Αποστολέας Θέμα: Απορίες...Πολλές απορίες..  (Αναγνώστηκε 4567 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απορίες...Πολλές απορίες..
« στις: 29/12/11, 21:01 »
 Καλησπέρα σε όλους..
 
Εδώ και καιρό συγκέντρωνα κάποιες ετερόκλιτες μουσικές  απορίες οπότε είπα να τις βάλω σε ένα θέμα,να μην ανοίγω 2-3...10  διαφορετικά.
 
1)Μετακινούμε αρκετά τα τελευταία 2 χρόνια και για την πλάκα μου πήρα αυτό:
http://www.tamsta.lt/images/normal_Marshall%20Micro%20Stack%20MS-4.JPG
 
Και η απορία μου είναι αν με κάποιο πεταλάκι θα μπορούσε να ακουστεί,σχετικά,καλύτερα.Αν ναι,με ποιο;Rock, το πολύ hard rock παίζω…
 
 
2)Άντε και το πήρα το πετάλι…Ο μοναδικός τρόπος που «ακούω» την κιθάρα μου σπίτι είναι  μέσα από μια εξωτερική κάρτα e-mu 1820

 http://www.zzounds.com/item--EMU1820    και 2 σχετικά καλά monitor tannoy,με χρήση του guitar rig σαν plug-in στο Cubase.
 
 Aν συνδέσω και το πετάλι,θα αλλάξει ο ήχος του guitar rig;
Υπάρχει άλλος τρόπος να με «ακούσω» με τον εξοπλισμό που έχω εκτός από guitar-rig,pod farm,amplitude;
 
3)Είναι λάθος να πιστεύω ότι μια καλή κάρτα ήχου και 2 καλά monitor σε ένα δυνατό pc υποκαθιστούν έναν ενισχυτή έως 30 watt  όσο αφορά τον ήχο που αποδίδουν;
 
4)Έχω μια J&D lc-300,set-neck, κόπια Les Paul με rosewood ταστιέρα την οποία έχω τρελάνει στην αναβάθμιση.Εβένινη ταστιέρα,με περασμένα τάστα που θα βρω;
 
5)Βλέπω έναν ωραίο neck humbucker μαγνήτη στις αγγελίες..

Ένας  μεταχειρισμένος μαγνήτης,απλά θα λειτουργεί ή δεν θα λειτουργεί;

Η’ υπάρχει περίπτωση να λειτουργεί αλλά να κάνει τίποτα βζ,τζ,μπζ και άλλα τέτοια;
 
6)Βλέπω εδώ και καιρό ένα video για shielding…Αλουμινοταινία ή χαλκοταινία ξερει κανείς στην Θεσσαλονίκη  που θα βρω;
 
7)Βλέπω μερικούς κιθαρίστες να φοράνε περικάρπια,όχι για αισθητικούς λόγους.


Ζέσταμα κάνω,ακόμη και τις διατατικές του petrucci από το rock discipline,αλλά που και που νιώθω ότι δεν ζεστάθηκα καλά..


Το περικάρπιο βοηθάει;Τι κάνει,ζεσταίνει τον καρπό ή του δίνει μια πιο σφιχτή φόρμα;


)Εκείνο το pc-game που θα ήταν σαν το guitar hero αλλά θα καρφώναμε την αληθινή μας κιθάρα,θυμάται κανείς πώς το λένε γιατί το ψάχνω…Τέτοιον καιρό θα έβγαινε νομίζω.
 
 
Όποιος γενναίος έφτασε μέχρι εδώ αν έχει άποψη για οτιδήποτε από τα παραπάνω ας την παραθέσει…
 
Λοιπές απορίες το 2012..
 
 

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Απορίες...Πολλές απορίες..
« Απάντηση #1 στις: 30/12/11, 20:04 »
Oύτε μια απάντηση ρε κιθαρίστες τεντυμπόιδες... :'(

Δείτε το σαν κουίζ... ??? Όποιος απαντήσει τα περισσότερα..

Καλά...Δεν πειράζει.. :'(

Θα κάνω δεύτερο account με nickname, "ξανθιά βιρτουόζος" :-X και θα ανοίξω thread με τίτλο:
"Ποιο σώμα ηλεκτρικής να διαλέξω ώστε να μην πιέζεται το τεράστιο στήθος μου;"

Και να, οι απαντήσεις βροχή..

Και μετά θα σας ξανακάνω τις παραπάνω ερωτήσεις περί shielding,μαγνητών...κ.λ.π.

Τώρα θα μου πειτε,ότι οι λέξεις:ξανθιά και shielding, στην ίδια πρόταση μοιάζουν με ανέκδοτο...

Καλή χρονιά να έχουμε..



Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες...Πολλές απορίες..
« Απάντηση #2 στις: 31/12/11, 11:51 »
αθλητικα περικαρπια φοραω κ γω γιατι εχω ενα μικρο προβλημα κυκλοφοριας,με αποτελεσμα τα χερια μου το μεγαλυτερο μερος της ημερας να ειναι κρυα εως παγωμενα...οταν παιζω κιθαρα κ ζεσταμα που κανω,το προβλημα παραμενει,οποτε αρχησα να φοραω τα περικαρπια...κρατανε μια θερμοκρασια στον καρπο μου που με διευκολυνει στο παιξιμο...επισης το καλοκαιρι που ιδρωνω σαν το γουρουνι,βολευουν γιατι σκουπιζω κ το προσωπο... ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Απορίες...Πολλές απορίες..
« Απάντηση #3 στις: 31/12/11, 12:00 »
Θα σου απαντησω μονο στο τομεα της καρτας ηχου και των ηχειων:
Προφανως και ο ενισχυτης κιθαρας εχει φτιαχτει για ενα συγκεκριμενο σκοπο και παρολο που χρησιμοποιω αρκετες εξομοιωσεις λογω δουλειας, εχει μεγαλη διαφορα ο πραγματικος ηχος της κιθαρας απο ενισχυτη σε σχεση με μια ψηφιακη εξομοιωση.

Αν ομως δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις εναν ενισχυτη, τοτε για προσωρινη λυση το συστημα ηχεια-καρτα ηχου-εξομοιωση θα σε βολεψει!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες...Πολλές απορίες..
« Απάντηση #4 στις: 31/12/11, 12:07 »

4)Έχω μια J&D lc-300,set-neck, κόπια Les Paul με rosewood ταστιέρα την οποία έχω τρελάνει στην αναβάθμιση.Εβένινη ταστιέρα,με περασμένα τάστα που θα βρω;
 
5)Βλέπω έναν ωραίο neck humbucker μαγνήτη στις αγγελίες..

Ένας  μεταχειρισμένος μαγνήτης,απλά θα λειτουργεί ή δεν θα λειτουργεί;

Η’ υπάρχει περίπτωση να λειτουργεί αλλά να κάνει τίποτα βζ,τζ,μπζ και άλλα τέτοια;
 

αν καταλαβα καλα εχεις μια κοπια λες πολ,οπου θελεις να αλλαξεις την ηδη υπαρχουσα ταστιερα με Εβενινη?αν ειναι ετσι,δεν συμφερει κατα την αποψη μου,γιατι το κοστος μπορει να ειναι μεγαλο μαζι με τα εργατικα σε μαστορα.Αληθεια γιατι θελεις να αντικαταστησεις το rosewood?

Κ επειδη εχω διαβασει κατα καιρους κ σε αγγελιες κ σε ποστ για αναβαθμησεις σε epiphone κ λοιπες κοπιες,αναρατωθηκε κανεις ποσο τελικα του βγαινουν σουμα οι αναβαθμησεις + την κιθαρα σε κοστος?μηπως αν τελικα κοιταξεις κ ψαξεις στις αγγελιες να βρεις κατι που πραγματικα αξιζει σε συμφερουσα τιμη?
Εγω για παραδειγμα πουλησα την gibson les paul studio ebony που ειχα σε αριστη κατασταση 760 ευρω μαζι με την σκληρη θηκη βαλιτσα (καινουργια κοστιζει 1160 ston thomann...) κ το παλικαρι εχει ακομη να μου λεει οτι ειναι ευχαρηστημενος με την αγορα...αν επαιρνε μια epiphone+αναβαθμησεις κτλ ισως τελικα να του εβγαινε κ παραπανω σε τιμη...κ επιπλεον επειδη ειχα αγορασει πιο παλια μια japan les paul,με τις αναβαθμησεις κ τις αλλαγες που εκανα η κιθαρα μου βγηκε σχεδον στο χιλιαρικο...κ πιστεψε με δεν αξιζε ολος ο κοπος κ η φασαρια,απλα ειχα μερακι ( κ χρημα τοτε) να κανω καποια πραγματα...βεβαια ακομη την εχω γιατι εχω συναισθηματικη αξια,αλλα η πραγματικοτητα ειναι αυτη...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Απορίες...Πολλές απορίες..
« Απάντηση #5 στις: 31/12/11, 14:11 »
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ελπίζω να καταλάβατε το χιουμοριστικό ύφος του 2ου post μου..
Κουβέντα να γίνεται...Άλλωστε με τόσες απορίες όλο και και κάποια θα είναι κοινή με κάποιου άλλου φίλου..

@panicX Aυτό με τα περικάρπια στην αρχή νόμιζα ότι είναι καθαρά στυλιστικό,αλλά πήγα σε μια συναυλία όπου ο τσελίστας τα φορούσε μάλλον για χρηστικούς σκοπούς..
Θα διαβάσω και κανά ξένο site,γιατί ακούω για τενοντίτιδες,καρπιαίο σωλήνα και τα συναφή και σκέφτομαι ότι η πρόληψη είναι καλύτερη από την καταστολή.

Όσο για το rosewood έχω καταλήξει ότι είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα...
Ξέρω ότι τα περισσότερα high-end οργανα έχουν έβενο..Σε ακουστικό όργανο η διαφορά έβενος-τριανταφυλλιάς μου ήταν πολύ αισθητή..
Στην ηλεκτρική δεν μπορώ να πω ότι "περιορίζομαι" παικτικά.
Οπότε,σε μένα,μάλλον είναι μόνο ψυχολογικό..Αν είχε έβενο,μήπως όντως έπαιζε καλύτερα και τότε δεν θα κοιτούσα και πιο ψηλά σε high-end όργανα..κ.λ.π.
και άλλες φιλοσοφικές αναζητήσεις

Έχεις δίκιο για τις αγγελίες..Υπάρχουν πολύ καλά όργανα που "σκοτώνονται" λόγω κρίσης..
Απλά μαζί με αυτά σκοτώνεται και εξοπλισμός π.χ.μαγνήτες,κλειδιά.

Όσο για την j&d lc-300 με έχει βολέψει απίστευτα.Όπου την έχω πάει μου έχουν πει ότι είναι καλή κόπια.Οπότε με λίγο ακόμη up-date,
για τις δικές μου απαιτήσεις θα είμαι εντάξει.
Η κιθάρα είναι αυτή:

 


@freemind
Απλά νομίζω, από όσους low-budget ενισχυτές έχω ακούσει ότι με ένα budget π.χ.<200 ευρώ δεν μπορώ να πετύχω κάτι καλύτερο από αυτό που έχω.
Η κάρτα έχει προενισχυτές,zero latency..κ.λ.π. και σε συνδυασμό με τα ηχεία ακούω κάτι όχι τόσο διαφορετικό από τον ήχο ενός φθηνού ψηφιακού ενισχυτή.
Οπότε,μάλλον θα μαζέψω χρήματα για έναν καλό ενισχυτή..

Αν κάνω το:πετάλι->κάρτα->guitar rig θα έχω κάποια ηχητική διαφορά ή δεν θα αλλάξει κάτι;





Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες...Πολλές απορίες..
« Απάντηση #6 στις: 31/12/11, 14:55 »

Αν κάνω το:πετάλι->κάρτα->guitar rig θα έχω κάποια ηχητική διαφορά ή δεν θα αλλάξει κάτι;


