Αποστολέας Θέμα: Πώς να κατοχυρώσετε τα πνευματικά σας δικαιώματα  (Αναγνώστηκε 111056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια.
Μόλις πριν από λίγο ψάχνοντας βρήκα αυτή τη διεύθυνση για κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων των τραγουδιών μας, αλλά ακόμα είναι υπό κατασκευή.
www.worldsynthesis.com
Άν κάποιος μπεί στην σελίδα και έχει αρχίσει να δουλεύει, ας μας ειδοποιήσει και τους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Η γνώμη μου για την παραπάνω ιστοσελίδα και για άλλες παρόμοιες, είναι ότι απλά ζητάνε χρήματα για κάτι που είναι δωρεάν. Με άλλα λόγια, πουλάνε ζεστό αέρα. Ωραίο κόλπο, αλλά δεν χρειάζεται να πέσουμε στην παγίδα.

Οποιαδήποτε επώνυμη δημοσίευση σας κατωχυρώνει, και το θέμα έχει συζητηθεί ήδη εδώ ουκ ολίγες φορές.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος kster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Φιλε νεε κιθαρωδε.Και εγω καμενος και ταλαιπωρημενος με τις κατοχυρωσεις εδω και πολλα χρονια αλλα στο δικαστηριο αν δεν εχεις ισχυρα και ατρανταχτα στοιχεια (πιθανον εναντι δισκογραφικων που θα σε κανουν μεζε) την πατησες.Υστερα παιζει και το θεμα πλεον ιντερνετ που ανεβαζει την πιθανοτητα κλοπης.Εγω θα το ψαξω παντος και θα σας πω....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Εγώ προσωπικα τα τραγουδια που έχουμε βγάλει με την μπάντα τα έχω κατοχυρώσει σε συμβολαιογράφο.....τα σφραγίζει σε έναν ωραιότατο φάκελο....με κερί...τα καταχωνιάζει στα ντουλάπια....και αμα χρειαστεί (που καλύτερα να μην χρειαστεί) παρουσιάζεις τον φάκελο στα δικαστήρια κλειστο με ημερομηνια με τα πάντα όλα......εκτος αν ειναι μαλακας ο συμβολαιογράφος και χάσει τον φάκελο....:P

Αποσυνδεδεμένος kster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Παιδια φοβερα και τρομερα πραγματα για τα πνευματικα δικαιωματα στο www.worldsynthesis.com Μαλλον ομως δεν εχει τελειωσει ακομα.Φαινεται οτι εχει εδρα τον Καναδα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
kster,
Αν δεν μας κάνεις πλάκα (που μακάρι να ήταν έτσι), τότε αυτό που κάνεις είναι να διαφημίζεις ένα άθλιο εμφανισιακά site, χωρίς περιεχόμενο και πλήρη στοιχεία, ελπίζοντας να ψαρέψεις κορόιδα.

Ζητώ συγγνώμη από τους συνφορουμίτες για την σκληρή γλώσσα, αλλά έτσι είναι.

Αποσυνδεδεμένος kster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
 

Αχ βρε βραζιλη, αχ βρε βραζιλη....Γιατι βρε παλικαρι μου τοσο φαρμακι..Εγω βρηκα κατι ενδιαφερων και το παρεθεσα χωρις να ψαρευω ή να κοροιδευω κανενα.Στην ηλικια μου δεν το εχω αναγκη.Δεν σας κανω πλακα (και μακαρι ετσι ειναι) αλλα για αυτο το site εχω αλλη αποψη και δεν το βρισκω καθολου αθλιο!!!!Κατα την αποψη μου λεει τα πραγματα οπως εχουν και δινει νομιμη λυση.Ψαρεμα κανουν πολλοι.. αλλοι.. και εχεις δικιο αλλα οχι εγω.Εγω απλα λεω την αποψη μου χωρις να θελω να προσβαλω κανενα και ζητω συγγνωμη απο τους συμφορουμιτες σου αν τους προσβαλα..
Με εκτιμηση προς το site
kster


kster,
Αν δεν μας κάνεις πλάκα (που μακάρι να ήταν έτσι), τότε αυτό που κάνεις είναι να διαφημίζεις ένα άθλιο εμφανισιακά site, χωρίς περιεχόμενο και πλήρη στοιχεία, ελπίζοντας να ψαρέψεις κορόιδα.

Ζητώ συγγνώμη από τους συνφορουμίτες για την σκληρή γλώσσα, αλλά έτσι είναι.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
kster,
Τα πράγματα περί πνευματικών δικαιωμάτων έχουν όπως είπε και ο Νέος Κιθαρωδός, με τον οποίο συμφωνώ.
Τη γνώμη μου για τον σχεδιασμό του site την είπα ως άνθρωπος που δουλεύει επί χρόνια (και) με αυτά τα πράγματα.
Την γνώμη μου για την διαφήμιση που κάνεις την στήριξα στα 4 (μέχρι εκείνη τη στιγμή) μηνύματά σου στο φόρουμ όπου στα 3 λες τα ίδια πράγματα δίνοντας το link του site (και στο 4 απαντάς σχετικά με το site). Η διαφήμιση με αυτόν τον τρόπο στο φόρουμ αυτό, δεν είναι ανεκτή.

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
..Εγω βρηκα κατι ενδιαφερων και το παρεθεσα

Και ειπες να το παραθεσεις σε διαφορα μουσικα σαιτ, οχι μονο στο κιθαρα... ;)
 ::)

τεσπα, βασικα και μονο που το βλεπεις αυτο το σαιτ το μυαλο σου παει αμεσως στα αντιστοιχα κινεζικα που πουλανε gibson lp custom με 300ευρώ.
Αν και εκεινα στη στελνουν τουλαχιστον την κιθαρα (συνηθως)  ;D
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Παιδια, επειδη η συζιτιση ειναι παλια και δεν ξερω τι παιζει πλεων... Μονοι τροποι ειναι συμβολεογραφος και αληλογραφια στον ευατο σου;
Οι συμβολεογραφοι περνουν πολλα; (για 3-4κομματια θα ξεπαραδιαστω ασχημα ε;)
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Νεότερα από το "μέτωπο" - Μέρος 2°:

(Όσα ακολουθούν, αφορούν πρωτίστως σε έντυπης και δευτερευόντως σε ηλεκτρονικής μορφής υλικό)

Μερικές πρόσθετες "υποχρεώσεις" κατάθεσης (οι επισημάνσεις δικές μου):

Σύμφωνα με τον νόμο N.3149/03, οι εκδότες ή οι συγγραφείς, όταν δεν υπάρχει εκδότης, υποχρεούνται να καταθέτουν δύο αντίτυπα κάθε είδους εντύπων που εκδίδουν στην Ε.Β.Ε. [Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος] και ένα στη Βιβλιοθήκη της Βουλής.
Η υποχρέωση κατάθεσης αφορά επίσης τις οπτικοακουστικές και τις ηλεκτρονικές εκδόσεις σε φυσική μορφή καθώς και τις ηλεκτρονικές εκδόσεις σε μορφή προσβάσιμη μέσω του Διαδικτύου, οι οποίες κατατίθενται στην Ε.Β.Ε. σε ένα αντίτυπο.
Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζονται τα σχετικά με την κατάθεση και τη χρήση των οπτικοακουστικών και των ηλεκτρονικών εκδόσεων στην Ε.Β.Ε..
Σε περίπτωση διαδοχικών εκδόσεων ή ανατυπώσεων του ίδιου εντύπου, η υποχρέωση προς κατάθεση αναφέρεται σε κάθε έκδοση ή ανατύπωση, εφόσον αυτή είναι εμπλουτισμένη ή αναθεωρημένη. Αν υπάρχει κοινή και πολυτελής έκδοση, η υποχρέωση για κατάθεση στην Ε.Β.Ε. αφορά ένα αντίτυπο της κοινής και ένα της πολυτελούς έκδοσης.
Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων μπορούν να ορίζονται οι αναγκαίες λεπτομέρειες που αφορούν την κατάθεση αντιτύπων στην Ε.Β.Ε. ή τις Δημόσιες Βιβλιοθήκες
Υλικό που δεν έχει εκδοθεί μπορεί, εφόσον είναι σε κατάλληλη φυσική μορφή και έχει αυτοτέλεια, να κατατίθεται στην Εθνική Βιβλιοθήκη για ένταξή του στη Συλλογή της. Η κατάθεση γίνεται από το συγγραφέα, μεταφραστή, συνθέτη, διασκευαστή, σεναριογράφο και γενικώς από τον υπεύθυνο παραγωγής του Υλικού στην Ε.Β.Ε. και αποδεικνύεται με επίσημο έγγραφό της, όπως προβλέπει ειδικότερα ο Οργανισμός της.
Η κατάθεση αποδεικνύει το χρόνο κατάθεσης του συγκεκριμένου Υλικού και δεν έχει σχέση με κατοχύρωση πνευματικής ιδιοκτησίας. Αντίγραφο του Υλικού που αναφέρεται στην παράγραφο αυτή χορηγείται μόνο στον καταθέτη, σε εκδοχέα του δικαιώματος αυτού ή στους κληρονόμους του και με δαπάνη τους.

Η μη κατάθεση αντιτύπων στην Ε.Β.Ε., τις Δημόσιες Βιβλιοθήκες ή τη Βιβλιοθήκη της Βουλής, όπως και η παράλειψη λήψης διεθνούς αριθμοδότησης από την αντίστοιχη υπηρεσία της Ε.Β.Ε. τιμωρείται με πρόστιμο, το οποίο εισπράττεται από την οικεία βιβλιοθήκη σύμφωνα με τον Κώδικα Εισπράξεως Δημοσίων Εσόδων.

Η κατάθεση πρέπει να γίνεται ένα μήνα πριν από την κυκλοφορία του εντύπου.

Κανονισμός Λειτουργίας της Κατα Νόμο Κατάθεσης:

Ποιο Υλικό Κατατίθεται

Σύμφωνα με τον νόμο Ν.3149/2003 το υλικό που κατατίθεται στην Εθνική Βιβλιοθήκη είναι κάθε αντικείμενο που δημιουργείται για να αποθηκεύσει ή να μεταφέρει, με οποιοδήποτε μέσο, πληροφορίες σε χειρόγραφη, έντυπη, γραφική, ψηφιακή, οπτική, ακουστική ή οποιαδήποτε άλλη δυνατή μορφή.

Γιατί καταθέτουμε Υλικό

Η Κατάθεση του Υλικού αποσκοπεί στην δημιουργία της Εθνικής Συλλογής Παρακαταθήκης η οποία περιλαμβάνει Υλικό που παράγεται στην Ελλάδα καθώς και Υλικό που παράγεται στο εξωτερικό, αλλά συνδέεται ή έχει συνάφεια με τους ανθρώπους, τη χώρα, τις παραδόσεις και τον πολιτισμό της Ελλάδας σε οποιαδήποτε γλώσσα και μορφή και αν βρίσκεται. Για το σκοπό αυτό η ΕΒΕ συγκεντρώνει, επεξεργάζεται, συντηρεί, διαφυλάσσει, προβάλλει και καθιστά το Υλικό της Συλλογής της προσιτό σε κάθε ενδιαφερόμενο, κατά τρόπο ισότιμο και με γνώμονα την ελευθερία της γνώσης, της πληροφόρησης και της έρευνας

Ποιος υποχρεούται να κάνει Κατάθεση

Οι εκδότες, οι συγγραφείς όταν δεν υπάρχει εκδότης, οι τυπογράφοι υποχρεούνται να καταθέτουν στην ΕΒΕ δύο αντίτυπα κάθε είδους εντύπων ατελώς.
Η υποχρέωση κατάθεσης αφορά επίσης τις οπτικοακουστικές και τις ηλεκτρονικές εκδόσεις σε φυσική μορφή καθώς και τις ηλεκτρονικές εκδόσεις σε μορφή προσβάσιμη μέσω του διαδικτύου, σε ένα αντίτυπο.
Σε περίπτωση διαδοχικών εκδόσεων ή ανατυπώσεων του ιδίου εντύπου η υποχρέωση προς κατάθεση αναφέρεται σε κάθε έκδοση ή ανατύπωση εφόσον αυτή είναι εμπλουτισμένη ή αναθεωρημένη.
Σε περίπτωση ύπαρξης κοινής και πολυτελούς έκδοσης, η υποχρέωση για κατάθεση στην ΕΒΕ αφορά ένα αντίτυπο της κοινής και ένα της πολυτελούς έκδοσης.
Οι εκδότες περιοδικών εκδόσεων κάθε μορφής και εφημερίδων, υποχρεούνται να καταθέτουν μέσα σε ένα μήνα από την κυκλοφορία του εντύπου, ένα αντίτυπο της περιοδικής έκδοσης ή της εφημερίδας στην ΕΒΕ.
Υλικό που δεν έχει εκδοθεί και είναι σε πρωτότυπη χειρόγραφη μορφή μπορεί να κατατίθεται στην Ε.Β.Ε. για ένταξή του στις συλλογές της από συγγραφείς, ποιητές σεναριογράφους. Το υλικό για να ενταχθεί στην συλλογή θα πρέπει να κατατίθεται βιβλιοδετημένο με δερμάτινο εξώφυλλο και να φέρει βιβλιογραφικά στοιχεία περιγραφής ήτοι:
Όνομα συγγραφέα, τίτλο, ημερομηνία και τόπο δημοσίευσης.
Η κατάθεση αυτή δεν έχει σχέση με κατοχύρωση πνευματικής ιδιοκτησίας.

