Αποστολέας Θέμα: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;  (Αναγνώστηκε 8155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Βρήκα το παρακάτω βιντεάκι στο YouTube. Είναι της σειράς "How It's Made" από το Discovery Channel και στο συγκεκριμένο επεισόδιο δείχνει πως δουλεύει η γραμμή παραγωγής σε ένα εργοστάσιο όπου φτιάχνουν λαμπάτους ενισχυτές.

https://www.youtube.com/watch?v=7PVtJF96a10

Ο λόγος που μου έκανε εντύπωση ώστε να ανοίξω θέμα γι' αυτό είναι το πόσο εύκολα και γρήγορα και cost-effectively κατασκευάζονται σήμερα ενισχυτές (όπως και τόσα άλλα πράγματα) και μάλιστα λαμπάτοι που ξεφεύγουν στο budget σε σχέση με τους άλλους. Όλα γίνονται σούπερ-αυτόματα. Ακόμα και οι κολλήσεις γίνονται βουτώντας την πλακέτα σε μια μπανιέρα με καλάι (αν κατάλαβα καλά). "It's insane" που λένε και στο χωριό μου  :P

Και το ερώτημα που μου γεννάται είναι "Αξίζει να δώσει κάποιος από 400 μέχρι 4000€ για κάτι που γίνεται τόσο αυτόματα, εύκολα και με τόσο λίγο, πλέον, κόστος"?

Το ίδιο ερώτημα βέβαια επεκτείνεται πχ και στις κιθάρες.
Επί εποχής Leo Fender, μια Strat έπαιρνε το σχήμα της από τα ικανά χέρια ενός "μαραγκού". Πλέον τα GNC μηχανήματα "κόβουν" 4 strat σε 5 λεπτά (ίσως και λιγότερο).
Μήπως, μάγκες, μας πιάνουνε κορόιδα?  :P
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #1 στις: 28/09/12, 10:28 »
αυτό που σίγουρα αγοράζεις είναι η τεχνογνωσία, τη δουλειά του R&D τμήματος και κάποια καλύτερη ποιότητα υλικών....

και η δική μου γνώμη είναι πως, σχετικά με το κόστος παραγωγής, όλα αυτά είναι υπερτιμημένα, αλλά σύγκρινέ το με ένα ποτό σε ένα μαγαζί....σίγουρα, 10Ε για ένα κοκτέιλ είναι πάρα πολλά...αλλά εκείνη τη στιγμή δεν πληρώνεις μόνο το κοκτέιλ αλλά και μισθό σερβιτόρων, ενοίκιο μαγαζιού, προμήθειες και ένα κάρο άλλα....

+ το ότι...αφού η "ποίτητα του ήχου" του εκάστοτε ενισχυτή τιμολογείται και αγοράζεται τόσο....γιατί να μην τον πουλήσουν και τόσο λοιπόν??

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #2 στις: 28/09/12, 10:29 »
Ωρε φιλε εδω δινουμε δεκαδες μεχρι εκατονταδες χιλιαδες ευρα για ενα αμαξι, μηχανη τα οποια δεν ακουμπαει χερι ....τα ενισχυτακια σε πειραξανε ?? χαχαχαχαχαχαχα
Αυτα ειναι τα καλα της τεχνολογιας φανταζεσαι ποσο θα εκανε ενας ενισχυτης εαν ηταν ολος στο χερι ???
Ο τζουνιορ που προσφατα πηρες θα εκανε τουλαστιχον 2 φορες επανω...
Απ την αλλη πληρωνεις τα υλικα και οχι μονο αν ειναι στο χερι η στο ρομποτ.  Το ρομποτ το κανει απλα φτηνοτερο, τα υλικα κανουν την διαφορα.  Εδω το ανθρωπινο χερι μονο τις βασεις και τις λαμπες βαζει ...και πολλες φορες μας ερχονται ελλατωματικα...που να εκαναν και τις κολησεις και τις πλακετες στο χερι.....ειδικα σε χαμηλης τιμης ενισχυτακια..........
http://www.amplifiers.com.au/pricing_custom_amps_14.html
http://www.category5amps.com/
http://www.trevorfrenzel.com/amps/index.php
 
Οποτε για εμενα να ειναι καλα η τεχνολογια.... ;)
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #3 στις: 28/09/12, 10:33 »
Πρώτον, δεν πίνω :P (παράδειγμα κοκτέιλ)

Δεύτερον, για πόσα χρόνια ακόμα θα πληρώνουμε τεχνολογία και R&D ηλικίας 70+ (ενίσχυση με λυχνίες) και 110+ (μηχανές εσωτερικής καύσης) χρονών.
Ναι, για μένα ΚΑΙ τα αμάξια είναι υπερεκτιμημένα, δεν τα εξαιρώ. Όπως και τόσα άλλα.
Το ότι όμως αυτό (φθηνή παραγωγή -> ακριβή πώληση) γίνεται κατα κόρων και ως επί τω πλείστω, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό...
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #4 στις: 28/09/12, 10:46 »
@Alex_Under
το ότι η μηχανή εσωτερικής καύσης ανακαλύφθηκε πριν από 110 χρόνια, δε σημαίνει ότι πληρώνεις εκείνο το R&D τμήμα και τους απογόνους του....την Porsche 911 δε τη σχεδίασαν αυτοί....το Volkswagen Lupo επίσης.....κάθε γενιά φέρνει νέα τεχνολογία την οποία πληρώνεις....έτσι και με τους ενισχυτές

@vagtanplan
εδώ που τα λέμε....ΠΌΣΟ να κοστίζουν τα υλικά ενός ενισχυτή του 2.000αρου? ΆΝΤΕ....βαριά....500 ευρώ? και μιλάμε ότι αγοράζουν τα πάντα χονδρική....μεγάφωνα, ξύλα, ηλεκτρονικά....από εκεί έχουν κέρδος 1500Ε!!!
και εφ'όσον δεν κάνει τη δουλειά άνθρωπος και είναι όλα μηχανοποιημένα τέτοιο κέρδος δε δικαιολογείται....

αλλά και πάλι είναι αυτό που είπα και πιο πάνω....πληρώνεις τα μηχανήματα, τις εγκαταστάσεις, το σχεδιασμό των λογισμικών....

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #5 στις: 28/09/12, 10:51 »
Γι' αυτό η Κίνα είναι πλέον παγκόσμια δύναμη.
Γιατί παράγει πολλά (όπως και παλιά) αλλά πλέον τα παράγει και σε πολύ καλή ποιότητα, εφάμιλλη Γιαπωνέζικων και Αμερικάνικων προϊόντων.
Ο προηγούμενος μου ενισχυτής (Superchamp XD) είναι ως γνωστόν Made In China.
Είχε την μισή τιμή από τον blues Junior, αλλά η ποιότητα κατασκευής του ήταν εφάμιλλη (ντρέπομαι να πω και καλύτερη σε ορισμένα σημεία) από τον BJr. Και είχε και παραπάνω τεχνολογία (λέγε με DSP) με ποιο πρόσφατο R&D από τις λυχνίες.
Και μη μου πει κανείς "Τότε γιατί τον έδωσες και πήρες τον BJr". Δεν τον πήρα γιατί είναι "Made In Mexico" και οχι "Made In China". Και στην Κίνα να κατασκευάζονταν, πάλι θα τον έπαιρνα και μάλιστα πιο εύκολα, γιατί θα ήταν φθηνότερος.

Long Live China ΡΕ! :D
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/12, 11:02 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #6 στις: 28/09/12, 11:33 »
Όπως γράφτηκε παραπάνω αγοράζουμε την τεχνογνωσία,το brand name,εγγύηση ποιότητας ;D ,λίγο μύθο,λίγη μούφα ;D κ.λ.π.

Το iPhone 5 κοστίζει στην Apple μόλις 168 δολλάρια.

Πολύ σύντομα,εξαιτίας της πολύ υψηλής ανταγωνιστικότητας(βλέπε Κίνα) και της κρίσης,
πολλά προϊόντα τεχνολογίας θα κατέβουν(ήδη κατεβαίνουν) σε μια πιο ρεαλιστική τιμή για τον καταναλωτή.
Για παράδειγμα  κατι τέτοιο
http://www.thomann.de/gb/vht_special_6_combo_ultra.htm
δεν το αγόραζες πριν 5 χρόνια με 200 ευρώ..

Όχι πως οι εταιρείες δε θα βγάζουν πια κέρδος,απλά είτε θα την πληρώσει ο εργαζόμενος με περισσότερες ώρες->λιγότερη αμοιβή,είτε θα θα μετακινήσουν τις μονάδες παραγωγής σε υποαναπάπτυκτα κράτη.

Με πειράζει που το κόστος σε μουσικά προϊόντα,που είναι πλέον σε ποσοστό 99% μαζικής παραγωγής,έρχεται με καπέλο..

Όχι όμως τόσο,όσο με πειράζει το καπέλο σε προϊόντα όπως το ψωμί,το γάλα,τα καύσιμα.. >:(




Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #7 στις: 28/09/12, 11:55 »
Όπως γράφτηκε παραπάνω αγοράζουμε την τεχνογνωσία,το brand name,εγγύηση ποιότητας ;D ,λίγο μύθο,λίγη μούφα ;D κ.λ.π.

Το iPhone 5 κοστίζει στην Apple μόλις 168 δολλάρια.

Πολύ σύντομα,εξαιτίας της πολύ υψηλής ανταγωνιστικότητας(βλέπε Κίνα) και της κρίσης,
πολλά προϊόντα τεχνολογίας θα κατέβουν(ήδη κατεβαίνουν) σε μια πιο ρεαλιστική τιμή για τον καταναλωτή.
Για παράδειγμα  κατι τέτοιο
http://www.thomann.de/gb/vht_special_6_combo_ultra.htm
δεν το αγόραζες πριν 5 χρόνια με 200 ευρώ..

Όχι πως οι εταιρείες δε θα βγάζουν πια κέρδος,απλά είτε θα την πληρώσει ο εργαζόμενος με περισσότερες ώρες->λιγότερη αμοιβή,είτε θα θα μετακινήσουν τις μονάδες παραγωγής σε υποαναπάπτυκτα κράτη.

Με πειράζει που το κόστος σε μουσικά προϊόντα,που είναι πλέον σε ποσοστό 99% μαζικής παραγωγής,έρχεται με καπέλο..

Όχι όμως τόσο,όσο με πειράζει το καπέλο σε προϊόντα όπως το ψωμί,το γάλα,τα καύσιμα.. >:(


Μάλιστα ο συγκεκριμένος VHT (όπως και το μικρότερο αδελφάκι του) είναι handwired  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #8 στις: 28/09/12, 12:26 »
Γενικά, προτιμώ τα πάντα φτιαγμένα με αυτοματοποιημένο τρόπο, ιδίως σε προϊόντα τεχνολογίας. Το ανθρώπινο χέρι κάνει σφάλματα, αν όχι λειτουργικά τότε οπτικά. Ένας ενιχυτής ή κιθάρα φτιαγμένα στο χέρι, δεν θα μου δώσει καλύτερο ήχο, και θα με κάνει φτωχότερο (λόγω μεγαλύτερου κόστους).
Αν θέλω κάτι φτιαγμένο στο χέρι θα είναι κάτι που είναι φτιαγμένο με αυτό ακριβώς τον σκοπό: να φαίνεται ότι είναι φτιαγμένο στο χέρι. Π.χ. ένας πίνακας ζωγραφικής.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #9 στις: 28/09/12, 12:34 »
Και εγώ μαζί σου.

Το θέμα όμως δεν είναι "Τι είναι καλύτερο, το χειροποίητο ή το φτιαγμένο από μηχάνημα" αλλά το πόσο μεγάλη αισχροκέρδεια υπάρχει σε προϊόντα μαζικής και αυτοματοποιημένης παραγωγής τα οποία έχουν εδώ και χρόνια αποσβέσει τα μηχανήματά τους και το R&D τους και απλά καρπώνονται τα οφέλη της "καρτελ-οποίησης".

Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #10 στις: 28/09/12, 13:34 »
Καρτελ-οποίηση υπάρχει σε πάρα πολλούς τομείς και δυστυχώς ούτε εσύ ούτε εγώ μπορούμε να κάνουμε κάτι....

το μόνο που έχουμε είναι η επιλογή μας και γενικότερα η επιλογή της "μάζας"...αριθμός, που κυρίως κοιτάνε οι μεγαλοεταιρείες για να κάνουν μετέπειτα τις επιλογές τους σχετικά με το ποια προϊόντα θα σχεδιάσουν/βγάλουν/προωθήσουν....και πόσο θα τα κοστολογήσουν....

αυτό που λέει ο Βραζίλης είναι σωστό...σε τέτοια προϊόντα δε μπορώ να σκεφτώ τι θα κάνει καλύτερο το ανθρώπινο χέρι/μάτι από το μηχάνημα σε μια προσχεδιασμένη σειρά κινήσεων....
και ίσα ίσα που αν γίνει κάτι λάθος...πλέον τα μηχανήματα αυτά αλλάζουν ασυζητητί και αμέσως από αρκετά μαγαζιά...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #11 στις: 28/09/12, 14:23 »
Με πειράζει που το κόστος σε μουσικά προϊόντα,που είναι πλέον σε ποσοστό 99% μαζικής παραγωγής,έρχεται με καπέλο... Όχι όμως τόσο,όσο με πειράζει το καπέλο σε προϊόντα όπως το ψωμί,το γάλα,τα καύσιμα.. >:(

Aυτό θα έλεγα κι εγώ. Είναι λίγο περίεργο, αν όχι πλεονασμός, να παραπονιέται κανείς για την τιμή των μουσικών οργάνων, σε καιρούς που ακόμα και είδη πρώτης ανάγκης έρχονται με υπερβολικά "καπέλα" και οι αποδοχές μειώνονται σε ανησυχητικό βαθμό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #12 στις: 28/09/12, 14:32 »
Μη με παρεξηγήσετε ρε παιδιά, αλλά έχετε πολύ πλάκα.

