Αποστολέας Θέμα: ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ!  (Αναγνώστηκε 4035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ!
« στις: 18/03/08, 22:40 »
καλησπερα σε ολους.καταρχην ειμαι νεος στο kithara αλλα κιθαρα παιζω καιρο.διαβαζω διαφορες ερωτησεις που εχουν γινει για το θεμα της αγορας ενισχυτη και ομολογω οτι παροτι ειχα στα υποψην να αγορασω την κεφαλη peavey valve king +την καμπινα 412 slant τωρα το σκεφτομαι.λοιπον για να μπω στο θεμα.θα ηθελα να μαθω απο οσους ειτε εχουν παιξει με τον peavey ειτε τον εχουν τα εξης:
 1.τι βαθμο βαζετε με αριστα το 10.(στην κατηγορια του εννοειται)
 2.θα εχει αποδοση ποιοτητας ηχου εαν παιζω με λιγη ενταση?
 3.ειναι πολλα τα watts? (δεν με ενδιαφερουν τα live  προς το παρον θα παιζω σπιτι αλλα σε λιγο καιρο θα φτιαξω ενα στουντιο και δεν θα ηθελα να κανω παλι αλλη αγορα)
 4.παρακαλω δωστε μου τις προτασεις σας οσοι γνωριζουν.
 εχω μια esp ltd kh203 και το metal zone, και μου αρεσει να παιζω οτι μου καθεται καλα στο αυτι.(σχεδον ολα τα ειδη μουσικης εκτος απο death ,black . τα λεφτα που διαθετω ειναι τοσα αρκει να μην μετανιωσω την αγορα.(ας πουμε 700 ευρω για να βοηθησω τις απαντησεις σας. ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ!
« Απάντηση #1 στις: 19/03/08, 20:29 »
με προβληματιζει οτι κανεις δεν εχει απαντησει .δεν υπαρχει αποψη γι αυτον τον ενισχυτη? εστω καποιος απο τους καλους κιθαριστες του site αν μπορουσε να με βοηθησει.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ!
« Απάντηση #2 στις: 21/03/08, 02:26 »
Βασικά, αν δε σε ενδιαφέρουν και τα live και παίζεις (προς το παρόν) στο σπίτι, υπερβολή δεν είναι να πάρεις καμπίνα με 4 ηχεία? Ακόμα και για lives δηλαδή και για στούντιο μην νομίζεις ότι είναι απαραίτητη ::)

Τον Valve King ΔΕΝ τον έχω ακούσει, έχω ακούσει όμως άπειρο κράξιμο γι αυτόν..δε ξέρω,σκέψου το

Δεν δοκιμάζεις τον Classic της Peavey που είναι φοβερός και βγαίνει και σε μορφή κεφαλής αν θέλεις???
Και γενικά,οι λαμπάτοι, ΔΕΝ αποδίδουν καλά σε χαμηλές εντάσεις,ειδικά αυτοί που έχουν πολλά βατ..Υπάρχει λύση βέβαια αλλά να υπολογίσεις κανα 300αρι εξτρα για attenuator :-\

Ασχετο:ο τίτλος "λιγο πιο καθαρά" που κολλάει?
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ!
« Απάντηση #3 στις: 21/03/08, 16:59 »
Όπως λέει και ο Rory η λάμπα αν δεν ακουστεί δεν έχει αξία. Έχω παίξει με Pavey με τον 512 και μ'άρεσε σχετικά. Αν θες καλά καθαρά πάρε Fender ή Vox

