Αποστολέας Θέμα: Απορεια σχετικα με προενισχυση μικροφονου  (Αναγνώστηκε 2803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Χωρις να εχω καταλαβει τον λογο ακομα,εχω παρατηρισει οτι τα τελευταια 3-4 χρονια,πολλοι μπασιστες με ακριβα η οχι οργανα,passive η active,χρεισημοποιουν προενισχυτη μικροφωνου αντι για μπασου.Μαλιστα εχω δει να χρεισημοποιουν μοντελα που κοστιζουν απο 300 ως και πανω απο 3000$ οποτε δεν ειναι το κοστος η αιτια.
Δεν εχω δουλεψει προενισχυτη μικροφωνου,ουτε καν εχω δει απο κοντα,αλλα μηπως μπορει κανεις να φανταστει καποιο λογο για αυτην την "μοδα" ας πω;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Δεν είναι μόδα, πάει από παλιά η ιστορία αυτή. Όπως και ακουστικοί κιθαρίστες δουλεύουν καθαρά preamps για να στείλουν di, και όχι τις "ακουστικοκιθαριστικές" λύσεις όπως AD8, Tc Electronic GNatural, Fishman Aura κτλ.


Ο λόγος είναι απλός. Καθαρός ήχος, καλύτερα υλικά κατασκευής, καλύτερο σήμα. Ο Sting πχ χρησιμοποιούσε Avalon προενισχυτές στο μπάσο του, και έστελνε di σήμα στην κονσόλα σε ένα rig rundown που είχα δει πριν καιρό. Όπως σου έγραψα πολύ το κάνου αυτό.


Ο προενισχυτής ο κιθαριστικός, ο μπασιστικός, μικροφώνου κτλ, δεν έχει καμία διαφορά. Όλοι την ίδια δουλειά κάνουν, παίρνουν ένα ασθενές σήμα και το φέρνουν σε line level επίπεδο ώστε να πάει σε τελικό ενισχυτή. Το πώς κουρδίζεται ο κάθε ένας από αυτούς, τα υλικά και η τεχνοτροπία κατασκευής είναι αυτοί που κάνουν τη διαφορά στο αποτέλεσμα. Αν δεις τιμές από προενισχυτές μικροφώνου όπως λες (γιατί είναι προενισχυτές σήματος και όχι αποκλειστικά μικροφώνου) θα δεις ότι οι mid priced παίζουν από 1.500 ευρώ και πάνω με τους καλούς, avalon, Uiniversal Audio, Neve κτλ να παίζουν σε αρκετές χιλιάδες ευρώ.


Αντίθετα με τον ενισχυτή κιθάρας, μπάσου κτλ, που θέλουμε να βρομίσει, να κόψει να ράψει, να αλλοιώσει το σήμα δλδ, αυτοί είναι φτιαγμένοι από κορυφαία υλικά και με τρόπο ώστε να κρατούν τη μικρότερη αναλογία θόρυβου/σήματος ώστε να παίρνεις ένα πεντακάθαρο δυνατό σήμα.



White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Πιστευα πως κατι με την αποκρηση συχνοτιτων θα εχει να κανει και με την "καθαρωτιτα" αλλα εβλεπα στις φωτο διαφορα ρυθμιστικα που με επιθαν πως κατι αλλο συμβαινει.
Θενκ γιου μαν φορ δε πρισιους χελπ ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Τωρα αλλη απορεια.
Βαζω passive μπασο σε high-end bass preamp με gain-volume αρκετα χαμηλα,και μετα παει σε
ενα low quality mic preamp για να δυναμωσω το σημα.Καιρδιζω καθολου σε καθαροτιτα η καλυτερα να μην μπει καθολου το mic preamp;
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
16319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:35
από dunkan
6 Απαντήσεις
6969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 04:01
από panos83
2 Απαντήσεις
3968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 02:24
από KaBi
6 Απαντήσεις
5217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 09:52
από dunkan
3 Απαντήσεις
3663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/08, 17:12
από mace
6 Απαντήσεις
3827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/09, 14:31
από themos
2 Απαντήσεις
2307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 17:21
από KOSTARAS75
6 Απαντήσεις
3428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 23:07
από MACMISIAS
5 Απαντήσεις
5149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 18:47
από dimitrisgr
11 Απαντήσεις
4017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/12, 14:53
από vocalizer