Άνοιξα ένα issue για να εκφράσω το γεγονός ότι μου έκανε εντύπωση πως, με χαμηλό κόστος παραγωγής πωλούνται τόσο ακριβά τα μουσικά όργανα, και όλοι σκίσατε τα ρούχα σας για να υπερασπιστείτε τις μεγάλες εταιρίες και τα εργοστάσια.

Μέχρι και "πλεονέκτης" χαρακτηρίστικα γιατί (άκουσον άκουσον) δεν άνοιξα, σε μουσικό forum παρεπιμπτόντως, θέμα "Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά το γάλα".

Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ που όλοι γίνατε "συνήγοροι του διαβόλου" είναι προς φόβο παραδοχής ότι ο ακριβοπληρωμένος εξοπλισμός σας μπορούσε ή και θα έπρεπε να ήταν φθηνότερος.

Δεν μειώνεται η αξία του εξοπλισμού σας, μη φοβάστε.... Καλά κάνατε και δώσατε όσα έχετε δώσει...
Και εγώ έχω σπρώξει και πιθανόν να σπρώξω ακόμα αρκετά λεφτά στο "χόμπι" μου.

Οκ λοιπόν. Με πείσατε. Καλά κάνουν και μας δίνουν ακριβούς τους ενισχυτές, καθώς η τιμή τους ΠΡΕΠΕΙ να είναι σε άμεση αναλογία με την τιμή του ψωμιού...

....ότι νά 'ναι....
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #13 στις: 28/09/12, 14:37 »

...σε τέτοια προϊόντα δε μπορώ να σκεφτώ τι θα κάνει καλύτερο το ανθρώπινο χέρι/μάτι από το μηχάνημα σε μια προσχεδιασμένη σειρά κινήσεων....

οι "χειροποίητοι" (turret board αντι για PCB και sockets λυχνιών/ποτενσιόμετρα στο σασί αντί απάνω στην PCB) προσφέρουν στις περισσότερες περιπτώσεις πλεονεκτήματα στην αξιοπιστία, στην ευκολία επιδιόρθωσης ή/και μονταρίσματος αν κάποιος το επιθυμεί έναντι των τυπικών mass produced ενισχυτών. Κάποιοι ισχυρίζονται και στον ήχο (πιο κοντές διαδρομές στο σήμα, ευελιξία στο πως περνάει μια γραμμή σε σχέση με μια άλλη οπότε λιγότερες παρεμβολές κλπ) αλλά αν υπάρχει κάποια επίδραση θεωρώ πως είναι πρακτικά ανεπαίσθητη.

Τώρα για τις τιμές είναι κλασικά θέμα ζήτησης και προσφοράς. Κάπου διάβασα πως η σωστή τιμή είναι αυτή στην οποία ο πωλητής είναι πρόθυμος να πουλήσει και ο αγοραστής πρόθυμος να αγοράσει. Προφανώς για να κάνει x λεφτά ο τάδε ενισχυτής υπάρχουν αγοραστές πρόθυμοι να τον αγοράσουν σε αυτή την τιμή. Σε αντίθετη περίπτωση το μοντέλο πάει άπατο, ρίχνουν την τιμή, κλείνει η εταιρεία κλπ κλπ

Τώρα ότι υπάρχουν ενισχυτές υπερτιμημένοι (πουλιούνται δηλαδή 10 φορές πάνω από το κόστος+εργατικά+R&D+πάγια+... ) είναι σχεδόν σίγουρο αλλά είναι στο χέρι του καθενός να μην αγοράσει κάτι τέτοιο. Το ότι όλοι είναι υπερτιμημένοι δεν θα το έλεγα (να 'ναι καλά οι κινέζοι δηλαδή). Ας σκεφτούμε πόσο κοστίζει μια καμπίνα, ένα μεγάφωνο, μετασχηματιστές, λυχνίες, ποτενσιόμετρα. Ένας αξιοπρεπής ενισχυτής κιθάρας δεν είναι "πατάς ένα κουμπί και βγαίνει μια χοντρή". Ακόμα και οι modelling ενισχυτές που θεωρούνται κατώτεροι των λαμπάτων χρειάζονται πολλά από τα παραπάνω και επιπλέον έχουν βγάλει τα μάτια τους οι προγραμματιστές για να γράψουν κώδικα που προσομοιώνει ότι μας κατέβει.

Γενικά θεωρώ ότι σε ενισχυτές και κιθάρες είμαστε μάλλον πιο τυχεροί σήμερα απ'οτι πριν 20-30 χρόνια. (για το θέμα ψωμί, γάλα vs. μισθοί ας μην το πιάσουμε ... μεγάλη πίκρα)

@Alex: μόλις είδα το τελευταίο μήνυμά σου. Έχεις σκεφτεί πόσο θα σου κόστιζε (σε χρήμα και χρόνο) να φτιάξεις κάτι σαν το VHT Special 6 από μόνος σου;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #14 στις: 28/09/12, 14:54 »
@Alex: μόλις είδα το τελευταίο μήνυμά σου. Έχεις σκεφτεί πόσο θα σου κόστιζε (σε χρήμα και χρόνο) να φτιάξεις κάτι σαν το VHT Special 6 από μόνος σου;


Από μόνος μου? Άπειρο χρόνο και άπειρο χρήμα γιατί δεν είμαι ηλεκτρονικός.
Είμαι προγραμματιστής και δουλεύω φτιάχνοντας εφαρμογές λογιστικής διαχείρισης. Για μένα είναι κάτι πολύ εύκολο.
Για κάποιον που δεν είναι προγραμματιστής και γνώστης του αντικειμένου φαντάζομαι ότι θα έπρεπε να ξοδέψει επίσης άπειρο χρόνο και χρήμα για να τα καταφέρει στον δικό μου τομέα.
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να πουλάω εγώ το Software μου για χρυσάφι ώστε να αποσβέσω τα σχολικά μου έξοδα, τα φροντηστήρια, τα φοιτιτικά μου χρόνια και όλο το κόστος ζωής των ανθρώπων της Microsoft που φτιάξαν τα Windows.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #15 στις: 28/09/12, 15:03 »
Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ που όλοι γίνατε "συνήγοροι του διαβόλου" είναι προς φόβο παραδοχής ότι ο ακριβοπληρωμένος εξοπλισμός σας μπορούσε ή και θα έπρεπε να ήταν φθηνότερος.

Χεχε, είναι μια από τις λογικές εξηγήσεις, τώρα που το σκέφτομαι!

Τώρα για τις τιμές είναι κλασικά θέμα ζήτησης και προσφοράς. Κάπου διάβασα πως η σωστή τιμή είναι αυτή στην οποία ο πωλητής είναι πρόθυμος να πουλήσει και ο αγοραστής πρόθυμος να αγοράσει.

Κι αυτό σωστό. Όσο υπάρχουν κάποιοι που γουστάρουν να βλέπουν Fender και Marshall στο λογότυπο ή Eric Clapton στο Signature (τυχαία ονόματα) και είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν ακριβά, τόσο θα υπάρχουν υπερτιμημένα μοντέλα.
Όπως συμβαίνει και με την υπόλοιπη αγορά, πχ. όταν αραίωσε ο κόσμος από τις καφετέριες (λόγω κρίσης ή οτιδήποτε), η τιμή του καφέ μειώθηκε.
Άρα, οι τιμές των προϊόντων που αγοράζουμε (μουσικού εξοπλισμού, κ.ά.) είναι πρωτίστως θέμα βέλτιστου κέρδους και marketing.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #16 στις: 28/09/12, 15:16 »
Μη με παρεξηγήσετε ρε παιδιά, αλλά έχετε πολύ πλάκα.

Άνοιξα ένα issue για να εκφράσω το γεγονός ότι μου έκανε εντύπωση πως, με χαμηλό κόστος παραγωγής πωλούνται τόσο ακριβά τα μουσικά όργανα, και όλοι σκίσατε τα ρούχα σας για να υπερασπιστείτε τις μεγάλες εταιρίες και τα εργοστάσια.

Μέχρι και "πλεονέκτης" χαρακτηρίστικα γιατί (άκουσον άκουσον) δεν άνοιξα, σε μουσικό forum παρεπιμπτόντως, θέμα "Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά το γάλα".

Όντως, το thread αρχίζει να έχει πλάκα, από πολλές απόψεις. Για να δούμε...

Aν λοιπόν αναφέρεσαι στο προηγούμενο post μου, μάλλον δεν κατάλαβες καθόλου τι προσπαθώ να πω. Κατ' αρχήν, για να ξεκαθαρίσουμε τα πιο απλά και στοιχειώδη πράγματα, "πλεονασμός" δεν σημαίνει "πλεονεξία". Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει, υπάρχουν και λεξικά. Και φυσικά κανένας δεν υπερασπίστηκε τις μεγάλες εταιρίες κατασκευής μουσικών οργάνων. Αν θέλεις τη δική μου γνώμη πάνω σε αυτό ακριβώς το θέμα, ίσως θα έπρεπε να ψάξεις το thread στο οποίο συζητούσαμε αν και κατά πόσο τα προϊόντα της Fender και άλλων παρόμοιων εταιριών είναι υπερτιμημένα.

Τέλος πάντων, στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που λέω εγώ (που ομολογουμένως είμαι και έξω από το χορό, ως κάτοικος εξωτερικού) είναι ότι όταν πληρώνεις πάνω από 1 Ευρώ για ένα λίτρο γάλα ή μισό κιλό ψωμί, τότε δεν θα έπρεπε να απορείς γιατί ένας ενισχυτής σού έρχεται με 100% ή και 200% καπέλο. Δικαιολογημένη η ένστασή σου, απόλυτα κατά τη γνώμη μου, αλλά στο γενικότερο πλαίσιο της ζωής και της αγοράς (ειδικά από τη στιγμή μου αναγνωρίζεις πώς εφαρμόζεται ο κανόνας της προσφοράς και της ζήτησης), μάλλον δεν θα έπρεπε να σε παραξενεύει.

Aυτά προς αποφυγήν (νέων) παρανοήσεων...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #17 στις: 28/09/12, 15:23 »
@Alex: μόλις είδα το τελευταίο μήνυμά σου. Έχεις σκεφτεί πόσο θα σου κόστιζε (σε χρήμα και χρόνο) να φτιάξεις κάτι σαν το VHT Special 6 από μόνος σου;


Από μόνος μου? Άπειρο χρόνο και άπειρο χρήμα γιατί δεν είμαι ηλεκτρονικός.
Είμαι προγραμματιστής και δουλεύω φτιάχνοντας εφαρμογές λογιστικής διαχείρισης. Για μένα είναι κάτι πολύ εύκολο.
Για κάποιον που δεν είναι προγραμματιστής και γνώστης του αντικειμένου φαντάζομαι ότι θα έπρεπε να ξοδέψει επίσης άπειρο χρόνο και χρήμα για να τα καταφέρει στον δικό μου τομέα.
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να πουλάω εγώ το Software μου για χρυσάφι ώστε να αποσβέσω τα σχολικά μου έξοδα, τα φροντηστήρια, τα φοιτιτικά μου χρόνια και όλο το κόστος ζωής των ανθρώπων της Microsoft που φτιάξαν τα Windows.


1) Η ερώτηση ήταν για να σκεφτείς πόσο κάνουν τα υλικά που έχει (στην ξεφτίλα ένα κατοστάρικο θα το θέλουν πιστεύω) και πόσες ώρες θα ήθελε ένας που ξέρει να δουλεύει το κολητήρι και να διαβάζει ένα διάγραμμα για να τον φτιάξει και συναρμολογήσει. Στη συνέχεια θα μπορούσες να συγκρίνεις με την τιμή Thomann.


2) Για το παράδειγμα του software αν εσύ κάνεις καλό όνομα στην πιάτσα και ο άλλος είναι διατεθειμένος να σε πληρώνει 200Ε/ώρα εσύ θα του πεις "Α, όχι. Ούτε λεπτό παραπάνω από 50Ε/ώρα"?


3) Σχετικά με το ότι η στάση "δικηγόρος του διαβόλου" προκύπτει για να δικαιολογήσουμε αυτά που έχουμε πληρώσει, στη δικιά μου περίπτωση μάλλον δεν ισχύει γιατί στα 30 περίπου χρόνια που παίζω ηλεκτρική έχω αγοράσει συνολικά 3 ηλεκτρικές κιθάρες (η ακριβότερη είχε 180.000 δρχ το '92) και 3 ενισχυτές (ο ακριβότερος γύρω στα 600Ε πριν κανα δυο χρόνια) οπότε δεν έχω και πολλά να υπερασπιστώ.


Σε κάθε περίπτωση μακάρι να κάνανε φτηνότερα. Υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα όμως. Εκεί ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης μάλλον έχει ρίξει τις τιμές και μπορείς να βρεις κελεπούρια

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #18 στις: 28/09/12, 15:28 »
Βασικα και γω εμεινα με την απορια του πως προεκυψε η υπερασπιση των ακριβων ενισχυτων κλπ....Ολοι ξερουμε οτι πλερωνουμε την τρελλα μας λιγακι παραπανω οσο μπορει ο καθενας και δεν εχει να κανει με τον τροπο κατασκευης τους ....(αμεσα)
Κατα τα λοιπα θα συμφωνησω με τον Απολλωνα.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #19 στις: 28/09/12, 15:29 »
@Alex_Under

Για σε παρακαλώ που θα πιάσεις στο στόμα σου τον εξοπλισμό μου...άντε που τα κάναμε όλα ίσα κι όμοια ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #20 στις: 28/09/12, 16:17 »
Τουλάχιστον τα μουσικά όργανα διατηρούν μια αξία στο χρόνο (μεταπωλητική, συναισθηματική, ακόμα και συλλεκτικη για ορισμένα)... έχεις αναλογιστεί την αντίστοιχη ερώτηση για τους υπολογιστές??? (εκεί και αν έχω ξοδέψει λεφτά... ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #21 στις: 28/09/12, 16:34 »
Βασικα και γω εμεινα με την απορια του πως προεκυψε η υπερασπιση των ακριβων ενισχυτων κλπ....Ολοι ξερουμε οτι πλερωνουμε την τρελλα μας λιγακι παραπανω οσο μπορει ο καθενας και δεν εχει να κανει με τον τροπο κατασκευης τους ....(αμεσα)
Κατα τα λοιπα θα συμφωνησω με τον Απολλωνα.


εγώ πάντως Vag υπερασπίστηκα τον ταπεινό VHT του 200ρικου και τους κακόμοιρους τους κινέζους που δουλεύουν για ψίχουλα στην κυριολεξία. Η πλειοψηφία των ρεαλιστικών προτάσεων για ένα χομπίστα/ερασιτέχνη/ημιεπαγγελματία είναι στα 200-800Ε. Λίγο πιο πάνω και πάμε στην κατηγορία "για μερακλήδες" (τονίζω τα εισαγωγικά) και ακόμα πιο πάνω έχουμε την "τρέλα". Εκτός αν μιλάμε για επαγγελματίες που θέλουν κορυφαίο ήχο, αξιοπιστία, εμφάνιση ή ακόμα και status symbol για να τους παίρνουν, καλώς ή κακώς, σοβαρά στο χώρο που δουλεύουν. Να διευκρινήσω ότι η "τρέλα" είναι απολύτως θεμιτή αν η ικανοποίησή της δεν απαιτεί να πεινάνε τα παιδιά μας, υπερχρεωμένες κάρτες, εμπόριο ναρκωτικών, πώληση νεφρών κλπ  ;D


Και μιλάμε τώρα για ηλεκτρική κιθάρα. Κάνεις οικονομία 50Ε το μήνα για ένα χρόνο και είσαι κομπλέ. Άντε μίλα με κανέναν που ασχολείται με κοντραμπάσο ας πούμε να δεις προϋπολογισμούς εκεί.


Το αρχικό video πάντως παραλείπει (λογικό) σημαντικά στάδια, η ανθρώπινη παρέμβαση στην κατασκευή και μόνο (δε μιλάω για άλλα στάδια) παρουσιάζεται ελάχιστα και επίσης δε μας λέει πόσο κάνουν τα μηχανήματα/robot που κάνουν αυτές τις δουλειές (λογικό κι αυτό) αφήνοντας ελαφρώς την αίσθηση του "πατάς ένα κουμπί και βγαίνει η χοντρή" που προανέφερα.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #22 στις: 28/09/12, 16:35 »
Άνοιξα ένα issue για να εκφράσω το γεγονός ότι μου έκανε εντύπωση πως, με χαμηλό κόστος παραγωγής πωλούνται τόσο ακριβά τα μουσικά όργανα, και όλοι σκίσατε τα ρούχα σας για να υπερασπιστείτε τις μεγάλες εταιρίες και τα εργοστάσια.

Όπως σίγουρα θα κατάλαβες από τα προηγούμενα post αν κάποιος παρεξήγησε τα γραφόμενά μας είσαι εσύ.
Κανείς δεν υποστήριξε την υπερτιμολόγιση μουσικών προϊόντων,απλά με το παράδειγμα ψωμιού,γάλακτος,κ.λ.π. καυτηριάσαμε ότι έχουμε καθημερινά αγαθά που ακολουθούν την ίδια λογική.
Καλαμπόκι/κιλό 21 λεπτά φέτος από το χωράφι->1,35 ψωμί/κιλό στο αρτοποιείο και το πληρώνουμε και κάθε μέρα.
Ε,το ίδιο γίνεται και με τον ενισχυτή,φυσικά δεν μας αρέσει,αλλά γίνεται..
Και μπορεί ένα τρόφιμο να καπελώνεται με την ένδειξη:"αγνό","φρέσκο",κ.λ.π. όπως και μια κιθάρα ως:"signature","limited",κ.λ.π.
Το ίδιο σκεπτικό είναι...

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να πουλάω εγώ το Software μου για χρυσάφι ώστε να αποσβέσω τα σχολικά μου έξοδα, τα φροντηστήρια, τα φοιτιτικά μου χρόνια και όλο το κόστος ζωής των ανθρώπων της Microsoft που φτιάξαν τα Windows.

Μάλιστα...Καλωσήλθες στον καπιταλισμό.
Νομίζεις ότι αυτές οι εταιρείες έχουν κάποιο "ανθρώπινο" μέτρο στο κέρδος;

Έχω δει,όχι μόνο μια φορά,σε εργαστήριο το value for money, Gibson Les Paul αξίας 2000-3000 δολαρίων και αν αυτά τα χρήματα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...
Ξέρεις τι είναι να σκας 3000 δολάρια και η κιθάρα να βαράει στο γάμο του καραγκιόζη;

Τέλος,να θυμάσαι ότι την κιθάρα της υπογραφής σου "Vintage V100 Flamed Iced Tea" με 350 ευρώ,χωρίς την χρήση CNC,δεν θα την έβλεπες ούτε στον ύπνο σου.
Oπότε το CNC και ο ανταγωνισμός αν έκανε ένα καλό,είναι ότι έδωσε με προσιτό κόστος στον φτωχό, κιθάρα και ενισχυτή που "παίζουν"..




Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #23 στις: 28/09/12, 20:39 »
Οχι σε καμια περιπτωση δεν αξιζουν τοσα χρηματα...Και μιλαμε για χιλιαδες ευρω. Ομως εφοσον υπαρχει αγοραστικο κοινο ποιος ο λογος να μειωσουν τις τιμες τους; Αφου ο αλλος ειναι διατεθειμενος να μην τρωει 6 μηνες για να παρει πχ εναν mesa. Υπαρχει και το αλλο: Αν καποιος αγορασει κατι φθηνα τοτε του ξινιζει. Θα πει ειναι φθηνο αρα ειναι μαπα. Οποτε του το πουλανε διπλασια τιμη και ξαφνικα κελαηδαει.  ;D

Το κοστος της κατασκευης των ενισχυτων ειναι ευτελες. Ειδικα για αυτους που αγοραζουν τα εξαρτηματα με το κιλο. Θα λεγα οτι μπορει να ειναι μεχρι και το 1/10 ενος boutique ενισχυτη. Το κερδος ειναι εξωπραγματικο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/12, 20:41 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τα λεφτά που ξοδεύουμε;
« Απάντηση #24 στις: 28/09/12, 21:46 »
Μη με παρεξηγήσετε ρε παιδιά, αλλά έχετε πολύ πλάκα.

Άνοιξα ένα issue για να εκφράσω το γεγονός ότι μου έκανε εντύπωση πως, με χαμηλό κόστος παραγωγής πωλούνται τόσο ακριβά τα μουσικά όργανα, και όλοι σκίσατε τα ρούχα σας για να υπερασπιστείτε τις μεγάλες εταιρίες και τα εργοστάσια.

Μέχρι και "πλεονέκτης" χαρακτηρίστικα γιατί (άκουσον άκουσον) δεν άνοιξα, σε μουσικό forum παρεπιμπτόντως, θέμα "Γιατί πληρώνουμε τόσο ακριβά το γάλα".

Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ που όλοι γίνατε "συνήγοροι του διαβόλου" είναι προς φόβο παραδοχής ότι ο ακριβοπληρωμένος εξοπλισμός σας μπορούσε ή και θα έπρεπε να ήταν φθηνότερος.

Δεν μειώνεται η αξία του εξοπλισμού σας, μη φοβάστε.... Καλά κάνατε και δώσατε όσα έχετε δώσει...
Και εγώ έχω σπρώξει και πιθανόν να σπρώξω ακόμα αρκετά λεφτά στο "χόμπι" μου.

Οκ λοιπόν. Με πείσατε. Καλά κάνουν και μας δίνουν ακριβούς τους ενισχυτές, καθώς η τιμή τους ΠΡΕΠΕΙ να είναι σε άμεση αναλογία με την τιμή του ψωμιού...

....ότι νά 'ναι....


αυτό θα πει να καταλαβαίνεις αυτό που θέλει να σου περάσει ο συνομιλητής σου.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
2 Απαντήσεις
3426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 20:09
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
27 Απαντήσεις
8701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 21:04
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/10, 14:02
από Holyshock
9 Απαντήσεις
3796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 14:37
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/11, 19:43
από Βραζίλης
42 Απαντήσεις
17424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
1797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 21:27
από RedWhite83
3 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 09:00
από vagtanplan
16 Απαντήσεις
9933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/17, 21:47
από Βραζίλης