Αποστολέας Θέμα: Zητείται από φοιτητές αποζημίωση για παράνομα download  (Αναγνώστηκε 3535 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Η αμερικάνικη 'Ένωση Βιομηχανιών Ηχογραφήσεων (RIAA), απηύθυνε επιστολές σε πενήντα φοιτητές του Πανεπιστημίου του Οχάιο, με τις οποίες ζητά να της καταβάλλουν έκαστος φοιτητής το ποσό των 3,000 δολαρίων προκειμένου να μην προχωρήσει στην κατάθεση αγωγών σε βάρος τους για την ανταλλαγή πειρατικών μουσικών κομματιών μέσω των δικτύων ανταλλαγής αρχείων του Διαδικτύου.

Η 'Ένωση Βιομηχανιών Ηχογραφήσεων στα πλαίσια της καταπολέμησης του φαινομένου της πειρατείας της μουσικής, έχει ήδη καταθέσει αγωγές σε βάρος δεκαοχτώ χιλιάδων χρηστών του Διαδικτύου στις ΗΠΑ από τον Σεπτέμβριο του 2003 μέχρι σήμερα, εκ των οποίων ορισμένες στρέφονται κατά των χιλίων εξήντα δύο φοιτητών.

Μέσω των επιστολών η Ένωση δίνει προθεσμία είκοσι ημερών στους φοιτητές προκειμένου να συναινέσουν στην συμφωνία συμβιβασμού.

Πηγή: tech.pathfinder.gr
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
τι?πως? μα καλα πισω απο το δαχτυλο τους κρυβονται? δεν νομιζω να το καταπολεμισουν ετσι.. ειμαι σιγουρος δλδ ;D
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
To ποσόν αυτό με τι μέθοδο έχει αποφασιστεί? Ποια είναι η απόδειξη ότι μοιράζονταν αρχεία? Πού ξέρουν αν δεν είναι ριπαρισμένα από κανονικό cd?

Ολα αυτά είναι βλακείες! Εμένα καθαρός εκβιασμός μου φαίνεται!

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Nα βάλουν πρόστιμο και σε όσους έχουν σπίτι τους κασσέττες και βιντεοκασσέττες.
ή μήπως αυτά δεν υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα?
Και πρόστιμο σε μένα που δάνεισα ένα dvd από το βίντεοκλάμπ σε ένα φίλο μου και πάει λέγοντας... ::)

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Λες και αυτοι που εβγαλαν την αποφαση δεν εχουν κατεβασει τετοια αρχεια........ >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας (οπως παααααρα πολυ σωστα προαναφερθηκε)!!!!!!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(



Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Το θέμα δεν είναι αν το έχουν κάνει και αυτοί ή όχι αλλά αν αυτό θα ωφελήσει σε κάτι περισσότερο από τις τσέπες τους!

Και πρόστιμο σε μένα που δάνεισα ένα dvd από το βίντεοκλάμπ σε ένα φίλο μου και πάει λέγοντας... ::)

Ναι, και αυτό είναι παράνομο! ;D

Αποσυνδεδεμένος Σιωπή

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ^Silence the purest music..^
    • Προφίλ
Στην Αμερική είτε ακούγεται γελοίο είτε όχι την κυνηγούν απίστευτα την πειρατεία..Γενικώς στις ΗΠΑ..
Ξέρω περίπτωση κοριτσιού που πλήρωσε ενα δολλάριο για κάθε mp3 της αφου την έπιασαν..Βέβαια αυτα είναι δακτυλοδεικτούμενα..Αλλα γενικώς δεν παίζει να δεις οπως εδώ μαύρο να πουλάει Σιντιά...Απλα σ'αυτούς γίνεται απειρη εναλλαγή μέσω χρηστών..Σου γράφω ενα σιντάκι που εχω κλπ...
Ψηεερς  :)
Such Silence Is Violence..
Εγώ ο μικρός,ο αμνός του θεού..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/07, 16:31
από Bάγια
74 Απαντήσεις
101922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/14, 22:47
από Guitar Fan
48 Απαντήσεις
12943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 14:45
από GermanRock
29 Απαντήσεις
10391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/08, 13:49
από Stergios Kourou
4 Απαντήσεις
3154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 16:58
από faser
16 Απαντήσεις
8323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 03:10
από jim.ni
5 Απαντήσεις
3040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/10, 13:16
από dio21
1 Απαντήσεις
4480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/12, 23:05
από rodort1
2 Απαντήσεις
30738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/12, 17:47
από Crossroad
1 Απαντήσεις
2862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/15, 17:43
από AderfiTouEleous