Αποστολέας Θέμα: επειγον για marsall mg 30dfx!  (Αναγνώστηκε 3900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
επειγον για marsall mg 30dfx!
« στις: 19/10/13, 10:38 »
Γεια σας παιδες,

εχω ενα επιγον θεμα για αν θα αγορασω η οχι εναν marsall mg 30dfx μεταχειρισμενο στα 60 ευρω. Πιστευω οτι ειναι πολυ καλη ευκαιρια μιας και ειμαι ακομα σχετικα αρχαριος  (αυτοδιδακτος) + οτι ο προηγγουμενος μου ενισχυτης ηταν ενας Ibanez GTA 10 WATT. Ωστοσο ενας φιλος και μελος του φορουμ με συμβουλευσε να μην τον παρω διοτι δεν ειναι καλη η σειρα mg της marsall. Οποτε εδω θα ζητησω τη γνωμη σας. Να τον παρω ή να περιμενω για εναν πιο ποιοτικο ενισχυτη;

Απαντηστε μου συντομα, γιατι πρεπει να απαντησω στον πωλητη μεχρι και το απογευμα.

Σας ευχαριστω πολυ!


*Εχω μια Ibanez GIO series
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/13, 12:15 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: επειγον για marsall mg 30dfx!
« Απάντηση #1 στις: 19/10/13, 10:55 »
για αρχη θα σου προτεινα να τον δοκιμασεις ο ιδιος για το αν σε καλυπτει...
Μπορει να μην ειναι ο καλυτερος ενισχυτης που μπορεις να αγορασεις (ειναι και μακρια απο τετοιον :P ) αλλα ειναι μια μεγαλη βελτιωση απο τον δικο σου σε ηχο, εχει καποια βασικα εφε για να γνωριστεις μαζι τους, και η τιμη ειναι μια χαρα. Αν μου ελεγες για καινουριο θα σε απέτρεπα απο το να τον αγορασεις αλλα στα 60 ευρω οταν τον βαρεθεις μπορεις να παρεις τα λεφτα σου πισω και ουτε γατα ουτε ζημια ;) [size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: επειγον για marsall mg 30dfx!
« Απάντηση #2 στις: 19/10/13, 11:00 »
Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι είναι τόσο μεγάλη ευκαιρία. Θα πάς από έναν (επιεικώς) πολύ μέτριο ενισχυτή σε έναν άλλο ελάχιστα καλύτερο. Εγώ θα σε συμβούλευα να κρατήσεις τα λεφτά σου και να μαζέψεις γύρω στα 150 Ευρώ. Με αυτό το ποσό μπορείς να αγοράσεις έναν ασύγκριτα καλύτερο ενισχυτή από πλευράς ποιότητας και ευελιξίας, και μάλιστα καινούργιο. Κοίτα π.χ. το νέο μοντέλο Peavey Vypyr VIP 15, τον Vοx VT20+ ή τον Fender Mustang I. Kαμία σχέση με τον Μarshall, ο οποίος είναι εξαιρετικά περιορισμένων δυνατοτήτων ενισχυτής. Πάντως δοκίμασέ τον αν μπορείς, για να δεις και μόνος σου τι παίζει.

ΥΓ: Yπάρχει αυτή τη στιγμή στον Thomann ένας Laney Prism P35 Β-stock για 93 Eυρώ. Αυτό θα το θεωρούσα πραγματική ευκαιρία...

http://www.thomann.de/gr/laney_prism_p35_b_stock.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/13, 11:05 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: επειγον για marsall mg 30dfx!
« Απάντηση #3 στις: 19/10/13, 11:25 »
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Μηπως να κοιταξω για το Digitech rp ; Ξερω ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα αλλα πιστευω οτι αν στο επιπεδο που ειμαι δεν μου "αξιζει" ενας τοσο καλος ενισχυτης σαν αυτους που αναφερεις απολλων.. Η αλλιως καλυτερα τα λεφτα θα πανε χαραμι για εναν ενισχυτη με πολλες δυνατοτητες στα χερια ενος αρχαριου προς μετριου κιθαριστα..

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: επειγον για marsall mg 30dfx!
« Απάντηση #4 στις: 19/10/13, 12:12 »
Σε αυτα τα λεφτα (περιπου 60 ευρω) βρισκεις στις αγγελιες πολλους Peavey (Blazer, Audition, rage) τους οποιους προσωπικα θα προτιμουσα σαν ηχο. Πχ δες εδω (μια απο τις πολλες παρομοιες αγγελιες):

http://smart.noiz.gr/details.php?id=158502

η

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=34136

Επισης ξεκολλα απο αυτο:

πιστευω οτι αν στο επιπεδο που ειμαι δεν μου "αξιζει" ενας τοσο καλος ενισχυτης σαν αυτους που αναφερεις απολλων.. Η αλλιως καλυτερα τα λεφτα θα πανε χαραμι για εναν ενισχυτη με πολλες δυνατοτητες στα χερια ενος αρχαριου προς μετριου κιθαριστα..


και παρε τον ενισχυτη που σου αρεσει περισσοτερο για να το ευχαριστηθεις  ;) (φιλικα παντα).

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: επειγον για marsall mg 30dfx!
« Απάντηση #5 στις: 19/10/13, 12:16 »
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Μηπως να κοιταξω για το Digitech rp ; Ξερω ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα αλλα πιστευω οτι αν στο επιπεδο που ειμαι δεν μου "αξιζει" ενας τοσο καλος ενισχυτης σαν αυτους που αναφερεις απολλων.. Η αλλιως καλυτερα τα λεφτα θα πανε χαραμι για εναν ενισχυτη με πολλες δυνατοτητες στα χερια ενος αρχαριου προς μετριου κιθαριστα..

Νομίζω ότι το βλέπεις λίγο περίεργα το θέμα. Κατ' αρχήν δεν μιλάμε για έναν πανάκριβο λαμπάτο ενισχυτή τον οποίο ένας αρχάριος κιθαρίστας δεν θα μπορέσει να αξιοποιήσει. Μιλάμε για μικρούς (σε μέγεθος και ισχύ) modelling ενισχυτές, οι οποίοι είναι πολύ προσιτοί από πλευράς τιμής. Αυτοί οι ενισχυτές είναι εξ ορισμού φτιαγμένοι για αρχάριους, και έχουν τη δυνατότητα να σού ανοίξουν νέους ορίζοντες και να διευκολύνουν την πρόοδό σου στην κιθάρα. Γιατί άλλο είναι να παίζεις σε έναν παμφθηνο και ποιοτικά χαμηλού επιπέδου ενισχυτή με δύο ήχους (καθαρό-βρώμικο), άντε και κανένα εφφέ του στυλ reverb-chorus-flanger, και άλλο σε έναν ενισχυτή όπως αυτοί που ανέφερα πριν, που έχουν ένα σωρό προσομοιώσεις, presets, μνήμες, εφφέ και άλλα κόλπα για να πειραματιστείς. Αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις κάτι τέτοιο, τότε δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι το Digitech, που όπως είπαμε και σε άλλη συζήτηση, μάλλον δεν θα ακουστεί και τόσο καλά στον ενισχυτή που έχεις τώρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: επειγον για marsall mg 30dfx!
« Απάντηση #6 στις: 19/10/13, 12:27 »
Μια επισης πολυ καλη ευκαιρια, αν ενδιαφερεσαι για πεταλιερα στο καθαρο ενος απλου (οχι modeling) ενισχυτη, οπως τον Ibanez που εχεις:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=159976


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: επειγον για marsall mg 30dfx!
« Απάντηση #7 στις: 19/10/13, 12:34 »
Πείτε τα γιατί έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου με τούτον εδώ! ;D
Βλέπεις ότι οι προτάσεις που σου έγιναν συμπίπτουν σε ένα μεγάλο ποσοστό με τις δικές μου.. Όσο για το ''είμαι αρχάριος και δε μου αξίζει τέτοιος ενισχυτής'' σου τα είπε μια χαρά ο Απόλλωνας. Ξεκόλλα γιατί έτσι δεν θα πάς μπροστά...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: επειγον για marsall mg 30dfx!
« Απάντηση #8 στις: 19/10/13, 13:23 »
Άμα είναι MG της καινούριας σειράς, είναι καλά ενισχυτάκια και στα 60 ευρώ παραείναι καλή ευκαιρία. Πόσταρε καμιά pic από την αγγελία αν είναι εφικτό.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: επειγον για marsall mg 30dfx!
« Απάντηση #9 στις: 19/10/13, 13:33 »
Aν πρόκειται για το DFX μοντέλο, τότε δεν είναι από την καινούργια σειρά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επειγον για marsall mg 30dfx!
« Απάντηση #10 στις: 19/10/13, 16:02 »
πρώτον,δεν θα μείνεις για πάντα "αρχάριος προς μέτριος κιθαρίστας"!

δεύτερον, καλύτερα να ανέβεις ποιότητα ήχου ώστε να ευχαριστιέσαι περισσότερο τις ώρες μελέτης αλλά και παιξίματος διασκέδασης...πάρε τώρα έναν βασικό λαμπάτο και μετά κουμπώνεις και ένα πολυεφέ και οι ορίζοντές σου θ'ανοίξουν διάπλατα! (και οι προτάσεις του Απόλλωνα είναι πολύ καλές, απλά με άλλο προσανατολισμό)

τρίτον,συμφωνώ με Απόλλωνα...κράτα το υπάρχον κεφάλαιο, αυγάτισέ το και ανέβα κατηγορία! ;)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: επειγον για marsall mg 30dfx!
« Απάντηση #11 στις: 19/10/13, 23:36 »
Μα και εγώ δεν είπα να πάρει το mg για μια ζωή....είπα ότι μπορεί να τον πάρει τώρα να παίζει και όταν μαζέψει και άλλα λεφτά τον δίνει όσο τον πήρε και μετά περνει κάτι καλύτερο. Όπως και να έχει είναι βελτίωση σε σχέσημε τον iIbanez ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 13:14
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
18146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 15:56
από Ο Νέος Κιθαρωδός
0 Απαντήσεις
1595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 12:04
από Arg0
0 Απαντήσεις
2105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 12:24
από Arg0
5 Απαντήσεις
2459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 13:19
από Ibanezos
0 Απαντήσεις
2021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 10:01
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
39555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/11, 22:04
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/11, 10:05
από Vaiking
2 Απαντήσεις
3438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/14, 00:47
από harrisxr650
ΕΠΕΙΓΟΝ!

Ξεκίνησε από panixgr Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
6136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/17, 00:35
από Spyros Delta