Δεν υπάρχει λόγος να αναρωτιέσαι γιατί υπάρχουν πολύ καλά freeware πεταλάκια (τύπου tubescreamer) σε vst format. Θα τα βάλεις στο Cubase, μπροστά από το guitar rig (και θα προκύψει η αλυσίδα κάρτα->"πετάλι"->guitar rig). Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα built in εφέ του Cubase, όπως compression και EQ πριν ή/και μετά το guitar rig. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το σήμα της κιθάρας που φτάνει στο Cubase από την κάρτα ήχου να είναι αρκετά δυνατό, να πλησιάζει δηλαδή το "κόκκινο" αλλά όχι τόσο ώστε να το πιάνει (clipping). Αν δεν το γνωρίζεις, υπάρχουν επίσης αρκετοί freeware modelling ενισχυτές (hi-gain κυρίως) που πολλοί υποστηρίζουν ότι είναι καλύτεροι από πολλά από τα εμπορικά modelling software. Εύκολα θα τα βρεις τα παραπάνω με ένα google search.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Απορίες...Πολλές απορίες..
« Απάντηση #7 στις: 31/12/11, 16:02 »
@Fourier
Να 'σαι καλά..Εδώ και λίγη ώρα έχω αρχίσει τους πειραματισμούς.
Βρήκα και αυτό το πολυ ενδιαφέρον site:http://www.guitarampmodeling.com/viewtopic.php?f=67&t=2443
που μάλλον είναι ότι ακριβώς χρειαζόμουν..

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες...Πολλές απορίες..
« Απάντηση #8 στις: 31/12/11, 16:31 »
Αυτό το forum έχει τα πάντα. Είπα να σου δώσω το link αλλά βαριόμουν! ;D ;D ;D

Ετοιμάσου για ατελείωτους πειραματισμούς, οι επιλογές και οι δυνατότητες είναι πάρα πολλές, ίσως σου πάρει κάποιο χρόνο μέχρι να είσαι ικανοποιημένος από τον ήχο σου αλλά μάλλον θα καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι η αγορά καλού ενισχυτή είναι περιττή, εκτός και αν ενδιαφέρεσαι για ηχογραφήσεις επαγγελματικού επιπέδου. Θα σε βοηθήσει πολύ να μάθεις και 2-3 πράγματα σχετικά με την ηχητική παραγωγή γενικά, π.χ, τι κάνει το compression, το EQ, κ.τ.λ.π., καθώς και ο χειρισμός αυτών από το DAW σου, τα οποία θα εφαρμόσεις στην συνέχεια στον ήχο σου.

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Απορίες...Πολλές απορίες..
« Απάντηση #9 στις: 06/01/12, 11:27 »
Εκείνο το pc-game που θα ήταν σαν το guitar hero αλλά θα καρφώναμε την αληθινή μας κιθάρα,θυμάται κανείς πώς το λένε γιατί το ψάχνω…Τέτοιον καιρό θα έβγαινε νομίζω.
 

Rocksmith  :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Rocksmith
http://www.gamerevolution.com/review/rocksmith

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Απορίες...Πολλές απορίες..
« Απάντηση #10 στις: 06/01/12, 18:55 »
Εκείνο το pc-game που θα ήταν σαν το guitar hero αλλά θα καρφώναμε την αληθινή μας κιθάρα,θυμάται κανείς πώς το λένε γιατί το ψάχνω…Τέτοιον καιρό θα έβγαινε νομίζω.
 

Rocksmith  :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Rocksmith
http://www.gamerevolution.com/review/rocksmith


Να 'σαι καλά.Πιστεύω θα έχει πλάκα..
Ευχομαι η εκδοση για pc να ειναι το ιδιο εντυπωσιακή με εκείνες για κονσόλες.
Καλά το 2007 το είχαν προαναγγείλει και βγήκε 2011? :o
Για να δούμε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Απορίες.

Ξεκίνησε από Nimrod7 « 1 2 » Τα καλύτερα...

26 Απαντήσεις
21513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/08, 06:33
από armagedon
27 Απαντήσεις
8397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 16:27
από Unknown Artist
4 Απαντήσεις
3173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/06, 22:43
από Unknown Artist
5 Απαντήσεις
3066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/08, 14:05
από pegasus
2 Απαντήσεις
2819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 16:36
από Pandemonium
5 Απαντήσεις
2925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 20:22
από sonic_x
22 Απαντήσεις
6805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/10, 20:06
από Jezus
Απορίες ...

Ξεκίνησε από madhouse Μπάσο

4 Απαντήσεις
3248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 21:34
από madhouse
6 Απαντήσεις
3070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/11, 15:56
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
3275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 18:51
από johnpontios