Αποστολέας Θέμα: SEND _ RECEIVE  (Αναγνώστηκε 3053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tzeleberfidon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • L-153 Team
    • Προφίλ
SEND _ RECEIVE
« στις: 15/02/05, 14:44 »
Καλησπέρα σε όλους, Εχω ένα προβληματάκι,

Εχω έναν Laney LC15 χωρίς send/receive και χρησιμοποιώ ένα Alesis για βάθεια, κτλ και ένα πετάλι boss mega distortion. Ο ήχος που βγάζω χρησιμοποιώντας το input του ενισχυτή είναι ψιλομάπα. Ξέρει κανείς τι ακριβώς κάνει το send receive (σαν ηλεκτρονικό κύκλωμα φυσικά) και πως μπορώ να το τοποθετήσω ή προσωμειώσω (ίσως σαν εξωτερική συσκευή) ή τι να κάνω ώστε να φτιάξει ο ήχος. Σημειώνω ότι έχω παίξει πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις και με το ποιο εφέ θα μπει πρώτο, κτλ, όπως και με τα lever του distortion. ¨οσο είχα μόνο το boss τα πράγματα ήταν καλά. ¨οταν έβαλα και το alesis άρχισε να χαλάει το πράγμα.

Καμιά ιδέα?  Ευχαριστώ.
L-153 Navy Team

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: SEND _ RECEIVE
« Απάντηση #1 στις: 15/02/05, 14:57 »
Οσο είχα μόνο το boss τα πράγματα ήταν καλά. ¨οταν έβαλα και το alesis άρχισε να χαλάει το πράγμα.

Καμιά ιδέα?  Ευχαριστώ.

Για πες μας πως συνδεεις το Boss στο Alesis και ποιο απο τα δυο συνδεεις στον ενισχυτη...

Οσο για εξωτερικο send/receive το βλεπω δυσκολο διοτι πρεπει να παρεμβεις στην πλακετα του ενισχυτη και να πειραξεις  τα input και output...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: SEND _ RECEIVE
« Απάντηση #2 στις: 15/02/05, 17:39 »
Το send/return (receive) ή το λεγομενο effects loop, ειναι ενα σημειο εισοδου και εξοδου στον ενισχυτη σου...
Στην ουσια, απο το send στελνεις το σημα του ενισχυτη σου (πριν το σταδιο της τελικης ενισχυσης και μετα το σταδιο της προενισχυσης) σε καποια αλλη συσκευη (πχ εφφεδακι σε rack) και μετα απο το return το σημα σου επιστρεφει στον ενισχυτη σου και παει στον τελικο σου ενισχυτη οπου και ενισχυεται γι ανα βγει απο τα ηχεια.
Ετσι μπορεις να παρεμβαλλεις μηχανηματα μεταξυ της προενισχυσης του ενισχυτη σου και του τελικου σταδιου ενισχυσης και να επεξεργαστεις τον ηχο σου οπως θελεις.
Πχ, φτιαχνεις τον ηχο σου με τα EQs και την παραμορφωση του ενισχυτη σου ακριβως οπως τα θες και μετα παιρνεις την εξοδο του send, την στελνεις στο input πχ του Alesis, του προσθετεις πχ delay, reverb, chorus και επιπλεον EQs και μετα απο το output του Alesis ξαναστελνεις το επεξεργασμενο σημα στο return του ενισχυτη σου. Απο εκει το σημα συνολικα ενισχυεται και φτανει στα ηχεια σου...
Ειναι ιδανικος τροπος για να προσθεσεις εφφεδακια ειδικα rack οπως ειναι το Alesis γιατι ετσι δεν τα βαζεις πριν την προενισχυση (οπως πχ με τα κοινα πεταλια), αρα δεν επιρεαζουν ολο τον ηχο σου κατευθειαν απο την κιθαρα. Γιατι ολα τα rack effects units εχουν επιλογη για mix dry/wet σημα των εφφε που προσθετουν μεσω του effects loop, αρα κανονιζεις ποσο εφφε θα ακουγεται και ποσο καθαρος ηχος κτλ. Επισης με αυτον τον τροπο δεν οδηγεις ακομα πιο πολυ την εισοδο του ενισχυτη σου και αρα δεν "βρωμιζεις" τον ηχο σου.
Τελος , αν χρησιμοποιησεις εναν προενισχυτη, πχ ενα pod, μπορεις να συνδεεις την κιθαρα σου στον προενισχυτη σου, και απο το output του προενισχυτη να στελνεις το σημα ΜΟΝΟ στο return του ενισχυτη σου (με το send να ειναι κενο). Με αυτον τον τροπο, φτιαχνεις τον ηχο σου οπως θελεις μεσα απο τον προενισχυτη σου και μετα το στελνεις κατευθειαν στον τελικο ενισχυτη για ενισχυση, χωρις να επιρεαζεται ο ηχος σου απο την προενισχυση (EQ, παραμορφωση κτλ) του ενισχυτη σου. Ετσι , ουσιαστικα ο ενισχυτης σου δουλευει πλεον μονο σαν τελικος, και τον ηχο σου τον φτιαχνεις μεσω του προενισχυτη σου.
Πολυ χρησιμο χαρακτηριστικο οπως καταλαβαινεις...
Δεν μπορεις να το προεσθεσεις εσυ, μονο αν κανεις επεμβασεις σε κυκλωματα που δεν αξιζει ουτε το ρισκο , ουτε το χρονο και ουτε το χρημα... Καλυτερα παρε αλλον ενισχυτη...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SEND _ RECEIVE
« Απάντηση #3 στις: 15/02/05, 21:36 »
De mas les ti einai to alesis pou sou dhmiourgei problhma an kai fantazomai oti prokeitai peri kapoiou delay/reverb. To problhma einai oti den topotheteis swsta thn alusida twn effe sou kai dystyxws apo th stigmh pou den exeis effects loop de mporeis na kaneis tipota. Ta time based effe, ( auta pou basizontai sto xrono dhladh opws chorus, delay, reverb, flange k.l.p..............tetoia effe fantazomai sou dinei to alesis) apodidoun kalutera an ta baleis meta th proenisxush.....kata sunepeia sto effects loop(pou den exeis). Ta effe "shmatos" (distortion ,overdrive, wha, compressors k.l.p) douleueoun kalutera prin ton proenisxuth(metaxu kitharas kai input dhladh). Gia na douleuoun ola 100% tha eprepe na bazeis to alesis sto loop...........Apo thn stigmh pou o enisxuths sou den exei loop de mporeis na kaneis tipota.
    San sumbibasmo tha sou proteina to exhs: bale to distortion metali sou amesws meta th kithara, meta bale to alesis kai meta ton enisxuth sou ton opoio xrhsimopoihse mono gia kathara.....(teleiws katharo shma xwris distortion). Frontise wste olo to distortion sou na to pairneis apo to petali. Etsi ta delay kai ta reverb tou alesis tha doulepsoun kalutera.

Αποσυνδεδεμένος Tzeleberfidon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • L-153 Team
    • Προφίλ
Απ: SEND _ RECEIVE
« Απάντηση #4 στις: 16/02/05, 11:24 »
Εχω την εξής σέιρά:  κιθάρα-boss-alesis-ενισχυτης. Αν τα βάλω ανάποδα ο ήχος είναι απαράδεκτος, οπότε η μόνη σειρα΄είναι αυτή. ΤΟ alesis είναι για reverb delay chorus. Το distortion toy ενισχυτή συνήθως το έχω κλειστό, αλλά αυτό δεν κάνει και τίποτα το ιδιαίτερο τελικά, είτε το έχω ανοιχτό ή κλειστό, απλά αλλάζει η χροιά και παίρνω περισσότερο από λάμπα.
L-153 Navy Team

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: SEND _ RECEIVE
« Απάντηση #5 στις: 19/02/05, 00:00 »
Υπάρχει περίπτωση η έξοδος του Send να έχει αρκετά μεγάλη τιμή ώστε να κάψει την πεταλιέρα που θα συνδέσεις εκει;
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Tzeleberfidon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • L-153 Team
    • Προφίλ
Απ: SEND _ RECEIVE
« Απάντηση #6 στις: 20/02/05, 13:39 »
Δεν έχω send/receive καθόλου.
L-153 Navy Team

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/05, 09:31
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
16 Απαντήσεις
7759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/05, 21:54
από Μοντίφας
15 Απαντήσεις
6115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 17:50
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!