Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Τελευταίο μήνυμα από neeckos στις Σήμερα στις 18:32 »
οκ. ηδη σου ειπαμε καποιες μαρκες παραπανω. κανε και μια βολτα σε reviews στο google. ας προτεινει και κανενας αλλος
2
« Τελευταίο μήνυμα από kon30fyllou στις Σήμερα στις 16:05 »
Συμφωνώ με ολα αυτά που λες μονο που δεν ειμαι Αθήνα-Θεσσαλονικη και οι επιλογες ειναι πολυ περιορισμενες. Εχω κανει βολτα στα 2 μαγαζιά της πόλης και δεν βρηκα κατι που να μου αρεσει. Προφανως και ξεκίνησα από εκεί. Λες οτι στα 360 θα βρω καλυτερες κιθαρες. Εχεις κατι συγκεκριμένο στο μυαλό σου; Ναι δε σημαίνει ότι θα μου κάνει και εμενα αλλα μπορεί ο καθενας να πει τη γνωμη του απο προσωπικη εμπειρία και απο εκει και περα μπορω να διαλεξω μονος.
3
Δικοί μας αυτοσχεδιασμοί και διασκευές / Απ: Smooth Improvisation by Stel Andre
« Τελευταίο μήνυμα από steltrucci στις Σήμερα στις 14:22 »
Stel έχεις μετρήσει τα χαρακτηριστικά του action σου (π.χ. στο 24ο τάστο)  και relief ? Φαίνεται αρκετά ποιοτική η κιθάρα σου.

Ευχαριστω για τα σχολια και τον χρονο σας παιδες! Οχι δε τα εχω μετρησει, αλλα την σεταρα εγω. Οταν ηρθε η κιθαρα ειχε 10αρες χορδες τις οποιες αλλαξα σε 9αρες. Εκανα τις απαραιτητες ρυθμισεις στη γεφυρα και χαμηλωσα αναλογα και το action. Δεν εχω κανει μετρηση, ομως οι χορδες ειναι αρκετα χαμηλα χωρις να εχω τριξιματα η να κοβεται καποια νοτα πανω στο bend στα ψηλα ταστα. Ειναι φοβερα ποιοτικη κιθαρα. Οπως καθε musicman κατα την αποψη μου. Απλα αυτη ξεπερναει σε θεμα εργονομιας και ανεσης, τα αντιστοιχα προηγουμενα Petrucci μοντελα.
4
« Τελευταίο μήνυμα από neeckos στις Σήμερα στις 11:32 »
Κοίτα. Η αλήθεια είναι ότι είναι μια μάρκα η ΗΒ που δεν φημίζεται για τα όργανα της. Εχω την υποψία ότι είναι κινέζικες εισαγωγές μόνο του Θωμά και brandname που πουλάει μόνο αυτός.
Συνήθως αγοράζεις τα πολύ φτηνά για δοκιμές/βελτιώσεις για να πάρεις μια για διακοπές κλπ κλπ
Δεν έχουν φήμη σοβαρών οργάνων. Ιδίως για τα 360 που θες να δώσεις εσύ. Μπορείς να βρείς κάτι πολύ καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.
Ο πρώτας κανόνας πάντα είναι: ΚΑΝΩ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ
Δεν είναι κόπος, διασκέδαση είναι. Αφιέρωσε ένα πρωί να δεις πολλές κιθάρες και πολλές μάρκες από κοντά. Δες τα specs αυτώ που δοκιμάζεις ώστε έστω και αν καταλήξεις να αγοράσεις από ίντερνετ να ξέρεις τι ακριβώς θες.
Το ΚΑΛΥΤΕΡΗ και ΕΥΚΟΛΟΠΑΙΚΤΗ είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Ο καθένας μας θα στο προσδιορίσει και θα σου προτείνει σύμφωνα με τα δικά του γούστα. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου κάνει και εσένα.

Και στο φινάλε μπορεί να πετύχεις από κοντά μια άγνωστη μάρκα και να σου κάνει 100%.
Θέλει τη βόλτα του και το ψάξιμό του...
5
Εφέ / Απ: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφ
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 07:13 »
Στην εικονα που εβαλες,απο που παει το ρευμα;απο εκει που λεει τα 12V?
6
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 06:32 »
Σκεφτομαι να στειλω 12V,να τροφοδοτησω τι θελω,και μετα να βαλω ενα step down converter,και να τα ριξω στα 9.
Απο οτι ειδα,αυτα τα converter,κοστιζουν απο 1.50€ σε ελληνικα καταστηματα.
Μηπως ειναι η πιο σωστη επιλογη;

7
« Τελευταίο μήνυμα από vegos στις Σήμερα στις 01:47 »
Ρωτηση(ξανα).
Θελω αντι να εχω 2 κουτια με φιλτρα,να τα βαλω σε 1,αλλα το θεμα ειναι πως το ενα ειναι 9V και το αλλο 12V.
Γινετε να τα βαλω,να τροφοδοτιτε το 12αρι και μετα με καποιο τροπο,να ριξω την ταση,για το αλλο?

3 τρόποι.

α) 7809. Χοντρικά θες 1.7-3V παραπάνω από τα 9 που δίνει (σταθεροποιημένα) o voltage regulator, άρα τα 12 σου φτάνουν μια χαρά. Και παραπάνω μπορείς να δώσεις, αλλά γίνονται θερμότητα τα παραπανίσια, οπότε τότε θα χρειαστείς καμιά ψύκτρα, αναλόγως της τάσης.

β) Voltage divider. Ένα απλό κύκλωμα με 2 αντιστάσεις, όπου φέρνεις το voltage εκεί που θες. Εδώ θα πρέπει να υπολογίσεις και το φορτίο που έχεις να τροφοδοτήσεις, και αντίστοιχα να επιλέξεις τα Watts των αντιστάσεων.

γ) Δύο μετασχηματιστές. Μία είσοδος απ' έξω, δύο μετασχηματιστές μέσα.

Γενικά, εγώ είμαι υπέρ του Α. Πολύ απλό κύκλωμα, βάζεις στο μεσαίο πόδι του 7809 την γη, στο αριστερό του δίνεις τα 12V και στο δεξί έχεις 9V. Βάλε και έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 16V/220μF-470μF ότι έχεις πρόχειρο (που είναι οι πιο διαδεδομένοι) μεταξύ 9V και GND και έχεις και ένα φιλτράκι στην έξοδο της τροφοδοσίας.

8
« Τελευταίο μήνυμα από kon30fyllou στις Σήμερα στις 01:15 »
Δε με πειράζει που δεν την έχω δοκιμάσει. Θα την πάρω και αν δε μου αρέσει θα τη γυρίσω πίσω. Απλά ρώτησα αν κάποιος από εδώ τις έχει δει και από κοντά. Τώρα έχω μία πολύ φθηνή και ήθελα να πάρω μία λίγο καλύτερη και πιο ευκολόπαιχτη από αυτή που έχω.
9
« Τελευταίο μήνυμα από neeckos στις Χθες στις 21:29 »
Δεν μας έχει πει ακόμα βέβαια για τι σκοπό τη θες.
Ως δεύτερη φτηνή?

Θα πρέπει επίσης να ξεκαθαρίσεις (για σένα και το τι θες) αν θες να αγοράσεις από απόσταση, ακούγοντας από ιντερνετ και παίρνοντας γνώμες/κριτικές...
ή αν θες να την έχεις δοκιμάσει πρώτα.
Ολα αυτά είναι εντελώς κόντρα.
Πρώτα πρέπει να πάρεις τέτοιες αποφάσεις...
10
« Τελευταίο μήνυμα από kon30fyllou στις Χθες στις 21:14 »
Η άλλη που σκέφτομαι είναι η Cort MR710F

https://www.thomann.de/gr/cort_mr710tf.htm

Βέβαια δεν μπόρεσα να την βρω ούτε αυτή κάπου για να τη δω από κοντά. Πιο πολύ κλίνω σ αυτή βάσει του ήχου που έχει στο site ( όσο μπορείς να κρίνεις από εκεί ) αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί η HB είναι solidwood.
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10