Αποστολέας Θέμα: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...  (Αναγνώστηκε 8515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« στις: 14/06/07, 02:47 »
Κλειτοριδεκτομή...τι είναι?Ακρωτηριασμός των γυναικείων γεννητικών οργάνων που πραγματοποιείται σε δίαφορες φυλές λόγο θρησκευτικών και μερικών ηλίθιων ιδεολογικών πεποιθήσεων.Το κακό είναι πώς αποτελεί έθιμο-παράδοση και πολλές φορές συνοδεύεται και από γιορτή...Ίσως είναι το πιό ανατριχιαστικό-τρισάθλιο το πιό εγκληματικό που έχω ακούσει ποτέ καθώς θύματα είναι και κορίτσια 2-5 ετών.Ορίστε μερικές μαρτυρίες...

Η Deega , μια νεαρή αφρικανή διηγείται ότι ο άντρας της την πρώτη νύχτα του γάμου κάλεσε μια μαία να «την ανοίξει με μαχαίρι» , εφόσον ο ίδιος δεν μπορούσε με την σεξουαλική επαφή. « Εκείνη τοποθέτησε έναν κρόκο αυγού στα χείλη της πληγής , ώστε να μην αισθάνομαι πόνο κατά την επέμβαση. Παρόλα αυτά, πόνεσε πολύ. Ο άντρας βέβαια το απολαμβάνει, αλλά η γυναίκα υποφέρει από τους πόνους. Τώρα πια δεν πονάω. Αλλά να το απολαμβάνω, μου είναι αδύνατο...»
Η Hibo αναφέρει για την περίοδό  της « Η περίοδος μου ερχόταν με πολύ μεγάλη δυσκολία, σταγόνα –σταγόνα και διαρκούσε 10 μέρες το λιγότερο. Μερικές φορές έπρεπε να μου βάλουν κάποιο αναισθητικό βότανο στη μήτρα για να αντέχω τον πόνο. Ο γιατρός πρότεινε να ανοίξει λίγο την οπή του κόλπου , ώστε να τρέχει πιο εύκολα το αίμα , αλλά οι γονείς μου δεν συμφωνούσαν…»
Ας αναφέρουμε και την πασίγνωστη πια ειδική πρέσβειρα των Ηνωμένων Εθνών για την κατάργηση του ακρωτηριασμού των γεννητικών οργάνων, την σομαλή Γουόρις Ντίρι, η βιογραφία της οποίας κυκλοφόρησε με μεγάλη επιτυχία και στη χώρα μας (Κάθλιν Μίλλερ, «Το λουλούδι της ερήμου», εκδ. Ωκεανίδα»). Στο βιβλίο παραθέτει παραστατικά την ανατριχιαστική περιγραφή της εμπειρία της. « Την εγχείρηση την έκανε μια γριά τσιγγάνα, που στην κοινότητά μας την θεωρούμε σημαντικό πρόσωπο, αλλά εγώ την θεωρούσα φόνισσα. Την νύχτα πριν την κλειτοριδεκτομή μου  , η μητέρα με συμβούλεψε να μην πιω πολύ νερό η γάλα για να μην χρειαστεί να ουρήσω. Εκείνο το βράδυ η οικογένεια ασχολήθηκε περισσότερο μαζί μου, αυτή ήταν η παράδοση. Πριν ακόμη χαράξει με ξύπνησαν για την εγχείρηση …Πήγαμε σε μια απομακρυσμένη περιοχή , ανάμεσα σε θάμνους. Η μητέρα κάθισε σε ένα βράχο και μου έδωσε να δαγκώσω μια ρίζα δέντρου. …Η τσιγγάνα έχωσε τα δάχτυλά της σ’ εάν ταγάρι που φορούσε κι έβγαλε μια σπασμένη λεπίδα ξυραφιού. Έφτυσε πάνω της και την σκούπισε στη ποδιά της . Αφού την καθάρισε, μου έδεσε τα μάτια με ένα μαντήλι για να μη βλέπω. Το επόμενο πράγμα που ένοιωσα ήταν να κόβουν τη σάρκα μου …άκουσα τον πνιχτό ήχο της λεπίδας που πριόνιζε πέρα-δώθε το δέρμα μου. …Τα πόδια μου άρχισαν να τρέμουν και να τραντάζομαι ανεξέλεγκτα. Προσευχήθηκα να τελειώσει γρήγορα . Κι έτσι έγινε, γιατί λιποθύμησα…όταν ξύπνησα αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα ούρησης…το μόνο άνοιγμα που είχε μείνει για τα ούρα και το αίμα της περιόδου, ήταν μια μικροσκοπική τρύπα με διάμετρο ενός σπιρτόξυλου… »

