Σελίδες:
  • #1 από Iced Jacob στις 10 Mar 2004
  • apantate pls dioti merikes fores me pianw na sigxwrw tous pantes oti ki an mou exoun kanei ke arxisa na anisixw gi ayto......
  • #2 από j_melt στις 10 Mar 2004
  • Δύσκολο θέμα... Πιστεύω ότι είναι καλό να συγχωρείς τους άλλους, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι θα είναι όλα όπως πριν. Π.χ. αν το ταίρι σου σε απατήσει, είναι καλό πράγμα να το συγχωρήσεις (εν καιρώ), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα συνεχίσετε να είστε μαζί. Για μένα η συγχώρεση είναι το να παύεις να κρατάς κακία και θυμό σε κάποιον για κάτι (και άρα πάντα κάτι καλό) κι όχι απαραίτητα να του δώσεις μια δεύτερη, τρίτη ή νιοστή ευκαιρία.
    Εγώ συγχωρώ όταν μπορώ να δικαιολογήσω κάπως τον άλλον, και γενικώς μου περνάνε οι θυμοί με τον καιρό αρκετα εύκολα.
  • #3 από maria στις 10 Mar 2004
  • Για μένα το να συγχωρείς αποτελεί λύτρωση .Ξέρω πως η λέξη είναι βαριά αλλά θεωρώ την συγχώρεση βαριά πράξη .Είναι πολύ δύσκολο να συγχωρέσεις κάποιον και ειδικά αν σου έχει κάνει κάτι που σε πλήγωσε ιδιαίτερα.Το να κρατήσεις όμως κακία και θυμό ...βλάπτει τον ίδιο σου τον εαυτό και κανέναν άλλο .Οπότε ..καλύτερα να συγχωρούμε και άσε τους άλλους ....Κάποιος θα βρεθεί για να τους κρίνει κι εκείνους ....
  • #4 από ippocrates9 στις 10 Mar 2004
  • Μέχρι στιγμής τους έχω συγχωρήσει όλους. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό, αλλά εγώ δύσκολα κρατάω κακία σε κάποιον...
  • #5 από hydrovia στις 10 Mar 2004
  •  ???Σας θαυμάζω αν όντως συγχωρείτε τόσο εύκολα..Εγώ το προσπαθώ αλλά δυστυχώς πολλές φορές μου είναι δύσκολο εως αδύνατο..Φταίω κι εγώ γι'αυτό βέβαια...Όταν όμως έχεις ανοίξει σε κάποιον την καρδιά σου και ξεγυμνώνεις την ψυχή σου μπροστά του είναι ιδιαίτερα επώδυνο να αποδεχτείς μια προδοσία από μέρους του :( :(
  • #6 από Σοφία στις 10 Mar 2004
  • Πολύ εύκολα συγχωρώ..Ρε γμτ όταν πάω να κρατήσω κακία σε κάποιο άτομο και το δω μπροστά μου με πιάνουν τα γέλια.
    Σκέφτομαι ότι είμαι κορόιδο..από την άλλη όμως δεν ίώθω καλά όταν βγάζω κακία
  • #7 από Symeon στις 11 Mar 2004
  • Με τον  J_Melt πρέπει να είμαστε συγγενείς ;D ;D
    Μια από τα ίδια και εγώ...Δεν πρέπει να μπερδέυουμε την συγχώρεση με τις ευκαιρίες..Άλλο το ένα άλλο το άλλο...Δίνεις μια δυο ευκαιρίες στον άλλο, αν τις σπαταλήσει, τον συγχωρείς αλλά δεν του δίνεις ευκαιρία να το ξανακάνει...
