Αποστολέας Θέμα: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;  (Αναγνώστηκε 53592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #75 στις: 10/11/09, 13:26 »
Κάτι μου λέει όμως (όσο κι αν διαφωνείς) πως αν είχα διδαχθεί την αρχαία Ελληνική γλώσσα πιο πολλά χρόνια και με καλύτερο τρόπο απο αυτόν που επιβάλλει το σύστημα δε θα βρισκόμουν στην κατάσταση ποιυ βρίσκομαι σήμερα.
Ωπα, εγω διαφωνησα στο οτι αν ειχες διδαχθει τα αρχαια και στο γυμνασιο με το παρον συστημα διδασκαλιας δεν θα σε βοηθαγανε σε τιποτα. Και φυσικα μπορω να το στηριξω αυτο που λεω. Αρκει να κανεις μια βολτα σε σχολες οπως το αρχαιολογικο, ή το ΦΠΨ που τα αρχαια δεν ειναι μεν κεντρικο μαθημα διδασκονται δε και ν ριξεις μια ματια στα αποτελεσματα των φοιτητων αλλα και να ρωτησεις τους ιδιους ποσο τους βοηθησαν τα αρχαια απο το λυκειο.

Θα σου απαντησω για μενα και για οσους γνωστους μου εχω μεσα στη σχολη μου σχετικα με τα αρχαια (και κατι παρομοιο ισχυει και για τα λατινικα). Πραγματικα σε ολους ειναι σαν να τα ξαναμαθαινουμε απο την αρχη. Ειδικα αμα κανεις 2-4 εξαμηνα να πιασεις το αντικειμενο, ουσιαστικα θα πρεπει να ξαναρχισεις και απο πολυ βασικα πραγματα. Ποσο μαλλον αν ειχες να πιασεις τα αρχαια απο το λυκειο μεχρι τα 32 σου.

Αυτο γιατι συμβαινει? Γιατι ΔΕΝ μαθαινεις αρχαια στο λυκειο και στο γυμνασιο. Παπαγαλιζεις γραμματικους τυπους και συνταξη. Το βλεπω και στους πιτσιρικαδες του γυμνασιου που κανω μθματα (σε φιλους των αδερφων μου δλδ) ποσο πολυ κατανοουν απο το σχολειο τα αρχαια. Αν δεν ενδιαφερεατι ο καθηγητης ( και δυστυχως δεν ειναι πολλοι αυτοι που ενδιαφερονται) δεν μαθαινουν τα παιδια. Παπαγαλιζουν.

Τωρα, αν ειχες και ειχαμε διδαχθει τα αρχαια με ΚΑΛΥΤΕΡΟ τροπο (και ειναι πολλοι οι καλυτεορι τροποι) και σε 2 χρονια του λυκειου θα τα γνωριζες μια χαρα.

Αν θελετε αντι να αναλωνομαστε στο γιατι πρεπει με το γελοιο παρον συστημα να διδασκονται τα αρχαια στο γυμνασιου που και αποδεδειγμενα ανουσιο ειναι και τα παιδια απομακρυνει απο την αρχαια ελληνικη φιλολογια να, μπορυμε να προτεινουμε ή να δουμε και να βρουμε καλυτερους τροπους διδασκαλιας των αρχαιων.


Δε γνωρίζω αν οι αρχαίοι Έλληνες είναι απ'ευθείας βιολογικοί μου πρόγονοι (αν και όσοι προσπαθούν να το στηρίξουν πέφτουν αυτομάτως στην ταμπελοποίηση του φασίστα και ρατσιστή)όμως εξακολουθώ να τους θεωρώ εθνικούς μου προγόνους.
Κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Δεν αποκαλουνται φασιστες και ρατσιστες οσοι προσπαθουν να χρησιμοποιησουν το DNA για την μελετη των αρχαιοτερων πλυθησμων. Μερικοι απο τους μεγαλυτερους αρχαιολογους εχουν χρησιμοποιησει αυτη τη μεθοδο. Απλα αυτη τη στιγμη και για παρα πολλους λογους που δεν ειναι της παρουσης να τους αναλυσουμε αλλα αν θες τα λεμε μεσω πμ, η μεθοδος αυτη ταυτοποιησης σημερινων πληθυσμων με αρχαιοτερων ειναι ιδιαιτερα επισφαλης και δεν αποτελει ισχυρο αποδεικτικο στοιχειο σε μια σοβαρη επιστημονικη μελετη. Τωρα αν θεωρεις τον λιακοπουλο και τον Αδωνη, που μας πριζουν για το DNA, σοβαρους επιστημονες, την πατησαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/09, 13:36 από King_Mob/Roufus »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #76 στις: 10/11/09, 13:37 »
Γι'αυτό και επέμεινα και στον ΤΡΟΠΟ που διδάσκονται τα αρχαία σήμερα. Η εκμάθηση των αρχαίων σε πιο μικρές τάξεις όμως έχει να κάνει και με τη γενικότερη παιδεία των νέων και όχι απλά με την εκμάθηση της γλώσσας αυτής καθ'αυτής. Που πάλι με έναν πιο απλό και κατανοητό τρόπο (που θέλει περισσότερα χρόνια) θα μας μάθαινε τα αρχαία πολύ καλύτερα και δε θα χρειαζόταν να πάει κάποιος σε συγκεκριμμένες σχολές για να τα διδαχθεί. Θα ξέραμε για παράδειγμα οτι υπάρχει και η λέξη "εκίβολος" και όχι ¨μακροσαγιτάρης"

Τους τύπους που προανέφερες δεν τους θεωρώ επιστήμονες αρχαιολόγους γιατι δεν είναι. Αν όμως είναι το αντικείμενό σου σε παρακαλώ να με ενημερώσεις περισσότερο μεσω ΠΜ.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #77 στις: 10/11/09, 13:40 »
Ένα σκυλάδικο λέει : "Σκότωσες έναν πεθαμένο"...Αυτή λοιπόν η πρόταση περί καταργήσεως των αρχαίων στο Γυμνάσιο , αυτό ακριβώς μου θυμίζει...Με την έννοια ότι ο τρόπος που διδάσκεται το μάθημα το έχει καταστήσει νεκρό εδώ και δεκαετίες. Το γιατί διδάσκεται έτσι το μάθημα, είναι ζήτημα πάλι οικονομικό. Η σύγχρονη παιδεία αντιλαμβάνεται ως χρήσιμο, μόνο ότι θα είναι χρήσιμο και αύριο για τον εργαζόμενο του μέλλοντος. Έτσι λοιπόν δίνει βαρύτητα κάπου και κάπου όχι...Τα φιλολογικά μαθήματα γενικά έχουν παραγκωνιστεί.
Δεν ενδιαφέρεται λοιπόν η σύγχρονη παιδεία στο να βγάλει καλλιεργημένους πολίτες, ή πολίτες που να διέπονται από τα κλασσικά ιδεώδη που προσφέρει η αρχαία γραμματεία. Δηλαδή δημοκρατία, φιλελευθερισμό, φιλομάθεια, πολιτισμό κ.α. Και επειδή φοβάμαι ότι θα υποπέσω στο σφάλμα να ακουστώ πομπώδης σταματώ εδώ...Πάντως ότι οι άνθρωποι έχουν γίνει σε σχέση με παλιότερα πολύ περισσότερο αγενείς, πολύ περισσότερο υλιστές και πολύ περισσότερο ο εαυτούλης τους, δεν λέω ότι φταίει αποκλειστικά το ζήτημα της εκμάθησης των αρχαίων, αλλά είναι και αυτό "ακόμα ένα τούβλο στο τοίχο της αποχαύνωσης"
Επαγγελματική εξειδίκευση λοιπόν κατά τα αμερικάνικα πρότυπα. Και ναι μεν μπορεί οι αμερικάνοι να είναι υπερδύναμη, αλλά σαν λαός μάλλον είναι ότι πιο χειραγωγίσημο και αφελές έχει να επιδείξει ο σύγχρονος κόσμος. Συμμετοχή στα κοινά ανύπαρκτη (ψηφίζει το 25, 30% κάθε φορά;).
Είπε κάποιος φίλος "να καταργηθούν, δεν προσφέρουν τίποτα"... Τίποτα; Ε εντάξει, όλο και κάτι προσφέρουν... ::)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #78 στις: 10/11/09, 14:51 »
Παιδιά να μην τα συγχέουμε.Υπάρχουν δύο μαθήματα για «Αρχαία» στο σχολείο.Το ένα αφορά αρχαιοελληνικά κείμενα μεταφρασμένα στα Νέα και το άλλο αρχαίο κείμενο αμετάφραστο μαζί με γραμματική , λεξιλόγιο και συντακτικό.Και τα δύο είναι σημαντικά , μόνο που αλλού επικεντρώνεται το ένα και αλλού το άλλο.Δε νομίζω όμως κανείς που τάχθηκε υπέρ της διδασκαλίας της γραμματικής να είναι κατά της διδασκαλίας των «από μετάφραση» , για αυτό μην το χρησιμοποιείτε ως επιχείρημα.Δεν τίθεται δηλαδή θέμα «το ένα ή το άλλο» , γιατί και τα δύο μαθήματα είναι διαφορετικά και αναντικατάστατα.


Κάτι μου λέει όμως (όσο κι αν διαφωνείς) πως αν είχα διδαχθεί την αρχαία Ελληνική γλώσσα πιο πολλά χρόνια και με καλύτερο τρόπο απο αυτόν που επιβάλλει το σύστημα δε θα βρισκόμουν στην κατάσταση ποιυ βρίσκομαι σήμερα.
Ωπα, εγω διαφωνησα στο οτι αν ειχες διδαχθει τα αρχαια και στο γυμνασιο με το παρον συστημα διδασκαλιας δεν θα σε βοηθαγανε σε τιποτα. Και φυσικα μπορω να το στηριξω αυτο που λεω. Αρκει να κανεις μια βολτα σε σχολες οπως το αρχαιολογικο, ή το ΦΠΨ που τα αρχαια δεν ειναι μεν κεντρικο μαθημα διδασκονται δε και ν ριξεις μια ματια στα αποτελεσματα των φοιτητων αλλα και να ρωτησεις τους ιδιους ποσο τους βοηθησαν τα αρχαια απο το λυκειο.

Θα σου απαντησω για μενα και για οσους γνωστους μου εχω μεσα στη σχολη μου σχετικα με τα αρχαια (και κατι παρομοιο ισχυει και για τα λατινικα). Πραγματικα σε ολους ειναι σαν να τα ξαναμαθαινουμε απο την αρχη. Ειδικα αμα κανεις 2-4 εξαμηνα να πιασεις το αντικειμενο, ουσιαστικα θα πρεπει να ξαναρχισεις και απο πολυ βασικα πραγματα. Ποσο μαλλον αν ειχες να πιασεις τα αρχαια απο το λυκειο μεχρι τα 32 σου.

Αυτο γιατι συμβαινει? Γιατι ΔΕΝ μαθαινεις αρχαια στο λυκειο και στο γυμνασιο. Παπαγαλιζεις γραμματικους τυπους και συνταξη. Το βλεπω και στους πιτσιρικαδες του γυμνασιου που κανω μθματα (σε φιλους των αδερφων μου δλδ) ποσο πολυ κατανοουν απο το σχολειο τα αρχαια. Αν δεν ενδιαφερεατι ο καθηγητης ( και δυστυχως δεν ειναι πολλοι αυτοι που ενδιαφερονται) δεν μαθαινουν τα παιδια. Παπαγαλιζουν.

Τωρα, αν ειχες και ειχαμε διδαχθει τα αρχαια με ΚΑΛΥΤΕΡΟ τροπο (και ειναι πολλοι οι καλυτεορι τροποι) και σε 2 χρονια του λυκειου θα τα γνωριζες μια χαρα.

Αν θελετε αντι να αναλωνομαστε στο γιατι πρεπει με το γελοιο παρον συστημα να διδασκονται τα αρχαια στο γυμνασιου που και αποδεδειγμενα ανουσιο ειναι και τα παιδια απομακρυνει απο την αρχαια ελληνικη φιλολογια να, μπορυμε να προτεινουμε ή να δουμε και να βρουμε καλυτερους τροπους διδασκαλιας των αρχαιων.




Επειδή γράφεις για καλύτερο τρόπο , για πες ποιος είναι δηλαδή ; Γιατί έχω την εντύπωση ότι πολλοί όταν μιλάνε για έναν διαφορετικό τρόπο μάθησης ουσιαστικά θέλουν κάτι πιο χαλαρό και εύκολο.
Επίσης είναι λογικό να το βλέπεις εσύ έτσι γιατί συνέχισες σε φιλολογική σχολή.Αντίστοιχα όσοι περνάνε για παράδειγμα Βιολογικό ή Φυσικό λένε «ε καλά , στο Λύκειο , δεν ήταν Βιολογία/Φυσική αυτό που κάναμε».Για όλους τους άλλους όμως που πέρασαν (ή δεν πέρασαν) αλλού , το μάθημα είχε νόημα.Δε μπορούμε να συγκρίνουμε το επίπεδο της πανεπιστημιακής γνώσης με του σχολείου.


Επισης οι φανατικοι της διδασκαλιας των αρχαιων απ΄το γυμνασιο, πιθανων κι απο το το δημοτικο, στηριζονται στα ωφελη της κατανοησης των γραμματικων και συντακτικων τυπων κτλ ::) ::), πραγμα που μπορει να γινει κι απ' την εκμαθηση των νεων ελληνικων (ισως οχι τοσο στην ετυμολογια των λεξεων). Εκτιμηση μου, βεβαια, ειναι οτι εχουν και κρυφη ατζεντα επιχειρηματων (εξαφανιση του ελληνισμου απο σκοτεινες δυναμεις κτλ). Για τα αρχαια κειμενα αυτά καθ' αυτα, την ουσια τους, το ζουμι ρε μαναν μ' (πχ διδασκαλια μεταφρασμενων κειμενων), τιποτα. Κοινως, στ' αρχ*δ*α τους. Δηλαδη στειρα εκμαθηση (δεν εννοω παπαγαλια) τυπων και κανονων. Ετσι δεν κανεις δουλεια μαστορα. Ασε το παιδι, γυμνασιου και δημοτικου ακομα, να διαβασει εικονογραφημενες και μεταφρασμενες της κωμωδιες του Αριστοφανη, για οσους ξερουν τι εννοω ;), να δει τι λενε τουλαχιστον τα ρημαδια τα κειμενα και ας μαθει αργοτερα ολους τους συντακτικους και γραμματικους τυπους, οταν δηλαδη αρχισει να γραφει στα fora, που κατα την αποψη μερικων ::) ειναι απαραιτητο στον διαχωρισμο των γραπτων σου απο μια πχ... κλανια.     


Πολλές υποθέσεις κάνεις και είναι μάλλον άσχετες με όσα διαβάζουμε εδώ πέρα  ::)

Ένα σκυλάδικο λέει : "Σκότωσες έναν πεθαμένο"...Αυτή λοιπόν η πρόταση περί καταργήσεως των αρχαίων στο Γυμνάσιο , αυτό ακριβώς μου θυμίζει...Με την έννοια ότι ο τρόπος που διδάσκεται το μάθημα το έχει καταστήσει νεκρό εδώ και δεκαετίες. Το γιατί διδάσκεται έτσι το μάθημα, είναι ζήτημα πάλι οικονομικό. Η σύγχρονη παιδεία αντιλαμβάνεται ως χρήσιμο, μόνο ότι θα είναι χρήσιμο και αύριο για τον εργαζόμενο του μέλλοντος. Έτσι λοιπόν δίνει βαρύτητα κάπου και κάπου όχι...Τα φιλολογικά μαθήματα γενικά έχουν παραγκωνιστεί.
Δεν ενδιαφέρεται λοιπόν η σύγχρονη παιδεία στο να βγάλει καλλιεργημένους πολίτες, ή πολίτες που να διέπονται από τα κλασσικά ιδεώδη που προσφέρει η αρχαία γραμματεία. Δηλαδή δημοκρατία, φιλελευθερισμό, φιλομάθεια, πολιτισμό κ.α. Και επειδή φοβάμαι ότι θα υποπέσω στο σφάλμα να ακουστώ πομπώδης σταματώ εδώ...Πάντως ότι οι άνθρωποι έχουν γίνει σε σχέση με παλιότερα πολύ περισσότερο αγενείς, πολύ περισσότερο υλιστές και πολύ περισσότερο ο εαυτούλης τους, δεν λέω ότι φταίει αποκλειστικά το ζήτημα της εκμάθησης των αρχαίων, αλλά είναι και αυτό "ακόμα ένα τούβλο στο τοίχο της αποχαύνωσης"
Επαγγελματική εξειδίκευση λοιπόν κατά τα αμερικάνικα πρότυπα. Και ναι μεν μπορεί οι αμερικάνοι να είναι υπερδύναμη, αλλά σαν λαός μάλλον είναι ότι πιο χειραγωγίσημο και αφελές έχει να επιδείξει ο σύγχρονος κόσμος. Συμμετοχή στα κοινά ανύπαρκτη (ψηφίζει το 25, 30% κάθε φορά;).
Είπε κάποιος φίλος "να καταργηθούν, δεν προσφέρουν τίποτα"... Τίποτα; Ε εντάξει, όλο και κάτι προσφέρουν... ::)

Συμφωνώ και πάλι μαζί σου.




Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #79 στις: 10/11/09, 15:05 »


Επειδή γράφεις για καλύτερο τρόπο , για πες ποιος είναι δηλαδή ; Γιατί έχω την εντύπωση ότι πολλοί όταν μιλάνε για έναν διαφορετικό τρόπο μάθησης ουσιαστικά θέλουν κάτι πιο χαλαρό και εύκολο.
Επίσης είναι λογικό να το βλέπεις εσύ έτσι γιατί συνέχισες σε φιλολογική σχολή.Αντίστοιχα όσοι περνάνε για παράδειγμα Βιολογικό ή Φυσικό λένε «ε καλά , στο Λύκειο , δεν ήταν Βιολογία/Φυσική αυτό που κάναμε».Για όλους τους άλλους όμως που πέρασαν (ή δεν πέρασαν) αλλού , το μάθημα είχε νόημα.Δε μπορούμε να συγκρίνουμε το επίπεδο της πανεπιστημιακής γνώσης με του σχολείου.
Καταρχας δεν ειμαι σε φιλολογικη σχολη. Στο αρχαιολογικο ειμαι. ΚΑι το επιπεδο των αρχαιων που κανουμε δεν ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το επιπεδο του λυκειου. Ειδικα οταν μιλαμε για δωρικα κειμενα κτλ. Και δεν μιλαω για πολυπλοκα πραγματα. Για συνταξη μιλαω απο αυτες που ζητανε και στις πανελληνιες.

ΚΑι συγνωμη, αλλα αν απο την αρχη πριν καν τοποθετηθει καποιος για τον διαφορετικο τροπο διδασκαλιας των αρχαιων, το απαξιωνεις και το αποριπτεις, τοτε δεν νομιζω οτι ειναι μια καλη βαση για να κανουμε κουβεντα. Μπορεις να πεις απλα οτι σου αρεσουν τα αρχαια ακριβως οπως διδασκονται και οτι δεν θες να αλλαξει απολυτως τιποτα για να ξερουμε και σε ποιον μιλαμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #80 στις: 10/11/09, 15:15 »
Η άποψη ενός ανθρώπου που θέλει να αισθάνεται Έλληνας, να διατηρήσει μια κάποια επαφή με τους προγόνους του και να διευρύνει τη σκέψη του όσο γίνεται περισσότερο.


χαχχχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχ...........

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #81 στις: 10/11/09, 15:45 »
Να θέσω και μια άλλη παράμετρο?
Πιθανή κατάργηση των αρχαίων στο γυμνάσιο δεν θα πρέπει να σημαίνει ταυτόχρονα και κατάργηση των πανελλαδικών?
Γιατί σε αντίθετη περίπτωση τα αρχαία δε θα διδάσκονται καθόλου σε παιδιά που δεν ακολουθούν την θεωρητική κατεύθυνση δεδομένου ότι οι μαθητές στην δευτέρα και κυρίως στην τρίτη λυκείου επικεντρώνονται αποκλειστικά στα μαθήματα που θα τους χρειαστούν στις πανελλήνιες.

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #82 στις: 10/11/09, 16:03 »


Επειδή γράφεις για καλύτερο τρόπο , για πες ποιος είναι δηλαδή ; Γιατί έχω την εντύπωση ότι πολλοί όταν μιλάνε για έναν διαφορετικό τρόπο μάθησης ουσιαστικά θέλουν κάτι πιο χαλαρό και εύκολο.
Επίσης είναι λογικό να το βλέπεις εσύ έτσι γιατί συνέχισες σε φιλολογική σχολή.Αντίστοιχα όσοι περνάνε για παράδειγμα Βιολογικό ή Φυσικό λένε «ε καλά , στο Λύκειο , δεν ήταν Βιολογία/Φυσική αυτό που κάναμε».Για όλους τους άλλους όμως που πέρασαν (ή δεν πέρασαν) αλλού , το μάθημα είχε νόημα.Δε μπορούμε να συγκρίνουμε το επίπεδο της πανεπιστημιακής γνώσης με του σχολείου.
Καταρχας δεν ειμαι σε φιλολογικη σχολη. Στο αρχαιολογικο ειμαι. ΚΑι το επιπεδο των αρχαιων που κανουμε δεν ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το επιπεδο του λυκειου. Ειδικα οταν μιλαμε για δωρικα κειμενα κτλ. Και δεν μιλαω για πολυπλοκα πραγματα. Για συνταξη μιλαω απο αυτες που ζητανε και στις πανελληνιες.

ΚΑι συγνωμη, αλλα αν απο την αρχη πριν καν τοποθετηθει καποιος για τον διαφορετικο τροπο διδασκαλιας των αρχαιων, το απαξιωνεις και το αποριπτεις, τοτε δεν νομιζω οτι ειναι μια καλη βαση για να κανουμε κουβεντα. Μπορεις να πεις απλα οτι σου αρεσουν τα αρχαια ακριβως οπως διδασκονται και οτι δεν θες να αλλαξει απολυτως τιποτα για να ξερουμε και σε ποιον μιλαμε.


Δεν απαξιώνω γενικά τυχόν αλλαγές στον τρόπο διδασκαλίας.Αλλά και το να λέμε για τα αρχαία (έστω έτσι όπως γίνονται) ότι δε μαθαίνεις τίποτα , δεν προσφέρουν τίποτα , να καταργηθούν , αυτό κι αν είναι απαξίωση !
Επίσης πιστεύω ότι σίγουρα κάποιοι έχουν στο μυαλό τους "κάτι πιο εύκολο" όταν μιλάνε για αλλαγές.Δεν είπα ότι  ειδικά εσύ ή όλοι όσοι θέλουν αλλαγή στον τρόπο διδασκαλίας έχουν αυτό στο μυαλό τους.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα αρχαία είναι δύσκολα και ότι όπως και να διδάσκονται θα πρέπει κανείς να ανοίγει το βιβλίο , να ασχολείται και να αποστηθίζει αναγκαστικά και κάποια πράγματα.Είναι και αυτό μέσα στη διαδικασία μάθησης σε κάποιες περιπτώσεις.   

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #83 στις: 10/11/09, 16:47 »
Δεν διατυπωνεις σωστα αυτο που λεμε. Τα αρχαια με τον συγκεκριμενο τροπο που διδασκονται (και οχι εστω ετσι οπως διδασκονται) δεν εχουν να προσφερουν κατι (εκτως απο ελαχιστα ισως πραγματα), και αυτο δεν ειναι απαξιωση, ειναι πραγματικοτητα.

Δεν ειπα πουθενα οτι γενικα δεν μαθαινεις τιποτα απο τα αρχαια ή οτι γενικα δεν προσφερουν τιποτα. Φυσικα και ειναι καλο να μαθει καποιος την αρχαια ελληνικη γλωσσα, ειναι μια πραγματικα εξαιρετικη γλωσσα και μπορεις να αντλησεις πολλα πραγματα απο τη δομη της, τον τροπο λειτουριγας της και τα κειμενα της. Αν ειναι δυνατον να αρνηθουμε κατι τετοιο. Δεν εχει να κανει με εθνικοτητες και ελλαδα και αλλα τετοια. Τα αρχαια ελληνικα ειναι μια πολυ ομορφη γλωσσα που εχει βγαλει καποια απο τα σημαντικοτερα κειμενα της παγκοσμιας ιστοριας.

Αλλα αυτο, απο αυτο που γινεται στα σχολεια απεχει παρα πολυ. Οσοι μαθητες (και ειναι λιγοι αυτοι) δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο προσωπικο ενδιαφερον δεν μαθαινουν τιποτα απο τα αρχαια οπως διδασκονται σημερα, και αυτο παλι δενε ιναι απαξιωση αλλα πραγματικοτητα. Αρκει να κανεις μια βολτα σε σχολεια για να το διαπιστωσεις αυτο. Και φυσικα δεν φταινε οι μαθητες για αυτο το πραγμα. Φταιει ο τροπος διδασκαλιας, φταιει αυτη η επιμονη και ο συντηριτισμος που εχουμε οσον αφορα την αρχαιοτητα και την εμονη μας οτι ειναι κατι που "πρεπει"να μαθει το παιδι επειδη ειναι το παρελθον του και του μπαινει ως υποχρεωτικο και ως καλο. Ε λογικο ειναι τα παιδια στην εφηβεια τους, που ειναι και αντιδραστικοτερα να μην θελουν να ασχοληθουν με κατι τετοιο.

Αυτη η εθνοκεντρικη προσεγγιση στα αρχαια ελληνικα, οτι "ειμαι ελληνας, θελω να γνωριζω την γλωσσα των προγονων μου, των εθνικων μου προγνων, που δοξασαν το ονομα της χωρας μου" και αλλες τετοιες μπαρουφες, περα απο το γεγονος οτι δεν ανταποκρινονται σε καμια ιστορικη αληθεια, μονο απωθουν τα παιδια απο το να μαθουν αρχαια παρα τα φερνουν πιο κοντα στο αντικειμενο.


Αντ΄ αυτου θα μπορουσαμε καλλιστα να δημιουργουμε πραγματικο ενδιαφερον στα παιδια για τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο με απειρους τροπους. Αρχικα να εξοικειωνει κανεις τα παιδια με τα αρχαια ελληνικα κειμενα μεσα απο μεταφραση και στη συνεχεια να τα βαζει να τα διδαχθουν στα αρχαια για παραδειγμα. Δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη να πεταξεις αρχαια στον μαθητη που δεν εχει ιδεα απο αρχαια κειμενα. Γιατι στην 1η γυμνασιου που παει ο μαθητης και βλεπει τα αρχαια να του ερχονται σαν κεραμιδα δεν εχει ξαναδει ποτε του αρχαιο κειμενο ουτε καν σε μεταφραση. Ε λογικο ειναι να τρομοκρατειται.

Και πολλα αλλα μπορουν να γινουν για να δημιουργηθει πραγματικο ενδιαφερον στον μαθητη για την αρχαιοτητα και για την ιστορια γενικως και αυτο δεν ειναι αποκλειστικα η απολυτη διδασκαλια των αρχαιων ελληνικων οπως γινεται σημερα και εχει ως αποτελεσμα μονο την αποστροφη του μαθητη σε οτιδηποτε σχετιζεται με αυτο το αντικειμενο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #84 στις: 10/11/09, 22:02 »
Πριν από λίγο στις ειδήσεις, μητέρα έξω από το Παίδων (ηλικία 25-30) δήλωνε " Ναι ήρθαμε εδώ γιατί φοβόμαστε με τη νέα γρίπη και είπαμε να προλάβουμε καμμιά πνευμονία και καμμιά...πανδημία"(!!!).
Αυτή είχε κάνει αρχαία...Σκέψου και να μην έκανε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #85 στις: 10/11/09, 22:55 »
King_mob_roufus:

Παράθεση
Αυτη η εθνοκεντρικη προσεγγιση στα αρχαια ελληνικα, οτι "ειμαι ελληνας, θελω να γνωριζω την γλωσσα των προγονων μου, των εθνικων μου προγνων, που δοξασαν το ονομα της χωρας μου" και αλλες τετοιες μπαρουφες, περα απο το γεγονος οτι δεν ανταποκρινονται σε καμια ιστορικη αληθεια, μονο απωθουν τα παιδια απο το να μαθουν αρχαια παρα τα φερνουν πιο κοντα στο αντικειμενο.

Μεγαλα λογια, φιλε. Αυτος ο μοντερνισμος που θελει τον νεο, ανοιχτομυαλο, "παγκοσμιοποιημενο", "ευρωπαιο" νεοελληνα να αδιαφορει για τις ριζες του, με το φοβο μην του προσαψουν εθνικισμο και σοβινισμο... Εξαιρετικα σαπια νοοτροπια.

Δεν υπαρχει τιποτα κακο στο να θελει κανεις να διατηρει μια συνδεση με την πορεια της γενιας του στο χρονο. Κι ΑΝ, οπως λες, η καταγωγη αυτη δε μπορει να τεκμηριωθει γενετικα, αλλο τοσο δεν μπορει και να απορριφθει γενετικα. Και ΕΣΤΩ οτι δεν προερχομαι κατ'αιματι απο τον Αριστοτελη. Αν επελεξα να θεωρω τον εαυτο μου Ελληνα, απεκτησα και το δικαιωμα και την υποχρεωση να θεωρω και να τιμω αυτον ως προγονο μου. Αν θες, μην κανεις το ιδιο. Αλλα αποφασισε ΤΙ ΕΙΣΑΙ. Πες ειμαι Ινδος, ειμαι Εβραιος, ειμαι Λατινος. Διοτι ο ανθρωπος εχει ΑΝΑΓΚΗ να εχει ριζες, και εχει αναγκη να νιωθει κοινωνος μιας νοοτροπιας και κουλτουρας κοινης, συμφωνα με ενα καποιο παρελθον.

Ενας λογος που οι Αμερικανοι εχουν βαλθει να ισοπεδωσουν τα παντα παγκοσμιως, σε υλικο, οικονομικο και πολιτισμικο επιπεδο, ειναι οτι αισθανονται βαρια πανω τους την ελλειψη ακριβως αυτου: Παρελθοντος.

Εντελως off-topic, το γνωριζω. Αλλα σιχαθηκα να με κατηγορουν οτι ειμαι ακροδεξιος, σοβινιστης, Λιακοπουλο-ειδης επειδη επιθυμω να κοιταω πισω με μια περηφανεια.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΔΕΞΙΟ ΟΥΤΕ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΤΙΜΑΣ. ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.
Αντε γιατι απο τοτε που βγηκε ο φασισμος, χαθηκε το φιλοτιμο, που λενε......





Τελος οff-topic. Επανερχομαι λακωνικα:

...προς οσους προτασσουν ως λυση στο ζητημα της ΚΑΚΗΣ διδασκαλιας των Αρχαιων, την καταργηση τους.

Δειξτε μου ΕΝΑ μαθημα που γινεται σωστα στα ελληνικα σχολεια. Ακριβως. Ας καταργησουμε πρωτα ενα-ενα αυτα που δεν μου δειξατε, και μετα τα αρχαια.




Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #86 στις: 10/11/09, 23:46 »
Μεγαλα λογια, φιλε. Αυτος ο μοντερνισμος που θελει τον νεο, ανοιχτομυαλο, "παγκοσμιοποιημενο", "ευρωπαιο" νεοελληνα να αδιαφορει για τις ριζες του, με το φοβο μην του προσαψουν εθνικισμο και σοβινισμο... Εξαιρετικα σαπια νοοτροπια.

Δεν υπαρχει τιποτα κακο στο να θελει κανεις να διατηρει μια συνδεση με την πορεια της γενιας του στο χρονο. Κι ΑΝ, οπως λες, η καταγωγη αυτη δε μπορει να τεκμηριωθει γενετικα, αλλο τοσο δεν μπορει και να απορριφθει γενετικα. Και ΕΣΤΩ οτι δεν προερχομαι κατ'αιματι απο τον Αριστοτελη. Αν επελεξα να θεωρω τον εαυτο μου Ελληνα, απεκτησα και το δικαιωμα και την υποχρεωση να θεωρω και να τιμω αυτον ως προγονο μου. Αν θες, μην κανεις το ιδιο. Αλλα αποφασισε ΤΙ ΕΙΣΑΙ. Πες ειμαι Ινδος, ειμαι Εβραιος, ειμαι Λατινος. Διοτι ο ανθρωπος εχει ΑΝΑΓΚΗ να εχει ριζες, και εχει αναγκη να νιωθει κοινωνος μιας νοοτροπιας και κουλτουρας κοινης, συμφωνα με ενα καποιο παρελθον.

Ενας λογος που οι Αμερικανοι εχουν βαλθει να ισοπεδωσουν τα παντα παγκοσμιως, σε υλικο, οικονομικο και πολιτισμικο επιπεδο, ειναι οτι αισθανονται βαρια πανω τους την ελλειψη ακριβως αυτου: Παρελθοντος.

Εντελως off-topic, το γνωριζω. Αλλα σιχαθηκα να με κατηγορουν οτι ειμαι ακροδεξιος, σοβινιστης, Λιακοπουλο-ειδης επειδη επιθυμω να κοιταω πισω με μια περηφανεια.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΔΕΞΙΟ ΟΥΤΕ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΤΙΜΑΣ. ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.
Αντε γιατι απο τοτε που βγηκε ο φασισμος, χαθηκε το φιλοτιμο, που λενε......
Να και η κρυφη ατζεντα επιχειρηματων. Στη φορα. Με κατεβασμενα σωβρακα.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #87 στις: 11/11/09, 00:57 »
Η άποψη ενός ανθρώπου που θέλει να αισθάνεται Έλληνας, να διατηρήσει μια κάποια επαφή με τους προγόνους του και να διευρύνει τη σκέψη του όσο γίνεται περισσότερο.


χαχχχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχ...........
Κοιτάζοντας το προφίλ σου δεν είδα την ηλικία σου... άρα δε μπορώ να καταλάβω αν γελάς απο παιδική αφέλεια η απο καθαρή ενήλικη ανοησία...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #88 στις: 11/11/09, 00:59 »
Κάθε φορά που υπάρχει ένα θέμα με αρχαία Ελλάδα, ιστορία, μνήμες και σύμβολα αυτού του τόπου, κάποιοι προσπαθούν να απολογηθούν στους "άλλους", ότι δεν είναι φασίστες, σωβινιστές κλπ...Κοινώς ότι δεν είναι ...ελέφαντες. Επειδή λοιπόν εγώ το βαρέθηκα αυτό το καλαμπούρι, έχω να πω ότι δεν χρειάζεται να απολογηθεί κανείς ξανά σε κανένα και είναι η ώρα πιά να ακούμε την άποψη και μόνο αυτή, χωρίς να φαντασιωνόμαστε "εχθρούς" και "φίδια". Εδώ πολλοί από εμάς έχουμε διαμορφωμένη πολιτική άποψη. Είτε λοιπόν αυτός που γράφει κάτι είναι δεξιός ,είτε αριστερός εμένα προσωπικά το ίδιο μου κάνει. Γιατί από τη πείρα μου ξέρω ότι κανένας μας δεν είναι ούτε απόλυτα δεξιός, ούτε απόλυτα αριστερός, ούτε απόλυτα αναρχικός, εκτός κι αν έχει κάποιο συμφέρον να πουλάει αυτή την εικόνα. Εδώ λοιπόν μπλέκει το ζήτημα με τα αρχαία. Αυτοί που τα κατηγορούνε, τα αντιλαμβάνονται ως βέλη στη φαρέτρα της δεξιάς, που στόχο έχουν να σκοτώσουν οτιδήποτε το "προοδευτικό" , φέρνοντας στο προσκήνιο τα τέρατα άλλων Ελληνολάγνων εποχών , που έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Κάποιοι που τα υπερασπίζονται , τα θεωρούν και ώς τέτοια. Το θέμα είναι ότι και οι μεν και οι δε πλανώνται πλάνην οικτρά...
Τα αρχαία Ελληνικά είναι ο πρόδρομος της γλώσσας που μιλάμε σήμερα. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο. Το να γνωρίζουμε , ο καθένας στο επίπεδο που μπορεί και του αναλογεί λόγω σπουδών, κάποια αρχαία, μόνο κακό δεν μπορεί να κάνει. Η έλλειψη αντίθετα, δημιουργεί γλωσσικές συγχύσεις, ανορθογραφίες και στο τέλος έναν περιορισμό λεξιλογίου, που έχει αντίκτυπο παντού. Από τη καθημερινότητα έως την εθνική μας λογοτεχνία.
Ένα από τα βασικά κριτήρια εξέλιξης όλων των πολιτισμών στο πλανήτη, ήταν ανέκαθεν η γλώσσα και ο γραπτός λόγος. Είναι κοινό στοιχείο η γραφή σε μεγάλους λαούς του παρελθόντος. Αντίθετα κάποιοι που δεν είχαν καλλιεργήσει αυτή τη περιουσία, μείναν στο σκοτάδι για αιώνες.
Όσο πιο πλούσια είναι η γλώσσα μας, τόσο πιο πλούσιοι θα είμαστε και εμείς. Πολιτισμικά,ηθικά,κοινωνικά...
Όλοι ανεξαιρέτως (και όχι ανεξαίρετα ή χωρίς εξαίρεση). Δεξιοκεντρωαριστεροαναρχοκομμουνιστοφασιστομηδενιστές.... :faint
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #89 στις: 11/11/09, 01:05 »
MechMech αν και γενικά βρίσκω τις απόψεις του King ενδιαφέρουσες (ειδικά στον τομέα του), στο σημείο που έκανες παράθεση υπερέβαλλε σε μεγάλο βαθμό και απάντησες με τρόπο που με καλύπτει απόλυτα. Να είσαι καλά!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #90 στις: 11/11/09, 01:18 »
Σε ευχαριστω.

....Και να προσθεσω, δεν εχω λογια για να σας δωσω να καταλαβετε ποσο με εκφραζει το ποστ του Μακμισια ακριβως απο πανω. Απο τον πρωτο τονο μεχρι την τελευταια τελεια. Ουτε ο ιδιος αν το ειχα γραψει, δεν θα ειχα αποτυπωσει τοσο ευστοχα τον ιδιο μου τον προβληματισμο.

Οποτε να ναι καλα κι αυτος....βραδιατικα   :P :)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #91 στις: 11/11/09, 01:42 »
Και άλλο τόσο συμφωνώ με την άποψη του MACMISSIA. Ίσως κάποτε καταλάβουμε πως η έννοια της εθνικής ταυτότητας και του σεβασμού αυτού που ονομάζουμε "πατριδα" δεν είναι ούτε πνευματική ιδιοκτησία της δεξιάς αλλά ούτε και το κόκκινο πανί της αριστεράς. Είναι κάτι που μας συνδέει όλους. Και μπορεί να μην είμαι αρχαιολόγος ή βιολόγος (καθ'εαυτό μουσικός είμαι) αλλά τουλάχιστον ιστορία έχω διαβάσει για να μπορώ να το κατανοήσω αυτό. Και επέλεξα να θεωρώ τον εαυτό μου Έλληνα (προς μεγάλη δόση γέλιου του Narcsoul) και να ενοχλούμαι απο το γεγονός οτι την αρχαία Ελληνική γλώσσα και γραμματεία δεν την έμαθα όσο και όπως θα έπρεπε στο δημόσιο σχολείο (το οποίο και πληρώνω).

 Και εν πάσει περιπτώσει ούτε τα Αγγλικά και Γαλλικά διδάσκονται σωστά στα σχολεία. Όχι όμως δεν καταργούνται αλλα διδάσκονται και στο Δημοτικό. Αλλα έτσι είναι... με μερικά Αγγλογαλλικά της κακιάς ώρας μπορεί και να βρείς δουλειά ως γκαρσόνι στο Ναύπλιο... με Αρχαία Ελληνικά όμως μπορείς; ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #92 στις: 11/11/09, 02:59 »
Μεγαλα λογια, φιλε. Αυτος ο μοντερνισμος που θελει τον νεο, ανοιχτομυαλο, "παγκοσμιοποιημενο", "ευρωπαιο" νεοελληνα να αδιαφορει για τις ριζες του, με το φοβο μην του προσαψουν εθνικισμο και σοβινισμο... Εξαιρετικα σαπια νοοτροπια.

Δεν υπαρχει τιποτα κακο στο να θελει κανεις να διατηρει μια συνδεση με την πορεια της γενιας του στο χρονο. Κι ΑΝ, οπως λες, η καταγωγη αυτη δε μπορει να τεκμηριωθει γενετικα, αλλο τοσο δεν μπορει και να απορριφθει γενετικα. Και ΕΣΤΩ οτι δεν προερχομαι κατ'αιματι απο τον Αριστοτελη. Αν επελεξα να θεωρω τον εαυτο μου Ελληνα, απεκτησα και το δικαιωμα και την υποχρεωση να θεωρω και να τιμω αυτον ως προγονο μου. Αν θες, μην κανεις το ιδιο. Αλλα αποφασισε ΤΙ ΕΙΣΑΙ. Πες ειμαι Ινδος, ειμαι Εβραιος, ειμαι Λατινος. Διοτι ο ανθρωπος εχει ΑΝΑΓΚΗ να εχει ριζες, και εχει αναγκη να νιωθει κοινωνος μιας νοοτροπιας και κουλτουρας κοινης, συμφωνα με ενα καποιο παρελθον.

Ενας λογος που οι Αμερικανοι εχουν βαλθει να ισοπεδωσουν τα παντα παγκοσμιως, σε υλικο, οικονομικο και πολιτισμικο επιπεδο, ειναι οτι αισθανονται βαρια πανω τους την ελλειψη ακριβως αυτου: Παρελθοντος.

Εντελως off-topic, το γνωριζω. Αλλα σιχαθηκα να με κατηγορουν οτι ειμαι ακροδεξιος, σοβινιστης, Λιακοπουλο-ειδης επειδη επιθυμω να κοιταω πισω με μια περηφανεια.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΔΕΞΙΟ ΟΥΤΕ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΤΙΜΑΣ. ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.
Αντε γιατι απο τοτε που βγηκε ο φασισμος, χαθηκε το φιλοτιμο, που λενε......
Καταρχας δεν θελω να το παιξω ουτε παγκοσμιος ουτε νεοελληνας ουτε ευρωπαιος. Δεν αδιαφορω για τις ριζες μου, ουτε εχω καμια φοβια να μου προσαψουν εθνικισμο.

Φυσικα και δεν υπαρχει τιποτα κακο στο να θες να διατηρησεις την γενια σου μεσα στον χρονο, οπως και το να θες να τιμησεις τον προγονο σου.

Τωρα αν θες εσυ να θεωρησεις καποιον προγονο σου ακομα και αν δεν γνωριζεις αν ειναι, αλλο θεμα. Το γεγονος οτι επελεξες να θεωρεις τον εαυτο σου ελληνα και να θεωρησεις καποιους ως προγονους σου προφανως σου δινει το δικαιωμα να θεωρεις οτι πρεπει να τους τιμας. Αλλοι πιστευουν οτι ειμαστε απογονοι των Ελ απο τον Σειριο, ενταξει, δικο τους θεμα. Εγω δεν σε κατηγορισα ως ΛΑικοπουλοειδη ή κατι τετοιο. Αν θες να το πιστευεις φυσικα και μπορεις να το πιστευεις και να νιωθεις ελληνας ή οτιδηποτε αλλο.

Μην ξεχνας ομως οτι αυτο για το οποιο με κατηγορεις (κατι το οποιο δεν ειμαι) δηλαδη νεοελληνας ευρωπαιος και παγκοσμιος, ειναι κατι που ορισαν αλλοι, οπως αλλοι ορισαν την εννοια ελληνας οπως την αισθανεσαι εσυ σημερα. Δηλαδη την πιστη οτι οι αρχαιοι ελληνες ιεναι αμεσοι προγονοι μας και πρεπει να τους τιμαμε, οτι ειμαστε απογονοι του Αριστοτελη και του Πλατων και αλλα τετοια.

Προσωπικα θαυμαζω την αρχαιοτητα και την μελεταω σε πολυ μεγαλο βαθμο. Πιστευω οτι ειναι κατι που αξιζει να διδασκεται στα νεωτερα παιδια. Αλλα αυτο απο το γεγονος οτι πρεπει να διδασκεται ως υποχρωετικη επειδη αποτελει το κοινο μας παρελθον απεχει παρα πολυ. Και γιατι ειναι αλλη νοοτροπια και γαιτι πιστευω οτι ιστορικα ιεναι κατι που δεν στεκει.

Τωρα αν η λεξη μπαρουφες, προσεβαλε και εθιξε, ζητω συγνωμη και την ανακαλω. Αλλα για το ζητημα της ιστορικοτητας, εχω αποψη και επιχειρηματα, τα οποια ομως δεν νομιζω οτι ειναι το παρον θεμα καταλληλο για να τα συζητησουμε

Επισης το θεωρω λαθος ως παιδαγωγικη μεθοδο να πιπιλιζεις τα παιδια με αυτην την αποψη γιατι συνηθως τα κανει να αντιδρουν. Αυτο αν δεν γινεται κατανοητο μπορω να το αναλυσω

ΥΓ:Οταν κατι δεν μπορει να αποδειχθει επιστημονικα, προφανως, δεν μπορει να απορριφθει κιολας. Και αυτο οφειλεται σε ελλειψη στοιχειων προφανως, επομενως καλο ειναι να παρουμε θεση σε αυτο το ζητημα οταν υπαρχουν τα επαρκη στοιχεια. Και στην προκειμενη δεν μπορει να αποδειχθει η γενετικη προελευση λογω ελλειψης στοιχειων τα οποια δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να εχουμε. Αυτος ο τροπος σκεψεις μου θυμιζει ενα βιβλιο που διαβαζα για τους Δωριεις ενος κυριου Πισσιμιση, ο οποιος ελεγε οτι εφοσον δεν μπορουμε να χρονολογησουμε με βεβαιοτητα την εκρηξη του ηφαιστειου της σαντορινης μπορω να την κατεβασω στο 1200 π.Χ. και βασιζε εκει ενα ολακερο βιβλιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/09, 03:29 από King_Mob/Roufus »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #93 στις: 11/11/09, 15:41 »
Δεν διατυπωνεις σωστα αυτο που λεμε. Τα αρχαια με τον συγκεκριμενο τροπο που διδασκονται (και οχι εστω ετσι οπως διδασκονται) δεν εχουν να προσφερουν κατι (εκτως απο ελαχιστα ισως πραγματα), και αυτο δεν ειναι απαξιωση, ειναι πραγματικοτητα.

Δεν ειπα πουθενα οτι γενικα δεν μαθαινεις τιποτα απο τα αρχαια ή οτι γενικα δεν προσφερουν τιποτα. Φυσικα και ειναι καλο να μαθει καποιος την αρχαια ελληνικη γλωσσα, ειναι μια πραγματικα εξαιρετικη γλωσσα και μπορεις να αντλησεις πολλα πραγματα απο τη δομη της, τον τροπο λειτουριγας της και τα κειμενα της. Αν ειναι δυνατον να αρνηθουμε κατι τετοιο. Δεν εχει να κανει με εθνικοτητες και ελλαδα και αλλα τετοια. Τα αρχαια ελληνικα ειναι μια πολυ ομορφη γλωσσα που εχει βγαλει καποια απο τα σημαντικοτερα κειμενα της παγκοσμιας ιστοριας.

Αλλα αυτο, απο αυτο που γινεται στα σχολεια απεχει παρα πολυ. Οσοι μαθητες (και ειναι λιγοι αυτοι) δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο προσωπικο ενδιαφερον δεν μαθαινουν τιποτα απο τα αρχαια οπως διδασκονται σημερα, και αυτο παλι δενε ιναι απαξιωση αλλα πραγματικοτητα. Αρκει να κανεις μια βολτα σε σχολεια για να το διαπιστωσεις αυτο. Και φυσικα δεν φταινε οι μαθητες για αυτο το πραγμα. Φταιει ο τροπος διδασκαλιας, φταιει αυτη η επιμονη και ο συντηριτισμος που εχουμε οσον αφορα την αρχαιοτητα και την εμονη μας οτι ειναι κατι που "πρεπει"να μαθει το παιδι επειδη ειναι το παρελθον του και του μπαινει ως υποχρεωτικο και ως καλο. Ε λογικο ειναι τα παιδια στην εφηβεια τους, που ειναι και αντιδραστικοτερα να μην θελουν να ασχοληθουν με κατι τετοιο.

Αυτη η εθνοκεντρικη προσεγγιση στα αρχαια ελληνικα, οτι "ειμαι ελληνας, θελω να γνωριζω την γλωσσα των προγονων μου, των εθνικων μου προγνων, που δοξασαν το ονομα της χωρας μου" και αλλες τετοιες μπαρουφες, περα απο το γεγονος οτι δεν ανταποκρινονται σε καμια ιστορικη αληθεια, μονο απωθουν τα παιδια απο το να μαθουν αρχαια παρα τα φερνουν πιο κοντα στο αντικειμενο.


Αντ΄ αυτου θα μπορουσαμε καλλιστα να δημιουργουμε πραγματικο ενδιαφερον στα παιδια για τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο με απειρους τροπους. Αρχικα να εξοικειωνει κανεις τα παιδια με τα αρχαια ελληνικα κειμενα μεσα απο μεταφραση και στη συνεχεια να τα βαζει να τα διδαχθουν στα αρχαια για παραδειγμα. Δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη να πεταξεις αρχαια στον μαθητη που δεν εχει ιδεα απο αρχαια κειμενα. Γιατι στην 1η γυμνασιου που παει ο μαθητης και βλεπει τα αρχαια να του ερχονται σαν κεραμιδα δεν εχει ξαναδει ποτε του αρχαιο κειμενο ουτε καν σε μεταφραση. Ε λογικο ειναι να τρομοκρατειται.

