Αποστολέας Θέμα: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων  (Αναγνώστηκε 28641 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #25 στις: 22/06/11, 08:48 »
Για όσους ξέρουν αγγλικά, και εφόσον η δικιά μου άποψη είναι μηδαμινής σημασίας, διαβάστε την άποψη κάποιων άλλων. Έτσι απλά για ποικιλία.
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080608174122AAwWmWu

Για όσους βαριούνται, υιοθετώ τα καλύτερα:
1) "On a side note, I'm convinced that Hannah Montana is a better guitarist than Kurt Cobain. I don't even know if she plays but it wouldn't make a difference"
2) "If you can name me 1 song of his that shows why he should be renowned, then i will gladly put that into consideration next time i decide to bash nirvana."
3)"First of all, Rolling Stone Magazine is not an authority on guitar playing. Their poll was based on five editors who put their own list together, therefore no fans or true guitar players were allowed to vote on this. Therefore, getting a best guitar list from Rolling Stone is like getting plumbing advice from your dentist."
4) Kurt Cobain is actually a LOUSY guitar player. He was very basic and repetitive.
5) Technically speaking, he was not a great guitarist. Honestly, he wasn't. The correct word to use is "limited", and I say that because he did the most with what he had

και πολλά, πολλά άλλα...

Δεν τα παραθέτω όλα αυτά για να ενισχύσω την άποψή μου, άλλωστε και αυτοί που γράφουν μπορεί να είναι το ίδιο "άσχετοι" με μένα. Τα γράφω για να δείξω ότι αυτά που είπα δεν είναι κάτι πρωτότυπο ή κάτι που η δικιά μου γκλάβα κατέβασε από μόνη της και δεν το έχει ξανασκεφτεί κανείς άλλος.
Φίλε μου όλα αυτά που παραθέτεις,όπως πολύ σωστά γράφεις,δεν επιβεβαιώνουν την άποψή σου,αλλά το ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχετε την ίδια άποψη.
Αν  ψάξεις στο διαδίκτυο για την αντίθετη άποψη θα βρεις μάλλον περισσότερο κόσμο να συνηγορεί για τον ΒΒ King ακόμα και για τον cobain.
Άλλο είναι να λες πως δεν γουστάρεις εσύ τον οποιοδήποτε κιθαρίστα,κι άλλο να υποστιρίζεις πως δεν ξέρει να παίζει,ειδικά όταν αναφέρεσαι σε ονόματα σαν τον BB King.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 08:50 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #26 στις: 22/06/11, 09:06 »
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?

Ξαφνικά πιάσαμε μια κιθάρα και την έχουμε δει απαξιωτές κιθαριστών που δεν έχουν (ή νομίζουμε ότι δεν έχουν) τρελή τεχνική ή ικανότητα σύλληψης πολύπλοκων μουσικών συνθέσεων?

Ναι, ο Cobain (που 2ο όπως ειπώθηκε δε θα τον έβαζα σε καμία λίστα) μου αρέσει πολύ περισσότερο από τον Batio που ακούγεται σαν παιχνιδομηχανή Atari.
Ο Govan είναι ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ αλλά έχω ακούσει περισσότερες φορές στη ζωή μου τον Frusciante.


@ Alex_Under
Όταν μιλάς υποτιμητικά για κιθαρίστες που δεν αξίζουν να βρίσκονται στους "top", τουλάχιστον ας έχεις κάποιες γνώσεις για αυτούς ώστε να μη βγαίνεις εκτεθειμένος.. Αναφέρομαι στον Tom Morello. Εκτός από το whammy, ο Morello έκανε πολύ συχνή χρήση του killswitch και σε συνδυασμό με delay έγραψε φανταστικά σόλο και πέτυχε απίστευτους ήχους.. Και πειραματίστηκε ακόμα περισσότερο με την κιθάρα και με άλλες τεχνικές.. Ακούγοντας ένα σόλο του, λες "αυτό είναι Morello". Κάνει μπαμ όμως! Και όχι σε τύπους "μουσικά ψαγμένους", που θα τον μυριστούν από τη χροιά της κιθάρας (στους περισσότερους "έξω" δε γίνεται αντιληπτή η διαφορά), τις κλίμακες που παίζει και τη φρασεολογία του για παράδειγμα.. Τη γιαγιά μου να βάλω να ακούσει Rage Against The Machine / Audioslave μια μέρα, αν την επόμενη της βάλω να ακούσει σόλο του, θα πει "αυτό είναι Morello".

Με λίγα λόγια, αξίζει να αναγνωρίζεται ως ένα από τους κορυφαίους όλων των εποχών, για 2 λόγους:
- Έχει προσθέσει το killswitch στον optional εξοπλισμό κάθε κιθαρίστα.
- Έχει πετύχει αναγνωρισιμότητα από τον ήχο του σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό και μάλιστα ακόμα και σε κόσμο άσχετο με την κιθάρα.

Όπως λες είσαι Hendrix/SRV fan.. Για πες μου για τον SRV (που εκτιμώ αφάνταστα) έχει -αντικειμενικά μιλώντας- από τον Morello... Τεχνική? Καινοτομία? Αναγνωρισιμότητα? Τι απ όλα? Απλά παίζει διαφορετικό είδος και ίσως αυτός είναι ο λόγος που σνομπάρεις όλους τους υπόλοιπους...
Καλημερα.
  Καλα το πηγες αλλα στο τελος υπερεβαλες και το΄χασες  ;D :)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 09:08 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #27 στις: 22/06/11, 09:27 »
@ Alex_Under
Όταν μιλάς υποτιμητικά για κιθαρίστες που δεν αξίζουν να βρίσκονται στους "top", τουλάχιστον ας έχεις κάποιες γνώσεις για αυτούς ώστε να μη βγαίνεις εκτεθειμένος.. Αναφέρομαι στον Tom Morello. Εκτός από το whammy, ο Morello έκανε πολύ συχνή χρήση του killswitch και σε συνδυασμό με delay έγραψε φανταστικά σόλο και πέτυχε απίστευτους ήχους.. Και πειραματίστηκε ακόμα περισσότερο με την κιθάρα και με άλλες τεχνικές.. Ακούγοντας ένα σόλο του, λες "αυτό είναι Morello". Κάνει μπαμ όμως! Και όχι σε τύπους "μουσικά ψαγμένους", που θα τον μυριστούν από τη χροιά της κιθάρας (στους περισσότερους "έξω" δε γίνεται αντιληπτή η διαφορά), τις κλίμακες που παίζει και τη φρασεολογία του για παράδειγμα.. Τη γιαγιά μου να βάλω να ακούσει Rage Against The Machine / Audioslave μια μέρα, αν την επόμενη της βάλω να ακούσει σόλο του, θα πει "αυτό είναι Morello".

Με λίγα λόγια, αξίζει να αναγνωρίζεται ως ένα από τους κορυφαίους όλων των εποχών, για 2 λόγους:
- Έχει προσθέσει το killswitch στον optional εξοπλισμό κάθε κιθαρίστα.
- Έχει πετύχει αναγνωρισιμότητα από τον ήχο του σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό και μάλιστα ακόμα και σε κόσμο άσχετο με την κιθάρα.
Αναγνωρισιμότητα έχουν πολλοί. Ποιος δεν ακούει ένα σόλο του dimebag και δεν λέει ότι είναι dimebag. Ποιός ακούει σόλο του Slash και δεν καταλαβαίνει ότι είναι Slash. Ποιος δεν ακούει κάτι από BB King και δεν λέει ότι είναι BB King (είναι εύκολο άλωστε. Μια νότα ποιάνει και την παιδεύει, την vibrat-άρει, την bend-άρει, την χτυπάει απλά, αλλά αυτό είναι. riff μιας νότας... τεσπα). Αλλά εγώ νόμιζα ότι μιλούσαμε, τουλάχιστον για τον Morello, για ---"καινοτομία"---.
Λες killswitch. Σιγά τα ωά. Το "εφέ" του killswitch το είχαν πολλοί πριν από αυτόν ανακαλύψει. Ακου απλά τα σόλο του Hammet στο Justice και θα δεις. Εκεί βέβαια δεν το κάνει με ξεχωριστό διακοπτάκι αλλά ανεβοκατεβάζοντας το pickup selector, αφού πρώτα είχε κατεβάσει στο volume του ενός μαγνήτη στο τέρμα.Το ίδιο αποτέλεσμα. Κάτι παρόμοιο κάνει και ο hendrix στην εισαγωγή του Voodoo Chile, μόνο που επειδή δεν έχει η Strat του ξεχωριστό volume για τον κάθε μαγνήτη, δεν ακούγεται εντελώς σαν kill.
Και επειδή έκανε (ο Morello) overuse (και abuse) αυτού του τόοοοοοοοσο "καινοτόμου" πράγματος, δεν πάει να πει ότι είναι επαναστάτης. "Been there, done that" και από άλλους πολύ πιο πριν από αυτόν.

Όπως λες είσαι Hendrix/SRV fan.. Για πες μου για τον SRV (που εκτιμώ αφάνταστα) έχει -αντικειμενικά μιλώντας- από τον Morello... Τεχνική? Καινοτομία? Αναγνωρισιμότητα? Τι απ όλα?

Εδώ φίλε μου φάνηκε ότι μάλλον δεν το "κατέχεις" και πολύ το θέμα. Έκανες μεγάλο φάουλ.
Ρώτα στην "πιάτσα" το εξής: "Ποιανού κιθαρίστα ο ήχος είναι ο από τους πιο αναγνωρίσιμους και από τους ποιο επιθυμητούς. Ποιανού κιθαρίστα ο ήχος θεωρείται το "Holy Grail of Tone", ποιοί πασχίζουν να κάνουν τον εξοπλισμό τους ίδιο, ελπίζωντας ότι έτσι θα έχουν ίδιο ήχο με αυτόν;"
Αν το ρωτήσεις, η πιο συχνή απάντηση που θα πάρεις (από άτομα τουλάχιστον που έχουν περάσει τα 20 και τους έχει φύγει η νεανική ακμή) είναι ένα όνομα
STEVIE RAY VAUGHAN.
Μπορεί να έπαιζε τα "χιλιοπεγμένα" blues, αλλά τους έδωσε εντελώς καινούργιο αέρα. Μπορεί να παίζει Alfred King, ή Freddie King αλλά όταν το ακούς από αυτόν το καταλαβαίνεις. Και αν δεν γούσταρες το ίδιο κομμάτι από τους προηγούμενος, το γουστάρεις από αυτόν.

Απλά παίζει διαφορετικό είδος και ίσως αυτός είναι ο λόγος που σνομπάρεις όλους τους υπόλοιπους...

Πως γίνετε να μιλάτε και να κρίνετε κάποιον που δεν τον ξέρετε. Αν θες να ξέρεις οι μουσικές μου αναζητήσεις περιλλαμβάνουν από κλασσική μουσική μέχρι hardcore. Και RATM γουστάρω, και Pantera, και Nirvana και Robert Johnson, και Beatles και Prodigy και Holst και Albioni.
Μόνο τον Χατζηγιάννη δεν πάω :P
Οπότε μην μιλάς για σνομπισμό ειδών μουσικής σε μένα.

Λοιπόν, δεν ξαναπαντάω σε αυτό το topic, νομίζω ότι έγινα σαφής. Αν κάποιοι δεν ενδιαφέρονται στο να σχολιάσουν την λίστα του Rolling Stone αλλά την δικιά μου άποψη για την λίστα, αυτό με τιμά γιατί μου δίνει αξία. Απλά να είστε λιγότερο πικρόχολοι ρε παιδιά, εκτίθεστε.
Φιλάκια.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #28 στις: 22/06/11, 14:42 »
για να αποφυγουμε τους τσακωμους προτεινω να αποδεχομαστε τις γνωμες των αλλων ακομα και αν δεν συμφωνουμε αλλα και να κρινουμε τους κιθαριστες με αξονα τον σεβασμο.......επισης προτεινω να γραψουμε τους αγαπημενους μας κιθαριστες για να καταλαβουμε τι ειδος μουσικης ακουει ο καθενας μας................οι δικοι μου ειναι (μεχρι τωρα) :
1)Stevei Ray Vaughan
2)Luther Allison
3)Jimi Hendrix
4)Slash
5)Jimmy Page
6)Elmore James
7)Tommy Emmanuel
8)Angus Young
9)Buckethead






« Απάντηση #24 στις: Σήμερα στις 02:39 »
Στάλθηκε από: gers
Όπως λες είσαι Hendrix/SRV fan.. Για πες μου για τον SRV (που εκτιμώ αφάνταστα) έχει -αντικειμενικά μιλώντας- από τον Morello... Τεχνική? Καινοτομία? Αναγνωρισιμότητα? Τι απ όλα? Απλά παίζει διαφορετικό είδος και ίσως αυτός είναι ο λόγος που σνομπάρεις όλους τους υπόλοιπους...




σε τεχνικη ο SRV ειναι πολυ καινοτομος γιατι ηταν ο πρωτος που εφαρμοσε το γρηγορο παιξιμο στο  texas (style) blues γενικα στο electric blues (texas flood) τωρα για το αν ειναι αναγνωρισιμος αυτο ειναι ευνοητο




« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 15:23 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #29 στις: 22/06/11, 15:37 »
(τυχαια σειρα ονοματων σε καθε ομαδα προτιμησης)

Α ομαδα
Jeff Beck
Jimi Hendrix
Joe Stariani
Eddie Van Halen
David Gilmour
Stevie Ray Vaughan
Angus Young
Jimi Page
Andy Summers
Rory Gallagher
Dimebag Darrell


Β Ομαδα
Frank Gambale
Eric Johnson
Alex Lifeson
Mark Knopfler
The Edge
Eric Clapton
Al di Meola
George Benson
Joe Walsh


Γ ομαδα
Django Reinhardt
Allan Holdsworth
Andy Timmons
Steve Howe
Robert Fripp
Randy Rhoads
Zakk Wylde
Adrian Belew
Martin Barre
Y.J Malmsteen
 Alex Skolnick
John Sykes
Jake E. Lee
Vivian Campbell
 

Ακολουθουν κι αλλοι πολλοι αλλα δεν θα τελειωσω ποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 22:58 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #30 στις: 22/06/11, 16:02 »
Matthias Jabs
Rudolf Schenker
Michael Shencer
Richie Sambora
Δημήτρης Σταρόβας
Κάπου έπαιζε και τον άκουσα και έπαθα την πλάκα μου όχι ότι είμαι πορωμένος απλά μου αρέσει (2 Μεγάλοι κιθαρίστες παραδέχτηκαν ότι είναι ο καλύτερος αν ξέρετε θυμήστε μου τα ονόματα)

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #31 στις: 22/06/11, 22:50 »
Καλύτερος κιθαρίστας all around = Satriani
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #32 στις: 23/06/11, 02:46 »
Αναγνωρισιμότητα έχουν πολλοί. Ποιος δεν ακούει ένα σόλο του dimebag και δεν λέει ότι είναι dimebag. Ποιός ακούει σόλο του Slash και δεν καταλαβαίνει ότι είναι Slash. Ποιος δεν ακούει κάτι από BB King και δεν λέει ότι είναι BB King (είναι εύκολο άλωστε. Μια νότα ποιάνει και την παιδεύει, την vibrat-άρει, την bend-άρει, την χτυπάει απλά, αλλά αυτό είναι. riff μιας νότας... τεσπα). Αλλά εγώ νόμιζα ότι μιλούσαμε, τουλάχιστον για τον Morello, για ---"καινοτομία"---.
Λες killswitch. Σιγά τα ωά. Το "εφέ" του killswitch το είχαν πολλοί πριν από αυτόν ανακαλύψει. Ακου απλά τα σόλο του Hammet στο Justice και θα δεις. Εκεί βέβαια δεν το κάνει με ξεχωριστό διακοπτάκι αλλά ανεβοκατεβάζοντας το pickup selector, αφού πρώτα είχε κατεβάσει στο volume του ενός μαγνήτη στο τέρμα.Το ίδιο αποτέλεσμα. Κάτι παρόμοιο κάνει και ο hendrix στην εισαγωγή του Voodoo Chile, μόνο που επειδή δεν έχει η Strat του ξεχωριστό volume για τον κάθε μαγνήτη, δεν ακούγεται εντελώς σαν kill.
Και επειδή έκανε (ο Morello) overuse (και abuse) αυτού του τόοοοοοοοσο "καινοτόμου" πράγματος, δεν πάει να πει ότι είναι επαναστάτης. "Been there, done that" και από άλλους πολύ πιο πριν από αυτόν.

