Αποστολέας Θέμα: Έαν έχει να πει κάτι σε εσάς αυτό το ποίημα, τι είναι αυτό ?  (Αναγνώστηκε 13012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
 --  Η ενδεκάτη εντολή  --

Ερμηνεύτρια : Μούσχουρη Νανά
Μουσική/Στίχοι: Χατζηνάσιος Γιώργος/Γκάτσος Νίκος

Ρίξε ένα βλέμμα σιωπηλό
στον κόσμο τον αμαρτωλό
και δες η γη πώς καίει
και με το χέρι στην καρδιά
αν δε σ' αγγίξει η πυρκαγιά
ψάξε να βρεις ποιος φταίει
 
Σα χαμοπούλι ταπεινό
που δεν εγνώρισ' ουρανό
και περπατά στο χώμα
την ενδεκάτη εντολή
δεν τη σεβάστηκες πολύ
γι' αυτό πονάς ακόμα
 
Είναι καινούρια και παλιά
σαν της ψυχής την αντηλιά
σαν της καρδιάς τα βάθη
μα μες του κόσμου τη φωτιά
που μπερδευτήκαν τα χαρτιά
κανείς δε θα τη μάθει
 
Τράβα να βρεις το Μωυσή
και ξαναρώτα τον και συ
μήπως κι αυτός την ξέρει
την ενδεκάτη εντολή     
που είν' ολοκάθαρο γυαλί 
και κοφτερό μαχαίρι     
 
Στην παγωμένη σου ερημιά
το γέλιο γίνεται ζημιά
κι η ομορφιά σκοτάδι
έτσι είναι φίλε μου η ζωή
φέρνει τον ήλιο το πρωί
την καταχνιά το βράδυ
 
Κάνε λοιπόν υπομονή
τώρα που φως δε θα φανεί
κι ούτε θα 'ρθει καράβι
την ενδεκάτη εντολή         
τη ξέρουν μόνο οι τρελοί     
κι όλης της γης οι σκλάβοι   
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ένα εκπληκτικό τραγούδι από τον ομότιτλο δίσκο της Νανάς Μούσχουρη …
Άκουσε το από
 
Nana Mouschouri


Drum Hellas (Nana Mouschouri cover)

 
σε στοίχους του Μεγάλου Νίκου Γκάτσου και μουσικη του Γ. Χατζηνάσιου και ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια της Νανάς…

Μιλάει αλληγορικά για την συνείδηση η’ την συνειδητοποίηση του ανθρώπου η’ του ατόμου μέσα στο κοινωνικό σύνολο…

Η ενδεκάτη εντολή είναι η δικαιοσύνη (να προσφέρεις - κάνεις εσύ στους άλλους, ότι θα ήθελες οι άλλοι να προσφέρουν – κάνουν σε εσένα), ο νόμος της ηθικής του Εμμανουήλ Καντ…

Το έτερο αγαπημένο μου από τον ίδιο δίσκο είναι το:

«Πέφτει βροχή»

Πέφτει βροχή
Στο πρόσωπό μου πέφτει
Πέφτει βροχή
Στου κόσμου τον καθρέφτη
Πέφτει βροχή
Σ’ ανατολή και δύση
Πέφτει βροχή
Κι ο ήλιος έχει σβήσει

Έβγα στο σκοτάδι και περπάτα
Κι ας μην θέλουν οι Θεοί
Έχεις ήλιο τα ζεστά σου νιάτα
Έχεις ήλιο την ζωή

Πέφτει βροχή
Ο ουρανός μολύβι
Πέφτει βροχή
κι η νύχτα κάτι κρύβει
Πέφτει βροχή
Την ώρα που σου γράφω
Πέφτει βροχή
Και στου Χριστού τον Τάφο
 
http://portagiatonourano.blogspot.com/2009/03/blog-post_6235.html

Που πιστεύω ότι και αυτό θα σου αρέσει…

Μετά τιμής, Spartan.                 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/09, 10:18 από Spartan Amplifications »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Αν και ο ορισμός αυτός που έδωσες Spartan, είναι λίγο ατομική βόμβα και εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί, καταλαβαίνω αρκετά τι θέλεις να πεις. Είναι Ιστορία μεγάλη αυτή η συνειδητοποίηση, για το τι είναι το καλό του καθενός και όλων. Σ'ευχαριστώ πάντως για τα σχόλια και το δεύτερο τραγούδι, το οποίο όντως είναι πολύ ωραίο και πολύ αισιόδοξο. Να 'σαι καλά.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Xolidohos:

Κατ’ αρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για τα πολύ καλά σου λόγια περί των σχολίων μου…

Πιστεύω ότι είναι ευτύχημα για την χώρα μας ότι είχε και έχει τόσους πολλούς και μεγάλους ποιητές που δεν ήταν η’ είναι αρχαίο-λάγνοι και έγραψαν η’ γραφούν τα ποιήματα τους στην «Μαλλιαρή» Νέα Ελληνική Γλωσσά…

Και ο Νίκος Γκάτσος ήταν ένας από αυτούς…

Και τα ποιήματα υπάρχουν για να δημιουργούν σκέψεις και εικόνες στο μυαλό μας και συναισθήματα στην καρδιά μας… Δεν απαιτούν εννοιολογική η’ νοηματική απόδοση κειμένου…

Και αυτά τα ποιήματα Έλληνες συνθέτες τα μελοποίησαν και τα έκαναν τραγούδια και με αυτόν τον τρόπο τα κοινοποίησαν σε όλους εμάς τους ακροατές…

Λογικά κανένας έτερος -πλην του ποιητή- δεν θα μπορέσει να σου δώσει πλήρη και ακριβή-ορθή εννοιολογική η’ νοηματική ανάλυση κειμένου για ποιήματα σαν τo:

Ερωτικό ( Με μια πιρόγα )

Με μια πιρόγα φεύγεις και γυρίζεις
τις ώρες που αγριεύει η βροχή
στη γη των Βησιγότθων αρμενίζεις
και σε κερδίζουν κήποι κρεμαστοί
μα τα φτερά σου σιγώ-πριονίζεις

Σκέπασε αρμύρα το γυμνό κορμί σου
σου 'φερα απ' τους Δελφούς γλυκό νερό
στα δύο είπες πως θα κοπεί η ζωή σου
και πριν προλάβω τρις να σ' αρνηθώ
σκούριασε το κλειδί του παραδείσου

Το καραβάνι τρέχει μες στη σκόνη
και την τρελή σου κυνηγάει σκιά
πώς να ημερέψει ο νους μ' ένα σεντόνι
πώς να δεθεί η Μεσόγειος με σχοινιά
αγάπη που σε λέγαμε' Αντιγόνη

Ποια νυκτωδία το φως σου έχει πάρει
και σε ποιο γαλαξία να σε βρω
εδώ είναι Αττική φαιό νταμάρι
κι εγώ ένα πεδίο βολής φτηνό
που ασκούνται βρίζοντας ξένοι φαντάροι


Στίχοι: Άλκης Αλκαίος
Μουσική: Θάνος Μικρούτσικος
Πρώτη εκτέλεση: Μανώλης Μητσιάς



Η’ σαν το:

Οι 7 νάνοι στο s/s Cyrenia

Εφτά. Σε παίρνει αριστερά, μην το ζορίζεις.
Μάτσο χωράνε σε μια κούφιαν απαλάμη.
Θυμίζεις κάμαρες κλειστές, στεριά μυρίζεις.
Ο πιο μικρός αχολογάει μ' ένα καλάμι.

Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.
Μ' ένα φτερό ξορκίζει ο Γκόμπυ τη μαλάρια
κι ο στραβοκάνης ο Χαράμ πίτες ζυμώνει.

Απ' το ποδόσταμο πηδάνε ως τη γαλέτα.
-Μπορώ ποτέ να σου χαλάσω το χατίρι;
Κόρη ξανθή και γαλανή που όλο εμελέτα
ποιος ρήγα γιος θε να την πιει σ' ένα ποτήρι.

Ραμάν αλλήθωρε, τρελέ, που λύνεις μάγια,
κατάφερε το σταυρωτό του νότου αστέρι
σωρός να πέσει να σκορπίσει στα σπιράγια,
και πες του κάτω από ένα δέντρο να με φέρει.

Ο Τοτ, του λείπει το ένα χέρι μα όλο γνέθει,
τούτο το απίθανο σινάφι να βρακώσει.
Εσθήρ, ποια βιβλική σκορπάς περνώντας μέθη;
Ρουθ, δε μιλάς; Γιατί τρεκλίζουμε οι διακόσιοι;

Κουφός ο Σάλαχ το κατάστρωμα σαρώνει.
- Μ' ένα ξυστρί καθάρισε με απ' τη μοράβια.
Μα είναι κάτι πιο βαθύ που με λερώνει.
- Γιέ μου πού πας; Μάνα, θα πάω στα καράβια.

Κι έτσι μαζί με τους εφτά κατηφοράμε.
Με τη βροχή, με τον καιρό που μας ορίζει.
Τα μάτια σου ζούνε μια θάλασσα, θυμάμαι...
Ο πιο στερνός μ’ έναν αυλό με νανουρίζει.

Κουφός ο Σάλαχ το κατάστρωμα σαρώνει.
- Μ' ένα ξυστρί καθάρισε με απ' τη μοράβια.
Μα είναι κάτι πιο βαθύ που με λερώνει.
- Γιέ μου πού πας; Μάνα, θα πάω στα καράβια.


Στίχοι: Νίκος Καββαδίας
Μουσική: Θάνος Μικρούτσικος
Πρώτη εκτέλεση: Χαρούλα Αλεξίου
Άλλες ερμηνείες: Θάνος Μικρούτσικος





Η’ σαν το:

Ποιος τη ζωή μου

Ποιος τη ζωή μου, ποιος την κυνηγά
να την ξεμοναχιάσει μες στη νύχτα;
ουρλιάζουν και σφυρίζουν φορτηγά
σαν ψάρι μ' έχουν πιάσει μες στα δίχτυα

Για κάποιον μες στον κόσμο είν' αργά
ποιος τη ζωή μου, ποιος την κυνηγά;

Ποιος τη ζωή μου, ποιος παραφυλά
στου κόσμου τα στενά ποιος σημαδεύει;
πού πήγε αυτός που ξέρει να μιλά
που ξέρει πιο πολύ και να πιστεύει;

     
Στίχοι: Μάνος Ελευθερίου
Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
Πρώτη εκτέλεση: Μαρία Φαραντούρη
Άλλες ερμηνείες: Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας

 



όμως αυτά τα τραγούδια «μιλάνε» στην ψυχή και στο μυαλό μας με τόσες πολλές εικόνες και συναισθήματα…

Μετά τιμής, Spartan.       

                           
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/09, 20:31 από Spartan Amplifications »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Το πρώτο ποίημα από Άλκη Αλκαίο, είχα προσπαθήσει και εγώ να το αποκωδικοποιήσω. Έψαξα πολλά και διάφορα, βρήκα κάποια άκρη, χωρίς να σημαίνει ότι αυτή ή παρεμφερεί είχε ο Αλκαίος στο μυαλό του. Πολυαγαπημένο τραγούδι.
Καββαδίας, φοβέρά και τρομερά ποιήματα που σε ταξιδεύουν. Υποκλίνομαι, αν και δεν βρήκα το ίδιο ενδιαφέρον στο πεζό λόγο του.
Το τελευταίο δεν το ήξερα αλλά έχω διαβάσει άλλα του Μάνου Ελευθερίου.

Είναι όντως στίχοι που δημιουργούνε ένα είδος επικοινωνίας. Δεν προσπαθώ να βρω τι θέλει να πει ο ποιητής, γιατί θα έμοιαζα κάτι σαν μελλοντολόγος. Γι' αυτό και ρώτησα για το ποίημα του θέματος, "Τι έχει να πει σε εσάς".
Σ'ευχαριστώ για τις υπόλοιπες αναφορές, έχω πάρει μάτι και άλλα ποιήματα που αναφέρεις σε άλλα θέματα.

Είναι όντως όμορφο, να εκφράζεται ο ποιητής με απλό τρόπο.
Σίγουρα θα ξέρεις και "Το Μετάξι" από Άλκη Αλκαίο. ( http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTc1NzU4NTU5 )
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όχι, δεν το ήξερα («το μετάξι») και σε ευχαριστώ που μου το υπέδειξες. Πολύ ενδιαφέρων στοίχος από τον Άλκη Αλκαίου….

Το όμορφο είναι ότι όλοι μας έχουμε προσπαθήσει να αποκρυπτογραφήσουμε - ερμηνεύσουμε ποιήματα σαν την Ενδεκάτη Εντολή, σαν το Ερωτικό, σαν το Οι 7 Νάνοι στο S/S  Cyrenia και όλοι μας βγάζουμε πολύ ενδιαφέροντα και διαφορετικά συμπεράσματα που είναι ανάλογα με τις σκέψεις που μας γέννιουνται από αυτά τα ποιήματα και τον ψυχισμό μας…

Εμένα περιέργως μου άρεσε η Βάρδια του Νίκου Καββαδία - εκδόσεις ΑΓΡΑ…

Σίγουρα δεν έχει την «δύναμη» ενός Καπεταν Μιχάλη η’ ενός Ο Χριστός Ξανά Σταυρώνεται του Νίκου Καζαντζάκη…

Αλλά είναι ένα μάθημα ήθους που θα έπρεπε να διδάσκετε στα Ελληνικά Σχολεία…

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο και τον χώρο που μου έδωσες στο post σου, αλλά για να μην καταντήσει το Έαν έχει να πει κάτι σε εσάς αυτό το ποίημα, τι είναι αυτό ? σε μια φιλολογική συζήτηση μόνο δυο ατόμων, θα παρακαλέσω τους αναγνώστες μας να πάρουν μέρος στην κουβέντα και να ποστάρουν την άποψη τους για την Ενδεκάτη Εντολή του Νίκου Γκάτσου…

Εξάλλου είναι πολύ όμορφο να ακούς διαφορετικές απόψεις…

Μετά τιμής, Spartan

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2506
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Για την ενδεκατη εντολη, νομιζω πως θα συμφωνησω με το σχολιο του Spartan (ελα πατριδα!)...

Εχει να κανει με το να μπορεις να κρατας την ισορροπια της καρδιας και της ψυχης σου μεσω της ησυχης συνειδησης, κατι που ειναι παρομοιαζεται (κ μαλλον ειναι) με το σημαντικοτερο πραγμα στη ζωη ενος ανθρωπου, κατι σαν 11η εντολη, πανω απο τις αλλες 10 που ειναι κατι σαν τις βασικες αρχες της.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Λοιπόν.... ας γνωμοδοτήσω.....

Η 11η εντολή είναι μια μπλόφα του Θεού με σκοπό να μην αφήσει τον άνθρωπο στην ησυχία του. Από τον Μωυσή λοιπόν μέχρι και σήμερα τον έχει βάλει και αναρωτιέται: "Ποιά άραγε να είναι η ενδεκάτη εντολή?" Έτσι υπάρχουν διαφωνίες που καμμιά φορά οδηγούν και στην βία.

Ο προβληματισμός του Γκάτσου έχει τα εξής κεντρικά σημεία: "ψάξε να βρεις ποιος φταίει", απαντά μετά " η ενδεκάτη εντολή που δεν τη σεβάστηκες πολύ γι' αυτό πονάς ακόμα" είσαι σκλάβος και τρελός δηλ. Στην συνέχεια βεβαιώνει "κανείς ποτέ δεν θα την μάθει" αλλά και ότι "την γνωρίζουν μόνο οι τρελοί και οι σκλάβοι" μόνο αυτοί δηλ που εξαιτίας της πονούν.

Οπότε το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι η 11η εντολή αναφέρει: "Μην ψάξεις να βρεις ποια είναι η 11η εντολή"
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eίχε γίνει παλιότερα μια συζήτηση σχετικά με το νόημα αυτού του τραγουδιού, αλλά δεν μπορώ να τη βρω πλέον (και δυστυχώς δεν είναι η μόνη...)

Κατ'αρχήν να πω ότι το συγκεκριμένο τραγούδι είναι από τα αγαπημένα μου, όχι τόσο για την ερμηνεία της Μούσχουρη η οποία δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα, όσο κυρίως για τον αινιγματικό και ταυτόχρονα τεχνικά υποδειγματικό στίχο του Γκάτσου αλλά και την εκπληκτική ενορχήστρωση του Χατζηνάσιου που δίνει σε κάθε στροφή μια εντελώς ξεχωριστή μουσική διάσταση και προσωπικότητα. Πραγματικά εμπνευσμένη, εντυπωσιακή και πολύ πρωτότυπη μελοποίηση.

Όσον αφορά το νόημα των στίχων, εγώ θα δώσω μια λίγο διαφορετική ερμηνεία. Για μένα το ποίημα δεν έχει τόσο σχέση με τη θέση ή της συμπεριφορά του ατόμου ως προς το κοινωνικό σύνολο αλλά με μια πιο προσωπική και ενδοστρεφή θεώρηση της ζωής. Μιλάει για τους συμβιβασμούς που κάνουμε όλοι και οι οποίοι μάς εμποδίζουν να γνωρίσουμε την πραγματική ευτυχία. Έτσι ερμηνεύω το στίχο "σαν χαμοπούλι ταπεινό που δεν εγνώρισε ουρανό και περπατά στο χώμα". Η ενδέκατη εντολή λοιπόν θα μπορούσε να είναι "Ακολούθησε την καρδιά σου" (αν και αυτό θυμίζει μια παλιά διαφήμιση ουίσκι...), γι αυτό και είναι "ολοκάθαρο γυαλί" (απλή και καθαρή) και ταυτόχρονα "κοφτερό μαχαίρι" (δύσκολη στην εφαρμογή της). Χωρίς αυτήν η ζωή είναι "παγωμένη ερημιά", η όποια ομορφιά είναι ψεύτικη και δεν έχει κανένα νόημα, και οι ελπίδες και η προσδοκίες της νεότητας που συμβολίζονται από τον πρωινό ήλιο δίνουν τη θέση τους στην απογοήτευση και το σκοτάδι της καταχνιάς κατά τη μετέπειτα πορεία του ατόμου. Τέλος γι αυτό την εντολή αυτή την ξέρουν τοσο οι τρελοί (αυτοί που δεν ακολουθούν τους συμβατικούς κανόνες της ζωής) όσο και οι σκλάβοι (αυτοί που συμβιβάστηκαν).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1308
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Βασικά το ενδοσκοπικό του πράγματος είναι προϋπόθεση για τη σωστή (κατα την 11η εντολή) συμπεριφορά προς τους άλλους. Είναι πάρα πολύ ξεκάθαρο νομίζω το νόημα των στίχων. Πρέπει να κοιτάξουμε στον εαυτό μας και τη ζωή μας, να βρόυμε γιατί και  πώς θα ζούμε όπως ορίζει η 11η εντολή. Η εντολή της αγάπης και όλων αυτών που πε αρχικά κι ο Spartan.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Πολύ καλή προσέγγιση, Απόλλων. Αναλύεις δηλ την στροφή:
"Είναι καινούρια και παλιά
σαν της ψυχής την αντηλιά
σαν της καρδιάς τα βάθη
μα μες του κόσμου τη φωτιά
που μπερδευτήκαν τα χαρτιά
κανείς δε θα τη μάθει"

και απ' ότι κατάλαβα λες ότι ο Γκάτσος λέει ότι "δεν θα την μάθει κανείς μες του κόσμου την φωτιά" μα κάπου αλλού μπορεί να την μάθει. Το αλλού οπωσδήποτε θα είναι εξωκοσμικό.

Το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά μετά σκέφτηκα και το άλλο ποιηματάκι του Γκάτσου:
"Ουρανέ, όχι δεν θα πω το ναι
Ουρανέ, φίλε μακρυνέ
πως να δεχτώ άλλης αγκαλιάς την στοργή
πως να δεχτώ; Μάνα μ' είν' η γη"

Οπότε σκέφτηκα: " Μα ο Γκάτσος δεν ξέρει τι λέει? Εφόσον μάνα του είναι η γη, ο κόσμος μας δηλ, αποκλείεται να ψάχνει κάπου αλλού την απάντηση. Την ψάχνει στον κόσμο, οπότε και προτείνει ότι κανείς μας δεν θα την βρει ποτέ στην γη"
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
...και απ' ότι κατάλαβα λες ότι ο Γκάτσος λέει ότι "δεν θα την μάθει κανείς μες του κόσμου την φωτιά" μα κάπου αλλού μπορεί να την μάθει. Το αλλού οπωσδήποτε θα είναι εξωκοσμικό.

Δεν νομίζω ότι πρόκειται για κάτι μεταφυσικό ή εξωκοσμικό. Μάλλον εννοεί ότι είναι δύσκολο να βρεις το νόημα έτσι όπως λειτουργεί πλέον ο κόσμος. Κάποτε ίσως ήταν πιο εύκολο να ζήσει κανείς χωρίς συμβιβασμούς και υποχωρήσεις, αλλά πλέον ο κοινωνικός περίγυρος σε περιορίζει σε μια συγκεκριμένη νοοτροπία και τρόπο συμπεριφοράς ο οποίος θεωρείται αποδεκτός. Σε αντίθετη περίπτωση, κινδυνεύει κανείς να χαρακτηριστεί "τρελός", όπως ο "τρελός του χωριού" που παραδοσιακά αποτελούσε την εύκολη εξήγηση για κάποιον που σκέφτεται και ενεργεί διαφορετικά από τους πολλούς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
... εχμμμ ...  ::)

Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο Γκάτσος είχε στο μυαλό του τη ΖΩΗ (ως υπέρτατο αγαθό, με την έννοια της χαράς της, των αξιών της, και τελικά της ΕΥΤΥΧΙΑΣ που απορρέει από αυτή την απλή, θεμελιακή θεώρηση)
Δηλαδή ασχολούμαστε με οτιδήποτε άλλο, παραβλέποντας το προφανές ...

Πάντως, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν το θεωρώ από τα καλά του (μάλλον διακρίνω πολλά σημεία του χωρίς έμπνευση ... κυριολεκτικά γραμμένα με το "τσιγκέλι"  ;D) ... επίσης, το συνολικό αποτέλεσμα δεν με αγγίζει ιδιαίτερα (και ίσως φταίει και η Μούσχουρη σ' αυτό) ...  ::)

/nEwBiE  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/09, 09:24 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Αυτό που μέχρι στιγμής παρατηρώ είναι ότι υπάρχουν δύο τάσεις ερμηνείας. Αυτή που πρεσβεύει ότι διαβάζοντας ένα ποίημα αρκεί το να περιοριστούμε στην ανάγνωση και να την προβάλουμε στον εαυτό μας, ωσάν να είμασταν εμείς οι συγγραφείς του, και μ' αυτόν τον τρόπο να σηματοδοτήσουμε το νόημά του, την οποία υποστηρίζει ο Χοληδόχος, ο Σπαρταν, και ο Κάμελοτ. Η δεύτερη είναι αυτή που πρεσβεύει ότι ο συγγραφέας του ποιήματος είχε μια λογική, δηλ ότι η εμπνευσή του ή η μη εμπνευσή του αφαιρετικά οδηγεί σε μια λογική αλληλουχία την οποία μπορούμε να αποκρυπτογραφήσουμε εάν δεν είναι εμφανής, και την οποία υποστηρίζει ο Απόλλων, εγώ κι ο Νιουμπι.


Έχω την εντύπωση πάντως ότι το προφανές του Νιούμπι δεν είναι και τόσο προφανές, ιδιαίτερα εάν σκεφτεί κανείς τους τελεταίους στίχους στον "Κεμάλ": "Νικημένο μου ξεφτέρι δεν αλλάζουν οι καιροί, με φωτιά και με μαχαίρι μόνο ο κόσμος προχωρεί"

Τέλος πάντων, εάν θέλουμε να δούμε τι ακριβώς "εννοεί ο ποιητής", μπορούμε, παρόλο που ο Γκάτσος "εκοιμήθει". Όλο και κάποιος θα τον γνώριζε, αλλά και να μην τον γνώριζε κανείς μπορούμε να ρωτήσουμε την γυναίκα του.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Τέλος πάντων, εάν θέλουμε να δούμε τι ακριβώς "εννοεί ο ποιητής", μπορούμε, παρόλο που ο Γκάτσος "εκοιμήθει". Όλο και κάποιος θα τον γνώριζε, αλλά και να μην τον γνώριζε κανείς μπορούμε να ρωτήσουμε την γυναίκα του.

Θα μπορούσαμε, αλλά έτσι χάνεται το ενδιαφέρον στην όλη διαδικασία. Είναι σαν να παίζεις με σημαδεμένη τράπουλα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Αυτό που μέχρι στιγμής παρατηρώ είναι ότι υπάρχουν δύο τάσεις ερμηνείας. Αυτή που πρεσβεύει ότι διαβάζοντας ένα ποίημα αρκεί το να περιοριστούμε στην ανάγνωση και να την προβάλουμε στον εαυτό μας, ωσάν να είμασταν εμείς οι συγγραφείς του, και μ' αυτόν τον τρόπο να σηματοδοτήσουμε το νόημά του, την οποία υποστηρίζει ο Χοληδόχος, ο Σπαρταν, και ο Κάμελοτ. Η δεύτερη είναι αυτή που πρεσβεύει ότι ο συγγραφέας του ποιήματος είχε μια λογική, δηλ ότι η εμπνευσή του ή η μη εμπνευσή του αφαιρετικά οδηγεί σε μια λογική αλληλουχία την οποία μπορούμε να αποκρυπτογραφήσουμε εάν δεν είναι εμφανής, και την οποία υποστηρίζει ο Απόλλων, εγώ κι ο Νιουμπι.

Μεγάλο κεφάλαιο ανοίγεις παππού, και μάλλον ούτε ο τόπος είναι σωστός (προφανώς χρειάζεται νέο θέμα) ούτε ο χρόνος (κάτι ενδιάμεσο σε μέρα και νύχτα   ;)) ... εδώ απαντάνε είτε πλήρως νηφάλιοι, είτε ντέφι !!!  ;D :P ... όχι όμως ανάμεσα ...  ;)
ΆΑΑΑΑσε που όλοι εμείς δουλεύουμε στην ουσία του θέματος κι εσύ μας πετάς κάτι διαδικαστικό και μας τινάζεις στον αέρα ...  ;D

Έχω την εντύπωση πάντως ότι το προφανές του Νιούμπι δεν είναι και τόσο προφανές, ιδιαίτερα εάν σκεφτεί κανείς τους τελευταίους στίχους στον "Κεμάλ": "Νικημένο μου ξεφτέρι δεν αλλάζουν οι καιροί, με φωτιά και με μαχαίρι μόνο ο κόσμος προχωρεί"
... το παρατραβάς φίλτατε παππού ...  ;D ;D ... είναι πρόθυρα νύχτας, με βάζεις να σκεφτώ, και δεν είναι δουλειά τώρα να κατεβάζω δισκοθήκες και να ξεσκονίζω βιβλία ...  :P ;D
... άρα για σήμερα το βράδυ, το προφανές είναι προφανές !!! ...  ;D ;D

Θα μπορούσαμε, αλλά έτσι χάνεται το ενδιαφέρον στην όλη διαδικασία. Είναι σαν να παίζεις με σημαδεμένη τράπουλα...

;D ... δεν μπορώ βεβαίως παρά μόνο να προσυπογράψω  ;D ;)

/nEwBiE  8) 
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Παππούκα, εδώ εξετάζουμε το ποίημα, ανεξάρτητα του ποιητή. Δεν μπαίνουμε στο ρόλο του ποιητή-συγγραφέα, αλλά στο ρόλο του αναγνώστη. Εξού και το τι πιστεύετε ότι ήθελε να πει ο Γκάτσος, διάφορο του τι λεεί αυτό το ποίημα σε εσάς. Άλλωστε είπαμε παραπάνω πως, το τι ήθελε να πει ο ποιητάς άγνωστο. Άλλωστε δεν θα μπορούσαμε να μπούμε στη θέση του Γκάτσου, αλλά ούτε στη θέση τη δική μας έαν το γράφαμε, διότι ούτε ο Γκάτσος είμαστε, αλλά ούτε ο κάποιος άλλος που θα μπορούσε να το  έχει γράψει, πρώτον γιατί δεν είμαστε κάποιος άλλος, δεύτερον γιατί αυτός που έγραψε ήτανε ο Γκάτσος. Όχι τη γυναίκα του, την πρώτη εξαδέρφη του να ρωτήσουμε.
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/05, 01:01
από Malezyanni
16 Απαντήσεις
13289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/06, 21:38
από pureanalog
7 Απαντήσεις
10750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/06, 19:13
από pureanalog
85 Απαντήσεις
27914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:45
από HeavyHead
5 Απαντήσεις
6893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 01:57
από Jezus
3 Απαντήσεις
2912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/09, 03:40
από jaydee
5 Απαντήσεις
3989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:51
από Stergios Kourou
5 Απαντήσεις
2724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 23:44
από Ιππέας
17 Απαντήσεις
7043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 19:05
από Alex_Under
10 Απαντήσεις
4054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/09, 20:50
από Serviani