Αποστολέας Θέμα: Μπορεί στρατιωτικός να δίνει δωρεάν συναυλίες;  (Αναγνώστηκε 7998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση για την οποία δεν είμαι σίγουρος σε ποια κατηγορία ανήκει, επομένως ζητώ συγγνώμη αν επέλεξα λάθος κατηγορία. Η ερώτηση είναι αν μπορώ να κάνω έστω δωρεάν συναυλίες σε μαγαζιά και να είμαστε και ο ιδιοκτήτης κι εγώ νομικά καλυμμένοι. Το ρωτάω επειδή συναυλίες με αμοιβή μπορούν να δίνουν μόνο οι στρατιωτικοί με ειδικότητα μουσικού (ενώ εγώ είμαι μηχανικός αεροσκαφών). Επίσης δεν ξέρω αν επιτρέπεται σε καταστηματάρχη να έχει μουσικό σχήμα στο κατάστημά του χωρίς αμοιβή. Θα εκτιμούσα πολύ κάθε βοήθεια από όποιον γνωρίζει. Έχω διαπιστώσει ότι το φόρουμ έχει και άλλους συναδέλφους και επίσης ότι υπάρχουν εδώ μέσα άτομα που έχουν δώσει συναυλίες και έχουν προφανώς γνώση του νομικού καθεστώτος. Σας ευχαριστώ!
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
 Η αμοιβή δεν ενδιαφέρει κανέναν παρά μόνο το ΣΔΟΕ αν είναι μαύρα και σε πετύχουν με τον μαγαζάτορα πάνω στη συναλλαγή πράγμα απίθανο.
 Το μοναδικό νομικό ζήτημα που έχει προκύψει από τον προσεχή Σεπτέμβρη είναι οτι τυπικά ο μαγαζάτορας πρέπει να σε ασφαλίζει στο ΙΚΑ είτε αμοιφθείς είτε όχι καθώς θεωρείσαι οτι εργάζεσαι στο χώρο. Αυτό σημαίνει 20 με 25€ έξοδο ασφάλισης για τον κάθε μουσικό και τα πληρώνει ο εργοδότης - μαγαζάτορας.
 Τώρα αν θες σώνει και καλά να κόβεις αποδείξεις σα μουσικός τότε το δηλώνεις στην εφορία και κόβεις ΔΠΥ. Με το ΤΕΒΕ δε νομίζω να έχεις πρόβλημα καθώς ασφαλίζεσαι ήδη από άλλο ταμείο. Στη χειρότερη κάνεις εγγραφή και εξαίρεση.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι απαγορεύεται.....
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Μάλλον σε μπέρδεψα.
Εν ολίγοις εννοώ οτι επιτρέπεται να παίζεις είτε με αμοιβή είτε χωρίς αρκεί να εξασφαλίζεται η ασφάλισή σου από το χώρο.
Τώρα αν υπάρχει κάποιος εσωτερικός κανονισμός στον ΕΣ που να απαγορεύει κάτι τέτοιο δε το γνωρίζω.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο Κανονισμός απαγορεύει την εκτέλεση αμοιβόμενης εργασίας εκτός Υπηρεσίας. Δεν λέει κάτι για το θέμα της ασφάλισης.
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
το θέμα της ασφάλισης αφορά το μαγαζότορα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδή δεν τίθεται θέμα με τα Ταμεία;
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
το θέμα της ασφάλισης αφορά το μαγαζότορα

Aφορά και τους δύο γιατί σε περίπτωση ελέγχου του ΙΚΑ τρώνε πρόστιμο αμφότεροι σε περίπτωση μή ασφάλισης.

Ο Κανονισμός απαγορεύει την εκτέλεση αμοιβόμενης εργασίας εκτός Υπηρεσίας. Δεν λέει κάτι για το θέμα της ασφάλισης.

"Τυπικά" δωρεάν, πάντως, μπορείς να παίξεις.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν πιστεύω ότι θα με ασφάλιζε κανείς για μια φορά τον μήνα παράδειγμα.... Θα κάνω συναυλίες σε σπίτια φίλων σε τίποτα γενέθλια. Απλά ήθελα να διαδώσω και λίγο τα τραγούδια που γράφω...
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Αν ο χώρος κάνει live τότε τους "ασφαλίζει" όλους εκτός και αν τα χει κάνει πλακάκια με τους ελεγκτές του ΙΚΑ! Φυσικά σχεδόν πάντα υπάρχουν και τα σχετικά παραθυράκια του νόμου/
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τελικά έμαθα ότι κατόπιν ειδικής αδείας μπορώ να παίζω χωρίς αμοιβή. Όσον αφορά το θέμα της ασφάλισης, επειδή είμαι ήδη ασφαλισμένος μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 Συγνώμη που πετάγομαι και εγώ σαν την  :o ::) :o αλλά το θέμα το οποίο θέσατε μου δημιούργησε μια-δυο απορίες τις οποίες θα ήθελα να μου λύσετε…
 
 Οι περισσότερες μπάντες που παίζουν σε διάφορα "σοβαρά" μαγαζιά (οπού σοβαρά βλέπε έναν χώρο ο οποίος θεωρητικά έχει έναν υποτυπώδη μουσικό εξοπλισμό για να υποστηρίξει ζωντανές παραστάσεις και μια Χ υποδομή ώστε να μπορεί να σερβίρει ποτά και λοιπά συναφή) έχουν να αντιμετωπίσουν διαφόρων λογής καταστηματάρχες.  Σίγουρα εκεί έξω υπάρχουν χώροι με καλό όνομα, υπάρχουν όμως και μαγαζιά με λιγότερο καλή φήμη  (και σίγουρα ανεκδιήγητους ιδιοκτήτες  :-X ).  Αδιαφορία (ή έστω αμέλεια) από πλευράς του καταστήματος να ασφαλίσει για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα τον εκάστοτε ερασιτέχνη μουσικό τι επιπτώσεις μπορεί να φέρει στον μουσικό;   ???
 
Αναφέρθηκε η δυνατότητα να προσφέρεις τις δεξιότητες σου «δωρεάν» ωστόσο σε ένα μαγαζί που θα έχουν μαζευτεί 50-60 άτομα με είσοδο 5€ οι οποίοι είναι κατά ένα 50% φίλοι και γνωστοί κατά πόσο ισχύει το «δωρεάν».
 
Δεν γνωρίζω πολλά σχήματα που ζουν από την μουσική (πόσο μάλλον από τις live εμφανίσεις), ή ενασχόληση με αυτήν είναι ένα χόμπι το οποίο συνήθως επιβάλλει να συνεισφέρεις από το υστέρημα σου (το καλύτερο deal σε επαρχία για εμάς ήταν οδοιπορικά, διαμονή και τα ποτά του live καλυμμένα από τους διοργανωτές).  Αν μέσα σε αυτή την εξίσωση βάλεις την εφορία και τα πρόστιμα για το ότι δεν είσαι ασφαλισμένος έστω και μια ώρα τότε τι σου (μας) μένει;
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Αν μέσα σε αυτή την εξίσωση βάλεις την εφορία και τα πρόστιμα για το ότι δεν είσαι ασφαλισμένος έστω και μια ώρα τότε τι σου (μας) μένει;
Γιατί, σου βγάζει κανένα νόημα ότι για να ξεκινήσεις οποιουδήποτε είδους νόμιμη δραστηριότητα με το καλημέρα, εκεί που είσαι πιο ευάλωτος και χρειάζεσαι στήριξη, πρέπει να δώσεις στο Τεβε 4 χιλιάρικα για να ανοίξεις βιβλία τον πρώτο χρόνο?..
Ζουμε στην χώρα που τιμωρεί κάθε είδους πρόθεση, ενθουσιασμό, κίνητρο και προσπάθεια για οτιδήποτε νέο στον χώρο του επιχειρείν και των ιδιωτικών πρωτοβουλιών.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.
Η αμοιβή του μουσικού στο live για κάποιους αποτελεί μεροκάματο, για κάποιους άλλους μία βοήθεια να συνεχίσουν την πολυέξοδη προσπάθειά τους (πρόβες, εξοπλισμός, συντήρηση, ηχογραφήσεις...). Σε κάθε περίπτωση όμως είναι ηθικά σωστό να υπάρχει αμοιβή.
Το να είσαι "παράνομος" είναι φυσικό επακόλουθο για τους λόγους που σωστά ανέφερε ο Ανδριανός.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 
Γιατί, σου βγάζει κανένα νόημα ότι για να ξεκινήσεις οποιουδήποτε είδους νόμιμη δραστηριότητα με το καλημέρα, εκεί που είσαι πιο ευάλωτος και χρειάζεσαι στήριξη, πρέπει να δώσεις στο Τεβε 4 χιλιάρικα για να ανοίξεις βιβλία τον πρώτο χρόνο?..
 Ζουμε στην χώρα που τιμωρεί κάθε είδους πρόθεση, ενθουσιασμό, κίνητρο και προσπάθεια για οτιδήποτε νέο στον χώρο του επιχειρείν και των ιδιωτικών πρωτοβουλιών.

Προφανώς και δεν βγάζει νόημα και προφανέστατα έχω απογοητευτεί στην νιοστή από την οποιαδήποτε συναλλαγή είχα με το ελληνικό δημόσιο (είτε έχει να κάνει με στο σύστημα υγείας, είτε με τα ελληνικά πανεπιστήμια, είτε με τον εκτελωνισμό του Χ μουσικού οργάνου, είτε από τον Στρατό με εφορίες, ΙΚΑ, υποθηκοφύλακια κλπ κλπ κλπ… χρόνος να υπάρχει να εξυμνούμε το μεγαλείο της Ελληνικής κουλτούρας). 
 
Ωστόσο ρε Ανδριανέ τείνω στο να πιστεύω πως έχουμε το κράτος που μας αξίζει, την κουλτούρα που μας αρμόζει και τελικά την αντιμετώπιση που εμείς οι ίδιοι έχουμε καλλιεργήσει.  Όταν το λογιστικό μας σύστημα είναι τέτοιο το οποίο εξ ορισμού σε οδηγεί σε λάθη βάσει των οποίων έρχεται το κράτος και σου λέει πως είναι εφόσον το σφάλμα είναι βέβαιο και η ποινή δεδομένη απέδωσε μου το κλάσμα του προβλεπόμενου προστίμου και είμαστε όλοι χαρούμενοι, τι να πεις;  Τέλος πάντων θα γίνει το thread πολιτικό (και δεν θα το ήθελα διότι θα κακοκαρδιστούν συμφορουμίτες).
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όσο προχωράει η συζήτηση τόσο πιο πολλά δεν καταλαβαίνω!

Συγχώνευση μηνυμάτων: 19/05/14, 08:21
Και το θέμα είναι ότι τώρα που βρήκα κοινό με το κατάλληλο γούστο δεν ξέρω αν μπορώ να εκφραστώ δημιουργικά ή όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/14, 08:21 από Βραζίλης »
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
276 Απαντήσεις
180033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/21, 02:41
από xartaetos
1 Απαντήσεις
2649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/06, 03:34
από Marios Demigod
33 Απαντήσεις
10739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 20:15
από Zeppelin
0 Απαντήσεις
3164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/07, 19:29
από Scarsick
39 Απαντήσεις
13119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 15:21
από eleos* (Βάλια πια....)
3 Απαντήσεις
3292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 09:19
από adr1anos
0 Απαντήσεις
2383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 23:02
από freemind
6 Απαντήσεις
3961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 03:34
από Joevaicci
1 Απαντήσεις
2015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 12:03
από Υπνοβάτης...
18 Απαντήσεις
5388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/13, 04:05
από zeromancer