Αποστολέας Θέμα: κράτος μη αναγνωρισμένο-η χαρά του απατεώνα!!!!!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 12163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423

Δείτε ένα συγκλονιστικό ρεπορτάζ που έκαν οι δημοσιογράφοι του καναλιού France 2, για το κράτος ατιμωρησίας που επικρατεί στο κατεχόμενο κομμάτι της βόρειας κύπρου. Εγκληματίες, απατεωνές, έμποροι ναρκωτικών και μερικοί απο τους πλεόν περιζήτητους ληστές ζούν και μεγαλουργούν ελευθερα και ωραία στην κατεχόμενη Κύπρο, μιας και κανένας δεν αναγνωρίζει το ψευδοκράτος δεν ισχύει κανένας διεθνής κανόνας ενώ οι τοπικές αρχές κάνουν τα στραβά μάτια. Οπως μάλιστα  αποκαλεί η παρουσιάστρια την Βόρεια Κύπρο, είναι η χαρά του απατεώνα!

http://www.infoblog.gr/?p=28038
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Δυστυχως ειναι αρκετα περιπλοκη η κατασταση στα κατεχομενα μερη.

Τοσο μπερδεμενη που πολλες φορες εχει γινει αναφορα στον κυπριακο τυπο ( κυριως Φιλελευθερο που διαβαζω ) για "επισκεψεις" Ελλαδιτων και Κυπραιων αξιωματικων στα παρανομα καζινο του ψευδοκρατους...

Αν αυτο δεν ειναι στην ουσια αναγνωριση της υπαρξης, τοτε τι ειναι;

Κι απο την πλευρα της Κυπριακης Δημοκρατιας ειναι επισης παραξενα τα πραγματα. Με ανοχη στη ρωσικη μαφια που κυριαρχει στα λιμανια και στις κεντρικες περιοχες της Λευκωσιας.

Δυστυχως, η Μεγαλονησος βρισκεται ακομα υπο...διεθνεις πειραματισμους ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Να υποθέσω ότι η επόμενη εξαρτημένη σκέψη πρέπει να είναι: "Α! Τότε για να αποφύγουμε τους απατεώνες ας αναγνωρίσουμε τα κατεχόμενα"?

Όπως ακριβώς συμβαίνει και στην Ελλάδα, την Τουρκία και την Γαλλία: λόγω του ότι είναι αναγνωρισμένες χώρες δεν υπάρχουν απατεώνες ελεύθεροι, είναι όλοι στην φυλακή.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Το προβλημα ειναι καθαρα σε επιπεδο διεθνους νομοθεσιας και το κατα ποσο ενα μη αναγνωρισμενο ψευδοκρατος εχει την υποχρεωση να την τηρει!

Εφοσον δεν ειναι αναγνωρισμενο, η διεθνης κοινοτητα δεν εχει δικαιοδοσια στο εσωτερικο των κατεχομενων, οποτε για ορισμενους κακοποιους κι απατεωνες η Β.Κυπρος αποτελει το Μεξικο της Ευρωπης!

Τωρα πως καταφερες pappou να μεταθεσεις ενα προβλημα που εχει τοσες προεκτασεις ( και ιστορικες μαλιστα ) με το τι κανει η Ελλαδα, η Γαλλια και οι λοιπες αναγνωρισμενες χωρες στο εσωτερικο τους...μονο εσυ ξερεις!

Κινδυνευεις ομως να εισαι εκτος θεματος, διοτι το παρων θεμα δεν αφορα το κατα ποσο η απατεωνια τιμωρειται στα νομιμα κρατη, αλλα πως προστατευεται κατω απο την απραξια πολλων οργανισμων για ενα θεμα που ταλαιπωρει Κυπρο κι Ελλαδα χρονια ολοκληρα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hummingbird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ


Εφοσον δεν ειναι αναγνωρισμενο, η διεθνης κοινοτητα δεν εχει δικαιοδοσια στο εσωτερικο των κατεχομενων
γιατί άμα ήταν αναγνωρισμένο θα είχε ?ποιον ''διεθνή κανόνα'' επικαλείσαι για να φτάνεις σε αυτό το συμπέρασμα?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Υπαρχουν καποιοι διεθνεις διωκτικοι οργανισμοι, οπως η Interpol, που εχουν προσβαση στα αστικα σωματα ασφαλειας των χωρων και μπορουν να συλλαβουν κακοποιους/εγκληματιες που ειναι διεθνως αγνωρισμενοι!

Απο τη στιγμη που το ψευδοκρατος δεν εχει επισημη αναγνωριση απο τον ΟΗΕ ή αλλους διεθνεις οργανισμους, δεν ειναι κρατος, αρα δεν μπορει η Interpol να επεμβει!



Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hummingbird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Το προβλημα ειναι καθαρα σε επιπεδο διεθνους νομοθεσιας και το κατα ποσο ενα μη αναγνωρισμενο ψευδοκρατος εχει την υποχρεωση να την τηρει!


Υπαρχουν καποιοι διεθνεις διωκτικοι οργανισμοι, οπως η Interpol, που εχουν προσβαση στα αστικα σωματα ασφαλειας των χωρων και μπορουν να συλλαβουν κακοποιους/εγκληματιες που ειναι διεθνως αγνωρισμενοι!

[/size]

ενώ λες οτι ειναι καθαρά θέμα διεθνούς νομοθεσίας μετά πάς σε άλλο ''γαλαξία'' και αναφέρεις μια διεθνο-αστυνομική οργάνωση( ??? ) που δεν υποχρεώνει κανέναν να μετάσχει.ακόμα και κράτος να ήτανε το ψευδοκράτος γιατί να μπεί στην ιντερπόλ?
Απο τη στιγμη που το ψευδοκρατος δεν εχει επισημη αναγνωριση απο τον ΟΗΕ ή αλλους διεθνεις οργανισμους, δεν ειναι κρατος, αρα δεν μπορει η Interpol να επεμβει!

δεν μπορεί να επέμβει η ιντερπόλ οκ. το θέμα δεν ειναι τι θα κάνει η ιντερπόλ ,το θέμα είναι το κράτος αυτό να λειτουργήσει σαν κράτος κάποια στιγμή/είτε να προσχωρήσει στην κύπρο.ο οηε κάποια στιγμή να δώσει λύση,και ας αφήσουμε αδερφέ στην άκρη διεθνοαστυνομικές οργανώσεις γιατί τέτοιες οργανώσεις προυποθέτουν όχι απλώς κράτος αλλά και κράτος που έχει την βούληση να μπεί εκει.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/11, 21:08 από hummingbird »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η Interpol δεν ανηκει στο διεθνες δικαιο και στη διεθνη καταπολεμηση της εγκληματικοτητας; Μπορει να εχει εδρα στη Γαλλια, ομως τα μελη της ειναι παγκοσμια!

Το ψευδοκρατος δεν ανηκει σε κανενα διεθνη οργανισμο, σε αντιθεση με τη Κυπριακη Δημοκρατια που δημιουργηθηκε απο το 1974 και υστερα!

Κι εδω ακριβως ειναι το θεμα που δημιουργει η sofitia ( γιατι δε νομιζω πως καταλαβαινεις για τι μιλαμε ακριβως ).

Ολοι οι παρανομοι της Ευρωπης βρισκουν καταφυγιο σε ενα ψευδοκρατος, το οποιο χαιρει την εκτιμηση μιας μονο χωρας ( Τουρκιας ), εχει παρανομα καζινο, παρανομες δυναμεις κατοχης, παρανομη νομοθεσια και κρατικες υπηρεσιες...

Η "υποθαλψη" εγκληματιων δεν ειναι παρα μονο ενα μερος του γενικοτερου προβληματος!  ;)

Ποσο εχεις ασχοληθει πραγματικα με το θεμα της Κυπρου; :-\
Εαν λειτουργησει ως αναγνωρισμενο κρατος, ειναι σαν να αποδεχεται η Κυπριακη Δημοκρατια και η Διεθνης Κοινοτητα την κατοχυρωση των εδαφων που κατελαβε παρανομα η Τουρκια!

Δεν ειναι δυνατον να υπαρχουν αποψεις που να μιλανε για..."προσχωρηση" κρατων, ουτε για εδαφικα δικαιωματα που κατακρατουνται παρανομα! Αυτο δειχνει αγνοια για το πραγματικο προβλημα και μη κατανοηση πως εαν μια τετοια συμφωνια γινει ποτε, θα προκληθουν αναταρχες παγκοσμιως ( οπως ακριβως με το Κοσσυφοπεδιο )


Και σε παρακαλω, δεν ειμαι αδερφος σου και θα ηθελα να εισαι λιγο πιο τυπικος στη προσφωνηση απεναντι στο προσωπο μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/11, 21:14 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Κι ετσι για την ιστορια, η Τουρκια ειναι μελος της Interpol! ;) Σε αντιθεση με το τουρκοκυπριακο ψευδοκρατος που επειδη δεν ειναι αναγνωρισμενο επισημα, δε μπορει να μπει στην Interpol!

Κατι που συμφερει την Τουρκια, που αποστελλει πολλους "αποστρατους" εγκληματιες/κατασκοπους/πρωην προβοκατορες αξιωματικους στα εδαφη του ψευδοκρατους!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/11, 21:19 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hummingbird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Σε αντιθεση με το τουρκοκυπριακο ψευδοκρατος που επειδη δεν ειναι αναγνωρισμενο επισημα, δε μπορει να μπει στην Interpol!


ξάδερφε (αφου σε πειράζει το αδερφός) γω δεν είμαι της άποψης οτι η ιντερπόλ ειναι πανάκεια. το ουσιαστικό ζήτημα για μένα στην κύπρο είναι να γίνει κρατος.κατι που μάλλον εσυ αγνοείς πόσο σημαντικό ειναι ή μάλλον το ξέρεις(παρουσιάζοντας μου μια διακρατική διάσταση που για σένα θα φέρει τη λύση)αλλά για έναν περίεργο λόγο δεν επιθυμείς να γίνει .λες και η ιντερπόλ θα έρθει ως δια μαγείας στο ψευδοκράτος.
όπως είπα η ουσία ειναι να γίνει κρατός. αυτό θα φέρει την λύση στο κυπριακό.τώρα το πώς θα γίνει δεν με απασχολεί .ένωση δίγλωσσης κύπρου ;τουρκική μισή κύπρος;
γιατί να μην υπάρχουν απόψεις που μιλάνε για προσχώρηση κρατών οταν μιλάμε για το ίδιο νησί???είσαι σοβαρός ? υπάρχει πιο στενό εδαφικό δικαίωμα όταν μιλάμε για το ΙΔΙΟ νησί????? τις παγκόσμιες(????) αναταραχές απο που τις συμπεραίνεις?
και επειδή το κυπριακό όπως λες ειναι πολυ παλιό πρόβλημα πες μου έναν λόγο που αναιρεί τα δικαιώματα όλων των κατοίκων του νησιού(ελλήνόφωνων και τουρκόφωνων)να ζούν υπο την ίδια σκέπη? τι εννοείς ότι τουρκόφωνοι πληθυσμοί είναι παράνομοι?αν δεν κάνω λάθος οι τουρκόφωνοι-μειοψηφικοι χωρις καμια αμφιβολία πληθυσμοι είναι ιθαγενείς στο νησί. η διαφωνία της τουρκίας επι μακαρίου δεν ήταν στο αλισβερίσι των παρεχώμενων δικαιωμάτων αυτής της μειονότητας?εκεί δεν επήλθε η ρήξη με τον μακάριο να αγνοεί τις μειονότητες και να μιλαει για ''καθαρή'' ελληνόφωνη κύπρο???????μάλλον εσυ δεν γνωρίζεις τη ρίζα του προβλήματος.ΑΛΛΑ θέμα εδώ δεν είναι το κυπριακό αλλά αυτό που άνοιξε η σοφιτία.και ως προς αυτό άσμενος είδα οτι ηρθες στα λόγια μου.πρέπει να γίνει κράτος,και ως κράτος είτε με την βοήθεια της ιντερπόλ (που ειναι η δικια σου λύση,γω επιφυλλασομαι οτι θα ναι το κύριο φάρμακο)είτε με σώστες βάσεις θα πάψει να ειναι το μεξικό της μεσογείου ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Επειδη μαλλον θα παμε σε αλλα θεματα ( τα οποια πρεπει να συζητουνται ) θα τα παρω ξεχωριστα για να μη χασουμε τον ειρμο μας:


1)
Σε αντιθεση με το τουρκοκυπριακο ψευδοκρατος που επειδη δεν ειναι αναγνωρισμενο επισημα, δε μπορει να μπει στην Interpol!



ξάδερφε (αφου σε πειράζει το αδερφός) γω δεν είμαι της άποψης οτι η ιντερπόλ ειναι πανάκεια. το ουσιαστικό ζήτημα για μένα στην κύπρο είναι να γίνει κρατος.κατι που μάλλον εσυ αγνοείς πόσο σημαντικό ειναι ή μάλλον το ξέρεις(παρουσιάζοντας μου μια διακρατική διάσταση που για σένα θα φέρει τη λύση)αλλά για έναν περίεργο λόγο δεν επιθυμείς να γίνει .λες και η ιντερπόλ θα έρθει ως δια μαγείας στο ψευδοκράτος.


Κοιτα να δεις, το θεμα μας δεν ειναι απολυτα εαν η Ιντερπολ ή οποιαδηποτε αλλη διεθνης αστυνομικη οργανωση εχει δικαιωμα να μπει σε ενα ψευδοκρατος/κρατος.

Το προβλημα ειναι πως οσο το ψευδοκρατος παραμενει εκτος διεθνων κανονισμων και νομων, μπορει να φιλοξενει απο απλους εγκληματιες εως και δολοφονους. Επικινδυνους για τη γυρω περιοχη και το διεθνες δικαιο!

Η Ιντερπολ δεν "ερχεται" σε ενα κρατος, αλλα συνεργαζεται με τις εκαστοτε αστυνομικες υπηρεσιες του κρατους. Η δικαιοδοσια της ειναι στη διεθνης ενημερωση και τα σωματα της πρατουν παντα ( αν κι αυτο ειναι υπο συζητηση ) με τη παρουσια των εγχωριων μεσων ασφαλειας.

Η Τουρκια πχ, ειναι ενα κρατος που δεχεται την Ιντερπολ. Το ψευδοκρατος δε μπορει να το κανει αυτο γιατι δεν εχει διεθνη νομικη ισχυ και οι αποφασεις που παιρνεις ως "κρατος" δεν μπορουν να βγουν παραεξω απο τα δικα του "συνορα"!

Ελπιζω λοιπον να εγινε ξεκαθαρο πως μια παραπλευρη απωλεια ειναι η προστασια που παρεχουν τα κατεχομενα στους εγκληματιες απο ολον τον κοσμο! Θα μπορουσαν ανετα, εφοσον εχουν εσωτερικο νομο και αστυνομια, να τους "κυνηγουν" και να τους παραδιδουν στην Ιντερπολ μεσω Τουρκιας!

Δε το κανουν ομως! Οι λογοι ειναι αρκετα ευνοητοι! Ειναι μια αμφιδρομη σχεση προφανως!

2)
όπως είπα η ουσία ειναι να γίνει κρατός. αυτό θα φέρει την λύση στο κυπριακό.τώρα το πώς θα γίνει δεν με απασχολεί .ένωση δίγλωσσης κύπρου ;τουρκική μισή κύπρος;
γιατί να μην υπάρχουν απόψεις που μιλάνε για προσχώρηση κρατών οταν μιλάμε για το ίδιο νησί???είσαι σοβαρός ? υπάρχει πιο στενό εδαφικό δικαίωμα όταν μιλάμε για το ΙΔΙΟ νησί? ??? ? τις παγκόσμιες(????) αναταραχές απο που τις συμπεραίνεις?


Οπως καταλαβα λοιπον, θες μια λυση, αλλα δε σε απασχολει εαν αυτη η λυση θα ειναι υπερ ή κατα του νομιμου κρατους της Κυπρου! Παρολαυτα, σχολιαζεις ενα θεμα για το οποιο δεν εχεις τοσο μεγαλη πληροφορηση, σα να συζητας ποια μεταγραφη πρεπει να κανει ο ΠΑΟ φετος για να καλυτερευσει την εικονα του!
Καταρχας πρεπει να ξερεις πως οποιαδηποτε αναγνωριση ενος κατεχομενου μερους απο τον ΟΗΕ θα προκαλουσε προβληματα σε περιοχες οπως το Κοσυφοπεδιο, το Νιγηρα, κλπ...
Περιοχες που με τον εναν ή τον αλλον τροπο εχουν "καρπωθει" μεσω πολεμων καποια εδαφη που δεν τους ανηκαν αρχικα, αλλα με πλαγιο τροπο ( και με τη βοηθεια Μεγαλων Δυναμεων, οπως ΗΠΑ, Αγγλια, Γερμανια, κλπ ) εγιναν "δικα" τους αποκτωντας μια "αυτονομια"!

Μην αναφερω για περιοχες που ζουν υπο το φοβο της ρωσικης κυβερνησης, περιοχες που αποσχιστηκαν απο το Σοβιετικο Καθεστως και αυτονομηθηκαν υπο παραξενες συνθηκες!

Οπως καταλαβαινεις, επειδη υπαρχει κι ενα Διεθνες Δικαστηριο, εαν τα κατεχομενα αποκτησουν την εννοια του κρατους, καποιες περιοχες στον κοσμο ολο θα βρεθουν με την πλατη στο τοιχο εαν αποφασισουν καποιοι να τις "καρπωθουν"! Εφοσον θα υπαρχει δικαστικο προηγουμενο, γιατι να μην δεκτει ο ΟΗΕ  αυτες τις αιτησεις!

Καταλαβες τωρα γιατι μιλαω για διεθνη προβληματα?  ;) Αν οχι, τοτε πραγματικα δε μπορω να σου εξηγησω πιο απλα ενα τοσο δυσκολο θεμα!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
3)

και επειδή το κυπριακό όπως λες ειναι πολυ παλιό πρόβλημα πες μου έναν λόγο που αναιρεί τα δικαιώματα όλων των κατοίκων του νησιού(ελλήνόφωνων και τουρκόφωνων)να ζούν υπο την ίδια σκέπη? τι εννοείς ότι τουρκόφωνοι πληθυσμοί είναι παράνομοι?αν δεν κάνω λάθος οι τουρκόφωνοι-μειοψηφικοι χωρις καμια αμφιβολία πληθυσμοι είναι ιθαγενείς στο νησί. η διαφωνία της τουρκίας επι μακαρίου δεν ήταν στο αλισβερίσι των παρεχώμενων δικαιωμάτων αυτής της μειονότητας?εκεί δεν επήλθε η ρήξη με τον μακάριο να αγνοεί τις μειονότητες και να μιλαει για ''καθαρή'' ελληνόφωνη κύπρο? ??? ???



Δε ξερω απο ποια ιστορια εχεις μαθει αυτα τα πραγματα, αλλα αμφιβαλλω να τα εμαθες απο το σχολειο, αφου οσο πηγαινα εγω τουλαχιστον δεν καναμε ποτε την ελληνικη ιστορια απο τα Δεκεμβριανα και υστερα!

Στην Κυπρο, πριν το 1974 κατοικουσαν Ελληνοκυπριοι και Τουρκοκυπριοι. Σα συνολο δημιουργουσαν το κρατος της Κυπρου, που στο περασμα του χρονου περασε απο διαφορους κατακτητες, με τελευταιους τους Αγγλους!

Απο το 1950 και υστερα τα προβληματα γινονται πιο εντονα με "ξενο" δακτυλο ( χαρακτηριστικα αναφερω πως: http://www.newsbomb.gr/apokalypseis/story/dhlwsh-sok-apo-probokatora-toyrko-strathgo ) που εφερε τις 2 οντοτητες του νησιου να βρισκονται στα μαχαιρια!

Δυστυχως απο τη μια η επεμβαση της ΕΛΔΥΚ το 1965 που κατεστρεψε/εσφαξε με τη βοηθεια της Εθνικης Φρουρας Κυπρου ενα ολοκληρο χωριο τουρκοκυπριων κι απο την αλλη το 1955 τα Σεπτεμβριανα στη Κωσταντινουπολη ( με καποιες παραταξεις να ζητανε την τουρκοποιηση του νησιου της Κυπρου ) εκαναν τα πραγματα χειροτερα!
Υπαρχει βεβαια πλεον η συμμετοχη τριων Εγγυητριων Δυναμεων ( Αγγλια, Ελλαδα, Τουρκια )

Μαζι με ολα αυτα εχουμε τη χουντα του Ιωαννιδη και τις υποσχεσεις προς τον Μακαριο ο,τι θα τον εξοπλιζε με οπλα για να "διωξει" τους κακους Αγγλους ( προερχοταν απο την ΕΟΚΑ Β ) και βεβαια το γνωστο κυνηγητο του Μακαριου μεσα στην Κυπρο...οταν οι Τουρκοι εκαναν παρανομα την αποβαση στα Βορεια του νησιου εφαρμοζοντας τον Αττιλα 1!
Η δικαιολογια; Η Προασπιση της προστασιας των τουρκοκυπριων πολιτων της Κυπρου!

Απο εκει και περα φανταζομαι καταλαβαινεις το μπερδεμα που προκληθηκε, με τους πολιτικους/στραιτωτικους μας να συζητανε για λυσεις, τη Τουρκια να κανει πως συμφωνει, αλλα να εφαρμοζει τον Αττιλα 2, κλπ κλπ!

Απο τοτε ομως, οι αυτοχθονες Τουρκοκυπριοι εχουν αναμειχθει με πολλους εποικους Τουρκους που με την υποσχεση πως θα βρουν μια καλυτερη ζωη ερχονται κατα μιλιουνια στα κατεχομενα μερη της Κυπρου!

Για ποιους ιθαγενεις Τουρκοκυπριους μου μιλας λοιπον; Και ποιοι ειναι τελικα αυτοι που σημερα ονομαζονται Τουρκοκυπριοι, οταν η αναμειξη πλεον φτανει το 80%?? Με 70.000 στρατο στα κατεχομενα που ερχεται αποκλειστικα απο την Τουρκια?!

Φανταζομαι να καταλαβαινεις για τι ακριβως ποσα μιλαμε και για τι συνθηκες διεθνους δικαιου που εχουν καταπατηθει!


Με λιγα λογια, γιατι οι Κυπραιοι να αποδεκτουν τη λυση αναγνωρισης του ψευδοκρατους απο τη στιγμη που ΠΑΡΑΝΟΜΑ βρισκονται εκει οι τουρκικες δυναμεις κατοχης?
Εσυ δηλαδη θα αναγνωριζες το δικαιωμα των Σκοπιανων να λεγονται Μακεδονια και να εχουν τα συνορα τους ( συμφωνα με τη Μεγαλη τους ΙΔεα ) μεχρι τη Θεσσαλονικη?!

Ξαδερφε, διαβασε πρωτα ιστορια  και μετα ελα να μιλησεις για ενα θεμα που εαν ηταν τοσο απλο θα ειχε λυθει απο την αρχη!

4) [/b]

πρέπει να γίνει κράτος,και ως κράτος είτε με την βοήθεια της ιντερπόλ (που ειναι η δικια σου λύση,γω επιφυλλασομαι οτι θα ναι το κύριο φάρμακο)είτε με σώστες βάσεις θα πάψει να ειναι το μεξικό της μεσογείου ;)



Οχι ξαδερφε! Δεν ειναι αυτα τα λογια μου!

Δεν πρεπει να γινει αυτονομο κρατος! Ας λυθει με διαφορετικο τροπο, αλλα κρατος δεν πρεπει να αναγνωρισθει η κατεχομενη πλευρα!


Θα μπορουσε ομως η κατεχομενη πλευρα, εφοσον εχει ψευδο-νομους και ψευδο-αστυνομια να συλλαμβανει τους κακοποιους και μεσω Τουρκιας να τους παραδιδει στο διεθνες δικαιο!

Ποσο απλο ειναι; Κι ομως...τους συμφερει!


Διαβασε παραπανω το θεμα Κυπρου εαν θες να μιλησεις γι'αυτο! Οχι επειδη ειμαι πιο "εξυπνος", αλλα επειδη μονο εαν δεις την ιστορικη πορεια του θεματος, θα καταλαβεις για τι μιλαμε!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hummingbird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
ο,τι γράφεις δεν αναιρεί κάτι απο αυτά που εγραψα.ουσιαστικά δεν απαντάς στο θέμα αλλά απαντάς για να απαντάς.
ωραιά η ιστορική παράθεση αλλά δεν νομίζω με αυτά που γράφω να βγάζεις το συμπέρασμα οτι δεν ξέρω απο ιστορία.τα ιστορικά γεγονότα που παρέθεσες επιχειρηματολογούν τόσο για τη δική σου θέση (την μπερδεμένη,που δεν επιθυμεί δημιουργία κράτους...τελικά)όσο και για την δική μου.
το κατα πόσον εσύ βρίσκεις λογικό παγκόσμιους αστυνόμους που θα λειτουργουν(με βάση ποιο δικαιο,αλήθεια???τι πά να πεί ''να συλλαμβάνει παραδίδοντας στο διεθνές δίκαιο...??''υπάρχουν διεθνή ποινικά δικαστήρια? ??? αυτό είναι δικιά σου εφεύρεση.) σε μια δικια σου ονειρική κατάσταση στην κύπρο ειναι ενα ζήτημα που θα πρέπει να σε οδηγήσει σε μια ενδοσκόπηση για το τι ορισμό δίνεις στο δίκαιο..και ειδικότερα στο διεθνές.γω δεν σου ζητώ να διαβάσεις ιστορία γιατι προφανώς στο σχολείο ήσουν καλός αλλά να αντιληφθείς την ρίζα του προβλήματος που περίτεχνα αποφεύγεις να δεις όχι απαραίτητα για να κάνεις τον e-έξυπνο αλλά γιατί προφανώς είναι στο ορίζοντα σου ένας κόσμος με διαστρικές αποικήσεις και αμάξια με αιολική ενέργεια αλλά παράλληλα και με μια κύπρο που θα την τραβάνε οι μεν και οι δε (έλληνες τουρκοι) λες και τους ανήκει,μην αφήνοντας τους ανθρώπους να ζήσουν ειρηνικά μαζί.αναγνωρίζω μια κατάσταση όπως είναι και δεν κοιτώ τι θα μπορούσε να γίνει ή οτι μας κλέψανε το σάντουιτς οι κακοί τούρκοι (ένω τους το προσφέραμε εμεις).ούτε μεγάλες ιδέες πρεσβεύβω ουτε πάω να πάρω την πόλη επειδή ζεί ο μύθος του μαρμαρωμένου βασιλιά.στην πολιτική ειμαι ρεαλιστής και προσπαθώ να βρώ λύση με τα σημερινά δεδομένα,σε μια κύπρο που το τούρκικο στοιχείο έχει λόγο..


όσο για την πατρίδα μου την θεσσαλονίκη,είναι μια πόλη της ελλάδος και δεν βλέπω τον λόγο να μην ειναι. το τι λέει ο καθένας δεν με απασχολεί. υπάρχουν και άτομα που θέλουν βίλλα στο φεγγάρι ή άλλοι που πιστεύουν οτι περιτριγυριζόμαστε απο ελοχίμ.απο την στιγμή που η ελλάδα ανήκει στην ευρωπαική ένωση και ειναι ένα ευνομούμενο κράτος σαν έλληνας πολίτης δεν πιστεύω ότι  υπάρχει πιθανότητα έξω απο το σπίτι μου να δώ σκοπιανό τανκ.και αυτό όχι λόγω των διεθνών συνθηκών που υπάρχουν για να καταπατώνται (καθώς ισχύει το δίκαιο του ισχυροτέρου)αλλά γιατί πράγματι πιστεύω οτι τα σύνορα της ε.ε. δεν είναι ξέφραγκο αμπέλι.γιατί δεν έχουμε χούντα να κάνει τον τροχονόμο στην τουρκία και στην αμερικη,όπως αυτοί οι προδότες. σε 100 χρόνια,ποιος ξέρει?
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/11, 23:26 από hummingbird »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ενδιαφερουσα απαντηση! Νομιζω πως με οδηγει εκει που ακριβως ηθελα!


Να τα παρω αναποδα;

όσο για την πατρίδα μου την θεσσαλονίκη,είναι μια πόλη της ελλάδος και δεν βλέπω τον λόγο να μην ειναι. το τι λέει ο καθένας δεν με απασχολεί. υπάρχουν και άτομα που θέλουν βίλλα στο φεγγάρι ή άλλους που πιστεύουν οτι περιτριγυριζόμαστε απο ελοχίμ.απο την στιγμή που η ελλάδα ανήκει στην ευρωπαική ένωση και ειναι ένα ευνομούμενο κράτος σαν έλληνας πολίτης δεν πιστεύω ότι  υπάρχει πιθανότητα έξω απο το σπίτι μου να δώ σκοπιανό τανκ.και αυτό όχι λόγω των διεθνών συνθηκών που υπάρχουν για να καταπατώνται (καθώς ισχύει το δίκαιο του ισχυροτέρου)αλλά γιατί πράγματι πιστεύω οτι τα σύνορα της ε.ε. δεν είναι ξέφραγκο αμπέλι.γιατί δεν έχουμε χούντα να κάνει τον τροχονόμο στην τουρκία και στην αμερικη,όπως αυτοί οι προδότες. σε 100 χρόνια,ποιος ξέρει?


Ειδες;

Μολις μιλησα για τη Θεσσαλονικη ( το καταλαβα απο τις εκφρασεις και την προτιμηση ομαδας ομολογω ) αμεσως σε επιασε το δικαιο των συνορων, ξεχασες τις "προσγειωμενες" αποψεις περι Κυπρου, ξεχασες τα εσωτερικα δικαια κι επιασες τα συνορα της Ε.Ε ( αληθεια...δεν ειναι διεθνης οργανισμος; )

Μηπως ξεχασες πώς και η Κυπρος ειναι συνορο της Ε.Ε εδω και καποια χρονια;
Μηπως ξεχασες πώς το μονο κομματι της Ευρωπαϊκης Ενωσης που ειναι κατεχομενο ειναι της βορειας Κυπρου;


Μηπως η Ε.Ε λοιπον δεν πρεπει να εχει λογο στα συνορα της; Μονος σου το ειπες μαλιστα!

Τα συνορα της Ε.Ε δεν ειναι "ξεφραγο αμπελι". Ε, λοιπον εγω σου λεω πως για χαρη καποιων, τα συνορα της Ε.Ε μπορουν να γινουν ξεφραγο αμπελι!

Νομιζω πως ειδες ποσο ευκολα επεσες στην παγιδα να σκεφτεσαι διαφορετικα για κατι που απεχει 900 μιλια απο εσενα, αλλα οταν αφορα τη δικη σου παρουσια σε ενα χωρο να ειναι πιο...εντονο το συναισθημα της διεκδικησης;


Με ποιο λοιπον μετρο εσυ εισαι τοσο "χαλαρος" για τις διεκδικησεις των Τουρκοκυπριων, αλλα στις διεκδικησεις των Σκοπιανων ( που εχουν και επιστημονες με "επιχειρηματα" και "αληθειες" που πολλοι ευρωπαιοι εταιροι δεν...εχουν προβλημα να αποδεκτουν ) να μπαινεις με αποφασιστικοτητα;


Υπαρχει ή δεν υπαρχει θεμα της Μακεδονιας στη Β.Ελλαδα; Ας γινει λοιπον ενα ξεχωριστο κρατος, να λυθει το προβλημα βρε "ξαδερφε" κι ας μη μαλωνουν οι 2 μας χωρες!

Τι λες...καλη ιδεα δεν ειναι?  :-X


Ή μηπως η παροιμια "2 μετρα και 2 σταθμα" ταιριαζει στην περιπτωση σου;


αναγνωρίζω μια κατάσταση όπως είναι και δεν κοιτώ τι θα μπορούσε να γίνει ή οτι μας κλέψανε το σάντουιτς οι κακοί τούρκοι (ένω τους το προσφέραμε εμεις).ούτε μεγάλες ιδέες πρεσβεύβω ουτε πάω να πάρω την πόλη επειδή ζεί ο μύθος του μαρμαρωμένου βασιλιά.στην πολιτική ειμαι ρεαλιστής και προσπαθώ να βρώ λύση με τα σημερινά δεδομένα,σε μια κύπρο που το τούρκικο στοιχείο έχει λόγο..


Οκ, δε διαφωνω...

Με τα ρεαλιστικα λεγομενα σου, ας δωσουμε και τη Θρακη! Μουσουλμανικο στοιχειο υπαρχει, πολλοι δηλωνουν αγαπη προς την Τουρκια...κι απεχει αρκετα απο την "πατριδα" σου τη Θεσσαλονικη, αρα...ας ειμαστε ρεαλιστες!

Καταλαβαινεις σε τι αντιφασεις πεφτεις;
Καταλαβαινεις πως μιλας για διεθνη συνορα, για εδαφη που εχουν αιματοκυλιστει ( κι απο τις 2 πλευρες ) και ιστοριες που δεν εχουν κλεισει καν αιωνα, σαν να ειναι κατι αδιαφορο, κατι που μπορει να ξεχαστει, κατι που θα λυθει οπως θελουν καποιοι παραπανω απο εμας....;


Επειδη λοιπον ειμαι e-εξυπνος κι επειδη μ'αρεσει που επεσες μονος σου στη παγιδα του τι ειναι πατριδα για σενα, αλλα τι δεν θα πρεπει να ειναι πατριδα για τους αλλους ευχομαι να αντιληφθεις απο αυτη την αντιπαραβολη προβληματισμων τι ειναι καιριο και τι οχι για τις συνοριακες διεκδικησεις!

Και δεν απανταω για να απαντησω απλως! Εφοσον δεν προκειται να αντιληφθεις σε τι θεματα συμμετεχεις, νομιζω πως θα αφησω το θεμα οπως ειναι.


Οταν ομως ερθουν για κομματια της Ελλαδος καποιοι "ρεαλιστες" πολιτικοι, να τους πεις "καλως ηρθατε" και "εις αλλα με υγεια"...

« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/11, 23:36 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hummingbird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
πραγματικά πιστεύεις τα σύνορα της ε.ε. ειναι ξέφραγο αμπέλι και απειλούνται απο τους τούρκους? γω για ντε φάκτο κατάσταση ξέρω που δεν παίρνει θέση ΚΑΚΩΣ η ε.ε.  .άλλο το ένα άλλο το άλλο.δεν έγινε επέμβαση της τουρκίας ενώ η κύπρος βρισκόταν στην ευρωπαική ένωση.

επειδή βλέπω η ονειροφαντασία σου συνεχίζεται οραματιζόμενη μακεδονικά κράτη στην ελλάδα πραγματικά συνομιλητή δεν πιστεύω οτι βοηθάει πολύ στην επιχειρηματολογία σου. δεν βλέπω καμία τριβή μεταξύ των δυο κρατών γω που ειμαι πιο κοντά.ούτε στρατούς να ρθουν έξω απο το σπίτι μου και να το κατακτήσουν.
δεν βλέπω σε ποιο σημειο μαλώνουν οι δυο χώρες περα απο το όνομα...δεν βλέπω σε τι παγίδα έχω πέσει και πραγματικά δεν βλέπω εχθρούς ουτε σκοπιανούς για την ελλάδα ούτε τουρκικούς για την ευρωπαική ένωση. η πρώτη περίπτωση ειναι μια φανταστική κατάσταση που επινόησες για να στηρίξεις το επιχειρημα σου και η δεύτερη ειναι μια ντε φάκτο κατάσταση που ούτε απειλεί ουτε ενοχλεί την ε.ε. απλώς αδυνατεί να αντιδράσει για λογους διπλωματικούς,συμφεροντολογικούς ... το παίξανε στο στοίχημα.δεν γνωρίζω.
επειδή αναλώθηκες να κατακρίνεις τη δική μου λύση στην περιοχή και να παρουσιάζεις παράλογο το λογικο(μια ειρηνική λύση δημιουργίας ενός κράτους) μάλλον ξέχασες να απαντήσεις στην κριτική που κάνω γω στη δική σου την άποψη...
απάντησε μας εδώ ..¨το κατα πόσον εσύ βρίσκεις λογικό παγκόσμιους αστυνόμους που θα λειτουργουν(με βάση ποιο δικαιο,αλήθεια???τι πά να πεί ''να συλλαμβάνει παραδίδοντας στο διεθνές δίκαιο...??''υπάρχουν διεθνή ποινικά δικαστήρια? ??? αυτό είναι δικιά σου εφεύρεση.) σε μια δικια σου ονειρική κατάσταση στην κύπρο ειναι ενα ζήτημα που θα πρέπει να σε οδηγήσει σε μια ενδοσκόπηση για το τι ορισμό δίνεις στο δίκαιο..και ειδικότερα στο διεθνές.''

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μα πως ειναι δυνατον να εχεις προβλημα με την Ιντερπολ, οταν απο τη μια μιλας για Ε.Ε και τα συμφεροντα που εκπροσωπει ( τα οποια μαλλον δε σε ενοχλουν, εφοσον καλυπτουν τις δικες σου...προτιμησεις ) κι απο την αλλη εχεις προβλημα με το διεθνες δικαιο!

Ξερεις, η ΕΕ εχει υιοθετησει το διεθνες δικαιο! Αρα, ειναι μαλλον αδοκιμο να προσπαθεις να με πεισεις με τοσες αντιφασεις του τι ακριβως ειναι διεθνες δικαιο και τι διεθνης αστυνομια!

Εδω εχουμε τη Frontex στη χωρα μας τοσο καιρο και δε σε βλεπω να σε στεναχωρει αυτο!

Επισης η Ιντερπολ δε δικαζει! Συλλαμβανει και παραδιδει τον εγκληματια στη χωρα που εχει βγει το ενταλμα! Αλιμονο εαν δικαζε! Τοση αγνοια πια;...

Και ναι, υπαρχουν και διεθνη δικαστηρια. Μια μικρη αναζητηση για το Δικαστηριο της Χαγης θα σε βοηθησει! Δικαζουν ομως υποθεσεις που αφορουν το διεθνες δικαιο, οπως τα εγκληματα πολεμου!

Οσο για το οτι ειμαι ονειροπαρμενος, νομιζω πως τα λεγομενα μου αποδεικνυουν το αντιθετο. Δε βλεπω να μου απαντας για τη Θρακη! Που τιθεται συχνα πυκνα θεμα μειονοτητων!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/11, 00:49 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Κι επισης, για την ιστορια, πολλα θεματα κρατων μελων της Ευρωπης λυθηκαν ΑΦΟΥ μπηκαν στην ΕΕ! Δε νομιζω πως το θεμα της Κυπρου ειναι τοσο διαφορετικο που να μη λυνεται λογω "παρελθοντικης" ασυνεπειας του!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hummingbird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Μα πως ειναι δυνατον να εχεις προβλημα με την Ιντερπολ, οταν απο τη μια μιλας για Ε.Ε και τα συμφεροντα που εκπροσωπει ( τα οποια μαλλον δε σε ενοχλουν, εφοσον καλυπτουν τις δικες σου...προτιμησεις ) κι απο την αλλη εχεις προβλημα με το διεθνες δικαιο!

Ξερεις, η ΕΕ εχει υιοθετησει το διεθνες δικαιο! Αρα, ειναι μαλλον αδοκιμο να προσπαθεις να με πεισεις με τοσες αντιφασεις του τι ακριβως ειναι διεθνες δικαιο και τι διεθνης αστυνομια!

Εδω εχουμε τη Frontex στη χωρα μας τοσο καιρο και δε σε βλεπω να σε στεναχωρει αυτο!

Επισης η Ιντερπολ δε δικαζει! Συλλαμβανει και παραδιδει τον εγκληματια στη χωρα που εχει βγει το ενταλμα! Αλιμονο εαν δικαζε! Τοση αγνοια πια;...

Και ναι, υπαρχουν και διεθνη δικαστηρια. Μια μικρη αναζητηση για το Δικαστηριο της Χαγης θα σε βοηθησει! Δικαζουν ομως υποθεσεις που αφορουν το διεθνες δικαιο, οπως τα εγκληματα πολεμου!

Οσο για το οτι ειμαι ονειροπαρμενος, νομιζω πως τα λεγομενα μου αποδεικνυουν το αντιθετο.
όταν γίνονται εγκλήματα σε ένα ψευδοκράτος ποιο δίκαιο θα εφαρμοστεί? μιλας για εφαρμογή διεθνούς δικαίου.ποιου ακριβώς δικαίου? ??? των διεθνών συνθηκών? ??? έχουν οι διεθνείς συνθήκες ποινικούς κώδικες και δεν το ξέρω? ??? ?? για να συλλάβεις κάποιον δεν πρέπει να εφαρμόσεις και ένα δίκαιο??? είπαμε και πρίν,πώς να υπάρχει ιντερπόλ σε ένα κράτος που στον νομικό κόσμο δεν αναγνωρίζεται? ??? ?μα  αγαπημένε μου ξάδερφε δεν υπάρχουν διεθνή ποινικά δικαστήρια.....το δικαστήριο της χάγης λύνει μόνο νομικά προβλήματα ανάμεσα στα κράτη αλλά και γνωμοδοτεί για πράγματα που δεν έχουν σχέση με αυτο που συζητάμε. υπάρχει βέβαια και το διεθνές ποινικό δικαστηριο στη χάγη αλλά αυτό λύνει εγκλήματα πολέμου + το οτι πρέπει το κράτος να είναι μέλος του.δεν υποχρεώνεται κανένα κράτος να ειναι μέλος του.
συνοψίζοντας δεν νοείται αυτό που λες,να μπει σε ένα ψευδοκράτος παγκόσμια αστυνομία,η οποία με βάση ποιό δίκαιο θα συλλαμβάνει και που ακριβώς θα παραδίδει ? . η αποψή σου πέρα απο ουτοπική δεν στηρίζεται νομικά . όσο για την ε.ε έχει υιοθετήσει δικό της κοινοτικό δίκαιο και δεν στηρίζεται στις διεθνείς συμβάσεις το δίκαιο της.ειναι απλώς μια πηγή της(δευτερεύουσα).
τέλος ποτέ δεν είπα οτι η ιντερπόλ δικάζει ούτε σε είπα αδαή ποτέ και για τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/11, 01:05 από hummingbird »

Αποσυνδεδεμένος hummingbird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
για θράκη δεν απαντώ γιατι είναι ένα καινούριο θέμα ,ούτε και απο την απάντηση μου θα βγει κάτι για τη συζήτηση της κύπρου..δεν καταλαβαίνω που συνδέονται. ειναι ένα εντελώς άλλο θέμα. άνοιξε τόπικ αν τόσο σε ενδιαφέρει η αποψη μου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Με διασκεδαζουν οι συνομιλητες που χωρις ουσιαστικο επιχειρηματολογικο υποβαθρο προσπαθουν να δημιουργησουν εντυπωσεις!

Παμε σε μια νεα σου αντιφαση:

μα  αγαπημένε μου ξάδερφε δεν υπάρχουν διεθνή ποινικά δικαστήρια.....


Σοβαρα? Κι ομως, καποιος με το nickname hummingbird γραφει λιγο πιο κατω:

υπάρχει βέβαια και το διεθνές ποινικό δικαστηριο στη χάγη αλλά αυτό λύνει εγκλήματα πολέμου + το οτι πρέπει το κράτος να είναι μέλος του.
Αποφασισε! Υπαρχει ή δεν υπαρχει Ποινικο Διεθνες Δικαστηριο; Το κρατος πρεπει να ειναι μελος του ΟΗΕ...Και πολυ λιγα κρατη ( εως απιστευτα λιγα για τον ογκο των κρατων στη Γη ) ειναι εκτος ΟΗΕ!


Οσο για την Interpol, νομιζω πως τα εχεις μπερδεψει!

Η Interpol εκδιδει διεθνες ενταλμα συλληψης, μονο εφοσον το κρατος μελος της εχει εκδωσει κι αυτο ενταλμα συλληψης!

Κοινως, οσα κρατη ειναι μελη της Interpol μπορουν με τη βοηθεια της να συλλαβουν εναν εγκληματια που εχει ενταλμα συλληψης απο την Ελλαδα και να τον στειλουν στην Ελλαδα ( εφοσον δεν εχει και ποινικα αδικηματα στη χωρα που εχει συλληφθει ) για να δικαστει με τους εδω νομους!

Ποιο διεθνες δικαιο παρεμβαινει;
Ειναι μια συνεννοηση μεταξυ κρατων που συμμετεχουν σε ενα κοινο συστημα αστυνομευσης! Ουτε σε κανα διεθνες δικαστηριο τον στελνουν ( εφοσον δεν ειναι εγκληματιας πολεμου ), ουτε τον εκτελουν στη Χαγη!

Νομιζω πως τα εχεις μπερδεψει αρκετα και καλο ειναι να τα ξεκαθαρισεις γιατι εκτιθεται η αγνοια σου!



Οταν λοιπον ενας εγκληματιας κρυβεται στα κατεχομενα της Κυπρου, η Ιντερπολ ( εαν ειχε δικαιοδοσια ) θα μπορουσε να τον συλλαβει με τη βοηθεια των τοπικων αρχων και να τον στειλει στη χωρα που εξεδωσε το Ενταλμα Συλληψης!


Εφοσον δεν ειναι επισημο κρατος, δε μπορει να γινει μελος της Ιντερπολ. Η μαμα Τουρκια ομως ειναι και θα μπορουσε καλιστα το ψευδοκρατος να στειλει τον εγκληματια στην Τουρκια κι απο εκει να παραδοθει στην Ιντερπολ! Δε το κανει ομως, γιατι το ψευδοκρατος δεν εχει μονο εναν εγκληματια απλο που υποθαλπτει, αλλα και εμπορους ναρκωτικων, λευκης σαρκος, κλπ.



για θράκη δεν απαντώ γιατι είναι ένα καινούριο θέμα ,ούτε και απο την απάντηση μου θα βγει κάτι για τη συζήτηση της κύπρου..δεν καταλαβαίνω που συνδέονται. ειναι ένα εντελώς άλλο θέμα. άνοιξε τόπικ αν τόσο σε ενδιαφέρει η αποψη μου.

Οριστε? Δεν εχει καμια σχεση με το θεμα; Θα σε βοηθησω λιγο:

στην πολιτική ειμαι ρεαλιστής και προσπαθώ να βρώ λύση με τα σημερινά δεδομένα,σε μια κύπρο που το τούρκικο στοιχείο έχει λόγο..


Συμφωνα με τα λεγομενα σου λοιπον, οπου το τουρκικο στοιχειο εχει λογο, θα πρεπει να το ακουσουμε, αν οχι καλυτερα, να του δωσουμε το δικαιωμα να ειναι κρατος!

Η Θρακη λοιπον δεν εχει κατα καιρους προκαλεσει τη συζητηση περι μειονοτητων, περι τουρκικων κτησεων, πολιτων και θρησκευομενων ατομων; Δεν εχει παει πολλες φορες ο υπουργος εξωτερικων της Τουρκιας στη Θρακη και δεν εχει προκαλεσει με τις δηλωσεις του;


Αρα, συμφωνα με την αποψη σου, εφοσον το τουρκικο στοιχειο εχει λογο και στη Θρακη θα πρεπει να το συζητησουμε μηπως τους αφησουμε να δημιουργησουν αυτονομο κρατος! Που ειναι το παραλογο, συμφωνα με την αποψη σου; Επειδη λεμε πως στην Ελλαδα τα συνορα μας φτανουν μεχρι...Εβρο;

Ε και; Αφου μπορει να αμφισβητηθει απο το...τουρκικο στοιχειο που εχει λογο!


Προσεχε τι λες, γιατι τα γραπτα παραμενουν και μας εκθετουν εντονα!



 όσο για την ε.ε έχει υιοθετήσει δικό της κοινοτικό δίκαιο και δεν στηρίζεται στις διεθνείς συμβάσεις το δίκαιο της.ειναι απλώς μια πηγή της(δευτερεύουσα).

Η ΕΕ ειναι πηγη ή το διεθνες δικαιο ειναι η δευτερουσα αξια στο κοινοτικο δικαιο; :-X

Μελετα λιγο περι ευρωπαϊκης ενωσης! Κριμα ειναι να λεγονται τετοιες αναληθειες στο forum!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Παίδες, ειρήνη....

Ευτυχώς που η Mossad και η CIA δεν δίνουν βάση σε διεθνείς συνθήκες και άλλα τέτοια κουραφέξαλα. Οπότε πάντα θα έχουμε έναν φίλο να μεριμνά για την απόδοση δικαιοσύνης ακόμα και σε φαινομενικά δυσπρόσιτα μέρη!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hummingbird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ

Με διασκεδαζουν οι συνομιλητες που με μηδαμινές νομικές γνώσεις τα βάζουν με έναν δικηγόρο.
Αγαπητέ μου που προσπαθείς να την βγεις και απο πάνω .το γεγονός οτι με αποκάλεσες αδαή στο αντικείμενο μου + το οτι εισαι κομμάτι εριστικός μου επιτρέπει να μιλήσω με έναν πιο αυστηρό τόνο στο προσωπό σου πάντα στα πλαίσια του σεβασμού που τρέφω προς εσένα και στο φόρουμ.
 η πρώτη μου αντιφαση ειναι για να γελάνε και οι πέτρες  : προφανώς αναφέρομαι σε τακτικά ποινικά δικαστήρια .ειναι δυνατόν να υπάρχουν διεθνή ποινικά δικαστήρια να δικάζουν απατεώνες ??? με βάση ποιο δίκαιο με βάση ποιούς δικονομικούς κανόνες.ΑΠΟΡΩ ΑΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΚΑΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟ το οποιο ουσιαστικα ειναι συμφωνίες μεταξύ κρατών. για σένα ίσως το διεθνές δίκαιο να ειναι πορτοκάλια και αμύγδαλα.ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ ΔΙΚΑΖΕΙ ΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥ!!!!!ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ! ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΙΚΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕΛΗ ΤΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΘΝΗΣ ΘΕΣΜΟΣ.ΟΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΘΕΣΜΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΔΕΣΜΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΠΗΓΗ ΔΙΚΑΙΟΥ ΟΠΩΣ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ!


Προχωρούμε :για την ιντερπολ. ποτέ δεν είπα ότι επεμβαίνει το διεθνές δίκαιο με τον τρόπο που το εννοείς. αυτά ειναι στο μυαλό σου. αυτό που είπα είναι ότι για να λειτουργήσει η ιντερπόλ πρέπει να υπάρχει αστυνομία(μια έκφανση του κράτους) για να υπάρχει αστυνομία πρέπει να υπάρχει και κράτος.οταν το κράτος ειναι ψευδοκράτος θα ναι και ψευδοαστυνομία.πώς μπορεί η ιντερπόλ να δεχθεί να συνεργαστεί με μια ψευδοαστυνομία??? ιντερπολ ειναι η συνεργασία των αστυνομιών. το διεθνές δικαιο το μπερδεύεις γιατί σου λέω: αν δεν μπορεί να λειτουργήσει ιντερπόλ ,που όντως δεν μπορεί σε ένα ψευδοκράτος, με βάση ποιόν κανόνα του δικαίου μπορεί ένα ψευδοκράτος να βάλει στο έδαφος του παγκοσμιους αστυνομικους και να συλλαμβάνει? με βάση ποιο δίκαιο? σε ποια δικαστήρια? ??? ??
λες : η Ιντερπολ ( εαν ειχε δικαιοδοσια ) ??? μα πώς να έχει δικαιοδοσία? είναι αναγνωρισμένο το ψευδοκράτος για να αναγνωρίσουμε και την ψευδοαστυνομία του??? κοινη λογικη ρε ξάδερφε!!!

λες:''θα μπορουσε καλιστα το ψευδοκρατος να στειλει τον εγκληματια στην Τουρκια ''. με βάση ποιον δικαιικο κανόνα. γιατι? πουρκουά? τα κρατικά όργανα(ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ) λειτουργούν  βάσει κανόνων(αρχή νομιμότητας).η τουρκική κύπρος ειναι έδαφος της τουρκίας που εκτείνονται οι νόμοι της? τα κράτη σαν οντότητες έχουν κυριαρχικά δικαιώματα μόνο στην εδαφική περιφέρεια τους. αλίμονο αν έπαιρνε τέτοιες πρωτοβουλίες η άγκυρα....

