Αποστολέας Θέμα: Whatever  (Αναγνώστηκε 54194 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #125 στις: 21/08/18, 10:06 »
Χμ. Ακούγεται εξυπνη πατεντα. Θα το δοκιμασω. Τα φιλμ θα τα στείλω στην Ελλαδα, υπαρχει ενα και μοναδικο φωτογραφείο το οποιο παρέμεινε ανοιχτο στη γειτονια μου και ειναι παλιοσειρα ο φωτογράφος. Πιστεύω να βγει καποιο αποτελεσμα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #126 στις: 21/08/18, 13:39 »
Vegos, πολύ αισιοδοξία μαν, γενικά θετικό είναι αυτό, αλλά η σκληρή πραγματικότητα άλλα λέει  :

Νεκροταφείο storage media :
http://www.obsoletemedia.org/data/

με το software/hardware τα πράματα είναι ακόμα πιο δυσοίωνα

SUN κανείς? SPARC κανείς?? SOLARIS κανείς? https://arstechnica.com/information-technology/2017/01/oracle-sort-of-confirms-demise-of-solaris-12-effort/

ο ρυθμός με τον οποίο το software θα πεθαίνει στο μέλλον θα είναι ακόμα υψηλότερος. Οι τεχνολογίες θα γίνουν πιο εφήμερες. Αν συνυπολογίσουμε το obscurity που θα προστεθεί μέσω κρυπτογραφίας, virtualization, etc... αν τα δεδομένα θαφτούν σήμερα σύμφωνα με την παραδοχή της κλασικής ιστορικής διαδικασίας, και μετά απο 500+ χρόνια (πολλά λέω) βρεθούν κάποια media στα οποία είναι γραμμένα τα σημερινά data, δεν θα μπορέσουν να ανακαλέσουν τίποτε. Δηλ στις όποιες πιθανότητες δεν δίνω ούτε μια να ανακληθεί το οτιδήποτε. Θα είναι απίστευτα ασύμφορο, γιατί δεν θα υπάρχει στόχευση.
Ακόμα και αν ανακαλέσουν κάποια μέσα, θα εχουν τον κώδικα απο το (προϊστορικό) filesystem για να τα διαβάσουν?

Δηλαδή οι μελλοντικοί ερευνητές θα χρειαστούν :
1) context - για τι πραμα ψάχνουμε - αδύνατο
2) άθικτα media - πολύ χλωμό
3) drives/readers για αυτα τα media - απείρως χλωμό
4) virt container sw/system/file system για τα (vm) images/media - απείρως χλωμό
5) software για να διαβάσουν τα data files - απείρως χλωμό

Οκ, θα κλεψω λίγο (ως προς όφελος του Βέγγου) και θα πώ οτι παραβλέπω το context .
Μπορούμε καθένα απο τα 2) -> 5) να τα αποτιμήσουμε με μια πολύ-πολύ μικρή πιθανότητα.
Η επιτυχία του εγχειρήματος θα είναι η τομή των 2) -> 5) αρα η πιθανότητα επιτυχίας θα είναι το γινόμενο των σχετικών πιθανοτήτων.

Μαντέψτε μετα το 0. πόσα μηδενικά ακολουθούν.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/18, 13:45 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #127 στις: 21/08/18, 14:16 »
Μπορώ να βρω σε όλα αντεπιχειρήματα.
Ένα όμως τα υπερνικά.Δεν μπορεί κανείς να προβλέψει το μέλλον.Και η ιστορία έχει δείξει ότι το μέλλον έλυσε τα προβλήματα που παρελθόντος.
Πάντως, γιατί ενδιαφέρεσαι για το κόστος και το θεωρείς ασύμφορο ή ότι άλλο;
Εξίσου ασύμφορη είναι η αποκατάσταση του Παρθενώνα, το να ξεθάψουν μια νέα σφίγγα που βρήκαν πολύ πρόσφατα στην Αίγυπτο, ή το να ψάξουν να βρουν τι ήταν αυτό στην Αμφίπολη.
Δε νομίζω ότι απασχολεί το κόστος τον ιστορικό.
Θα κλείσω λέγοντας το εξής:
Αυτή τη στιγμή έχεις ένα λουκέτο και το κλειδί του.Σε 10000 χρόνια, ακόμα κι αν τα δύο είναι ψιλο-κατεστραμένα, ακόμα κι αν δεν λειτουργούν, θα καταφέρει κάποιος να φτιάξει ακόμα και ένα μοντέλο του πως ήταν. Βλ. Μηχανισμός Αντικηθήρων.
Το ίδιο ισχύει και τώρα. Με τη διαφορά ότι τα data δεν θα χαθούν ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #128 στις: 21/08/18, 15:05 »
Ένα όμως τα υπερνικά.Δεν μπορεί κανείς να προβλέψει το μέλλον.

η υπόθεση είναι σαφής και σταθερή, δεν επιδέχεται υποκειμενικής κρίσεως. Δεν σου είπε κανείς να προβλέψεις τίποτε.
Μιλάμε για επανάλληψη της ιστορίας του ανθρωπίνου γένους για Νιοστή φορά και συγκρίνουμε ΠΡΟ-ΨΗΦΙΑΚΗ περίοδο με ΜΕΤΑ-ψηφιακή. Το όλο ερώτημα είναι πλήρως σαφές και εκφρασμένο. Και η μελέτη με τα δεδομένα που έχουμε καταλήγει στο τραγικό συμπέρασμα που εξήγησα.

Με τη διαφορά ότι τα data δεν θα χαθούν ποτέ.
μόλις πριν απο λίγο απέδειξα (και σχεδόν με νούμερα) το αντίθετο. (κρατώντας την ιστορική διαδικασία σαν κοινή παραδοχή και στην "παραδοσιακή" προ-ψηφιακή έρευνα και στην μετα-ψηφιακή).
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/18, 15:20 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #129 στις: 21/08/18, 15:11 »
Και η ιστορία έχει δείξει ότι το μέλλον έλυσε τα προβλήματα που παρελθόντος.

Κάθε μέρα δυστυχώς ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΑΠΕΙΡΑ προβλήματα τα οποία δεν υπήρχαν, και αυτό είναι κατα μικρό ποσοστό προϊόν κακής διαχείρησης, γνώσης της πραγματικότητας/μοντέλων,  λαθών σχεδίασης και τυχαίων βλαβών, αλλά στο μεγάλο ποσοστό συνειδητή προσπάθεια.

Νομίζω ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους φίλε μου, ας περιοριστούμε στα της κιθάρας, μιας και φαίνεται οτι διαφωνούμε στα πάντα. Και αυτό είναι λογικό, αν και μπορούμε να μην κουράζουμε άλλο και να τα πούμε απο PM αν θέλεις .
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/18, 15:16 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #130 στις: 21/08/18, 15:17 »
Συγγνώμη panixgr, αλλά δεν απέδειξες απολύτως τίποτα, εκτός του ότι κάποια storage media είναι πλέον "obsolete". So what...?

Νομίζω ότι το σημαντικό από τα παραπάνω είναι ένα. Αν εξαιρέσουμε κάποιο σενάριο παγκόσμιας βιβλικής καταστροφής, οι πληροφορίες που υπάρχουν σήμερα θα συνεχίσουν να μεταφέρονται από τα εκάστοτε μέσα αποθήκευσης σε άλλα πιο σύγχρονα. Αυτό είναι σχεδόν σίγουρο, όποιο κι αν είναι το κόστος σε χρήμα ή ενέργεια. Οπότε δεν θα υπάρχει ανάγκη για τον ιστορικό του μέλλοντος να ανακτήσει πληροφορίες από κάποιο ξεπερασμένο ή απαρχαιωμένο μέσο, όπως ακριβώς δεν έχω ανάγκη εγώ να εξασφαλίσω σήμερα πρόσβαση στις δισκέττες που χρησιμοποιούσα όταν ήμουν φοιτητής (και τις οποίες για κάποιο λόγο έχω κρατήσει 25 χρόνια μετά), αφού όλα αυτά τα αρχεία είναι πλέον στον υπολογιστή μου και σε άλλες πιο εύκολα προσβάσιμες μονάδες αποθήκευσης. Ούτως ή άλλως obsolete δεν σημαίνει απαραίτητα και unreadable. Παράλληλα, όσο περισσότερος κόσμος αποκτά πρόσβαση στην τεχνολογία, η γνώση θα συνεχίσει να μοιράζεται περισσότερο, πιθανώς με πιο άμεσους και αποδοτικούς τρόπους, αυξάνοντας ακόμα πιο πολύ τις πιθανότητες επιβίωσης των δεδομένων.

Σε περίπτωση κάποιου Αρμαγεδδώνα, φυσικά τα πράγματα θα είναι διαφορετικά. Τι ακριβώς ξέρουμε σήμερα για όποιους πολιτισμούς υπήρξαν πριν τον κατακλυσμό...;

ΥΓ: Αν το βρείτε πουθενά, διαβάστε το βιβλίο του Ιουλίου Βερν «O αιώνιος Αδάμ», το οποίο διαπραγματεύεται αυτό ακριβώς το θέμα. Απίστευτα διορατικό και ιδιαίτερα φιλοσοφικό.

ΥΓΓ: So what if I can't spell "Armageddon"? It's not the end of the world! (έτσι για να γελάσουμε και λίγο...)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/18, 16:39 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #131 στις: 21/08/18, 15:22 »
δηλ το γεγονός οτι μέχρι στιγμής έχουν θαφτεί και ξεθαφτεί αρχαία άπειρες φορές στην ιστορία, δεν λέει τπτ.
Απλά δεν πρόκειται να ξανασυμβεί και το καλό μας το ιντερνετ στο οποίο ανήκουμε όλοι μας σαν καλή κοινότητα (και είμαστε καλά) θα φροντίσει για τα data μας ... ok...

Συγγνώμη panixgr, αλλά δεν απέδειξες απολύτως τίποτα, εκτός του ότι κάποια storage media είναι πλέον "obsolete". So what...?


ελα τωρα... μας διαβάζει κόσμος.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/18, 15:29 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #132 στις: 21/08/18, 15:46 »
Οπότε δεν θα υπάρχει ανάγκη για τον ιστορικό του μέλλοντος να ανακτήσει πληροφορίες από κάποιο ξεπερασμένο ή απαρχαιωμένο μέσο.
Ακριβώς.Το ξανάγραψα νομίζω, εδώ έχουμε την Οδύσσεια πχ, η οποία σώζεται από στόμα σε στόμα, την εποχή που δεν μπορούσε τίποτα να αποθηκευτεί.


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #133 στις: 21/08/18, 16:31 »
Συγνώμη....αλλά γιατί να χαθούν τα αρχεία και να "ανακαλυφθούν" σε χίλια (πχ) χρόνια;

Όπως είπε και ο Απόλλων, πλέον απλά μεταφέρονται από τη μια μορφή storage στην άλλη.

Αν δεν γίνει κάποια καταστροφή, όπως αναφέρθηκε, γιατί να υπάρξει ασυνέχεια στη διατήρηση και τη δυνατότητα ανάγνωσης των αρχείων;

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #134 στις: 21/08/18, 16:42 »
Οπότε δεν θα υπάρχει ανάγκη για τον ιστορικό του μέλλοντος να ανακτήσει πληροφορίες από κάποιο ξεπερασμένο ή απαρχαιωμένο μέσο.
Ακριβώς.Το ξανάγραψα νομίζω, εδώ έχουμε την Οδύσσεια πχ, η οποία σώζεται από στόμα σε στόμα, την εποχή που δεν μπορούσε τίποτα να αποθηκευτεί.


Αρα μπορει η οδησσεια που ξερουμε σημερα να μην εχει καμια σχεση με την.οριτζιναλ οδησσεια λογο του "βαλε σαλτσα να χει σασπενς"
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #135 στις: 21/08/18, 16:42 »
Αν δεν γίνει κάποια καταστροφή, όπως αναφέρθηκε, γιατί να υπάρξει ασυνέχεια στη διατήρηση και τη δυνατότητα ανάγνωσης των αρχείων;
Και καταστροφή να γίνει, πλυμμήρα, σεισμός, φωτιά, βόμβα, whatever, ποιος λέει ότι θα χαθούν τα δεδομένα με τα υπερσύγχρονα datacenters;
Εδώ έχουμε κατασκευάσει την υπέρτατη τράπεζα σπόρων...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #136 στις: 21/08/18, 16:43 »
Αρα μπορει η οδησσεια που ξερουμε σημερα να μην εχει καμια σχεση με την.οριτζιναλ οδησσεια λογο του "βαλε σαλτσα να χει σασπενς"


Είναι το μόνο σίγουρο. Κανείς δεν ξέρει κατά πόσο είναι το πραγματικό έργο, κι όχι με τις βελτιώσεις που έκανε ο κάθε ερμηνευτής και την μετέφερε στον επόμενο...


Βλέπεις, δεν είχαν κάνα USB stick τότε  ;D ;D ;D


Άσε που βαριόντουσαν να σκαλίζουν πέτρες, δεν ήξερε κι ο κόσμος να διαβάζει, οπότε χαμένος χρόνος ήτανε...
Ακόμα -ελλείψη αποδείξεων- δεν γνωρίζουμε ούτε καν αν ο Όμηρος ήταν πραγματικό πρόσωπο...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/18, 16:49 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #137 στις: 21/08/18, 16:49 »
Δηλαδή άντε και είχαμε καταστροφές, θεωρούμε ότι το 2500 δεν θα μπορούν να κάνουν αναπαραγωγή της σημερινής τεχνολογίας για να διαβάσουν αν θέλουν τα σημερινά δεδομένα; Όσα θα έχουν σωθεί δηλαδή.
Εκεί που θα έχουν φτάσει, μπορεί αν αγριοκοιτάξουν το στικάκι να πάει να κουμπώσει μόνο του και να τα ξεράσει όλα... ;D Εκτός αν συζητάμε για ολική καταστροφή, μηδενισμό και επανεκκίνηση, οπότε το 2500 μάλλον θα ψάχνουν πώς να μιλήσουν μεταξύ τους..

 
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/18, 16:51 από atav (φλουτσ) »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #138 στις: 21/08/18, 16:55 »
ελα τωρα... μας διαβάζει κόσμος.

Αυτό τώρα είναι επιχείρημα; Σιγά τον "κόσμο" που μάς διαβάζει έτσι κι αλλιώς... ::)

Τέλος πάντων, εγώ τουλάχιστον δεν προτίθεμαι να συνεχίσω τη συζήτηση για το αν η γνώση που έχουμε σήμερα είναι πιθανόν να διασωθεί για 500 ή 1000 χρόνια. Σίγουρα υπάρχουν επιχειρήματα και για τις δύο πλευρές, αν και στο μεγαλύτερο μέρος τείνω να συμφωνήσω με όσα ανέφερε ο vegos. Ας μην αναλωνόμαστε στα ίδια συνεχώς. Και το τι θα γίνει σε 1000 χρόνια από τώρα, δεν το ξέρουμε και ευτυχώς ή δυστυχώς δεν θα είμαστε εδώ για να το δούμε. Οπότε η όποια συζήτηση έχει καθαρά φιλολογικό χαρακτήρα.

Θα ήθελα όμως να κλείσω με κάτι άλλο που θεωρώ σημαντικό. Αυτό που διαβλέπω να είναι διαφορετικό από τον 20 αιώνα και μετά σε σύγκριση με το πιο μακρινό παρελθόν, είναι μια αυξημένη ευαισθησία και επιθυμία να εξασφαλιστεί η επιβίωση κάποιων δεδομένων (και όχι μόνο) για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Ίσως σε άνα βαθμό γιατί ξέρουμε πλέον πόσα πράγματα έχουν χαθεί για πάντα κατά τον ρού της Ιστορίας, κυρίως όμως γιατί ήταν ο αιώνας κατά τον οποίο ήρθαμε πολύ κοντά σε σενάρια ολικής καταστροφής, όπως παγκόσμιοι πόλεμοι, ψυχρός πόλεμος και πυρηνική απειλή, μόλυνση του περιβάλλοντος, υπερθέρμανση του πλανήτη, κλπ. Και ειδικά σε περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο, υπάρχει πρακτικό ενδιαφέρον να διατηρηθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι πόροι γνώσεων για όσους επιβιώσουν. Μια τέτοια νοοτροπία πιθανόν (λόγω διαφορετικών πολιτικών, κοινωνικών και θρησκευτικών συνθηκών) να μην υπήρχε πριν από 500 χρόνια και μάλλον ακόμα λιγότερο πριν από 2000 χρόνια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #139 στις: 21/08/18, 17:00 »
Αυτό που διαβλέπω να είναι διαφορετικό από τον 20 αιώνα και μετά σε σύγκριση με το πιο μακρινό παρελθόν, είναι μια αυξημένη ευαισθησία και επιθυμία να εξασφαλιστεί η επιβίωση κάποιων δεδομένων (και όχι μόνο) για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Ίσως σε άνα βαθμό γιατί ξέρουμε πλέον πόσα πράγματα έχουν χαθεί για πάντα κατά τον ρού της Ιστορίας
Αργήσαμε (ως πλανήτης) να καταλάβουμε ότι εμείς είμαστε οι περαστικοί από εδώ και για απειροελάχιστο χρόνο.Και τα προβλήματα που συναντήσαμε, θέλουμε να μην τα έχουν οι επόμενοι...
Ο τελικός σκοπός είναι να υπάρχει συνέχεια. Να μην ξανα-ανακαλύψει τον τροχό από την αρχή ο επόμενος και να υπάρχει βελτίωση/ανάπτυξη στο είδος μας μιας και προς το παρόν, μόνο εμείς μπορούμε να το κάνουμε αυτό απ' όσους ζούμε εδώ πάνω...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #140 στις: 21/08/18, 17:55 »
Και καταστροφή να γίνει, πλυμμήρα, σεισμός, φωτιά, βόμβα, whatever, ποιος λέει ότι θα χαθούν τα δεδομένα με τα υπερσύγχρονα datacenters;
Κανείς! Γι'αυτό απορώ από πού πηγάζει η συζήτηση!  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #141 στις: 21/08/18, 19:06 »
Ε φιλτατε σαλτς..ετσι ειναι τουτα δω τα πραγματα.
Λεει ενας μπασιστας κατι,και οι κιθαριστες σκοτωνεστε.
Γιατι αν εισασταν πολιτισμενοι και μορφομενοι (σαν εμενα πχ που φαινετε απο τον τροπο που γραφω) θα παιζατε μπασο :P :P
Μπαααασσσσσaaaaawwwww

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #142 στις: 21/08/18, 19:50 »
Αν σου πω πως παίξαμε μπάσο για μία σεβαστή περίοδο αλλά παραμείναμε στην κιθάρα τί θα πεις?  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #143 στις: 21/08/18, 19:55 »
Οτι ψευδεσε ασυστολα.
Once you play bass,you never touch a guitar
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #144 στις: 21/08/18, 20:03 »
Ε τι να πω...ήταν και μαύρο το μπάσο...

Παρ'όλ'αυτά...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #145 στις: 21/08/18, 20:16 »
Βραζιλη,μπαν τον χοτ σοσ τωρα.
Καποιοι τετοιοι μας χαλαν την πιατσα  :P :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #146 στις: 21/08/18, 21:20 »
Αν σου πω πως παίξαμε μπάσο για μία σεβαστή περίοδο αλλά παραμείναμε στην κιθάρα τί θα πεις?  ;D
Μητσου, μπορει να του επεσε βαρυ το τενσιον των χορδων. Ξερεις αυτοι οι κιθαρίστες εχουν κατι κρινοδαχτυλα....
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #147 στις: 21/08/18, 23:43 »
Ασε και παρηγκηλα τα καινουργια κουρδιστιρια της χιπσοτ..



Αλλα μιας και το φερε η κουβεντα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #148 στις: 22/08/18, 06:49 »
Χαχαχαχαχαχα Θα αντέξουν λες;  ;D
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #149 στις: 22/08/18, 07:04 »
Ετσι θελω να ελπιζω
The μπασό is the law