Αποστολέας Θέμα: ibanez tremolo modification  (Αναγνώστηκε 4370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Manolis Token

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ibanez tremolo modification
« στις: 23/04/10, 21:00 »
Γειά σας παιδιά .
Προσπάθησα και πιό πρίν να ανεβάσω ένα post αλλά υπήρξε σφάλμα και μέτα έλεγε οτι το post έχει ανέβει( εγώ δέν το βρήκα οπότε ξαναγράφω).
Για όσους έχουν ibanez ( αναφέρομαι συγκεκριμένα στην RG370dx η οποία έχει Edge III bridge) με floating  τρέμολο πιστεύω οτι υπάρχει ένα πρόβλημα όσον αφορά το κούρδισμα...Όχι μόνο όταν κάποιος προσπαθήσει να κάνει το κούρδισμα drop αλλά ακόμα και όταν προσπαθέι να κουρδίσει μετα απο αλλαγή χορδών....
Σκευτόμουνα λοιπόν οτι για να κάνω το τρέμολο να μη κουνιέται έπρεπε να βάλω κάτι να το εμποδίζει...
Ορίστε λοιπον μία πολύ πρόχειρη κατασκεύη έτσι ώστε να σταματήσει το τρέμολο να κουνιέται.
Έβαλα ξυλάκια τα οποία σταματάνε το τρέμολο τελείως ή αν όχι τελείως το τρέμολο κουνιέται ελάχιστα.
Ορίστε μερικές φωτογραφίες για να δείτε τι ακριβώς έχω κάνει.
Ελπίζω να βοήθησα.

http://img260.imageshack.us/i/img0245x.jpg/

http://img62.imageshack.us/i/img0248f.jpg/

http://img14.imageshack.us/i/img0247hi.jpg/

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #1 στις: 15/05/10, 21:25 »
Ηomemade ftw  :yeah ! Καλο ειναι να βαζουμε και λιγο το μυαλο μας να δουλευει και να αυτοσχεδιαζουμε... οχι αμεσως μολις εμφανιστει το προβλημα παμε στον "ειδικο" και να μας τα παιρνει για απλα πραγματα. Μολις γλιτωσες τα 40-50 ευρω που κοστιζει ενα tremolo stop.  :up
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #2 στις: 16/05/10, 11:41 »
Ετσι οπως το εχεις μπλοκαρει ομως, ουσιαστικα ειναι σαν να μην εχεις τρεμολο... Απλα μαλλον θες κιθαρα χωρις τρεμολο.
Με ενα tremol-no θα μπορουσες να εχεις τις 3 λειτουργιες με το γυρισμα 2 βιδων στο μπαμ, δηλαδη full floating, dive only, blocked. Τωρα ετσι οπως το χεις κανει ειναι ουσιαστικα blocked και αυτο οχι τελειως οπως λες μιας και δεν εχουν και την τελεια εφαρμογη τα ξυλα.
Κατ'εμε αν προκειται να το αφησεις ετσι, καλυτερα να παρεις μια αλλη κιθαρα χωρις τρεμολο και να τελειωνεις. Εαν θες τρεμολο που να μπορεις οποτε θες ευκολα να το μπλοκαρεις ή να το κανεις να κανει μονο dive κινηση ή full floating, αγορασε ενα tremol-no και τελειωσες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Manolis Token

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #3 στις: 16/05/10, 12:16 »
Το θέμα είναι οτι δεν ήθελα να βάλω tremol-no.Η τιμή του είναι γύρω στα 70 και είπα να μή ξοδέψω γιατί απλά πιστέυω ότι η τιμή για μία μπαρίτσα με διο βίδες είναι toooo much. Όποτε θέλω να το χρησημοποιήσω το τρέμολο απλά βγάζω τα ξυλαράκια.. Κατι που δέν έχει συμβεί εδώ και πολύυυυυυυυυυυυυυυ καιρό για τον λόγο ότι δεν το χρησημοποιώ κάν το τρέμολο. Απλά είχα φάει σκάλωμα όταν αγόρασα την κιθάρα ( επειδή ένας φίλος είχε floyd και το είχα δοκιμάσει) και ήθελα να έχω και εγώ στην κιθάρα μου ένα τέτοιο σύστημα. Με τα ξυλαράκια σώθηκα γιατι τώρα πια μπορώ πρώτα απ όλα να κατεβάζω κουρδίσματα χωρίς να σηκώνομαι να αλλάζω κιθάρα ( μία ακόμα έχω σε Drop C αλλα με βολεύει πάρα πολύ η ταστίερα της Ibanez .Είναι ΛΕΠΤΗ και η άλλη που έχω είναι σαν ρόπαλο.)Το ξέρω ότι αλλάζοντας κουρδίσματα συνέχεια θα χαλάσω την κιθάρα μου... Οκ.. Αλλα δέν μπορώ να αγοράσω τόσες κιθάρες όσα είναι τα κουρδίσματα που πάιζω.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #4 στις: 16/05/10, 15:26 »
δοκιμασες να δεις αν καποια βιδα εχει λασκαρει???Και απο τις επανω (τις 2) και απο αυτες που κρατανε τα ελατηρια στην κοιλοτητα.Διοτι ειναι κριμα να καταργησεις το τρεμολο...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #5 στις: 16/05/10, 15:56 »
Με τα ξυλαράκια σώθηκα γιατι τώρα πια μπορώ πρώτα απ όλα να κατεβάζω κουρδίσματα χωρίς να σηκώνομαι να αλλάζω κιθάρα ( μία ακόμα έχω σε Drop C αλλα με βολεύει πάρα πολύ η ταστίερα της Ibanez .Είναι ΛΕΠΤΗ και η άλλη που έχω είναι σαν ρόπαλο.)

Σηκώνει Drop C ο Wizard λαιμός? Πες μου λίγο αν έχεις παρατηρήσει κάποια σκεύρωση σε αυτόν, γιατί κι εγώ θέλω να κουρδίσω σε C και φοβάμαι να το κάνω σε τόσο λεπτό μπράτσο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #6 στις: 16/05/10, 17:11 »
Παράθεση
Σηκώνει Drop C ο Wizard λαιμός? Πες μου λίγο αν έχεις παρατηρήσει κάποια σκεύρωση σε αυτόν, γιατί κι εγώ θέλω να κουρδίσω σε C και φοβάμαι να το κάνω σε τόσο λεπτό μπράτσο.

Ισα ισα οσο χαμηλοτερα κουδιζεις τοσο μειωνεται η ταση χορδων....οποτε δεν καταπονειται το μπρατσο....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #7 στις: 16/05/10, 17:41 »
Ωωωωωωωωωωω, το ευχαριστώ είναι λίγο...  ;D ;D ;D

Οπότε να υποθέσω πως ούτε η μετάβαση από 9άρες σε 12άρες (με το απαραίτητο setup εννοείται) ενδέχεται να προκαλέσει μηχανικό πρόβλημα...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Manolis Token

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #8 στις: 16/05/10, 20:28 »
Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα... Ισα ίσα που σκεύτομαι να βάλω 10ρες ή 11αρες χορδές . Με το Drop C οχι ίσα ίσα κανένα απολύτως πρόβλημα.. Μεχρι στιγμής έχω δοκιμάσει : Drop C, Drop D, Drop B, C#

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #9 στις: 17/05/10, 02:21 »
Μια χαρά είναι τα ξύλα. Η καλύτερη λύση αν δεν θέλεις τρέμολο.
Αν παλι θέλεις να το δουλεύεις σαν  "απλό" με περίπου 15€ παίρνεις ενα τέτοιο (trem stop νομίζω λέγετε, εγώ έφτιαξα ένα μόνος μου) και καθάρισες  ;)



Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Manolis Token

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #10 στις: 17/05/10, 02:24 »
Για να πώ την αλήθεια δέν το ήξερα οτι υπάρχει αυτό το σύστημα. Μόνο για το tremol no ήξερα. Πού το βρίσκουμε αυτό ???

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #11 στις: 17/05/10, 02:34 »
δεν μπορώ να το βρω σε ελληνικά μαγαζιά άλλα νομίζω οτι άμα το παραγγείλεις στα γνωστά "μεγάλα" μαγαζιά θα σου το φέρουν. Επίσης μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου όπως έκανα και εγώ ή να πας σε ενα  συνεργείο, μηχανουργείο κτλ και να στο κατασκευάσει στο λεπτό κανένα τσακάλι μάστορας  ;)

δυστυχώς δεν μπορώ να σου δείξω φώτο γιατι χάλασε το κινητό

και μερικά απο google
http://www.prorockgear.com/tremolostopset.aspx
http://www.axcessories.com/products.asp?cat=103
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Manolis Token

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez tremolo modification
« Απάντηση #12 στις: 18/05/10, 19:56 »
Κάτι που πρόσεξα στο σύστημα αυτό είναι οτι ουσιαστικά στηρίζεται σε μία βίδα που είναι βιδωμένη πάνω στο ξύλο της κιθάρας.
Επίσης μέταλο (βίδα) με μέταλο ( οδηγος βίδας ) λογικά σε κάποια Χ πίεση θα γλυστρήσει.... Αυτό που λέω βέβαια ( άν με καταλαβαίνεις τι λέω οτι θα γλυστρήσει...) μπορεί να συμβέι και με το tremol no. Οπότε συνεχίζω να πιστεύω οτι τα ξυλαράκια εφόσον το μπλοκάρουν  και στις δύο μεριές του κάνουν αρκετά καλή δουλεία για κάτι homemade και αρκετά "πρόχειρο" . Βέβαια συμφωνώ μέ όλους για όλα τα  "κανονικά" συστήματα ότι κάνουν δουλεία αλλα πιστεύω οτι απο τη στιγμή που κάποιος δεν θέλει να ξοδέψει λευτά σε κάποιο tremolo stop  σύστημα είναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ λύση απο τη στιγμή που το έχω δοκιμάσει και λειτουργέι άψογα. :D :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
8197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/06, 17:19
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
21 Απαντήσεις
7473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 10:56
από teo_gp
10 Απαντήσεις
5030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 14:06
από teo_gp
18 Απαντήσεις
6554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/09, 18:21
από Alexisonfire
9 Απαντήσεις
4272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 00:34
από jim.ni
5 Απαντήσεις
3402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 23:16
από Dimitris12345
10 Απαντήσεις
5847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 17:27
από Dimitris dt-555
0 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/14, 15:25
από dodgevibe
2 Απαντήσεις
22688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/14, 18:24
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
10411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:18
από Μητσάκος