Αποστολέας Θέμα: Nothing Else Matters Solo  (Αναγνώστηκε 7426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Possessed

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Nothing Else Matters Solo
« στις: 24/03/07, 02:10 »
Γεια! Ειμαι νεος στο φορουμ και παιζω κιθαρα κανα μηνα τωρα. Το ξερω πως το βιντεο ειναι αρκετα αθλιο αλλα δε το ανεβασα για να σας δειξω ποσο καλος ειμαι αλλα για να μου πειτε που εχω μεγαλο προβλημα και τι θα μπορουσα να κανω για να βελτιωθω. Γι' αυτο μην αρχισετε να με κραζετε αλλα δωστε καμια συμβουλη. Thanks in Advance.  ;D

Ο Kenny πέθανε παραπονεμένος.

Αποσυνδεδεμένος Possessed

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #1 στις: 24/03/07, 02:26 »
Το ανεβασα τωρα γι' αυτο. Θα ειναι available σε λιγο. Δεν περιμενα απαντηση τοσο γρηγορα. :)


Edit: Ειναι ok τωρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/07, 02:37 από Possessed »
Ο Kenny πέθανε παραπονεμένος.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #2 στις: 24/03/07, 02:54 »
Vibrato φίλε. Πρέπει να ασχοληθείς με αυτό. Επίσης μου δίνεις την εντύπωση ότι τα δάχτυλά σου είναι σφιγμένα καθώς παίζεις. Πιο χαλαρά....

ΥΓ. Εγώ όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με κιθάρα ,μετά απο ένα μήνα ήμουν ακόμα για πάρα πολλά γέλια...

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #3 στις: 24/03/07, 09:42 »
Χεχε... Και για μενα αυτο ηταν το πρωτο lead που αποπειραθηκα ποτε να παιξω...(παλια... πςςς... αρκετα παλια τωρα που το σκεφτομαι) Ολα θα ερθουν με τον καιρο τους και την εξασκηση... Vibratto legatto και bending ειναι σιγουρα οι τεχνικες που θα σε απασχολησουν στο μελλον. Οταν αποκτησεις αερα σε αυτα κανε μια αποπειρα παλι να ξαναπαιξεις το κομματι... Θα δεις χαωδη διαφορα!! Και ξαναpostare ενα καινουριο vid τοτε σε αυτο το Post να συγκρινουμε!!  ;D Εγω στον πρωτο μηνα παντως ουτε να κουρδιζω δεν ηξερα!!!  :P :P
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #4 στις: 24/03/07, 10:32 »
Θελει αρκετη δουλεια ακομα για να ειναι πιστο στην πρωτη εκτελεση...Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου..
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #5 στις: 24/03/07, 10:39 »
Σιγουρα παιζεις μονο ενα μηνα? Μου ειχε παρει καποιους 3-4 μηνες να το βγαλω (ναι κι εγω με αυτο ξεκινησα επειτα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια για το Sweet Child Of Mine) οταν ειχα ξεκινησει την κιθαρα. Αν οντως παιζεις μονο ενα μηνα μπραβο σου!!!
Πρεπει να αεροκιθαριζες πριν να ξεκινησεις μιας και σε ειδα να εχεις στυλ στο πως πιανεις την κιθαρα, μα ακομη και στο πως πετας την πενα πριν σβησεις την Καμερα!!! Keep on!!!

Αποσυνδεδεμένος -=Στέλιος=-

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ...---...
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #6 στις: 24/03/07, 12:54 »
σε ειδα να εχεις στυλ στο πως πιανεις την κιθαρα, μα ακομη και στο πως πετας την πενα πριν σβησεις την Καμερα!!! Keep on!!!
Αυτο με την πένα το πρόσεξα και εγώ  :D Εισαι Cool  :P

Παντως για ενα μήνα η απόδοση σου μου φαινεται πολύ καλή αν και οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες για να κρίνω πιστεύω οτι πρέπει να κοιταξεις το vibrato και επίσης γενικά για την κιθάρα τη θέση του μικρού δακτυλου και ας μην σου χρειαζεται στο συγκεκριμενο κομμάτι, μοιάζει λες και δεν χρησιμοποιείται ποτέ για κιθάρα, δεν εχει σωστή θέση και δεν ειναι αρκέτα ελεύθερο.

Όλα αυτα προφανώς ειναι η προσωπική μου άποψη και επαναλμβανω οτι δεν ειμαι και κανενας guitar guru αντίθετα ειμαι ψιλο-άσχετος.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/07, 14:33 από -=Στέλιος=- »

Αποσυνδεδεμένος Possessed

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #7 στις: 24/03/07, 14:28 »
Ευχαριστω ρε παιδια για τις παρατηρησεις. Η αληθεια ειναι πως με vibrato δεν εχω ασχοληθει καθολου και αυτο με το μικρο δαχτυλο το 'χω προσεξει και γω.

p.s.1 Αληθεια παιζω 1 μηνα. Γουσταρω ομως τρελα και παιζω κανα 5ωρο τη μερα και μαθαινω σχετικα γρηγορα.
p.s.2 Και παλι thanks :) :D ;D
Ο Kenny πέθανε παραπονεμένος.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #8 στις: 24/03/07, 18:31 »
χαλαρά και θα βγει... Εισαι από τα ταλεντάκια....
Σε βοηθαν τα χέρια σου. Να πιάσεις οπωσδηποτε καλύτερα την κιθαρα γιατι θα τρέχεις για τενοντιτιδες....
Παρα πολύ καλά για ένα μήνα μπράβο!!!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #9 στις: 25/03/07, 00:08 »
Κατ' αρχας αυτο που αναφερει ο Υποναβατης να το προσεχεις ιδιαιτερα... Εχω δει πολλα ταλεντα να χανονται απο τενοντιτιδες...  :-\

Τωρα, οσο αφορα το σολο σου, εχω να πω οτι για 1 μηνα μια χαρα το παιζεις. Σιγουρα δεν ειναι το πιο δυσκολο σολο στο πλανητη αλλα ειναι μια καλη αρχη.

Απλα σε βλεπω πολυ σφιγμενο. Δεν ξερω αν φταιει ο χρονος που παιζεις, η υπαρξη της καμερας η κατι αλλο, αλλα ειπα να το αναφερω.

Συνεχισε τη μελετη και αναμενω να δω και αλλα video απο σενα.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #10 στις: 25/03/07, 00:21 »
Για ένα μήνα που παίζεις το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό. Βασικά στα έχουνε γράψει σχεδόν όλα οι από πάνω. Εγώ θα σταθώ στο γεγονός ότι καταφέρνεις με τη μία να πιάσεις το σωστό τόνο με το bend, πράγμα που ακόμα και κιθαρίστες με χρόνια στην πλάτη τους στην κιθάρα δυσκολεύονται. Αν όντως είσαι όσο ταλέντο δείχνεις, φρόντισε να γίνεις μεγάλος  ;)

Αποσυνδεδεμένος Possessed

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #11 στις: 27/03/07, 14:50 »
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια :)
Και απο τοτε που μου το ειπατε προσπαθω να παιζω πιο χαλαρα.
Θα ανεβασω καποια στιγμη κανα αλλο βιντεο να μ πειτε τη γνωμη σας.  :D
Ο Kenny πέθανε παραπονεμένος.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #12 στις: 28/03/07, 14:45 »
Τι να πω... αν παίζεις μόνο έναν μήνα τότε... :o :o :o

Πάντως κάποια πράγματα που πρέπει (κατά τη γνώμη μου-αν και δεν είμαι δάσκαλος) να προσέξεις, αν και μερικά έχουν ήδη ειπωθεί:

1ον) Το bending γίνεται προς τα πάνω (στις περισσότερες περιπτώσεις).
2ον) Δε φαίνεται καλά από την κάμερα αλλά νομίζω πως κάνεις συνεχώς downstrokes σε περιπτώσεις που χρειάζεται upstroke. Αν είμαι λάθως σόρρυ, αλλά αν όχι, εξασκήσου στο alternate picking.
3ον) Σε μερικά σημεία νομίζω ότι ''τρέχεις'' λίγο για να ''φτάσεις'' το ρυθμό.
4ον) Έχω την εντύπωση πως είσαι λίγο σφιγμένος αλλά επαναλαμβάνω πως κάποια πράγματα δε φαίνονται καλά απ την κάμερα.
5ον) Να χρησιμοποιείς και το μικρό δαχτυλάκι. Εξασκήσου μ αυτό και θα δεις ότι θα παίζεις πολύ πιο άνετα.
6ον) Εξασκήσου στο vibrato.

Πάντως σε γενικές γραμμές άψογος για το χρόνο που παίζεις  :) Αν έχεις κάποια απορία σχετικά με αυτά που σου είπα ή με τις παρατηρήσεις άλλων παιδιών, τότε εκφράσου ελεύθερα ;D!!!
Καλή συνέχεια :)!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/07, 14:47 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Possessed

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #13 στις: 29/03/07, 14:42 »
θενκς ρε gers για το χρονο σου.
μια ερωτηση μονο. τι διαφορα εχει αμα κανω τα bends προς τα κατω?

btw διακρινω μια καχυποψια για το ποσον καιρο παιζω?
οχι οτι με χαλαει αυτο, ισα ισα  ;)
Ο Kenny πέθανε παραπονεμένος.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #14 στις: 29/03/07, 15:06 »
Ποια καχυποψία ρε χαζέ :)! Απλά, για έναν μήνα μόνο είσαι πάρα πολύ καλός και γι αυτό μας βλέπεις όλους να ασχολούμαστε με το χρόνο που παίζεις ;)!

Τώρα όσο αναφορά τα bends, διαφορά στον ήχο δεν ξέρω αν υπάρχει. Πάντως το (σχεδόν) σίγουρο είναι ότι αν μάθεις να τα κανεις προς τα πάνω, θα σε βολέψει περισσότερο ιδιαίτερα όταν έχεις να σηκώσεις πολλούς τόνους! Γι αυτό και δε θα δεις κανέναν κιθαρίστα να τα κάνει προς τα κάτω.


Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #15 στις: 29/03/07, 15:42 »
Νομίζω οτι βρίσκεσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο. Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω από τα παιδιά που έχουν απαντήσει μέχρι τώρα. Απλά συνέχισε να παίζεις!!!

Τώρα όσο αναφορά τα bends, διαφορά στον ήχο δεν ξέρω αν υπάρχει. Πάντως το (σχεδόν) σίγουρο είναι ότι αν μάθεις να τα κανεις προς τα πάνω, θα σε βολέψει περισσότερο ιδιαίτερα όταν έχεις να σηκώσεις πολλούς τόνους! Γι αυτό και δε θα δεις κανέναν κιθαρίστα να τα κάνει προς τα κάτω.
Νομίζω ότι θα διαφωνήσω μ'αυτή την άποψη. Υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες βολεύει ένα bend προς τα κάτω. Για παράδειγμα όταν θες να κάνεις vibrato στο bend βολεύει απίστευτα κυρίως στα τάστα 2,3,4 στη σολ χορδή όπου η χορδή φέρνει μεγαλύτερη αντίσταση.Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Petrucci στο solo του Time των Pink Floyd.

Επίσης bend προς τα κάτω είσαι αναγκασμένος να κάνεις όταν θέλεις να κάνεις bend 1 ή 1,5 τόνο στη Ρε ή τη Λα χορδή.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #16 στις: 29/03/07, 16:12 »
Συμφωνώ με τον mpamps.Bend γίνεται και προς τα πάνω και προς τα κάτω και καλό είναι κάποιος να μπορεί να τα κάνει και τα δύο.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #17 στις: 29/03/07, 17:44 »
...1ον) Το bending γίνεται προς τα πάνω (στις περισσότερες περιπτώσεις)...

Καλά ρε παιδιά μη βαράτε ;D! Γι αυτό άλλωστε και έγραψα ''στις περισσότερες περιπτώσεις''. Κάποιες φορές το bending προς τα πάνω είναι ανέφικτο ή και άβολο αλλά στα περισσότερα σόλο (όπως και αυτό του nothing else matters) είναι καλύτερα να γίνεται προς τα πάνω. Τώρα αν κάποιος βολεύεται αλλιώς...

Ααα...και κάτι που ξέχασα!
Όταν κάνεις bending (όπως π.χ. αυτό που κάνεις στο 28ο δευτερόλεπτο του βίντεο) καλό είναι να βοηθάς με το μέσο σου τον παράμεσο έτσι ώστε να σηκώνεις ευκολότερα και περισσότερο όπου χρειάζεται την χορδή.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/07, 17:51 από gers »

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #18 στις: 29/03/07, 22:03 »

...1ον) Το bending γίνεται προς τα πάνω (στις περισσότερες περιπτώσεις)...

Καλά ρε παιδιά μη βαράτε ;D!

Δεν βαράμε βρε φίλε ;D ;D ;D ;D

Όταν κάνεις bending (όπως π.χ. αυτό που κάνεις στο 28ο δευτερόλεπτο του βίντεο) καλό είναι να βοηθάς με το μέσο σου τον παράμεσο έτσι ώστε να σηκώνεις ευκολότερα και περισσότερο όπου χρειάζεται την χορδή.

Σωστός!! Μερικές φορές κάνω  bend με το μικρό δάχτυλο και εννοείται ότι βοηθούν και όλα τα άλλα.

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #19 στις: 30/03/07, 17:32 »
Εκτος και προσπαθεις να κανεις Bend στο μπασο, που τοτε ασχετα με το πανω η κατω, θελει και τριτο δακτυλο (Ασχετο απλα ηθελα να πω κατι οπωσδηποτε και μιας και με ειχατε καλυψει παραπανω απο τις οποιες γνωσεις μου στην κιθαρα....)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #20 στις: 06/04/07, 22:22 »
Alternate picking! Καλύτερα να το μάθεις εξαρχής παρά να συνηθήσεις αλλιώς και να χρειαστείς να το αλλάξεις.

Για τον καιρό που παίζεις πολύ καλός. Συνέχισε έτσι!
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Possessed

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #21 στις: 23/04/07, 00:26 »
Ααα...και κάτι που ξέχασα!
Όταν κάνεις bending (όπως π.χ. αυτό που κάνεις στο 28ο δευτερόλεπτο του βίντεο) καλό είναι να βοηθάς με το μέσο σου τον παράμεσο έτσι ώστε να σηκώνεις ευκολότερα και περισσότερο όπου χρειάζεται την χορδή.

Τωρα σχεδον παντα χρησιοποιω και αλλα δαχτυλα στα bends και βλεπω μεγαλη διαφορα. :)

Alternate picking! Καλύτερα να το μάθεις εξαρχής παρά να συνηθήσεις αλλιώς και να χρειαστείς να το αλλάξεις.

Καλα τα παω και με το alternate. Συνηθως παιζω μονο ετσι.


Για τον καιρό που παίζεις πολύ καλός. Συνέχισε έτσι!

Ευχαριστω  ;)

p.s. Ενταξει, λιγο καθυστεριμενη η απαντηση αλλα καλιο αργα παρα ποτε.  :)
Ο Kenny πέθανε παραπονεμένος.

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Nothing Else Matters Solo
« Απάντηση #22 στις: 23/04/07, 04:23 »
θα σου έλεγα να διορθώσεις τα bend σου αλλά με προλάβανε...θα σου έλεγα επίσης να χρησιμοποιείς alternate picking αλλά και σε αυτό με προλάβανε...οπότε θα προσθέσω 2 πράγματα:

1)δεν παίζεις 1 μήνα! παίζεις 32 ημέρες!
2)μιας και είναι αρχή ακόμα καλά κάνεις και το έχεις πάρει ζεστά το θέμα αλλά τα 5ωρα προκαλούν τενοντίτιδες!
κοίταξε μέχρι να αποκτήσουν μεγαλύτερη άνεση και ελαστικότητα τα δάχτυλά σου και να κρατάς ακόμα καλύτερα την κιθάρα όποτε και αν νιώθεις ένα μικρό πόνο στο χέρι σαν ένα μικρό κάψιμο σταμάτα,κάνε 15 λεπτά ένα διάλειμμα και παίζεις μετά πάλι...

keep it up και ανέβασε ξανά το βιντεάκι σε 1-1,5 βδομάδα να δούμε την πρόοδό σου.
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
7740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/06, 21:39
από Spell@lchemist!
10 Απαντήσεις
4480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 15:40
από Minotaur
5 Απαντήσεις
3144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 23:34
από Lightstringer
41 Απαντήσεις
12610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 19:05
από YmiRLinG
24 Απαντήσεις
7483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 02:17
από m@ster k@frer
16 Απαντήσεις
6783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 01:38
από mehiko
11 Απαντήσεις
5569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 21:25
από P.D.L.
76 Απαντήσεις
17052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 23:34
από gkou
6 Απαντήσεις
3240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/10, 03:32
από Uli Roth
15 Απαντήσεις
4933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 03:15
από Lo.Lee.Ta