''οπου το τουρκικο στοιχειο εχει λογο, θα πρεπει να το ακουσουμε, αν οχι καλυτερα, να του δωσουμε το δικαιωμα να ειναι κρατος! ''
:μου βάζεις λόγια που δεν είπα για τους μουσουλμάνους της Θράκης...αναφερόμουν στους τουρκοκυπρίους οι οποίοι προφανώς και έχουν λόγο στην περιοχή..οι μουσουλμάνοι της θράκης ειναι άλλη κατάσταση εντελώς ανόμοια,ούτε στρατιωτικές επεμβάσεις είχαμε ούτε ντε φάκτο καταστάσεις. μάλιστα όμως να τους ακούσουμε ναι κ αυτούς, αλλά δεν μίλησα ποτέ για δικαίωμα τους να συστήσουν κρατος. όλο αυτό ειναι ένα αυθαίρετο συμπερασμά σου για να στηρίξεις τι? το τίποτα!. σύμφωνα με τους ελληνικούς νόμους η μουσουλμανική μειονότητα έχει λόγο και ταυτότητα(τουρκικη ναι),αυτό όμως δεν αναιρεί ότι είναι έλληνες πολίτες που τους παρέχονται  δικαιώματα ακριβώς γιατί αποτελούν προστατευόμενη μειονότητα: πχ.συντρέχουσα δικαιοδοσία του μουφτη.. κ.α. ΤΟ αν θέλουν και προνόμια αυτονομίας είναι δικό τους θέμα και κάτι που θα εξετάσει το ελληνικό κράτος όταν το ζήτημα τεθεί. τώρα οι συνωμοσιολογίες σου ή οι μουσαφίρηδες τούρκοι υπουργοί ειναι να χαμε να λέγαμε. ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ που χρησιμοποιείς για να πας τη συζήτηση αλλού και όχι στην ουσία,στο ζήτημα που συζητάμε και είναι η κύπρος και οι απατεώνες της.

τέλος η μεγαλύτερη ατάκα σου. ''Μελετα λιγο περι ευρωπαϊκης ενωσης!'' σε πληροφορώ ότι έχω μελετήσει πιο πολύ απόσο φαντάζεσαι και εμμένω στη θέση μου ότι η ε.ε. έχει δικό της δίκαιο και μάλιστα ισχυρότερο απο το τι θα συμφωνήσουν μερικά κράτη μεταξύ τους. Σίγουρα δεν μπορεί να αυθαιρετήσει και να παραβεί υπερνομοθετικούς κανόνες ή κανόνες της ΕΣΔΑ  αλλά το κοινοτικό δίκαιο είναι ένα σκαλί παραπάνω απο τις διεθνείς συμβάσεις και μια ματια στο ελληνικό σύνταγμα θα στο επιβεβαιώσει και έμπρακτα. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/11, 13:41 από hummingbird »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Α, δικηγορος...Μ'αρεσει ακομα περισσοτερο η συζητηση! Κι επιτελους απαλλαχτηκαμε απο αυτη την ενοχλητικη "συγγενικη" προσφωνηση!

Δυστυχως ομως πρεπει να σου πω πως δεν πρεπει να εισαι τοσο καλος δικηγορος γιατι δε διαβαζεις προσεκτικα τι γραφει ο αλλος, αλλα ως νεος Κουγιας ( προσβολη; Δε ξερω, ακομα ειναι μεσα στις ταξεις του δικηγορικου συλλογου του, αρα εκπροσωπει κατιτις διαφορετικο ) επιμενεις να αναμασας πραγματα που ο ιδιος ειπες!

Παμε; Και δεν παμε ( ολοκληρη ζωη εχουμε για ενα θεμα που δε λυθηκε ποτε χρονια τωρα ).


 προφανώς αναφέρομαι σε τακτικά ποινικά δικαστήρια .
Προφανως, εφοσον εισαι δικηγορος, πρεπει να εξασκησεις λιγο περισσοτερο τη ρητορικη γιατι απο τα λεγομενα σου δεν αναφερθηκες στην ορορλογια των "τακτικων" ποινικων δικαστηριων!

Που στο κατω κατω, δε νομιζω πως τα ανακατεψε κανεις σε αυτη τη συζητηση, μιας και μιλαμε για διεθνες δικαιο και ποινικο διεθνες δικαστηριο που πριν απο εσενα ειχα αναφερει πως δικαζει εγκληματιες πολεμου κι οχι απλους εγκληματιες που κυνηγαει η Interpol ( εξαιρουνται παλι οι περιπτωσεις των "μεγαλων" εγκληματιων πολεμου που και γι'αυτους υπαρχει ενταλμα ετσι κι αλλιως ).

Για το λογου το αληθες:

Και ναι, υπαρχουν και διεθνη δικαστηρια. Μια μικρη αναζητηση για το Δικαστηριο της Χαγης θα σε βοηθησει! Δικαζουν ομως υποθεσεις που αφορουν το διεθνες δικαιο, οπως τα εγκληματα πολεμου!

Νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο πλεον πως στο νου μου το Διεθνες Δικαιο δεν ειναι καποιο "υπερτατο" εργαλειο ειρηνης, αφου κατα καιρους εχουμε δει πολλους να το παραβαινουν με τη συγκαταθεση των διεθνη οργανισμων ( ή τα στραβα ματια ).

Ομως και παλι αυτο τι σχεση εχει με την αρχικη μας συζητηση που αφορα την Interpol?

Παμε λοιπον στο θεμα που αναφερεις εκτενως στη δικηγορικη σου αναλυση:


για την ιντερπολ. ποτέ δεν είπα ότι επεμβαίνει το διεθνές δίκαιο με τον τρόπο που το εννοείς. αυτά ειναι στο μυαλό σου. αυτό που είπα είναι ότι για να λειτουργήσει η ιντερπόλ πρέπει να υπάρχει αστυνομία(μια έκφανση του κράτους) για να υπάρχει αστυνομία πρέπει να υπάρχει και κράτος.οταν το κράτος ειναι ψευδοκράτος θα ναι και ψευδοαστυνομία.πώς μπορεί η ιντερπόλ να δεχθεί να συνεργαστεί με μια ψευδοαστυνομία??? ιντερπολ ειναι η συνεργασία των αστυνομιών. το διεθνές δικαιο το μπερδεύεις γιατί σου λέω: αν δεν μπορεί να λειτουργήσει ιντερπόλ ,που όντως δεν μπορεί σε ένα ψευδοκράτος, με βάση ποιόν κανόνα του δικαίου μπορεί ένα ψευδοκράτος να βάλει στο έδαφος του παγκοσμιους αστυνομικους και να συλλαμβάνει? με βάση ποιο δίκαιο? σε ποια δικαστήρια? ??? ??
Πολλες ερωτησεις:

Οπως ξεκαθαρισαμε ( υστερα απο το μπερδεμα ) η Interpol ουτε δικαζει ( νομιζω πως αυτο στο ειπα εξαρχης, αλλα η Κουγιοτακτικη καλα κρατει ), ουτε εχει δικαιοδοσια σε κρατη που δεν εχουν αποδεκτει τη εξουσια της!
Ποσο μαλλον σε ψευδοκρατη! Μονος σου δε το ειπες; Τα τονισα μεσα στα λεγομενα σου, οποτε μην μου αρχισεις μετα τα "μα" και τα "διοτι"! Και μαλιστα ψευδοκρατη που ειναι αναγνωρισμενα μονο απο ενα κρατος παγκοσμιως ( βλεπε Τουρκια, για λογους που θα αναλυσω παρακατω )!

Οσον αφορα τα δικαστηρια...μηπως δε ξερεις να διαβαζεις ή γενικα αποφευγεις κομματια των γραπτων των αλλων;

Ειπα ξεκαθαρα πως η Interpol συλλαμβανει με τη βοηθεια της εσωτερικης αστυνομιας εναν εγκληματια, κι αν αυτος δεν εχει αδικηματα στη χωρα συλληψης του, αμεσως τον "στελνουν" στη χωρα που εξεδωσε το ενταλμα για να δικαστει με τους εκει νομους!

Δε χρειαζεται και πτυχιο...δικηγορου για να το αντιληφθεις αυτο!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
θα μπορουσε καλιστα το ψευδοκρατος να στειλει τον εγκληματια στην Τουρκια ''. με βάση ποιον δικαιικο κανόνα. γιατι? πουρκουά? τα κρατικά όργανα λειτουργούν με βάση κανόνες(αρχή νομιμότητας).η τουρκική κύπρος ειναι έδαφος της τουρκίας που εκτείνονται οι νόμοι της? τα κράτη σαν οντότητες έχουν κυριαρχικά δικαιώματα μόνο στην εδαφική περιφέρεια τους. αλίμονο αν έπαιρνε τέτοιες πρωτοβουλίες η άγκυρα....]

Μηπως επειδη:

1) Η Τουρκια εξοπλιζει με στρατο και υλικο πολεμου τα κατεχομενα εδαφη!

2) Η Τουρκια εχει περιλαβει στην εξωτερικη πολιτικη της το θεμα της κατεχομενης Κυπρου και την επιλυση του, πιεζοντας πολλες φορες και τους κατοχικους ηγετες σε πολλα θεματα!

3) Η Τουρκια στελνει συνεχως εποικους με σκοπο την αλλοιωση του αυθεντικου τουρκοκυπριακου στοιχειου, απο την κατοχη μεχρι σημερα! Μαλιστα οι εποικοι ξεκινανε με αρκετες υποσχεσεις απο την Τουρκια για να φτασουν σε ενα απολυταρχικο καθεστως που ισχυει στα κατεχομενα! Και πολλοι λιγοι απο αυτους επιστρεφουν στην Τουρκια ξανα, λογω πιεσεων!

4) Η Τουρκια ειναι αυτη που μιλαει για ενεργειακες ζωνες στα διεθνη υδατα κι οχι το ψευδοκρατος! Εφοσον κατα τη γνωμη σου το ψευδοκρατος επρεπε να εχει αυτονομια και δικους του νομους, γιατι δε θετει ζητηματα ενεργειακων περιοχων και δεν αμφισβητει την κυριαρχια Ισραηλ-Κυπρου σε αυτα, αλλα αφηνει την Τουρκια να μιλαει εκ μερους της;


Ας μη βαζουμε δακτυλα μπροστα στα ματια μας. Δε νομιζω κανεις μας εδω να ειναι σε φαση "μπεμπε" που να μη βλεπει γυρω του τι συμβαινει! Εκτος βεβαια αν δεν εχει επιγνωση του θεματος που συζηταμε, οποτε εκει μιλαμε για αγνοια και...κακοδικια,ετσι;  ::)

Εφοσον η Τουρκια ειναι η "μαμα" προστατιδα των κατεχομενων, ενω συγχρονως ειναι μελος της Interpol, γιατι να μη κανει τον κοπο να ζητησει απο τα κατεχομενα ( που στο κατω κατω μονο η Τουρκια αναγνωριζει την υπαρξη του ψευδοκρατους,αλλα δε του αφηνει το δικαιωμα να αποφασιζει μονο του! Τι οξυμωρο,ετσι; ) τους εγκληματιες που εχουν ενταλμα συλληψης και να τους παραδωσει στην Interpol? Εδω στελνει χιλιαδες στρατευματα ( 70.000 στον αριθμο, ετσι για την ιστορια ), για 2-3 ψωροεγκληματιες εχει προβλημα να λαβει πισω;

Δηλαδη, οποτε σε συμφερει εσενα πρεπει να βλεπουμε τα κατεχομενα ως Κρατος κι οποτε δε σε συμφερει, ως Ψευδοκρατος;
::) Απο τη μια δε θες την Interpol μεσα σε ενα ψευδοκρατος ( μονος σου το ειπες ) κι απο την αλλη, του δινεις νομικη ισχυ ως...Κρατος να μη στελνει κανεναν εγκληματια σε αλλη χωρα!

Γκουχ γκουχ...δικηγορε, θελεις ακομα δουλιτσα!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher


Μου βάζεις λόγια που δεν είπα για τους μουσουλμάνους της Θράκης...αναφερόμουν στους τουρκοκυπρίους οι οποίοι προφανώς και έχουν λόγο στην περιοχή..οι μουσουλμάνοι της θράκης ειναι άλλη κατάσταση εντελώς ανόμοια,ούτε στρατιωτικές επεμβάσεις είχαμε ούτε ντε φάκτο καταστάσεις. μάλιστα όμως να τους ακούσουμε ναι κ αυτούς, αλλά δεν μίλησα ποτέ για δικαίωμα τους να συστήσουν κρατος. όλο αυτό ειναι ένα αυθαίρετο συμπερασμά σου για να στηρίξεις τι? το τίποτα!. σύμφωνα με τους ελληνικούς νόμους η μουσουλμανική μειονότητα έχει λόγο και ταυτότητα(τουρκικη ναι),αυτό όμως δεν αναιρεί ότι είναι έλληνες πολίτες που τους παρέχονται  δικαιώματα ακριβώς γιατί αποτελούν προστατευόμενη μειονότητα: πχ.συντρέχουσα δικαιοδοσία του μουφτη.. κ.α. ΤΟ αν θέλουν και προνόμια αυτονομίας είναι δικό τους θέμα και κάτι που θα εξετάσει το ελληνικό κράτος όταν το ζήτημα τεθεί.

Μια στιγμη, διοτι νομιζω πως ζουμε σε αλλον αιωνα κι οσα συμβαινουν γυρω μας εσυ τα δικαιολογεις οπως θες ( δικηγορος δεν εισαι;... )!

Ποτε πηγε προσφατα αντιπροσωπος του υπουργειου Εξωτερικων ( αν οχι ο ιδιος ο υπουργος ) στη Θρακη;

Ποτε μιλησαν για μειονοτητες που θελουν τουρκικα σχολεια και τουρκικη γλωσσα;

Ποτε εκπροσωπος του ιδιου του ΠΑΣΟΚ ( και μαλιστα γυναικα ) ειπε ξεκαθαρα πως θετει ζητημα τουρκικης μειονοτητας στη Θρακη;

Ποτε το ιδιο το υπουργειο Παιδειας απομακρυνε ελληνιδες δασκαλες απο ορισμενα μερη της Θρακης, ωστε να μην "ενοχλειται" το μουσουλμανικο στοιχειο;


Τι αλλα στοιχεια θες για να αντιληφθεις πως αυτα τα "ΑΝ" που θετεις εσυ, εχουν ηδη παρει το δρομο τους;

Εσυ βλεπεις συνομωσιες, εγω βλεπω γεγονοτα! Και θεματα, οπως η αναγνωριση του Κοσυφοπεδιου ( που αν και δικηγορος που δηθεν ξερει τα διεθνη θεματα, δε το ηξερες πολυ καλα ) ή η επιλυση του Κυπριακου μπορουν παγκοσμιως να φερουν αλλαγες σε πολλες αμφισβητουμενες περιοχες ( οπως και η Θρακη )!

Κι ολα αυτα, επειδη καποτε στο Κοσυφοπεδιο, ειχαν λογο και οι Αλβανοφωνοι Σερβοι ( που πολλαπλασιαζονταν ) και στην πορεια διεκδικησαν το συγκεκριμενο κομματι γης ( με τα γνωστα εγκληματα πολεμου εκ μερους των Σερβων, κλπ κλπ ).


Βλεπεις...η ιστορια ειναι πιο σημαντικη απο το δικηγοριλικι! Κι οσο κι αν επιμενεις πως το Κυπριακο ειναι ενα θεμα που θα λυθει απλα με την αναγνωριση ενος κρατους που παρανομα κατακτηθηκε απο τους Τουρκους, τα πραγματα περιπλεκονται παραπανω απο τη δικη σου "πολιτικη ρεαλιστικη ματια"!


Μια ματια που θα μπορουσε, οταν θα ερθει η ωρα της Θρακης, να αποδεκτει την υπαρξη των Τουρκων στην περιοχη και την αναδειξη της σε μια αυτονομη επικρατεια, με την προστασια της Τουρκιας ( οπως ακριβως και τα Κατεχομενα )!


[/b]


Σε πληροφορώ ότι έχω μελετήσει πιο πολύ απόσο φαντάζεσαι και εμμένω στη θέση μου ότι η ε.ε. έχει δικό της δίκαιο και μάλιστα ισχυρότερο απο το τι θα συμφωνήσουν μερικά κράτη μεταξύ τους. Σίγουρα δεν μπορεί να αυθαιρετήσει και να παραβεί υπερνομοθετικούς κανόνες ή κανόνες της ΕΣΔΑ  αλλά το κοινοτικό δίκαιο είναι ένα σκαλί παραπάνω απο τις διεθνείς συμβάσεις και μια ματια στο ελληνικό σύνταγμα θα στο επιβεβαιώσει και έμπρακτα.


Ε, αφου εχεις μελετησει περισσοτερο "αποσο" φανταζομαι την Ε.Ε, θα ξερεις πως το δικαιο της οσον αφορα την εξωτερικη της πολιτικη ( αφου εσωτερικα δε μπορει να δημιουργηθει θεμα πολεμου ή κατακτησεων, οποτε για ποιο διεθνη κανονισμο μιλαμε; ) υπακουει στους νομους του Διεθνους Δικαιου! Τι παραξενο ομως, νομιζω πως το αναφερεις κι εσυ αυτο! Για κοιτα λιγο τα τονισμενα σημεια του λογου σου!


Κοινως, δε μπορεις να μιλας για πολιτικες και διεθνεις αποφασεις, ενω εχεις αγνοια ιστορικων γεγονοτων και πραγματικων γεγονοτων, οπως εκτυλισσονται τωρα!

Αντε, διασκεδασαμε παλι πρωι πρωι με αυτα τα δικηγορικα!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/11, 10:40 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
3649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/06, 16:10
από kuiper
9 Απαντήσεις
3543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/06, 22:16
από kuiper
2 Απαντήσεις
2093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 00:19
από kitharistas_poihths
3 Απαντήσεις
2207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 22:11
από agrypnos
0 Απαντήσεις
1574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 04:02
από kitharistas_poihths
7 Απαντήσεις
3515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 19:26
από SWEET*STRINGS
5 Απαντήσεις
5364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 16:31
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
2502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 05:25
από Crool
2 Απαντήσεις
2153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 20:06
από papous
0 Απαντήσεις
1560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 09:42
από ivikos