Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ  (Αναγνώστηκε 14465 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος diogenis2008

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« στις: 16/11/08, 19:21 »
Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση αν μπορει καποιος να μου απαντησει γρηγορα γιατι πρεπει να αποφασισω σημερα.
Τι γνωμη εχετε για την ALHAMBRA IBERIA .Σκεφτομαι να την αγορασω αυριο ,κανω κλασσικη περιπου εναμιση χρονο και θελω να παρω καινουρια και μου την προτεινε και ο καθηγητης μου . ειναι καλη η μηπως μπορω να βρω καλυτερη σε περιπου ιδια τιμη??
Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #1 στις: 16/11/08, 19:47 »
Να κάνεις αυτό που έκανα εγώ. Στείλε το καθηγητή σου να διαλέξει!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #2 στις: 17/11/08, 12:02 »
 Θα σου πρότεινα, αφού ρίξεις μια ματιά σε εργοστασιακές κιθάρες (Alhambra, Cuenca κτλ.) να περάσεις μια βόλτα απ'τον Ανδρομίδα (Νικηταρά 3, κοντά στην πλατεία Κάνιγγος, αν δεν κάνω λάθος. http://www.andromidas.gr/), που ειδικεύεται στις κλασσικές κιθάρες, για να δεις και καμμια χειροποίητη σε πολύ ελκυστικές τιμές και να απολαύσεις την εξυπηρέτηση. Επίσης, για την εμπειρία, εκεί μπορείς να δοκιμάσεις όργανα που αλλιώς δύσκολα φτάνουν στα χέρια μας. Όπως καταλαβαίνεις η εμπειρία μου απ'το συγκεκριμένο κατάστημα ήταν πλέον της θετικής.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #3 στις: 17/11/08, 12:32 »
Θα σου πρότεινα, αφού ρίξεις μια ματιά σε εργοστασιακές κιθάρες (Alhambra, Cuenca κτλ.) να περάσεις μια βόλτα απ'τον Ανδρομίδα (Νικηταρά 3, κοντά στην πλατεία Κάνιγγος, αν δεν κάνω λάθος. http://www.andromidas.gr/), που ειδικεύεται στις κλασσικές κιθάρες, για να δεις και καμμια χειροποίητη σε πολύ ελκυστικές τιμές και να απολαύσεις την εξυπηρέτηση. Επίσης, για την εμπειρία, εκεί μπορείς να δοκιμάσεις όργανα που αλλιώς δύσκολα φτάνουν στα χέρια μας. Όπως καταλαβαίνεις η εμπειρία μου απ'το συγκεκριμένο κατάστημα ήταν πλέον της θετικής.


Απο εκεί έχω τη δικιά μου... Ρε Βόρειε, που τον ξέρεις εσύ αυτόν?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #4 στις: 17/11/08, 13:35 »
Ουδέν κρυπτόν υπό του ήλιου...!!!
 Πέραν της πλάκας, δεν πιστεύω ότι ο Ανδρομίδας είναι ιδιαίτερο μυστικό ανάμεσα στους λάτρεις της κλασσικής κιθάρας.
Με ονόματα σαν Μαυρουδή και Γρηγορέα στο πελατολόγιό του (εξ'όσων μπορώ να γνωρίζω) είναι σταθμός και ιδιαίτερα για
όσους ασχολούνται με Flamenco δε νομίζω να υπάρχει άλλος που να φέρνει τέτοια όργανα στην Ελλάδα.
Αλήθεια Isnogood, εσύ ποιά έχεις;
Εγώ περιμένω μετά τα Χριστούγεννα να πάρω τη δική μου... Μάλλον για Vicente Carillo το βλέπω.


(Επ'ευκαιρία αν κανείς τύχει προς τα κει, αξίζει να δοκιμάσει τις Antonio Picado και τις Vicente Carillo).
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #5 στις: 06/01/09, 20:14 »
Συμφωνώ για Ανδρομιδά & προτείνω ανεπιφύλακτα τις Guernica! Είναι πολύ πολυ καλές κιθάρες και αξίζουν τα λεφτά τους.
http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #6 στις: 06/01/09, 20:19 »
και Alhambra και Guernica ειναι άψογες..Ακομα και τα φτηνά  μοντελα (~250 ευρώ) της Alhambra είναι καλά!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #7 στις: 07/01/09, 02:41 »
Η Alhambra Iberia είναι πολύ καλό όργανο.Απο κει και πέρα δες στον Ανδρομίδα και τον Νικοτιάν.Αλλά εκεί πρέπει να έχεις αρκετό μαρούλι...

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ
« Απάντηση #8 στις: 08/01/09, 11:04 »
Όταν έψαχνα για κλασσική γύρισα όλα τα μαγαζιά της Αθήνας, (ελπίζω..) και κατέληξα στον Παπαγρηγορίου-Νάκα στην Πεσμαζόγλου με τις Vicente Sanchis! Πολύ καλές κιθαρίτσες, για μένα οι καλύτερες στα λεφτά τους που βρήκα.. κατέληξα με ένα μοντέλο στα 580€ χειροποίητο και το έχω 3 χρόνια και ακόμα δεν το έχω μετανιώσει γιατί ότι άλλες κι αν έχω δοκιμάσει στα λεφτά του, (ακόμα και περισσότερα) έχω ξενερώσει..
Ειδικά με με τις Alhambra! αφού πάω στο Νάκα, και για να βρω Alhambra ισάξια με την δικιά μου πρέπει να κάνει τουλάχιστον 900€!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
15163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 14:50
από V a n
6 Απαντήσεις
15470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/14, 12:11
από nasiaser
5 Απαντήσεις
8101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 02:03
από jim.ni
1 Απαντήσεις
2638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 19:58
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
10516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 19:31
από pop4life
0 Απαντήσεις
3240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 21:46
από Class_21
2 Απαντήσεις
3055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 23:34
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
9085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/11, 11:45
από Transformer
6 Απαντήσεις
3873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/12, 23:55
από ScorpionsManiac
5 Απαντήσεις
3438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 14:29
από Vaiking