Αποστολέας Θέμα: Green Day  (Αναγνώστηκε 25086 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: greenday
« Απάντηση #25 στις: 20/03/06, 19:59 »
φίλε Απόλλων εισαι αλλου. εντελως άσχετο σχολιο..... ???

και ούτως ή άλλως, ο δισκος American Idiot βγήκε πέρσι. ενω η Αμερική ήδη έκανε επιθεση στο Ιρακ. Φυσικα, θα θυμάσαι φαντάζομαι οτι πριν ήταν στο Αφγανιστάν, πιο πριν στιν Γιουγκοσλαβία, κλπ κλπ κλπ.... και όλως τυχαίως, χωρίς να καταλαβαίνω τη σύνδεση, και τη λογική του σχολιου σου, όταν πρωτοεμφανιστηκαν οι GD, ήταν ο πόλεμος του Κολπου... (τι σχέση έχει όμως αυτό, δεν καταλαβαίνω.....)  :-\

επισης, να αναφέρω οτι οι Greenday, δεν έκαναν τωρα επιτυχία. Βρίσκονται στην κορυφή της αμερικανικής ρόκ σκηνής, μαζί με τους Offspring, εδώ και καμιά δεκαετια. ούτε το American Idiot είναι το κορυφαίο τους άλμπουμ. not even close θα έλεγα. Τα Nookie και Nimrod θεωρούνται ήδη κλασσικά άλμπουμ, και ειδικά το 1ο, από τα καλύτερα της 10ετίας του 90 στην ποπ-ροκ μουσική....

Απλο ειναι το πραγμα.Οπως λες και εσυ οι green day υπηρχαν απτον πολεμο του κολπου και βγαζαν διαφορους δισκους με διαφορα θεματα.Τωρα ξαφνικα γιναν τελειως αντι-μπους και αντι-war στον τελευταιο δισκο.Πιστευω λοιπον οτι διαλεξαν τετοιο θεμα γιατι πουλαει.Τωρα μουσικα ενταξει δεν σχολιαζω γιατι δεν ασχολουμε με το ειδος.
Τωρα θα με πειτε κολλημενο αλλα σε κατι που ανεφερες πιο πριν για το billboard,το 2005 οι soad με δυο αντιπολεμικα αλμπουμ(οπως ολα τους!) ριξαν την madonna απτο Νο1.(οχι οτι με νοιαζουν αυτα αλλα το αναφερεις ως σπουδαιο)
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: greenday
« Απάντηση #26 στις: 21/03/06, 03:15 »
Μα βέβαια, δεν αντιλέγω, δεν είπα ότι έκαναν και ΤΟ τρελλο brakethrough που ανέβηκαν στο Billboard με αντιπολεμικό άλμπουμ. Απλά είπα ότι ο συνδιασμός punk pop μπάντα να κυκλοφορήσει CONSEPT album εν έτει 2004 (ή 5, τεσπα) εν καιρώ πολέμου και να μην λογοκριθεί, αλλά να σπάσει και ταμεία κιολας, είναι αξιοπρόσεκτο...

Με μεγαλύτερη βαρύτητα στο γεγονός ότι κυκλοφόρησαν Consept, δλδ ας πουμε ροκ όπερα, πράγμα προτοφανές για πανκ μπάντα......
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος naruto

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • mi moy milate gia laika
    • Προφίλ
Απ: greenday
« Απάντηση #27 στις: 23/03/06, 13:46 »
φυσικά και ήθελε κότσια ο δίσκος. οι μεγάλες δισκογραφηκές ελέγχονται από τους πουριτανούς και τους συντηρητικούς που κάνουν κουμάντο και στα κανάλια που γίνεται χαμός. Ένα συγκρότημα κάντρυ μουσικής οι Dixie chics (3 τρελές γκόμενες) είχε σκίσει σε όλα τα βραβεία κτλ και όλοι προσκυνούσαν μέχρι που σε μιά συνέντευξη είπαν πολ΄θ απλά και ήρεμα ότι διαφωνούν με τον Bush και ότι ΜΑΛΛΩΝ δεν έπρεπε να προχωρήσει τόσο γρήγορα σε πόλεμο. Ε, τις έσκισαν ρε, τα κανάλια έβγαιναν στον δρόμο και ρωτούσαν τους περαστικούς τη γνώμη τους και 9/10 , ακόμη και σοβαροι άνθρωποι, όχι μονο rednecks, τις κατακεραύνωναν και οι δισκογραφηκές έβαλαν τρελό φίμωτρο και άλλα χειρότερα
why..............
do your eyes...
paralyze me....

