Αποστολέας Θέμα: Στης Βαβυλώνας τα στενά  (Αναγνώστηκε 4455 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
Στης Βαβυλώνας τα στενά
« στις: 11/12/09, 17:53 »
Στης Βαβυλώνας τα στενά ακροβατώ
λουσμένη σ’ ένα ποταμό της Ωγυγίας
με αλυσοδένεις, μα με τ’ όνειρο λυτό
και με προικίζεις με το Δέρας της Φρυγίας

Ύστερα λες πως το κορμί μου θα πουλάς
για δυό νυχτιές σε ανατολίτικα παζάρια
κι άλλες δυό νύχτες με καημό θα με φιλάς
που μ’ έχεις χάσει μ’ ένα ασό-δυο στα ζάρια

Στης Ανδρομέδας τ’ αχανή ισορροπώ
θα ‘σαι αιώνες μοναχός, και μακριά μου
θα ζωγραφίζω σ’ ένα τέμπλο «σ’ αγαπώ»
σε άγιους ναούς , και με μπογιές τα δάκρυά μου

Κι ενώ θα σμίγω τα ..Προτού…με τα…Μετά…
με λιτανείες να σε ψάχνω κι ικεσίες,
για μιάς αγάπης θα με σφάζεις «ομερτά»
και θα εξαγνίζεσαι στον Δία με θυσίες

Σφιχτοδεμένη στων Σειρήνων τον ιστό,
ή καβαλάρισσα στου έρωτα τους ίππους,
στης Βαβυλώνας τα ποτάμια θα λουστώ
στους κρεμαστούς της –που χαθήκανε- τους κήπους

Κι εσύ θα λες: «στην αγκαλιά σου εγώ μεθώ
στον έρωτά μας δεν μπορώ να κάνω …κράτει…
κι ας είσαι οβίδα μες στου Τίγρη το βυθό
κι ας είσαι σφαίρα φονική μες στον Ευφράτη"

                     10.12.09


Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #1 στις: 11/12/09, 22:45 »
Εξαιρετικής ποιητικής ομορφιάς έργο.
Μ’ αρέσει να περνάω διαβάζοντας σε από περάσματα και μονοπάτια αρχαία, τα χρησιμοποιώ κι’ εγώ πολλές φορές, ονειρεύομαι τις νύχτες περνώντας σε εποχές αλλοτινές του άγνωστου κόσμου μας.

Θηλυκό γένος; 

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #2 στις: 12/12/09, 00:11 »
εγω πλαι το βρισκω υπερβολικο....πολυ βαρυ , επαναλαμβανομενοι ρυθμοι και κλισε εκφρασεις χωρις συναισθημα για ενα κατα τα αλλα αισθηματικο ποιημα... νομιζω οτι πρεπει να επικεντρωνεις περισσοτερο στην ουσια του ποιηματος...δηλαδη να του δινεις βαθος και οχι απλα να το απλωνεις επιφανειακα  με φορτωμενες εκφρασεις...

και επιδη συχνα εχω κανει λογο για το τι πρεπει να προσεχουμε πιο πολυ την ομοιοκαταληξια ή την ουσια νομιζω οτι το ποιημα σου ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα... δηδλαδη χασαμε εντελως την ουσια στο βωμο της ριμας...και καταληξαμε στο να εχουμε μια εκθεση επαναλαμβανομενων στροφων χλιαρων και χωρις νοημα..

τελως παντων ειναι κατι παραπανο απο φανερο οτι εισαι δυνατος στην ομοιοκαταληξια...απο εκει και περα πρεπει νομιζω να δωσεις λιγο περισσοτερο σημασια στην ουσια...και νομιζω οτι αν χρειαστει καλυτερα να θυσιασεις την ομοικαταληξια παρα την ουσια... επισης να δοσεις λιγο περισσοτερη σημασια στο εξης..καθε τι που γραφει καποιος σε ενα ποιημα νομιζω θα πρεπει να εχει εναν λογο να γραφτει..αισθητικο , νοξματικο συναισθηματικο... να εχει εναν λογο..το να γραφεις ασκοπα στιχους δεν ειναι κατι ωραιο...

ελπιζω να το δεις σαν ειλικρινη (αν και ανορθογραφη ) κριτικη και να μη μου θυμωσεις...


Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #3 στις: 12/12/09, 09:56 »
Φίλε μου Γιάννη σ’ευχαριστώ για την επίσκεψη και το σχόλιο
Και καταλαβαίνω αυτό που λες, ότι γράφοντας κάτι
 ο νους του γράφοντος περιδιαβαίνει  τόπους , χώρους, χρόνους , χωρίς περιορισμό, σμίγοντας το γραπτό με μέρος της κοσμοθεωρίας του ….
Πάντως η απουσία σου θα μου επιτρέψεις να πω, είναι ΑΙΣΘΗΤΗ!!!!!!!!
(ναι!γένος θηλυκό…φαίνεται άλλωστε…)

Φίλε rakenditos
Σ’ ευχαριστώ για την επίσκεψη σου
Το σχόλιό σου το εκλαμβάνω κατά κάποιο τρόπο σαν …ύβρη; ατόπημα;….
δεν θα αντιπαρατεθώ όμως γιατί έχω επιλέξει την ήπιων τόνων
διαλογική συζήτηση με αποφυγή εκφράσεων όπως:
 α)……επαναλαμβανομενοι ρυθμοι και κλισε εκφρασεις χωρις συναισθημα ……..
β)...και καταληξαμε στο να εχουμε μια εκθεση επαναλαμβανομενων στροφων χλιαρων και χωρις νοημα..
γ)..το να γραφεις ασκοπα στιχους δεν ειναι κατι ωραιο...

Δύο λόγια και κλίνω:
Το πιο πάνω ποίημα που μιλά για έναν απελπισμένο έρωτα μιας κοπέλας σε ένα
ιστορικό μα πολυβασανισμένο τόπο και λαό, δεν έχει καμιά ουσία; είναι άσκοπο;

Όπως και να ‘χει,
επειδή πολλά ποιήματά σου διάβασα …και αρκετά μου αρέσουν πολύ…
βλέπω να υπάρχει μια διαφορετική προσέγγιση  και αυτό βέβαια το θεωρώ υγεία.....

Ίσως όμως  να πρέπει να αραιώσω κάποιες καταθέσεις….άσκοπων  στίχων μου,
γιατί πραγματικά αν καταντούν και βαρετοί όπως προείπες, δεν υπάρχει και νόημα να τους εκθέτω....

Να είσαι πάντα καλά, και να περάσεις όμορφα τις γιορτές

ivikos



Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #4 στις: 12/12/09, 12:51 »
Οχι.Στραβα το πηρες.

Εμενα δε μου αρεσει να καθομαστε εδω μεσα και να σχολιαζουμε μονο και μονο για να λεμε ο ενας στον αλλο "τι ωραια που τα λες"

το θεωρω πολυ ευγενικο καποιος να κανει κριτικη σε ενα ποιημα.. αλλα πραγματικη κριτικη...και ισως ενας απο τους λογους για τους οποιους εχει πεσει τοσο η κινηση εδω ειναι καποιοι να βαρεθηκαν αυτη την σταση μας.

και εγω εχω διαβασει πολλα ποιηματα σου καποια απο τα οποια μου αρεσαν πολυ αλλα αυτο δε σημαινει πως αν διαφωνησω σε κατι δε θα τω πω..

σου ζηρω συγνωμη για τον τροπο μου που ηταν οπως παντα αξεστος αλλα...

"Ύστερα λες πως το κορμί μου θα πουλάς
για δυό νυχτιές σε ανατολίτικα παζάρια
κι άλλες δυό νύχτες με καημό θα με φιλάς
που μ’ έχεις χάσει μ’ ένα ασό-δυο στα ζάρια"

πες μου ειλικρινα η εικονα αυτη δεν ειναι κλισε? το να "πουλας σε ανατολιτικα παζαρια" και το να "με χανεις στα ζαρια" θεωρω οτι ειναι παρα πολυ κοινες εικονες που εχουν χρησιμοποιηθει παρα μα παρα πολυ...εσι δεν ειναι?

το να "ζωγραφιζω με μπογιες τα δακρυα μου"? ποσες φορες εχεις διαβασει κατι αναλογο?

μετα..

"Κι ενώ θα σμίγω τα ..Προτού…με τα…Μετά…
με λιτανείες να σε ψάχνω κι ικεσίες,
για μιάς αγάπης θα με σφάζεις «ομερτά»
και θα εξαγνίζεσαι στον Δία με θυσίες"

εδω η λεξη ομερτα δεν εχει κανενα λογο ύπαρξης. Δηλαδη καταλαβαινω οτι κανει ριμα αλλα πραγματικα θεωρω οτι ειναι τοσο ασυνδετη νοηματικα που με ξενιζει. Οπως επισης δε βλεπω πως μπορεις να ψαχνεις καποιον με λιτανειες...

"και θα εξαγνίζεσαι στον Δία με θυσίες" αυτο παλι? τι προσφερει στο ποιημα αυτος ο στιχος? και δεν νομιζω να ειναι τοσο ομορφο και σαν εικονα που να μην μπορει να σταθει το ποιημα χωρις αυτον...

η στροφη

"Σφιχτοδεμένη στων Σειρήνων τον ιστό,
ή καβαλάρισσα στου έρωτα τους ίππους,
στης Βαβυλώνας τα ποτάμια θα λουστώ
στους κρεμαστούς της –που χαθήκανε- τους κήπους"

δεν προσφερει κατι στο ποιημα σου ουτε καν αισθητικα. Ενω σαν εικονα θα μπορουσε να ειναι και ωραια χρησιμοποιεις αυτο το μοτιβο σε ολο το ποιημα . Οταν χρησιμοποιεις συνεχεια κατι στην πραγματικοτητα το αποδυναμωνεις. Δηλαδη αν ηθελες να αναφερθεις σε άλλες εποχες κτλ θα ηταν πολυ πιο δυνατο αν το εκανες μια μονο φορα μεσα στο ποιημα παρα αν το κανες 2-3 φορες σε καθε στροφη...Αυτο το θεωρω χρησιμο σχολιο και δεν αξιζει να θυμωνεις για αυτο...

με λιγα λογια στο ποιημα σου εδωσες ενα χαρακτηριστικο...προσπαθησες να δωσεις ενα χαρακτηρα κανοντας συνεχεις αναφορες στο παρελθον... ομως σου ξεφυγε και ετσι το ποιημα εχασε την ουσια του (τον ερωτα της κοπελας , εγω δε διαβασα ουτε εναν πραγματικα δυνατο ερωτικο στιχο)
και γεμισε απο χλιαρες και κοινοτοπες αναφορες στο παρελθον και συνδετικους στιχους πολλοι απο τους οποιους δεν βγαζουν νοημα... αν κανω λαθος μπορεις να μου πεις που δε τα λεω καλα...δεν ειναι αναγκη να τσαντιζεσαι...

Και κατι ακομα...θεωρω πως ολη η προσεγγιση σου ειναι λαθος...

"Το πιο πάνω ποίημα που μιλά για έναν απελπισμένο έρωτα μιας κοπέλας σε ένα
ιστορικό μα πολυβασανισμένο τόπο και λαό, δεν έχει καμιά ουσία; είναι άσκοπο"?

για εμενα ναι..αυτο ειναι υποκειμενικο αλλα δε βλεπω πως δενει το ενα με το αλλο...αλλα ακομα και αν δεν ειναι ετσι..προβληματισου πανω στο εξης

α) αν απεδωσες ικανοποιητικα τον απελπισμενο αυτον ερωτα.
β)αν εκανες τις σωστες αναφορες..γιατι οι μισες αφορουν αλλους τοπους και αλλους λαους

ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #5 στις: 12/12/09, 13:05 »
α! και κατι αλλο!! οταν λεω οτι καποιος γραφει ασκοπα ΔΕΝ λεω οτι κακως ανεβασε ενα ποιημα η τιποτα τετοιο.. απλως λεω οτι γραφει ασκοπα μεσα στο ποιημα...δηλαδη καλυτερα ενα ποιημα να εχει μονο δυο στροφες παρα 10 και στις 8 απλως να δινονται εικονες που δεν προσθετουν τιποτα... αυτο εννοω κανοντας λογο για ασκοπη γραφη..της 8 στροφες και οχι ολοκληρο το ποιημα... αυτο μας ελειπε κιολας να σου ελεγα οτι γραφεις ασκοπα!!!


και για να μην νομιζεις οτι εχω κακες ποθεσεις σε παραπεμπω στο "VICTORIAN GLORY" οπου εγω απο μονος μου αμφιβαλω για το αν εχει νοημα μια στροφη και αν πρεπει να την αφησω η να την βγαλω... δηλαδη την κριτικη περι ασκοπης γραφης την εκανα στον εαυτο μου πριν την κανω σε εσενα...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/09, 13:13 από rakenditos »

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #6 στις: 12/12/09, 16:01 »
α)Η αντίθεση: την  πουλά…..
ο καημός που την έπαιξε την έχασε……
που απελπισμένος την φιλά  είναι κλισέ;
----------------------------------------------
β)Δεν έχει υπάρξει «ομερτά» για την αγάπη;

Εδώ γίνονται λιτανείες για βροχή…για ξηρασία…
ποιος απαγορεύει λιτανεία για έναν απελπισμένο έρωτα;

Ο εξαγνισμός στους θεούς και μάλιστα στον κορυφαίο αυτών(ΔΙΑ)
είναι κάτι το άγνωστο;
Η ζούμε σε κοινωνία που η επίκληση των Θεών θεωρείτε ξεπερασμένο;
--------------------------------------------------------------------
γ)Η εικόνα παρμένη από το πέρασμα των Σειρήνων…
είτε σαν  Αμαζόνα στου έρωτα τους ίππους….
με σύνδεσμο στους χαμένους πλέον σήμερα
«κρεμαστούς κύκλους της Βαβυλώνας», 
μετά το απεχθές: ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ του πλανητάρχη,
τι εμποδίζει να συνυπάρχει το χθες με το σήμερα;
---------------------------------------------------------------

γ)Ίσως νόημα δεν βγαίνει σε εκείνους που στέκονται «εξ’ αρχής αρνητικοί……..»….
ο λόγος; «Πιθανόν» ΑΓΝΩΣΤΟΣ…..


Αν αποδόθηκε σωστά ή όχι το κρίνουν οι αναγνώστες…

Με βάση την δική σου κριτική ματιά: ΟΧΙ…
και μάλιστα εδόθη ένα είδος: ΑΧΤΑΡΜΑ

ίσως με βάση κάποιου άλλου: Σωστά….

Τι να πω;……………………..

----------------------------------------
δ)Α! και δεν τσαντίζομαι,
απλά έπρεπε να δώσω μία απάντηση…
αλλά νομίζω ξεπέρασα τα όρια….
και ειλικρινά δεν θέλω να επανέλθω…
Για μένα θεωρείτε λήξαν

Να ‘σαι καλά φίλε μου   


Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #7 στις: 12/12/09, 17:28 »
Κατσε φιλε μου μισο λεπτο... δεν απαντησες σε κατι... ειπες πως το ποιημα γραφτηκε


"Το πιο πάνω ποίημα που μιλά για έναν απελπισμένο έρωτα μιας κοπέλας σε ένα
ιστορικό μα πολυβασανισμένο τόπο και λαό, δεν έχει καμιά ουσία; είναι άσκοπο"

και εγω σου ειπα οτι οι αναφορες που κανεις δεν εχουν σχεση με τον ελληνικο λαο

αρα κατι πηγε λαθος..αυτο δε σε προβληματιζει?

α) ναι ειναι πολυ κλισε ψεματα να σου πω?

β) ομερτα σημαινει "νομος σιωπης" και δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις ομερτα για την αγαπη..περα απο το οτι σαν επιλογη λεξης ειναι λαθος γιατι παραπεμπει αμεσα σε κατι που δεν εχει σχεση με την ελλαδα (κατι που ειναι αντιθετο με τον σκοπο του ποιηματος οπως εσυ τον προυσιασες πιιο πανω)

και τι σχέση έχει ολο αυτο , με την επικλησση στους θεους?? τι σχεση εχει η κοινωνια που που επικαλειται τους θεους με τον απελπισμενο ερωτα???

γ)ολα αυτα που λες που κολλανε με τον απελπισμενο ερωτα?

και επειδη πολλα υπονοουμενα αφηνεις να σου για τριτη φορα

ο σκοπος του ποιηματος σου ηταν


"Το πιο πάνω ποίημα που μιλά για έναν απελπισμένο έρωτα μιας κοπέλας σε ένα
ιστορικό μα πολυβασανισμένο τόπο και λαό"

και αναφερεις

α)την βαβυλωνα = καμια σχεση με αυτον τον τοπο και λαο
β)την ογυγια = εχει σχεση
γ)την φρυγια = ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμια σχεση
δ)ανατολικα παζαρια = καμια σχεση
ε)ομερτα = καμιαι σχεση
στ)τον τιγρη = καμια σχεση
ζ)τον εφρατη = καμια σχεση

(εκτος και αν αναφερεσαι στην εκστρατεια του Μ.Αλεξανδρου αλλα τωρα που κολλαει ο απελπισμενος ερωτας με την εκστρατεια του Μ. Αλεξανδρου μονο εσυ ξερεις!!!ουτε σαν αστειο δεν στεκει..)

Λοιπον σε ενα ποιημα οπου οπως εσυ ειπες αναφερεται σε εναν συγκεκριμενο λαο , χρησιμοποιεις εφτα αναφορες  οι εξι απο τις οποιες δεν εχουν καμια σχεση με τον λαο στον οποιο αναφερεσαι (!!) δε σου δειχνει κατι εσενα? οτι εχασες την μπαλα γραφοντας??

και οτι τωρα προκειμενου να τα μαζεψεις λες ακομα πιο θολα πραγματα για βγαλεις ενα νοημα?

εμενα αυτα

"Ο εξαγνισμός στους θεούς και μάλιστα στον κορυφαίο αυτών(ΔΙΑ)
είναι κάτι το άγνωστο;
Η ζούμε σε κοινωνία που η επίκληση των Θεών θεωρείτε ξεπερασμένο;"

"γ)Η εικόνα παρμένη από το πέρασμα των Σειρήνων…
είτε σαν  Αμαζόνα στου έρωτα τους ίππους….
με σύνδεσμο στους χαμένους πλέον σήμερα
«κρεμαστούς κύκλους της Βαβυλώνας»,
μετά το απεχθές: ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ του πλανητάρχη,
τι εμποδίζει να συνυπάρχει το χθες με το σήμερα;"

πιστεψε με μονο αχταρμα μου θυμιζουν...

Λοιπον για να τελειωνουμε εμενα αυτη ειναι η αποψη μου...μπορει να κανω λαθος..ΑΛΛΑ

η απαραδεκτη σταση που κρατας απεναντι στν κριτικη να σε προβληματισει...

στην πρωτη σου απαντηση χρησιμοποιεις την λεξη "υβρις".

υβρις φιλε μου ειναι η προσβολη των θειων...θεωρεις το ποιημα αυτο λοιπον θεικο ωστε οποιος τολμησει να εχει αντιθετη αποψη να τυχει τετοιας αντιμετωπισης?

συνεχισες να απαντας σε αυτο το υφος αρνουμενος πεισματικα να δεχτεις την κρτικη... γιατι δεν προσπαθησες απλα  να μου εξηγησεις αλλα αφηνες συνεχως υπονοουμενα εναντιων μου... αυτο λεει πολλα για τον τροπο με τον οποιο αντιλαμβανεσαι την "ποιηση"... λοιπον ισως κακως να ασχοληθηκα...

δεν ειναι αλλωστε η πρωτη φορα που ξενερωνω με το πως αντιδρανε οι "ποιητες" εδω μεσα...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/09, 17:32 από rakenditos »

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #8 στις: 12/12/09, 18:28 »
3 σημεία  και STOP…

α)Άνοιξε αν θέλεις κάποιο βιβλίο Ιστορίας …Γεωγραφίας…λεξικό…Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις που πέφτει η Βαβυλώνα…
β)τίτλους: «ποιητές» , σου τους απονέμω, και αν θέλεις σε υπερθετικό βαθμό…αλάργα από μένα....
γ)είναι απαραίτητο να ασχολείσαι με τον κάθε μου ΑΧΤΑΡΜΑ;
προσπέρασέ το φίλε μου κάθε φορά που συναντάς τέτοιο πράγμα
να μη «ξενερώνεις» κιόλας!!!!!!

Καλά να περνάς!!!!!!!!!!!


Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #9 στις: 12/12/09, 19:22 »
Ποιητής…
Ξέρει το χθες, πλάθει το σήμερα, μαντεύει το αύριο.
Το μελάνι του ζωγραφίζει το πιο όμορφο όνειρο φυσικής τελείωσης.
Είναι μέσα σ’ όλες τις μορφές του έρωτα, της τρέλας, του πόνου.
Διυλίζει τη σκέψη του, ακουμπά το αόρατο.
Προσεύχεται στον άγραφο στίχο της δικής του προσευχής.

Γράφει για το γνωστό το άγνωστο. Είναι ελεύθερος.

Τα παραπάνω είναι λόγια ποιητών, μεγάλων.
Εμείς εδώ μπορούμε να σχολιάζουμε τα γραπτά των άλλων με τα δικά μας μέτρα, τις δικές μας γνώσεις, αν δηλαδή ξαπλωμένος στο κρεβάτι κοιτάζω το ταβάνι και γράφω πως θέλει βάψιμο, εγώ αυτό το θεωρώ ποίηση… Αν ο άλλος γράφει για θαλασσινές πηγές,...είναι λάθος, γιατί μάλλον από άγνοια έτσι πιστεύω.

Και μια και είπες δυο σωστές κουβέντες rakendite , να πω κι’ εγώ πως πράγματι παρατηρείται μια αραίωση τελευταία. Ορισμένα μέλη συνεχίζουν να γράφουν ακαταλαβίστικα, κορακίστικα, ανορθόγραφα. Σχολιάζουν και καμιά φορά την ποίηση με κοτσάνες, πως λοιπόν να μην πέσει η κίνηση όπως λες; 


Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #10 στις: 12/12/09, 19:57 »
στον ivikos οτι ειχα να πω το ειπα..το γεγονος οτι δεν εχει μαθει να δεχεται την κριτικη ειναι δικο του προβλημα οχι δικο μου..

kuiper ομως επειδη εμενα τα υπονοουμενα δεν μου αρεσουν θελω μια αντρικια απαντηση.

γραφεις

"... Ορισμένα μέλη συνεχίζουν να γράφουν ακαταλαβίστικα, κορακίστικα, ανορθόγραφα. Σχολιάζουν και καμιά φορά την ποίηση με κοτσάνες, πως λοιπόν να μην πέσει η κίνηση όπως λες;  .."

δε θα το εκανα θεμα αλλα σε ρωταω επειδη εισαι συντονιστης.

Για εμενα μιλας?

Αν οχι ζητα μου συγνωμη
Αν ναι επειδη ακριβως δεν εισαι ενα απλο μελος εδω αλλα ενας συντονιστης απο την στιγμη που με θεωρεις υπευθυνο για το χαλι της σελιδας δεν εχω παρα να σεβαστω την αποψη σου και να την κανω για αλλες παραλιες αφηνοντας σε με τον iviko  ;)

Λοιπον για πες... μου ζητας να την κανω , ή απλως ειπες μια βλακεια και τωρα πρεπει να μου ζητησεις συγνωμη?;


Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #11 στις: 12/12/09, 21:51 »

Όπως θα έχεις φαντάζομαι διαβάσει κατά την εγγραφή σου, μα και με τις κατά καιρούς οδηγίες ο συντονιστής δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει τις όποιες εξηγήσεις για οτιδήποτε εμπίπτει στην αρμοδιότητα του. (Συντονισμός, νουθεσίες, παρατηρήσεις διαγραφές κ.λ.π.)
Για ποιο λόγω rakendite να σου ζητήσω συγνώμη;  Μου έδωσες την ευκαιρία να αναφερθώ γενικότερα, πληθυντικό χρησιμοποίησα αν πρόσεξες και το εννοούσα.
Παρακαλώ αναφορές και σχολιασμοί, μόνο για το συγκεκριμένο ποίημα, για οτιδήποτε άλλο μόνο με Π.Μ.


Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #12 στις: 23/12/09, 09:45 »
Κι εγώ δεν καταλαβαίνω πολλές φορές τι εννοεί ο ρακένδυτος στα ποιήματα του, αλλά αυτό δε με ενόχλησε ούτε με αποθάρρυνε ποτέ από το να αναρτήσω ένα δικό μου ποίημα ή να σχολιάσω κάποιο άλλο. Αντίθετα, σχόλια του τύπου "είσαι μεγάλος ποιητής" , "τιμή μου που σε διάβασα" και λοιπά συναφή με ξενερώνουν απίστευτα, όχι από ζήλια αλλά γιατί δεν έχει κανένα νόημα να τα πεις στον άλλο. Απλώς του φουσκώνεις τα μυαλά. Αν πάτε σε έναν εκδότη να δημοσιεύσετε μια συλλογή πιστεύετε θα κάνει τέτοιου τύπου σχόλια ή σχόλια σαν αυτά του ρακένδυτου και πιο δηκτικά ακόμη ; Εμένα ο ρακένδυτος μου έκανε κριτική στο πρωτο ποίημα που ανέβασα, το οποίο ήταν ουσιαστικά μια απομίμηση δημοτικού τραγουδιού, και ήταν ο μόνος που διαφώνησε με την αισθητική αυτή (μαζί με ένα έμμεσο σχόλιο από τον Anemos), ενώ οι υπόλοιποι μου απένειμαν συγχαρητήρια. Ναι μου την έσπασε τότε γιατί είχα παιδευτεί να γράψω εκείνο το ποίημα όπως ήθελα και γούσταρα να ακούω μόνο μπράβο. E, δύο χρόνια μετά βρήκα αυτή τη διαφωνία πολύ πιο χρήσιμη από όλα τα μπράβο που έχω ακούσει εδώ.

Η όλη προσέγγιση του ivikos ήταν λάθος στη σκληρή αλλά δίκαιη κριτική του ρακένδυτου. Τι πάει να πει
Παράθεση
Το σχόλιό σου το εκλαμβάνω κατά κάποιο τρόπο σαν …ύβρη; ατόπημα;….

Προσωπικά μιλώντας, δεν υπάρχει ούτε ένα σημείο που να διαφωνώ με την κριτική του ρακένδυτου. Αλλά ακόμη και άστοχη να ήταν, είναι τεκμηριωμένη η κριτική του με συγκεκριμένα σημεία από το ποίημα. Το έχω ξαναπεί, πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσγειωμένοι, υπάρχει λόγος που ο περισσότερος κόσμος στην έννοια "ποιητής" έχει αντιστοιχίσει έναν γραφικό που φοράει φουλάρι και καπνίζει πίπες.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #13 στις: 26/12/09, 14:22 »
Στον παρόντα πίνακα του φόρουμ επιτρέπονται τα σχόλια, για να μπορείτε να έχετε την ανταπόκριση του κοινού, και να βελτιώνεστε. Όλες οι καλοπροαίρετες κριτικές, είτε θετικές είτε αρνητικές, και ιδίως αυτές που έχουν περιεχόμενο, θα πρέπει να είναι καλοδεχούμενες. Οι κακοπροαίρετες θα διαγράφονται.
Επειδή όμως κάποια μηνύματα είναι - ή έστω θεωρείται από κάποιους αναγνώστες ότι είναι - στα όρια της καλής με την κακή προαίρεση, ας είστε λίγο πιο προσεκτικοί στο πως γράφετε.

Μόνο αυτά ήθελα να πω, γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος, και παρακαλώ να μην συνεχιστεί τέτοια συζήτηση εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Στης Βαβυλώνας τα στενά
« Απάντηση #14 στις: 29/12/09, 00:36 »
Που τον βρίσκεις τόσο οίστρο; Μπορείς να μου πεις; Απλά, πανέμορφο! Να είσαι καλά πατριωτάκη μου που μας ομορφαίνεις τα χειμωνιάτικα βράδια.

Καλό ξημέρωμα!
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
9056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 13:53
από dshakes
7 Απαντήσεις
3672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/09, 00:27
από KgSoloman5000
5 Απαντήσεις
3134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/12, 18:01
από Ιππέας
5 Απαντήσεις
2522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/12, 09:31
από ivikos
1 Απαντήσεις
2233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/13, 19:46
από ivikos
0 Απαντήσεις
2028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/15, 09:27
από ivikos
0 Απαντήσεις
1734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/17, 12:48
από ivikos
0 Απαντήσεις
2527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos
0 Απαντήσεις
1810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/19, 10:21
από ivikos
0 Απαντήσεις
772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/21, 10:34
από ivikos