Αποστολέας Θέμα: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.  (Αναγνώστηκε 6308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος princeofdust

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Καλημέρα συμφορουμίτες. Πριν απο 8 χρόνια, όταν και ξεκίνησα να ασχολούμαι με το συγκεκριμένο σπορ αγόρασα την πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα. όντας παιδάκι ακόμα και με μηδενικές γνώσεις αγόρασα κιθάρα μόνο κ μόνο λόγω εμφάνισης  :-[  Αγόρασα λοιπόν μία τύπου στρατ και συγκεκριμένα αυτή http://musica.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9C%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%9F%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%91/%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%95%CE%A3/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3/STAGG/I-300BROWNBURSTGTR012037.html

Πέρασαν τα χρόνια, άλλαξα 1-2 κιθάρες ακόμα και "έφτιαξα" κάπως τον εξοπλισμό μου (όχι τπτ πάρα πολύ ακριβό, αλλά ικανοποιητικά πράγματα). Παρόλα αυτά έχω δεθεί πολύ με την συγκεκριμένη κιθάρα και τον τελευταίο καιρό γυρίζει στο μυαλό μου η σκέψη να επενδύσω πάνω της χρήματα (έστω κ αρκετά και σταδιακά) για να την αναβαθμίσω ετσι ώστε να έχει έναν αξιοπρεπή ήχο και ένα αρκετά καλό playability.
Η πρώτη σκέψη που έκανα (και πραγματοποίησα ήδη) ήταν να τις αλλάξω μπράτσο. Έβαλα ενα μαπλε με ταστιέρα μαπλε το οποίο την έκανε αρκετά πιο εύκολη στο παίξιμο.
Τα επόμενα που σκεφτόμουν ήταν αλλαγή μαγνητων, γέφυρας κλειδιών κτλ δηλαδή ένα γενικό ρετούς.
Πάνω σ αυτό θα θελα τις γνώμες και τις προτάσεις  για το αν και κατά πόσο θα άξιζε να επενδύσω πάνω της χρήματα τα οποία μπορεί να ναι 3-4 φορές πάνω απο την αξία της.

Υ.Γ τα βασικά της προβλήματα τώρα είναι:
α) Πολύ άβολη παικτικά, είδικα πριν αλλάξω μπράτσο, τώρα κατι γίνεται  ;D
β) Χάλια Ακσιον
γ) Ο ηχός απο τους μαγνήτες ακούγεται απαίσιος (για τ δικά μου χαρακτηριστικά). Πολύ μουντά καθαρά (σε σημείο που δεν τα λες και πλ καθαρά) και πλ μέτρια βρώμικα. Επίσης το αουτπουτ είναι ΠΑΡΑ πολύ μικρό. Πρέπει να ανεβάζω 3-4 σκάλες τον ενισχυτή για να χει την ίδια ένταση με τις άλλες κιθάρες μου (που είναι πασιβ κ αυτές)
δ) Έχει σχετικά μικρό σαστειν
ε) Ξεκουρδίζεται συχνά :'(
στ) Για κάποιο περίεργο λόγο το Jack plug της ξεβιδώνεται χωρίς λόγο την ώρα που παίζω  :o

Συγγνώμη για το τεράστιο ποστ. Περιμένω απαντήσεις σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #1 στις: 04/10/11, 12:42 »
Σπάστην σε κανένα live ή χάρισέ την....
Τα υλικά της αναβάθμισης θα ξεπεράσουν τα 250 euro....

Αποσυνδεδεμένος princeofdust

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #2 στις: 04/10/11, 12:50 »
Τιιιιι? Με πληγώνεις βαθύτατα τώρα  :-\
Πάντως αν είναι να πίασουν τόπο τα υλικά της αναβάθμισης δεν έχω θέμα. Βάζω και 400-500. (Σταδιακά πάντα γιατί τώρα μόνο κάνα 200ρι παίζει).
Έχω δεθεί τόσο μ αυτό το όργανο που (απ τη στιγμή που έχω κ άλλο αξιοπρεπέστατο όργανο να παίζω) έχω την όρεξη και την υπομονή να την φτιάξω. Και έχω και την όρεξη να δαπανήσω τα χρήματα που πιθανώς χρειαστούν για την αναβάθμιση. Αρκεί να αξίζει. Μην δώσω π.χ τόσα λεφτά και η διαφορά είναι πλ μικρή..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #3 στις: 04/10/11, 13:17 »
Συμφωνώ απόλυτα με τον studio54, αν της ρίξεις 400-500 ευρώ, θα έχεις μία κιθάρα των 150€ με ακριβά αξεσουάρ.
Κράτα την μέχρι να ξεπεράσεις το συναισθηματικό θέμα (το οποίο με την επόμενη αξιοπρεπή κιθάρα που θα πάρεις θα λυθεί αμέσως, μιλάω από εμπειρία) και ψάξε για μία στα λεφτά που έχεις, υπάρχουν καταπληκτικές κιθάρες σε αυτά τα λεφτά.
Ξεκίνα διάβασμα εδώ στο forum και θα δεις τι υπάρχει που σου αρέσει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος princeofdust

