Αποστολέας Θέμα: Μοναχικό παίξιμο  (Αναγνώστηκε 12004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μοναχικό παίξιμο
« στις: 23/12/16, 11:44 »


Τα τελευταία χρόνια έχω απομακρυνθεί από το λεκανοπέδιο της Αθήνας με συνέπεια να μη μπορώ πλέον να παίζω με τους φίλους μου ή να κάνω live και ούτε μπορώ να βρώ εδώ ομότρελους να περάσουμε κάποιες ώρες μαζί μουσικά.  Αναγκαστικά λοιπόν παίζω μόνος μου, κυρίως με την ηλεκτρική, πολύ λιγότερο με την ακουστική, κατεβάζω κανα backing track και τζαμάρω μαζί του, μαθαίνω καμιά καινούργια κλίμακα, παίζω riffs ή γνωστά κομμάτια, καπου κάπου τραγουδάω κιόλας αλλά σπάνια, κλπ.


Ολο αυτό μου αφήνει πολύ λιγότερη απόλαυση απ’ ότι το παλιότερο παίξιμο μου και λίγο μια μπαχαλομπερδεμένη αίσθηση έως και αγχωτική θα έλεγα.
 
Δεν ξέρω αν το νοιώθει και κάποιος άλλος εδώ μέσα αυτό αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε ενα μεθοδικό και δημιουργικό τρόπο ασχολίας-μελέτης, όπως θέλετε πείτε το, που να δείνει ενδιαφέρον στο μοναχικό παίξιμο της ηλεκτρικής οταν ξέρουμε οτι δεν υπάρχει προοπτικη πρόβας με μπάντα, live κλπ.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #1 στις: 23/12/16, 14:31 »
Απόλυτα κατανοητή η στέρηση της χαράς που δίνει η συλλογικότητα, σε καταλαβαίνω..

Ένας τρόπος που έχω να σου προτείνω να λειτουργήσεις ώστε να μην νοιώθεις απομονωμένος και να μοιράζεσαι τουλάχιστον το αποτέλεσμα με τους φίλους σου ειναι να ηχογραφείς με την κιθάρα σου κομμάτια και να συνδυάζεις διαφορετικά tracks κάνοντας διπλοσολιές, ακόρντα+σόλα κλπ στο ίδιο κομμάτι και μετά να τα ανεβάζεις. Η εμπειρία που θα αποκτήσεις θα σου είναι χρήσιμη και αργότερα όταν αλλάξουν οι περιστάσεις σου.

Μία δεύτερη ιδέα, αν θέλουν και οι φίλοι σου, είναι να χρησιμοποιήσετε ένα από τα προγράμματα που προσφέρουν πλατφόρμα κατάλληλη για τζαμάρισμα εκ του μακρόθεν. Μπορείτε να ηχογραφείτε το αποτέλεσμα, ή να εξασκείστε για όταν δοθεί η ευκαιρία να βρεθείτε από κοντά.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #2 στις: 23/12/16, 15:33 »

Ναί, η ηχογράφηση είναι κάτι που πρέπει να δώ, το προτείνουν πολλοί.  Δεν το έχω κάνει ποτέ συνεπώς έχω μπροστά μου έρευνα για ανάλογο εξοπλισμό ..

Το κακό στην περίπτωση μου είναι οτι οι υπόλοιποι της παρέας παραμένουν στην μπάντα και δεν έχουν ανάγκη εξ' αποστάσεως jamming.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #3 στις: 23/12/16, 18:10 »
Προσφερομαι με το ζορι οικιοθελος να σου παρεχω ηχογραφισεις μπασου σε τημες εκπληξη..με καθε εγραφη αξιας 0€ και συνδρομη 85 ετων με μολις 0€/μηνα και δωρο τα πρωτα 25 χρονια..
Σκεψουτο σοββαρα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #4 στις: 23/12/16, 19:08 »
Ορίστε, βρήκες παρέα, και από τις καλύτερες!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #5 στις: 23/12/16, 19:45 »
Προσφερομαι με το ζορι οικιοθελος να σου παρεχω ηχογραφισεις μπασου σε τημες εκπληξη..με καθε εγραφη αξιας 0€ και συνδρομη 85 ετων με μολις 0€/μηνα και δωρο τα πρωτα 25 χρονια..
Σκεψουτο σοββαρα..


Να το αφήσουμε.  Δε έχω πέσει τόσο χαμηλά να το ρίξω στο μπάσο ...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #6 στις: 23/12/16, 20:02 »
Προσφερομαι με το ζορι οικιοθελος να σου παρεχω ηχογραφισεις μπασου σε τημες εκπληξη..με καθε εγραφη αξιας 0€ και συνδρομη 85 ετων με μολις 0€/μηνα και δωρο τα πρωτα 25 χρονια..
Σκεψουτο σοββαρα..




χαχαχαχα, δεν παίζεσαι λέμε
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #7 στις: 23/12/16, 20:03 »
Προσφερομαι με το ζορι οικιοθελος να σου παρεχω ηχογραφισεις μπασου σε τημες εκπληξη..με καθε εγραφη αξιας 0€ και συνδρομη 85 ετων με μολις 0€/μηνα και δωρο τα πρωτα 25 χρονια..
Σκεψουτο σοββαρα..


Να το αφήσουμε.  Δε έχω πέσει τόσο χαμηλά να το ρίξω στο μπάσο ...  ;D

μάλλον λέει αν σε συνοδεύει στο μπάσο, όχι να σου κάνει μάθηματα.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #8 στις: 23/12/16, 21:08 »
Καλησπέρα! Δεν ξέρω εάν βοηθάει αλλά θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία...
Παίζω ηλεκτρική κιθάρα αυτοδίδακτος 16-17 χρόνια (33 είμαι τώρα)... Πάντα παίζω/έπαιζα μόνος μου σε φάση όπως εσύ τώρα... μόνο ριφάκια στην αρχή, αργότερα, όσο γινόμουν καλύτερος, ολοκληρωμένα τραγούδια, με backing tracks ή πάνω στο original κομμάτι και ενδιάμεσα λίγο μελέτη: τεχνικές, κλίμακες, τίποτα εξωτικά ακόρντα, youtube lessons κλπ. Για γκρουπάκι / live ούτε λόγος εκτός από όταν ήμουν φοιτητής που τζάμαρα που και που με ένα φιλαράκι ο οποίος ήταν στην ίδια φάση με μένα... Τα τελευταία χρόνια το ενδιαφέρον για το όργανο αναθερμάνθηκε λόγω περίσσιου ελεύθερου χρόνου... άρχισα να διαβάζω μετά μανίας reviews γενικά για εξοπλισμό και ξεκίνησα να φτιάχνω diy πετάλια. Άρχισε πλέον να με ενδιαφέρει περισσότερο ο ήχος μου, οι χροιές μου και τα εφέ παρά το ίδιο το παίξιμο μου...
Κάπου εδώ ανακάλυψα τα looper πετάλια! Ξεκίνησα με το boss dd7 delay που έχει ενσωματωμένο ένα απλό looper mode και πριν λίγο καιρό πήρα το boss rc1 (το πιο απλό που βγάζει η boss). Πραγματικά πλέον νοιώθω ότι είμαι σε άλλο επίπεδο. Μπορεί να παίζω λιγότερο (για άλλους λόγους) αλλά αυτός ο λίγος χρόνος είναι απίστευτα ποιοτικός. Δημιουργικότητα και αυτοσχεδιασμός στο φουλ, εκτίμησα πολύ το ρυθμικό παίξιμο και το ''χτίσιμο'' ενός κομματιού, έχω στραφεί σε νέες ''φόρμες'' και στύλ παιξίματος που παλαιότερα δεν μου έκαναν αίσθηση, μπορεί να χτυπήσω άνετα δεκάλεπτο σολάροντας πάνω σε τέσσερα ακόρντα ενώ απολαμβάνω απίστευτα να πειραματίζομαι με τις αρμονίες πάνω σε γνωστά μου riff...
Εν κατακλείδι δεν ξέρω εάν έχεις κάποιο looper πετάλι...εάν όχι βρες ένα φτηνό για αρχή και θα με θυμηθείς...Εάν έχεις δοκιμάσει και δεν σε καλύπτει δυστυχώς δεν έχω κάτι να σε βοηθήσω...ίσως οι πιο έμπειροι στο forum να έχουν κάτι υπόψη τους. Αυτά τα ολίγα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #9 στις: 23/12/16, 21:36 »
Τα αμερικάνικα και βρετανικά κιθαριστικά περιοδικά είναι πολύ καλά για να διατηρούν το ενδιαφέρον του "μοναχικού" κιθαρίστα.  Κάθε τεύχος περιλαμβάνει πάρα πολλά θέματα όπως tabs, backing tracks και μαθήματα τεχνικής/θεωρίας, σε όλα τα στυλ μουσικής. Σίγουρα αρκετά από αυτά θα τα βρεις ενδιαφέροντα για να ασχοληθείς (τουλάχιστον) για τον ένα μήνα μέχρι το επόμενο τεύχος. Μία ετήσια συνδρομή σε κάποιο από αυτά (προτείνω το guitar techniques) σίγουρα δεν είναι χαμένα λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #10 στις: 23/12/16, 21:57 »
Αυτο που ειναι πολυ διαδεδομενο πλεον ειναι το YouTube,μπορεις να ανεβαζεις εκει βιντεο με τραγουδια δικα σου καθως και covers,solos,backing tracks,να εχεις επικοινωνια με ανθρωπους που θα σου γραφουν σχολια και με το καιρο αν τα πας καλα και αποκτησεις εγγραφες και προβολες ισως να πληρωνεσαι και ενα μικρο ποσο,οποτε θα εχεις ενα motivation.Λογικα θα εχεις και τη δικια μας υποστηριξη απο τα παιδια στο kithara,θα σε βοηθησουμε να εξελιχθεις με συμβουλες και τετοια.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #11 στις: 23/12/16, 23:50 »
Σκεψου το σοβαρααα...
μπασακι... ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #12 στις: 24/12/16, 01:27 »
Καλησπέρα! Δεν ξέρω εάν βοηθάει αλλά θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία...
Παίζω ηλεκτρική κιθάρα αυτοδίδακτος 16-17 χρόνια (33 είμαι τώρα)... Πάντα παίζω/έπαιζα μόνος μου σε φάση όπως εσύ τώρα... μόνο ριφάκια στην αρχή, αργότερα, όσο γινόμουν καλύτερος, ολοκληρωμένα τραγούδια, με backing tracks ή πάνω στο original κομμάτι και ενδιάμεσα λίγο μελέτη: τεχνικές, κλίμακες, τίποτα εξωτικά ακόρντα, youtube lessons κλπ. Για γκρουπάκι / live ούτε λόγος εκτός από όταν ήμουν φοιτητής που τζάμαρα που και που με ένα φιλαράκι ο οποίος ήταν στην ίδια φάση με μένα... Τα τελευταία χρόνια το ενδιαφέρον για το όργανο αναθερμάνθηκε λόγω περίσσιου ελεύθερου χρόνου... άρχισα να διαβάζω μετά μανίας reviews γενικά για εξοπλισμό και ξεκίνησα να φτιάχνω diy πετάλια. Άρχισε πλέον να με ενδιαφέρει περισσότερο ο ήχος μου, οι χροιές μου και τα εφέ παρά το ίδιο το παίξιμο μου...
Κάπου εδώ ανακάλυψα τα looper πετάλια! Ξεκίνησα με το boss dd7 delay που έχει ενσωματωμένο ένα απλό looper mode και πριν λίγο καιρό πήρα το boss rc1 (το πιο απλό που βγάζει η boss). Πραγματικά πλέον νοιώθω ότι είμαι σε άλλο επίπεδο. Μπορεί να παίζω λιγότερο (για άλλους λόγους) αλλά αυτός ο λίγος χρόνος είναι απίστευτα ποιοτικός. Δημιουργικότητα και αυτοσχεδιασμός στο φουλ, εκτίμησα πολύ το ρυθμικό παίξιμο και το ''χτίσιμο'' ενός κομματιού, έχω στραφεί σε νέες ''φόρμες'' και στύλ παιξίματος που παλαιότερα δεν μου έκαναν αίσθηση, μπορεί να χτυπήσω άνετα δεκάλεπτο σολάροντας πάνω σε τέσσερα ακόρντα ενώ απολαμβάνω απίστευτα να πειραματίζομαι με τις αρμονίες πάνω σε γνωστά μου riff...
Εν κατακλείδι δεν ξέρω εάν έχεις κάποιο looper πετάλι...εάν όχι βρες ένα φτηνό για αρχή και θα με θυμηθείς...Εάν έχεις δοκιμάσει και δεν σε καλύπτει δυστυχώς δεν έχω κάτι να σε βοηθήσω...ίσως οι πιο έμπειροι στο forum να έχουν κάτι υπόψη τους. Αυτά τα ολίγα... ;)

+1000000000

Το τελευταίο 15λεπτο καιγόμουν με feedbacks και oscillations, χωρίς καν looper!

Ισχύει και για σένα @saved !
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/16, 01:32 από Καθόδιος (φλουτσ) »
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #13 στις: 24/12/16, 10:20 »
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις ιδέες σας.  Πολύ χρήσιμες πραγματικά.  Ήξερα ποιους ρώταγα. 


Ενα loop και μια συνδρομή στο guitar techniques δείχνει ιδανικό πρωτοχρονιάτικο δώρο!. 





Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #14 στις: 24/12/16, 10:53 »
Εγώ πάλι παρακολουθώ αυτό και χωρίς συνδρομή!

http://tonereport.com/magazine
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #15 στις: 24/12/16, 10:59 »
Φιλτατε Καθοδιε,θα σε παρακαλεσω να χρεισημοποιεις τους καταληλους ορους δια την αποφηγη παρερμινιας και την διευκολινσην προς την αναγνωση.

Το σωστο ειναι:

Εγω παλι παρακολουθω αυτο.
http://tonereport.com/magazine

και τζαμπε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #16 στις: 24/12/16, 11:26 »
Στην κουτρα!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #17 στις: 24/12/16, 12:01 »
Α να ετσι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #18 στις: 24/12/16, 12:04 »
Aν θέλετε δωρεάν κιθαριστικά περιοδικά, υπάρχουν και άλλα εκτός από το πολύ καλό Τοne Report Weekly. Αυτά που μού έρχονται τώρα στο μυαλό είναι το Premier Guitar και το Guitar Interactive.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικό παίξιμο
« Απάντηση #19 στις: 24/12/16, 14:14 »
Εγώ πάλι παρακολουθώ αυτό και χωρίς συνδρομή!

http://tonereport.com/magazine

Aν θέλετε δωρεάν κιθαριστικά περιοδικά, υπάρχουν και άλλα εκτός από το πολύ καλό Τοne Report Weekly. Αυτά που μού έρχονται τώρα στο μυαλό είναι το Premier Guitar και το Guitar Interactive.

Ωραίοι! Ευχαριστώ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
17998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/07, 10:33
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
19 Απαντήσεις
7181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 17:22
από heineken
9 Απαντήσεις
4884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 17:52
από sofitia
3 Απαντήσεις
5350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/11, 22:44
από Transformer
28 Απαντήσεις
9932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/12, 21:34
από dimism
1 Απαντήσεις
5929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 14:56
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
10317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/15, 20:49
από Guitar Fan
6 Απαντήσεις
8997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/15, 12:54
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/20, 14:50
από Ioannis Anastassakis
4 Απαντήσεις
2563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/21, 02:56
από nikos1964