Αποστολέας Θέμα: Online πείραμα με ελληνική μουσική και συναισθήματα  (Αναγνώστηκε 5851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ρινούλα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Κάνω το διδακτορικό μου στο Centre for Digital Music - Queen Mary University of London (http://c4dm.eecs.qmul.ac.uk/) και παράλληλα έχουμε σχεδιάσει ένα πείραμα που αφορά την ελληνική μουσική και τα συναισθήματα/διάθεση που αποδίδει.
Είναι πολύ διασκεδαστικό, δε διαρκεί πάνω από 50 λεπτά, απλά ακούτε λίγη μουσική και την κρίνετε με συγκεκριμένη διαδικασία.
Το πείραμα βρίσκεται εδώ: [size=78%]http://www.isophonics.net/content/greek-music-listening-test[/size]


Θα ήταν τέλειο αν μπορείτε να το διαδώσετε και σε άτομα που πιστεύετε πως θα ήθελαν να το κάνουν (Έλληνες ή μη).


Ευχαριστώ πολύ! και keep listening to (and loving) music!
Τα λόγια μου είναι μια γλυκιά προσευχή
Κουρνιάζουν έξω απ' το κλεισμένο σου παράθυρο
Κι αν τ' άφηνες θα ανοίγαν μια ρωγμή
Απ' το μικρό κελί σου ως το άπειρο

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ρινούλα, μπήκα στο πειρασμό να περάσω μία βόλτα από το τεστ σας, αλλά να μην το ολοκληρώσω. Σε πρώτη φάση θέλησα να μπω για να καταλάβω τι ακριβώς είναι για εσάς η Ελληνική μουσική. Αρχικά λοιπόν το πρώτο sample του test, με έκανε να αισθανθώ καλά, γιατί δεν άκουσα κάποιο σκυλάδικο ή λαϊκοποπ, βέβαια δε μπόρεσα να ακούσω τα υπόλοιπα samples γιατί πάτησα ένα κλείσιμο στη σελίδα. Κι αυτό γιατί ??? Ενώ λοιπόν από τη πρώτη σελίδα του τεστ, από τις ερωτήσεις σας, φαίνεται ένα σοβαρό τεστ που αφορά μάλιστα κυρίως μουσικούς ή μάλλον παίρνει πιο σοβαρά τη δική τους γνώμη (δεν είμαι μουσικός) και μου κίνησε το ενδιαφέρον να δω τι παίζει παρακάτω, αυτή εκεί η γραφική παράσταση σθένους και διέγερσης με άφησε να την κοιτώ αμήχανος. Όχι γιατί ήτανε δύσκολο να την καταλάβω και ότι έπρεπε να τοποθετήσω κάπου την τελίτσα, αλλά ως προς το που θα έπρεπε να την τοποθετήσω. Στην ουσία κατά κάποιο τρόπο μαθηματικά αλλά και χρωματικά θα έπρεπε εγώ να τοποθετήσω τα συναισθήματά μου. Κάτι το οποίο είναι πολύ γενικό και απόμακρο από τον τρόπο με τον οποίο σκέφτομαι για τα συναισθήματά μου και μάλιστα κάτι πιο πολύπλοκο όπως η σύνθεση σθένους και διέγερσης. Μάλιστα κάπως θα έπρεπε να εξηγηθούνε και το τι εννοείται με τις λέξεις σύνθεση και διέγερση. 'Η μήπως δε θα έπρεπε ? Γιατί θέλετε να πάρετε συναισθηματικά αποτελέσματα ακόμη και απέναντι σε αυτές τις δύο λέξεις ? Ίσως βέβαια μία τέτοια έρευνα να απευθύνεται σε μουσικούς που έχουν εξετάσει αυτές τις δύο λέξεις και αυτή την επιστήμη έαν ανήκει σε κάποιο κλάδο γι' αυτό και μένα μου φάνηκε τόσο άγνωστο, σχεδόν εξωγήινο.
Στην ουσία είναι σα να θέλετε να ζωγραφίσει κάποιος με αποχρώσεις ας πούμε του κόκκινου τη διάθεσή του - συναισθήματά του, όταν ακούει ένα sample. Δεν είναι πολύ δύσκολο αυτό ???
Θα μπορούσατε ας πούμε τις αποχρώσεις και τα σημεία στους X,Y να τα αποδώσετε με λέξεις, περιορίζοντας βέβαια αρκετά το φάσμα επιλογών. Δεν είναι όμως ευκολότερο και πιο σίγουρο οτι θα πάρεις πιο σωστά αποτελέσματα από το να "μπερδέψεις" κάποιον με τα χρώματα ? 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Ρινούλα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γεια σου XoLiDoXoS,
Καταρχάς ευχαριστώ για τα σχόλιά σου. Το πείραμά μας δεν είναι μόνο για μουσικούς, αλλά, όπως καλά κατάλαβες, λαμβάνουμε την άποψή τους αναλύοντας περισσότερες λεπτομέρειες.


Για να εξηγηθώ λίγο, με βάση τα τραγούδια που χρησιμοποιούνται για το πείραμα: το πλήθος τους είναι υποσύνολο από μια μεγάλη Database ελληνικής μουσικής που δημιουργώ και κατηγοριοποιώ εδώ και δύο χρόνια, και επίσης το συγκεκριμένο υποσύνολο προέρχεται από μουσική που έχει γραφτεί και ερμηνευτεί από το '80 και μετά. Συνεπώς, υπήρχε η πιθανότητα να ακούσεις ένα λαϊκοποπ τραγούδι ως πρώτο του πειράματος, δε θα έπρεπε να σε ξεφνιάσει τόσο αυτό (η ελληνική μουσική βιομηχανία έχει βγάλει γενικά μεγάλο πλήθος από αυτά). Θα σου στείλω σε πμ περισσότερες λεπτομέρειες για τον τομέα αυτό και τον σκοπό της, ώστε να μην "κάψω" άλλα άτομα από εδώ, που πιθανώς να θέλουν να κάνουν το πείραμα. Κάτι μικρό που μπορώ να αναφέρω είναι ότι χρησιμοποιούνται 16 είδη μουσικής και το ότι η μελέτη των συναισθημάτων κλπ είναι ένα μικρό μέρος του πρότζεκτ.

Τις τελευταίες δεκαετίες, έχουν εμφανιστεί πολλές έρευνες, από τον τομέα της ψυχολογίας κυρίως, για την "μοντελοποίηση" των συναισθημάτων και την βαθύτερη κατανόηση αυτών. Ένα από τα αποτέλεσματα των ερευνών αυτών είναι το γράφημα "valence-arousal" ("σθένους-διέγερσης"), το οποίο πιο απλά τοποθετεί διάφορα συναισθήματα σε έναν δισδιάστατο χώρο. Όπως περιγράφω σαν λεζάντα κάθε φορά που εμφανίζεται αυτό το γράφημα στο πείραμα, ο άξονας χ πάει από το "πολύ δυσάρεστο" μέχρι το "πολύ ευχάριστο" και ο άξονας ψ από το "πολύ ήπιο" μέχρι το "πολύ έντονο". Σε αυτήν την φάση του πειράματος, αυτή η εξήγηση είναι αρκετή πιστεύω (και γενικά αυτό ήταν καθαρό κ από άλλα άτομα που έκαναν το πείραμα και έιχαμε συζήτηση μετά). Για τα χρώματα δε γνωρίζω το background, οπότε δεν μπορώ να το εξηγήσω τώρα, αλλά μόλις μάθω θα σου στείλω.

Το γιατί θέλουμε να πάρουμε συναισθηματικά αποτελέσματα απέναντι σε αυτές τις δύο λέξεις, και αυτό θα σου το εξηγήσω στο πμ. Γενικά, οι ετικέτες των "διαθέσεων" που βγαίνουν κάθε φορά που κάνεις κλικ σε ένα σημείο, είναι διαφορετικές, κ η τοποθεσία τους στο γράφημα προέρχεται από αντίστοιχες έρευνες για "δυτική μουσική" και μέχρι πρόσφατα (μόλις πέρσυ) για κινεζική μουσική! Πάντως ένας τρόπος απόδοσης αυτών των ετικετών είναι αυτός που λες, και έχει γίνει, να υπάρχει εξαρχής μια λίστα από αυτές κάτω από κάθε τραγούδι και να κάνεις απλά κλικ σε μία από αυτές. Αλλά έτσι, είναι αρκετά περιοριστικό το πείραμα. (Για να έχεις μία εικόνα του πλήθους των ετικετών, στο γράφημα υπάρχουν 357).

Μπορώ να προτείνω και σχετική βιβλιογραφία, αν κάποιος χρειάζεται περισσότερες λεπτομέρειες.


« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/13, 19:36 από Ρινούλα »
Τα λόγια μου είναι μια γλυκιά προσευχή
Κουρνιάζουν έξω απ' το κλεισμένο σου παράθυρο
Κι αν τ' άφηνες θα ανοίγαν μια ρωγμή
Απ' το μικρό κελί σου ως το άπειρο

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση σου. Κάτι ακόμη που θα ήθελα να πω είναι το εξής....
Ξεκινώντας ας πούμε με το πρώτο τραγούδι, έστω ότι βάζω την τελίτσα στο πολύ κόκκινο....είμαι λοιπόν πολύ ευχαριστημένος που κατάφερα και ταίριαξα το συναίσθημα μου κάπου στη γραφική παράσταση. Ακούω λοιπόν το δεύτερο κομμάτι μετά και λέω........πω!!!το έκανα λάθος το προηγούμενο! το δεύτερο κομμάτι έπρεπε να βάλω στο πολύ κόκκινο και το πρώτο να το βάλω μια θέση πιο κάτω ! και κάποιες αντίστοιχες καταστάσεις με τα υπόλοιπα samples που θα ακούσω.... Δηλαδή σα να λέω ότι απουσιάζει κάποιο μέτρο σύγκρισης, από τη στιγμή ας πούμε που δεν ακούω εξ΄αρχής και τα 10 samples ας πούμε και μετά να μου ζητήσει κάποιος να τα τοποθετήσω στη γραφική παράσταση. Δοκιμάζοντάς τα πρώτα όλα θα μπορούσα να τα βάλω σε μία γευστική σειρά και να πω αυτό είναι νοστιμότερο από το άλλο...ξεκινώντας όμως από 1, βρίσκομαι κάπου μετέωρος στο διάστημα και λέω να το βάλω ότι είναι πολύ νόστιμο, αλλά σε σχέση με τι, με ποιο ??
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Ρινούλα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Είχα κι εγώ την ίδια απορία, αλλά το είχα συζητήσει με το άτομο της ομάδας που έχει σπούδασει ψυχολογία, και μου έιπε ότι έρευνες έχουν δείξει πως είναι το ίδιο σε πειράματα σύγκρισης, είτε να βάζεις ενα σημείο σε σχέση με τα άλλα, είτε ανεξάρτητα (χωρίς να βλέπεις τα προηγούμενα σημεία), γιατί ούτως ή άλλως, ο κάθε άνθρωπος φτιάχνει την δικιά του κλίμακα κ τις δικές του αποστάσεις, οπότε δεν επηρεάζει το γενικότερο αποτέλεσμα. (π.χ. για μερικούς ισχύει ότι η απόσταση από το 1 ως το 5 είναι μικρή, για άλλους όμως όχι -ο καθένας αισθάνεται ότι μπορεί μεσολαβεί διαφορετικό πλήθος στοιχείων μεταξύ 2 άκρων).


Κι εγώ τώρα τα μαθαίνω αυτά, δυστυχώς οι γνώσεις μου στη ψυχολογία δεν είναι πολλές (μαθηματικά έχω σπουδάσει), αλλά υπάρχουν άτομα στην ομάδα που τα ξέρουν αυτά.



Τα λόγια μου είναι μια γλυκιά προσευχή
Κουρνιάζουν έξω απ' το κλεισμένο σου παράθυρο
Κι αν τ' άφηνες θα ανοίγαν μια ρωγμή
Απ' το μικρό κελί σου ως το άπειρο

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ρινούλα έχετε τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια για την προσπάθεια, χαίρομαι να βλέπω Έλληνες να διαπρέπουν στο εξωτερικό με δουλειά και σοβαρότητα, εκεί όπου αξίες τέτοιες είναι έμπρακτα επιβραβεύσιμες. Ξέρω πολύ καλά από το δικό μου Διδακτορικό την δεκαετία του 80 πόσο κόπο και μόχθο απαιτούν τα πτυχία αυτά στην Αγγλία, οπότε στην πρώτη ευκαιρία θα αφιερώσω τον χρόνο να κάνω το τεστ σας. Νάστε καλά παιδιά και να έχετε κάθε επιτυχία!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ και πάλι Ρινούλα. Θα αφιερώσω και εγώ κάποιο χρόνο να κάνω το τεστ αν και δεν ειμαι μουσικός μιας και λυθήκανε ας πούμε οι απορίες μου.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Πέρασα 20 τραγούδια, δεν προλαβαίνω να τα κάνω όλα, ελπίζω να μπορώ να συνεχίσω από εκεί που έμεινα (αφήνω τη σελίδα ανοικτή).
Δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει καλά. Με το "βαθμολογείτε ανάλογα με το συναίσθημα που πιστεύετε ότι θέλει να αποδόσει" εννοείς το συναίσθημα και ένταση που θα ήθελε ο δημιουργός να αποδόσει ή αυτό που νιώθω εγώ με βάση την ψυχολογία μου και τα μουσικά μου γούστα; Δεν είναι το ίδιο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:41
από marios009^
0 Απαντήσεις
3405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 21:14
από Θοδωρής
511 Απαντήσεις
144670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
5 Απαντήσεις
5155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/11, 16:50
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/07, 01:11
από ssIonion1934
3 Απαντήσεις
2491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 01:12
από Fteo
0 Απαντήσεις
2967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/09, 02:47
από AderfiTouEleous
71 Απαντήσεις
18406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
25907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/15, 00:15
από Chilly-Gilly
3 Απαντήσεις
5634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 13:50
από Βραζίλης