Αποστολέας Θέμα: Guitars made in China  (Αναγνώστηκε 10702 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Guitars made in China
« στις: 07/01/10, 12:08 »
Γραμμη παραγωγης China style.
Βλεπετε και την δικια σας καπου εκει?  ;)


Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #1 στις: 07/01/10, 12:50 »
Όταν κάτι φαίνεται ωραίο, ακούγεται ωραία και πληροί κάποια στάνταρ ποιότητας, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην το προτιμήσω. Όταν ιδιαίτερα η τιμή του είναι υποπολαπλάσια.

Έχω βαρεθεί να διαβάζω στο αμερικάνικο forum της fender για άτομα που έχουν στην κατοχή τους πολλές και διάφορες Stratocaster και οι περισσότεροι φαίνεται να δείχνουν προτίμηση όσον αφορά το playability και το ηχόχρομα, στις made in mexico ή στις partcaster τους. Απλά έχουν και μια American Standard ή μια Deluxe, για να λένε ότι έχουν.

Δώστε φθηνά όργανα στον λαό για να μπορεί να έχει και ο φτωχότερος πιτσιρικάς την δυνατότητα. Και άσε τις μάρκες για τους έχωντες.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #2 στις: 07/01/10, 13:11 »
Η δικια μου εμπειρια με Made in Korea οργανα ειναι πολυ καλη (βλ Cort).
Με Made in China ομως οχι και τοσο (Ibanez) - ισως απλα επεσα στην περιπτωση, δεν ξερω.
Και η μεγαλη διαφορα ηταν οχι στον ηχο αλλα στο finishing και ιδιαιτερα στο fret dressing.

Οχι πως δεν υπαρχει η τεχνογνωσια (γιατι ειμαι σιγουρος πως βγαζουν και high-end οργανα), αλλα σε μια γραμμη παραγωγης που ξεπετανε ενα σωρο κιθαρες την ημερα ειναι λογικο να μην τους δωθει η ιδια προσοχη στη λεπτομερεια.

Παρ' ολα αυτα, συμφωνω πως εχουν δωσει τη δυνατοτητα σε ολους πλεον να αποκτησουν ενα αξιοπρεπες οργανο (αναλογα με τις αναγκες του καθενος βεβαια).

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #3 στις: 07/01/10, 13:52 »
Δώστε φθηνά όργανα στον λαό για να μπορεί να έχει και ο φτωχότερος πιτσιρικάς την δυνατότητα. Και άσε τις μάρκες για τους έχωντες.

Απόλυτα σωστό και ισχύει για κάθε είδος πράγματος που έχει ανάγκη ο άνθρωπος .
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #4 στις: 07/01/10, 17:41 »
Αυτές είναι πραγματικά handmade!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Boozer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #5 στις: 07/01/10, 19:43 »
Καλησπέρα και εύχομαι να περάσατε καλές γιορτές

οι κιθάρες εμενα μου φάνηκαν μια χαρά και απορώ γιατί όλος ο κόσμος έχει μια μεγάλη προκατάληψη για τα κινεζικα όργανα.

άμα πάω ποτε κίνα θα περάσω σίγουρα από αυτό το εργοστάσιο :D:D:D

(πρώτο post γαρ : κωνσταντίνος )

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #6 στις: 08/01/10, 02:08 »
44,90€ έδωσα για ακουστική από γνωστό μάρκετ με εργαλεία και η κιθάρα  παίζει όσο και αν δεν θα το πιστεύετε! Μπορεί τα ξύλα να είναι άγνωστα, το χρώμα οτι νάνε αλλά η ταστιέρα είναι τέλια χωρίς να ρυθμίσω τίποτα με χαμηλό ύψος χορδών και δεν τρίζει πουθενά  :o :o :o  Θέλει αλλαγή το πλαστικό nut (δεν ξέρω πώς λέγετε στα ελληνικά) και το άλλο πλαστικό απο κάτω (γέφυρα;) και θα είναι μια χαρά......για μένα για το σπίτι  8)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #7 στις: 08/01/10, 10:02 »
Καλησπέρα και εύχομαι να περάσατε καλές γιορτές

οι κιθάρες εμενα μου φάνηκαν μια χαρά και απορώ γιατί όλος ο κόσμος έχει μια μεγάλη προκατάληψη για τα κινεζικα όργανα.

άμα πάω ποτε κίνα θα περάσω σίγουρα από αυτό το εργοστάσιο :D:D:D

(πρώτο post γαρ : κωνσταντίνος )


Welcome Κωνσταντινε.
Σημασια δεν εχει πως "φαινονται" (ειδικα σε ενα βιντεο) αλλα πως ακουγονται, πως παιζουν, τι αντοχη εχουν και γενικα πως νιωθεις μια τετοια κιθαρα στα χερια σου.
Εγω παντως διατηρω μια δισπιστια στα Κινεζικα οργανα, οπως και σε καθετι Κινεζικο.
Και μην ακουσω σχολια περι ρατσισμου, απλα δεν ειναι καλης ποιοτητας προϊοντα.

Αποσυνδεδεμένος Boozer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #8 στις: 08/01/10, 20:24 »
Καλησπέρα

Καλησπέρα και εύχομαι να περάσατε καλές γιορτές

οι κιθάρες εμενα μου φάνηκαν μια χαρά και απορώ γιατί όλος ο κόσμος έχει μια μεγάλη προκατάληψη για τα κινεζικα όργανα.

άμα πάω ποτε κίνα θα περάσω σίγουρα από αυτό το εργοστάσιο :D:D:D

(πρώτο post γαρ : κωνσταντίνος )


Welcome Κωνσταντινε.
Σημασια δεν εχει πως "φαινονται" (ειδικα σε ενα βιντεο) αλλα πως ακουγονται, πως παιζουν, τι αντοχη εχουν και γενικα πως νιωθεις μια τετοια κιθαρα στα χερια σου.
Εγω παντως διατηρω μια δισπιστια στα Κινεζικα οργανα, οπως και σε καθετι Κινεζικο.
Και μην ακουσω σχολια περι ρατσισμου, απλα δεν ειναι καλης ποιοτητας προϊοντα.

δεν λέω ότι μπορείς να εκφράσεις  άποψη περί του οργανου χωρίς να το δοκιμάσεις(αλλα φαίνονται ωραίες :D).

το σίγουρο είναι ότι δεν θα έχουν ήχο αντίστοιχο με fender .αλλα δεν μπορείς να το περιμένεις αυτό από μια κιθάρα των 100-200E (Και πολλά μπορεί να έβαλα)

Αλήθεια αυτό το εργοστάσιο είναι συγκεκριμένης εταιρία η κατασκευάζει όργανα για πολλές εταιρίες?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #9 στις: 08/01/10, 20:40 »
το σίγουρο είναι ότι δεν θα έχουν ήχο αντίστοιχο με fender .αλλα δεν μπορείς να το περιμένεις αυτό από μια κιθάρα των 100-200E (Και πολλά μπορεί να έβαλα)

Καλωσήρθες στο φόρουμ.
Εγώ πάλι λέω το αντίθετο: μπορεί κάλλιστα ο ήχος να προσεγγίζει αυτός μιας Fender (ή τέλος πάντων της χ-ψ γνωστής μάρκας). Όμως είναι πιθανόν να υπάρχουν ή να παρουσιαστούν προβλήματα κατασκευής και setup- π.χ. κακοκομμένο nut (πολύ συνηθισμένο), μέτρια κλειδιά, γέφυρα, ηλεκτρικά, κακό εργοστασιακό setup κλπ. Δηλαδή το ρίσκο αφορά περισσότερο το playability και την αξιοπιστία/αντοχή των υλικών παρά τον ήχο.
Η οικονομία που γίνεται στην Κίνα (και στην Ινδονησία και τις λοιπές χώρες κατασκευής φτηνών οργάνων) έχει να κάνει πολύ περισσότερο με το ότι πρόκειται για μαζική παραγωγή από όχι πάντα ειδικευμένους εργάτες και χωρίς απαιτητικό quality control.
Βέβαια όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές τελευταία, οι Κινέζοι έχουν ανεβάσει θεαματικά την ποιότητα και την αξιοπιστία τους σε πολλά μοντέλα, οπότε θέλει λίγο προσοχή με τις γενικεύσεις και τα στερεότυπα (μέρος των οποίων εξέφρασα ο ίδιος παραπάνω).
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #10 στις: 08/01/10, 21:31 »
καλησπερα παιδια.εγω συμφωνω σε ολα οσα λετε.αλλα εχω να παρατηρησω και το εξης.πολλες επωνυμες κιθαρες εχουν παρατηρηθει με ψιλοπροβληματα απαραδεκτα για το ονομα του εργοστασιου.επισης πολλα κινεζικα εργοστασια φτιαχνουν μπρατσα η σωματα για επωνυμες μαρκες και αυτο ειναι πλεον κοινο μυστικο.υπαρχει πασιγνωστη για παραδειγμα κινεζικη εταιρεια που βγαζει 5-6 σειρες,μοντελα. οποιο μοντελο και αν παρατηρησεις θα δεις οτι ειτε το σωμα ειτε το μπρατσο θα σου θυμισει αλλη επωνυμη κιθαρα ;D ;D ;D.και τελος υπαρχει κατασκευαστης πολυ επωνυμος ελληνας(δεν αναφερω για να μην κατηγορηθω για διαφημηση) ο οποιος ειναι αριστος οργανοπαιχτης με οικογενειακη παραδοση και ο γιος του συμετεχει σε ΜΕΓΑΛΗ ορχηστρα.ο συγκεκριμενος κατασκευαστης εισαγει κινεζικες κιθαρες ΑΛΛΑ επειδη ειναι γνωστης (παιχτικα)του αντικειμενου καποια στανταρ της κιθαρας φτιαχνονται με δικα του δεδομενα.μπρατσο ταστα radius ταστιερας και καλη γειωση στα ηλεκτρικα.δεν αφηνει τα οργανα δηλαδη στην τυχη τους οπως θα ερχονταν απο την κινα.οποιος παει και δοκιμασει κιθαρες σε οτι στυλ γουσταρει θα παει μεγαλη πλακα.με 200ε  βρισκεις οργανο να πεταει και αν θες μια ψιλοαναβαθμηση γινεται μετα ΤΟΠ.εγω παντως εχω εμπιστοσυνη σε κινεζικα προιοντα αρκει να ξερεις σε ποιους απευθυνεσαι

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #11 στις: 08/01/10, 22:27 »
...δεν αφηνει τα οργανα δηλαδη στην τυχη τους οπως θα ερχονταν απο την κινα... ...και αν θες μια ψιλοαναβαθμηση γινεται μετα ΤΟΠ. εγω παντως εχω εμπιστοσυνη σε κινεζικα προιοντα αρκει να ξερεις σε ποιους απευθυνεσαι

δηλαδη συμφωνεις οτι ορισμενα κινεζικα οργανα της "σειρας", αν δεν δεχτουν την αναλογη φροντιδα απο καποιον μαστορα και αφεθουν στην τυχη τους, το πιο πιθανο ειναι πως θα εχουν προβληματα.

σχετικα με fender, μεχρι στιγμης εχω παρει 2 στρατ μεξικανικες, 1 αμερικανικη, 1 τελε ινδονησιας και 1 squier strat γιαπωνεζικη.
ε, η tele made in indonesia ειχε κατι ταστα που εξειχαν απο το πλαϊ με αποτελεσμα να μην μπορεις να γλυστρισεις ευκολα το χερι σου στο λαιμο.
το ιδιο προβλημα και χειροτερο το ειχα με μια ibanez made in china
μια αλλη ibanez που εχω made in japan ειναι αψογη

οποτε εχω κι εγω το λογο μου που ειμαι επιφυλακτικος ως προς την ποιοτητα των "φτηνων" κινεζικων οργανων.
ελπιζω και ευχομαι, μια μερα να αλλαξει αυτο και να μπορουμε να παρουμε ακομα πιο αξιολογα made in china οργανα των 200 ευρω

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #12 στις: 08/01/10, 22:58 »
βαβαιως και συμφωνω φιλε.το ειπα εξαλου απο την αρχη.απλα και γω πιστευω οτι με καταληλη προσοχη τα κινεζικα προιοντα(για τα λεφτα τους παντα ,μην ειμαστε και παραλογοι) θα ειναι μια χαρα

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #13 στις: 21/01/10, 20:14 »
Προσοχη τελευταια επεσε στα χερια μου μια τσαιναστρατο, στην αρχη με εντυπωσιασε και η τιμη και το γενικο λουκ, μετα απο καμια βδομαδα αρχισαν καποια προβληματα τυπου να μη στεκει το κουρδισμα, πιανω τα εργαλεια και τι βλεπω; λασκα ολες οι βιδες που συγκρατουν το μπρατσο, εβαλα λιγο τεφλον τις εσφιξα και μια χαρα, τωρα στην πορεια; θα δουμε, παντως οι πιο ισχυροι ιοι και τροιαν που περνανε ολα τα τειχη προστασιας, ερχονται απο το...Σινικο.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #14 στις: 21/01/10, 22:42 »
Μου αρεσε το βιντεο! Πραγματικα χειροποιητες κιθαρες αφου οι καημενοι δεν εχουν και πολλα μηχανηματα και τα κανουν με το χερι!  :)
Για αυτό λενε: "Σε τι κομματι θα πεσεις". Παντως εγω δεν εχω προβλημα γιατι αγοραζω κινεζικα προιοντα και γενικα απο αυτες τις φτωχοτερες χωρες. Εχω μια squier tele απο ινδονησια και μια σεκτερ απο Κινα και κελαηδανε. Η Σεκτερ βεβαια χρειαστηκε το μαστορα της αλλα απο τοτε το οργανο φυσαει!
Ολα μια ιδεα ειναι βρε παιδιά!
Άμα σβήσεις το φως όλες ίδιες είναι!!!!!
 ;)
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #15 στις: 22/01/10, 00:24 »
Άμα σβήσεις το φως όλες ίδιες είναι!!!!! ;)

Εγώ πάλι θα έλεγα το ακριβώς αντίθετο. Στο σκοτάδι ξεχωρίζουν οι καλές κιθάρες (και όχι μόνο...) ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #16 στις: 22/01/10, 11:49 »
Παντως εγω παιδια απο τις χειροτερες κιθαρες που επιασα στα χερια μου ηταν η Ibanez 670fm made in korea.Μοντελο 2009.Εγω που ειμαι φανατικος ibanezakias επεσα απο τα συννεφα.Πολυ αρπα κολλα δουλεια μου φανηκε.Πολλα dead spots...σε αλλα ταστα καλη ατακα σε αλλα μετρια οπως και το sustain....τα ταστα ολιγον τι στραβοκομμενα...ουτε με το στοιχειωδες λιμαρισμα ας πουμε....το μονο που δεν καταλαβαινε τιποτα εινια το τρεμολο το zr.....οτι και να του κανεις δεν ξεκουρδιζει με τιποτα.....δεν ξερω ...μπορει να επεσα σε κακο κομματι....και αυτα τα λεω γιατι υποτιθεται οτι τα κορεατικα ειναι και η επισημη παραγωγη της ibanez εκτος των prestige που ειναι japan και η κατασκευη τους ειναι αλλου επιπεδου....σε αυτη που εχω εγω τουλαχιστον....και κοστιζουν και τα διπλα χρηματα βεβαιως βεβαιως....

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #17 στις: 24/01/10, 14:59 »
Πιασε μια λασσαλ απο την Κορεα και θα αλλαξεις ισως γνωμη, 0:) ειναι και θεμα προσωπικης αισθητικης βεβαια, αλλα συμφωνω με τον αγαπητο που λεει οτι οι κιθαρες το βραδυ φαινονται, οταν εισαι ηρεμος η οταν παιζεις λαιβ. Θα εμπιστευοταν κανεις ενα δευτερο οργανο σε μια σημαντικη εμφανιση; μπα!!! ::)
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος coolatos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #18 στις: 05/04/10, 14:26 »
Εγώ έχω μια Strat copy από την Harley Benson ηλεκτρική και την Washburn D10SB ακουστική που και είμαι πολύ ευχαριστημένος, ειδικά με τη δεύτερη. Όπως προαναφέρθηκε, το μόνο πρόβλημα με τις κιθάρες της Κίνας είναι το ότι επειδή κατασκευάζονται μαζικώς, μπορεί να υπάρξουν προβλήματα στο αρχικό setup. Αυτό ήταν πράγματι το πρόβλημα με την Benson αλλά η Washburn είχε καταπληκτικό αρχικό setup (είναι γνωστή η εταιρία γι'αυτό) Όσο για τις κιθάρες και το σκοτάδι, κλεισμένος σ'ένα σκοτεινό δωμάτιο θα καταλάβεις τις μικρές και μεγάλες διαφορές στον ήχο κάθε κιθάρας.

Αποσυνδεδεμένος kostas1994

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #19 στις: 09/04/10, 17:29 »
εγω απλα πιστευω πως ειτε ειναι η κιθαρα απο Αμερικη, ειτε απο Κινα, ειτε απο Ελλαδα ενα ειναι το θεμα... ο ηχος.Οταν ακουσεις το ποσο καλα παιζει ενα οργανο απλα δεν σε νοιαζει η μαρκα ή η χωρα κατασκευης για να πουλας μουρη αλλα το ιδιο το οργανο....!!!! Τουλαχιστον αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #20 στις: 19/04/10, 19:14 »
Αυτο δεν μοιαζει με εργοστασιο που φτιαχνει κιθαρες, αλλα με αποθηκη λιπασματων!  ;D Ετσι και πιασει βροχη εκει θα παρουν ολα τα ξυλα!  ;D
Περα απο την πλακα η ποιοτητα τον κινεζων ολο και ανεβαινει, αν μαθουν και αλλα και ενδιαφερθουν να βγαλουν και ποιοτητα καποια στιγμη σε προσιτες τιμες, τοτε θα δουμε μαχη!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #21 στις: 20/04/10, 03:32 »
Μολις ειδα signature κιθαρα φτιαγμενη στην Ινδονησια να πωλειτε σε τιμη ανω των $2000!
Βεβαια ειναι πολυ καλης ποιοτητας για τα Ινδονησιακα στανταρ, αλλα προφανως περνει πολλα και ο καλιτεχνης για την υπογραφη του! (Η αντιστιχη κατασκευης ΗΠΑ καστομ-σοπ εχει περι τα $10000!)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #22 στις: 30/04/10, 09:37 »
Εχοντας υπαρξει κατοχος παααρα πολλων ασιατικων κιθαρων απο ολα τα price ranges aς πω και εγω την αποψη μου.
   Τα χρονια που ζουμε ειναι η χρυση εποχη της αγορας αυτης.Τα φτηνα εργατικα των ασιατων σε συνδυασμο με την πολυ καλη αναλογικα δουλεια τους δινουν την δυνατοτα στους κιθαριστες να παρουν πολυ καλα οργανα σε πολυ καλες τιμες.Βεβαια ΔΕΝ ειναι ολες οι ασιατικες κιθαρες ιδιες.Και βεβαια δεν ειναι οι κιθαρες απο την ιδια χωρα ολες ιδιες.Καποιες σκεψεις
-Μην ξεχνατε οτι προ λιγων χρονων και τα γιαπωνεζικα οργανα οπως τα αλλα ασιαιτκα αντιμετωπιζοταν
-Τα κορεατικα οργανα-ειδικα το τεραστιο εργοστασιο της cort,αλλα και της samick(που φτιαχνουν οχι μονο cort και samick αλλα καμια ντουζινα μαρκες το καθενα) εχουν φοβερο value for money αυτη την περιοδο.
-Οσον αφορα την κινα,αλλη ποιοτητα εχει το eastman archtop των 2000 ευρω,αλλο η guild gad των 800,αλλο η πιθανως αξιοπρεπεστατη κιθαρα των 230 και αλλο αυτη των 80.

Και σχετικα μετο τι πρεπει να προσεχεις οταν αγοραζεις ενα παμφθηνο-αρα και επιρρεπες σε ατελειες οργανο των 100 ευρω.Το γνωριζουμε οτι οι μαγνητες μαλλον δεν θα "πετανε",οτι το φινιρισμα μπορει να εχει ατελειες,η να το κλειδια να μην κρατανε το κουρδισμα μετα απο 3 ωρες ξεσκισματος στο τρεμολο.Ολα τα λεφτα ομως ειναι ο ΛΑΙΜΟΣ,το NECK της κιθαρας.Αν ειναι ευθυς(οχι s shape και αλλα τετοια),δουλευει το truss rod και σου επιτρεπει ενα αξιοπρεπες playability και action η κιθαρα ειναι καλη.

ΥΓ:πιστευω οτι σιγα σιγα οι τιμες στα ασιατικα οργανα θα ανεβαινουν,δεν προκειται να ζει για παντα ο κινεζος με 50 ευρω το μηνα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #23 στις: 30/04/10, 10:34 »
Σωστα τα λες, δεν ειναι ολες οι Ασιατικες ιδιες, εχουμε δει σε τι τιμες και ποιοτητα εχουν φτασει πλεων οι Γιαπωνεζικες. Οποιος δει τις νεες Fujigen απο κοντα θα παθει πλακα!
Απο την αλλη εχω δει φθηνα οργανα που τα ταστα δεν ηταν καν σωστα κομμενα και λιμαρισμενα, μπορουσες ανετα ακομα και να τραυματιστεις, για να μην πουμε για το απαραδεκτο playability.
Σε γενικες γραμμες παντως, με καποιες εξερεσεις παντα, ισχυει το οτι πληρωνεις περνεις.
Απλα πρεπει να κανεις μια σωστη ερευνα αγορας για να πληρωσεις αυτο που περνεις στην σωστη τιμη, ενω υπαρχουν και μαρκες που λογο ονοματος πληρωνεις περισοτερα (ή αντιστιχα λιγοτερα) απο αυτα που δινεις, σε συγκριση με την ποιοτητα σε αλλα οργανα της ιδιας κατηγοριας τιμης παντα.
Και καλο ειναι παντα αν μπορουμε να δοκιμαζουμε αυτο που θελουμε να παρουμε, γιατι ακομα και σε ιδια μοντελα υπαρχουν διαφορες απο οργανο σε οργανο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Guitars made in China
« Απάντηση #24 στις: 30/04/10, 12:02 »
Απο την αλλη εχω δει φθηνα οργανα που τα ταστα δεν ηταν καν σωστα κομμενα και λιμαρισμενα, μπορουσες ανετα ακομα και να τραυματιστεις, για να μην πουμε για το απαραδεκτο playability.
Ακριβως.το fretting και ο neck γενικοτερα ειναι ολη η ουσια

Παράθεση από: Jezus link=topic=76913.msg618420#msg618420   date=1272612858
γιατι ακομα και σε ιδια μοντελα υπαρχουν διαφορες απο οργανο σε οργανο.
+1000.Για παραδειγμα εχω παιξει 3 ολοιδιες κιθαρες,ακριβως ιδιο μοντελο σε διαφορετικα χρωματα σε ενα μαγαζι,η μια ηταν ψοφια,η αλλη απλα καλη και η τριτη φοβερη.Επισης οι διαφορες αυτες απο οργανο σε οργανο υπαρχουν και σε ακριβοτερα Αμερικανικα οργανα,σε αλλο βεβαια επιπεδο.

Και κλεινοντας θα πω και κατι καινουριο:το fretting και ο neck γενικοτερα ειναι ολη η ουσια ;D ;D ;D ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/06, 00:36
από nicktgr15
32 Απαντήσεις
11682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 22:57
από Gabriel6th
jam pedals(custom made)!

Ξεκίνησε από SPIROS26 « 1 2 » Εφέ

36 Απαντήσεις
15247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/09, 01:48
από jkstigma
9 Απαντήσεις
4713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 03:02
από Jezus
2 Απαντήσεις
2781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 01:39
από jim.ni
4 Απαντήσεις
2653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/10, 23:00
από Jezus
8 Απαντήσεις
4437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 14:28
από coolatos94
15 Απαντήσεις
5829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/10, 05:37
από groovymood
6 Απαντήσεις
3278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/14, 17:11
από roussos
2 Απαντήσεις
1522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/22, 17:57
από BitCollector