετοντας ενα κομματι σου.Ας μην παρεξηγουμε λοιπον τα πραματα.

Αυτα απο μενα.Περι διαμαχης που λες δεν κατεχω γιατι εχουμε αριστες σχεσεις με την Γεωργια.

Οτι σου λεω στο λεω πολυ φιλικα και καλοπροαιρετα.Καλη συνεχεια ευχομαι...
τις υπερβολικες απαιτησεις που τις βλεπεις δεν καταλαβα.το ξαναλεω αλλη μια φορα ανεφερα πιο πανω οτι κανω εικασιες και οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να γραψει καποιος.δηλαδη ποσο πιο σαφης να γινω.ετσι και αλλιως δεν ειπα ποτε καποιος να γραψει καλα λογια προς θεου.
παντως θεωρω λαθος την εκφραση σου ''μουσικο φορουμ''και οχι παρεα.
καταλαβαινω οτι τα λες φιλικα φιλε μου δεν στραβωνω.

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #14 στις: 14/07/09, 19:04 »
σε  μενα παραμορφονει ελαφρως, διακρινω ορισμενα σημεια που θα μπορουσαν να εχουν παιχτει πιο καθαρα, η ιδεα ειναι ωραια, και ομορφη, απλα εχει μερικεσ ατελειες στην παραγωγη, απο αυτο που μπορω να ακουσω τουλαχιστον...

θελει ακομα λιγο δουλιτσα...

Αγαπητέ θα συμφωνήσω με το vangeli και ως εποικοδομιτικό σχόλιο και ερώτηση ταυτόχρονα είναι σε σχέση με το ρυθμό.
Ακούω κάτι σαν κτύπουσ καρδιάς που και που και επίσης νιώθω ότι κάτι λείπει μεταξύ της μουσικής και των ντράμς για να δέσει (δεν είμαι βέβαιος φυσικά)

Μ άρεσε και το βιντεάκι (και απ όσα ξέρω έχεις ρίξει μάλλον πολλή δουλειά σ αυτό)
και το ύφος που τραγουδά η γκου τραγουδιστά απαγγέλοντας εναλλάξ (η τονικότητα σηκώνει βελτίωση αλλά δε σχολιάζω αυτό)

Keep going!
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/09, 19:06 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #15 στις: 14/07/09, 23:20 »
Φιλε Αντωνη,αν δεις τι μου εχει γραψει ο Βαγγελης,για την παραγωγη των κομματιων μου,θα φριξεις..ειναι ομως καλοπροαιρετες κριτικες και με αγαπη για την μουσικη.αν θες να ακουσεις κατι αψογο,απο πλευρας παραγωγης, ακουσε τα κομματια του..
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #16 στις: 15/07/09, 16:57 »
AtticanSky  μπορει και να εχεις δικιο οτι κατι λειπει.προφανως ειναι και η απουσια του μπασου αισθητη και ισως να φταιει και αυτο.
το βιντεακι ενταξει δεν με κουρασε πολυ αφου ειναι απλο.ξερεις εχωσα κατι πλανα απο την Λευκαδα που ειχα παει και ετσι βγηκε.
μια φιλη μου που τραβουσε με κουρασε γιατι ''τραβα ,τραβα '' της ελεγα και γκρινιαζε.
σε ευχαριστω.

 ;D :P
Φιλε Αντωνη,αν δεις τι μου εχει γραψει ο Βαγγελης,για την παραγωγη των κομματιων μου,θα φριξεις..ειναι ομως καλοπροαιρετες κριτικες και με αγαπη για την μουσικη.αν θες να ακουσεις κατι αψογο,απο πλευρας παραγωγης, ακουσε τα κομματια του..

Θοδωρα ενταξει ρε δεν υπαρχει προβλημα με τον ανθρωπο μια χαρα ειναι ολα.εγω ειχα τα δικα μου εχθες και ισως να ειπα και ''το κατι παραπανω''

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #17 στις: 15/07/09, 18:54 »
Φιλε Αντωνη,αν δεις τι μου εχει γραψει ο Βαγγελης,για την παραγωγη των κομματιων μου,θα φριξεις..ειναι ομως καλοπροαιρετες κριτικες και με αγαπη για την μουσικη.αν θες να ακουσεις κατι αψογο,απο πλευρας παραγωγης, ακουσε τα κομματια του..

που να ακουσεiς και του freemind, η του KING LUI...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #18 στις: 17/07/09, 14:14 »
Μπράβο παίδες λέμε! πολύ όμορφο όλο το σκηνικό! Η κιθάρα και η μελωδία πολύ όμορφη, το ύφος της απόδοσης των στίχων αν και απλό έδινε περνάει τα συναισθήματα της ηρωίδας του ποιήματος. Μπράβο και στους δυο σας! Μέχρι στιγμής είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει από εσένα Gkou. Όσο για τις παραγωγές του Hollywood που ζητάνε κάποιοι, ρε μάγκες, δεν έχουνε όλοι τον ίδιο εξοπλισμό για κάποια πράγματα, τα ίδια μέσα, τις ίδιες γνώσεις και τον ίδιο ελεύθερο χρόνο.
Ως μία ερασιτεχνική προσπάθεια είναι πάρα πολύ καλή και ποιοτική μάλιστα!

Επειδή έγινε κάποια αναφορά στον Freemind, εγώ που λιγοστά τον ξέρω, από εδώ μέσα, ξέρω ότι το παλικάρι είναι καράεπαγγελματίας και εκτός τούτου είναι εξαιρετικός γνώστης της μουσικής. Μην συγκρίνετε λοιπόν τη προσπάθεια ενός ερασιτέχνη με κάποιον που κατέχει παπάδες.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/07/09, 14:16 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #19 στις: 17/07/09, 17:32 »
Μπράβο παίδες λέμε! πολύ όμορφο όλο το σκηνικό! Η κιθάρα και η μελωδία πολύ όμορφη, το ύφος της απόδοσης των στίχων αν και απλό έδινε περνάει τα συναισθήματα της ηρωίδας του ποιήματος. Μπράβο και στους δυο σας! Μέχρι στιγμής είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει από εσένα Gkou. Όσο για τις παραγωγές του Hollywood που ζητάνε κάποιοι, ρε μάγκες, δεν έχουνε όλοι τον ίδιο εξοπλισμό για κάποια πράγματα, τα ίδια μέσα, τις ίδιες γνώσεις και τον ίδιο ελεύθερο χρόνο.
Ως μία ερασιτεχνική προσπάθεια είναι πάρα πολύ καλή και ποιοτική μάλιστα!

Επειδή έγινε κάποια αναφορά στον Freemind, εγώ που λιγοστά τον ξέρω, από εδώ μέσα, ξέρω ότι το παλικάρι είναι καράεπαγγελματίας και εκτός τούτου είναι εξαιρετικός γνώστης της μουσικής. Μην συγκρίνετε λοιπόν τη προσπάθεια ενός ερασιτέχνη με κάποιον που κατέχει παπάδες.
σε ευχαριστω φιλε XoLiDoXoS  να σαι καλα.ασχετα αν τα σχολια σου ειναι καλα.και κατι να σε χαλαγε και να το ελεγες παλι θα σε ευχαριστουσα για τον χρονο σου.
οσο για τον  Freemind να πω τωρα που αναφερθηκε το ονομα του οτι 2,3 φορες που τον χρειαστηκα (δεν τον γνωριζω προσωπικα) με π.μ ηταν οπως παντα προθυμος και ευγενικος να με βοηθησει και με βοηθησε.
και ο vangelis  που τα ειπαμε με π.μ μου εδωσε ενα χερι βοηθειας.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #20 στις: 17/07/09, 18:18 »


Επειδή έγινε κάποια αναφορά στον Freemind, εγώ που λιγοστά τον ξέρω, από εδώ μέσα, ξέρω ότι το παλικάρι είναι καράεπαγγελματίας και εκτός τούτου είναι εξαιρετικός γνώστης της μουσικής. Μην συγκρίνετε λοιπόν τη προσπάθεια ενός ερασιτέχνη με κάποιον που κατέχει παπάδες.

Μα δεν συγκρινω το συγκεκριμενο κομματι με παραγωγες του φρι, απλα εγραψα στον αρμαγκεντον, ο οποιος ειπε διαφορα αναληθες  :D πραγματα για την δουλεια μου, και του σύστησα, αν θελει να ακουσει πραγματικα τρομερα πραγματα, να ακουσει παραγωγες του φρι, η του κινγκ...

περα απο αυτο, πιστευω πως ιδιαιτερα σε ερασιτεχνικες δουλειες (η δικια μου ειναι..) ειναι προτιμοτερο να υπαρχει η κριτικη, ή η παρατηρηση για την παραγωγη, οταν στεκει βεβαια...για καλο ειναι, και σε καμια περιπτωση δεν ειναι κακια η οτιδηποτε...ειναι κριμα να χαλανε ωραιες ιδεες, και ομορφες μουσικες π.χ. οταν παραμορφώνουν, πιστευω να συμφωνεις με αυτό...

ακουσα την εκδοχη που δεν ειναι στο youtube, ασυγκριτα καλλιτερη απο αυτην που ειναι στο youtube..
« Τελευταία τροποποίηση: 17/07/09, 18:31 από vangelis »
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #21 στις: 17/07/09, 19:19 »
ακουσα την εκδοχη που δεν ειναι στο youtube, ασυγκριτα καλλιτερη απο αυτην που ειναι στο youtube..
αυτο νομιζω και εγω .τωρα ή φταιει το youtube ή η ενσωματωση του τραγουδιου στο βιντεο.

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #22 στις: 21/07/09, 20:02 »
αυτο ομως που μου εχει κανει τρομερη εντυπωση ειναι το εξης: παρατηρω οτι εχουν γινει ξερω εγω 120 εμφανισεις του θεματος εως τωρα.
οι απαντησεις (χωρις να ειναι υποχρεωτικο)ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου.
αυτο με κανει να φανταστω 2,3 ενδεχομενα.
ή δεν σας αρεσε καθολου,ή δεν γουσταρετε να πειτε την γνωμη σας(το κανω και εγω ενιοτε)ή κατι αλλο που δεν θελω να το πιστεψω.
υπαρχει περιπτωση αυτη η διαμαχη της Γεωργιας με καποιους(δεν ξερω τι εχει γινει ουτε θα ψαξω να μαθω)να επηρεαζει την σταση σας?
εικασιες ειναι ολα αυτα απλα πραγματικα μου κανει εντυπωση που ουτε ο φιλος μου ο Αrgo (ετσι τον βλεπω σαν φιλο μου) που συνηθως επικροτει
τετοιες προσπαθειες ανθρωπων που αγαπουν την μουσικη εινα απων.

Αγαπητέ φίλε.

Έχεις δίκιο για το πόσες φορές διαβάστηκε το συγκεκριμένο θέμα σε σχέση με τις απαντήσεις.
Κι’ εγώ μπήκα δυο φορές και μπορώ να πω σε γενικές γραμμές πως μου άρεσε, όμως τι να γράψω αφού δεν ξέρω από μουσική;
Όλοι εδώ μιλάτε με άγνωστα για μένα λόγια.
Εγώ στιχάκια γράφω και επομένως μπορώ να βαθμολογήσω το υπέροχο ποίημα της Γεωργίας και το έχω κάνει πολλές φορές, εκείνη ξέρει.

Δεν είναι λοιπόν πως ορισμένοι δεν θέλουν για τον α ή β λόγω, δεν μπορούν κατά τη γνώμη μου, όπως εγώ άλλωστε.

Καλό σου βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #23 στις: 22/07/09, 22:20 »
αυτο ομως που μου εχει κανει τρομερη εντυπωση ειναι το εξης: παρατηρω οτι εχουν γινει ξερω εγω 120 εμφανισεις του θεματος εως τωρα.
οι απαντησεις (χωρις να ειναι υποχρεωτικο)ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου.
αυτο με κανει να φανταστω 2,3 ενδεχομενα.
ή δεν σας αρεσε καθολου,ή δεν γουσταρετε να πειτε την γνωμη σας(το κανω και εγω ενιοτε)ή κατι αλλο που δεν θελω να το πιστεψω.
υπαρχει περιπτωση αυτη η διαμαχη της Γεωργιας με καποιους(δεν ξερω τι εχει γινει ουτε θα ψαξω να μαθω)να επηρεαζει την σταση σας?
εικασιες ειναι ολα αυτα απλα πραγματικα μου κανει εντυπωση που ουτε ο φιλος μου ο Αrgo (ετσι τον βλεπω σαν φιλο μου) που συνηθως επικροτει
τετοιες προσπαθειες ανθρωπων που αγαπουν την μουσικη εινα απων.

Αγαπητέ φίλε.

Έχεις δίκιο για το πόσες φορές διαβάστηκε το συγκεκριμένο θέμα σε σχέση με τις απαντήσεις.
Κι’ εγώ μπήκα δυο φορές και μπορώ να πω σε γενικές γραμμές πως μου άρεσε, όμως τι να γράψω αφού δεν ξέρω από μουσική;
Όλοι εδώ μιλάτε με άγνωστα για μένα λόγια.
Εγώ στιχάκια γράφω και επομένως μπορώ να βαθμολογήσω το υπέροχο ποίημα της Γεωργίας και το έχω κάνει πολλές φορές, εκείνη ξέρει.

Δεν είναι λοιπόν πως ορισμένοι δεν θέλουν για τον α ή β λόγω, δεν μπορούν κατά τη γνώμη μου, όπως εγώ άλλωστε.

Καλό σου βράδυ.

καταρχην ευχαριστω για τον χρονο σου.
εισαι ο πρωτος που ακουω να εχει το θαρρος να πει όμως τι να γράψω αφού δεν ξέρω από μουσική;
σου βγαζω το καπελο που εχεις την μαγκια να το λες ετσι χυμα.
δεν πειραζει ομως ετσι και αλλιως θελω να ακουω την αποψη ολων ειτε ειναι μουσικοι ειτε οχι.αρκει και μονο που σου αρεσε ,τα υπολοιπα ,λαθη κ.τ.λ αστα για εμενα και οσους ξερουν να τα ακουν.και εγω τα ακουω μην κοιτας που κανω τον κινεζο :D
να σαι καλα σε ευχαριστω(ουμε) πολυ. ;)

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #24 στις: 23/07/09, 11:16 »
Θα ήθελα να πω κατι πάνω σε αυτό.

Καταλαβαινω πως η πρόταση "όμως τι να γράψω αφού δεν ξέρω από μουσική;" ειναι ξεκάθάρη και δεν αφήνει περιθώρια για κουβεντα...θα πρότεινα όμως, ακριβώς επειδή η ο κόσμος, στον οποιο απευθύνεται το κομμάτι, στην απόλυτη πλειοψηφεία του δεν γνωριζει απο παραγωγες, αλλα κρίνει το κομμάτι με την "καρδιά" του, και ακριβώς η άποψη και η γνώμη αυτών ειναι η ζητούμενη, και να μην ξερει κανεις τιποτα απο μουσικη, να γραφει την γνωμη του...έστω και να ειναι ενα "άκουσα, μου άρεσε, μπράβο",ή ένα "βαρέθηκα να το ακούω, και στην μέση το σταμάτησα"...κατ εμέ, αυτά ειναι πολυ σημαντικά και ανεκτίμητα σχόλια...δεν χρειάζεται να ξερει κάποιος από μουσική, για να γράψει αν τον ή την άγγιξε κάποιο τραγούδι...

Έχω γράψει κάτα καιρους και στους δικούς μας στίχους και ποιήματα σχόλια, και πίστεψτε με, δε σκαμπάζω μία απο στιχουργική, απλά, μερικά αγγίζουν, όπως π.χ. το Συννεφάκι, και πιστέυω πως ειναι σημαντικά αυτά..

Για τα τεχνικα θέματα, υπάρχουμε εμεις που τα "λέμε", αλλά πάντα καλοπροαίρετα...


Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
9452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/07, 13:20
από Μ.Π
2 Απαντήσεις
1835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 13:47
από Βραζίλης
49 Απαντήσεις
13588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/09, 12:57
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 01:02
από stefanosreiv
3 Απαντήσεις
2387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/10, 15:52
από let me know 796
9 Απαντήσεις
3723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 16:29
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/12, 05:52
από constantinos9
1 Απαντήσεις
2357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/12, 23:33
από noe13
4 Απαντήσεις
35074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/13, 20:46
από Vaiking
2 Απαντήσεις
2481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/14, 17:57
από VERMEER