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: greenday
« Απάντηση #28 στις: 24/03/06, 01:25 »
Άθλιοι είναι.
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: greenday
« Απάντηση #29 στις: 24/03/06, 09:38 »
φυσικά και ήθελε κότσια ο δίσκος. οι μεγάλες δισκογραφηκές ελέγχονται από τους πουριτανούς και τους συντηρητικούς που κάνουν κουμάντο και στα κανάλια που γίνεται χαμός. Ένα συγκρότημα κάντρυ μουσικής οι Dixie chics (3 τρελές γκόμενες) είχε σκίσει σε όλα τα βραβεία κτλ και όλοι προσκυνούσαν μέχρι που σε μιά συνέντευξη είπαν πολ΄θ απλά και ήρεμα ότι διαφωνούν με τον Bush και ότι ΜΑΛΛΩΝ δεν έπρεπε να προχωρήσει τόσο γρήγορα σε πόλεμο. Ε, τις έσκισαν ρε, τα κανάλια έβγαιναν στον δρόμο και ρωτούσαν τους περαστικούς τη γνώμη τους και 9/10 , ακόμη και σοβαροι άνθρωποι, όχι μονο rednecks, τις κατακεραύνωναν και οι δισκογραφηκές έβαλαν τρελό φίμωτρο και άλλα χειρότερα



Μονο που δεν ειναι ουτε οι μοναδικοι ουτε οι πρωτοι που το κανανε.Επιμενω οτι τα συγκροτηματα γινονται ετσι ξαφνικα αντιπολεμικα σε ενα αλμπουμ ή σε ενα τραγουδι.
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: greenday
« Απάντηση #30 στις: 24/03/06, 19:58 »
και οντως θελει να εχεις κοτσια για να ονομασεις ενα album ετσι
Σιγα ρε παιδια.... ::)  Με κατι τετοια ανεβαινουν οι πωλησεις κατακορυφα..Σιγα τα κοτσια αυτα τα κανα οι sex pistols αιωνες πριν(δεν μ αρεσουν ομως..).Δεν ειναι και δυσκολο να εχεις τετοιο στιχουργικο περιεχομενο.
Ουσιαστικα ειναι η πρωτη φορα που συμφωνω με τον apollon18 :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: greenday
« Απάντηση #31 στις: 24/03/06, 22:17 »
και οντως θελει να εχεις κοτσια για να ονομασεις ενα album ετσι
Σιγα ρε παιδια.... ::)  Με κατι τετοια ανεβαινουν οι πωλησεις κατακορυφα..Σιγα τα κοτσια αυτα τα κανα οι sex pistols αιωνες πριν(δεν μ αρεσουν ομως..).Δεν ειναι και δυσκολο να εχεις τετοιο στιχουργικο περιεχομενο.
Ουσιαστικα ειναι η πρωτη φορα που συμφωνω με τον apollon18 :P


Σημειωσε το γιατι μαλλον θα ειναι η πρωτη και τελευταια :P :P ;D
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Απ: greenday
« Απάντηση #32 στις: 25/03/06, 02:22 »
και αν σκεφτεις οτι θυμιζουν αφανταστα bad religion

καμια σχεση!!!!!οι bad religion εχουν πολυ πιο βαρυ ηχο σε σχεση με τους green day!!επισης οι bad religion ειναι εντονα πολιτικοποιημενοι εδω και 20 χρονια και δεν το θυμηθηκαν τα τελευταια 6 χρονια που ειναι ο μπους οπως οι green day!!μην συγκρινουμε ανομοια πραγματα!!
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Gazaki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: greenday
« Απάντηση #33 στις: 03/06/06, 02:09 »
Λοιπόν παίδες για να μαθετε και κάτι.Οι Τύποι αυτοί ειναι ένα εμπορικό ποπ-ροκ συγκρότημα με τραγούδια κατα τη γνώμη μου για ρινγκ τοουνς.φθηνοί και δεν παίζουν πανκ αφου οι τύποι σολάρουν.... Σας έκανα δωρεάν μαθήματα πάλι.

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: greenday
« Απάντηση #34 στις: 04/06/06, 01:23 »
Λοιπόν παίδες για να μαθετε και κάτι.Οι Τύποι αυτοί ειναι ένα εμπορικό ποπ-ροκ συγκρότημα με τραγούδια κατα τη γνώμη μου για ρινγκ τοουνς.φθηνοί και δεν παίζουν πανκ αφου οι τύποι σολάρουν.... Σας έκανα δωρεάν μαθήματα πάλι.


να σαι καλα...



εμμμ... ενω μ'αρεσει η μουσικη, κατι δε μου καθεται με το στιχο... :-\
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: greenday
« Απάντηση #35 στις: 04/06/06, 09:08 »
Οκ φίλοι μου. Εγώ τους Πράσινη Μέρα δεν τους θεωρώ καλούς... Τώρα αυτό μπορεί να είναι επειδή ένας απ'τα αδέρφια μου (σκεϊτάκι) τους λετρεύει και με πρήζει επί καθημερινής βάσεως. Αν και τώρα κάτι πάει να γίνει γιατί έχει πιάσει το eMule και κατεβάζει παλιά πανκ συγκροτήματα και ψάχνεται λίγο. Τέσπα. Γκρην Ντέη gtp...

Όσο για τους στίχους... Σας έχω πει τι προτιμώ. Πολύ συγκεκρημμένοι οι στίχοι τους κατά την άποψή μου. Σιγά.

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: greenday
« Απάντηση #36 στις: 04/06/06, 13:26 »
Δε μ'αρέσουν... Αλλά οφείλω να ομολογήσω πως λειτουργούν σαν δίοδος για πιο ψαγμένες καταστάσεις για τους 12 - 14.... Σα τους Εβανέσενς ένα πράγμα...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: greenday
« Απάντηση #37 στις: 05/06/06, 20:58 »
Απλα οι Γκριν Ντει εκαναν το Ντου τους στην μουσικη σκηνη με τον Αμερικανο Βλακα, αρχισαν να ουρλιαζουν ολοι, και τελος.Δεν νομιζω να παραμεινουν, ποιοι τους ακουγαν πριν 3-4 χρονια ετσι κ αλλιως?

Και επιπλεον... Ο BILLY JOE ειναι ΦΑΛΤΣΟΣ! ΤΕΛΕΙΩΣ!
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος viva la revolution

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα σχολεια φωτιζουν μονο οταν καιγονται.......
    • Προφίλ
Απ: greenday
« Απάντηση #38 στις: 05/06/06, 21:12 »
Απλα οι Γκριν Ντει εκαναν το Ντου τους στην μουσικη σκηνη με τον Αμερικανο Βλακα, αρχισαν να ουρλιαζουν ολοι, και τελος.Δεν νομιζω να παραμεινουν, ποιοι τους ακουγαν πριν 3-4 χρονια ετσι κ αλλιως?

Και επιπλεον... Ο BILLY JOE ειναι ΦΑΛΤΣΟΣ! ΤΕΛΕΙΩΣ!
ε οχι και τελειως φαλτσος!!!!εχεις ακουσει ποσοι φαλτσοι καλλιτεχνες(ο θεος να τους κανει)υπαρχουν???καποιοι απο αυτους κιολας ειναι μουσικα καταξιωμενοι αν και τραγουδαν φαλτσα.....τεσπα σε σχεση με το τι κυκλοφορει στο μουσικο στερεωμα ο billie τραγουδαει μια χαρα ;D
the earth is not a cold dead place

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: greenday
« Απάντηση #39 στις: 05/06/06, 22:51 »
Απλα οι Γκριν Ντει εκαναν το Ντου τους στην μουσικη σκηνη με τον Αμερικανο Βλακα, αρχισαν να ουρλιαζουν ολοι, και τελος.Δεν νομιζω να παραμεινουν, ποιοι τους ακουγαν πριν 3-4 χρονια ετσι κ αλλιως?

να το ψαχνουμε λιγο πριν μιλήσουμε..
οι GreenDay ειναι πολυ γνωστοι εδω και πολλα χρονια με τα cd Dookie, Nimrod, Insomniac, Warning (τα πρωτα 'αγνωστα' δεν θα τα λαβω υποψη)

το οτι στο ελλαντα δεν εχουν γινει γνωστοι ειναι αλλο θέμα.. στα ξένα ειναι ονοματα εδω και πολλα χρονια..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: greenday
« Απάντηση #40 στις: 06/06/06, 10:57 »
Δεν είπαμε οτι είναι τελείως μάπα οι Green Day. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Απλά είναι λίγο εμπορικοί. Έχουν βγάλει ωραία τραγούδια κατά καιρούς.

Αποσυνδεδεμένος vinias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Ζαρατούστρα
Green Day
« Απάντηση #41 στις: 16/08/06, 11:26 »
Οι Green Day, μετά από ένα διάλειμμα ξεκούρασης, αφού όπως δήλωσαν οι ίδιοι ήταν εξουθενωμένοι από την παγκόσμια περιοδεία που τελείωσε στις αρχές της χρονιάς, αποφάσισαν να επιστρέψουν στο στούντιο, γράφοντας νέα τραγούδια.

Παρ’ όλα αυτά, το συγκρότημα υποστηρίζει ότι είναι ακόμα πολύ νωρίς για να σκέφτονται ένα νέο release, αφού ακόμη απολαμβάνουν την τεράστια επιτυχία του προηγούμενου τους άλμπουμ 'American Idiot'. Από τις μέχρι στιγμής, πάντως, ηχογραφήσεις, οι Green Day φαίνονται ενθουσιασμένοι και ανυπομονούν να ακούσουν τις αντιδράσεις των οπαδών τους.

Πληροφορια απο ''go"

o χαμενος τα περνει ολα.....

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Green Day
« Απάντηση #42 στις: 16/08/06, 11:34 »
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/06, 12:21 από Βραζίλης »
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Green Day
« Απάντηση #43 στις: 18/08/06, 15:34 »
Πολύ αμερικανίλα. Τόση που κοντεύω να ξεράσω.

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Green Day
« Απάντηση #44 στις: 18/08/06, 15:55 »
Εμενα παντως μου αρεσουν....ειναι εμπορικοι και στα ορια του χαζοχαρουμενου αλλα παιζουν καλα. Και το liveακι τα σπαει. Γινεται χαμος.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Απ: Green Day
« Απάντηση #45 στις: 31/08/06, 16:54 »
mia xara einai oi green day..gia mainstream radiofonika mtvika hit einai oti prepei..dn tha einai apo ta groups pou tha akousete otan thelete na psaxtite alla einai apo ta sigkrotimata pou tha akuseis otan eisai xalaros kai exeis anevasmeni diathesi..

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Green Day
« Απάντηση #46 στις: 31/08/06, 16:56 »
mia xara einai oi green day..gia mainstream radiofonika mtvika hit einai oti prepei..dn tha einai apo ta groups pou tha akousete otan thelete na psaxtite alla einai apo ta sigkrotimata pou tha akuseis otan eisai xalaros kai exeis anevasmeni diathesi..

Νταξ, εγώ ποτέ δε θα τους έβαζα στο σιντιπλεϊερ μου, αλλά προτιμώ να ακούω αυτούς στο ραδιόφωνο παρά π.χ. την Kylie Minongue...

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Green Day
« Απάντηση #47 στις: 01/09/06, 02:15 »
θα ηθελα να προσθεσω κατι,ενας φιλος πριν αναφερθηκε στους blink 182 και τους βαζει στο ιδια περιοδο με τους sum 41 kai good charlotte θα ηθελα να πω πως αυτο ειναι λαθος επειδι οι blink παιζουν απο το 1992-1993 και κανανε εμπορικη επιτυχια το 1997-1998 στην ουσια με το αλμπουμ dude ranch πριν απο το οποιο ειχαν και αλλες κυκλοφοριες.

οποτε δεν ειναι σωστο να τουσ βαζουμε στο ιδιο επιπεδο με τουσ αλλους δυο που εκμεταλευτικαν το ανοιγμα που κανανε αυτα τα 3 bands (green day ,offspring, blink 182)
Hate to say I told you so...

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Απ: Green Day
« Απάντηση #48 στις: 02/09/06, 05:25 »
kaloi ine...kai to dookie kata ti gnomi mu ine enas diskos pou prepei na exei kapoios pu kserei na akuei ''kali'' mousiki

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Green Day
« Απάντηση #49 στις: 04/09/06, 21:09 »
Θα πώ το εξής.Είναι κατά την άποψη μου για τα μπάζα.Το γ**ώτο είναι πως τους λατρεύουν πολλοί.Και όπως είπα πρίν :<<δεν μου αρέσει καθόλου το πάνκ>>.Πόσο μάλλον το ποπ πανκ όπως ακούγονται....!
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/06, 11:52
από G-Joe
2 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 12:55
από AndreasD.
9 Απαντήσεις
4219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 14:15
από FloatingPoint
3 Απαντήσεις
2436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/10, 15:52
από let me know 796
10 Απαντήσεις
4198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 08:35
από indie-anos laternative
2 Απαντήσεις
2163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/11, 17:54
από LiveToPlayLive
2 Απαντήσεις
2638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/14, 03:48
από profsokin
7 Απαντήσεις
5325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/20, 21:26
από bironi