Η Κατάθεση πρέπει να γίνεται ένα μήνα πριν από την κυκλοφορία του εντύπου.
Η Κατάθεση εφημερίδων και περιοδικών εκδόσεων ανεξαρτήρως μορφής πρέπει να γίνεται σε ένα μήνα από την κυκλοφορία του εντύπου.

* Για εκδόσεις κάθε είδους εντύπων κατατίθενται τρία αντίτυπα.
* Για οπτικοακουστικές και ηλεκτρονικές εκδόσεις σε φυσική μορφή κατατίθεται ένα αντίτυπο.
* Για περιοδικές εκδόσεις κάθε μορφής και εφημερίδων κατατίθεται ένα αντίτυπο.


Μη υποχρέωση Κατάθεσης Υλικού

Σύμφωνα με τον νόμο δεν υποχρεούνται για Κατάθεση και δεν εντάσσονται στις συλλογές της ΕΒΕ τα παρακάτω:
    * Υλικό που δεν έχει αναπαραχθεί με την διαδικασία της εκτύπωσης
    * Διδακτορικές διατριβές
    * Προπτυχιακές ή μεταπτυχιακές εργασίες
    * Φοιτητικές σημειώσεις
    * Διαφημιστικά, ενημερωτικά φυλλάδια φυλλάδια
    * Ημερολόγια τοίχου
    * Κατάλογοι παραγγελιών, εκθέσεων, εκδοτών, γραμματοσήμων
    * Παιχνίδια computer
    * Συμβόλαια
    * Προσκλήσεις
    * Λίστες εργασίας
    * Λίστες κληρώσεων λαχείων κλπ
    * Οδηγίες
    * Κανόνες αιχνιδιών
    * Σχολικοί κατάλογοι
    * Τηλεφωνικοί κατάλογοι
    * Προγράμματα θεάτρων, κονσέρτων και κινηματογράφου
    * Δρομολόγια
    * Ταξιδιωτικοί οδηγοί

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε:

Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος
Τμήμα Εισαγωγής
Πανεπιστημίου 32, 10679, Αθήνα
Τηλ: 210-33.82.552, 33.82.557 και 33.82.551

Πηγή: www.nlg.gr
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/09, 17:55 από kain »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Η εξασφάλιση των πνευματικών δικαιωμάτων των Διδακτορικών Διατριβών γίνεται μετά από αίτηση στο Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης.

Απόσμασμα από τον νόμο 2121/93 περί δικαιωμάτων Πνευματικής Ιδιοκτησίας:

"Αρμοδιότητες των οργανισμών συλλογικής διαχείρισης

1. Οι οργανισμοί συλλογικής διαχείρισης ή προστασίας έχουν τις ακόλουθες αρμοδιότητες : α) να καταρτίζουν συμβάσεις με τους χρήστες για τους όρους εκμετάλλευσης των έργων, καθώς και για την οφειλόμενη αμοιβή. β) να εξασφαλίζουν στους δημιουργούς ποσοστιαία αμοιβή κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 32 παρ. 1 του παρόντος νόμου. γ) να εισπράττουν την αμοιβή και να κατανέμουν μεταξύ των δημιουργών τα εισπραττόμενα ποσά. δ) να εισπράττουν την αμοιβή που προβλέπεται από το άρθρο 18 παρ. 3 του παρόντος νόμου και να τη διανέμουν μεταξύ των δημιουργών. ε) να προβαίνουν, σύμφωνα με το δεύτερο εδάφιο της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου, σε κάθε διοικητική ή δικαστική ή εξώδικη ενέργεια για τη νόμιμη προστασία των δικαιωμάτων των δημιουργών ή των δικαιοδόχων τους και ιδίως να υποβάλλουν αιτήσεις ασφαλιστικών μέτρων, να εγείρουν αγωγές, να ασκούν ένδικα μέσα, να υποβάλλουν μηνύσεις και εγκλήσεις, να παρίστανται ως πολιτικώς ενάγοντες, να ζητούν την απαγόρευση πράξεων που προσβάλλουν το δικαίωμα ως προς τις εξουσίες που τους έχουν ανατεθεί και να ζητούν την κατάσχεση παρανόμων αντιτύπων, κατά το άρθρο 64 του παρόντος νόμου. στ) να λαμβάνουν από τους χρήστες κάθε πληροφορία αναγκαία για τον καθορισμό, την είσπραξη και κατανομή των εισπραττόμενων ποσών.? ζ) να ενεργούν, με σύμπραξη της δημόσιας αρχής ή κατά τη διαδικασία του άρθρου 64 του παρόντος νόμου τους αναγκαίους ελέγχους σε καταστήματα πώλησης ή ενοικίασης ή δανεισμού αντιτύπων ή δημόσιας εκτέλεσης των έργων που προστατεύουν για να διαπιστώνουν αν οι πράξεις αυτές δεν προσβάλλουν τα δικαιώματα των δημιουργών. Η ιδρυτική πράξη του οργανισμού μπορεί να περιορίζει τις αρμοδιότητές του σε μερικές μόνο από τις αναφερόμενες παραπάνω."




Σύμφωνα με τον νόμο ομάδες δημιουργών μπορούν να προβαίνουν στην ίδρυση μη κερδοσκοπικών συλλογικών οργάνων προστασίας Πνευματικών Δικαιωμάτων. Για παράδειγμα οι δημιουργοί που εντάσονται στο Kithara.gr έχουν την δυνατότητα να δημιουργήσουν έναν τέτοιο οργανισμό.
Η έννοια του οργάνου προστασίας έγκειται τόσο στην κατοχύρωση της "επωνυμίας του προϊόντος" όσο και στις ενέργειες για την διαφύλαξη των ηθικών και οικονομικών δικαιωμάτων που απορρέουν από την εκμετάλευση του έργου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
    • DERANGED
Μολις ειδα το ολο θεμα... Καλα, για Ελλαδα...Για εξωτερικο τα πραγματα ειναι ακομα πιο ασαφη, και πραγματικα τιποτα δεν σε κατοχυρωνει. Ισχυουν διαφορετικες νομοθεσιες περι πνευατικων δικαιωματων στις διαφορες χωρες. Απλα ελπιζεις οτι δεν θα εισαι τοσο ατυχος ωστε να ακουσεις καποια στιγμη στο MTV το reef-ακι που επαιζες προ 5ετιας με τους κολλητους σου. Creative Commons και λοιπα σαιτ που ζητουν και καποια πληρωμη, θεωρουνται τα πλεον αξιοπιστα, χωρις ομως πουθενα να αναφερεται σαφως του τι ισχυει με την ιντερνετικη κατασταση...

Κοινως, δεν φτιαχνουμε μια δικια μας ανεξαρτητη δισκογραφικη εταιρια, να μπορουμε ολοι να κανουμε αυτο που μας ευχαριστει και να τελειωνει η ιστορια?

History teaches us that men behave wisely once they've exhausted any other alternative.

Αποσυνδεδεμένος veligeo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
 Το  ισχυρότερο  αποδεικτικό  στοιχείο  σε  περίπτωση μη  ύπαρξης αποδείξεων  για  ο,τι  δήποτε,   είναι  η  σύνταξη  ΄Ενορκης  Βεβαίωσής μας ενώπιον Ειρηνοδίκου  ή  Συμβολαιογράφου.Σε  περίπτωση  στίχων,  ο  Ειρηνοδίκης  πιθανόν  να  μας  παραπέψει  στο  Συμβολαιογράφο  λόγω  φόρτου  εργασίας. Στο Συμβολαιογράφο πληρώνουμε  συνήθως  ακριβά καί  δεν  συμφέρει. Γιά  άλλο  θέμα,  όπως  μουσική,  βιβλίο, οι  ανωτέρω  τρόποι  είναι  οι  μοναδικοί,  αφού  μέχρι  νά  πάρουμε  αριθμό  βιβλίου  από την  Εθνική  Βιβλιοθήκη  τα  έργα  μας  θα  ταξιδέψουν  σε  διάφορα  χέρια  μέχρι  να  τυπωθούν.  Γιά  στίχους καί    ποιήματα τα  πράγματα  είναι  απλά. Συντάσσεις  υπεύθυνη  δήλωση, αναφέρεις  ότι  έγραψες  ένα  τραγούδι  ή  ποίημα  την  τάδε  ημερομηνία με  τίτλο 'Τάδε" από  τόσες  ενότητες.  δηλ.  παραγράφους.  Λέμε  κάθε  παράγραφος  αρχίζει  με  τη  λέξη  τάδε  καί  τελειώνει  με  τη  λέξη  τάδε . Αν  το  ποίημα  είναι έμμετρο ( με στιχάκια) γράφομε τον  αριθμό  των  στροφών,  δίστιχων,  τρίστιχων,  τετράστιχων, καθώς  επίσης την  πρώτη λέξη  κάθε  στροφής. ΄Ετσι  δεν  χρειάζεται  να  αναφέρομε  ολόκληρο  το  κείμενο. Κάθε  τρίτος,  ακόμη  καί  Υπηρεσία,   δεν  γνωρίζει  τί  ακριβώς  γράφομε,  αλλά  καί  να  εγνώριζε,  δε  την  ενδιαφέρει,  εφόσον  δεν  υβρίζομε  τα  Θεία  καί  τους  Θεσμούς.   Υπογράφομε  την  υπεύθυνη  δήλωση  ενώπιον  αρμοδίας  Αρχής,  Κ.Ε.Π.,Δικαστικής,  Δημοτικής,  Κοινοτικής, Αστυνομικής  ή  Λιμενικής  Αρχής  καί θεωρείται  τό  γνήσιο  της  υπογραφής  μας.΄Ετσι  έχομε  απόδειξη  επίσημη  με  στρογγυλή  κρατική σφραγίδα ότι  την  τάδε  ημερομηνία  δημιουργήσαμε  αυτό  το  κείμενο εμείς. Στη  συνέχεια, επισυνάπτουμε  στην  υπεύθυνη  δήλωση  το  τραγούδι (σε  στίχους)  ή  ποίημα  καί  συμπληρώνεται   στο  αρχείο  μας η  εικόνα  του  έργου  καί  της  κατοχύρωσής  του. Κάτι παρόμοιο εγένετο  παλαιότερα  με  την  Εθνική  Βιβλιοθήκη. Επισημοποιούσε  ό,τι  εμείς  δηλώναμε.  Κάποιος  κακόβουλος, δεν  μπορεί  εκ  των  υστέρων  να  ισχυρισθεί  ότι  το  δημιούργημα  αυτό  είναι  δικό  του.  Εάν  το  κάνει,  θα  εμπλακεί  σε  ανακριτική  καί  δικαστική  διαδικασία  με  αποτέλεσμα  να  εκτεθεί  ανεπανόρθωτα  διότι  δεν  θα  έχει  την  πολυπόθητη επίσημη  απόδειξη σύνταξης  του  έργου  του. Η αποστολή  φακέλλου  στο  όνομα  του  ενδιαφερομένου  με  συστημένη  επιστολή  είναι δύσχρηστη. Θα  απαιτηθεί  πρακτικό  αποσφράγισης  καί  επιβεβαίωσης  ενώπιον  Δικαστηρίου. Το  χειρότερο    είναι  ότι  συνήθως  η  ημερομηνία  σφραγίδας  του  Ταχυδρομείου  στον  επίμαχο  φάκελλο συνήθως  είναι  δυσδιάκριτη. ΄Ανθρακες  ο  θησαυρός.  Η υπεύθυνση  δήλωση  είναι  επίσημη, ξεκάθαρη,  ευθεία,  ακλόνιτη.  Εύχομαι  Καλή Δύναμη σε  όλους  όσους  διψούν  γιά  πρόοδο  καί  δημιουργία. Στη  διάθεση  παντός φίλου  γιά  τυχόν  περισσότερες  διευκρινίσεις. Γεώργιος  Βελλιανίτης, Ποιητής  (geovell@yahoo.gr).-

Αποσυνδεδεμένος BlackCatXIII

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • WANTED
    • Προφίλ
δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό αλλά ρίξτε και μια ματιά εδώ:
Κώδικας: [Επιλογή]
http://www.copyrightsworld.com/
I am broken, almost dead
Nothing in my heart, nothing in my head
I can’t love, I cannot hate
I’m a slave of this f**k**g state
No one to trust, no one to believe
Nothing’s the same, this is not the way to live
Living a life lost in space
Into the mirror I

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
notis15,
Το site που αναφέρεις, δεν κάνει κάτι παραπάνω από το να κρατάει ένα ψηφιακό αντίγραφο κάποιου έργου, κάτι που συμβαίνει και με τις καταχωρήσεις στο kithara.gr ή σε οποιοδήποτε άλλο site. Δεν ασχολείται με το αν αυτός που κάνει την καταχώρηση είναι πράγματι ο δημιουργός του έργου (ή κάποιος που το έχει κλέψει).
Σε κάθε περίπτωση, αρμόδια για να κρίνουν τυχόν διαμάχες είναι τα ελληνικά δικαστήρια, και τυχόν καταχωρήσεις (ηλεκτρονικές ή μη) είναι μονάχα πειστήρια στη δικογραφία, και όχι αδιαμφισβήτητη απόδειξη της πνευματικής ιδιοκτησίας.
Κατόπιν των παραπάνω, πιστεύω ότι στο εν λόγω site προσπαθούν να κερδίσουν λεφτά από το τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/11, 20:35 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος BlackCatXIII

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • WANTED
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω μαζί σου  ;)
I am broken, almost dead
Nothing in my heart, nothing in my head
I can’t love, I cannot hate
I’m a slave of this f**k**g state
No one to trust, no one to believe
Nothing’s the same, this is not the way to live
Living a life lost in space
Into the mirror I

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Αντιγράφω από το site της Ένωσης Μουσικοσυνθετών και Στιχουργών Ελλάδας:
http://www.emse.emse.gr/jj_emse/index.php/gr/katoxyrosi-pnevmatikis-idioktisias



Βάσει του Ν. 2121/93 και της Διεθνούς Σύμβασης της Βέρνης, «τα πνευματικά δικαιώματα αποκτώνται πρωτογενώς χωρίς διατυπώσεις». Δεν απαιτείται, επομένως, η τήρηση κάποιας τυπικής διαδικασίας για την αναγνώριση των δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας σε ένα έργο, όπως ισχύει για την κτήση δικαιωμάτων επί άλλων άυλων αγαθών (π.χ. κατοχύρωση εμπορικού σήματος).
Τα μουσικά έργα κατοχυρώνονται από τη στιγμή που θα γίνουν προσιτά στο κοινό μέσω μιας δισκογραφικής παραγωγής, της παρουσίασής τους ενώπιον του κοινού σε μια συναυλία, της εκτέλεσής τους στο ραδιόφωνο ή στην τηλεόραση ή στο διαδίκτυο.
Για τη διασφάλιση, επιπλέον, του δημιουργού και σε περιπτώσεις αμφισβήτησης πατρότητας του έργου ακολουθούνται συνήθως δύο πρακτικές:
1. Η πρώτη συνίσταται σε μία συμβολαιογραφική πράξη κατάθεσης έργων. Η κατάθεση του έργου στο συμβολαιογράφο εφοδιάζει τον δημιουργό με το αποδεικτικό στοιχείο της βεβαίας χρονολογίας, το οποίο εκτιμάται ελεύθερα από το δικαστήριο, σε περίπτωση δίκης περί προσβολής των δικαιωμάτων στο έργο αυτό.
2. Η δεύτερη συνήθης πρακτική είναι η αποστολή συστημένης επιστολής με αποστολέα και παραλήπτη τον ίδιο το δημιουργό, η φύλαξη της απόδειξης από το ταχυδρομείο και η διατήρηση της συγκεκριμένης επιστολής, με αναγραφόμενη την ημερομηνία της σφραγίδας του ταχυδρομείου, στην οποία περιλαμβάνεται το έργο. Ο φάκελος πρέπει να παραμείνει κλειστός, μέχρι και εφόσον προκύψει κάποια διαφορά, σχετικά με την πατρότητα του έργου, οπότε και θα ανοιχτεί ενώπιον του δικαστηρίου από δικαστή που θα βεβαιώσει και το περιεχόμενό της.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
λής των δικαιωμάτων στο έργο αυτό.
2. Η δεύτερη συνήθης πρακτική είναι η αποστολή συστημένης επιστολής με αποστολέα και παραλήπτη τον ίδιο το δημιουργό, η φύλαξη της απόδειξης από το ταχυδρομείο και η διατήρηση της συγκεκριμένης επιστολής, με αναγραφόμενη την ημερομηνία της σφραγίδας του ταχυδρομείου, στην οποία περιλαμβάνεται το έργο. Ο φάκελος πρέπει να παραμείνει κλειστός, μέχρι και εφόσον προκύψει κάποια διαφορά, σχετικά με την πατρότητα του έργου, οπότε και θα ανοιχτεί ενώπιον του δικαστηρίου από δικαστή που θα βεβαιώσει και το περιεχόμενό της.


Αυτό είναι ευρέως γνωστό ως PMC (Poor Man's Copyright) και δεν ισχύει, νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει.
Όπως όλα τα θέματα που άπτονται δικηγορίας, αν δεν πληρώσεις, δεν κάνεις δουλειά.
Διαβάστε αν δεν βαριέστε εδώ:

https://en.wikipedia.org/wiki/Poor_man's_copyright

http://www.copyrightauthority.com/poor-mans-copyright/


Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 Αν δεν με απατά η μνήμη μου θυμάμαι πριν από αρκετά χρόνια ένα σίριαλ στα πρωτοεμφανιζόμενα τότε πολλαπλά πάνελ των “ειδήσεων” της ελληνικής τηλεόρασης να εξελίσσετε μια ιστορία ενός τζαζεμένου κυριούλη ο οποίος δήλωνε πως κάποια τότε επιτυχία (δεν θυμάμαι ακριβώς αν αφορούσε τον Καρβέλα ή κάποιο hit της Eurovision  :o ) ήταν δικό του κομμάτι το οποίο το είχε αποστείλει στον συγκεκριμένο συνθέτη ο οποίος με την σειρά του το “προώθησε” ως δικό του…  θυμάμαι χαρακτηριστικά να ανοίγει φάκελο ταχυδρομείου με κάποιο tape μέσα ενώ ζητούσε από την κάμερα να δείξει την ημερομηνία του ταχυδρομείου η οποία απεδείκνυε την πατρότητα του τραγουδιού…  πέρα από την συγκρατημένη ειρωνεία του δημοσιογράφου και την αντιμετώπιση του ως κάτι “γραφικό” δεν νομίζω ούτε να άνοιξε κάποιο ρουθούνι… ούτε να ίδρωσε και το αυτί κανενός “ αναγνωρίσιμου” συνθέτη…
 
Επίσης, σχετικά με τα copyrights γενικά…  πριν από περίπου 10 χρόνια έπαιζα σε μια instrumental psychedelic desert rock band… είχαμε τότε βγάλει ένα cd με 4-5 κομμάτια  πιο πολύ για φίλους και για να το δίνουμε στα μαγαζιά που θέλαμε να παίξουμε… το εξώφυλλο το είχε επιμεληθεί ο drummer και αποτελούσε μάλλον ένα public domain θέμα στο οποίο είχαμε προσθέσει πολλά δικά μας επιμέρους θέματα και ιδέες… δεν ήταν και εφάμιλλο derek riggs ήταν όμως αρκετά συμπαθητικό…  10 χρόνια αργότερα, το ίδιο εξώφυλλο, με τις δικές μας ιδέες και αλλαγές φάνταζε σε δίσκο γνωστής βόρειας μεταλλικής μπάντας…  έγχρωμο… καλώς ή κακώς ο drummer (και γνωστός ζοχάδας) αποφάσισε να στείλει ένα email στην μπάντα με το τότε εξώφυλλο μας ούτος ώστε να μάθει τα τί και τα πώς … κάποια στιγμή μετά από 3-4 οχλήσεις προφανώς και απάντησε το νομικό τμήμα της δισκογραφικής στην οποία ανήκει η μπάντα, λέγοντας πως, κοιτάτε να δείτε, άμα γουστάρετε, αλλιώς πάμε στα δικαστήρια αλλά απλά ενημερώνουμε πως έχουμε και τα χρήματα και τους δικηγόρους…
 
…όχι πως υπήρχε (κατ` εμέ) case (που λένε και στο χωριό μου  ;D ) αλλά είναι ένα γενικότερο δείγμα του attitude που υπάρχει στο χώρο  :-\ .
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/16, 12:24 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δηλαδή, αν ακόμα και η ΕΜΣΕ δίνει εσφαλμένες πληροφορίες και παραπλανεί τα μέλη της, δεν πάμε καλά!
Βέβαια, στη σελίδα της προτείνει ως βέλτιστη λύση να γίνει κατοχύρωση στον συνεργαζόμενο συμβολαιογράφο της έναντι αντιτίμου.

Θα ήταν χρήσιμο να μαθαίναμε για σχετικές δικαστικές διαμάχες και τι στοιχεία παρουσιάστηκαν και πως τα αποδέχτηκε το δικαστήριο (ελληνικό κατά προτίμηση)... Αν γνωρίζει κανείς ας μας πει.

Αποσυνδεδεμένος thebest20

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και ήθελα να ρωτήσω κι εγώ για πνευματικά δικαιώματα!Αυτό που έκανα για αρχή είναι να στείλω τα κομμάτια που ηχογράφησα με το κινητό από το μέιλ μου στο μέιλ μου πάλι και σε ένα δεύτερο μέιλ που έχω!περισσότερα δεν γνωρίζω!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
14477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/13, 09:05
από elrich
69 Απαντήσεις
63828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/11, 16:45
από Transformer
4 Απαντήσεις
5601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
7 Απαντήσεις
6478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/13, 00:26
από exkaliber
16 Απαντήσεις
7732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/15, 00:41
από freemind
16 Απαντήσεις
9739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/17, 21:47
από Βραζίλης