Ψηφοφορία

Ποιά πεταλιέρα θα διαλέγατε και γιατί?

Line6 Pod Xt Live
Vox Tonelab Se
Boss Gt 8
Digitech Gnx 3000
Korg AX3000G
Zoom G9.2tt
Zoom GFX 8

Αποστολέας Θέμα: Συγκρισεις πολυεφφε.  (Αναγνώστηκε 109472 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PoRtiS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • And the soul cries out, for a handful of rain...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #25 στις: 08/02/04, 01:40 »
Ime eftixhs katoxws ke twn dio :p
Exsartate gia ti to theleis to mhxanima. Kata th gnwmh mou to pod einai idaniko gia ixografiseis (pes mas ke kati kenourgio :P ) idika to xt pou sindeete panefkola me pc me usb alla i gt-6 ine poli pio bolikh gia sinablies (px exei harmoniser) . to "kako" tou pod ine oti gia na to axsiopoieiseis plirws xreiazese ke tin petaliera. Apo tin ali ta efe tis gt-6 ne men ine ateleiwta alla tosa pola den xrisimopoiei pote kaneis.
Y.g osoi omoipatheis exoun gt-6 xseroun oti xreiazete toulaxiston mixanaki gia na metakinithi to tank.
So what can I tell you
Ιf life's the length of this play
Perhaps God gave the answers
To those with nothing to say

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #26 στις: 08/02/04, 20:33 »
Εγω εχω μια GT-6 και ειμαι ευχαριστημενος...τον τελευταιο καιρο την εψαξα πολυ και ειδα οτι κανει θαυματα...βεβαια εχει παρα πολλα εφε που ποτε δεν θα χρησημοποιησεις...αλλα εστω σου δινει την δυνατοτητα...επισης ειναι πολυ καλη στα ζωντανα...μπορεις real time να επηρεαζεις ηχους και να  τους προσαρμοζεις....τωρα για το ποντ εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος NevermorE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • mpaaaaaap
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #27 στις: 09/02/04, 01:20 »
ευχαριστω μαγκες. μηπως ξερετε ποιο καταστημα διαθετει προιοντα της line6 για να δοκιμασω το POD? Στη θεσσαλονικη εχει Ζοζεφ? τσεκαρα το site τους αλλα ειναι υπο κατασκευη. Ισως εχουν line6..
Freedom's never free...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #28 στις: 09/02/04, 01:21 »
o zozef εχει line6 προιοντα... υπαρχει και στην θεσσαλονικη και στην αθηνα...στο σαιτ υπαρχουν πληροφοριες...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #29 στις: 16/02/04, 09:57 »
Λοιπόν εγώ μετά από εξονυχιστικές έρευνες αποφάσησα ότι πρέπει να πάρω την GT-6. Ο λόγος είναι ότι ασχολούμε περισσότερο με live ήχο παρά με ήχο ηχογραφήσεων.
Ήμουν σε δίλλημα να πάρω το V-amp ή το POD και τελικά κατέληξα στην BOSS ;). Μάλλον μέσα στη βδομάδα θα είναι εδώ κιόλας, θα σας πω εντυπώσεις.
Η αλήθεια ήταν ότι δεν την είχα δει καμιά φορά από... κοντά και προχτές που βρέθηκα στο Στόλα την είδα και τρόμαξα. Είναι πράγματι άρμα...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Powerslave

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Ibanez Rulez!
    • Προφίλ
    • Powersl@ve.GR
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #30 στις: 21/03/04, 21:15 »
Για τραβάτε μια βόλτα όλοι στο webiste της DigiTech να δείτε την GNX4 και μετά γαληνεύτε το κορμί σας...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #31 στις: 20/05/04, 16:52 »
Γεια χαρα παιδες.εχω και εγω την GT-6
Το ειδος που παιζω ειναι prog-metal
Εδω και καμποσους μηνες γυριζω τα απειρα κουμπακια που εχει αλλα ενα ηχο της προκοπής ακομα να φτιαξω.Τι να πω???
Σκεφτομαι να την στειλω και να τσιμπησω κανενα POD μπας και βρω την υγεια μου.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #32 στις: 21/05/04, 08:48 »
Εδω και καμποσους μηνες γυριζω τα απειρα κουμπακια που εχει αλλα ενα ηχο της προκοπής ακομα να φτιαξω.


Μπορείς μέσα από το γούγλε να αναζητήσεις patch για έτοιμους ήχους.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #33 στις: 21/05/04, 08:49 »
Σκεφτομαι να την στειλω και να τσιμπησω κανενα POD μπας και βρω την υγεια μου.

Πόσο???  ;D ;D ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #34 στις: 21/05/04, 10:14 »
οι ηχοι που εχουν βγαλει στο Net ειναι ποιο τραγικοι και απο αυτους που εχει μαμισιο
πολυ digitalized

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #35 στις: 27/08/04, 01:43 »
Εξαρταται , ποιες ειναι οι πρωτεραιοτητες σου φιλε μου...
Το Pod πραγματι για να το εκμεταλευτεις πληρως θελεις την πεταλιερα του που την δινουν ξεχωριστα (400€ !!!) η οποια εκτος του οτι σου λυνει τα χερια , σου δινει την δυνατοτητα να αλλαζεις εφφε , να τα ενεργοποιεις και να τα απενεργοποιεις σαν stomp boxes και επιπλεον σου δινει ενσωματωμενα volume και wah πεταλι.
Το πλεονεκτημα του pod ομως ειναι οτι οι ηχοι απο τους ενισχυτες που βγαζει ειναι τοσο προσεγμενοι που απεχουν ελαχιστα απο το πραγματικο. Εχει λιγα σχετικα εφφε (αν και τα πιο απαραιτητα) αλλα εχει πολυ καλους ηχους ενισχυτων για να βαλεις τα θεμελια του ηχου σου (το πιο σημαντικο).
Απο την αλλη το GT-6 δεν ειναι ασχημο και δεν χρειαζεται να αγορασεις πεταλιερα , ενω εχει τονους εφφε (που πιθανον δεν θα σου χρησιμευσουν ποτε) και γενικοτερα ειναι πιο "εφφετζιδικο" , αλλα οχι με τοσο καλους , αυθεντικους ηχους ενισχυτων , οσο της line6 ...
Οποτε διαλεγεις και παιρνεις ...
Εγω παντως εχω line6 Pod Pro (σε rack μορφη, με πιο πολλες δυνατοτητες απο το απλο pod, περισσοτερους ηχους και με παρα πολλες δυνατοτητες συνδεσης με κονσολες , σε studio και live) μαζι με την πεταλιερα του και τωρα τα πουλαω για να αγορασω ...... ξανα line6 !!! (τον Vetta 2)
Παντως αν ενδιαφερεσαι , τα πουλαω και τα δυο μαζι με 750€ , αντε 700€ .... (καινουρια κανουν 1200 και βαλε...)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #36 στις: 27/08/04, 08:40 »
Εξαρταται , ποιες ειναι οι πρωτεραιοτητες σου φιλε μου...
Το Pod πραγματι για να το εκμεταλευτεις πληρως θελεις την πεταλιερα του που την δινουν ξεχωριστα (400€ !!!) η οποια εκτος του οτι σου λυνει τα χερια , σου δινει την δυνατοτητα να αλλαζεις εφφε , ...
Κάπου το ξαναδιάβασα αυτό.. γιατί τόσο ακριβη? τι πεταλιέρα είναι αυτή? Μπορείς να πάρεις την 1010 της Βehringer η οποία έχει 10 κανάλια, bank και διπλό πετάλι (volume/waw). Κάνει μόνο 130 € και είναι πολύ καλη..
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #37 στις: 27/08/04, 16:10 »
Δεν ξερω γιατι ειναι τοσο ακριβη , αλλα δεν νομιζω να δουλευει με αλλη πεταλιερα. Οι περισσοτερες πεταλιερες που εχω δει και χρησιμοποιησει , χρησιμοποιουν καλωδιο (και πρωτοκολο) midi για να επικοινωνησουν με το μηχανημα που συνδεονται. Το pod (τουλαχιστον το Pod Pro) που εχω εγω , χρησιμοποιει καλωδιο UTP ... Βεβαια μπορει να ειναι απλως τεχνασμα και να χρησιμοποιουν απλως UTP ακροδεκτη αντι για midi αλλα τα μηνυματα να ειναι midi ... αυτο δεν το εχω ψαξει ...
Επισης δεν ξερω αν αγοραζοντας καποια αλλη πεταλιερα για το pod θα μπορεις να ενεργοποιεις το wah ... (ασχετα αν η πεταλιερα εχει wah πεταλι).
Παντως αν σας φαινεται ακριβη η πεταλιερα , ψαξτε για μεταχειρισμενη ... εγω για παραδειγμα την δινω μιση τιμη απο την καινουρια ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #38 στις: 28/08/04, 11:53 »
Παντως οσον αφορα και το Ποντ αλλα και την GT-6 ... και τα δυο εχουν ηχους μυγας( αδερφε καρχαρια ;D  σε αντιγραφω...) ... για θεμα γκαζιου ειδικα ειναι αδεια τα γκαζια τους...PSA ας πουμε... η ακομα καλυτερα...Rectifier...ακουσα εναν προσφατα και δεν εχει καμια σχεση ουτε με το ποντ ουτε με το GT-6 ... και αν κρινω και απο το μαρσαλ μου, μαλλον θα ελεγα οτι οι ενισχυτες της Τζι τι ειναι αθλιοι και του ποντ κατι καλυτερο απο το αθλιοι....

Θα πουλησω μαλλον το GT-6 και θα ξεκινησω να στηνω ενα ρακ...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #39 στις: 28/08/04, 13:51 »
line6 efere ki o nakas..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #40 στις: 28/08/04, 18:15 »
Dave Murray (up the Irons!!) , για να μπορεσεις να καταλαβεις αν οι ενισχυτες του Pod εινα μυγα , πρεπει να συνδεσεις το Pod σε ενα σωστο ενισχυτη ...
Επειδη εγω το εχω συνδεδεμενο σε 120αρη λαμπατη κεφαλη με καμπινα 4x12" , σε πληροφορω οτι αν ακουσεις Mesa Boogie και Soldano ή Μarshall , θα σου "πεσουν" τα αυτια. Ηχος τοσο γεματος και ογκωδης , που οταν για παραδειγμα χρησιμοποιω Mesa ή Marshall ποτε δεν βαζω τα μπασσα πανω απο το 3-4 ....
Τωρα αν προσπαθεις να βγαλεις σωστο ηχο , με ογκο και πλουσιο σε αρμονικες (ειδικα με παραμορφωση) , με εναν ενισχυτη combo , μεσών δυνατοτητων και ειδικα αν ειναι και τρανζιστορ ή υβριδιο ....
κλαφτα Χαραλαμπε...
Ολα αυτα στα λεω γιατι εχω περασει και απο το σταδιο του rack (εχω τρια rack σπιτι μου , ενα εκ των οποιων ειναι και το POD PRO !!!) , και απο το σταδιο του μικρου τρανζιστορ combo , και απο το σταδιο του μεγαλου τρανζιστορ combo , και απο το σταδιο του λαμπατου combo (που ειναι καλη λυση για οποιον παιζει πιο χαλαρα πραγματα) και απο το σταδιο του υβριδικου ...
Το μονο που καταφερνα ηταν να αγοραζω συνεχεια πεταλακια και εφφε και αντι να παιζω μουσικη , να προσπαθω να φτιαχνω τον ηχο καθε φορα γιατι απλως ακουγοταν σ***ά !!!
Οταν ομως εκανα το μεγαλο βημα και πηρα λαμπατη κεφαλη και ηχειο ... αποκαλυψη!
Μετα που συνηθησα και τον ηχο "σκετου" του ενισχυτη και τον βαρεθηκα, αγορασα το POD και το συνδεσα πανω στην κεφαλη (οχι πριν την κεφαλη , αλλα μεσω του effect loop στην επιστροφη του ενισχυτη , ωστε ο ενισχυτης να παιζει μονο τον ρολο του τελικου , ετσι , απο μπροστα , στον ενισχυτη , μονο το volume μπορεις να πειραξεις , σαν να εχεις δηλαδη εναν τελικο λαμπατο ενισχυτη)....
Τωρα , ειμαι ακριβως στη φαση που θελω... Κανενα πεταλακι , μονο οτι μου δινει το Pod .... βεβαια ειμαι και κιθαριστας που παντα γουσταρα τους πιο αυθεντικους ηχους , τα πολλα εφφε δεν μου ακουγονται καλα , σαν να χανεις την κιθαρα ενα πραγμα.
Ετσι το πολυ πολυ (σπανιως) να χρησιμοποιησω κανα delay στην παραμορφωση , βαθακι οπωσδηποτε (πολυ λιγο ή καθολου στα ρυθμικα) , compressor και noise gate , (τα 2 αυτα δεν ειναι εφφε , ειναι δυναμικοι επεξεργαστες σηματος) , και στα καθαρα αντε να χρησιμοποιησω σε ορισμενες περιπτωσεις κανα chorus και πολυ σπανια κανα flanger ... και βεβαια , το μονο που χρησιμοποιω πασπαρτου ειναι το wah ...
Σε πληροφορω λοιπον οτι τα γκαζια του pod αν τα ακουσεις οπως πρεπει , ειναι 95% (για να μην πω παραπανω) οπως τα αυθεντικα.... και στο λεω εγω που εχω λαπατο ενισχυτη και καμπινα και εχω ακουσει αυθεντικους τους ενισχυτες που βγαζει το Pod (μερικους ετσι ;)
Τελος line6 δεν εφερε και ο ΝΑΚΑΣ , απλως πηρε αυτος την επισημη αντιπροσωπεια της line6.
Αυτα !
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #41 στις: 28/08/04, 18:24 »
Φιλε οτι εχω ακουσει τα εχω ακουσει εδω σπιτι,τα εχω ψαξει αρκετα σε εναν Marshall JCM 900 High gain dual reverb head 100 Watt και 300 Watt καμπινα...ισως να ειμαι λιγο αφοριστικος γιατι εχω στο μυαλο μου κατι παλια ρακ της ΑΡΤ οπως το Dist 80/80 .. το οποιο δεν ειχε ενισχυτες...ηταν μονο γκαζι...plug and play...πανευκολο και απιστευτη γκαμα ηχων...παντως να σου πω οι ενισχυτες του δεν με ενθουσιασαν...εδω ομως υπαρχει ενα μεγαλο λαθος μου που τωρα καταλαβαινω...εχω ακουσει το ποντ νουμερο ΕΝΑ ...οχι το ΧΤ ...οποτε μπορει να εχει καλυτερους ηχους...παντως και παλι επιμενω οτι απο ολα αυτα τα διαολακια καλυτερα ειναι ενας Rectifier... εχω μαζεψει τα 1500 και θελω αλλα τοσα και τον τσιμπησα...και μετα σε περιμενω απο εδω...να βαλουμε τις καμπινες μας μαζι και να διωξουμε ενα τετραγωνο...θα πουμε και στο σοτριανι....

Παντως τι λες??? το ποντ προ σε ρακ αξιζει??? γιατι σκεφτομαι και μια λυση για τα λαιβ...φετος θα παιζω αρκετα συχνα και η πεταλιερα που εχω δεν φτανει σε καμια περιπτωση...η κιθαρα μου ειναι λεσπολι...τι λες???
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #42 στις: 28/08/04, 21:24 »
Εγω εχω το Pod Pro που ειναι πιο εξελιγμενο απο το απλο (ειναι σαν το Pod II , αλλα σε rack) και οχι το ΧΤ , το οποιο κυριως εχει περισσοτερα μοντελα ενισχυτων καθως και stomp boxes... σαν ηχοι παντως ειναι ιδιοι , απλως πιο πολλοι ...
Οταν ακουσες το pod , μηπως το συνδεσες πριν τον ενισχυτη; δηλαδη απο την κιθαρα στο Pod κι απο κει στην εισοδο του ενισχυτη;
Γιατι ετσι δεν παιρνεις καλο ηχο , γιατι αλλαζει ο ηχος του pod απο την προενισχυση του ενισχυτη που το συνδεεις.
Δοκιμασες να το συνδεσεις οπως σου ειπα ; (απο το out του Pod , στο effects return του ενισχυτη. Το δικο μου pod εχει και δικοπτη που επιλεγεις αν θα ειναι για live ή για studio. Αυτο πρεπει να το εχεις στην θεση για live οταν συνδεεις σε ενισχυτη).
Εγω παντως που το εχω συνδεδεμενο ετσι , γ****ι !!!
Κατα την γνωμη μου λοιπον αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω ... Αν θες επιπλεον πληροφοριες κοιτα και στις αγγελιες που εχω βαλει το δικο μου (παω για να αγορασω εναν Vetta2 Line6)
Παντως αν σε ενδιαφερουν τα παλια και λαμπατα μηχανηματα , πρεπει να κανονισουμε να βρεθουμε να σου βαλω να παιξεις με το ADA MP-2 που εχω ... full λαμπατος προενισχυτης , midi controlled real time με απιστευτες δυνατοτητες.  Για να καταλαβεις ηταν το αντιπαλο δεος του Mesa Boogie Triaxis , και το ανταγωνιζοταν πολυ καλα λογω της παραλογα υψηλης τιμης του Triaxis. Εγω οταν το αγορασα το πηρα απο τον Λογοθετη, που εκεινη την εποχη εφερνε και ολα τα Boogie. Εγω του ειχα πει οτι ψαχνομουν για Boogie ηχο , αλλα δεν ειχα τοσα πολλα λεφτα (σχεδον ενα μιλιονι τοτε !!!).
Μου λεει το παλικαρι , παρε αυτο με κλειστα τα ματια και μου δειχνει το ADA. Μου λεει καμια σχεση με το ADA MP-1. Οταν το ακουσα επαθα πλακα ... Το αγορασα και το εχω ακομα ...
Το τι μπορει να κανει , δεν σου λεω γιατι θα πρεπει να γραφω σελιδες ... Αν θες μια μικρη περιληψη , πηγαινε στις αγγελιες που το εχω βαλει (και αυτο !!!) να δεις ...
Το μονο του μειονεκτημα ειναι οτι δεν διαθετει ενσωματωμενο βαθακι , οποτε πρεπει να εχεις κι ενα rack με βαθος (ή και αλλα εφφε). Το ADA εχει ενσωματωμενο chorus , tremolo , wah , γραφικο και ημιπαραμετρικο EQ , compressor , noise gate και φυσικα τυπους ενισχυτων οπως brown, fat lead , modern lead , crystal clean κτλ.
Παντως γενικα αν γουσταρεις , κανονιζουμε να βρεθουμε (ελπιζω να μενεις Αθηνα) , να ερθεις σπιτι μου (εχω και εγω Gibson Les Paul) και να ακουσεις απο πρωτο χερι και το Pod Pro και το ADA MP-2 και τον Peavey Ultra 120 που εχω. Οχι για να αγορασεις , απλα για να ακουσεις , ετσι για ενα καφε , κιθαρα και κουβεντα ... Αν γουσταρεις να κανονισουμε , στειλε μου e-mail: johna156@in.gr
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #43 στις: 29/08/04, 17:06 »
Παντως οσον αφορα και το Ποντ αλλα και την GT-6 ... και τα δυο εχουν ηχους μυγας( αδερφε καρχαρια ;D  σε αντιγραφω...) ... για θεμα γκαζιου ειδικα ειναι αδεια τα γκαζια τους...PSA ας πουμε... η ακομα καλυτερα...Rectifier...ακουσα εναν προσφατα και δεν εχει καμια σχεση ουτε με το ποντ ουτε με το GT-6 ... και αν κρινω και απο το μαρσαλ μου, μαλλον θα ελεγα οτι οι ενισχυτες της Τζι τι ειναι αθλιοι και του ποντ κατι καλυτερο απο το αθλιοι....

Θα πουλησω μαλλον το GT-6 και θα ξεκινησω να στηνω ενα ρακ...
Για το pod δεν μπορώ να φέρω ακριβές άποψη αλλά η GT σίγουρα δεν είναι αυτό που φαίνετε.. Θα την κρατήσω μόνο και μόνο για τους synth ήχους που έχει προς το παρόν.

Rack άρχισα να στείνω ήδη... Έχω πάρει 1 με εφφέ, ένα με προενύσχηση λάμπας για να "ζεσταίνει" τον ήχο και ψάχνω ένα καλό rack με distrotion.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

psomas

  • Επισκέπτης
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #44 στις: 29/08/04, 18:05 »
και μια ερώτηση εκτός θέματος: τι είναι το rack;;  ???

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #45 στις: 29/08/04, 20:37 »
Rack σημαινει ραφι κατα λεξη.
Οσον αφορα τον χωρο μας, εννοουμε τα διαφορα μηχανηματα (προενισχυτες , ενισχυτες , εφφε κτλ) τα οποια ειναι σε μορφη "κουτιου" παραλληλογραμμου με συγγεκριμενες διαστασεις. Τα ποτενσιομετρα ελεγχου κτλ βρισκονται στην προσοψη τους και οι εισοδοι εξοδοι συνηθως απο πισω (με την εισοδο να βρισκεται και μπροστα).
Στο μπροστινο μερος σε καθε γωνια τους , εχουν ειδικες υποδοχες (αυτακια) που χρησιμευουν για να τα βιδωνεις πανω σε ειδικες βασεις (ή θηκες) ωστε να μπορεις να τα εχεις το ενα πανω απο το αλλο , συγκεντρωμενα και συνδεδεμενα μεταξυ τους. Στην πραγματικοτητα οταν λεμε rack εννοουμε τον χωρο που καταλαμβανει ενα τετοιο μηχανημα με διαστασεις (περιπου) "παχους" ή "υψους" αν θες 4,2 cm και "μηκος" ή "πλατος" 48 cm. Ετσι οταν ενα τετοιο μηχανημα εχει αυτες τις διαστασεις λεμε οτι ειναι διαστασεων ενος rack. Αν ειναι διπλο το "υψος" του, ή το "παχος" του αν προτιμας, (το πλατος παραμενει παντα σταθερο) , λεμε οτι ειναι διαστασεων 2 rack κοκ. (δεν υπαρχει 1,5 rack , παντα ανεβαινουμε ανα τουλαχιστον 1 rack).
Ετσι οπως καταλαβαινεις μπορουμε να εχουμε ενα "ντουλαπι" (θηκη αν προτιμας ή απλως βασεις) που να εχει : Τελικο ενισχυτη (ενισχυτες), προενισχυτη (-τες), compressor(s) , noise gate(s) , EQ(s) , effects unit(s) , κουρδιστηρι και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις ....
Αυτα συνδεονται μεταξυ τους με καλωδια και επικοινωνουν μεταξυ τους (συνηθως με μηνυματα midi). Ο κιθαριστας μπορει να τα ελεγχει μετα , ειτε κατευθειαν απο την προσοψη καθε μηχανηματος , ειτε μεσω μιας πεταλιερας  που εχει συνδεσει με το κυριοτερο απο αυτα (συνηθως ο προενισχυτης) , το οποιο αναλαμβανει και να μεταβιβαζει μεσω midi μηνυματων και στα υπολοιπα μηχανηματα , τις εντολες που δεχεται απο τον κιθαριστα. Πχ , ο κιθαριστας παταει στην πεταλιερα του , την ωρα που παιζει , το πεταλι 2 για να αλλαξει ηχο απο τον καθαρο που ειναι (στην θεση 1) για να παει σε βρωμικο ηχο που ειναι στην θεση 2.
Η πεταλιερα στελνει midi μηνυμα στον προενισχυτη και του λεει ποιον ηχο να ανακαλεσει απο την μνημη του (στην οποια ειναι αποθηκευμενοι οι ηχοι που εχει φτιαξει και "σωσει" ο κιθαριστας απο πριν). Τον ηχο 2 που ειναι πχ ενας Marshall με παραμορφωση.
Μετα ο προενισχυτης μεταβιβαζει το μηνυμα στο πιο κατω μηχανημα (πχ compressor) που και αυτο αναλογα , αλλαζει τις ρυθμισεις του και μετα μεταβιβαζει το μηνυμα στο απο κατω μηχανημα κοκ εως οτου ολα τα μηχανηματα αλλαξουν τις ρυθμισεις τους και τελικα "φτιαξουν" τον ηχο που θελει ο κιθαριστας. Φυσικα ολα αυτα γινονται ακαριαια ...
και βεβαια δεν ειναι απαραιτητο το σημα να πηγαινει απο πανω προς τα κατω , αναλογα καθε φορα με τι σειρα εχει τα μηχανηματα συνδεδεμενα ο κιθαριστας.
Αν θες να δεις ενα τετοιο μηχανημα (και συγκεκριμενα το line6 Pod Pro , που ειναι και διπλο rack) πηγαινε εδω :  http://www.line6.com/productDetail.html?model=3
Θα μπορεις να δεις και το μπροστινο του μερος και το πισω (με τις διαφορες υποδοχες). Επισης θα διακρινεις και τα αυτακια απ' οπου το βιδωνουμε στις ειδικες βασεις...
Αυτα , και sorry για το μεγαλο post !  :)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #46 στις: 29/08/04, 23:47 »
Μπορεί να τα συναντήσεις με την ονομασία U.. Δλδ ένα rack = με ένα U...
H αλήθεια είναι τα rack μετριούνται σε 1.2.3 κτλ.. Εγώ έχω ένα που είναι μισό U..  ;D Έχει το πάχος που έχει ένα κανονικό αλλά είναι μισό σε μέγεθος.. δλδ βιδώνει μόνο από την μια πλευρά..
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #47 στις: 29/08/04, 23:54 »
Οντως , αυτο ειναι αληθεια ... η μονη περιπτωση 1/2 rack ειναι να ειναι μισο (στο πλατος !!! οχι στο υψος) , οπως καποια της Βoss παλια ... αλλα δεν υπαρχει εναμιση rack απο οσο ξερω ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #48 στις: 30/08/04, 11:28 »
Μπορεί να τα συναντήσεις με την ονομασία U.. Δλδ ένα rack = με ένα U...