Πιστεύω ότι το παίξιμο του Morello είναι πολύ πιο αναγνωρίσιμο από όλων αυτών που αναφέρεις αλλά δε θα κάτσω να διαφωνήσω σε αυτό... Σχετικά με το killswitch, δεν είπα ότι ο Morello το ανακάλυψε πρώτος... Όμως με αυτόν επαναπροσδιορίστηκε η χρήση του απλού αυτού διακόπτη, του έδωσε άλλες διαστάσεις όπως και να το κάνουμε! Μπορεί λοιπόν να μην ήταν καινοτομία το killswitch αυτό καθ αυτό, ο τρόπος που το χρησιμοποίησε ο Morello όμως ήταν πρωτοποριακός και -όσον αφορά το συγκεκριμένο εφέ- δε συγκρίνεται με κανέναν Kirk Hammet κλπ... ::) Η λέξη abuse που χρησιμοποίησες, ασχολίαστη...

Εδώ φίλε μου φάνηκε ότι μάλλον δεν το "κατέχεις" και πολύ το θέμα. Έκανες μεγάλο φάουλ.
Ρώτα στην "πιάτσα" το εξής: "Ποιανού κιθαρίστα ο ήχος είναι ο από τους πιο αναγνωρίσιμους και από τους ποιο επιθυμητούς. Ποιανού κιθαρίστα ο ήχος θεωρείται το "Holy Grail of Tone", ποιοί πασχίζουν να κάνουν τον εξοπλισμό τους ίδιο, ελπίζωντας ότι έτσι θα έχουν ίδιο ήχο με αυτόν;"
Αν το ρωτήσεις, η πιο συχνή απάντηση που θα πάρεις (από άτομα τουλάχιστον που έχουν περάσει τα 20 και τους έχει φύγει η νεανική ακμή) είναι ένα όνομα
STEVIE RAY VAUGHAN.
Μπορεί να έπαιζε τα "χιλιοπεγμένα" blues, αλλά τους έδωσε εντελώς καινούργιο αέρα. Μπορεί να παίζει Alfred King, ή Freddie King αλλά όταν το ακούς από αυτόν το καταλαβαίνεις. Και αν δεν γούσταρες το ίδιο κομμάτι από τους προηγούμενος, το γουστάρεις από αυτόν.

Χαλαρά θα μπορούσε να ξαναγραφτεί η ίδια παράγραφος και στη θέση του SRV να μπει το όνομα Slash για παράδειγμα... Ή The Edge! Ή Gallagher! Ή Gary Moore! Ή Gilmour! Ή Dimebag! Ή Frusciante! Ή Peter Buck! Ή Eric Johnson! Ή (...)!
Άτοπο αυτό που λες λοιπόν...

Και το "φτιάχνω έναν γ**άτο ήχο" δεν αποτελεί καινοτομία... Αυτό που ήταν πρωτοποριακό στο παίξιμο του SRV ήταν αυτό που αναφέρει ο kyriakos_t.. Η ταχύτητα στο blues παίξιμο... Και δε διαφωνεί κανείς στο ότι ο SRV ήταν τεράστιος! Αυτό όμως που είναι απορίας άξιο είναι το πόσο στενόμυαλος πρέπει να είναι κάποιος για να θεωρεί "λίγο" και "μη καινοτόμο" έναν κιθαρίστα που ξεζούμισε κάθε ήχο που μπορεί να βγάλει η κιθάρα σαν όργανο...

Αποσυνδεδεμένος timphilby

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #33 στις: 23/06/11, 14:44 »
Ρε παιδιά αυτές οι λίστες είναι αστεία πράγματα τώρα...Υπάρχουν ένα σωρό 'άγνωστοι' κιθαρίστες σε σχεση με αυτούς της λίστας που είναι 10 και 100 φορές καλύτεροι.Αυτά είναι για να χαίρονται οι διασημότητες μεταξύ τους και οι fan τους από κάτω.
Και όπως πάντα κρατάμε 1-2 ονόματα μύθους και τους βάζουμε στις κορυφαίες θέσεις για να ευχαριστήσουμε όσα παιδάκια παίρνουν τα αντίστοιχα περιοδικά και να είμαστε και 'σωστοι'.

Ο κιθαρίστας και γενικά ο μουσικός δεν αναπτύσσεται με τη φήμη και τα ratings της κάθε φυλλάδας, αλλά από το πόσο εργάζεται για να αναπτύξει τις γνώσεις του πάνω στη μουσική,στην αισθητική της και την τεχνική του.Και πάνω από όλα το πόσο δημιουργικός είναι.
Είναι τουλάχιστον αστείο να βάζεις τον Cobain σε μια λίστα των 'τοπ' επειδή έγραψε 4 κομμάτια με 3 συγχορδίες το καθένα  ::) και να αγνοείς άλλους κιθαρίστες που σκίζονται στη δουλειά, ψάχνονται σε διαφορετικά είδη και ακούσματα και πειραματίζονται.

Και αναφέρω τον cobain όχι λόγω προσωπικής αντιπάθειας αλλά επειδή είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα κιθαριστών που αποθεώθηκαν και έγιναν διάσημοι ,χωρίς να ρίξουν την παραμικρή στάλα ιδρώτα για να ασχοληθούν σοβαρά με τη μουσική.Οπότε μην παρεξηγείτε οι fan...


Αποσυνδεδεμένος comealot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #34 στις: 25/06/11, 12:50 »
Είδα την λέξη Morello και ταραχεύτηκα.Ώρα να γράψω σαν γνήσιος φανμπόης που είμαι.




Alex Under,νομίζω πως το killswitch είναι πραγματικά καινοτομία.


Δεν ξέρω ποιος το πρωτοχρησιμοποίησε δημόσια,και δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας,ξέρω ποιος το καθιέρωσε σαν τρόπος παιξίματος.Βρήκε νέο τρόπο να παίζεται η κιθάρα.Και δεν μπορείς να μιλήσεις για overuse με έναν τρόπο παιξίματος της κιθάρας.Με την ίδια λογική ο μισός κιθαριστικός πλανήτης κάνει overuse της...πένας.


Από εκεί και πέρα ότι έχει κάνει ο άνθρωπος σε κομμάτι,killswitch or no killswitch,ταιριάζει,και ταιριάζει πολύ.Τι γάτα,τι μαϊμούδες,τι jaguar,τι dj set, ό,τι περίεργο έχει ενσωματώσει σε κομμάτι ταιριάζει και είναι και πολύ γουστόζικο.


Με λίγα λόγια δεν νομίζω πως υπάρχει 'καινοτομία για την καινοτομία'.




Και είναι αυτό που λέει ο gers.Ο Morello δεν έχει κανέναν φοβερό εξοπλισμό.Ξεζουμίζει την κιθάρα όπως δεν το έχει φανταστεί κανείς.


Όλα αυτά του δίνουν το εισιτήριο στο top 10 πιστεύω




,he said,and then crawled back in his cave...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #35 στις: 25/06/11, 15:31 »
Και αναφέρω τον cobain όχι λόγω προσωπικής αντιπάθειας αλλά επειδή είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα κιθαριστών που αποθεώθηκαν και έγιναν διάσημοι ,χωρίς να ρίξουν την παραμικρή στάλα ιδρώτα για να ασχοληθούν σοβαρά με τη μουσική.



           
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #36 στις: 26/06/11, 14:40 »
παντως ο tom morello ειναι ο πιο μαγκας και ο πιο σημαντικος κιθαριστας απ' ολους στον κοσμο οχι για το παιξιμο του,το style και τις καινοτομικες τεχνικες του αλλα για τις ενεργειες,τις προσδοκιες,τα επιτευγματα του και τις ιδεολογιες του........αυτα που εχει πετυχει ειναι πιο σημαντικα απο τα σολα που εχει βρει........ο tom,μαζι με εναν που ονομαζεται Serj Tankian,ιδρυσε εναν μη κερδοσκοπικο οργανισμο που που λεγεται Axis of Justice (αξονας δικαιοσυνης).....ο σκοπος του ειναι να φερει σε επαφη ολους τους μουσικους και τους οπαδους της μουσικης και ολοι μαζι να αγωνιστουν για την κοινωνικη ισοτητα και δικαιοσυνη.....στην προσπαθεια του οργανισμου να προβαλλει αντιρατσιστικα και αντιφασιστικα μηνυματα συνεργαστηκε με την Anti-Racist Action Network (ARA)........αυτα λοιπον για τον tom τον οποιο δεν θαυμαζα ιδιαιτερα αλλα οταν ειδα το βιντεο με τα σολα του επαθα σοκ   :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/11, 14:42 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #37 στις: 01/07/11, 17:40 »
Matthias Jabs
Rudolf Schenker
Michael Schencer
Ξεχασες να πεις τον Κlaus meine
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #38 στις: 01/07/11, 18:07 »
Ξεχασες να πεις τον Κlaus meine


Με την 335??  :)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #39 στις: 01/07/11, 20:16 »
Matthias Jabs
Rudolf Schenker
Michael Schencer
Ξεχασες να πεις τον Κlaus meine
Επειδή βλέπεις ότι έχω μία μανία με τους scorpions  ;D λες "πάει ξέχασε τον Meine" ;D . Λοιπόν όχι, ξέρω ότι παίζει κιθάρα και ότι έχει παίξει σε μερικά κομμάτια των scorpions απλά δεν νομίζω να φτάνει σε επίπεδο τον jabs ή τον schenker. Προσωπική γνώμη πάντα. Να συμπληρώσω στους αγαπημένους μου και τον Uli Roth.
 
                     
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/11, 23:19 από ScorpionsManiac »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #40 στις: 01/07/11, 20:20 »
Matthias Jabs
Rudolf Schenker
Michael Schencer
Ξεχασες να πεις τον Κlaus meine
Επειδή βλέπεις ότι έχω μία μανία με τους scorpions λες "πάει ξέχασε τον Meine". Λοιπόν όχι, ξέρω ότι παίζει κιθάρα και ότι έχει παίξει σε μερικά κομμάτια των scorpions απλά δεν νομίζω να φτάνει σε επίπεδο τον jabs ή τον schenker. Προσωπική γνώμη πάντα. Να συμπληρώσω στους αγαπημένους μου και τον Uli Roth.
 
                      

Kι εγω να προσθεσω τον Karl-Heinz Vollmer και τον Karl-Heinz Pflipsen...α, οχι, ο τελευταιος επαιζε μπαλα στον ΠΑΟ, ακυρο...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #41 στις: 01/07/11, 21:07 »
Matthias Jabs
Rudolf Schenker
Michael Schencer

Ξεχασες να πεις τον Κlaus meine

Επειδή βλέπεις ότι έχω μία μανία με τους scorpions λες "πάει ξέχασε τον Meine". Λοιπόν όχι, ξέρω ότι παίζει κιθάρα και ότι έχει παίξει σε μερικά κομμάτια των scorpions απλά δεν νομίζω να φτάνει σε επίπεδο τον jabs ή τον schenker. Προσωπική γνώμη πάντα. Να συμπληρώσω στους αγαπημένους μου και τον Uli Roth.
 
                     


Kι εγω να προσθεσω τον Karl-Heinz Vollmer και τον Karl-Heinz Pflipsen...α, οχι, ο τελευταιος επαιζε μπαλα στον ΠΑΟ, ακυρο...


Και ο κιθαρίστας των Trollkotze ειναι απίθανος.

ΤΡΟΛΛΚΟΤΖΕ

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #42 στις: 01/07/11, 21:11 »
ε ρε παιδια τον
lil wayne
γτ τον ξεχναμε!

 :wall     :hungry :wall :blah :blah :blah :blah :blah :blah
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #43 στις: 01/07/11, 21:20 »
Matthias Jabs
Rudolf Schenker
Michael Schencer

Ξεχασες να πεις τον Κlaus meine

Επειδή βλέπεις ότι έχω μία μανία με τους scorpions λες "πάει ξέχασε τον Meine". Λοιπόν όχι, ξέρω ότι παίζει κιθάρα και ότι έχει παίξει σε μερικά κομμάτια των scorpions απλά δεν νομίζω να φτάνει σε επίπεδο τον jabs ή τον schenker. Προσωπική γνώμη πάντα. Να συμπληρώσω στους αγαπημένους μου και τον Uli Roth.
 
                     


Kι εγω να προσθεσω τον Karl-Heinz Vollmer και τον Karl-Heinz Pflipsen...α, οχι, ο τελευταιος επαιζε μπαλα στον ΠΑΟ, ακυρο...


Και ο κιθαρίστας των Trollkotze ειναι απίθανος.

ΤΡΟΛΛΚΟΤΖΕ

Να και η live ektelesh!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #44 στις: 02/07/11, 16:53 »
ε ρε παιδια τον lil wayne γτ τον ξεχναμε!

 :wall     :hungry :wall :blah :blah :blah :blah :blah :blah


Χαχαχα, με απειρα dislikes!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #45 στις: 02/07/11, 18:51 »
Matthias Jabs
Rudolf Schenker
Michael Schencer
Ξεχασες να πεις τον Κlaus meine
Επειδή βλέπεις ότι έχω μία μανία με τους scorpions  ;D λες "πάει ξέχασε τον Meine" ;D . Λοιπόν όχι, ξέρω ότι παίζει κιθάρα και ότι έχει παίξει σε μερικά κομμάτια των scorpions απλά δεν νομίζω να φτάνει σε επίπεδο τον jabs ή τον schenker. Προσωπική γνώμη πάντα. Να συμπληρώσω στους αγαπημένους μου και τον Uli Roth.
 
                     
ΌΧι μάλλον σε δεν κατάλαβες, μάλλον σε κοροϊδεύει. Λέει "επειδή βλέπω ότι έχει μια μανία με τους scorpions" λέει, πάει λέει, ξέχασε τον Klaus για να σε κοροϊδεψει. Λέει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #46 στις: 03/07/11, 00:33 »
παντως το οτι δεν υπαρχει ο tommy emmanuel σε καμια απο τις λιστες  μας αρκει να καταλαβουμε την  βατυτητα της καθε λιστας.....αυτος (πιστευω) πραγματικα ξεζουμιζει την κιθαρα και βγαζει ηχους που ομοιους δεν εχει βγαλει κανενας αλλος και χωρις τεχνολογικα μεσα (πεταλιερες κτλ) 


τωρα για το  killswitch πιστευω οτι ο buckethead το καθιερωσε (τουλαχιστον στο progressive rock-speed metal αν οχι γενικα) ακου το jordan.....





αυτη η pic. τα σπαει.......................και ειναι η μονη που τα λεει σταρατα......μπραβο σε αυτον/-ην που την εφτιαξε
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/11, 11:48 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #47 στις: 13/09/11, 07:37 »
μπορει να μην ειναι ''ολων των εποχων'' αλλα εχω κι εγω 2 να προσθεσω...

craig ross.... τρομερος κιθαριστας που εχει μεινει δυστυχως στη σκια του lenny kravitz...
το ιδιο ισχυει και για τον linde των HIM.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #48 στις: 14/09/11, 00:35 »


Άντε ρε να βοηθήσω (και να φτιάξω τον φίλο των Scorpions (μακράν ο καλύτερος κιθαρίστας που πέρασε από αυτούς).

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #49 στις: 14/09/11, 01:10 »
Ο καλιτεροσ κιθαριστασ ινε ο Παναης που πεζι στιν οκταβα και κανει μπεντσ και σλαιτσ και ενηοτε κανει και κραιμπειμπι και ντιστορσον αναποδα στο σολο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/05, 01:12
από freemind
18 Απαντήσεις
7085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/06, 10:50
από D@ve Murray
4 Απαντήσεις
3127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/07, 17:51
από parlats
5 Απαντήσεις
8750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:27
από MACMISIAS
2 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 00:16
από freemind
31 Απαντήσεις
9794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 00:48
από KgSoloman5000
86 Απαντήσεις
26854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/12, 15:48
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
1876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 22:43
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
9408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 16:23
από cbk
0 Απαντήσεις
15213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 12:02
από STEFANOS604