Αποστολέας Θέμα: Eντελως αρχαριος... :)  (Αναγνώστηκε 7811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pro_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Eντελως αρχαριος... :)
« στις: 05/09/09, 02:21 »
Xαιρετω την παρεα,

Λεγομαι Γιωργος και ειμαι νεο μελος εδω.

Ας μπω κατευθειαν στο θεμα μη σας κουραζω  ;D . Καταρχας ο τιτλος ειναι "παραπλανητικος", γιατι δεν ειμαι καν αρχαριος, ουτε εχω δοκιμασει ποτε να μαθω ηλεκτρικη κιθαρα αν και το ηθελα παντα. Ποτε δεν ειναι αργα φανταζομαι(ελπιζω δηλαδη).

Αρχικα θελω να ρωτησω αν ειναι εφικτο δεδομενου οτι δεν εχω ασχοληθει καθολου με την εκμαθηση καποιου μουσικου οργανου και επισης επειδη το αποφασισα λιγο αργα(ειμαι 18 χρονων).

Επισης οσον αφορα του τροπους εκμαθησης αν τα dvd-βιβλια που κυκλοφορουν αποδιδουν(δεδομενου οτι εχω την διαθεση να ασχοληθω εντατικα) ή η λυση ωδειου/δασκαλου ειναι μονοδρομος?

Αυτα προς το παρων.  :)

Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουραζω με τις αποριες μου που φανταζομαι σας μοιαζουν αστειες  ;D

Χαιρετω,
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #1 στις: 05/09/09, 03:06 »
καλωσόρισες Γιώργο

18 χρονών είσαι πολύ μεγάλος για να μάθεις κιθάρα, εαν θες να γίνεις ο καλύτερος τεχνικός κιθαρίστας στον κόσμο. Και αυτό επειδή έχασες την εποχή της ραγδαίας ανάπτυξης νευρώνων, οπου τώρα έχει επιβραδύνει. Επίσης έχεις σχηματίσει προσωπικότητα και δεν θα αντέξεις πάνω απο 3 μήνες σε ωδείο. Aν δεν το κατάλαβες σε ειρωνεύομαι :D αλλά υπάρχει μια δόση αλήθειας σε αυτά.

Αν θες τώρα να παίζεις κιθάρα δεν είναι καθόλου αργά, αρκεί να το βλέπεις σαν ένα χόμπυ και όχι σαν πρωταθλητισμό. και μπορεί να φτάσεις και πολύ καλό επίπεδο ίσως και επαγγελματικό, και μάλιστα σύντομα, αρκεί να το προσπαθήσεις. Ειδικά αν μόλις πέρασες πανελλήνιες και θα γίνεις πρωτοετό, είναι ιδανική φάση, γιατί θα έχεις πολύ χρόνο και διάθεση.

Μπορείς να μάθεις με διάφορα βοηθήματα, αλλα καλά είναι να κάνεις κανα μάθημα σε δάσκαλο ηλεκτρικής ή έστω να βρεις κάποιον φίλο να σου δείξει κάποια βασικά και να σου διορθώνει τα λάθη τεχνικής. Πιο πολύ βοηθητικό από βιβλία και DVD πλέον είναι το ιντερνετ, όπου μπορείς να βρεις άπειρο υλικο από συγχορδίες τραδουδιών αλλά και ασκήσεις εκμάθησης. Πάρε την απόφαση να ξεκινήσεις και εμεις εδώ θα μαστε για ότι βοήθεια χρειαστέις

μέσα στο forum, θα βρεις άπειρα παρόμοια threads, δεν είσαι ο πρώτος που έρχεται με τέτοια ερώτηση

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #2 στις: 05/09/09, 10:15 »
Καθόλου μεγάλος δεν είσαι. Εγώ είμαι 22 και πριν 1,5 βδομάδα πήρα την κιθάρα μου  :)

Επειδή εγώ τώρα ούτε χρόνο ούτε χρήμα έχω για εξωτερικά μαθήματα, ξεκίνησα με pdf και βλέπουμε. Τ' ότι έτσι θα μάθουμε να παίζουμε θα μάθουμε, μάλλον όμως θα τα βλέπουμε πιο "μηχανικά", ενώ με μαθήματα θα το "νιώσεις" καλύτερα... Anyway, υλικό υπάρχει, το Ιντερνετ είναι γεμάτο από εκπαιδευτικά βίντεο... βλέπεις και κάνεις.

Καλό ξεκίνημα πάντως!
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #3 στις: 05/09/09, 11:27 »
Ειμαι 22 χρονων και ξεκινησα πριν απο δυο χρονια.....Κι ολα πανε μια χαρα. Καλη αρχη!

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #4 στις: 05/09/09, 11:42 »
Μια χαρά είναι η ηλικία σου.

Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με δάσκαλο/ωδείο για 2 λόγους:

1. Το υλικό που υπάρχει σε Ιντερνετ/βιβλια/dvd είναι πραγματικά τεράστιο και πιστεύω υπάρχει περίπτωση να πελαγώσεις, να μη ξέρεις από που να ξεκινήσεις και πως να συνεχίσεις, δαπανώντας έτσι χρόνο και χρήμα. Ενώ ο δάσκαλος θα σου δείξει τον σωστό δρόμο (και εννοείται οτι μπορείς μετα να χρησιμοποιείς ιντερνετ/βιβλια/dvd για συμπληρωματική μελέτη αν θες).

Γενικά πιστεύω πως με τον δάσκαλο θα δεις αποτελεσματα στο παιξιμο σου πολυ πιο γρήγορα.

2. ο δάσκαλος θα εντοπίσει λάθη τεχνικής που καμιά φορα ουτε και ο ίδιος ο μαθητής δεν μπορεί να αντιληφθεί. Και είναι σημαντικό τώρα που ξεκινάς να "χτίσεις" μια σωστή τεχνική, πριν τα λάθη σου γίνουν κακες συνήθειες.


Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Pro_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #5 στις: 05/09/09, 14:51 »
Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας  :)

kopaniamento, με επιασες ακριβως  ;D Μολις περασα και ο χρονος ειναι απλετος οποτε ψαχνω να τον γεμισω με πραγματα που μου αρεσουν.  8)

Προφανως δε με νοιαζει να ασχοληθω σε υψηλο επιπεδο, απλα να περναω ευχαριστα το χρονο μου παιζωντας μερικα κομματια που μου αρεσουν.

Διαβαζωντας καποια threads εδω μεσα καταλαβα οτι δεν κανουν ολες οι ηλεκτρικες για ολα τα ειδη μουσικης(προφανως), σωστα?  :)
Παραληλα για αρχη λεω να μη δωσω μεγαλο ποσο(εχω δει πακετα με 150 ευρω περιπου). Απο μαρκες. τυπους κλπ τι εχετε να προτεινετε για τη περιπτωση μου? 

Περισσοτερο, θα ηθελα να μαθω μελλοντινα ή οποτε τεσπα καταφερω να μαθω καποια κομματια του Παπακωνσταντινου και των Iron Maiden που κυριως μου αρεσουν.(δε ξερω αν παιζει ρολο στην επιλογη της κιθαρας, αλλα το αναφερω)

Και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια,
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #6 στις: 05/09/09, 17:50 »
Συγχαρητήρια Γιώργο για την επιτυχία σου. Αντάμειψε τον εαυτό σου με μια κιθαρούλα γιατί είναι ιδανική κατάσταση.

Το σετ ενισχυτή-κιθάρας στα 150 ευρώ είναι πολύ καλή ιδέα. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία σε αυτή την κατηγορία, και αποφεύγω να σου προτείνω κάτι. Αν δεν κάνω λάθος, έχω ξαναπετύχει συζητήσεις για τέτοια πακέτα μεσα στο φορουμ, οπότε ψάξε λίγο να δείς. θα σου πρότεινα μόνο να αποφύγεις κιθάρα με τρέμολο, γιατί σε αυτά τα λεφτά θα προτιμούσα απλές λύσεις, η ποιότητα των μαγνητών και των ξύλων είναι σημαντικότερη.

Εγώ πάντως ξεκίνησα στα 20-21, παντελώς ασχετος. Δεν θα γίνω ποτέ τέλειος, αλλα σίγουρα περνάω ευχάριστα.
join the club λοιπόν, και βρες ένα σπίτι με καλή ηχομόνωση :)

Αποσυνδεδεμένος Pro_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #7 στις: 06/09/09, 17:43 »
Παιδια καλησπερα,

Βρηκα ενα πακετο της Washburn(καλα το λεω?) για αρχαριους στα 228 ευρω.

Εχει σετ: ενισχυτη 10 watt, την κιθαρα, θηκη, πεννες, ιμαντα για τη κιθαρα + DVD για αρχαριους. Πως το βρισκεται? Αξιζει λετε?

Thanks,
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #8 στις: 06/09/09, 19:54 »
καλησπερα φιλε.το πακετο που βρηκες ειναι μια χαρα.το μονο που χρειαζεται ειναι χρονος και θεληση και σιγουρα θα ανεβεις γρυγορα.στο νακα υπαρχουν βιβλια με θεωρια και dvd για ηλεκτρικη ευκολοδιαβαστα.αυτα θα σε βοηθησουν πολυ.επ[ισης οπως ειπαν τα παιδια στο ιντερνετ υπαρχει πολυ υλικο οπου δειχνουν ασκησεις κλιμακες ακορντα και θεωρια.επισης στο you tube πατωντας τον τιτλο ενος τραγουδιου βγαινουν εκατονταδες ερασιτεχνες παιζοντας το αργα αργα για εκμαθηνση.καθως και επαγγελματιες οι οποιοι διαφημηζουν με αυτο τον τροπο τις σχολες τους.σου ευχομαι καλη συνεχεια και πολλες ωρες εξασκησης

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #9 στις: 07/09/09, 02:59 »
Γιώργο ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.thomann.de/gr/guitar_sets.html

Δεν μας λές ποιο πακέτο της Washburn λες, δώσε κανα link...

Όπως σωστα προαναφέρθηκε, δεν αρκούν τα βιβλία για τα εντελώς πρώτα βήματα. θα χρειαστείς μια live βοήθεια, να μάθεις να "κρατάς" την κιθάρα σωστά. Τα βιβλία δύσκολα θα στο δείξουν αυτό, και αν κάνεις κάτι λάθος, δεν θα το καταλάβουν για να σε διορθώσουν. Όχι οτι δεν μπορείς να μάθεις και ολομόναχος, αλλά είναι πολύ εύκολο να ξεκινήσεις λάθος. Αν δεν σκέφτεσαι για δάσκαλο, έχεις κανέναν φίλο έστω να σου δείξει κάτι πράγματα ???

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #10 στις: 07/09/09, 10:26 »
Μια χαρά είναι η ηλικία σου.

Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με δάσκαλο/ωδείο για 2 λόγους:

1. Το υλικό που υπάρχει σε Ιντερνετ/βιβλια/dvd είναι πραγματικά τεράστιο και πιστεύω υπάρχει περίπτωση να πελαγώσεις, να μη ξέρεις από που να ξεκινήσεις και πως να συνεχίσεις, δαπανώντας έτσι χρόνο και χρήμα. Ενώ ο δάσκαλος θα σου δείξει τον σωστό δρόμο (και εννοείται οτι μπορείς μετα να χρησιμοποιείς ιντερνετ/βιβλια/dvd για συμπληρωματική μελέτη αν θες).

Γενικά πιστεύω πως με τον δάσκαλο θα δεις αποτελεσματα στο παιξιμο σου πολυ πιο γρήγορα.