  • #8 από ερεβος στις 13 Mar 2004
  • Δυστυχως πολυ ευκολα.... ::)
  • #9 από Sound of Rock στις 13 Mar 2004
  • πολύ εύκολα.. και μακάρι να μπορούσα να το αλλάξω.. αλλά δεν τα καταφέρνω...  :-\
  • #10 από FSL στις 13 Mar 2004
  • Αν πρόκειται για κάτι που δε με πείραξε πραγματικά πολύ συγχωρώ αρκετά εύκολα.Αν τώρα είναι κάτι που με πλήγωσε και πάλι θα το συγχωρήσω αλλά θα έχει μείνει το αγκαθάκι μέσα μου που θα μου θυμίζει να μην δώσω καμία άλλη ευκαιρία ώστε να φυλάγομαι κι ας δείχνω ότι το προσπέρασα και πως το ξέχασα.
  • #11 από alter-ego στις 14 Mar 2004
  • Συγχωρώ αλλά δεν ξεχνώ.. Βέβαια είναι σημαντικό και ο λόγος.. Αν κάποιος έχει θίξει πολύ αγαπημένα μου πρόσωπα ή την αξιοπρέπειά μου.. Δεν συγχωρώ ποτέ..
  • #12 από Martyr στις 20 Mar 2004
  • Συγχωρώ "επιφανειακά".Αυτό μπορεί να μην είναι απολύτως σωστό,αλλά βγάζει τον άλλο από την δύσκολη θέση!Βασικά δεν κρατάω κακία (και πολλοί με κάνουν να νοιώθω θύμα γι'αυτό!!).Απλά δεν ξεχνώ.Θεωρώ οτι όταν κάποιος σε πληγώσει το να κρατάς κακία αναλώνει τον ίδιο σου τον εαυτό.Το καλύτερο είναι να μάθεις να διακρίνεις ποιύς αξίζει να εμπιστεύεσαι και να προχωρήσεις.Εγωιστικό ε; ;)Και δεν νοιώθεις "κατίνα" και βλέπεις την θετική του πλευρα! :)
  • #13 από arismanouras στις 10 Apr 2004
  • Εγώ δεν κρατάω κακία.
    Συγχωράω πανεύκολα.
    Όπως γράφω και πανεύκολα.
    Νομίζω ότι αυτά συνδιάζονται... :)
  • #14 από diminium στις 11 May 2004
  • Εγώ μάλλον τις περισσότερες φορές προσπαθώ να συγχωρήσω παρά συγχωρώ.Είναι αυτό που σε πιάνει καμιά φορά και λές δε βαριέσαι, περισσότερο στεναχωριέμαι εγώ παρά αυτος που πρέπει να συγχωρήσω, οπότε τον συγχωρώ και πάμε παρακάτω. Ομως διστυχώς αυτό πολλές φορές δεν πιάνει.Και μετά αρχίζουν τα δύσκολα... ;)
  • #15 από WINNIE στις 12 May 2004
  • καθόλου! (κακό εεε;;)
    δεν συγχωρώ εύκολα.. και να δείξω ότι έχω συγχωρέσει καποιον, το κρατάω..
    βέβαια εξαρτάται πάντα απο το άτομο..
  • #16 από jk7859 στις 13 May 2004
  • Χμ....η εκδίκηση ειναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο σωστα????
    Ε!!! εγώ ανήκω σε αυτή την κατηγορία....
    Γενικά, δεν έχω πρόβλημα να συγχωρήσω κάποιον για κάτι...ειδικά αν ειναι κάποιος από τα αγαπημένα μου πρόσωπα...ΑΛΛΑ αν μου το παίξι φίλος και αποδειχτεί...φιδι κολοβο.....εεεεε...δεν ξέρει τι τον περιμένει.....
    Οι τελευταίες τσούχτρες που την πάτησαν έτσι...η μια κάθησε 40 μέρες στο νοσοκομείο, η άλλη ενώ είχε σωματάρα, έγινε τόφαλος....και η τελευταία παίρνει ψυχοφάρμακα....Μιλάω σοβαρα.....

    Όχι παίζουμε..... ;D ;D ;D
  • #17 από D@ve Murray στις 15 May 2004
  • Δυστυχως και εγω συγχωρω πολυ ευκολα...αλλα τελευταια προσπαθω να συγκρατουμαι...να ειμαι πιο δυσκολος γιατι καμια φορα δεν ειναι και οτι καλυτερο να λησμονας τα λαθη των αλλων...ειδικα οταν εχουν μια ταση να τα επαναλαμβανουν...
