Αποστολέας Θέμα: Κουρδισμα  (Αναγνώστηκε 5668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickX16

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Κουρδισμα
« στις: 25/06/09, 13:17 »
λοιπον επειδη σε λιγο θα μπω σε μια banda...το κουρδισμα μας ειναι αυτο:
1 : B
2 : F#
3 : D
4 : A
5 : E
6 : B

εχω αυτη τη κιθάρα http://www.thomann.de/gb/ibanez_rga42_bk.htm
με καταλληλες χορδες και ισως ενα σεταρισμα πεζει να πεσει σε αυτο το κουρδισμα???

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #1 στις: 25/06/09, 14:54 »
Θα πας να πάρεις ένα σετάκι από εφτάχορδη και τέλος. Απλά η 3η θα είναι ένα ημιτόνιο κάτω..
;) και φυσικά το κατάλληλο σεταπ!
ps. Parabola από Tool ? :P

edit:Όταν λέω η τρίτη εννοώ η αντίστοιχη δεύτερη στο νέο κούρδισμα, η σολ δηλαδή...  :-X

Αποσυνδεδεμένος Weapon_X

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #2 στις: 25/06/09, 14:54 »
Υπήρξα και εγώ μέλος μπάντας που έπαιζε σε τέτοιο κούρδισμα και με μια Low Budget(+profile) κιθάρα κατέβηκα από Standart E στο Standart Β χωρίς κάποιο πρόβλημα.Βέβαια καλά θα έκανες να την πήγαινες σε έναν ειδικό να την σετάρει με 12αρες χορδές ώστε να τσεκάρει και την συμπεριφορά από το μανίκι, να σου ταιριάξει και τις χορδές στο ύψος που αρμόζει για να αποφύγεις το Fretbuzz(τρίξημο χορδής).Βέβαια αν ξέρεις το κάνεις και μόνος, μιας και δεν θα σε κουράσει κάποιο Floyd, αλλά αν δεν το κατέχεις μην το επιχειρήσεις, για μην κάνεις καμιά ζημιά.

Btw η κιθάρα στα σπάει, ήταν πριν καιρό μια από τις προτιμήσεις μου.
Good luck και καλή αρχή στην μπάντα.

Αποσυνδεδεμένος NickX16

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #3 στις: 25/06/09, 15:17 »
γενικα ολο αυτο ποσο θα μου κοστήσει??

Αποσυνδεδεμένος powerslave187

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #4 στις: 25/06/09, 16:01 »
και  εγω στην  μπαντα  που  παιζω εχουμε αυτο το κουρδισμα!! :)Με  12 χορδες δεν θα  εχεις προβλημα!!Το σεταρισμα  ειναι  αναγκαιο  γιατι  αλλιως θα  <<αρπαξει>> το μπρατσο. :-\
Για τα  χρηματα  τωρα  εξαρταται  απο  τον  μαστορα!!Αλλα  λογικα δεν μπορει να  ειναι πιο πανω η τιμη   απο  αυτη ενος σεταρισματος!!
(δηλαδη 15-20 ευρω)

Αποσυνδεδεμένος NickX16

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #5 στις: 25/06/09, 16:22 »
ωραια ευχαριστω πολυ.γιατι μου ελεγαν οτι αν βαλω 12αρες χορδες θα μου γινει ουρανιο τοξο η κιθάρα  ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #6 στις: 09/02/11, 16:01 »
για να μην ανοίγω νέο θέμα

όταν περνάω καινούριες χορδές  τις τραβάω λίγο παραπάνω με τη λογική να τεντωθούν παραπάνω απ όσο χρειάζεται ώστε όταν τις κουρδίσω κανονικά η τάση που τους ασκείται να είναι βατή γι αυτές αφού έχουν τεντωθεί και σε μεγαλύτερη τάση...
μήπως όμως τελικά αυτή η μέθοδος τις κάνει να ξεκουρδίζονται πιο εύκολα αντί να κρατάνε το κούρδισμα?

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #7 στις: 09/02/11, 16:08 »
Όταν τις τραβάς περισσότερο από εκεί που κουρδίζεις, τότε τις "αποδυναμώνεις" στο σημείο κουρδίσματος, με αποτέλεσμα να μην έχουν μεγάλη αντίσταση όταν είσαι κουρδισμένος. Αντίστοιχα αν δεν τις τεντώσεις και τις κουρδίσεις κατευθείαν, τότε θα έχουν περισσότερη τάση στο σημείο κουρδίσματος οπότε θα τείνουν να ξεκουρδιστούν πιο εύκολα. Αυτό που είπες δηλαδή. Άρα νομίζω καλά κάνεις  8)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #8 στις: 09/02/11, 16:09 »
όταν περνάω καινούριες χορδές  τις τραβάω λίγο παραπάνω με τη λογική να τεντωθούν παραπάνω απ όσο χρειάζεται ώστε όταν τις κουρδίσω κανονικά η τάση που τους ασκείται να είναι βατή γι αυτές αφού έχουν τεντωθεί και σε μεγαλύτερη τάση...
μήπως όμως τελικά αυτή η μέθοδος τις κάνει να ξεκουρδίζονται πιο εύκολα αντί να κρατάνε το κούρδισμα?
Δεν νομίζω.. εγώ όταν αλλάζω χορδές, τις κουρδίζω βαθμιαία από μισό μέχρι ένα περίπου ημιτόνιο πάνω, τις αφήνω για ένα βράδυ και την επόμενη τις κατεβάζω στην μόνιμη θέση τους. Μετά από λίγο, έρχονται τέλεια και επιπλέον δεν έχω ποτέ ξεκούρδισμα από bends κλπ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #9 στις: 09/02/11, 16:17 »
μπράβο....κι εγώ κάτι τέτοιο κάνω...
τις κουρδίζω παραπάνω και τις αφήνω να πέσουν....
απλά παρατηρώ πως τελευταία χρειάζονται κάθε μέρα κούρδισμα και φαντάζομαι πως τρία πράγματα μπορεί να φταίνε....ή αυτό, ή τα κλειδιά ή το ότι τις αφήνω πολύ καιρό πάνω (μήνες).
πόσο πιθανό πιστεύετε είναι να φταίει το τελευταίο?

(σήμερα έβαλα καινούριες οπότε τις επόμενες μέρες θα δω αν άλλαξε κάτι)

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #10 στις: 09/02/11, 19:34 »
Το να τις κουρδίζεις λίγο παραπάνω και να τις ρίχνεις στο κούρδισμα που θες το ήξερα. Αλλά τις αφήνετε τόσο επάνω; Ολόκληρο βράδυ; Εγώ ίσα ίσα είδα σε βίντεο να την κουρδίζει ελάχιστα ψηλότερα και να την κατεβάζει κατευθείαν εκεί που πρέπει.


Αυτό κάνω κι εγώ κι εντάξει κρατάει κούρδισμα αλλά όχι τέλεια. Σαν τον hot_sauce ένα πράγμα. Τα locking tuners αξίζουν αν δεν παίζεις live; (σχετικό-άσχετο με το όλο θέμα)
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #11 στις: 09/02/11, 20:16 »
Είναι πολύ σημαντικό το τέντωμα των χορδών για το κούρδισμα και απολύτως απαραίτητο αν χρησιμοποιείς floyd rose και δεν θες οι χορδές να ξεκουρδίζονται με κάθε dive. :)

Το τέλειο αποτέλεσμα επιτυγχάνεται με συνεχείς επαναλήψεις της διαδικασίας "κούρδισμα"-"τέντωμα", "κούρδισμα"-"τέντωμα",... μέχρις ότου περαιτέρω τέντωμα δεν ξεκουρδίζει την κιθάρα. Οι μπάσες χορδές είναι αυτές που χρειάζονται το περισσότερο τέντωμα.

Όταν λέω "τέντωμα" αναφέρομαι από απλά bends σε όλο το μήκος της ταστιέρας (για τις λεπτές χορδές), μέχρι και κυριολεκτικό τέντωμα ala χορδή τόξου (μόνο για τις μπάσες χορδές).  :)

Το μόνο πρόβλημα είναι πως χρειάζεται χρόνο η διαδικασία και μάλλον αυτό που προτείνει ο Adrianos είναι η βέλτιστη λύση από άποψη αποτελέσματος-κόπου/χρόνου.

EDIT: Η διαδικασία του τεντώματος χρειάζεται ΜΟΝΟ όταν γίνει αλλαγή σετ χορδών. Μη θεωρήσει κανείς ότι πρέπει να γίνεται κάθε φορά που η κιθάρα χρειάζεται κούρδισμα!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/11, 21:11 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #12 στις: 09/02/11, 20:32 »
άρα καλά κάνω και τις τεντώνω...
δεν φταίει αυτό για το καθημερινό ξεκούρδισμα...
αλλά είναι κακό που ξεκουρδίζεται λίγο κάθε μέρα?
δηλαδή οι δικές σας κιθάρες, τις κουρδίζετε μία μέρα και κρατάνε 2-3 μέρες ή μόνος μου τρώγομαι με τα ρούχα μου και συμβαίνει το ίδιο σε όλους μας?

Αυτό κάνω κι εγώ κι εντάξει κρατάει κούρδισμα αλλά όχι τέλεια. Σαν τον hot_sauce ένα πράγμα. Τα locking tuners αξίζουν αν δεν παίζεις live; (σχετικό-άσχετο με το όλο θέμα)

αν φταίνε οι χορδές τα locking δε νομίζω να κάνουν καμία διαφορά....
δηλαδή δεν γυρνάνε τα κλειδιά από μόνα τους αλλά οι χορδές χάνουν τάση για κάποιο λόγο...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #13 στις: 09/02/11, 20:52 »
δηλαδή οι δικές σας κιθάρες, τις κουρδίζετε μία μέρα και κρατάνε 2-3 μέρες ή μόνος μου τρώγομαι με τα ρούχα μου και συμβαίνει το ίδιο σε όλους μας?

Η απάντηση εξαρτάται από το πόσο "ευαίσθητο" αυτί έχει ο κιθαρίστας. Έχω την εντύπωση ότι οι επαγγελματίες καλιτέχνες όταν ηχογραφούν κουρδίζουν την κιθάρα ακόμα και μετά την εκτέλεση/ηχογράφηση ενός μόνο κομματιού! (γιατί όχι άλλωστε :) .)

Επίσης, εξαρτάται και από το πόσο "σκληρά" παίζεις. Αυτός που κάνει συνεχώς bends, κόλπα με tremolo, κ.τ.λ.π., σίγουρα θα ξεκουρδίζεται γρηγορότερα από αυτόν που, π.χ., παίζει μπαλάντες. Προσωπικά, είμαι περισσότερο στην πρώτη κατηγορία και σχεδόν πάντα χρειάζονται μικροδιορθώσεις στο κούρδισμα κάθε φορά που πιάνω την κιθάρα στα χέρια μου...

Σχετικά με το πρόβλημά σου, θα έλεγα ότι οφείλεται στην καταπόνηση των χορδών μετά από τόσο καιρό πάνω στην κιθάρα. Υποψιάζομαι ότι με τις καινούριες χορδές θα είσαι εντάξει. Απλώς προσπάθησε αυτή τη φορά να εντοπίσεις το χρονικό σημείο που οι χορδές αρχίζουν να "χάνουν" ώστε να έχεις μία αίσθηση πότε πρέπει να κάνεις αλλαγή χορδών στο μέλλον, έστω και αν ένα συγκεκριμένο σετ χορδών δεν έχει εμφανίσει ιδιαίτερο πρόβλημα (μην περιμένεις, π.χ., να σπάσει μια χορδή για να κάνεις αλλαγή).

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Κουρδισμα
« Απάντηση #14 στις: 10/02/11, 10:49 »
Απ' όσο έχω καταλάβει, ρόλο παίζουν οι χορδές, πως έχουν τυλιχτεί στα κλειδιά κι όπως λέει κι ο Fourier, πως παίζει ο καθένας. Άντε λες εγώ έχω fixed bridge, έλα που όμως παίζω συνέχεια ρυθμικά και ζορίζω τις μπάσες... Αφού η 52άρα μετά από 2 βδομάδες γίνεται βούτυρο  ;D


hot_sauce, παίζει ρόλο κι η θερμοκρασία στο σπίτι. Πχ εγώ αυξομειώσεις επειδή δεν έχω τη θέρμανση συνέχεια ανοιχτή. Άρα τη μία έχεις ζέστη την άλλη ψύχρα. Οι χορδές μεταλλικές είναι, αν συστέλλονται διαστέλλονται όλη την ώρα λογικό το θεωρώ να χάνουν λίγο.


Ρε παιδιά μπορεί να φταίει και η κιθάρα αυτή καθ' αυτή. Η δική μου είναι στα 250 ευρώ, ε δεν περιμένω να μη θέλει μικροδιορθώσεις κάθε τόσο...
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
16781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 10:07
από daspan
6 Απαντήσεις
33772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 23:46
από annezoo
69 Απαντήσεις
39424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/07, 00:12
από RR
5 Απαντήσεις
4504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 12:46
από Σκίρων
4 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/09, 02:32
από BluesMe
12 Απαντήσεις
5173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 21:33
από Mike Moss
8 Απαντήσεις
4270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/09, 13:20
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
18743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 11:52
από bebis19
9 Απαντήσεις
4806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 09:47
από InloveWithMyGuitar
2 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 14:01
από Warrel