Αποστολέας Θέμα: ENGL E 325 Τhunder Head ή Peavey Classic 30 Head  (Αναγνώστηκε 4376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ENGL E 325 Τhunder Head ή Peavey Classic 30 Head
« στις: 13/12/09, 12:21 »
Στο προηγουμενο θεμα που ειχα ανοιξει για 15αρα κεφαλη λαμπατη,ειχαμε καταληξει στον Peavey Classic 30.Απο αυτα που μου ειπατε σχεδον πειστηκα για την αγορα του και θα πηγαινα να τον ακουσω για μια προσωπικη γνωμη!Κατι που δεν εγινε γιατι δεν τον βρηκα πουθενα στην Θεσσαλονικη!Επειτα απο οτι μου ειπαν στον Ζαχο,στην εταιρια δεν ξεραν τι τους γινεται και ειναι δυσκολο να φερουν καποιον ενισχυτη συντομα να τον δοκιμασω γιατι παραγουν λιγα κομματια!Αυτο το ειδα και στο Thomann οπου εδω και καιρο ο ενισχυτης ειναι Out of stock!

Eπειτα μετα απο αυτο το θεμα Peavey Classic 30 Γείωση η Όχι Τελικά? που εγραψαν δυο συμφορουμιτες αρχισα να εχω πολλες αμφιβολιες για την ποιοτητα του ενισχυτη!Απο οτι εγραψε καποιος στο θεμα μου ο ενισχυτης πλεον φτιαχνετε στην Κινα και ετσι εχει χασει την ποιοτητα που ειχαν παλαιοτερα κομματια!

Ετσι αρχισα να σκεφτομαι να αλλαξω προσανατολισμους!Σε κατι αλλο καλυτερο μαλλον!

http://www.thomann.de/gr/engl_e325_thunder_head_topteil.htm

Ετσι ειδα αυτον τον ENGL.ΤΟν ειχα δε εξ αρχης αλλα τα watt του με απετρεψαν επειδη ηθελα κατι πιο μικρο.Τωρα αρχισα να το σκεφτομαι και παλι σοβαρα!Απο τα χαρακτηριστικα του βλεπω πως εχει τα ιδια κιλα με τον Peavey κατι που με ενδιαφερει αρκετα καθως θα μεταφερεται μαλλον σε καποιες προβες.Οι διαστασεις του δεν με ενοχλουν!Τον χωρο στο σπιτι τον εχω για κατι τετοιο και εχω.

Με το συγκροτημα τωρα παιζουμε παλιες ροκιες,μπλουζ-ροκ και λιγο πιο χαρντ ροκ,α και ελληνικο ροκ.Για τον ενισχυτη δεν ξερω τιποτα συγκεκριμενο.Μαλλον θα ξερετε εσεις για αυτο και ζηταω τις γνωμες σας!Εχει καλα καθαρα γιατι με ενδιαφερει και αυτο!Απο οτι ξερω πρεπει αν εχει πολυ καλα βρωμικα που θα με βγαλουν σε αυτα που θελω αλλα και για πιο σκληρα προσωπικα γουστα!

Με αυτο το μοντελο τι διαφορα εχει? http://www.thomann.de/gr/engl_screamer50_e335_gitarrentopteil.htm


Και το τελικο ειναι,εσεις ποιον προτεινετε αναμεσα στον Engl και στον Peavey???


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 325 Τhunder Head ή Peavey Classic 30 Head
« Απάντηση #1 στις: 13/12/09, 14:06 »
Με το συγκροτημα τωρα παιζουμε παλιες ροκιες,μπλουζ-ροκ και λιγο πιο χαρντ ροκ,α και ελληνικο ροκ.Για τον ενισχυτη δεν ξερω τιποτα συγκεκριμενο.

Παρε Koch Studiotone να ησυχασεις αγορι μου... ;)


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 325 Τhunder Head ή Peavey Classic 30 Head
« Απάντηση #2 στις: 13/12/09, 14:24 »
Μμμμ...Κοch!

Τους εχω δει στον Ζαχο εδω στην Θεσσαλονικη!Η αληθεια ειναι πως δεν τους ηξερα πιο πριν!

Για τον Engl δεν εχεις γνωμη?


Επειτα οποια αλλη προταση εχει καποιος ειναι φυσικα ευπροσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 325 Τhunder Head ή Peavey Classic 30 Head
« Απάντηση #3 στις: 13/12/09, 14:37 »
Τους εχω δει στον Ζαχο εδω στην Θεσσαλονικη!Η αληθεια ειναι πως δεν τους ηξερα πιο πριν!

Παρε την κιθαρα σου και πηγαινε να τον ακουσεις!
Για τον Engl εγω δεν εχω προσωπικη αποψη.


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 325 Τhunder Head ή Peavey Classic 30 Head
« Απάντηση #4 στις: 14/12/09, 17:34 »
Τον ειχα δοκιμασει σε combo, δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε αλλα ειμαι σιγουρος οτι σε καποιον αλλο θα αρεσε πολυ!!! ξερω οτι δε σε βοηθαω αλλα τελικα ολα ειναι θεμα πολυ προσωπικου γουστου. Για μενα ο ενισχυτης ηταν "ψευδως" brutal σε ηχο με συνεχες fizz το οποιο για να εξαφανιστει επρεπε να μειωσεις το gain σε αρκετα υψηλη ενταση. Ετσι, ηταν αχρηστος (για μενα και παλι. Σε καποιον αλλο μπορει να αρεσε και ειχε "μοντερνα χροια"). Τελικα, μου εμειναν τα κρυσταλλινα καθαρα του αλλα και παλι δεν ηταν αρκετα "ζεστος" για να τον προτιμησω και σημειωτεον, αν και δε με χαλανε πεταλακια σε καθαρο, τα θεωρω πολυ κατωτερα απο κανονικο drive ενισχυτη. Στην τελικη δεν πληρωνεις ενα σκασμο λεφτα για να ψαχνεις πεταλομηχανη...ετσι το βλεπω. Ο classic 30 μεταλοενισχυτης δεν ειναι αλλα μου φανηκε πολυ πιο ωραιος ενισχυτης αν και δε σου γεμιζει το ματι σε μεγεθος!!!

Αν δεν κανω λαθος ακομη και τωρα εχει στο κιθαρα αρκετες αγγελιες με ωραια μηχανακια. Μηπως να κοιτουσες και κατα εκει?



Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ENGL E 325 Τhunder Head ή Peavey Classic 30 Head
« Απάντηση #5 στις: 22/12/09, 00:15 »
αλλο  ενα απο τα χαμενα ποστ

=====
Μαλλον ενοει οτι τα 50 βατ ειναι πολλα.
Προσωπικα, επειδη εχω ενισχυτες με διακοπτη 50/100 βατ, η διαφορα αναμεσα τους ειναι ελαχιστη.
Επισης εγω δεν θα επερνα τον μαρσαλ για "μεταλ και hi-gain ηχους".
Με 1000 ευρω περνεις καλο ενισχυτη, απλα ψαξτο λιγο παραπανω, δοκιμασε οτι βρεις!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
4808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/05, 21:18
από nick_rocks
18 Απαντήσεις
7209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 02:24
από Jezus
34 Απαντήσεις
13594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
1 Απαντήσεις
1749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/09, 11:16
από Gambi1986
8 Απαντήσεις
3478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/09, 15:35
από Vicarious
2 Απαντήσεις
2319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 14:13
από tech21man
30 Απαντήσεις
13562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 16:05
από gers
11 Απαντήσεις
5571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
13 Απαντήσεις
6021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/13, 20:15
από hot_sauce (φλουτσ)