Και πολλα αλλα μπορουν να γινουν για να δημιουργηθει πραγματικο ενδιαφερον στον μαθητη για την αρχαιοτητα και για την ιστορια γενικως και αυτο δεν ειναι αποκλειστικα η απολυτη διδασκαλια των αρχαιων ελληνικων οπως γινεται σημερα και εχει ως αποτελεσμα μονο την αποστροφη του μαθητη σε οτιδηποτε σχετιζεται με αυτο το αντικειμενο.


Δεν είναι αυτή η πραγματικότητα που λες.Το εκπαιδευτικό σύστημα στο σχολείο ακόμα και με όλα τα στραβά του , δίνει τη δυνατότητα σε αυτόν που ενδιαφέρεται να μάθει κάτι που θα του μείνει.Μάλιστα πιστεύω ότι τα αρχαία το πετυχαίνουν αυτό σε μεγαλύτερο βαθμό από άλλα μαθήματα γιατί : 1) μέρος της ύλης επαναλαμβάνεται σε διάφορες τάξεις και 2) αποτελούν την προγονική μορφή της ίδιας γλώσσας που χρησιμοποιούμε σήμερα.Δεν είναι ένα γνωστικό αντικείμενο αποκομμένο από την καθημερινότητα.
Και δε μισούν όλοι οι μαθητές το μάθημα , κάποιοι γουστάρουν και για αυτό θα πάνε και Θεωρητική κατεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #94 στις: 11/11/09, 18:40 »
Ουτε καν ετσι δεν ειναι τα πραγματα.

Εγω πολυτεχνειο ειμαι (απο συνειδητη επιλογη, οχι απο λαθος),αρα απο τεχνολογικη κατευθυνση προερχομαι, και, ενω λατρευω τα μαθηματικα, αγαπημενα μου μαθηματα στο σχολειο ηταν τα αρχαια και η εκφραση-εκθεση.

Ας μη μπαινουμε στη νοοτροπια του διαχωρισμου των παιδιων σε θεωρητικα και πρακτικα μυαλα. Η μορφωση πρεπει να ευρεια και η ανταποκριση των μαθητων εξισου ενθουσιωδης προς καθε αντικειμενο.

Στο σχολειο δεν παμε για να αποτελεσουμε μεθαυριο το τελειο παραγωγικο εργαλειο, αλλα για να γινουμε ανθρωποι.  Συνεπως, δεν πρεπει να θεωρειται επιτυχημενο ενα συστημα που βγαζει δικηγορους που δεν εχουν μια στοιχειωδη τεχνικη αντιληψη και μηχανικους που αδυνατουν να βαλουν πεντε σωστες λεξεις σε σειρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/09, 18:46 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #95 στις: 11/11/09, 18:42 »
Δεν υπαρχει τιποτα κακο στο να θελει κανεις να διατηρει μια συνδεση με την πορεια της γενιας του στο χρονο. Κι ΑΝ, οπως λες, η καταγωγη αυτη δε μπορει να τεκμηριωθει γενετικα, αλλο τοσο δεν μπορει και να απορριφθει γενετικα. Και ΕΣΤΩ οτι δεν προερχομαι κατ'αιματι απο τον Αριστοτελη. Αν επελεξα να θεωρω τον εαυτο μου Ελληνα, απεκτησα και το δικαιωμα και την υποχρεωση να θεωρω και να τιμω αυτον ως προγονο μου.
...
...
...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΔΕΞΙΟ ΟΥΤΕ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΤΙΜΑΣ. ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.
Αντε γιατι απο τοτε που βγηκε ο φασισμος, χαθηκε το φιλοτιμο, που λενε......

Σκοπιανή προπαγάνδα κάνεις?

Κοίτα, κανείς δεν σου στερεί το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού, αλλά μόνος σου στέρησες από τον εαυτό σου το δικαίωμα της έκφρασης σοβαρής και αξιοπρόσεκτης άποψης, με τα εξής λάθη:

1) Δίνεις σημασία στην τυπολατρία, ερμηνεύοντας την και ολοκληρωτικά δηλ φασιστικά!

2) Για να στηρίξεις μια εντελώς λανθασμένη πρόταση δεν ντράπηκες να αναφέρεις ψευδή στοιχεία. Όλοι όσοι ασχολούνται έστω και ελάχιστα με την εκπαίδευση γνωρίζουν καλά ότι τα αρχαία Ελληνικά δεν είναι υποχρεωτικό μάθημα ούτε καν στις "κλασσικές σπουδές" στο εξωτερικό, ενώ είναι μόνο στις σπουδές που αναφέρονται σε αρχαιολογία και λοιπές συναφείς επιστήμες, μαζί με την διδασκαλία των αρχαίων Εβραϊκών, Λατινικών, Ιερογλυφικών, Ασσυριακών, Γραμμικής Α και Β κλπ.

3) "Είθιστε" να γνωρίζεις εκ των προτέρων στοιχεία-πληροφορίες και μετά να σχηματίζεις άποψη και αφού μελετήσεις την άποψη που συνέταξες για την αποφυγή λαθών, να την δημοσιεύεις. Εσύ κάνεις το αντίθετο. Αφού πετάς ένα αίολο επιχείρημα μας λες ότι " δεν θα κάθεσαι να ψάχνεις τον γούγλι "σαν" μαλ**ας" ("ως" όχι "σαν", τίποτα δεν έμαθες στο σχολείο?) για να το υποστηρίξεις. Μ' αυτόν τον τρόπο υποστήριξης - συγγνώμη που το λέω - σβύνεις από μόνος σου το "σαν"...

Πάρα πολύ πιθανόν τα λάθη σου να προέρχονται από τον τρόπο που διδάχθηκες τα αρχαία Ελληνικά. Δεν ξέρω, λέω, ίσως. Αν το νομίζεις αυτό τότε μπορώ να σου συστήσω κάποια κέντρα εκμάθησης...

Παράθεση
Τελος οff-topic. Επανερχομαι λακωνικα:

...προς οσους προτασσουν ως λυση στο ζητημα της ΚΑΚΗΣ διδασκαλιας των Αρχαιων, την καταργηση τους.

Δειξτε μου ΕΝΑ μαθημα που γινεται σωστα στα ελληνικα σχολεια. Ακριβως. Ας καταργησουμε πρωτα ενα-ενα αυτα που δεν μου δειξατε, και μετα τα αρχαια.

Δηλ (αν το πάρουμε αντίστροφα) εννοείς ότι επειδή δεν διδάσκονται σωστά τα μαθηματικά να αρχίσουμε να διδάσκουμε ολοκληρώματα από την πρώτη Δημοτικού? Ε... είτε τα διδάσκουμε είτε δεν τα διδάσκουμε, πάλι λάθος θα διδάσκονται... Οπότε? ;D


Αγαπητοί μου, λόγω του ότι υπάρχουν πολλές και διάφορες απόψεις επί του θέματος προτείνω εκ νέου το εξής: Να μπορεί να επιλέξει ο γονιός τον τύπο της εκπαίδευσης που θα έχει το παιδί του. Κι έτσι όσοι θέλουν, να διδάσκουν τα παιδιά τους αρχαία Ελληνικά ακόμα και απ' το Νηπιαγωγείο. Δεν με ενδιαφέρει. Καθόλου μα καθόλου λέμε...

Αλλά μετά μην μιλάτε για εκπαίδευση δύο ταχυτήτων λόγω του ότι το παιδί μου δεν θα ακολουθεί ένα σύστημα που προσπαθεί να το κάνει ηλίθιο και ανεπαρκές....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #96 στις: 11/11/09, 18:57 »
Παράθεση
Δεν είναι αυτή η πραγματικότητα που λες.Το εκπαιδευτικό σύστημα στο σχολείο ακόμα και με όλα τα στραβά του , δίνει τη δυνατότητα σε αυτόν που ενδιαφέρεται να μάθει κάτι που θα του μείνει.Μάλιστα πιστεύω ότι τα αρχαία το πετυχαίνουν αυτό σε μεγαλύτερο βαθμό από άλλα μαθήματα γιατί : 1) μέρος της ύλης επαναλαμβάνεται σε διάφορες τάξεις και 2) αποτελούν την προγονική μορφή της ίδιας γλώσσας που χρησιμοποιούμε σήμερα.Δεν είναι ένα γνωστικό αντικείμενο αποκομμένο από την καθημερινότητα.
Και δε μισούν όλοι οι μαθητές το μάθημα , κάποιοι γουστάρουν και για αυτό θα πάνε και Θεωρητική κατεύθυνση.

Δεν ξερω ποσο κοντα βρισκεσαι στο εκαπιδευτικο συστημα, αλλα το γεγονος οτι οποιος ενδιαφερεται να μαθει κατι που θα του μεινει, θα το μαθει, δεν εχει να κανει ΚΑΘΟΛΟΥ με το εκπαιδευτικο συστημα. Φυσικα και οποιος ενδιαφερεται για κατι και το ψαξει θα το μαθει. Αλιμονο αν περιμενα απο το σχολειο για να μαθουμε μουσικη ας πουμε. Αυτο ομως δεν εχει να κανει καθολου με τον τροπο που λειτουργει το εκπαιδευτικο συστημα, που κατα κυριο λογο εχει στραβα, και καποια ελαχιστα καλα για να επιβεβαιωνουν τον κανονα, μεσα σε αυτα ομως δεν ειναι ο τροπος διδασκαλιας των αρχαιων.

Και να απαντησω γιατι θεωρω οτι τα αρχαια δεν το πετυχενουν αυτο ειδικα σε σχεση με αλλα μαθηματα.

1)το γεγονος οτι μερος της υλης επαναλαμβανεται σε διαφορες ταξεις δεν λεει απολυτως τιποτα. Αυτο ισχυει μονο για το αγνωστο το οποιο εχει να κανει κατα βασιν με την θεωρητικη κατευθηνση. Αλλα σε οποιαδηποτε περιπτωση, και στην ιστορια ΟΛΟΚΛΗΡΗ η υλη επαναλβαμνεται και μαλιστα σε δημοτικο/γυμνασιο/λυκειο, τι εχει να λεει αυτο? Οτι "λεγε λεγε κατι θα μεινει"? Καταπληκτικος τροπος διδασκαλιας.

2)Συμφωνοι οτι αποτελουν μια προγονικη μορφη της ιδιας γλωσσας που χρησιμοποιουμαι σημερα. Αλλα πρωτον, με την λογικη αυτη θα πρεπε να κανουμε και βυζαντινα κειμενα τα οποια βρισκονται ακομα πιο κοντα στην γλωσσα που μιλαμε σημερα, ή ελληνιστικα κειμενα, που αποτελουν τον πραγματικο προγονο των σημερινων ελληνικων γιατι τοτε γινανε οι περισσοτερες αλλαγες στην γλωσσα που την οδηγησαν στην σημερινη της μορφη. Αντ' αυτου διδασκομαστε σε ολοκληρο το γυμνασιο αποσπασματικα κειμενακια, παραλαγμενα για να ειναι πιο κατανοητα, με 1-2 ερμηνευτιεκς ερωτησεις για τα προσχηματα.

Τωρα για το γεγονος οτι δεν αποτελει γνωστικο αντικειμενο αποκομμενο απο την καθημερινοτητα μας. Θεωρω οτι ειναι σε μεγαλο βαθμο αποκομμενο απο την καθημερινοτητα. Καλως ή κακως το συντακτικο ειναι παρα παρα πολυ διαφορετικο στην αρχαια ελληνικη απο οτι στη νεα και παρα πολλοι οροι εχουν τελειως διαφορετικη χρηση. Οποτε στο ζητημα της συνταξης δεν προσφερουν ιδιαιτερη βοηθεια. Η δε γραμματικη εχει και αυτη αλλαξει σε τεραστιο βαθμο και σχεδον κανενας τυπος που χρησιμοποιουσαν στον 5ο αι. δεν εχει παραμεινει ιδιος. Δεν διαφωνω για το ζητημα της ριζας των λεξεων κτλ.

Αλλα για να εχεις ουσιαστικα οφελη απο την γνωση της αρχαιας ελληνικης του 5ου και του 4ου αι. και να μπορεις να βρεις τα κοινα στοιχεια με την νεα θα πρεπει να παρακολουθησεις και την εξελιξη της γλωσσας στους επομενους αιωνες, κατι το οποιο δεν γινεται καθολου. Αν εχεις λιγες γνωσεις αρχαιων φανταζομαι οτι μπορεις να το αντιληφθεις αυτο.


Τελος, οχι προφανως και δεν μισουν ολοι οι μαθητες αυτο το μαθημα. Αλλα καλως ή κακως ειανι η πλειονοτητα. Μπορει να μην θες να το πιστεψεις, να προσπαθεις πεισματικα να το αρνηθεις, δεν ξερω, αλλα ειναι κατι το οποιο ισχυει. Και θα ξαναπω οτι μια βολτα απο τα σχολεια αρκει για να σε πεισει. Επισης δεν γουσταρουν ολοι οσοι πανε Θεωρητικη κατευθιηνση τα αρχαια. Απο την θεωρητικη κατευθηνση πας για ΜΜΕ, Ψυχολογια, Μουσικο, Αγγλικη/Γαλλικη/Ισπανικη/Ιταλικη Φιλολογια, Ιστορικο Αρχαιολογικο, Θεατρικων σπουδων, Οικονομικες σχολες, Αρχαιομετρια, Φιλοσοφια και τοσα αλλα τμηματα. Δεν πας στην θεωρητικη για να γινεις φιλολογος που σχετιζεται με την ελλαδα. Και περα απο τις ξενογλωσσες φιλολογιες που ανεφερα, ΚΑΜΙΑ αλλη σχολη δεν ειναι φιλολογικη με την εννοια οτι απο εκει περα βγαινεις καταρτισμενος φιλολογος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #97 στις: 11/11/09, 19:13 »
Οκ, θα γινω λιγο γραφικος, για μια και μοναδικη φορα, για χαρη του Παππου.


1. Ειναι "ειθισται". Ενικος. Το ποσο απαραδεκτο ειναι να μην ξερεις σε τι προσωπο και αριθμο μιλας, ουτε καν θα μπω στον κοπο να σου δωσω να το καταλαβεις.

2. Ειναι "σβηνω", οχι "σβυνω". Αυτο και το ανωτερω, ελπιζω να τα πεταξες λογω βιασυνης.

3. Αν εγραφα "ως μαλ**ας", θα ηταν σαν να παραδεχομαι οτι ειμαι μαλ**ας. Σαν να λεω: "Δεν θα κατσω να ψαξω το γκουγκλ, μαλ**ας καθως ειμαι...".
Το "σαν μαλ**ας" ειναι σωστοτατη εκφραση. Ειναι ισοδυναμο του: "θα ημουν μαλ**ας αν καθομουνα να ψαξω στο γκουγκλ...", πραγμα που ειναι ακριβως αυτο που ηθελα να πω και που ειπα.
Αυτο το τελευταιο ειναι διαχωρισμος που εχει γινει στα νεα ελληνικα, οχι στα αρχαια, απο τον Μπαμπινιωτη. Το "ως" δηλωνει ιδιοτητα, το "σαν" συγκριση/υποθεση.


Στο εξης, κανε μου τη χαρη και μη με εξωθησεις ξανα σε τετοιες μικροτητες, να καθομαστε να επισημαινουμε ο ενας στον αλλο γλωσσικες ανεπαρκειες.
Αν εσυ που εισαι οσο εισαι δεν ντρεπεσαι τα -πιθανως ασπρα σου- μαλλια, εγω που δεν ειμαι παρα 22 χρονων ντρεπομαι να συμμετεχω σε τετοιου επιπεδου αντιπαραθεση.Αν το κανεις, θα σε αγνοησω.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/09, 19:20 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #98 στις: 11/11/09, 19:24 »
Εκει που σταματανε τα επιχειρηματα.... Και ο διαχωρισμος δεν εχει γινει απο τον Μπαμπινιωτη, δεν φτιαχνουν οι καθηγητες τους κανονες, τους καταγραφουν :)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #99 στις: 11/11/09, 19:53 »
ΜechMech, λες για τον Roufus, αλλά κι εσύ δεν πας πίσω. Δεν βάζεις τόνους!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/09, 19:55 από Garvin »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
86 Απαντήσεις
47974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 21:53
από stavros75
88 Απαντήσεις
23736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 13:10
από andy I
30 Απαντήσεις
17120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:42
από Jezus
0 Απαντήσεις
1569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 03:59
από MACMISIAS
1 Απαντήσεις
2142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/14, 17:03
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/17, 13:47
από ivikos