Σελίδες:
  • #1 από children of bodom στις 16 Nov 2010
  • Ψαχνωντας για ενισχυτη βρηκα τους roland micro cube 15x,20x,30x.Η διαφορα τους ειναι μονο στην τιμη η και σε αλλα πραγματα;;;
  • #2 από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος στις 16 Nov 2010
  • Η διαφορά τους είναι στα watt. Έχουν αντίστοιχα 15, 20 και 30 watt ισχυ.
  • #3 από songless_bird στις 16 Nov 2010
  • Αλλος ειναι ο Micro και αλλοι οι 15x 20x 30x. O 15x δεν εχει EFX επανω και δεν παιρνει footswitch. Οι 20x και 30x μοιαζουν αλλα περα απο τη διαφορα τους στα watt ο 30x εχει διαφορετικα amp στο lead και 2 παραπανω απο τον 20x.
    Εγω εχω τον 20x. Αν με ρωτουσε αν θα τον αγοπραζα παλι, στα 109€ ναι. Αλλιως στα 200€ απο Thomann ο 40xl ειναι διαμαντι για εμενα.
  • #4 από children of bodom στις 16 Nov 2010
  • ξερετε που θα βρω μαγαζι στην Θεσσαλονικη για να δοκιμασω τον ronald 40xl ?
  • #5 από Rosstrobon στις 16 Nov 2010
  • Στον Ζάχο στην Ναυαρίνου.

    Λογικά θα τον έχει
  • #6 από children of bodom στις 16 Nov 2010
  • ok thanks
  • #7 από songless_bird στις 16 Nov 2010
  • Παντως οι τιμες στην Ελλαδα για τους roland τσουζουν. Τον 20x κατω απο 140€ δεν τον βρηκα, ενω απο Online καταστημα κανει με τα εξοδα αποστολης 129€...Φανταζομαι και ο 40xl εδω θα εχει τουλαχιστον 240€...
  • #8 από Απόλλων στις 17 Nov 2010
  • Γιατί να τον πάρεις από Ελλάδα, αν είναι τόσο ακριβός; O Cube 40XL κοστίζει 200 Ευρώ από τον Thomann ή το DV247...
  • #9 από Rosstrobon στις 17 Nov 2010
  • Mην ξεχνάς όμως φίλε songless_bird ότι τα ελληνικά συνοικιακά μαγαζιά δεν έχουν τα ίδια κέρδη και πωλήσεις με τα ιντερνιτικά διεθνή μαγαζιά,οπότε δεν μπορούν να έχουν και τις ίδιες τιμές
  • #10 από songless_bird στις 17 Nov 2010
  • Και εγω και εσυ σε τι φταιμε; Ας αγοραζουν και αυτοι απο τα Internetικα καταστηματα με τιμολογιο και μετα ας τα πουλανε στην Ελλαδα με τιμες που να μην σε βαζουν σε διλημμα να σκεφτεσαι οτι ακομη και με εξοδα αποστολης κοστιζουν φτηνοτερα... Παντως σε σχεση με τον Νακα ,που δεν τον λες συνοικιακο μαγαζι, οι τιμες στην Ελλαδα ειναι υψηλοτερες τουλαχιστον ενα 15% με εξω. Και για να καταλαβεις οτι καποιοι αισχροκερδουν στην Ελλαδα (ποσο μαλλον πριν τα Οnline καταστηματα). Ενα ηλεκτρικο πιανο που το αγορασ εη αδερφη μου απο καταστημα στη θεσσαλονικη ειχε  τιμη +50€ με του thomann. Χωρις πολλα πολλα ομως στο ακουσμα "μετρητα" η τιμη επεσε 100€ κατω απο του Thomann... Λες να μην ειχε κερδος;
  • #11 από children of bodom στις 17 Nov 2010
  • Δεν υπαρχουν ομως και εξοδα αποστολης απο τα διαδικτιακα μαγαζια;
  • #12 από children of bodom στις 17 Nov 2010
  • και μια αλλη ερωτηση τη διαφορα εχει ο roland 40xl με τον roland 20x ?
  • #13 από songless_bird στις 17 Nov 2010
  • Τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα ειναι απο 18 εως 25€ μεχρι του ποσου των 299€ παραγγελιας. Απο 300€ και πανω δεν υπαρχουν εξοδα.
     Αλλα στο δικο μου παραδειγμα ο roland 20x απο Thomann κοστιζει μαζι με τα εξοδα αποστολης 129€ και στην ελλαδα ο ιδιος ενισχυτης 147 χωρις εξοδα...

    Ο 40xl σε σχεση με τον 20x ειναι η μερα με τη νυχτα οχι μονο προς τα watt αλλα και τις δυνατοτητες. Ο 40xl δεχεται μεχρι και τρια footswitch ωστε να αξιοποιεις τα εφε, τα καναλια και τις παραμορφωσεις. Νομιζω εχει μεχρι και looper επανω.
  • #14 από children of bodom στις 17 Nov 2010
  • παιρνει και ακουστικα;
  • #15 από children of bodom στις 17 Nov 2010
  • αστο το βρηκα απο πισω λεει phone ακουστικα δεν ειναι;
  • #16 από songless_bird στις 17 Nov 2010
  • Ναι παιρνει και ακουστικα. Αλλα στον 20x η ποιοτητα δεν ειναι ιδια οπως μου ακουγεται απο το ηχειο... Γι αυτο ισως δεις σε ολα τα test και συναυλιες δεν βαζουν τους ενισχυτές απο line out αλλα με μικροφωνα μπροστα τους.
  • #17 από children of bodom στις 17 Nov 2010
  • οκ εγω μιλαω για τον 40 xl τελικα με επεισες να τον παρω >:D (και μαλλον αμα μαζεψω και μερικα λεφτα παραπανω θα παρω και την ibanez grg250dx)
  • #18 από adr1anos στις 17 Nov 2010
  • οκ εγω μιλαω για τον 40 xl τελικα με επεισες να τον παρω >:D (και μαλλον αμα μαζεψω και μερικα λεφτα παραπανω θα παρω και την ibanez grg250dx)

    Σε βλέπω να ξεκ@λώνεσαι στα Κάλαντα!...  :roll
  • #19 από children of bodom στις 17 Nov 2010
  • εντελως ομως :P αλλα ενταξει εχω καποια λεφτα μαζεμενα,απο τα καλαντα πρεπει να βγαλω 219 ευρω :o :o :o αλλα ενταξει υπαρχουν οι συγγενεις για να δινουν πολλα λεφτα τα χριστουγενα ;D
  • #20 από adr1anos στις 18 Nov 2010
  • εντελως ομως :P αλλα ενταξει εχω καποια λεφτα μαζεμενα,απο τα καλαντα πρεπει να βγαλω 219 ευρω :o :o :o αλλα ενταξει υπαρχουν οι συγγενεις για να δινουν πολλα λεφτα τα χριστουγενα ;D
    Αστα μεγάλε, τέλεια!. ..εμένα οι συγγενείς μου παίρνουν λεφτά..!!! (και όχι για κάλαντα!!!!!.....)
  • #21 από children of bodom στις 18 Nov 2010
  • πω καλα και πως αντεχεις :o ;εγω ουτε να ακουμπησουν τα λεφτα μου :P
  • #22 από Μητσάκος στις 18 Nov 2010
  • Έτσι είναι, άμα δουλεύεις κι έχεις και οικογένεια, θέλουν μονίμως να ακούμπανε τα λεφτά σου... ;D
  • #23 από children of bodom στις 28 Nov 2010
  • Τελος παντων τελικα πηρα τον roland cube 20x απο τον ζαχο 150ευρω(απο το thoman 147 νομιζω,χωρις εξοδα αποστολης) ακομα δεν τον εχω ακουσει καλα γιατι η κιθαρα θελει σεταρισμα αλλα οσο τον ακουσα ειναι καλος για εμενα.Επισης δεν ειχε και μεγαλη διαφορα απο τον 40xl,απλως ο 20χ εχει λιγοτερα βατ και δεν μπορει να ηχογραφησει.
  • #24 από Απόλλων στις 28 Nov 2010
  • Εκτός από τη μεγαλύτερη ισχύ, σε σχέση με τον 20X ο 40XL έχει και μεγαλύτερο ηχείο (10 ιντσών), περισσότερες προσομοιώσεις, περισσότερα εφφέ με ξεχωριστό reverb, μνήμη για να σώσεις μέχρι δύο δικά σου preset και (ίσως το πιο σημαντικό) looper 80 δευτερολέπτων. Τώρα αν αυτά αξίζουν τα παραπάνω χρήματα, είναι άλλο θέμα. Απλά το αναφέρω γιατί ανάμεσα στα παλιά και τα καινούργια μοντέλα της Roland υπάρχουν πολλές επιλογές για κάθε προϋπολογισμό. Και το παλιό μοντέλο που είναι πιο κοντά στον καινούργιο 40XL είναι ο Cube 30X, με τον οποίο η διαφορά τιμής είναι σαφώς μικρότερη.

    Eπίσης να αναφέρω ότι και με τον 20X μπορείς να κάνεις ηχογράφηση, αφού διαθέτει rec out από την υποδοχή των ακουστικών.
  • #25 από songless_bird στις 28 Nov 2010
  • Τελος παντων τελικα πηρα τον roland cube 20x απο τον ζαχο 150ευρω(απο το thoman 147 νομιζω,χωρις εξοδα αποστολης) ακομα δεν τον εχω ακουσει καλα γιατι η κιθαρα θελει σεταρισμα αλλα οσο τον ακουσα ειναι καλος για εμενα.Επισης δεν ειχε και μεγαλη διαφορα απο τον 40xl,απλως ο 20χ εχει λιγοτερα βατ και δεν μπορει να ηχογραφησει.
    Απο το thomann εχει 105€ χωρις τα εξοδα αποστολης...Δηλαδη με εξοδα 125€ και αναμονη 1 εβδομαδα...
Σελίδες: