Αποστολέας Θέμα: extra παραμόρφωση  (Αναγνώστηκε 3335 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ...darkface...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
extra παραμόρφωση
« στις: 24/06/09, 08:14 »
γειά χαρά σας, αγόρασα πρόσφατα ενα marshall jcm2000 tsl100 και αν και γενικά είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση του, είδικά μετά την προσθήκη του eg, εντούτις χρειάζομαι ακόμα λίγο gain. Χρειάζομαι εκείνη το <<κλώτσημα>>, Οπότε σκέφτηκα να κοιτάξω για κανένα overdrive, εχετε να προτείνεται κάποιο? Να σημειωθεί πως κινούμε σε death-thrash ηχητικά μονοπάτια.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: extra παραμόρφωση
« Απάντηση #1 στις: 24/06/09, 10:15 »
Eαν σου αρεσει το χρωμα της παραμορφωσης που εχει ηδη ο ενισχυτης αλλα απλα νιωθεις να χρειαζεσαι περισσοτερο απο αυτην, θα σου προτεινα να μην πας για distortion πεταλι με τπτ...
Προτιμησε ενα οσο το δυνατον πιο καθαρο (να μην χρωματιζει) boost πεταλακι το οποιο θα βαλεις πριν τον ενισχυτη και θα μπορεις ετσι να "φορτωνεις" περισσοτερο την προενισχυση του ενισχυτη σου με αποτελεσμα περισσοτερη παραμορφωση, αλλα κρατοντας το original ηχοχρωμα του ενισχυτη, με οσα καλα αυτο συνεπαγεται, οπως περισσοτερη διαυγεια και καθαροτητα στον ηχο (ειδικα σε συγχορδιες), λιγοτερο θορυβο, περισσοτερες δυναμικες κτλ, σε αντιθεση με ενα πεταλακι distortion που γενικα τεινουν (ακομα και τα καλυτερα) να αλλαζουν τον ηχο, να τον κανουν πιο buzzy και να χαλανε δυναμικες και καθαροτητα ενω συγχρονως προσθετουν και αρκετο θορυβο.
Παντως με βαση τον ενισχυτη που εχεις, νομιζω οτι μονο με ενα eq και με μαγνητες με αρκετο output, δεν χρειαζεσαι επιπλεον παραμορφωση, ακομα και για τα ειδη που παιζεις... Ισως θα επρεπε να παιξεις λιγο περισσοτερο με τις ρυθμισεις του ενισχυτη σου; Δοκιμασε να μειωσεις την παραμορφωση στην προενισχυση (gain) και να ανεβασεις το volume που θα σου δωσει περισσοτερο ογκο και "παρουσια" στον ηχο σου, χωρια που θα φυγει η περισσοτερη (αν υπαρχει γενικα) "τζιτζικιλα" και ο ηχος θα γινει πιο καθαρος... Πιστεψε με, ακομα για τους πιο brutal ηχους (οκ δεν μιλαω για noise core και υπερβολικα extreme καταστασεις), δεν θες πολυ παραμορφωση, θες καταρχην σωστη ρυθμιση του ενισχυτη και του EQ, καλη καμπινα και φυσικα τροπο παιξιματος (και κατα την γνωμη μου τουλαχιστον 10αρες χορδες και μαγνητες με high output).
Eναλλακτικα, και αν θες περισσοτερο να "σφιξεις" τον ηχο σου, θα προτεινα καποιο mild overdrive/boost πεταλι, τυπου tube screamer, το οποιο θα δουλευεις με περισσοτερο volume και με λιγη εως ελαχιστη παραμορφωση, πραγμα το οποιο θα "σφιξει" καπως τον ηχο σου και μαλλον θα διωξει και οποιοα ανεπιθυμητα booming effects μπορει να εχεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/06/09, 10:27 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ...darkface...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: extra παραμόρφωση
« Απάντηση #2 στις: 24/06/09, 10:49 »
σιγουρα, δεν τιθεται θέμα distortion pedal, tube screamer ε? και εγω αυτό σκεφτόμουν. to zakk wylde τί λέει?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: extra παραμόρφωση
« Απάντηση #3 στις: 24/06/09, 10:56 »
Σε αυτο θα πρεπει να σου απαντησει καποιος αλλος, μιας και εγω δεν χρησιμοποιω ποτε πεταλακια παραμορφωσης...
Tube screamer εχω χρησιμοποιησει με καλα αποτελεσματα παντως... Και απο οσο ξερω σχεδον ιδιο ειναι και το blues driver (ή καπως ετσι δεν θυμαμαι ακριβως) της Boss
Eπισης καλα αποτελεσματα μπορεις να εχεις και με ενα EQ αν απλα το αφησεις flat και δωσεις μονο ενταση... Θα ειναι σαν να κανεις boost την εισοδο του προενισχυτη σου ουσιαστικα και θα εχεις το πλεονεκτημα και ενος επιπλεον EQ ωστε αν κρινεις οτι πχ εχει πολλα μπασσα ο ενισχυτης ή μεσαια κτλ, θα μπορεις να κοψεις λιγα απο την εισοδο (πριν τον ενισχυτη δλδ) και μετα με το αλλο eq πεταλακι που θα εχεις στo effects loop να επαναφερεις οσες συχνοτητες μειωσες στην εισοδο. Το αποτελεσμα ειναι να τροφοδοτεις με πιο "σωστη" εισοδο την προενισχυση του ενισχυτη (και boostαρισμενη) και μετα στο τελικο σταδιο να μπορεις να επαναφερεις οποιες συχνοτητες εχασες στην προενισχηση. Ετσι ο ηχος θα μενει καθαρος χωρις να μπουκωνει στην προενισχυση...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/09, 10:43 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ...darkface...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: extra παραμόρφωση
« Απάντηση #4 στις: 24/06/09, 11:19 »
χμ καλη ιδέα αυτή με το δεύτερο eg, θα το δοκιμάσω. ευχαριστώ πολύ πάντος

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: extra παραμόρφωση
« Απάντηση #5 στις: 25/06/09, 13:16 »
θα προτεινα καποιο mild overdrive/boost πεταλι


Συμφωνώ και νομίζω ότι για αυτό που περιγράφεις χρειάζεσαι ακριβώς κάτι τέτοιο.
Εγώ προτείνω τα εξής πολύ καλά:
Boost:
http://www.thomann.de/gr/mxr_mc401.htm
http://www.proguitarshop.com/product.php?ProductID=1666&CategoryID=15

Overdrive:
http://www.proguitarshop.com/product.php?ProductID=720&CategoryID=9
http://www.thomann.de/gr/fulltone_fulldrive_mosfet.htm
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 13:35
από HeavyHead
9 Απαντήσεις
4365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 03:33
από parlats
3 Απαντήσεις
3073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 09:05
από Pandemonium
6 Απαντήσεις
4074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/09, 00:50
από filthy_dwarf
5 Απαντήσεις
3086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 18:06
από kostas80
49 Απαντήσεις
13003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 11:14
από children of bodom
6 Απαντήσεις
3235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:29
από ibanezbass
3 Απαντήσεις
3025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/12, 09:09
από sotto
1 Απαντήσεις
20224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/13, 14:09
από Archangel
16 Απαντήσεις
6470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/15, 17:01
από kotsos.a