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ!
« Απάντηση #4 στις: 21/03/08, 17:07 »
καταρχην ευχαριστω GALLAGHER για τις συμβουλες σου .αν ασχοληθεις λιγο και κοιταξεις τις συζητησεις σε ολο το site θα διαπιστωσεις οτι οι μισοι λενε οτι ειναι πολυ καλος ενισχυτης και οι υπολοιποι τον θαβουν.γι αυτο τον λογο ο τιτλος ΄΄λιγο πιο καθαρα΄΄.εννοω οτι οταν καποιος δεν του αρεσει κατι να τεκμηριωνει την αποψη του για να μπορουμε να βγαζουμε καποιο συμπερασμα. τον classic ο εχω στα υποψην.με τι καμπινα θα προτεινες τον classic?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ!
« Απάντηση #5 στις: 21/03/08, 18:24 »
Εξαρτατε απο το ειδος που θελεις να παιξεις και απο τα αυτια του καθενα, γι'αυτο και βλεπεις διαφορετικες αποψεις, και εγω π.χ σε καποιον τον ειχα προτεινει ενω καποιον αλλο τον ειχα αποτρεψει απο την αγορα του γιατι δεν ταιριαζε στις αναγκες του. Τωρα απο κειμενο δεν γινεται να κανεις περιγραφη ενισχυτη, καλυτερα να βγεις μια βολτα να τον ακουσεις, η βρες ηχους στο νετ.
Παντως υπαρχουν και λαμπατοι με πολλα βατ που ακουγονται καλα χαμηλα, το μυστικο ειναι στην προσεγμενη προενισχυση, οι βινταζ σχεδιασεις συνηθως θελουν ενταση.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ!
« Απάντηση #6 στις: 23/03/08, 20:09 »
let me know...οκ, δε κατάλαβα πριν....Βασικά μιλάω κυρίως για κριτικές εκτός κιθάρα.τζιαρ για τον valveking.μην σε επηρρεάζει φυσικά αυτό,απλά λογικά κάποιο λάκο θα χει η φάβα(τόσα βατ σε τόσα λεφτά)

Όσο για καμπίνα,σκέψου πρώτα απ'όλα πόσα μεγάφωνα θέλεις να έχει η καμπίνα
Εγώ ας πούμε, που μένω σε πολυκατοικία,αλλά δεν παίζει πρόβλημα με τους γείτονες και παίζω μάλλον δυνατά, το πολυυύ να έπαιρνα 2x12(μάλλον 1χ12 θα παιρνα δλδ)...Η τεσσάρα είναι μάλλον υπερβολική,αν σκεφτείς ότι σε διάφορα λαιβ ή πρόβες θα κουβαλάς μόνο την κεφαλή σου και θα χρησιμοποιείς καμπίνες που υπάρχουν εκεί :)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ!
« Απάντηση #7 στις: 25/03/08, 21:51 »
Τα βατ δεν εχουν να κανουν ουτε με την ποιοτητα του ηχου ουτε με την τιμη, υπαρχουν ενισχυτες 15 βετ που κανουν 2000 ευρω... Οι συγκεκριμενοι ειναι φτιαγμενοι στην κινα με φθηνα υλικα και εργατικα. Οποτε δεν παιρνεις το καλυτερο μηχανημα, αλλα περνεις κατι πολυ καλο για τα λευτα σου, και το σημα της Πιβι ειναι σαν 50% εγγυηση οτι οι λαμπες δεν θα γινουν πυροτεχνηματα (γιατι ακομα και σε γνωστες μαρκες οι ελεγχοι ποιοτητας στην Κινα δεν ειναι και τοσο σχολαστικοι...).
Οποτε το θεμα ειναι αν σε καλυπτει ο ηχος του, και αν καλυπτει τις αναγκες σου
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/03, 00:55
από Pontifikas
2 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/04, 18:24
από Riverson
8 Απαντήσεις
3122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 19:06
από Ommadawn
2 Απαντήσεις
1882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/06, 17:15
από DEROS
21 Απαντήσεις
6653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/08, 17:15
από Ibanezακιας
13 Απαντήσεις
4958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 17:31
από Jezus
4 Απαντήσεις
3235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 16:56
από Sbiblerubleb
2 Απαντήσεις
3218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 12:47
από Bάγια
31 Απαντήσεις
9509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/10, 14:01
από tech21man
0 Απαντήσεις
2635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/19, 20:09
από Dagoth