Αποστολέας Θέμα: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!  (Αναγνώστηκε 9772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #25 στις: 29/05/11, 22:47 »
θα παραμεινω μαλλον σε αυτην που ηθελα και πριν γιατι η ltd δεν μου καθεται καλα στο ματι και δεν θελω να παρω melody maker.και υπαρχει περιπτωση να την παραγγειλω απο ενα site που συνεργαζεται η gibson και θα την στειλω σε εναν φιλο που μενει αμερικη κ μολισ ερθει θα μου την φερει(η οποια κανει 800 $ τα οποια ινε περιπου 550 ευρω).μιας και αναφερθηκα στο θεμα αυτο ξερει κανεις εαν θα κοστισι τιποτα παραπανο εαν τιν φερι φιλοσ απο αμερικι(ροταω για να ξερω γιατι υπαρχει περιπτωσει,εαν την παρω τελικα γιατι ειναι καπια αλλα θεματα στη μεση σχετικα με τους βαθμουσ στο σχολειο,να την παρω με αυτον τον τροπο) ??? επισης θα ηθελα να ροτισω οσους εχουν παρει κιθαρα απο το διαδυκτιο εαν παθει κατι η κιθαρα μου θα μου την φτιαξουν σε καπιο μαγαζι στην αθηνα( γιατι εχω ακουσει απο φιλους  οτι 95% δεν θα μου την φτιαξουν) ???

Καταρχήν η ορθογραφία σου βγάζει μάτι, σε σημείο που δυσκολεύομαι να διαβάσω το ποστ  ::)
(Χρησιμοποιείς greeklish ''νοοτροπία'' ακόμα και αν γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες....)

1) Αν δεν σου αρέσει η Ltd ή η melody maker και θέλεις Gibson LP, να πάρεις Gibson LP ( υπάρχει πλέον σε ΟΛΕΣ τις τιμές) δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία να θέλω κάτι συγκεκριμενο και να προτίνεται από άλλους ό,τι να'ναι....
2)Δεν ξέρω αν γίνεται να την παραγγείλεις από αμερικάνικο site και να την στείλεις σε φίλο σου, σε δολλάρια θα πληρώσεις? Με τί κάρτα? Καθε χώρα έχει διαφορετικό Φ.Π.Α. (VAT όπως το λένε στα κιθαρομάγαζα) και ανάλογα με την χώρα από την οποία ψωνίζεις -και μπορεί στην τιμή να συμπεριληφθούν δασμοί. Δώσε 800 δολάρια στον φίλο σου να σου την πάρει ο ίδιος από την Αμερική αυτοπροσώπως.
3)Όχι δεν πρόκειται να την πληρώσεις πιο ακριβά αν σου την φέρει φίλος σου (αν σου την στείλει είναι το πρόβλημα...), η κιθάρα θα είναι δικιά του, χειραποσκευή, δεν υπάρχει κανένα θέμα να πληρώσει παραπάνω.
4)Η κιθάρα από διαδίκτυο (αν φυσικά εννοείς σοβαρά μαγαζιά με μεγάλη αξιοπιστία όπως thomann , musicstore, dv247 κτλ και όχι κάποιους ύποπτους τσαρλατάνους που πουλάνε ''τζάμπα'' κιθάρες που μπορεί να σου στείλουν εξάρχής σπασμένη κιθαρα και να την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια αφού έχουν φάει τα ωραία σου λεφτάκια) δεν υπάρχει ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να σου σπάσει...ακόμα και ατύχημα να γίνει (πολύ δύσκολα) έχεις δικαίωμα επιστροφής εντός 30 ημερών... ;)
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #26 στις: 30/05/11, 04:26 »
τοσα ατομα σου εχουν πει οτι δεν χρειαζεται να παρεις κιθαρα και οτι εχεις μια χαρα εξοπλισμο.

φαινεται σαν να περιμενεις τον εναν που θα σου πει "ναι παρε τη gibson" για να παρεις θαρρος.

κρατησε τα 600 ευρω για του χρονου,οπου οπως λες θα σας πιασει η κριση,γιατι ισως σου χρειαστουν για κατι πιο σημαντικο απο μια δευτερη κιθαρα.

υπαρχουν χιλιοι λογοι να παρεις και δευτερη και τριτη κιθαρα και ...εικοστη κιθαρα,δεν υπαρχει ομως η δικαιολογια του  "να μαθω σε μια καλη".
εισαι τοσο φρεσκος στο χωρο της κιθαρας (1 χρονο μολις) που ακομα δεν ξερεις αμα θα τη βαρεθεις και το γυρισεις στο βιολι η στο ταβλι.

με λιγα λογια θελω να πω:ΣΕΒΑΣΟΥ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ οι οποιοι ηδη σου εχουν προσφερει εξοπλισμο που αλλα παιδακια στην ηλικια σου ουτε καν τον φανταζονται.

Αποσυνδεδεμένος rgplayer14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #27 στις: 30/05/11, 07:33 »
βασικα εγω ανοιξα το θεμα αυτο γιατι ειχα μιλησει με τον δασκαλο μου για αυτο το θεμα και μου απαντησε θετικα(αν μου ειχε δηλαδη απαντησει αρνιτικα δεν θα το σηζυταγα καθολου το θεμα)και ετσι θεωρησα οτι αυτος που με ξερει καλυτερα απο ολους σε αυτον τον τομεα θα μου εδινε την πιο σωστη απαντηση(μιας και ξερει εαν εχω προχωρησει πολυ ή λιγο και εαν θεωρει σωστο να παρω μια καλυτερης ταξεως κιθαρα).

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #28 στις: 30/05/11, 08:41 »
Μια που έχεις την ηλικία του υιού μου θα σου μιλήσω όπως θα μιλούσα σε αυτόν.
Εαν η αγορά καλής κιθάρας είναι κίνητρο για να μελετάς περισσότερο, το έχεις χάσει το παιχνίδι. Ο εξοπλισμός σου δεν είναι τίποτα το τρομερό αλλά είναι αξιοπρεπέστατος για το επίπεδό σου.
Μην μπλέκεις με πετάλια κλπ ακόμα, αργότερα μπορείς να πάρεις μια καλή πεταλιέρα και να τελειώνεις με το θέμα εφέ.
Κιθάρα μπορείς να πάρεις αργότερα και φυσικά κάτι καλύτερο από την μέτρια Studio Faded και αφού κατασταλάξεις στι τί ακριβώς σου λείπει. Δοκίμασε κι άλλες κιθάρες από φίλους σου μην τρελένεσαι, υπομονή, και όταν βρείς αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι θα το ξέρεις. Στις αγγελίες υπάρχουν διαμάντια σε τιμές ευκαιρίας, δοκίμασε, ψάξε τις τιμές καλά και όλα θα πάνε καλά.
 
 
ΥΓ Ποιοί νομίζεις ότι πουλάνε κιθάρες ? Αυτοί που δεν υπολόγισαν τις ανάγκες τους σωστά κι αυτοί που ο εξοπλισμός τους δεν τους καλύπτει πλέον.
Ο γυιός μου που έχει να διαλέξει ανάμεσα σε καμμιά 25 κιθάρες παίζει συνεχώς με το σκαφος του παππού του (κιθάρα του 1963) και με έναν Champion 600 που του έκανα λίφτινγκ.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/11, 08:51 από studio54 »

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #29 στις: 30/05/11, 09:26 »
εγω μια κιθαριτσα εχω εδω και 2 χρονια
esp ltd ec 50
της αλλαξα μαγνητες και κλειδια
ολοι οι ασχετοι με βριζουν γτ λεει πρεπει να σκασω πολλα αμα θελω μια πραγματικα καλη κιθαρα...
τι με νοιαζει εμενα μου αρεσει η κιθαρα μου κ την αγαπω

ακυρο ποστ μαλλον...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #30 στις: 30/05/11, 11:01 »
θα παραμεινω μαλλον σε αυτην που ηθελα και πριν γιατι η ltd δεν μου καθεται καλα στο ματι και δεν θελω να παρω melody maker.

Αν -απ'ότι φαίνεται από το παραπάνω- θέλεις απλά μια κιθάρα που να γράφει "gibson", πιθανόν για να πουλάς μούρη, τότε πάρ'τη να σου φύγει το άχτι.
Σε αυτό εδώ το φόρουμ θα σου προτείνουμε κιθάρες χωρίς να έχουμε μοναδικό κριτήριο το να είναι "μάρκας",  "τρέντυ", και ελκυστικές στο μάτι.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #31 στις: 30/05/11, 11:24 »
H κιθαρα που εχεις και ο ενισχυτης ειναι πολυ καλα για αρχη. Δεν υπαρχει ιδιατερος λογος να πας τωρα σε μια αλλη κιθαρα, απο την στιγμη που ακομα καλα καλα δεν εχεις μαθει στην πρωτη. Και δεν εννοω μονο να ξερεις να παιζεις, αλλα να ξερεις και καποια τεχνικα πραγματακια, να καταλαβεις τι διαφορες εχουν οι κιθαρες μεταξυ τους και να μπορεσεις να αντιλαμβανεσαι αυτες τις διαφορες στο χερι και στο αυτι.
Οταν δεν μπορεις πχ να ξεχωρισεις τετοιες διαφορες αναμεσα σε εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας κιθαρες, τοτε ειναι μαλλον ματαιο να χαλας χρηματα μονο και μονο για το ονομα μιας κιθαρας, ενισχυτη κτλ.
Αν τωρα θεωρεις οτι εχεις εξαντλησει τις δυνατοτητες του ενισχυτη σου και οτι δεν υπαρχει τπτ αλλο που να μπορεις να κανεις με αυτον, τοτε κοιτα για αλλο ενισχυτη που να σου ταιριαζει ηχητικα, σε εντασεις και λοιπα χαρακτηριστικα, γιατι η αλλαγη κιθαρας ΔΕΝ θα αλλαξει τον βασικο σου ηχο.
Οκ, επειδη (αν τελικα πας σε τυπου les paul) θα πας σε διπλο μαγνητη απο μονο που εχεις τωρα, θα εχεις πιο πολλα μεσαια και περισσοτερο γκαζι στον ηχο σου (λιγοτερο καθαρο ηχο οταν θα θες καθαρα ομως), αλλα κατα τα αλλα, μην περιμενεις να δεις θεαματικες διαφορες στον βασικο σου ηχο. Τον ηχο τον φτιαχνει ο ενισχυτης και οχι η κιθαρα. Η κιθαρα απλα πρεπει να σου ταιριαζει στο χερι, στο ματι και στις ευκολιες που δινει (αναλογως του τι χρειαζεσαι). Οποτε, αν πχ νιωθεις οτι σου λειπει αυτος ο ηχος των διπλων μαγνητων, τοτε μπορεις να αλλαξεις τον μαγνητη της γεφυρας στην squier με καποιον διπλο που να σου δινει τον ηχο που θες (ή διπλο σε μεγεθος μονου αν δεν θες να αλλαξεις και pickguard).
Με αυτον τον τροπο και δεν θα δωσεις πολλα χρηματα και θα βελτιωσεις την κιθαρα που ηδη εχεις και ποιοτικα και σε θεμα ηχου, ενω θα μπορεσεις να εχεις και ηχους διπλου μαγνητη ωστε να δινεις στον ηχο σου χροια τετοια. Επισης, εχοντας και διπλο μαγνητη και 2 μονους στην κιθαρα σου, θα εχεις περισσοτερες επιλογες για ηχους σε σχεση με μια les paul τυπου κιθαρα, πραγμα που σημαινει οτι θα μπορεις να χρησιμοποιεις μια κιθαρα και για τα καθαρα σου και για τα βρωμικα σου.
Πεταλακια κτλ, επισης δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι μιας και εχει ο ενισχυτης σου ηδη απο οτι λενε τα παιδια (δεν τον ξερω εγω τον ενισχυτη σου).
Απλα κατσε και ψαξου με τις ρυθμισεις του, μην πειραζεις ρυθμισεις με βαση το τι βλεπει το ματι να λενε τα ποτενσιομετρα, αλλα μονο με βαση το τι ακουει το αυτι και τι νιωθει το χερι.
Τελος, ψαξε και διαβασε καποια πραγματα για κιθαρες, hardware, διαφορες κατασκευης, τι πλεονεκτηματα και μεινονεκτηματα εχει καθε κατασκευη, ακου και clips αν βρεις με παρομοιο ενισχυτη με τον δικο σου με κιθαρες strat και les paul, για να αρχισεις να καταλαβαινεις τις διαφορες και να μαθεις να εκμεταλλευεσαι τις δυνατοτητες ενος οργανου.
Ειδικα με την στρατ υπαρχουν ωραια κολπακια που μπορεις να κανεις με τα tone controls, τον διακοπτη κτλ... Ακομα και ...χειροκινητο wah μπορεις να εχεις μονο με την κιθαρα σου!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/11, 11:40 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #32 στις: 30/05/11, 11:41 »
βασικα εγω ανοιξα το θεμα αυτο γιατι ειχα μιλησει με τον δασκαλο μου για αυτο το θεμα και μου απαντησε θετικα(αν μου ειχε δηλαδη απαντησει αρνιτικα δεν θα το σηζυταγα καθολου το θεμα)και ετσι θεωρησα οτι αυτος που με ξερει καλυτερα απο ολους σε αυτον τον τομεα θα μου εδινε την πιο σωστη απαντηση(μιας και ξερει εαν εχω προχωρησει πολυ ή λιγο και εαν θεωρει σωστο να παρω μια καλυτερης ταξεως κιθαρα).

Ο δάσκαλός σου σου πρότεινε να πάρεις την συγκεκριμένη κιθάρα?!? (την LP Studio worn εννοω) :o
Πρόκειται για εντελώς διαφορετική κιθάρα όσο αφορά την κατασκευή, εργονομία  και ήχο, σε σχέση με αυτή που ήδη έχεις...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος rgplayer14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #33 στις: 30/05/11, 13:38 »
ο δασκαλος μου μου ειπε να παρω μια καλυτερη κιθαρα αλλα δεν μου ειπιε τιποτε σε gibson γιατι ειναι fenderακιας.μου προτεινε καπιεσ κιθαρεσ fender μονο!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #34 στις: 30/05/11, 14:29 »
(ροταω για να ξερω γιατι υπαρχει περιπτωσει,εαν την παρω τελικα γιατι ειναι καπια αλλα θεματα στη μεση σχετικα με τους βαθμουσ στο σχολειο,να την παρω με αυτον τον τροπο) ???

Φιλική συμβουλή: Ρίξε βάρος στο σχολείο και στα μαθήματα (βασική παιδεία), προσπάθησε να βελτιωθείς στην ορθογραφία σου και όσο αφορά τη μουσική παιδεία σου (γενικότερα) και την κιθάρα (ειδικότερα) έχεις χρόνο μπροστά σου. Και φυσικά υπολόγισε τις συμβουλές που σου δώθηκαν από τα παραπάνω μέλη.

Γνώμη μου: Η ουσία με την ενασχόληση με τα μουσικά όργανα είναι πρωτίστως να ικανοποιείται ο ίδιος ο μουσικός / παίχτης με αυτό που ακούει όταν παίζει  και εκφράζεται μέσα από την κιθάρα του (στην περίπτωσή μας)  - να "κάνει κέφι" με απλά λόγια να παίζει κιθάρα - , και σε δευτερέυοντα ρόλο είναι η βελτίωσή του ως οργανοπαίχτη ή η "υλική" ικανοποίηση από την απόκτηση εξοπλισμού (είτε μιλάμε για κιθάρες, ή για ενισχυτές, πεταλάκια, πεταλιέρες κτλ). Το  επόμενο στάδιο φυσικά είναι να έχεις τις γνώσεις, την εμπειρία και το ταλέντο να αποτυπώνεις αυτό που νιώθεις σε νότες και στίχους, οπότε πάμε στην πεμπτουσία: Δημιουργία μουσικής...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος rgplayer14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #35 στις: 30/05/11, 16:31 »
το θεμα ειναι οτι σηεμρα μιλησα με τον δασκαλο μου ο οποιοσ μου εχει πει να την παρω.εκεινος μου ειπε σημερα να την παρω γιατι ετσι κι αλλιως θα συνεχισω να μαθαινω και ετσι θα μπορεσω να μαθω πανω σε μια καλη κιθαρα.βεβαια μου ειπε και ο  δασκαλος να μην παρω πεταλακια οποτε δεν θα παρω.

Αποσυνδεδεμένος rgplayer14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #36 στις: 30/05/11, 16:37 »
εαν αλλο θεμα το οποιο θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι που θα μπορουσα να βρω ταμπλατουρες για rock κομματια σε site στο internet(και τζαμπα εννοειτε)????

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #37 στις: 30/05/11, 21:30 »

Αποσυνδεδεμένος p0k0

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #38 στις: 31/05/11, 00:06 »
www.songsterr.com  και αν θες και μπακιν τρακς www.guitarbackingtrack.com
 
Παντως και εγω θα συμφωνησω με τους περισσοτερους εδω και θα σου πω να κανεις λιγο υπομονη ακομα.Αν εισαι και ασχετουλης πανω σε τεχνικα θεματα μπορει αφου παρεις την κιθαρα (οποια και αν ειναι αυτη) να καταληξεις οτι τελικα δεν σου κανει.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #39 στις: 31/05/11, 01:44 »
Και η δική μου άποψη είναι πως ο εξοπλισμός σου είναι μια χαρούλα και για τα επόμενα 1-2 χρόνια δε θα χρειαστείς τίποτε περισσότερο! Όσο καλή κιθάρα και να πάρεις, στο επίπεδο που βρίσκεσαι δεν πρόκειται να καταλάβεις καμία διαφορά (πέρα απο το θαυμασμό των φίλων σου). Στρώσου στη μελέτη, πάρε απο την κιθάρα σου όλα όσα έχει να σου δώσει και κάποια στιγμή θα καταλάβεις μόνος σου οτι ήρθε η ώρα για κάτι καλύτερο και το κυριότερο, θα ξέρεις εσύ ο ίδιος τι θα ζητάς απο τη νέα σου κιθάρα!

Βεβαίως απο ότι κατάλαβα, είσαι ήδη κουρδισμένος για καινούρια κιθάρα και ό'τι και να σου πούμε θα πάει στο βρόντο αλλα εμείς οφείλουμε να σου πούμε την αλήθεια ούτως ή άλλως! :)

Υ.Γ. Κι εγώ δάσκαλος είμαι αλλα δεν προτείνω ποτέ στους μαθητές μου καλύτερη κιθάρα αν δεν έχουν περάσει 3-4 χρόνια ενασχόλησης με το όργανο. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις που μου έχουν φέρει απίστευτα "καυσόξυλα" με τρομερά κατασκευαστικά προβλήματα που το κόστος επισκευής ξεπερνά την αγορά μιας καινούριας! Αλλα απο ότι κατάλαβα, η δική σου κιθάρα δεν έχει τέτοια προβλήματα, έτσι δεν είναι;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος rgplayer14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: boi8ia eksoplismou ki8aras!!!
« Απάντηση #40 στις: 31/05/11, 13:29 »
δεν εχει κανενα προβλημα η κιθαρα μου.απλως αφου μου το λεει ο δασκαλος μου πιστευω οτι καλο ειναι να τον ακουσω στο τι θα μου πει(η αληθεια ειναι οτι ειμαι και απο πριν ηδη κουρδισμενος,υπαρχει ομως περιπτωση να μην παρω την κιθαρα εαν δεν τηρησω την αποσχεση που εχω δοσει στους γονεις μου η οποιοα αφορα στο θεμα των βαθμων του σχολειου μου).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
14690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 21:03
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
4942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 23:49
από metalmike