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #4 στις: 04/10/11, 13:27 »
Τι??? Δηλαδή δεν σώζεται με τίποτα?  :'(  Το θέμα μου δεν είναι να πάρω άλλη κιθάρα. Έχω ήδη μια Epiphone Riviera Limited Edition P94 και μία Gretsch electromatic 5235 pro jet. Αυτό που ήθελα ήταν να αξιοποιήσω τη συγκεκριμένη γιατί διάφορους συναισθηματικούς λόγους.
Τόσο πολύ επιρρεάζει στην τελική απόδοση η ποιότητα του ξύλου του σώματος? (για το μπράτσο έδωσα αρκετά λεφτά και πήρα πολύ καλής ποιότητας ξύλο, να ναι καλά το warmoth και τα γενέθλια μου  ;D )

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #5 στις: 04/10/11, 16:45 »
Τόσο πολύ επιρρεάζει στην τελική απόδοση η ποιότητα του ξύλου του σώματος?
Αν εννοείς στον ήχο, αυτό είναι πολύ μεγάλη συζήτηση (που μπορείς να βρείς να διαβάσεις εδώ στο forum), αλλά ούτως ή άλλως, εσύ ανέφερες ένα σύνολο προβλημάτων που άπτονται του κατασκευαστικού θέματος και όχι απλά του ήχου. Με μία πλατφόρμα τόσο επιβαρυμένη, για μένα θα είναι αμφίβολα τα αποτελέσματα.
Εάν θέλεις να την φτιάξεις οπωσδήποτε, ξεκίνα να διαλέγεις ένα-ένα τα ανταλλακτικά που απαιτούνται.
Για μαγνήτες, γράψε τι περίπου θέλεις να παίζεις, ώστε να σε βοηθήσουνε οι φίλοι που έχουν παρόμοιες προτιμήσεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος princeofdust

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #6 στις: 04/10/11, 22:14 »
Οχι δεν το εξήγησα μάλλον καλά. Όταν λέω να την αναβαθμίσω εννοώ να τις τα αλλάξω ΟΛΑ. (εκτός απο το σώμα βέβαια). Απο ηλεκτρικά μεχρι γέφυρες, κλειδιά, τρεμολο, μαγνητες. Τα πάντα. Απο μαγνήτες σκεφτόμουν να κρατήσω το σχήμα Διπλός-μονός-μονός.
Παίζω κυρίως Alternative rock & Indie. Σκεφτόμουν για αρχή να της αλλάξω γέφυρα/τρεμολο και συγκεκριμένα σκεφτόμουν αυτή:
http://www.thomann.de/gr/fender_tremolo_5762.htm
και μετά να της αλλάξω κλειδιά (στα οποία δεν έχω καμία ιδέα)
και τέλος όταν κ αν βρω αρκετές προτάσεις να τις αλλάξω και μαγνήτες- Ηλεκτρικά.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #7 στις: 04/10/11, 22:26 »
Για μενα ο μονος λογος να δωσεις τοσα λεφτα ειναι οταν εισαι εξαιρετικα δεμενος μαζι της!Μονο τοτε μπορει να αποκτησει λογικη αυτο που θες να κανεις!Αν οχι παιρνεις με τα ιδια λεφτα 5 φορες καλυτερη κιθαρα!Ξερω οτι μπροστα στη συναισθηματικη αξια δεν υπαρχει κοστος!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #8 στις: 04/10/11, 23:17 »
Οχι δεν το εξήγησα μάλλον καλά. Όταν λέω να την αναβαθμίσω εννοώ να τις τα αλλάξω ΟΛΑ. (εκτός απο το σώμα βέβαια).

Aν τα αλλάξεις όλα πάνω στην κιθάρα (έστω και αν το σώμα είναι το ίδιο), τότε κατά τη γνώμη μου μάλλον δεν θα έχεις πλέον το όργανο που είχες πριν. Αν λοιπόν η κιθάρα αυτή έχει συναισθηματική αξία για σένα, κράτησέ τη όπως είναι σε μια γωνιά ή κρέμασέ τη στον τοίχο και με τα 400-500 Ευρώ που σκοπεύεις να δώσεις για την αναβάθμιση πάρε μια σοβαρή κιθάρα. Και το Warmoth μπράτσο που πήρες, για μένα ήταν λάθος κίνηση. Το λέω επειδή έχω σκεφτεί κι εγώ την περίπτωση αγοράς Warmoth μπράτσου για μια φτηνή κιθάρα που έχω. Η κιθάρα αυτή ηχητικά με ικανοποιεί περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη strat ή tele έχω δοκιμάσει, ακόμα κι έτσι όμως δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο και το έξοδο για μια τέτοια αναβάθμιση.

Από περιέργεια, πόσο σού στοίχισε το συγκεκριμένο μπράτσο μαζί με μεταφορικά και τελωνείο;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #9 στις: 04/10/11, 23:29 »
αν ξερεις να σεταρεις και να αναβαθμιζεις τοτε πιστευω οτι αξιζει να το κανεις.


γιατι αυτες οι απομιμισεις στρατοκαστερ γινονται πολυ αξιολογες αν τις κανεις σωστα.
βεβαια υπαρχουν και κακες απομιμισεις με ξυλα οτι ναναι αλλα σηνιθως βγαινουν με τριανταφυλια μπρατσο.
μηλαω εκ πειρας γιατι ειχα κανει μια και ειμαι πααρα πολυ ευχαριστημενος!




σιγκεκριμενα αυτη
 


Αποσυνδεδεμένος princeofdust

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #10 στις: 05/10/11, 00:06 »
Το θέμα μου δεν είναι να αποκτήσω μια κιθάρα τύπου στρατ. Καλώς ή κακώς αυτές που έχω για τον ήχο που θέλω και για αυτά που κάνω είναι υπεραρκετές. Απλά με πονάει η καρδιά μου να βλέπω αυτή την κιθάρα να κάθεται ως διακοσμητικό στο σαλόνι μου. Κάθε φορά που την πιάνω στα χέρια μου κ παίζω 2-3 ακόρντα μου ρχεται μια αίσθηση.. Λες κ ξαναμπήκα σπίτι μετά απο πολύ καιρό. Γι αυτό θέλω να την φτιάξω. Μπας και μπορέσω να την χρησιμοποιήσω για κάτι παραπάνω απο 2-3 ακόρντα μια στο τόσο.
Το μπράτσο που πήρα φίλε είναι πάρα πλ καλό. Τώρα για τιμή θα σε γελάσω γιατί είναι δώρο ενός φίλου που είναι για σπουδές αμερική και το φερε όταν ήρθε. Μπορώ όμως να ρωτήσω αν θέλεις.

Παιδιά ειλικρινά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις γνώμες σας.
Anyway για να μην σας μπερδεύω, αν είναι να χαλάσω κάποια λεφτα για κιθάρα θα ήταν για να φτιάξω αυτή. Αλλιώς θα πάνε σε κανένα κλαμπάκι, σε καφέδες ή κανένα σνοουμπορντ  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #11 στις: 05/10/11, 01:15 »
Το θέμα μου δεν είναι να αποκτήσω μια κιθάρα τύπου στρατ. Καλώς ή κακώς αυτές που έχω για τον ήχο που θέλω και για αυτά που κάνω είναι υπεραρκετές. Απλά με πονάει η καρδιά μου να βλέπω αυτή την κιθάρα να κάθεται ως διακοσμητικό στο σαλόνι μου. Κάθε φορά που την πιάνω στα χέρια μου κ παίζω 2-3 ακόρντα μου ρχεται μια αίσθηση.. Λες κ ξαναμπήκα σπίτι μετά απο πολύ καιρό. Γι αυτό θέλω να την φτιάξω. Μπας και μπορέσω να την χρησιμοποιήσω για κάτι παραπάνω απο 2-3 ακόρντα μια στο τόσο.


Δεν το συζητάω καθόλου, γιατί εφόσον πρόκειται για ζήτημα συναισθηματικής φύσεως δεν χωράνε "λογικά" επιχειρήματα. Απλά από τη στιγμή που μπαίνεις στη διαδικασία μιας αναβάθμισης, πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις ως τελικό αποτέλεσμα. Και επειδή πολλά από τα προβλήματα που ανέφερες στο αρχικό σου μήνυμα είναι πράγματα που πιθανόν να διορθώνονται ή να βελτιώνονται με ένα καλό σετάρισμα, θα πρέπει να επιλέξεις προσεκτικά από πού θα αρχίσεις. Το action π.χ. δεν θα βελτιωθεί ως δια μαγείας οποιαδήποτε αναβάθμιση κι αν κάνεις, γιατί είναι θέμα ρυθμίσεων και όχι hardware. Eγώ θα συμβούλευα 3 αρχικές παρεμβάσεις:

1. Καινούργιοι μαγνήτες. Με λιγότερο από 100 Ευρώ βρίσκεις σετ μαγνητών που θα μεταμορφώσουν την κιθάρα σου. Κοίτα π.χ. τους Tonerider. Προσωπική μου προτίμηση είναι οι City Limit, αλλά και τα άλλα σετ είναι εξαιρετικά για τα λεφτά τους. Eπίσης καλοί και ακόμα φτηνότεροι είναι οι Ironstone.
2. Αλλαγή κλειδιών. Αυτό θα βελτιώσει τη σταθερότητα του κουρδίσματος. Τι να το κάνεις αν έχεις καλό ήχο και το κούρδισμα δεν διαρκεί ούτε μέχρι να παίξεις ένα τραγούδι;
3. Καλό σετάρισμα από ειδικευμένο τεχνικό. Πολύ σημαντικό αυτό. Μπορεί να μεταμορφώσει την κιθάρα από πλευράς ευκολίας στο παίξιμο.


Παράθεση
Το μπράτσο που πήρα φίλε είναι πάρα πλ καλό. Τώρα για τιμή θα σε γελάσω γιατί είναι δώρο ενός φίλου που είναι για σπουδές αμερική και το φερε όταν ήρθε. Μπορώ όμως να ρωτήσω αν θέλεις.


Ξέρω πόσο κοστίζουν τα parts από το Warmoth, καθώς όπως σού είπα το έχω ψάξει αρκετά το θέμα. Ευτυχώς εσύ γλύτωσες τα επιπλέον έξοδα των μεταφορικών και των δασμών, οπότε ίσως η αγορά να άξιζε τον κόπο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #12 στις: 05/10/11, 10:27 »
Τότε, έχε τα μάτια σου ανοικτά στια αγγελίες, όλο και κάτι θα βγει

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #13 στις: 05/10/11, 11:20 »
Να σε ρωτήσω κάτι βασικό? Όταν πήρες (σου έφεραν) το μπράτσο, το είχες ψάξει να έχει το ίδιο scale με το προηγούμενο? (Οι αποστάσεις των τάστων να αντιστοιχούν σε ίδιο μήκος χορδής)
Αν όχι, :-X :'(  ..γιατί η θέση της γέφυρας στο σώμα παραμένει σταθερή.


Αν είναι οκ το scale τώρα, πέρα από τους μαγνήτες και τα διάφορα του hardware, μπορείς να δοκιμάσεις κατ'αρχήν να την σετάρεις μόνος σου αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Να φτιάξεις action, να ρυθμίσεις βέργα, intonation, να δεις μήπως χρειάζεται τρίψιμο στα τάστα και άλλα τέτοια. Να δεις δλδ κατά πόσο θα μεταμορφωθεί η κιθάρα πριν προχωρήσεις σε αγορές/


Το ότι αντικειμενικά δεν αξίζει να δώσεις λεφτά το ξέρεις και συ ο ίδιος, αλλά σε νιώθω ;D ;)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος princeofdust

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αναβάθμιση κιθάρας τύπου στρατ.
« Απάντηση #14 στις: 05/10/11, 11:48 »
Μετά απο ένα σετ απ που έκανα χθες στα βασίκα (δηλαδή action, intonation, χορδές, ύψος μαγνητών κτλ.) τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα. Πολύ καλύτερο playability. Διορθώθηκε κάπως και η ένταση στους μαγνήτες. Ακόμα όμως ο ήχος είναι πλ sharp.
Φίλε Roy, ναι ο φίλος φρόντισε η ταστιέρα έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με την προηγούμηνη (εκτός απο το πάχος κ το ξύλο  ;D )


Απο μαγνήτες τι έχετε να προτείνεται? Αυτά που προτείνει ο φίλος απο πάνω είναι σετάκια μόνο με μονούς (απο όσο έψαξα δηλαδή)
Επισής απο κλειδιά που είπατε? Εδώ θα χρειαστώ περισσότερη βοήθεια γιατί δεν έχω καμία ιδέα στο τι κλειδιά χρειάζομαι και ποιές είναι οι διαφορές τους.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/05, 22:40
από Melodos21
21 Απαντήσεις
8400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/06, 13:51
από Acanthor
2 Απαντήσεις
2592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 18:45
από hot_sauce (φλουτσ)
17 Απαντήσεις
6630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 13:14
από master of puppets
4 Απαντήσεις
2559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 13:08
από zimmerman
0 Απαντήσεις
1879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 13:13
από ZaranisPetros
13 Απαντήσεις
4729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/11, 13:28
από A-nik-i
2 Απαντήσεις
2163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/11, 18:59
από harisz
3 Απαντήσεις
3831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/12, 20:47
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
16686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/14, 03:06
από Lo.Lee.Ta