το γράμμα U νομίζω σημαίνει unit=μονάδα

Στη Γερμανία το ύψος των ρακ δίνονται σε HE (HoeenEinheit=μονάδα ύψους)
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος papasouzas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • maiden rules!!!Up ThE iRoNs
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #49 στις: 30/08/04, 15:41 »
loipon file akou ego psaxnomouna gia thn boss gt-6.

o stollas mou tinedine 550
o richardos 500
o mpravos 550
k ena magazi edo ston evosmo thess/nikis 520

o richardos stin toumpa to exei pio ftina
a k o antiprosopos tis line6 einai o nakas giati eixa paei na dokimaso ton spider2..alla sto site tipota akoma.gia to pod mou eixe pei 550evra
LivE FasT....PlaY JacKsoN

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
268 Απαντήσεις
96926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/07, 15:59
από hsinn3r
152 Απαντήσεις
64153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 09:10
από bluevelvet
Πολυεφφέ

Ξεκίνησε από GPAPAN Εφέ

7 Απαντήσεις
4143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 22:50
από xatz_kostas
21 Απαντήσεις
7085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 20:07
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
6306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 23:17
από zebric
1 Απαντήσεις
2698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 20:30
από armagedon
ποιο πολυεφφε

Ξεκίνησε από BLUESPL Εφέ

6 Απαντήσεις
3678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 13:41
από BLUESPL
9 Απαντήσεις
4395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 03:21
από fouskas
10 Απαντήσεις
4622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 21:00
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
15272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/18, 15:06
από vegos