Αποστολέας Θέμα: no bass!  (Αναγνώστηκε 7399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
no bass!
« στις: 29/01/09, 17:43 »
για ακουστε μια χαζομαρα μαγκες .πρωτη φορα γραφω με cubase και ειπα να παρω καμια γνωμη.
χωρις μπασο ειναι και καμια επεξεργασια οτι επαιζα εγραψα.
cubase
pod x3
esp kh 203




http://www.box.net/shared/92dm9c8bav

Αποσυνδεδεμένος dreddoukos77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #1 στις: 30/01/09, 01:38 »
μμ... Για πρώτη φορά σε cubase και αν όντως είναι χωρίς επεξεργασία σου αξίζει μάλλον ένα μπράβο.... Το κομμάτι δεν ακούγεται βαρετό καθόλου. Φυσικά δεν ενθουσιάζει κιόλας, αλλά αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά μιας και στη φάση που το έβαλες εδώ πέρα το κομματάκι μάλλον ένα draft είναι παρά κάτι ολοκληρωμένο..

Το παίξιμό σου πάντως είναι αρκετά καλό και σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να ακούσω μια πιο φινιρισμένη version για να εκφέρω και μια ολοκληρωμένη άποψη... ;D

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #2 στις: 30/01/09, 18:05 »
μμ... Για πρώτη φορά σε cubase και αν όντως είναι χωρίς επεξεργασία σου αξίζει μάλλον ένα μπράβο.... Το κομμάτι δεν ακούγεται βαρετό καθόλου. Φυσικά δεν ενθουσιάζει κιόλας, αλλά αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά μιας και στη φάση που το έβαλες εδώ πέρα το κομματάκι μάλλον ένα draft είναι παρά κάτι ολοκληρωμένο..

Το παίξιμό σου πάντως είναι αρκετά καλό και σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να ακούσω μια πιο φινιρισμένη version για να εκφέρω και μια ολοκληρωμένη άποψη... ;D
καταρχην ευχαριστω για τον χρονο σου dreddoukos77 (χρονο σας).ειπες ακριβως αυτο που ηθελα να ακουσω .εχω γραψει 3 ακομα αλλα thrash,metal καμια σχεση με αυτο .2 απογευματα εκανα για να το βγαλω αλλα μου εφαγε πολυ χρονο να μαθω το ezdrummer.εβαλα αυτο για να μου πουν την γνωμη τους οι πιο μαγκες του kithara (και ειναι αρκετα  παιδια που ειναι κανα 5 επιπεδα πανω απο εμενα) ετσι ωστε να μπορω να κανω πιο σωστη δουλεια με τα αλλα αφου θα μπει και φωνη και μπασο.θα με βοηθουσε η γνωμη σας πολυ ειτε αρνητικη ειτε θετικη.αντε λοιπον «ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω»

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #3 στις: 30/01/09, 22:01 »
ρε είναι πάρα πολύ καλό!
συγχαρητήρια  let me know...

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #4 στις: 31/01/09, 05:12 »
that kicked so much ass!

add lyrics+ bass
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #5 στις: 31/01/09, 17:56 »
ευχαριστω  Blacksheepios and hot_ sauce . για mastering τι λετε με wavelab ή παιζει τιποτα αλλο?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #6 στις: 31/01/09, 18:44 »
ευχαριστω  Blacksheepios and hot_ sauce . για mastering τι λετε με wavelab ή παιζει τιποτα αλλο?

Το θέμα είναι ποιά σουίτα θα χρησιμοποιήσουμε για mastering??

Ο mastering engineer επιτυγχάνει το αποτέλεσμα όχι η σουίτα...

Το mastering είναι ολόκληρη επιστήμη, είναι αφελές εμείς οι "άσχετοι" (εννοείται οτι βάζω και τον εαυτό μου μέσα) να ρωτάμε ποιό είναι το "καλύτερο" όταν δεν έχουμε ιδέα τί θα κάνουμε με αυτό.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #7 στις: 31/01/09, 18:53 »
αυτος ειναι ο λογος που ρωταω γιατι ειμαι ασχετος με ηχοληψια γενικα.οταν λες σουιτα τι εννοεις? (οχι σουιτα στην Αραχωβα? χα χα)
ok μιλαμε για εραστεχνικα πραγματα απλα να κανουμε την μουρλια μας.αλλωστε ερασιτεχνης ειμαι φιλε groovymood001
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/09, 19:24 από let me know »

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #8 στις: 31/01/09, 18:55 »
to let you know,πολυ καλη φαση η κομματα,ειδικα με τα τυμπανα εμεινα εντυπωσιασμενος μεγαλε....καλη δυναμη για τα επομενα ευχομαι... :up





υ.γ η Αραχωβα δεν υπαρχει στο χαρτη..welcome to Ζαγορι!!!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #9 στις: 31/01/09, 19:03 »
to let you know,πολυ καλη φαση η κομματα,ειδικα με τα τυμπανα εμεινα εντυπωσιασμενος μεγαλε....καλη δυναμη για τα επομενα ευχομαι... :up





υ.γ η Αραχωβα δεν υπαρχει στο χαρτη..welcome to Ζαγορι!!!
ok και εγω εντυπωσιαστικα με το ezdrummer αλλα πολλα σημεια τα εφτιαξα εγω γι'αυτο με ζαλισε.να παιζα και κιθαρα τοσο καλα οσο τα τυμπανα χα!χα!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #10 στις: 31/01/09, 19:46 »
Όταν λες λοιπόν οτι θέλεις να κάνεις mastering χρησιμοποιώντας το wavelab τί ακριβώς έχεις στο μυαλό σου?  ;) :)

Καταρχήν, απο τη στιγμή που έχεις το cubase χρησιμοποίησε όποια plugins θέλεις σαν inserts στο master track του κομματιού σου ,αφού έχεις κάνει πρώτα το remix που σε ικανοποιεί.
Μπορείς δηλαδή να τελειώσεις τη δουλειά μέσα στο ίδιο το daw που την έγραψες, έτσι κι αλλιώς και στο wavelab τα ίδια plugins δεν θα χρησιμοποιούσες για να κάνεις αυτό το υποτυπώδες mastering?

to let you know,πολυ καλη φαση η κομματα,ειδικα με τα τυμπανα εμεινα εντυπωσιασμενος μεγαλε....καλη δυναμη για τα επομενα ευχομαι... :up

υ.γ η Αραχωβα δεν υπαρχει στο χαρτη..welcome to Ζαγορι!!!

Για τα τύμπανα, τα περισσότερα που άκουσα είναι έτοιμα grooves και fills του ezdrummer, τα οποία βέβαια είναι μια χαρά ,γι'αυτό υπάρχουν εκεί άλλωστε ,για να τα κάνουμε drag'n'drop...
Όμως μου τα έχεις βάλει (τα fills) να αρχίζουν και να τελειώνουν σε κάπως ξεκάρφωτα σημεία, δεν υποστηρίζουν σωστά αυτά που παίζουν οι κιθάρες.
Επίσης απο τη στιγμή που επέλεξες να βάλεις fills καλό θα ήταν να "τοποθετούσες" και ένα crash στην αρχή του επόμενου μέτρου όταν ξαναρχίζει το τέμπο.

Εννοείται βέβαια οτι για πρώτη απόπειρα είναι αρκετά καλό αυτό που άκουσα.   ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #11 στις: 31/01/09, 20:03 »
καταρχην εχεις δικιο για το wavelab οτι θα ειναι  τα ιδια πραγματα με το cubase πανω κατω.λοιπον θα ανεβασω ενα αποσπασμα απο ενα αλλο που ειναι 6,30 λεπτα .οταν λεω επεξεργασια εννοω αν αυτο που θα ακουσεις μπορει να αποκτησει πιο πολυ ογκο.ισως να θελει μπασο ,τι ισως σιγουρα γι'αυτο να μου φαινεται οτι κατι του λειπει.για πες μου την γνωμη σου και ηχητικα αλλα και σαν ακουσμα .πειτε ολοι δηλ την γνωμη σας

http://www.box.net/shared/mrm3azbvb7

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #12 στις: 31/01/09, 20:56 »
Σίγουρα χωρίς μπάσο μην περιμένεις να έχει τον ήχο ολοκληρωμένου κομματιού..(ειδικά αυτό το είδος μουσικής)

Ένα πολύ πρόχειρο "ψευτομάστερινγκ" λοιπόν (γιατί εννοείται δεν έχω την γνώση να λέω οτι κάνω mastering) θα το έκανε κάπως έτσι...

http://www.box.net/shared/0m0o0q5ljq

Το μπάσο όμως είναι απαραίτητο...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #13 στις: 01/02/09, 17:33 »
να σου την αληθεια δεν διαπιστωσα καμια μεγαλη διαφοροποιηση στον ηχο.ισως φταινε κατι αχρηστα ηχεια που εχω αλλα ουτε με τα ακουστικα καταλαβα κατι απλα ειχε πιο πολυ ενταση.το συμπερασμα ειναι οτι ο αρχικος ηχος δυσκολα αλλαζει με εραστεχνικα εργαλεια.καμια αποψη για το αποσπασμα?πως το ακουτε?ετσι και αλλιως θα γραφτει απο την αρχη παλι  αλλα σαν ακουσμα σας κανει κατι ?οσο για τα τυμπανα προφανως και εχουν τοποθετηθει καποια λαθος αλλα ευτυχως δεν πασχω απο ''ξερωλαγισμο'' λιγο κιθαρα ξερω και οχι ολα τα οργανα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #14 στις: 01/02/09, 20:30 »
Άρα πρωταρχικό σου μέλημα θα πρέπει να είναι κάποια ηχεία με τα οποία θα μπορέσεις να ακούσεις σωστά.

Τα υπόλοιπα έπονται...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #15 στις: 04/02/09, 20:45 »
πολυ καλο ... μου αρεσε  ;D!!!. εγω ακομα δεν εμαθα πως δουλευει το cubase !!χαχα

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #16 στις: 05/02/09, 17:25 »
πολυ καλο ... μου αρεσε  ;D!!!. εγω ακομα δεν εμαθα πως δουλευει το cubase !!χαχα
να σου πω την αληθεια το ειχα  ξεγραψει σε καποια φαση γιατι μου ειχε σπασει τα νευρα,αλλα ειναι πολυ ευκολο αρκει να φτιαξεις εναν καφε και να μελετησεις τα tutorial τα λεει ολα αναλυτικα.ευχαριστω για το σχολιο.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: no bass!
« Απάντηση #17 στις: 06/02/09, 08:15 »
Μπραβο σου ρε φίλε!Με ανέβασες πολύ πρωινιάτικα!Εμένα μου ακούστηκε πολύ power!!!Ωραία κιθάρα, ωραία γυρίσματα... :clap :up :guitar :drum :metal

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: no bass!
« Απάντηση #18 στις: 06/02/09, 17:26 »
Μπραβο σου ρε φίλε!Με ανέβασες πολύ πρωινιάτικα!Εμένα μου ακούστηκε πολύ power!!!Ωραία κιθάρα, ωραία γυρίσματα... :clap :up :guitar :drum :metal
να σαι καλα.απλα προσπαθω να κανω αυτο που αγαπαω.χειροτερα ή καλυτερα απο καποιον αλλο δεν εχει σημασια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
16843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/12, 17:35
από bassman(4 String Suicide!)
2 Απαντήσεις
8857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 14:32
από vagx69
32 Απαντήσεις
14894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:04
από Jezus
bass distortion

Ξεκίνησε από BilliSsS Εφέ

0 Απαντήσεις
1878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 23:13
από BilliSsS
0 Απαντήσεις
1900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 18:05
από vangelis
8 Απαντήσεις
4555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/09, 15:30
από andy I
Bass pedalboard

Ξεκίνησε από SteveWrathchild Εφέ

9 Απαντήσεις
4756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 22:21
από Jezus
8 Απαντήσεις
6744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 13:23
από detroit
3 Απαντήσεις
11533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 15:26
από foulis
6 Απαντήσεις
5552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 11:55
από Βραζίλης