Αποστολέας Θέμα: DIY switcher - βοηθεια ηλεκτρονικοι!  (Αναγνώστηκε 4015 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπερα συμφορουμιτες,

θελησα να λυσω ενα κλασικο ζητημα με τους μονοκαναλους ενισχυτες. Εχεις ωραιο overdrive/distortion αλλα δεν εχεις καθαρο και αναποδα. Εκανα ενα σχεδιο πριν καποιες μερες. Στην πορεια ειδα οτι το εχουν ηδη υλοποιησει κ αλλοι φυσικα αλλα χωρις να μπορω να βρω σχεδια. Πχ ο Jerry: http://fjamods.com/Switchbox.html (δειτε το σχεδιο με τους μαρσαλ πχ). Αρα γινεται - το θεμα ειναι πως.

Επιστροφη στα δικα μας: Θα χρησιμοποιησω ενα 4pdt και ενα 3pdt (το 4pdt το εχω ηδη στα χερια μου - ειναι λιγο δυσευρετο αλλα δεν ηθελα να μπλεξω με relays). Το 3pdt απλα το εβαλα ωστε να μπορω να χρησιμοποιησω 2 προενισχυσεις αφου κανω που κανω τον κοπο.

4pdt: Στην πρωτη θεση το σημα της κιθαρας παει στην εισοδο του ενισχυτη, το send της λουπας του ενισχυτη ειναι συνδεδεμενο στο return ωστε να χουμε σημα (δεδομενου οτι ειναι serial loop), το σημα που παει στην εισοδο του επιλεγμενου preamp ειναι γειωμενο και το led ειναι σβηστο.
Στην δευτερη θεση του 4pdt, στην εισοδο του ενισχυτη του σημα ειναι γειωμενο (θορυβος?), στο return του λουπ παει το σημα απο την εξοδο της προενισχυσης (το send ειναι στον αερα - δεν μας απασχολει), το σημα της κιθαρας προφανως παει στην εισοδο του επιλεγμενου preamp και το led ειναι αναμενο.

3pdt: το 3pdt ειναι για να επιλεγω αναμεσα σε 2 preamp και εχει και ενα απλο λεντακι.

Και παμε τωρα στο ζητημα που με απασχολει.... τις γειωσεις!
Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το θεμα γειωση οποτε χρειαζομαι λιγη βοηθεια. Γειωσεις απ οτι καταλαβαινω θα υπαρχουν διαφορες στο κυκλωμα και με απασχολει μηπως θα υπαρχει θορυβος λογω διαφορετικου επιπεδου της καθε γειωσης.. Δηλαδη, αφου ολα τα jacks ειναι σε επαφη με το κουτι του πεταλιου θα εχουμε ταυτοχρονα τις γειωσεις που ερχονται απο την εισοδο/λουπα του ενισχυτη, την εισοδο/εξοδο της προενισχυσης 1 και την εισοδο/εξοδο της προενισχυσης 2. Ακομα και στην ιδια μπριζα να τα βαλω ολα δεν θα υπαρχει διαφορα μεταξυ τους?

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DIY switcher - βοηθεια ηλεκτρονικοι!
« Απάντηση #1 στις: 21/08/09, 22:24 »
Το θεωρητικο κυκλωμα σου το βρισκω σωστο ( κ εξυπνο!!!) αλλα φοβαμαι τα click και pop που μαλλον θα ακουγονται στις εναλλαγες των σηματων κ ισως καποιο θεμα με τον θορυβο υπαρξει. Δεν εχεις παρα να το υλοποιησεις σε καποιο enclosure κ μετα το βλεπουμε. Βαλε καλυτερα μπλενταζακια με θωρακιση μεσα στο κουτι παρολες τις μικρες διαδρομες ( γειωνουμε βεβαια την μια ακρη του μπλενταζ για να μην λειτουργει σαν αντενα η θωρακιση)
Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DIY switcher - βοηθεια ηλεκτρονικοι!
« Απάντηση #2 στις: 21/08/09, 23:05 »
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Marillion!

Οσον αφορα το θορυβο στις εναλλαγες αν υπαρχει σκοπευω να βαλω μια αντισταση 1Μ αναμεσα στο tip και το ground του καθε input/output jack. Λενε οτι ελαχιστοποιειται ετσι. Αλλα με τις γειωσεις εχω προβληματιστει.. Θα εκανα αυτο που λες αλλα δυστυχως τα οικονομικα αυτη τη στιγμη επιτρεπουν ειτε την κατασκευη του πεταλιου ειτε την ανανεωση λαμπων οποτε πρεπει να αποφασισω σοφα!  :)


By the way, τι ειναι τα μπλενταζακια? Εχουν καποια αντιστοιχη αγγλικη ορολογια? Thanks
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/09, 23:08 από ACHIEVE PERFECTION »

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DIY switcher - βοηθεια ηλεκτρονικοι!
« Απάντηση #3 στις: 21/08/09, 23:41 »
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Marillion!

Οσον αφορα το θορυβο στις εναλλαγες αν υπαρχει σκοπευω να βαλω μια αντισταση 1Μ αναμεσα στο tip και το ground του καθε input/output jack. Λενε οτι ελαχιστοποιειται ετσι. Αλλα με τις γειωσεις εχω προβληματιστει.. Θα εκανα αυτο που λες αλλα δυστυχως τα οικονομικα αυτη τη στιγμη επιτρεπουν ειτε την κατασκευη του πεταλιου ειτε την ανανεωση λαμπων οποτε πρεπει να αποφασισω σοφα!  :)


By the way, τι ειναι τα μπλενταζακια? Εχουν καποια αντιστοιχη αγγλικη ορολογια? Thanks


Μμμμμ , σιγουρα η αντισταση 1Μ κοβει το poping αλλα αλλαζει κ την αντισταση του αντιστοιχου input η output , προσεξε να δεις μηπως ο τονος αλλαζει ( θολος). Το μπλενταζ ειναι το δυχτακι γυρω απο το καλωδιο ( ψυχα), οπως της κιθαρας , θωρακιζει το σημα.
Τους διακοπτες ειπες τους εχεις , εγω εχω ενα αλουμινενιο enclosure 9x11 που ειναι οτι πρεπει , μπορω να στο δωσω ( εχω κ αλλο ενα αν τυχει να φτειξω κατι οποτε δεν θα μου λειψει) , αγοραζεις τα jacks (  κ led εχω) κ εισαι αρχηγος.
( Τι λαμπες θα αλλαξεις?)
Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DIY switcher - βοηθεια ηλεκτρονικοι!
« Απάντηση #4 στις: 22/08/09, 00:42 »
Αρα μπορει να χρειαστει πειραματισμος με την αντισταση στα jacks ε?
Οσον αφορα το καλωδιο αν καταλαβα καλα εννοεις κατι τετοιο http://www.cdxetextbook.com/images/shielding.jpg ? Φανταζομαι θα μπορω να βρω και στην Αθηνα αλλα μια και θα παραγγειλω απο Banzai μπορεις να μου πεις αν εχουν (ολα τα shielded ειναι ετσι? φοβαμαι μην μπερδευουν τα shielded με τα insulated γιατι παραεχουν πολλα) http://www.banzaieffects.com/Wire-and-Cable-c-317.html ?

Βασικα εδω και πολυ καιρο επρεπε να εχω αλλαξει λαμπες σε εναν lee jackson xls 1000 αλλα επειδη πρεπει να αλλαχτουν ολες (4 τελικες, 5 προ) παντα βρισκω κατι αλλο να προεχει!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: DIY switcher - βοηθεια ηλεκτρονικοι!
« Απάντηση #5 στις: 22/08/09, 01:33 »
Αυτους που εβγαζε η ampeg? Νομιζω οτι το κοστος για το πεταλακι ειναι μηδαμηνο σε σχεση με τις λαμπες  ;D
Αρχισε με τις λαμπες του τελικου και βλεπεις  :D
Με το διακοπτη δεν καταλαβα τι ακριβως θελεις να κανεις, λουπερ + διακοπτη για fx-loop?
Βαλε και ενα tuner out μιας και το φτιαχνεις  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DIY switcher - βοηθεια ηλεκτρονικοι!
« Απάντηση #6 στις: 22/08/09, 01:53 »
Ελα ρε Jezus!

Οχι δεν ειναι αυτοι της ampeg (αυτοι ηταν οι vl). Ειναι ετουτος εδω http://media.photobucket.com/image/lee%20jackson%20xls/LEMONGIRLZ/bob1.jpg . Παρομοιος με τους ampeg αλλα με καλυτερα μερη και καποιες διαφορες στο καθαρο/βρωμικο.

Οσον αφορα το πεταλι, θελω με ενα πατημα να μπορεις απο κει που παιζεις με το βρωμικο μιας κεφαλης να μπορεις να παιζεις σε μια καθαρη (αλλα αν θες και βρωμικη) προενισχυση συνδεδεμενη στο effects return του ενισχυτη. Με αλλα λογια αντι να χρησιμοποιεις δυο κεφαλες (δεδομενου οτι η μια ειναι μονοκαναλη) - μια για καθαρο και μια για βρωμικο - να χρησιμοποιεις μια κεφαλη και μια προενισχυση. Αυτο θα ταν πολυ χρησιμο πχ σε πολλους μαρσαλ αλλα και σε κατι περιπτωσεις οπως 5150 (αν και αυτος εχει σειριακο λουπ - ισως δουλευει αν δεν 'βγαλεις' καλωδιο απ το effects send του ενισχυτη) οπου το καθαρο δεν παλευεται και ετσι θα αξιοποιησεις και το πρωτο καναλι του ως crunch  ;D

Καλη η ιδεα με το tuner out αλλα ηδη συνολικα τα jacks ειναι 8 + δυο διακοπτες + λεντ + μπαταρια και πραγματικα οπως τα μετρησα θα χωρανε τσιμα τσιμα σε ενα 9χ11! Παντως τωρα που το σκεφτομαι αν χρειαζεται και tuner το συνδεεις στη θεση του preamp 2 και οποτε χρειαζεται γυρνας και κουρδιζεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/05, 10:52
από Χρήστοςφλ
5 Απαντήσεις
3202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/05, 23:56
από Malezyanni
25 Απαντήσεις
10497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/06, 11:57
από Fys
10 Απαντήσεις
6708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/08, 11:20
από lavigne
2 Απαντήσεις
2474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 02:10
από drakoumel
15 Απαντήσεις
5699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 04:20
από Jezus
59 Απαντήσεις
81347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/16, 19:52
από adr1anos
2 Απαντήσεις
2954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 11:49
από iliasAEK
1 Απαντήσεις
2620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 17:37
από ibanezbass
9 Απαντήσεις
12994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/16, 15:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood