Αποστολέας Θέμα: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα  (Αναγνώστηκε 7664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος typhoniansoul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« στις: 04/01/17, 20:06 »
Παιδια καλησπερα  :) . Μολις σημερα παρελαβα την πρωτη μου κιθαρα. και μαλιστα ηλεκτρικη (καπου ειχα δει η ακουσει οτι αν θες να παιξεις ηλεκτρικη δεν χρειαζεται να ασχοληθεις με κλασικη κιθαρα  ;D . αλλο που δεν ηθελα χαχχα).. αλλα οπως καταλαβαινετε η εννοια του αρχαριου ειναι μαλλον ελλιπης για την περιπτωσαρα μου χαχαχ.. Τελοσπαντων. κατεβασα στο κινητο μια εφαρμογη (Yousician) με καποια μαθηματα ωστε να ασχολουμαι ( ξεχασα να πω οτι την κιαρα την πηρα μονο και μονο για χομπι ). Λοιπον, ενω εκανα καποιες απο τις ασκησεις εκιενες παρατηρησα οτι δεν μπορουσα να κανω την Μι υψηλη να ακουστει, οχι μονο καθαρα, αλλα σχεδον καθολου. Με τις υπολοιπες χορδες δεν ειχα καποιο τετοιο θεμα, ειχα με το ποιο ταστο πιανω :P τι εκανα λαθος και πως να το διορθωσω?


απο οτι καταλαβαινετε θα εμφανιζομαι συχνα με αποριες :/ το καλο ειναι οτι εχω αρκετο χρονο να ασχολουμαι :)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/17, 20:09 από typhoniansoul »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 04/01/17, 20:17 »
video στείλε φίλε

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 04/01/17, 21:25 »
μήπως θέλει σετάρισμα η κιθάρα σου;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 04/01/17, 22:26 »
Σκηστην
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος typhoniansoul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 05/01/17, 01:27 »
Σκηστην
χαχαχαχαχαχαχ

Αποσυνδεδεμένος typhoniansoul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 05/01/17, 01:35 »
εκτος του οτι δεν εχω ιδεα του τι σημαινει σεταρισμα κιθαρας :P εχω να πω οτι την καταφερνω να βγαλει ηχο, Απλα πχ την μια φορα παιζω μια μικρη μελωδια απο την μια ασκηση (Σολ, Σολ υφεση Μι :P εεε κατι ξερω και εγω χαχχα)  την επομενη φορα τζιφος. Σκεφτηκα λοιπον οτι ισως δεν κραταω καλα εγω τα ταστα? μηπως δεν χτυπαω δυνατα την χορδη? κατι τετοιο απο τα βασικα που για εσας ειναι αυτονοητα και τα κανετε χωρις καν να τα σκεφτεστε, ενω για μενα και φανταζομαι και για αλλα παιδια που θα ξεκινησουν αυριο η σε λιγο καιρο ειναι ακομα κρυφα μυστικα, αλλα βασικα πραγματακια

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 05/01/17, 02:40 »
Μηπως δεν την εχεις καλα κουρδισμενη,εισαι σιγουρος οτι ειναι κουρδισμενη σε Μι και οχι καποια αλλη νοτα.Στο λεω απο προσωπικη εμπειρια.Συνηθως ξεκουρδιζονται πολυ ευκολα οι πρωτες χορδες μιας κιθαρας στην αρχη.Δομιμασε να τους ριξεις αλλο ενα κουρδισμα,καποια καλα κουρδιστηρια ειναι τα guitar tuna και guitar tuner boss.Εκτος αν εχεις κανονικο κουδιστηρι με τον πατροπαραδοτο τροπο πολυ καλυτερα.
Καλη αρχη btw Η κιθαρα ειναι ενα οργανο που θελει πεισμα,μερακι και δειψα για μαθηση και εξασκηση,αν τα εχεις αυτα θα πας μπροστα.Συνεχισε να κανεις practice,ενας δασκαλος σε λιγο καιρο θα σε βοηθουσε ακομα περισσοτερο.
Τι κιθαρα πηρες παρεπιπτοντως ;
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/17, 02:46 από ScallopedFist »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 05/01/17, 06:31 »
Παντα τα hardware κουρδιστιρια,ειναι πιο hardcore  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #8 στις: 05/01/17, 10:46 »
εκτος του οτι δεν εχω ιδεα του τι σημαινει σεταρισμα κιθαρας :P εχω να πω οτι την καταφερνω να βγαλει ηχο, Απλα πχ την μια φορα παιζω μια μικρη μελωδια απο την μια ασκηση (Σολ, Σολ υφεση Μι :P εεε κατι ξερω και εγω χαχχα)  την επομενη φορα τζιφος. Σκεφτηκα λοιπον οτι ισως δεν κραταω καλα εγω τα ταστα? μηπως δεν χτυπαω δυνατα την χορδη? κατι τετοιο απο τα βασικα που για εσας ειναι αυτονοητα και τα κανετε χωρις καν να τα σκεφτεστε, ενω για μενα και φανταζομαι και για αλλα παιδια που θα ξεκινησουν αυριο η σε λιγο καιρο ειναι ακομα κρυφα μυστικα, αλλα βασικα πραγματακια


Αντιλαμβάνεσαι πάντως ότι ζητάς εν ολίγοις να σε βοηθήσει κόσμος να μαθεις κιθάρα μέσω φόρουμ ε?
Μαθήματα δια αλληλογραφίας δεν γίνονται. Εφόσον είσαι εντελώς αρχάριος πρέπει κάποιος να σου δείχνει απο κοντά και να κάνεις ασκήσεις και επαναλήψεις. Αν δεν θες δάσκαλο, θες σίγουρα κάποιον φίλο που να ξέρει.
Με περιγραφές στο περίπου και απαντήσεις από ένα φόρουμ θα γράφεις και θα σου απαντάνε για χρόνια.
Αν θες να το κάνεις εντελώς μόνος σου, είναι καλύτερα να ψαχτείς με μαθήματα από χιλιάδες βίντεο στο Youtube.
Δεν στο λέω απαξιωτικά, αλλά δεν νομίζω να βοηθηθείς καθόλου όπως το ψάχνεις.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #9 στις: 05/01/17, 11:14 »
εκτος του οτι δεν εχω ιδεα του τι σημαινει σεταρισμα κιθαρας :P εχω να πω οτι την καταφερνω να βγαλει ηχο, Απλα πχ την μια φορα παιζω μια μικρη μελωδια απο την μια ασκηση (Σολ, Σολ υφεση Μι :P εεε κατι ξερω και εγω χαχχα)  την επομενη φορα τζιφος. Σκεφτηκα λοιπον οτι ισως δεν κραταω καλα εγω τα ταστα? μηπως δεν χτυπαω δυνατα την χορδη? κατι τετοιο απο τα βασικα που για εσας ειναι αυτονοητα και τα κανετε χωρις καν να τα σκεφτεστε, ενω για μενα και φανταζομαι και για αλλα παιδια που θα ξεκινησουν αυριο η σε λιγο καιρο ειναι ακομα κρυφα μυστικα, αλλα βασικα πραγματακια






κάνε το εξής:


παίξε όλες τις νότες σε μία χορδή, μία-μία και αργά, πρέπει να είναι τουλάχιστον 22 τάστα, ΟΚ;


κάνε μετά το ίδιο για όλες τις χορδές, και τις 6, όλες τις νότες


και πες μας αν ακούγονται όλες καλά και καθαρά.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος typhoniansoul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #10 στις: 05/01/17, 17:45 »
24 ταστα εχει :)


εκανα και σημερα εξασκηση, και παρατηρησα οτι οταν επιανα την χορδη πολυ κοντα η ακριβως στο μεταλλικο ταστο τοτε παρατηρουταν το φαινομενο που σας ειπα να μην ακουγεται σχεδον καθολου ηχος. Επισης εκανα και ενα ακομη λαθος. Ακουμπουσα τις χορδες με την παλαμη μου αρκετες φορες μπροστα απο την γεφυρα. Με το που τα παρατηρησα αυτα επικεντρωθηκα σε αυτα και σημερα μπορω να πω οτι τουλαχιστον ακουσα ηχο :P


Οποτε θα πω σε σενα φιλε μου που μου ζητησες να βλεπω βιντεο στο youtube,οτι δεν ζηταω απο κανεναν να με βοηθησει, αν μου ερθει τετοια επιθυμια θα κανω κρυο ντους μεχρι να μου περασει  ;D .. Μερικα πρωτα βασικα πραματα ζητησα να μου πειτε που λογικα δεν θα τα ξερω ως αρχαριος.. και επειδη οι απαντησεις σας δεν με βοθησαν ιδιαιτερα (πλην του τελευταιου παιδιου γιατι εκανα οτι μου ειπε και ολα ηταν οκ στην κιθαρα μου) εκατσα και εψαξα και σε αυτο το σαιτ και βρηκα μερικες σχετικες απαντησεις σε αλλα ερωτηματα. πχ το υψος των χορδων. Πραγμα που εγω δεν ειχα ξανακουσει. Και το ξαναλεω. για εσας αυτα ειναι πιθανοτατα αυτονοητα.. αλλα μην θεωρειτε δεδομενο οτι τα ξερουν ολοι. εγω δεν δηλωνω καν αρχαριος, δηλωνω ασχετος. Οποτε αν κανω μια συγκεκριμενη ερωτηση θελω μονο και αποκλειστικα απαντηση σε αυτο. τα υπολοιπα το πιο πιθανο ειναι να μπερδεψουν καποιον που εχει ενα τοσο πολυπλοκο οργανο στα χερια του και ψαχνει να βρει μια ακρη :) Με πολυ φιλικη διαθεση παντα.
Δευτερον. τα περισσοτερα βιντεο στο Youtube ειναι στα αγγλικα. να το πω η το θεωρησες ηδη δεδομενο οτι ξερω αγγλικα? βλεπεις? οταν λεμε απο το μηδεν εννοουμε απο το μηδεν. μην σου πω απο το -10 ;)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #11 στις: 05/01/17, 17:49 »
Καλα.Επρεπε να με δεις εμενα οταν ξεκηνησα μπασο..οχι οτι τωρα εχω αλλαξει και πολυ..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #12 στις: 05/01/17, 17:51 »
24 ταστα εχει :)


εκανα και σημερα εξασκηση, και παρατηρησα οτι οταν επιανα την χορδη πολυ κοντα η ακριβως στο μεταλλικο ταστο τοτε παρατηρουταν το φαινομενο που σας ειπα να μην ακουγεται σχεδον καθολου ηχος. Επισης εκανα και ενα ακομη λαθος. Ακουμπουσα τις χορδες με την παλαμη μου αρκετες φορες μπροστα απο την γεφυρα. Με το που τα παρατηρησα αυτα επικεντρωθηκα σε αυτα και σημερα μπορω να πω οτι τουλαχιστον ακουσα ηχο :P


Οποτε θα πω σε σενα φιλε μου που μου ζητησες να βλεπω βιντεο στο youtube,οτι δεν ζηταω απο κανεναν να με βοηθησει, αν μου ερθει τετοια επιθυμια θα κανω κρυο ντους μεχρι να μου περασει  ;D .. Μερικα πρωτα βασικα πραματα ζητησα να μου πειτε που λογικα δεν θα τα ξερω ως αρχαριος.. και επειδη οι απαντησεις σας δεν με βοθησαν ιδιαιτερα (πλην του τελευταιου παιδιου γιατι εκανα οτι μου ειπε και ολα ηταν οκ στην κιθαρα μου) εκατσα και εψαξα και σε αυτο το σαιτ και βρηκα μερικες σχετικες απαντησεις σε αλλα ερωτηματα. πχ το υψος των χορδων. Πραγμα που εγω δεν ειχα ξανακουσει. Και το ξαναλεω. για εσας αυτα ειναι πιθανοτατα αυτονοητα.. αλλα μην θεωρειτε δεδομενο οτι τα ξερουν ολοι. εγω δεν δηλωνω καν αρχαριος, δηλωνω ασχετος. Οποτε αν κανω μια συγκεκριμενη ερωτηση θελω μονο και αποκλειστικα απαντηση σε αυτο. τα υπολοιπα το πιο πιθανο ειναι να μπερδεψουν καποιον που εχει ενα τοσο πολυπλοκο οργανο στα χερια του και ψαχνει να βρει μια ακρη :) Με πολυ φιλικη διαθεση παντα.
Δευτερον. τα περισσοτερα βιντεο στο Youtube ειναι στα αγγλικα. να το πω η το θεωρησες ηδη δεδομενο οτι ξερω αγγλικα? βλεπεις? οταν λεμε απο το μηδεν εννοουμε απο το μηδεν. μην σου πω απο το -10 ;)

Γιατί τα βάζεις μαζί μου? Δεν νομίζω ότι ήμουν αγενής.
Σου επισήμανα απλά ότι είναι πολύ δύσκολο να σου εξηγεί κάποιος γραπτώς πράγματα που πρέπει να στα δείξει απο κοντά.
Μόνος σου το λες πολύπλοκο το όργανο. Με περιγραφές από κείμενα θα το μάθεις?
Αν ακούστηκα αγενής, συγγνώμη.
Θεωρώ σωστό να σου δείχνει κάποιος, όχι να στα γράφει. Κερδίζεις χρόνο που τον σπαταλάς στο γράψιμο και ίσως να το λαμβάνεις και λάθος.
ΝΙΚΟΣ

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #13 στις: 05/01/17, 18:03 »
Καποτε προσπαθουσα απεγνοσμενα να μαθω το thumb..ωρες βιντει..ο ξαδερφος ο ντραμερ το εβγαλε με την πρωτη..εγω να νοιωθω γκουφης..ειπα στον δασκαλο να μου το δειξει και το επιασα με την πρωτη.Παντα ειναι αλλιως το live
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: πρωτη μερα με ηλ. κιθαρα
« Απάντηση #14 στις: 05/01/17, 20:04 »
από που αγόρασες την κιθάρα σου;;
από ιντερνετικό κατάστημα του εξωτερικού;;




αν δεν ακούγεται ήχος όταν πατάς πολύ κοντά στο τάστο τότε μάλλον η κιθάρα σου θέλει ρύθμισμα (σετάρισμα), είναι μία διαδικασία που την κάνουν σε κάποια μαγαζιά και ρυθμίζουν τις διάφορες βίδες που έχει η κιθάρα για να είναι εύκολη στον παίξιμο. 
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
6076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/08, 20:56
από giannis70
67 Απαντήσεις
18235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 22:56
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
2 Απαντήσεις
2633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/08, 21:07
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
0 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/09, 03:20
από krios80
3 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/10, 00:17
από Rosstrobon
10 Απαντήσεις
5001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/11, 20:36
από ScorpionsManiac
35 Απαντήσεις
18144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/17, 00:59
από GVen
2 Απαντήσεις
2127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/20, 10:19
από Xdm
1 Απαντήσεις
1754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/20, 21:46
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/21, 21:35
από saved