2. ο δάσκαλος θα εντοπίσει λάθη τεχνικής που καμιά φορα ουτε και ο ίδιος ο μαθητής δεν μπορεί να αντιληφθεί. Και είναι σημαντικό τώρα που ξεκινάς να "χτίσεις" μια σωστή τεχνική, πριν τα λάθη σου γίνουν κακες συνήθειες.
3. O δάσκαλος θα είναι από πάνω σου σαν το χάρο για να μην παραμελείς τη μελέτη σου και έτσι θα έχεις ένα άριστο κίνητρο να πρροδεύεις γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #11 στις: 07/09/09, 10:39 »
+και θα συμπληρωσω το εξης:

Στα 230 ευρω που εχεις βρει το σετακι που αναφερεις μπορω να σου αφησω την Epiphone sg G400 και τον Marshall Mg10cd 10 watt,  με τα οποια ξεκινησα. Τα αγορασα 360+80=440 απο Καγμακη στο κεντρο, οπως σου ειπα, πριν απο περιπου 2 χρονια και κατι.

Δεν θα συνεχισω εδω μια και δε θελω να φανει οτι προσπαθω να στα πασαρω εκμεταλευομενος την απειρια σου. Απλα το λεω διοτι αφενος εγω εχω αναβαθμισει καπως τον εξοπλισμο μου πια και αυτα καθονται, που ειναι κριμα (αν και παιζω ακομα αρκετα το ταυρακι), αφετερου ειναι πολυ καλυτερα κομματια απο αυτα της Washburn και νομιζω θα συμφωνησουν ολοι σε αυτο.

Τεσπα, εγω δε λεω αλλα, αφηνω τους υπολοιπους να σε συμβουλεψουν για το αν ειναι καλη η οχι επιλογη.
Σκεψου το και επικοινωνεις μαζι μου αν σε ενδιαφερει!

Καλο σου ξεκινημα!




Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #12 στις: 07/09/09, 12:01 »
@ Μech Mech: Mιας και εγω πλεον ειμαι ενα χρονο και κατι σε αυτο το φορουμ και γνωριζω προσωπα και πραγματα λιγο καλυτερα απο ενα καινουριο φιλο, να σου πω πως δεν υπαρχει λογος να παρεξηγησει καποιος αυτη σου την κινηση.
Αλλωστε κατα καποιο τροπο γνωριζομαστε οι λιγο παλαιοτεροι εδω περα και μπορουμε να καταλαβουμε ποτε ο ενας θελει να βοηθησει και ποτε θελει να διαφημισει.
Αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης του φορουμ. Να βοηθουμε ο ενας τον αλλον ειτε με γνωμες ειτε με εξοπλισμο.

@ Pro_ : Το σετακι που σου προτεινεται ειναι πολυ καλο, σαφως ανωτερο απο πακετο τυπου Washburn.
Αν δεν εχεις καποιο κολλημμα με μεταχειρισμενα και εφοσον η κιθαρα ειναι σε καλη κατασταση ειναι πολυ καλη λυση για τα λεφτα.

Αν θες να κοιταξεις και μια κιθαρα με διαφορετικη φιλοσοφια κοιτα κατι τετοιο:

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_fat_strat_rwmr.htm     155 euro +
http://www.thomann.de/gr/roland_cube15x.htm     98 euro

Δηλαδη συνολο 253 ευρω...
Οτιδηποτε παντως και να προτιμησεις μην παρεις πακετο. Μπορεις στα ιδια περιπου χρηματα να παρεις κατι καλυτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/09, 12:05 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος Pro_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #13 στις: 07/09/09, 14:10 »
Γεια σας παιδια,

Και παλι ευχαριστω για την ανατποκριση που δειχνετε  :)

Kopaniamento, το πακετο ειναι αυτο που εχει βγαλει σε συνεργασια με τον Kirk Hammett(στο site του Νακα το ειδα).

Μechmech, ευχαριστω για τη προσφορα σου. Δε σε παρεξηγω, ισα ισα. Δεν εχω προφανως κανενα κολλημα με τα μεταχειρισμενα. Θα το σκεφτω πολυ σοβαρα και θα σε ενημρωσω.

Αποσυνδεδεμένος Pro_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #14 στις: 07/09/09, 16:29 »
Τελικα μετα απο συζητηση με φιλο γνωστη(και σε συνδυασμο με αυτα που γραφτηκαν εδω) κατεληξα περιπου στο που θα κινηθω.

Για το θεμα της κιθαρας κατεληξα σε μια Ibanez σχετικα οικονομικη, αλλα απ'οτι εμαθα απολυτα αξιοπιστη για τα λεφτα της( http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=6237 )

Για ενισχυτης μια και στα χρηματα που διαθετω δε βλεπω να υπαρχει κατι καλο, λεω να κινηθω για καποιο μεταχειρισμενο γυρω στα 40-50 ευρω(οποιοδηποτε προταση δεκτη  :) )

Οσον αφορα τα μαθηματα θα ξεκινησω τελικα με δασκαλο(2 φορες το μηνα) και στη πορεια βλεπουμε.


Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #15 στις: 07/09/09, 16:39 »
Δεν συμφωνω με τη συγκεκριμενη επιλογη. ΠΟΛΥ καλυτερη επιλογη η Σκουαιερ που σου προτεινε πιο πανω καποιος φιλος.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #16 στις: 07/09/09, 17:13 »
Και γενικά οι λεπτές ταστιέρες των Ibanez δεν είναι και ότι καλύτερο για κάποιον που αρχίζει τώρα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #17 στις: 07/09/09, 18:24 »
Αυτο, και οι active μαγνητες. Ειδικα για τα πραγματα που ειπες οτι θες να παιξεις.

Αποσυνδεδεμένος Pro_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #18 στις: 07/09/09, 22:35 »
Για τις Dean τι γνωμη εχετε? Βρηκα σε κοντινο μου καταστημα αυτη τη μαρκα σε διαφορα μοντελα σε αρκετα καλες τιμες.

Επισης βρηκα μια yamaha στα 210 ευρω περιπου. Αυτη γενικα τι λεει?

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #19 στις: 07/09/09, 23:37 »
για να λες yamaha και dean λογικά θα πήγες στον νάκα (πιθανότατα να κάνω λάθος). δεν διάβασα όλα τα παραπάνω πάντως από προσωπική εμπειρία και από διάφορες γνώμες ο νάκας από τα ακριβότερα καταστήματα (αν και τον ενισχυτη της κιθάρας μ 200Ε τον πήρα και μια χαρά μου έκατσε έναν line6 spider III 30W).

Αποσυνδεδεμένος Pro_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #20 στις: 08/09/09, 00:20 »
για να λες yamaha και dean λογικά θα πήγες στον νάκα (πιθανότατα να κάνω λάθος). δεν διάβασα όλα τα παραπάνω πάντως από προσωπική εμπειρία και από διάφορες γνώμες ο νάκας από τα ακριβότερα καταστήματα (αν και τον ενισχυτη της κιθάρας μ 200Ε τον πήρα και μια χαρά μου έκατσε έναν line6 spider III 30W).

Ναι στο Νακα πηγα οντως. Θα το ψαξω λιγο ακομα και βλεπουμε.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #21 στις: 08/09/09, 01:28 »
Γιώργο να σου πω την γνώμη μου λίγο αναλυτικότερα γιατί τελικά παίζουνε πολλές επιλογές αν δεν είσαι αυστηρός στο θέμα των 150 ευρο

Σίγουρα θα πάρεις φθηνό εξοπλισμό. και πάλι όμως ένας εξοπλισμός 250-400 ε (ενισχυτής και κιθάρα) είναι πολύ καλύτερος από εναν 150, ΄πόσο μάλλον 100- ευρώ.

το σετ των 150 ευρώ είναι πολύ καλή επιλογή γιατί θα έχεις όλο τον εξοπλισμό με την μία και θα αρχίσεις να μαθαίνεις. είναι καθαρά εξοπλισμός για αρχάριο-αρχάριο, σε φάση "παίρνω ένα σετ ηλεκτρικής γιατι δεν ξέρω τίποτα απο αυτά, και βασικά παίζει και τελικά να τα παρατήσω σε κάνα χρόνο, δεν είμαι σίγουρος" Με εμπειρία 1 έτους αυτός ο εξοπλισμός θα αρχίσει να σε χαλάει και θα χρειαστείς ποιοτικότερο εξοπλισμό, και θα χρειαστεί να αλλάξεις τα πάντα, ίσως και τα καλώδια πο λέει ο λόγος. Θα μπορούσες να παιξεις για κανα 2 χρονια με αυτό και μετα να χτυπήσις κατι πολύ καλό στα 1000+ ευρώ, και θα σου μεινει για πάντα.

τώρα με μια κιθάρα 300 ευρώ, αποκτάς ένα όργανο πραγματικά ανώτερο, που ίσως και να σηκώνει λιγο tuning και να σε βγάλει max 5 χρόνια, ανάλογα το πως θα εξελιχθούνα τα γούστα σου και πόσο θα μάθεις. to idio kai me enan modeling amp sta 100. και μετά απο 3-5 χρόνια παίρνεις τον εξοπλισμό των 1000+

εγω πάντως βρίσκω τον εξοπλισμό που σου προσφέρει ο MechMech πολύ ενδιαφέρον. Εκτός του οτι  Epi SG είναι κορυφαίο όργανο για αρχάριους, σε καλύπτει απο blues μέχρι metal, και έχει καλή ποιότητα, Η προσφορά είναι πολύ καλή ευκαιρία, θεωρώντας αυτονόητο οτι είναι σε άριστη κατάσταση, δεν χρειάζεται set-άρισμα κτλ. αξίζει άνετα τα λεφτά του.

Παντως, μην διανοηθείς να πάρεις σιγα σιγα τον εξοπλισμό. Εγώ πήρα τον ενισχυτή μισό χρόνο μετα την ηλεκτρική, και δεν την πάλεψα.




Αποσυνδεδεμένος syrmoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #22 στις: 09/09/09, 14:48 »
γεια σας παιδια.Με λενε συρμουλα και ειμαι στην ιδια κατασταση με το γιωργο.Μολις τελειωσα το λυκειο και λεω να ξεκινησω ηλεκτρικη κιθαρα επιτελους.. :D ;D δεν εχω ιδεα ομως απο μαρκες κτλπ..ελεγα να παρω την cortx2.ειναι καλη επιλογη η να διαλεξω κανενα πακετο??επισης αν ξεκινησω τωρα μαθηματα στο ω2 θα κανω με παιδια δημοτικου η μπορω και ''ιδιαιτερα'' με καθηγητη???γιατι ντρεπομαι λιγακι.
thnx :)

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #23 στις: 09/09/09, 17:42 »
για την επιλογή κιθάρας έχει πολλά τόπικ ανάλογα με είδος μουσικής και πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις. τωρα για μαθήματα σε ωδείο εγω έκανα πάντα ιδιαίτερο δλδ ήμουν σε ωδείο αλλα έκανα μόνος μου με τον καθηγητή. μόνο στην θεωρία και σολφέζ έκανα με παιδιά του δημοτικου!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dnick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Eντελως αρχαριος... :)
« Απάντηση #24 στις: 28/09/09, 13:23 »
 8) λοιπον φιλαρακι δεν πρεπει να αγχωνεσαι ουτε να ακους γνωμες αλλων στο τι θες να κανεις! αμα εισαι σε διαθεση να κατσεις να διαβασεις και στο φιναλε να παιξεις αυτα που θες εισαι σε πολυ σωστο δρομο. σου το λεω εγω που δεν ημουν και πολυ μεγαλος φαν του διαβασματος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
38 Απαντήσεις
38842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/12, 10:09
από Vaiking
14 Απαντήσεις
13582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/05, 17:39
από Winmmisterakias
16 Απαντήσεις
7012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
27 Απαντήσεις
33113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 22:56
από Spyros Delta
18 Απαντήσεις
12054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 16:15
από apostolisL
3 Απαντήσεις
3387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:06
από LILAKI
12 Απαντήσεις
5379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 22:14
από billakos the skrapas man
5 Απαντήσεις
9081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 04:07
από martini
4 Απαντήσεις
2812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 14:06
από benbass
12 Απαντήσεις
4919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 16:39
από CLIFF EM ALL