Εκτός λοιπόν από μία <<παράδοση>> προκαλεί και προβλήματα υγείας-δεν το συζητάω για τα ψυχολογικά προβλήματα.Επίσης έχουν πεθάνει κατά τον ακρωτηριασμό μερικά κορίτσια.Ψάχτε το και μόνοι σας λίγο το θέμα-ένα πολύ σοβαρο κοινωνικό θέμα μιας και παραπάνω από 100.000.000 κορίτσια έχουν υποστεί αυτό το <<έθιμο>>.
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #1 στις: 14/06/07, 03:27 »
    Δυστυχώς, όταν επικρατούν φαινόμενα τα οποία έχουν θρησκευτική ταυτότητα ή προέρχονται από την επιβολή της "παράδοσης", δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Σαν ένα είδος τελετής μύησης το οποίο μεταλαμπαδεύεται από γενιά σε γενιά - δεν μπορεί να μπει τέλος εύκολα.
    Στον Ισλαμικό κόσμο, οι γυναίκες είναι αρκετά περιορισμένες. Μπορώ να σου πω πάρα πολλά και σίγουρα τα ξέρεις και ο ίδιος.
   Δίκαιος ο θυμός σου και ευτυχώς που υπάρχει ακόμα συνείδηση στον κόσμο αυτό. Μα πες μου, τι θα αλλλάξει;
Εδώ σου λέει κράτος δικαίου δεν υπάρχει..
Πως να αλλάξεις την θεσμική παράδοση μιας χώρας; Αν εμείς θεωρούμαστε φιλελεύθεροι (καλά, μην το παίρνετε και σε χαρά) δεν γίνεται να επιβληθεί και στον υπόλοιπο κόσμο.
   Πάντα θα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις. Και ευτυχώς, πάντα θα υπάρχουν και ενσυνείδητοι άνθρωποι να ευαισθητοποιούνται και να βλέπουν τον κόσμο μέσα από άλλα μάτια που ίσως τους βοηθήσουν να δουν πιο καθαρά.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #2 στις: 14/06/07, 09:19 »
Έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο που αναφέρθηκε πιο πάνω και είναι συγκλονιστικό.
Είναι απίστευτο πως ενώ ζούμε στο 2007 με χιλιάδες πηγές γνώσης και πληροφόρησης υπάρχουν μυαλά σαν κι αυτά που επιβάλλουν κλειτοριδεκτομές.
Είναι απ τις φορές που το οφθαλμός αντί οφθαλμού μου φαντάζει κατάλληλο για την περίπτωση...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #3 στις: 14/06/07, 12:05 »
Ορισμένες κυβερνήσεις απαγόρευσαν την κλειτοριδεκτομή απ'ότι διάβασα και μερικά κορίτσια την έχουν γλιτώσει.Άντε βάλανε και κάποιοι λίγο μυαλό.http://www.unicef.gr/reports/stories/f005.php
Ένας άλλος στην Αμερική καταδικάστηκε σε 10 χρόνια φυλάκιση για κλειτεριδοκτομή στην 2χρονη κόρη του...όλο αυτό μου φαίνεται πως είναι εξίσου μεγάλο πρόβλημα με την παιδεραστία.
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #4 στις: 14/06/07, 13:30 »
Εκτός από την κλειτοριδεκτομή,γενικότερα ο τρόπος που φέρονται στα νεαρά κορίτσια στις χώρες αυτές είναι κάτι παραπάνω από απάνθρωπος..

Έχω μια μικροέρευνα στα χέρια μου με προσωπικές ιστορίες:

Η Μαίρη Σόλιο δεν κατάφερε να αποφύγει την "κοπή". Δεν είναι η μόνη. Κθ μέρα 6000 κορίτσια 13-14χρ, υποβάλλονται σε ακρωτηριασμό της κλειτορίδας των γεννητικών τους οργάνων σε 28 αφρικανικές κ 4 ασιατικές χώρες. Στην πατρίδα της Μαίρης, την Κένυα, παρόλο που απαγορεύτηκε το 2001, εφαρμόζεται ακμ στις αγροτικές περιοχές. 1000 πρπ συμπατριώτισσές της το έσκασαν τον τελευταίο καιρό από τα σπίτια τους για να αποφύγουν το κουζινομάχαιρο που τους στερεί τη σεξουαλική απόλαυση.
Όταν επουλώθηκαν οι πληγές της, η Μαίρη είδε ότι έπρεπε να ξεχάσει το όνειρό της να σπουδάσει γιατρός. Ο πατέρας της την είχε ανταλλάξει με λίγη μπίρα, μέλι κ γάλα. Ο γέρος που θα την έπαιρνε θα έδινε κ αγελάδες γιαυτήν, κτ που έκανε το γάμο ευχαρίστο για τους γονείς της, όχι όμως για την ίδια. Ένα βράδυ το έσκασε, αλλά ο πατέρας κ τα αδέρφια της τη βρήκαν, την έδειραν κ την πήγαν πίσω στο σύζυγό της.  Εκείνη ούτε τότε δεν παραιτήθηκε."Το μόνο που ήθελα ήταν να πάω σχολείο"λέει. "Ο γέρος με έδερνε κθ μέρα επδ δεν ήθελα να κοιμηθώ μαζί του".
3μήνες μετά δραπέτευσε κ κατάφερε να φτάσει σε 1κέντρο που προστατεύει τα κορίτσια των Μασάι από τον ακρωτηριασμό κ τους αναγκαστικούς γάμους. Η Μαίρη ξεκίνησε σπουδές εκεί, όμως σύντομα ανακάλυψε ότι ήταν έγκυος. Οι γονείς της δεν ήθελαν να πάρουν το παιδί επδ η κόρη τους τους είχε "ατιμάσει". Η Μαίρη έχει 3χρ να τους δει.

Η Μπίμπη μεγάλωνε ήρεμα σε 1φτωχό χωριό του Πακιστάν, ώσπου έσκασε η βόμβα. Ο αδερφός της τα είχε φτιάξει με μια κοπέλα από ανώτερη τάξη, κάτι που θεωρούσαν έγκλημα. Μια ομάδα από τους προύχοντες του τόπου του την έστησαν κ τον κακοποίησαν σεξουαλικά για τιμωρία. Μετά ήρθε κ η σειρά της Μπίμπη την οποία θεώρησαν συνυπεύθυνη κ τη δίκασαν στο παραδοσιακό δικαστήριο του χωριού. Καταδικάστηκε σε ομαδικό βιασμό(!). Αφού βιάστηκε από 4άντρες, στη συνέχεια υποχρεώθηκε να περπατήσει γυμνή μπροστά στους κατοίκους του χωριού! Μια διαπόμπευση που στο Πακισταν σβήνει μόνο με την αυτοκτονία. Όμως η Μπίμπη αντί γιαυτό, ζήτησε δικαίωση από τα νόμιμα δικαστήρια. Οι βιαστές της καταδικάστηκαν σε θάνατο κ η ίδια πήρε μια μεγάλη αποζημίωση κ 24ωρη προστασία, με διαταγή του Προέδρου ο οποίος ήθελε να σταματήσει τα έθιμα αυτά. Με την αποζημίωση, εκείνη έφτιαξε 2σχολεία στον τόπο της. Ωστόσω ακμ απειλείται από τους συγγενείς των βιαστών, που ισχυρίζονται ότι θα την ξεμοναχιάσουν κ θα τη σφάξουν γτ όπως λένε"Είναι ατιμασμένη κ δε χωράει στην κοινωνία τους".

Θα γράψω κι άλλα κάποια στιγμή... Έτσι, για να καμαρώνουμε για όσα συμβαίνουν στον κόσμο του 21ου αιώνα.... 
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #5 στις: 14/06/07, 14:29 »
Ε ρε λιθοβολισμός που χρειάζεται.Η τιμωρία που χρειάζονται αυτοί είναι ακρωτηριασμός πέους.
Γιατί να μην υπήρχε μια οργάνωση που να πήγαινε να βασανίζει και να σκοτώνει αυτούς που κάνουν κακό?
Εγώ θα μουν μέσα.
Eve σ'έυχαριστώ για αυτλες τις πληροφορίες.
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #6 στις: 14/06/07, 16:31 »
Να φτιάχναμε εμείς μία? ;D
Πάντως πραγματικά ανατριχιαστική η περιγραφή στο πρώτο ποστ σου George Sadoor ... Ειδικά η τελευταία... :-\ :-\ :-\
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #8 στις: 14/06/07, 21:03 »
Παράθεση
Έτσι, για να καμαρώνουμε για όσα συμβαίνουν στον κόσμο του 21ου αιώνα.... 

...απ'οτι φαινεται αυτο δε λεει τιποτα απο μονο του...ουτως η αλλως ουδεποτε οι τεχνολογικες επαναστασεις συμβαδισαν με τις κοινωνικες...το οτι ζουμε στον οποιοδηποτε αιωνα μπορει μονο να μας κατατοπισει σχετικα με τα ποια (τεχνολογικα) επιτευγματα εχουμε στη διαθεση μας και οχι το κατα ποσο διαγουμε τον πολιτισμο μας....Το Πακισταν διαθετει,εδω και πολλα χρονια,την Ατομικη Βομβα (Mother Of All Bombs)...το ιδιο και η Ινδια...και χωρις να θελω να ακουστει ρατσιστικο (πραγματικα απεχθανομαι και μονο τη λεξη) δεν ειναι τυχαιο που τετοιες καταστασεις συμβαινουν (κυριως) σε θεοκρατικα καθεστωτα....οποιας θρησκειας (...η Ιερα Εξεταση ηταν κατι αντιστοιχο)....και παντα με μια στρεβλη αντιληψη περι θειου,αμαρτειας,εξαγνισμου...το Κορανι,οπως και τα περισσοτερα Ιερα Κειμενα,περιεχει πανανθρωπινες Αξιες και Ιδανικα και ενα συμπυκνωμα σοφιας αιωνων...δυστυχως η εφαρμογη του απο ανιδεους,αμορφωτους και προβληματικους ανθρωπους προκαλει αυτες τις καταστασεις...και μαλιστα εναντιων των ''ασθενων'' ομαδων (γυναικες/παιδια)...και δε λεω οτι οι ''δικοι μας'' ειναι καλυτεροι...απλα απο τον ''φυσικο'' ευνουχισμο προτιμουν πλεον τον ''πνευματικο'' ως πιο σικ και σοφιστικε....σημεια των καιρων.

From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #9 στις: 14/06/07, 23:56 »
Βρισκόμαστε σε μια εποχή που πολλά χρόνια παλιότερα τόσοι άνθρωποι αγωνίστηκαν για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα. Από τη μια διαβάζουμε τόσα γιαυτά, κ από την άλλη έχουμε αυτές τις καταστάσεις που μόνο τους πρωτόγονους θυμίζουν...
Η άδικη κατανομή πλούτου άρα κ μόρφωσης στον κόσμο οδηγεί σε όλα αυτά. Απλά υπενθυμίζω ότι το παίζουμε σικ κ σοφιστικέ όπως λες κ εσύ κ καθόμαστε να μιλάμε για πολιτισμό κ πα***ιές, όταν γίνονται τέτοια πράγματα. Μεγάλη ειρωνεία..
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #10 στις: 15/06/07, 00:28 »
Δεν βλέπω να ποστάρουνε και πολλοί εδώ να βγάλουν τον θυμό τους από μέσα.Όπως φαίνεται δεν υπάρχουνε και πολυ που ευαισθητοποιούνται με το θέμα. ::)
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #11 στις: 15/06/07, 04:58 »
Tώρα θέλω να βρίσω αλλά εκτός από το ότι θα έριχνα το επίπεδο δεν αρμόζει στο forum..
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΜΤ ΜΟΥ!!!
ΚΟΡΙΤΣΙ Η ΑΓΟΡΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ!!!!
ΤΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΣΑΝ ΠΑΤΕΡΑΣ??ΚΑΝΕΝΑ!!!
Τελικά κάτι τέτοιες στιγμές εκτιμάω τη μόρφωση και την πληροφόρηση.
Δε δέχομαι το "έθιμο είναι".Οι ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΙΜΩΡΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #12 στις: 15/06/07, 05:32 »
το μεγαλυτερο βημα εχει γινει απο τη στιγμη που τα νεαρα αυτα κοριτσια αντιδρουν. ο μονος τροπος εξαλειψης τετοιων φαινομενων πιστευω ειναι μεσω της παιδειας και της μορφωσης. ας προσφερουμε αυτα οσο μπορουμε.

με τη βια, την τιμωρια και την επιβολη των δικων μας "υγιειων" κοινωνικων κανονων δεν θα καταφερουμε τιποτα παρα μονο να δημιουργησουμε εχθρους. τρανταχτο παραδειγμα η πολιτικη των Η.Π.Α.

ας δωσουμε τα "φωτα" μας και τη συμπαρασταση μας και ας αφησουμε την τιμωρια των υπευθυνων για τους πιο αρμοδιους.

η μεμονωμενη αντιμετωπιση τετοιων περιστατικων δεν σωζει την κατασταση. τα κοινωνικα προβληματα μπορουν να αντιμετωπισθουν ολοκληρωτικα μονο μεσω της παιδειας...

ελπιζω να γινομαι κατανοητος...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #13 στις: 15/06/07, 10:13 »
Παράθεση
η μεμονωμενη αντιμετωπιση τετοιων περιστατικων δεν σωζει την κατασταση


...και βεβαια ειναι ετσι...αρκει να μην ειναι το αλλοθι μας για να ''αραξουμε'' πιο βαθεια στον καναπε μας....εξαλλου η λεγομενη ''καθολικη'' αντιδραση δεν ειναι παρα το συνολο των μεμονωμενων αντιδρασεων..εαν καi οπου αυτες υπαρξουν;

http://www.hrw.org/
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/07, 17:19 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #14 στις: 16/06/07, 16:22 »
Δεν βλέπω να ποστάρουνε και πολλοί εδώ να βγάλουν τον θυμό τους από μέσα.Όπως φαίνεται δεν υπάρχουνε και πολυ που ευαισθητοποιούνται με το θέμα. ::)

Το οτι δεν γραφουν πολλα ατομα δε σημαινει οτι συμφωνουν με αυτα που γινονται, και ισως νιωθουμε περισσοτερο οργισμενοι απο οσο μπορεις να φανταστεις, ισως τοσο οσο κι εσυ, που ξεκινησες και το θεμα. Πιστευεις οτι υπαρχει ατομο εδω μεσα που αδιαφορει για κατι τετοιο? Απλα μερικες φορες δεν υπαρχουν καν λογια για να χαρακτηρισεις καποια πραγματα...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #15 στις: 16/06/07, 17:56 »
Δεν βλέπω να ποστάρουνε και πολλοί εδώ να βγάλουν τον θυμό τους από μέσα.Όπως φαίνεται δεν υπάρχουνε και πολυ που ευαισθητοποιούνται με το θέμα. ::)

Το οτι δεν γραφουν πολλα ατομα δε σημαινει οτι συμφωνουν με αυτα που γινονται, και ισως νιωθουμε περισσοτερο οργισμενοι απο οσο μπορεις να φανταστεις, ισως τοσο οσο κι εσυ, που ξεκινησες και το θεμα. Πιστευεις οτι υπαρχει ατομο εδω μεσα που αδιαφορει για κατι τετοιο? Απλα μερικες φορες δεν υπαρχουν καν λογια για να χαρακτηρισεις καποια πραγματα...
Ναι έχεις ένα δίκιο σε αυτό.Εντάξει.όντως δεν υπάρχουν πολλά λόγια να πεί κανείς.Τι να πεί κανείς...
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #16 στις: 18/06/07, 00:57 »
Μα θυμάμαι πριν από μερικά χρόνια είχε παίξει και ζωντανά στις ειδήσεις αυτή την απαίσια διαδικασία
σε ένα μικρό κοριτσι από την Αίγυπτο νομίζω.Ο θύτης "πατέρας" του χρησιμοποίησε ένα μικρό ψαλιδάκι για τα νύχια
ο βρωμοανώμαλος.Θυμάμαι ότι αρώστησα ψυχολογικά για μέρες που το είδα και ένιωσα αφάνταστο θυμό που
ευχαρίστως θα ήθελα να τους σαπίσω στο ξύλο αν είχα την ευκαιρία,μπαμπά-μαμά κλπ οικογένεια.
Μάλιστα αυτός μίλησε και στην κάμερα και έλεγε τις πα**ριές του για την παράδοση κ.α μα**κίες.

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #17 στις: 18/06/07, 13:25 »
Δυστυχώς στις μη πολιτισμένες χώρες τέτοια θα συνεχίζουν να γίνονται και αν κάποιοι που έχουν καταλάβει τη σοβαρότητα αυτού του <<έθιμου>> να κάνουν την επανάστασή τους ώστε να σταματήσει.Το θέμα είναι πως διάφορε κυβερνήσεις έχουν βγάλει νόμο για την απαγόρευση του.Μα οι <<άνθρωποι>> αυτοι-άντρες κυρίως απειλούν με μαχαίρια υποστηρίζοντας πως είναι υποχρεωμένες οι γυναίκες να μην έχουν αυτό το πράγμα λέγοντας διάφορες σαχλές,ηλίθιες και @@@ ιδεολογίες.Οπότε πρέπει να βγεί και ένας νόμος να κόβουνε του άντρα τα @@@.Απαιτείται. >:(
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος margaritarenia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If I were a train I'd be late...again..
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #18 στις: 20/06/07, 01:58 »
Απλά έλεος!Δεν μπορώ ούτε καν να το σκεφτώ!Ηλίθιες θρησκευτικομπούρδες! >:(

Αποσυνδεδεμένος maraua

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όπως πάντα ο εαυτός μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #19 στις: 22/06/07, 16:38 »
Ο άντρας βέβαια το απολαμβάνει, αλλά η γυναίκα υποφέρει από τους πόνους. Τώρα πια δεν πονάω. Αλλά να το απολαμβάνω, μου είναι αδύνατο...»

 ???  ???    Κανονικά πρέπει να σέβονται την γυναίκα, γιατί αυτή μας φέρνει στον κόσμο. Η κλειτοριδεκτομή λογικά είναι ένα ηλίθιο θέαμα που το μόνο που μπορεί να προκαλέσει είναι πόνο σ' αυτήν που κάνει την επέμβαση αλλά και σ' αυτούς που την παρακολουθεί. Από ότι κατάλαβα δε τις υπνοτίζουνε τις γυναίκες άρα περιμένουν να λυποθημίσουν από τον πόνο. Απαίσιο.
Φταίνε τα τραγούδια που με πήραν απ' το χέρι κάτι στιχάκια σαλεμένων εραστών, μα εμένα την στιγμούλα μου πίσω ποιος θα μου φέρει εγώ ότι αγάπησα σ' εκείνον το χρωστώ.

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Ένα αποτρόπαιο έγκλημα...
« Απάντηση #20 στις: 23/06/07, 01:51 »
Ο άντρας βέβαια το απολαμβάνει, αλλά η γυναίκα υποφέρει από τους πόνους. Τώρα πια δεν πονάω. Αλλά να το απολαμβάνω, μου είναι αδύνατο...»

 ???  ???    Κανονικά πρέπει να σέβονται την γυναίκα, γιατί αυτή μας φέρνει στον κόσμο. Η κλειτοριδεκτομή λογικά είναι ένα ηλίθιο θέαμα που το μόνο που μπορεί να προκαλέσει είναι πόνο σ' αυτήν που κάνει την επέμβαση αλλά και σ' αυτούς που την παρακολουθεί. Από ότι κατάλαβα δε τις υπνοτίζουνε τις γυναίκες άρα περιμένουν να λυποθημίσουν από τον πόνο. Απαίσιο.
Ποιός σου πε πως πονάνε όσοι το παρακολουθούν?
Αντίθετα μάλιστα.το απολαμβάνουν επειδή κάναν μια υποχρεωτική και <<καλή πραξη>> επειδή έχουνε μία ιδεολογία πως η κλειτορίδα σε κάτι μοιάζει με του άντρα δεν ξέρω τι και πως αυτο είναι πολυ κακό και μπορεί την ώρα που ο άντρας μπεί μέσα της αυτό το πράγμα να του πιάσει το <<εργαλείο>> του και να μην μπορεί να φύγει.Κάπως έτσι.
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
5333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/06, 19:27
από pinelopi