Αποστολέας Θέμα: 2-5-1 jazz με φυσαρμόνικα Em  (Αναγνώστηκε 14283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
2-5-1 jazz με φυσαρμόνικα Em
« στις: 24/10/17, 21:00 »
Μόλις ανέβασα το video:
https://www.youtube.com/watch?v=j19IOnK5kJg&feature=youtu.be
 
‘’ ….. η jazz  είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο , μια μουσική που έχει "απορροφήσει" και άλλα είδη μουσικής διατηρώντας με επιτυχία τα χαρακτηριστικά τους (πχ latin jazz , soul jazz….). Αυτή τη μουσική και ειδικά τους αυτοσχεδιασμούς για να τους παίξεις δεν αρκούν τα ακόρντα της κλασσικής αρμονίας και πρέπει να εντρυφήσουμε και στα προσθήκης και extended.
Το ακομπανιάρισμα στην τζαζ, λέγεται Comping, από τις λέξεις accompaniment και Compliment γιατί εκτός από τον το ακομπανιάρισμα έχει και  αυτοσχεδιαστικό και solo χαρακτήρα’’.
Εγώ από τζαζ έχω ελάχιστη εμπειρία , από μελέτη των  άρθρων του μέλους Harpwood αλλά δυστυχώς τα χέρια μου δεν ‘’έπιαναν ‘’ (ηλικία γαρ!!)τέτοια ακόρντα και τα παράτησα , παίζω όμως μερικά κομμάτια συνοδευόμενος από backing tracks  (παλιά τα έπαιζα με την τρομπέτα μου και σήμερα με τη χρωματική φυσαρμόνικα μου και πρόσφατα κάποια ,όπως φαίνεται στο ανωτέρω video, με τη διατονική φυσαρμόνικα σε τονικότητα Em Key).
Ίσως ένας ευρύτερος ορισμός, για την ελληνική τζαζ, είναι η τζαζ  που παίζεται από Έλληνες οργανοπαίκτες  ή, καλύτερα, πως η ελληνική τζαζ παράγεται στον τόπο μας και περιλαμβάνει, ενδεχομένως, ελληνικά στοιχεία , αλλά κυρίως αυτοσχεδιασμούς των εκτελεστών της. Αυτό προσπαθώ να δείξω με το video μου. Δε ξέρω αν τα κατάφερα. Εσείς θα κρίνετε…
Όμως οι παρακάτω σημειώσεις , σύμφωνα και με φίλο μου Harpwood, (που μου επέτρεψε να αναδημοσιεύσω)πιστεύω ότι θα βοηθήσουν , στην αρχή, όσους νέους ασχοληθούν με την  jazz.
 
Αυτό που με το video και το ηχητικό θέλω να μεταδώσω είναι ότι η φυσαρμόνικα είναι ένα αναπόσπαστο μέρος της jazz
Το ηχητικό Em medium Swing Jazz backing track: ΕΔΩ: (Μπορείτε να το κάνετε COPY/PASTE πολλές φορές πχ με το audacity software)
2-5-1 chord progression
Το διάστημα C - F είναι μια 4η ανιούσα ( C - D – E – F) αλλά και μια 5η κατιούσα (F – G – A – B – C ) .
Τη δε σειρά : C - F - Bb - Eb - Ab - Db - Gb - Cb/B - E - A - D - G – C οι τζαζίστες μαθητές και δάσκαλοι την ονομάζουν ‘’Κύκλος των 4ων  ‘’.
Οι δε κλασσικοί την ονομάζουν ‘’Κύκλος των 5ων anticlockwise , Δηλαδή ‘’Κύκλος των 5ων αντίθετος της φοράς των δεικτών ωρολογίου’’
 
Η αντίστροφη σειρά: C - G - D - A - E - B/Cb - Gb - Db - Ab - Eb - Bb - F – C
 
είναι ο ‘’κύκλος των 5ων clockwise . Δηλαδή ’’Κύκλος των 5ων της φοράς των δεικτών ωρολογίου’’ για τους κλασσικούς και πολλοί τζαζίστες χρησιμοποιούν την ίδια ορολογία αλλά αναφερόμενοι στον ‘’Κύκλο των 4ων  ‘’  - αφού το C - G είναι 5η ανιούσα , αλλά και 4η κατιούσα.

 Η σχέση 2-5-1 είναι βασική αρμονική διαδοχή (chord progression) στην jazz μουσική.
Η σχέση δεν είναι τίποτε άλλο από μια αρμονική διαδοχή που συμβαίνει να ηχεί ωραία. Μελετώντας την 2-5-1 βρήκα σε κάποιο ξενόγλωσσο site τη φράση ότι :
’’η εφαρμογή είναι εύκολη και προκύπτει εάν χρησιμοποιήσουμε τους φθόγγους του κύκλου των 5ων ως θεμελίους τονικοτήτων. Ξεκινώντας όμως αριστερόστροφα - κατά την αντίθετη φορά των δεικτών ωρολογίου’’.
 
Πχ αριστερόστροφα από την θεμέλιο C, η σχέση 2-5-1 οδηγεί στην Bb:
Cm7-F7-Bb7
Έτσι έφτιαξα το σχεδιάγραμμα της φωτογραφίας :
http://4.bp.blogspot.com/-K6zW9HYpNjs/Uw3q7RxPalI/AAAAAAAAB2Y/lWhB6OSc4RE/s1600/2-5-1+chords+&+circle.jpg
 
 
Να αναφέρω, πως οι σχέσεις 2-5-1γράφονται σωστά:
 
  • για τα ματζόρε  2-5-1: iim7     -  V7     -   Imaj7   ή    Ι(triad) και
  • για τα μινόρε     2-5-1: iim7b5 -  V7alt -   Im7      ή    Im(triad)
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
8752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 19:50
από studio54
0 Απαντήσεις
2458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 13:00
από pianoman34
8 Απαντήσεις
7002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 15:16
από Salinas
5 Απαντήσεις
25399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/10, 18:23
από pop4life
0 Απαντήσεις
39379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 18:02
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
3151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 18:13
από STEFANOS604
2 Απαντήσεις
2936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 13:31
από STEFANOS604
3 Απαντήσεις
11569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 15:26
από foulis
1 Απαντήσεις
20539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/12, 20:05
από STEFANOS604
6 Απαντήσεις
25434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 12:41
από anastasiakll