  • #18 από gini στις 19 May 2004
  • Βασικά εγώ συγχωρώ-ξεχνιέμαι πολύ εύκολα!Είναι ένα από τα μεγαλύτερα ελαττώματα μου το οποίο όμως τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω με σθένος.... :)
  • #19 από pcagn στις 16 Jun 2004
  • ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΑ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΩ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ...
    ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΩ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ..ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΒΛΕΠΕΙΣ....
    ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΙΣΩΣ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΩ......
    ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΤΗΝ "ΣΥΓΝΩΜΗ".......ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.....
  • #20 από Γιώτα Μή στις 16 Jun 2004
  • Δυστυχως και εγω συγχωρω πολυ ευκολα...αλλα τελευταια προσπαθω να συγκρατουμαι...να ειμαι πιο δυσκολος γιατι καμια φορα δεν ειναι και οτι καλυτερο να λησμονας τα λαθη των αλλων...ειδικα οταν εχουν μια ταση να τα επαναλαμβανουν...

    αυτο το ποστ θα μπορουσα να το χα γραψει κι εγω!!..... ;D
  • #21 από Kική στις 18 Jun 2004
  • Πολύ εύκολα συγχωρώ..Ρε γμτ όταν πάω να κρατήσω κακία σε κάποιο άτομο και το δω μπροστά μου με πιάνουν τα γέλια.
    Σκέφτομαι ότι είμαι κορόιδο..από την άλλη όμως δεν ίώθω καλά όταν βγάζω κακία
    Με κάλυψες Σοφία, μάλλον είμαστε ακριβώς τα ίδια κορόιδα!!!
  • #22 από nikv στις 06 Jul 2004
  •   Εγω παντως , συγχωρω πολυ δυσκολα , τα ατομα τα οποια εμπιστευομουν [αγαπουσα] και με προδωσαν , γιατι τωρα τις σαχλες που μου κανουν τα αδελφια μου και συμπαιριφερομαι σαν υστερικο για να τους ''φερω στα ισια'' , τα συγχωρω παρα πολυ ευκολα .
     Ευκολα συγχωρω μονο επιφανειακα , αλλα καμια *σπουδαια* εκδικηση , δεν κανω ...
  • #23 από Γεωργία στις 06 Jul 2004
  • Γενικά εύκολα. Αλλά συγχωρώ με διάφορους τρόπους. Αυτό που ποτέ δεν θέλω να κάνω και να μου κάνουν είναι η ψεύτικη συγχώρεση, η επιφανειακή που ανέφερε κάποιος, να μένει το αγκαθάκι..
    Ως τώρα, η χειρότερη εκδίκησή μου είναι η μη εκδίκησή μου και η καλύτερη είναι βρίσιμο.
  • #24 από holliday στις 08 Jul 2004
  • συγχωρω πανευκολα.. χωρις ακομα να μου ζητησουν συγνωμη.

    αναλυω τους λογους που με πληγωσε καποιος και παντα του δινω ελαφρυντικα.

    ΑΛΛΑ... κι εδω ειναι το θεμα.. αν και μπορει να βρισκομαι εκει, και να χαμογελω...
    η πορτα εχει κλεισει γι αυτον.. κι απλα θα βρισκεται εξω απ αυτη... χωρις ποτε να το καταλαβει?
    σκληρο????
    δε νομιζω...
    οσοι με ξερουν...φυλαγονται απ την περιπτωση να με πληγωσουν.
    οσοι θελουν να ειναι μεσα βαθια στην καρδια μου εννοω.
  • #25 από κατέ((γίδα)) στις 08 Jul 2004
  • συγχωρω εκνευριστικα ευκολα!ξεχνιεμαι βασικα!αλλα αν >:( το κρατησω το κραταω μανιατικο!!!!
Σελίδες: