Αποστολέας Θέμα: Xhail: ένας ηλεκτρονικός "συνθέτης"  (Αναγνώστηκε 6921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το Xhail το οποίο θα είναι διαθέσιμο για το κοινό σε λίγο καιρό ισχυρίζεται ότι... συνθέτει μουσική.


Πιο συγκεκριμένα ο χρήστης μπορεί να εισάγει λέξεις κλειδιά όπως π.χ. "happy", "sad", "fantasy" και το Xhail να του φτιάξει ένα κομμάτι πάνω στο συγκεκριμένο "mood" το οποίο κομμάτι θα είναι μοναδικό, δεν θα έχει υπάρξει στο παρελθόν.


Για να το καταλάβετε καλύτερα μπορείτε να δείτε εδώ το trailer στο vimeo.


Επίσης η επίσημη ιστιοσελίδα εδώ.


Ποιές είναι οι σκέψεις σας;
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/14, 04:28 από jmiliad »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Xhail: ένας ηλεκτρονικός "συνθέτης"
« Απάντηση #1 στις: 03/10/14, 08:26 »
Θυμιζει αρκετα την additive synthesis που "φορανε" ορισμενα synths, στην οποια μπορεις να δωσεις βαθμους τυχαιοτητας στα patches κι αυτα να "αυτοσχεδιαζουν" πανω σε τυχαια μοτιβα.

Παρολαυτα, πολυ φοβαμαι πως απλως ειναι ενα extreme band in a box, το οποιο καθε φορα κανει randomized επιλογες πανω στους αλγοριθμους που του εχει ορισει ο προγραμματιστης του ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Xhail: ένας ηλεκτρονικός "συνθέτης"
« Απάντηση #2 στις: 03/10/14, 15:25 »
Θυμιζει αρκετα την additive synthesis που "φορανε" ορισμενα synths, στην οποια μπορεις να δωσεις βαθμους τυχαιοτητας στα patches κι αυτα να "αυτοσχεδιαζουν" πανω σε τυχαια μοτιβα.

Παρολαυτα, πολυ φοβαμαι πως απλως ειναι ενα extreme band in a box, το οποιο καθε φορα κανει randomized επιλογες πανω στους αλγοριθμους που του εχει ορισει ο προγραμματιστης του ;) .


Νομίζω δεν είναι το ίδιο καθώς εδώ στην ουσία δεν είναι τόσο random καθώς ακολουθεί μοτίβα, φαντάζομαι, ανάλογα με τις λέξεις κλειδιά που του έχεις δώσει.


Το δυσάρεστο είναι ότι πολλοί σκηνοθέτες πιθανόν να στραφούν σε αυτήν την (δωρεάν) λύση αντί να στραφούν σε ένα συνθέτη.


Ήδη το έκανε η Lidl. Απαράδεκτο κατ' εμέ.
[size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Xhail: ένας ηλεκτρονικός "συνθέτης"
« Απάντηση #3 στις: 03/10/14, 23:21 »
Το βρίσκω πολύ εντυπωσιακό! Είχα σκαλίσει λίγο το Band in a box αλλά τα παράτησα λόγω πολυπλοκότητας. Τώρα με το xhail όλα γίνονται με λίγα κλικ σε ένα λιτό γραφικό περιβάλλον. Θα μου άρεσε, για παράδειγμα, να το ακούω να παίζει ως μουσική υπόκρουση ενώ κάνω άλλα πράγματα. Μου αρέσει να μην γνωρίζω τι θα ακούσω αμέσως μετά και να εκπλήσσομαι ευχάριστα, όπως ακριβώς μου αρέσει να ακούω ραδιόφωνο γιατί δεν ξέρω ποιο είναι το επόμενο τραγούδι που θα παίξει ο παραγωγός.

Και, φυσικά, είναι πολύ καλό εργαλείο για συνθέσεις. Είτε για ολοκληρωμένη σύνθεση είτε για να μας δώσει μερικές ιδέες (όπως π.χ. όταν ακούμε αχνά τα ακόρντα ή την μελωδία κάποιου τραγουδιού και στο μυαλό μας φανταζόμαστε μια άλλη μελωδία). Πρέπει να χρησιμοποιούμε την τεχνολογία όπου/όπως μπορούμε, όταν έχει τέτοιους ευγενείς σκοπούς όπως είναι η μουσική. Για μένα δεν έχει σημασία αν μια μουσική σύνθεση ξεπήδησε από κάποιο κεφάλι ή από κάποιον ηλεκτρονικό υπολογιστή ή από κάποια γάτα που περπατάει πάνω στα πλήκτρα του πιάνου, ούτε με απασχολεί πολύ αν τα όργανα είναι αληθινά ή από υπολογιστή (άλλωστε, ακόμα και τα αληθινά όργανα τα περνάμε από διάφορα ψηφιακά εφέ)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Xhail: ένας ηλεκτρονικός "συνθέτης"
« Απάντηση #4 στις: 05/10/14, 21:38 »
Μην "μασατε". Τετοια προγραμματα ειναι καλα για ορισμενες περιπτωσεις ( πχ, συνεδριακους χωρους/σουπερ μαρκετ/χωρους εστιασης με ουδετερο γουστο ), οχι ομως και για χρηση σε κατι πιο "σημαντικο". Οι διαφημιστες ηδη ειχαν στραφει προς μουσικη συγκροτηματων κι ετοιμων κομματιων ( εναντι επαγγελματιων που ειχαν ειδικοτητα στη μουσικη διαφημισεων ), οποτε ουτε η επιλογη αντιστοιχου προγραμματος μου κανει εντυπωση ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
13768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/03, 16:19
από kain
17 Απαντήσεις
12054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
13071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
7 Απαντήσεις
5047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
7106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
2 Απαντήσεις
5088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
0 Απαντήσεις
2993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta