Αποστολέας Θέμα: Takamine vs Taylor???  (Αναγνώστηκε 4753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Takamine vs Taylor???
« στις: 09/02/21, 00:58 »
Γεια και χαρα μαγκες! Ειμαι κι εγω σε μια φαση αγορας νεας ακουστικης κιθαρας. Εχω δοκιμασει μια Taylor 114ce πριν κανα δυο χρονια, την οποια την καταλατρεψα. Ωστοσο κοντινο μου ατομο μου ειπε να κοιταξω και στις Takamine και πως εχουν καλυτερες κιθαρες απο την 114ce σε φθηνοτερες τιμες. Οπως βλεπετε κι απ το ονομα ειμαι αριστεροχειρας. Που αυτο σημαινει οτι σιγουρα οι επιλογες ειναι περιορισμενες! Οποτε οι επιλογες μου για να συγκρινω (Απο Απριλη δηλαδη στο αισιοδοξο σεναριο) ειναι ΜΙΑ takamine. Συγκεκριμενα, η Takamine GD10CE-NS με μασιφ ελατο καπακι και (νομιζω) layered μαονια πισω και πλανα στα 385 ευρω. Αρα εχουμε και λεμε

Taylor 114ce μασιφ ελατος καπακι, layered Walnut (καρυδια) πισω και πλαινα - 900 ευρω

Takamine GD10CE-NS μασιφ ελατος καπακι, layered Μαονι πισω και πλαινα - 380 ευρω

Τι λετεεε??? :)

ΥΓ: Εαν εχετε να προτεινετε κατι καλο με ταβανι τα 900 ευρω, εκτος των δυο προηγουμενων οργανων, το οποιο να ειναι σιγουρα αρκετα καλυτερο απο την Ibanez AEG10ii που εχω τωρα, εννοειται πειτε
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/21, 01:01 από Left hander »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Takamine vs Taylor???
« Απάντηση #1 στις: 09/02/21, 20:54 »
καλησπέρα,
δυστυχώς δεν έχω άποψη για καμία από τις 2 κιθάρες αλλά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις την takamine όπως και άλλες κιθάρες πριν προβείς σε αγορά. βέβαια η εποχή δεν ενδείκνυται για γύρες και δοκιμές αλλά μόλις βρεις ευκαιρία καν'το. Μην παραβλέψεις επίσης τις αγγελίες για μεταχειρισμένες. Μπορείς να βρεις όργανο σε τιμή εντός προϋπολογισμού το οποίο καινούριο θα ήταν εκτός.
Εγώ πριν κανα μήνα αγόρασα την 1η μου ακουστική , μία lag 4 seasons winter , μεταχειρισμένη .Με το που έπαιξα ένα ακκόρντο είπα "ωπ, εδώ είμαστε" .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Takamine vs Taylor???
« Απάντηση #3 στις: 16/02/21, 23:17 »
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια να στε καλα!!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Takamine vs Taylor???
« Απάντηση #4 στις: 17/02/21, 00:46 »
https://m.thomann.de/gr/prs_se_a60e_natural.htm

https://www.musicland.gr/ilektro-akoustikes-kithares/prs-guitars-seaxe20ena-ilektrakoustiki-kithara-se-axt20e-mahogany-cwy

https://www.prsguitars.com/index.php/blog/post/meet_the_family_of_prs_se_acoustic_guitars

Αξίζουν σίγουρα μια δοκιμή...  ;)

Δεν είναι όμως αριστερόχειρες....δυστηχως. Ο φίλος είναι αριστεροχειρας.

Φίλε left...σε καταλαβαίνω απόλυτα,καθότι κι εγω αριστεροχειρ. Περιορισμένες οι επιλογές, ΔΥΣΤΗΧΩΣ. Θα ήθελα να σε βοηθήσω αλλα ΔΥΣΤΗΧΩΣ το price range που στοχεύει είναι ψιλό για μένα. Προσωπικά θα πήγαινα σε takamine. Πιο οικονομικές και πολύ καλές.  Σκέφτομαι κι εγω να πάρω μια καλύτερη ακουστική αλλα αργότερα...οταν φτιάξουν τα πράγματα. Η μόνη ακουστικη που εχω πιάσει στα χέρια μου είναι μια Sigma των 300+ ευρώ, η οποία μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις. Πολύ γλυκός ήχος και εύκολη στο παίξιμο. Στα μεταχειρισμένα παίζει μια να βρεις κατι στα χρήματα που θες...εχει κάποιες αξιόλογες. Τσέκαρε τις. Από κει και πέρα ή περιμενεις-δοκιμαζεις-αγοραζεις ή αγοράζεις και ρισκάρεις.  It's up to you.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/21, 01:09 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Left hander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Takamine vs Taylor???
« Απάντηση #5 στις: 19/02/21, 00:09 »
https://m.thomann.de/gr/prs_se_a60e_natural.htm

https://www.musicland.gr/ilektro-akoustikes-kithares/prs-guitars-seaxe20ena-ilektrakoustiki-kithara-se-axt20e-mahogany-cwy

https://www.prsguitars.com/index.php/blog/post/meet_the_family_of_prs_se_acoustic_guitars

Αξίζουν σίγουρα μια δοκιμή...  ;)

Δεν είναι όμως αριστερόχειρες....δυστηχως. Ο φίλος είναι αριστεροχειρας.

Φίλε left...σε καταλαβαίνω απόλυτα,καθότι κι εγω αριστεροχειρ. Περιορισμένες οι επιλογές, ΔΥΣΤΗΧΩΣ. Θα ήθελα να σε βοηθήσω αλλα ΔΥΣΤΗΧΩΣ το price range που στοχεύει είναι ψιλό για μένα. Προσωπικά θα πήγαινα σε takamine. Πιο οικονομικές και πολύ καλές.  Σκέφτομαι κι εγω να πάρω μια καλύτερη ακουστική αλλα αργότερα...οταν φτιάξουν τα πράγματα. Η μόνη ακουστικη που εχω πιάσει στα χέρια μου είναι μια Sigma των 300+ ευρώ, η οποία μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις. Πολύ γλυκός ήχος και εύκολη στο παίξιμο. Στα μεταχειρισμένα παίζει μια να βρεις κατι στα χρήματα που θες...εχει κάποιες αξιόλογες. Τσέκαρε τις. Από κει και πέρα ή περιμενεις-δοκιμαζεις-αγοραζεις ή αγοράζεις και ρισκάρεις.  It's up to you.

Γεια σου αδερφε!! Ευτυχως με νιωθεις και σε νιωθω... Διαλεξα την Taylor τελικα και ειναι μια εξαιρετικη κιθαρα! Εκτος απο ενα μικρο προβληματακι που θα το ανοιξω αλλο θεμα. Παντως σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Takamine vs Taylor???
« Απάντηση #6 στις: 19/02/21, 08:50 »
Καλόπαιχτη!!!
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Takamine

Ξεκίνησε από Michalis Τα καλύτερα...

2 Απαντήσεις
5922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/02, 23:17
από Απόλλων
24 Απαντήσεις
9810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/08, 00:04
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
2798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 19:11
από Salinas
4 Απαντήσεις
5570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 02:25
από Takamine
12 Απαντήσεις
7057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 22:06
από Gabriel6th
9 Απαντήσεις
4494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 05:05
από Cuenca_60R
19 Απαντήσεις
9821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 14:11
από tzabros
10 Απαντήσεις
4671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/13, 10:12
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
6533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/14, 11:36
από pan0ss
2 Απαντήσεις
3941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/20, 22:11
από tolis255