Ψηφοφορία: Ποια ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερη και γιατι. σε περιπτωση που εχω ξεχασει κατι να το αναφερεται!

Fender
Prs
Gibson
Schecter
Ibanez
Jackson
ESP
Carvin
Charvel
Shamray
Lag
Yamaha
Cort
Tokai
Greco
Parker
Harley Benton
Caparison
Ernie Ball
B.C. Rich
Music Man
LTD
Epiphone
Dean
Washburn
Rockinger
Vigier

Σελίδες:
  • #51 από petros1992 στις 28 Jun 2008
  • Παράθεση
    καντε μου μια λιστα με ολες τις κιθαρες που λειπουν και να τις προσθεσω!!! ευχαριστω πολυ!


    είσαι σίγουρος ότι θελεις μια τέτοια λίστα;;;;;;;;

    http://www.guitarassociation.org/gtr_mfg.php


    τωρα που το σκεφτομαι....μπααααα!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
  • #52 από m@ster k@frer στις 28 Jun 2008
  • Βασικα η musicman που προσθεσες ειναι σειρα της Ernie Ball.....

    Aν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος...
  • #53 από GreekDudeCovers στις 28 Jun 2008
  • Yep, musicman και ernie ball ένα πράγμα. Βέβαια μετά υπάρχουν και οι θυγατρικές... Squier, Epiphone, OLP...
  • #54 από petros1992 στις 28 Jun 2008
  • Βασικα η musicman που προσθεσες ειναι σειρα της Ernie Ball.....

    Aν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος...

    Yep, musicman και ernie ball ένα πράγμα. Βέβαια μετά υπάρχουν και οι θυγατρικές... Squier, Epiphone, OLP...

    δηλαδη να την βγαλω απο την λιστα?
  • #55 από Stinky στις 28 Jun 2008
  • γιατι εχεις βαλει gibson epiphone kai esp ltd στισ ιδιες επιλογες?
    βαλτες 3εχωριστα γιατι δεν εχουν καμια σχεση

    Οι καλυτερες κιθαρες ειναι οι Harley Benton που ειναι πιο φτηνες απο ενα πουκαμισο και μπορεις να εχεις ολα τα σχεδια ολα τα χρωματα και να μην τις βαρεθεις ποτε!
    Ιδανικες για σπασιμο σε λαιβ, για καψιμο σε λαιβ, για 3εχορταριασμα κηπου, για καυσο3υλο τις κρυες νυχτες του χειμωνα, για μπαλωμα ταραρτσας και αλλα πολλα.

    Αν τις εφερνε ο λιολιος θα ηταν ιδανικες και για ολα τα μουσικα ειδη αλλα 999,99 ευρο ακριβοτερες

    Βαλτες και αυτες στην ψηφοφορια γιατι καλυτερο value for money  δεν θα βρεις αφου δεν υπαρχουν αλλες
     ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
  • #56 από petros1992 στις 28 Jun 2008
  • γιατι εχεις βαλει gibson epiphone kai esp ltd στισ ιδιες επιλογες?
    βαλτες 3εχωριστα γιατι δεν εχουν καμια σχεση

    Οι καλυτερες κιθαρες ειναι οι Harley Benton που ειναι πιο φτηνες απο ενα πουκαμισο και μπορεις να εχεις ολα τα σχεδια ολα τα χρωματα και να μην τις βαρεθεις ποτε!
    Ιδανικες για σπασιμο σε λαιβ, για καψιμο σε λαιβ, για 3εχορταριασμα κηπου, για καυσο3υλο τις κρυες νυχτες του χειμωνα, για μπαλωμα ταραρτσας και αλλα πολλα.

    Αν τις εφερνε ο λιολιος θα ηταν ιδανικες και για ολα τα μουσικα ειδη αλλα 999,99 ευρο ακριβοτερες

    Βαλτες και αυτες στην ψηφοφορια γιατι καλυτερο value for money  δεν θα βρεις αφου δεν υπαρχουν αλλες
     ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!
    οκ! οι αλλαγες έγιναν!!!
  • #57 από Stinky στις 28 Jun 2008
  • αψογος!
    για να βλεπω και αλλες ψηφους για Harley Benton!!!!!
  • #58 από philip the great στις 29 Jun 2008
  • παιδια ολες οι κιθαρες πανε αναλογα με την τσεπη μας.............για μενα οι καλυτερες εταιριες ειναι η fender,ibanez kai DEAN που δεν ειδα γραμμενη στην λιστα με τις εταιριες στην αρχη.........
  • #59 από Jacksonized στις 30 Jun 2008
  • ρε μαγκες και οι washburn εχουν αρκετα καλα οργανα βαλτε τες στη λιστα...
  • #60 από petros1992 στις 30 Jun 2008
  • παιδια ολες οι κιθαρες πανε αναλογα με την τσεπη μας.............για μενα οι καλυτερες εταιριες ειναι η fender,ibanez kai DEAN που δεν ειδα γραμμενη στην λιστα με τις εταιριες στην αρχη.........

    ρε μαγκες και οι washburn εχουν αρκετα καλα οργανα βαλτε τες στη λιστα...

    ok! όλες μπήκαν!!!!!!!
  • #61 από hoba στις 30 Jun 2008
  • γιατι εχεις βαλει gibson epiphone kai esp ltd στισ ιδιες επιλογες?
    βαλτες 3εχωριστα γιατι δεν εχουν καμια σχεση

    Οι καλυτερες κιθαρες ειναι οι Harley Benton που ειναι πιο φτηνες απο ενα πουκαμισο και μπορεις να εχεις ολα τα σχεδια ολα τα χρωματα και να μην τις βαρεθεις ποτε!
    Ιδανικες για σπασιμο σε λαιβ, για καψιμο σε λαιβ, για 3εχορταριασμα κηπου, για καυσο3υλο τις κρυες νυχτες του χειμωνα, για μπαλωμα ταραρτσας και αλλα πολλα.

    Αν τις εφερνε ο λιολιος θα ηταν ιδανικες και για ολα τα μουσικα ειδη αλλα 999,99 ευρο ακριβοτερες

    Βαλτες και αυτες στην ψηφοφορια γιατι καλυτερο value for money  δεν θα βρεις αφου δεν υπαρχουν αλλες
     ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

    Θ Ε Ο Σ
  • #62 από jim.ni στις 01 Jul 2008
  • Σταθερή πρωτιά βλέπω στις Ibanezzzzzzzz, από τότε που άρχισε η ψηφοφορία.
    Νομίζω τα σχόλια είναι περιττά..........  ;) :D :) ;D :o 8) ::) :P :-X :-*
  • #63 από Seth21 στις 01 Jul 2008
  • Πρωτη ειναι η ibanez παρολα αυτα ομως σχεδον κανεις απο τους ibanezoφιλους δεν απαντησε στο topic  ::) Γιατι αραγε?  :P
  • #64 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 01 Jul 2008
  • Μήπως επειδή γνωρίζουμε πόσο άσκοπο είναι να ψάχνεις τη καλύτερη μάρκα?

    Υπάρχουν πολλοί τρόποι να συγκρίνεις μάρκες, και ακόμα δεν έχουμε πεί ποιο είναι το κριτήριο με το οποίο το κάνουμε αυτό. Να μη μιλούσουμε καν για τα υποκειμενικά κριτήρια.
  • #65 από Xaris(πρωην Jizm) στις 01 Jul 2008
  • Ποτε δεν καταλαβα τι κολλημα εχει ο κοσμος με ibanez..εχω βαρεθει να τις βλεπω πια... εκτος απο λιγες prestige που οντως αξιζουν!!! Τι ειναι αυτο που τις κανει τοσο αγαπητες?το μπρατσο τραπουλοχαρτο?ή το οτι παιζει μαυτες ο vai και ο satriani?
  • #66 από Nikos Les Paul στις 01 Jul 2008
  • Περίεργο... Νόμιζα οτι μια αμερικάνα fender είναι καλύτερη απο τις custom που λέγαμε....

    Χα, χα, χα....
    Για την ακρίβεια είχα πει: "εργοστασιακή εξ αμερικής"!...
  • #67 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 01 Jul 2008
  • Ποτε δεν καταλαβα τι κολλημα εχει ο κοσμος με ibanez..εχω βαρεθει να τις βλεπω πια... εκτος απο λιγες prestige που οντως αξιζουν!!! Τι ειναι αυτο που τις κανει τοσο αγαπητες?το μπρατσο τραπουλοχαρτο?ή το οτι παιζει μαυτες ο vai και ο satriani?

    Το μπράτσο τραπουλόχαρτο είναι ένα υποκειμενικό κριτήριο, το οποίο λομως τραβάει κόσμο. Απο κεί και πέρα, προσωπικά θεωρώ οτι έχουν καλό value for money.
  • #68 από Como Esta Loco στις 01 Jul 2008
  • Ποτε δεν καταλαβα τι κολλημα εχει ο κοσμος με ibanez..εχω βαρεθει να τις βλεπω πια... εκτος απο λιγες prestige που οντως αξιζουν!!! Τι ειναι αυτο που τις κανει τοσο αγαπητες?το μπρατσο τραπουλοχαρτο?ή το οτι παιζει μαυτες ο vai και ο satriani?

    Το μπράτσο τραπουλόχαρτο είναι ένα υποκειμενικό κριτήριο, το οποίο λομως τραβάει κόσμο. Απο κεί και πέρα, προσωπικά θεωρώ οτι έχουν καλό value for money.
    Εγω πιστευω το αντιθετο γιατι εκτος απο μερικα μοντελα με EMG δεν προσφερουν ποιοτικα κομματια hardware.
  • #69 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 01 Jul 2008
  • Δλδ οι EMG κάνουν το όργανο ποιοτικό?

    Τέσπα, δεν έχω λόγο να κάτσω να υπερασπιστώ την Ibanez, και τη κάθε Ibanez. Δόξα το θεο υπάρχει μια τεράστια ποικιλία σε εταιρίες και σε όργανα ώστε να πιστεύω οτι υπάρχει ένα όργανο για κάθε γούστο. Οπως είπα πριν, "προσωπικά" το πιστεύω αυτό. Εσύ πιστεύεις κάτι άλλο, και έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις πράξη αγοράζοντας κάτι άλλο.

    Απο κει και πέρα είναι ενδιαφέρον να θεωρείς μοντέλα με EMG "ποιοτικότερα" απο άλλα μοντέλα της Ibanez.

    Mήπως, και δε το λέω ειρωνικά έχεις παίξει μόνο με όργανα κατασκευής Κορέας? Γιατι πραγματικά, τα Ιαπωνικά είναι μίλια παραπέρα.

  • #70 από Spell@lchemist! στις 01 Jul 2008
  • Δλδ οι EMG κάνουν το όργανο ποιοτικό?

    Τέσπα, δεν έχω λόγο να κάτσω να υπερασπιστώ την Ibanez, και τη κάθε Ibanez. Δόξα το θεο υπάρχει μια τεράστια ποικιλία σε εταιρίες και σε όργανα ώστε να πιστεύω οτι υπάρχει ένα όργανο για κάθε γούστο. Οπως είπα πριν, "προσωπικά" το πιστεύω αυτό. Εσύ πιστεύεις κάτι άλλο, και έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις πράξη αγοράζοντας κάτι άλλο.

    Απο κει και πέρα είναι ενδιαφέρον να θεωρείς μοντέλα με EMG "ποιοτικότερα" απο άλλα μοντέλα της Ibanez.

    Mήπως, και δε το λέω ειρωνικά έχεις παίξει μόνο με όργανα κατασκευής Κορέας? Γιατι πραγματικά, τα Ιαπωνικά είναι μίλια παραπέρα.



    1)μαγνητες
    2)hardware
    3)ξύλο

    ετσι παει :P
  • #71 από Xaris(πρωην Jizm) στις 01 Jul 2008
  •  :D
  • #72 από Como Esta Loco στις 01 Jul 2008
  • Δλδ οι EMG κάνουν το όργανο ποιοτικό?

    Τέσπα, δεν έχω λόγο να κάτσω να υπερασπιστώ την Ibanez, και τη κάθε Ibanez. Δόξα το θεο υπάρχει μια τεράστια ποικιλία σε εταιρίες και σε όργανα ώστε να πιστεύω οτι υπάρχει ένα όργανο για κάθε γούστο. Οπως είπα πριν, "προσωπικά" το πιστεύω αυτό. Εσύ πιστεύεις κάτι άλλο, και έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις πράξη αγοράζοντας κάτι άλλο.

    Απο κει και πέρα είναι ενδιαφέρον να θεωρείς μοντέλα με EMG "ποιοτικότερα" απο άλλα μοντέλα της Ibanez.

    Mήπως, και δε το λέω ειρωνικά έχεις παίξει μόνο με όργανα κατασκευής Κορέας? Γιατι πραγματικά, τα Ιαπωνικά είναι μίλια παραπέρα.




    Εχω μια κορεατικη και εχω παιξει πολλες φορες και με γιαπωνεζα , μια πρεστιζ γυρω στα 850Ε. Εννοω οτι εκτος απο τα χαρακτηριστικα της κιθαρας αυτα που "φοραει" πανω την κανουν ποιοτικη. Και δεν μιλουσαμε για ποιοτητα αλλα για value for money... και αν κατσεις να το σκεφτεις αν παρεις μια ibanez για να βαλεις τα top πανω πρεπει να σταξεις κι αλλα φραγκα. Και οταν λεω τοπ εννοω OFR, αλλους μαγνητες κτλ...
  • #73 από Xaris(πρωην Jizm) στις 01 Jul 2008
  • Βασικα νομιζω το παιδι κατι αλλο εννουσε και το παρεξηγησατε...βεβαια ουτε εγω καταλαβα τι εννοουσε :P αλλα δεν πιστευω να θεωρει οτι οι μαγνητες κανουν τη κιθαρα!
  • #74 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 01 Jul 2008
  • 1)μαγνητες
    2)hardware
    3)ξύλο

    ετσι παει :P
    Όταν ομως το παλικάρι διαχωρίζει τις Ibanez σε EMGίζουσες και μη, δεν νομίζω οτι το σκέφτεται έτσι.

    Βασικα νομιζω το παιδι κατι αλλο εννουσε και το παρεξηγησατε...βεβαια ουτε εγω καταλαβα τι εννοουσε :P αλλα δεν πιστευω να θεωρει οτι οι μαγνητες κανουν τη κιθαρα!
    Αυτό είναι πρόβλημα με το γραπτό λόγο, έτσι δεν είναι? ::) ::)
  • #75 από Spell@lchemist! στις 01 Jul 2008
  • 1)μαγνητες
    2)hardware
    3)ξύλο

    ετσι παει :P
    Όταν ομως το παλικάρι διαχωρίζει τις Ibanez σε EMGίζουσες και μη, δεν νομίζω οτι το σκέφτεται έτσι.
    βασικα,απο το 1 στο 3 το παω με την λογικη του πιο σημαντικου στο πιο ασημαντο,ειρωνικα..ΑΛΛΑ δεν το πιασες....και τωρα νιωθω ασχημα..τσκ :/


    Αυτό είναι πρόβλημα με το γραπτό λόγο, έτσι δεν είναι? ::) ::)

    το οτι δεν ξερεις καλη java ειναι! :-X :-X :-X :-X :-X :-X 8)


    on topic,εγω επελεξα fender,αν και δεν ειναι η αγαπημενη μου μαρκα,ειναι αυτη που δεν με εχει αφησει ποτε ανικανοποιητο!
Σελίδες: