Αποστολέας Θέμα: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project  (Αναγνώστηκε 6965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« στις: 23/01/08, 22:28 »
( Μεταφέρω το παρόν θέμα από εδώ: Squier 51: Review και Μετατροπές  γιατί πιστεύω ότι ταιριάζει περισσότερο με αυτή την θεματική ενότητα)

Αυτή είναι η μορφή που έχει πλέον η παλιά μου Squier '51, η μετατροπές της οποίας είχαν περιγραφεί στο παραπάνω θέμα:









Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες και στοιχεία σύντομα!  ;)


Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #1 στις: 23/01/08, 23:03 »

H διαδικασία μεταμόρφωσης:

Η έμπνευση προήλθε από τη δουλειά του Shepard Fairey για τη Fender (για παράδειγμα: http://www.buffalobrosguitars.com/images21000-21999/ngb21158-fenderstratshepardfaireyrelic/index.html).

Η δουλειά ξεκίνησε επιλέγοντας ειδικά φύλλα decoupage από ένα ebay store. Τα χαρτιά αυτά είναι πολύ λεπτά (σαν λεπτό ριζόχαρτο) και χρησιμοποιούνται για παρόμοιες τεχνικές πάνω σε πορσελάνη, μέταλλο, ξύλο κλπ. Το κυρίως θέμα ήταν παλιά πόστερ, βασικά ήθελα κάτι που να δείχνει παλιό και "ρετρό" για να ταιριάζει και με τη relic λογική του όλου εγχειρήματος.

Αποφάσισα να καλύψω όλο το σώμα με τα φύλλα, αφαιρώντας και το pickguard. Εδώ οι γνώμες διίστανται, σε κάποιους αρέσει έτσι, κάποιοι θα προτιμούσαν ένα pickguard, μικρότερο ίσως από το original. Η πρώτη κίνηση προφανώς, ήταν να διαλυθεί η κιθάρα στα εξ'ων συνετέθη. Με την ευκαιρία θα γινόταν και ένα ρετουσάρισμα στα ηλεκτρικά.

Η όλη διαδικασία της κοπής των φύλλων και της τοποθέτησής τους (με λευκή ατλακόλ) στο σώμα, ήταν μια επίπονη και αργή διαδικασία. Είχα την κόρη μου ευτυχώς να με βοηθάει κάποιες στιγμές αλλά βασικά η δουλειά γινόταν σταδιακά και όποτε υπήρχε χρόνος. Στο σώμα δεν έγινε καμμία πρότερη επεξεργασία, πέραν από ένα πολύ καλό καθάρισμα/γυάλισμα ώστε τα φύλλα να έχουν μια σχεδόν "γυάλινη" επιφάνεια ώστε να τοποθετούνται εύκολα.

Αφού κάποια στιγμή καλύφθηκε όλη η επιφάνεια, σειρά είχε το πέρασμα πολλών επάλληλων στρώσεων από καθαρό ακρυλικό βερνίκι. Η τεχνική είναι αρκετά συμβατική: 3 coats σε κάθε session, με διαφορά 30-45 λεπτά το καθένα, σταδιακά πιο "βαριά", με τις πρώτες μέρες απλώς να περνιέται ένα ελαφρύ στρώμα βερνικιού. Μετά από κάθε session και στέγνωμα, ακολουθούσε τρίψιμο της επιφάνειας με ντουκόχαρτο από 600 έως 100 βαθμούς.

Μετά από καμμιά 20αριά τέτοια sessions, και το επακόλουθο ελαφρύ γυάλισμα, το σώμα ήταν στην ημιγυαλιστερή κατάσταση που το ήθελα. Η βασική σκοπιμότητα φυσικά του βερνικού, ήταν να προστατέψει τα φύλλα χαρτιού από το να γίνουν κομφετί κατά το παίξιμο της κιθάρας.

Αρκετό καιρό (πολλές εβδομάδες) αφού το σώμα έμεινε άπραγο περιμένωντας με να βρω χρόνο να τελειώσω τη δουλειά, κατάφερα επιτέλους να προχωρήσω στην συναρμολόγηση. Παράλληλα είχε βαφτεί μαύρο και το headstock, για να ταιριάζει λίγο περισσότερο με τα χρώματα του σώματος.

Κατά τη συναρμολόγηση, τρύπησα το control plate και πρόσθεσα έναν τριθέσιο Gibson διακόπτη, αντικαθιστώντας τον ανάλογο περιστροφικό της original. Τα ποτενσιόμετρα, αντικαταστάθηκαν με ένα 500άρι push pull για το volume και ένα μικρού μεγέθους 500άρι για το tone, που δεν έχει η κιθάρα από το εργοστάσιο.  Επίσης το jack αντικαστάθηκε με ένα switchcraft. Το βασικό πρόβλημα κατά το wiring, ήταν ότι ο χώρος είναι απελπιστικά μικρός, για να χωρέσουν 2 pots, ένα switch, πυκνωτής, ένα μάτσο καλώδια, κλπ, και αναγκάστηκα σε ταχυδακτυλουργικές λύσεις. Τελικά όμως το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

Επιτέλους, μερικούς μήνες από τη στιγμή που μπήκε κατσαβίδι για να διαλυθεί η κιθάρα, η 51 ήταν πάλι σε μάχιμη κατάσταση! Σαν ένα πείραμα, έχω τοποθετήσει flatwound 11άρες χορδές, κουρδισμένες έναν τόνο κάτω (!!), πολύ ωραίος βαθύς ήχος! Α ναι, εξακολουθεί να παίζει θαυμάσια, ακόμα περισσότερο με τα νέα ηλεκτρικά που δίνουν επιπλέον δυνατότητες... δεν είναι μόνο μια κιθάρα για το σταντ ή τον τοίχο!

Το κόστος ήταν ουσιαστικά μηδαμινό, τα χαρτιά κόστισαν κάπου 25 ευρώ με τα μεταφορικά, βάλτε άλλα 20-25 ευρώ για τα ηλεκτρικά (τα περισσότερα τα είχα ήδη στο συρτάρι) και κάτι ψιλά για σπρέυ και κόλλες (που επίσης είχα). Η όλη διαδικασία είναι βέβαια ζόρικη, αλλά μαθαίνει κανείς κάνωντας την, και εγώ πρώτη φορά το επιχείρησα.

Τα σχόλια δικά σας!  ;D

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #2 στις: 23/01/08, 23:17 »
ΑαααααααααααααααααααααΓιιιιστα 10!!!!  ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #3 στις: 24/01/08, 00:16 »
aaaaaaaaaaaaaa εσυ εισαι καλος :D:D....να σου πω την αληθεια δν με χαλαει η ελλειψη πενοφρουρου...πολυ ενδιαφερουσα η τεχνικη αυτη...βεβαια πολυ "ρομαντικο"το αποτελεσμα....αντε να βγεις σε live με αυτη τη κιθαρα και να παιξεις hard πραγματα..απλως δν λεει!!!

μια φωτο και απο το headstock λειπει ετσι απο περιεργεια....
κατα ταλλα μπραβο και χαρας το κουραγιο σου....

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #4 στις: 24/01/08, 00:17 »
Εύγεεεεεεεεεεεεεε
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #5 στις: 24/01/08, 00:30 »
θεος!!!! απιστευτο!!!!!!
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #6 στις: 24/01/08, 02:58 »
Άπειρο ρισπέκτ. Μόλις αγάπησα μια τελεκάστερ. Αυτή είναι να βγείς να παίξεις ψυχεδέλειες να σε προσκυνήσει το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #7 στις: 24/01/08, 10:45 »

Παίδες ευχαριστώ για τα σχόλια!  :)

Ελπίζω στο κοντινό μέλλον να τη βάλω και σε κάποιο κομμάτι για να την ακούσετε κιόλας.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #8 στις: 24/01/08, 11:12 »
Respect!
Εγώ το εχω επιχειρήσει σε μια σιντοθήκη ... ΄ψηνομαι να αγορασω μια φτηνη κιθαρα για να πειραματιστώ ..
Οι οδηγειες σου ειναι πολυ πολυ χρησιμες.
Σ΄ευχαριστώ για το μπριζομα!! -- Stay creative  ;)

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #9 στις: 24/01/08, 14:36 »
Μαγκιά! ;D ;D ;D
Τίποτα άλλο!  8)

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #10 στις: 24/01/08, 15:54 »
Απ'το custom shop της fender δε σε πήραν ακόμα τηλέφωνο;

 Απλά πανέμορφη, και για τα δικά μου γούστα, μια απ'τις πιο όμορφες κιθάρες που έχω δει!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #11 στις: 24/01/08, 16:04 »
Απ'το custom shop της fender δε σε πήραν ακόμα τηλέφωνο;

Αχαχαχαχαχαχα όχι ακόμα οι κερατάδες, προτιμούν να τα δίνουν στον ατάλαντο τον  :P  ;D ;D ;D

Παιδιά ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που σας άρεσε!  :)

Για όσους θέλουν να ασχοληθούν με κάτι παρόμοιο, αν υπάρχει καμμιά απορία που μπορώ να λύσω (τώρα που πήρα την κρυάδα!) με μεγάλη ευχαρίστηση!

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #12 στις: 24/01/08, 16:28 »
Για όσους θέλουν να ασχοληθούν με κάτι παρόμοιο, αν υπάρχει καμμιά απορία που μπορώ να λύσω (τώρα που πήρα την κρυάδα!) με μεγάλη ευχαρίστηση!
Με το φτωχό μου το μυαλό και με τις ακόμα περισσότερο φτωχές γνώσεις μου περί finishing, δεν καταλαβαίνω πως μετά αφού πέρασες το βερνίκι (αλήθεια πόσα ημερήσια περάσματα των τριών θέλει; ) το τρίψιμο του επέδωσε την γυαλάδα που αναφέρεις; Συνήθως, όταν γυαλοχαρτίζεις κάτι, δεν το κάνεις λιγότερο γυαλιστερό; Μήπως μιλάς για κάποιο ειδικό υλικό; Αυτό το micromesh, τι ακριβώς είναι ???
Πολλές ερωτήσεις, αλλά εσύ έκανες το λάθος να μας δώσεις το ελεύθερο :D ;D

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #13 στις: 24/01/08, 16:41 »
Με το φτωχό μου το μυαλό και με τις ακόμα περισσότερο φτωχές γνώσεις μου περί finishing, δεν καταλαβαίνω πως μετά αφού πέρασες το βερνίκι (αλήθεια πόσα ημερήσια περάσματα των τριών θέλει; ) το τρίψιμο του επέδωσε την γυαλάδα που αναφέρεις; Συνήθως, όταν γυαλοχαρτίζεις κάτι, δεν το κάνεις λιγότερο γυαλιστερό; Μήπως μιλάς για κάποιο ειδικό υλικό; Αυτό το micromesh, τι ακριβώς είναι ???
Πολλές ερωτήσεις, αλλά εσύ έκανες το λάθος να μας δώσεις το ελεύθερο :D ;D


Δεν υπάρχει στάνταρ για τον αριθμό των περασμάτων με βερνίκι. Ο στόχος εδώ είναι να γίνει μία επίπεδη και ενιαία επιφάνεια, γιατί, όπως καταλαβαίνεις, κολλώντας χαρτιά το ένα "πάνω" στο άλλο, δημιουργείς κάποια "σκαλοπατάκια" (δέκατα του χιλιοστού το καθένα, αλλά υπαρκτά).

Για να καταλάβεις, είχα διαβάσει για κάποιον που έκανε αντίστοιχα project και πέρναγε με πινέλο ένα παχύ στρώμα βερνίκι, και συνέχιζε μέχρι να γίνει πολύ χοντρή η επιφάνεια, μετά έτριβε και το λίαινε.

Μιας που το έφερε η κουβέντα, τρίβωντας γυαλίζει. Αφού λιαίνεται η επιφάνει βρε! Μιλάμε για τρίψιμο με πολύ λεπτό ντουκόχαρτο (μέχρι και 1500 βαθμούς).

Για τα Micromesh δες εδώ: http://www.stewmac.com/shop/Fretting_supplies/Polishing_and_abrasives/Micro-Mesh_Finishing_Abrasives_Kit.html

Μην τρελαθείτε με τους βαθμούς που λέει, οι 12000 βαθμοί αντιστοιχούν με αρκετά λιγώτερο σε κανονικό ντουκόχαρτο (αν θυμάμαι καλά, 1500 σε MM = 600 κανονικό). Αλλά πάντως είναι τόσο λεπτό που η βασική του χρήση ήταν για να γυαλίζουν καλύπτρες μαχητικών αεροσκαφών:o
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #14 στις: 24/01/08, 16:47 »
Μιας που το έφερε η κουβέντα, τρίβωντας γυαλίζει. Αφού λιαίνεται η επιφάνει βρε! Μιλάμε για τρίψιμο με πολύ λεπτό ντουκόχαρτο (μέχρι και 1500 βαθμούς).
Έχεις δίκιο.. Γι' αυτό άλλωστε και στα ξενοδοχεία έχουν κάτι τεράστιες (τριφτιέρες να τις πω;  :D) μηχανές που γυαλίζουν το πάτωμα τρίβωντας το περιστροφικά.. Απλά είχα στο νου μου τι θαμπάδα που προκαλείται όταν τρίβεις ένα τζάμι για παράδειγμα..
Thx για τις απαντήσεις πάντως.. Όταν αποκτήσω και εγώ κόρη/γιο που θα είναι αρκετή ώρα στο σπίτι για να περνάει τις στρώσεις (μιας και εγώ λείπω τουλάχιστον 12-13 ώρες την ημέρα) θα το επιχειρήσω..  :D

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #15 στις: 24/01/08, 17:09 »
Πολυ καλη δουλεια...μπραβο!!!!
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος morrigoth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • It's Alive!
    • Προφίλ
Απ: Squier 51 - The Relic Wallpaper Project
« Απάντηση #16 στις: 10/03/08, 18:46 »
Με μια λεξη...ανεκτιμητο!!!
Πραγματικα, συγχαρητηρια φιλε!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/03, 19:40
από Βραζίλης
23 Απαντήσεις
11425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/04, 01:01
από D@ve Murray
29 Απαντήσεις
23428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 14:20
από armagedon
40 Απαντήσεις
27905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/08, 13:49
από Υπνοβάτης...
6 Απαντήσεις
4442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/08, 18:05
από giannis70
38 Απαντήσεις
13058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 11:33
από marathon
2 Απαντήσεις
4020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 22:24
από kiwi
0 Απαντήσεις
1921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 12:54
από fuZZed
4 Απαντήσεις
2951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 09:06
από Guitarero 240bpm
3 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 14:37
από Bekos®